SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland krijgt het zeer moeilijk. Het school- en huiswerkprobleem in Indië. Zwitsersch elftal buitengewoon sterk. Gelijk spel wellicht mogelijk. Langs de N.H.V.B.-velden. ST. PANCRAS Hen houdt de kinderen zoolang mogelijk bij zich. DERDE BLAD 3 V o e t b a L De derde interland-wedstrijd, welke het Oranje-team dit jaar speelt, is meteen de allermoeilijkste, waftt de reis gaat dezen keer naar de Zwitsersche Alpen, waar een zeer sterke ploeg, die juist eenige fraaie resultaten boekte, een hartige ontvangst voorbereidt Zóó har tig zelfs, dat we al tevreden mogen zijn met een gelijk spel! Wanneer wij den wedstrijd, in Milaan ge speeld en dien der Wereldkampioenschap pen (U weet wel: We gaan naar Rome! niet meetellen, dan is de balans op het oogenblik in evenwicht. Dan zijn er van de 12 gespeelde wedstrijden door elk land zes gewonnen, waaruit al weer volgt, dat nog geen enkelen keer een wedstrijd in een ge lijk spel eindigde. Tot voor kort gold het ook nog, dat Ne derland nooit in Zwitserland en de Zwit sers nooit in ons land konden winnen, maar in 1933 kwam daar in eens een einde aan. Toe wist Zwitserland in het Olympisch Sta dion te winnen en.... het volgende jaar nam Nederland revanche in Bern! Zoodat de situatie toch nog gelijk bleef en aldus luidt: Zwitserland 12 6 0 6 2726 12 Nederland 12 6 0 6 2627 12 Men ziet dus, dat de twee vertegenwoor digende ploegen steeds voor de meest groo- te spanning gezorgd hebben. Spanning zal er morgen ook zijn, natuur lijk! Omdat het krachtsverschil in wezen uiterst gering zal zijn. Maar als het krachts verschil zoo klein is, dan zou het moreel den doorslag kunnen geven. Echter, ook hier is er geen sprake van eenig verschil: omdat het moreel van beide teams zoo sterk moge lijk is. - Er is tóch een verschil en dat zou den doorslag kunnen geven: de Zwitsers heb ben een elftal, dat waarschijnlijk iets beter is ingespeeld dan Oranje. Het Zwitsersche elftal heeft al verschillende keeren in bijna dezelfde samenstelling gespeeld, waarin het ook nu zal uitkomen, terwijl Nederland op het oogenblik juist een overgangsperiode meemaakt en nog steeds niet de juiste com binatie heeft kunnen vinden, j Debutanten hebben wij thans toevallig niet, maar Dijkstra, Wilders, Stam, Drager, v. d. Veen en de Harder hebben toch nog niet zooveel internationale ervaring, al zou men dat speciaal aan het spel van onze vleugelspelers niet zeggen. Veel zal dus af hangen van het spel van de achterhoede en in aansluiting daarmee van de middenlinie en de betrokken spelers zullen daarbij ter dege moeten bedenken, dat de Zwitsers het sterkst zijn in verdedigende positie, omdat zij daaruit met hun vlijmscherpe W-forma tie hun pijlsnelle aanvallen opbouwen. M.a. w., de onzen zullen in perioden van meer derheid niet lichtvaardig mogen opdringen en de dekking van de tegenstanders mag geen oogenblik worden verwaarloosd. Van de voorhoede verwachten wij wederom een behoorlijke productiviteit en dan wat meer goede passes dan tegen België. Slechts uiterst snel tempo zal de Zwitsers uit hun doen kunnen brengen en daarbij moet de bal naar voren en niet in de breedte van het veld, omdat dan een strateeg als Abegglen een vrij langzame speler, maar uiterst „gehaaid" het spel kan gaan be- heerschen. Zoo zullen a.s. Zondag heel wat tactische vraagstukken te voren bekeken moeten worden enop het veld door de spellogica moeten worden opgelost. De Zwitsers komen met een degelijk elf tal; zeven hunner spelers maakten verleden jaar de zege op Duitschland mee. Slechts Bichsel, de linkshalf, is een debutant, doch onder aanvoering van Minelli, die al over de vijftig internationale wedstrijden heeft gespeeld, hebben de meeste spelers al een behoorlijke carrière op voetbalgebied achter den rug. Doelman Schlegel is eigenlijk één van de weinige uitzonderingen, Stelzer loopt ook nog niet zoo heel lang mee, maar de overigen zijn allen ervaren krachten, van wie sommigen, zooals de zeer snelle en han dige Bickei, alsmede de niet als stopper spe lende spil Vernati, ook bijzonder goede spe lers zijn. Het geheele elftal staat bekend voor de geweldige geestdrift, waarmede het zich in den strijd kan werpen en in zulk een geval is het spel misschien nog het best met 't Italiaansche te vergelijken, zooals het Hollandsche spel altijd logischerwijs een sterk Engelschen inslag heeft. Dat het aan geestdrift bij onze goede Zwitsersche vrienden niet ontbreken zal, staat als een paal boven water, want zij heb ben twee nederlagen te revancheeren, die van Bern 1924 en de 21-nederlaag, op 7 Maart 1937 te Amsterdam geleden. Ons elf tal weet wat het te wachten staat. Mogen de spelers, zich bewust van de zware taak, gelegenheid vinden hun beste spel te ont plooien! De samenstelling der elftallen: Zwitserland Schlegel Minelli Stelzer Springer Vernati Bichsel Bickei Amado P. Aebi Tr. Abegglen G. Aebi Scheidsrechter L. Baert (België) De Harder Smit Vente v. d. Veen Drager Paauwe Anderiesen Stam Caldenhove Wilders Dijkstra Nederland De wedstrijd vangt om drie uur (d.i. 2.20 uur Ned. tijd) aan. De kampioenscompetitie vangt aan: Alkmaar I ontvangt Twisk I. Nog enkele ontmoetingen in de lagere klassen. Evenals vorige jaren is ook nu weer een aanvang gemaakt met de kampioenscom petitie, waarin uitgemaakt zal worden, wie zich als kampioen van Noordholland zal mogen noemen. Nu het groen-witte Alkmaar het kam pioenschap van de eerste klasse A heeft •binnengehaald, bestaat er voor de kaasstad ongetwijfeld hernieuwde belangstelling voor deze bijzondere na-competitie. Laat ons eerst even vermelden, wie in de diverse afdeelingen het kampioenschap in den wacht heeft kunnen sleepen. Wat de A-afdeeling betreft; dit is ge noegzaam bekend. In de eerste klasse B be haalde K.F.C. IV den titel met behoorlijken voorsprong. In afdeeling C heeft het heel wat meer gespannen; ten slotte trok Twisk I aan het langste eind. De eerste klasse D liet Oude- sluis I als kampioen zien. En nu staan voor morgenochtend de vol gende ontmoetingen op het programma. K.F.C. IV—Oudesluis I en Alkmaar I— Twisk L Het is niet bepaald gemakkelijk een voorspelling omtrent de onderlinge krachtsverhouding te doen, maar het komt ons voor, dat de thuis spelende Koogers een redelijke kans op de volle winst hebben. Eveneens om tien uur zal Alkmaar Twisk partij geven en dat belooft ook een aaidige ontmoeting te worden. We kennen de kracht van Twisk niet, maar we zijn de meening toegedaan, dat indien de groen-witten spelen voor wat ze waard zijn, ze het zeer zeker tot een overwinning kunnen brengen. Komaan Alkmaar, laat eens zien De derde klasse D laat nog een tweetal wedstrijden zien. D.T.S. III ontvangt Schoorl II en zal ne zeker niet veel verder dan een puntendee- ling kunnen brengen. Na het goede resultaat van vorigen Zon dag geven we Oudorp H, in eigen huis tegen Koedijk II, een redelijke kans op hernieuw de winst. De vierde klasse D laat slechts het treffen van D.T.S. IV tegen Nieuwe Niedorp m zien, waarbij de Nie- dorpers wel aan het langste eind zullen trekken. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. Het is enkele weken geleden dat wij ons op deze plaats lieten hooren. De afwerking van het competitie-programma was zoo onbelangrijk en werd in zoo'n traag tempo afgewerkt, dat wij gemeend hebben er niet eerder over te schrijven dan wanneer het weer eens de moeite zou loonen. En dat is dan ook morgen het geval. Alhoewel in de eerste klasse slechts twee wedstrijden zijn vastgesteld, zijn deze beide ontmoetingen bizonder belangrijk. Allereerst vraagt de aandacht de ontmoe ting van L.S.V.V. tegen E.S.V. De laatste vriendschappelijke ontmoeting bracht L.S. V.V. een 41-overwinning, maar dat neemt niet weg, dat wij E.S.V. in staat achten, nu het een competitiewedstrijd betreft, een ge lijk spel door hun enthousiasme te bevech ten. EnE.S.V. is practisch nog niet vei lig en.... L.S.V.V. heeft eveneens de pun ten noodig willen zij vandaag of morgen de kampioensvlag kunnen hijschen. Want K.G.B. en R.E.O. heeft nog een theoretische kans op de bovenste plaats en wij zijn dan ook benieuwd hoe eerstge noemde het er af zal brengen nu zij op eigen terrein tegen Zeevogels moeten spelen. De thuisclub is inderdaad favoriet! A.F.C. morgen kampioen? Onze plaatselijke tweede-klasser gaat morgen naar S.D.E. Wie deze club kent is er van overtuigd, dat het daar niet zoo ge makkelijk is te winnen. De S.D.E.-ers be schikken over een gaaf elftal, waarvan mo menteel echter enkele hun militairen dienst plicht vervullen. A.F.C. kan waarschijnlijk volledig aan den start verschijnen en zij zijn vastbesloten zich tot het uiterste te geven om de overwinning te behalen. Immers, dan is A.F.C. kampioen! Maar dan moet er ge wonnen worden endan moet het pro' test dat Berdos aanhangig heeft gemaakt tegen de beslissing van de protestcommissie naar aanleiding van de ontmoeting A.F.C. Berdos geen resultaat opleveren. Want nog steeds is het „in de pen". Enkele dagen ge leden kregen wij inzage van enkele bij het bestuur van Berdos binnengekomen schrij- vens, waaruit moest blijken dat het protest te laat was ingediend door A.F.C. Het is na tuurlijk een moeilijk geval om daar onze persoonlijke meening over uit te spreken en voorloopig kunnen ook wij dus niets anders doen dan af te wachten! A.F.C. doet er ech ter goed aan, Zondag flink van leer te trek ken, want ook Berdos heeft het Zondag niet zoo heel gemakkelijk. Zij ontvangen name lijk N.V.A., de sterkste Amsterdamsche ploeg uit deze afdeeling. Wanneer N.V.A. het tot een gelijk spel zou weten te bren gen zouden zij de Alkmaarsche ploeg een goeden dienst bewijzen en zouden de Alk- maarders terecht Zondagavond een kam- pioensfuif kunnen organiseeren! De Amsterdamsche derby P.V.C.B.— Oranje-Zwart zal wel voor de bezoekers zijn, terwijl de ontmoeting Saint Louis S.V.A. wel voor de thuisclub de volle winst zal opleveren. Het is inderdaad een eigenaardige span nende Zondag en we zijn benieuwd naar de resultaten. Lawntennis. OM DEN DAVISBEKER. PolenNederland 20. De Davis-Cup-wedstrijden zijn voor Nederland niet best begonnen: onze beide enkelspelers verloren hun partijen. De nederlaag van Van Swol in straight sets vond haar oorzaak in eerste instantie in het feit, dat Baworowski over 'n groo- ter repertoire van slagen beschikte dan onzen landgenoot. In de eerste set bood Van Swol uitstekenden tegenstand en na -4 ging het steeds gelijk op, doch Ba worowski wist door uitstekend spreiden van zijn slagen en aanvallend spel de set met 97 te winnen; de tegenstand van Van Swol bleek in de tweede set niet zoo fel meer te zijn. De Pool daarentegen bleef met groote ambitie spelen en voerde het tempo nog meer op. In tegenstelling met de eerste set, waarin Van Swol aan vankelijk met 2—0 de leiding had gehad, ging het initiatief volkomen van Bawo rowski uit. Na 33 won de Pool de set gemakkelijk. In de derde set voelde Ba worowski, dat hij de partij thans reeds kon winnen. Zijn slagen verloren niets aan snelheid en spelend met den wil zoo spoedig mogelijk te zegevieren, gaf Ba worowski geen enkele game meer weg. Zoo kwam het einde met een 97, 63, 60 overwinning van den Pool. Hughan verloor in drie kwartier van Tloczynski. Ofschoon Hughan zeer moedig en met groote geestdrift speelde, was zijn tegenstander in alle opzichten beter. Met 60. 62, 6-1 is duidelijk de grootere kracht van Tloczynski aangetoond. He laas waren de weersomstandigheden verre van ideaal. De wind deed veel afbreuk aan het spel, het was koud, terwijl de regen een naargeestige atmosfeer schiep, welke zeker niet den Nederlandschen spelers, die toch al in een voor hen vreemde omgeving uitkwamen, vermocht te inspireeren. Tennis. DE TENNISWEDSTRIJDEN. Zondag a.s. worden de return wedstrij den gespeeld van die van de vorige week. Hoewel het spelen op eigen terrein voor- deelen biedt, zullen de uitslagen wel niet veel verschillen opleveren. Advendo gaat een overwinning tege moet die haar het behoud van de 2e klasse verzekert. Be-Quick I zou met een gelijk spel een kans maken om degradatie te ontgaan, mits van Heemstede I gewonnen zou worden. Deze opgaaf zal, gezien de sterk te der tegenstanders, wel te zwaar zijn. Doch laten de spelers van het eerste niet vergeten dat een wedstrijd eerst verloren is, als de laatste bal is gespeeld. Be-Quick II, dat het seizoen met een overwinning begon, moest daarna twee maal de vlag strijken, waardoor een kam pioenschap practisch uitgesloten is. Een gelijk spel zou een zeer nuttig punt opleveren. Be-Quick III kan weer winnen, waar mede de jongelui dan tevens voor de laat ste plaats gevrijwaard zijn. Programma: Be-Quick I—Shell I. Heemstede IK. Zaandijk I. AdvendoScore II. Festina IIIHaarlem III. Thomas IBe-Queck II. Zaandam IDeuce I. Be-Quick III—Verblifa. Wimbledon IBeverwijk III. Qemee*Uecadeti Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. Kroonenburg. Deze opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, daarbij mededeelende dat de heer Wagenaar wegens ziekte niet had kunnen komen. Spr. uitte de beste wenschen voor diens spoedig her stel. Ingekomen stukken. Ingekomen was o.a.: a. Mededeeling van het ministerie van onderwijs, dat het voor schot op de salarissen voor personeel der openbare school zal bedragen 6750, over eenkomstig de aanvrage. b. Goedkeuring van de gemeentebegroo- ting voor 1939, alsmede van de eerste wij ziging daarvan, zooals die door den ge meenteraad was vastgesteld. c. Rekening van de toevoerlijn naar het station Broek op Langendjjk met een voor- deelig saldo van f 3808,17, waardoor de rentegarantie vermindert tot 2260.66 (het aandeel der gemeente St. Paneras hierin bedraagt 282,58). d. Bericht van het P.E.N., dat het vast recht voor het gemeentehuis is vastgesteld op 45 cent per maand. Werd door de hee- ren zeer billijk genoemd. e. Van hetzelfde bedrijf mededeeling van wijziging van het contract met de vijf Lan- gendijker gemeenten ten aanzien van den grondslag voor het wachtgeld van den direc teur van het G.E.B. f. Van de Ned. Spoorwegen een schrijven naar aanleiding van een brief van de K.v.K. te Alkmaar (waaraan St. Paneras adhaesie had betuigd) ten aanzien van het bezwaar van het veelvuldig overstappen op het tra ject Den HelderHaarlemRotterdam en nopens het ontbreken van een goede wacht- gelegenheid voor reizigers op het station te Uitgeest. De Spoorwegen deelden mede, dat om technische redenen niet voldaan kon wor den aan het eerste deel van het verzoek. Aan het tweede deel zal worden tegemoet gekomen. Alle ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, evenals de mededeeling, dat B. en W. tot ambtenaar ter secretarie hebben benoemd den heer C. K. Kroonenburg (vacature-Molenaar) en tot volontair den heer E. Scheepmaker te Alkmaar, beiden met ingang van 1 April J.L Een ontslag en een benoeming. De heer C. Molenaar, ambtenaar ter secretarie, had een benoeming gekregen voor eenzelfde functie te Koog aan de Zaan en verzocht nu ook eervol ontslag uit zijn ambt van administrateur van het B.A., het welk werd verleend. B. en W. stelden voor om als opvolger te benoemen den nieuwen ambtenaar ter' secretarie, den heer Kroonenburg, zulks met ingang van 1 April j.1., den datum van vertrek van den heer Molenaar. De heer vanKampen dacht, dat voor deze betrekking een oproep zou moeten plaats hebben, of anders wenschte hij een tijdelijke benoeming. Devoorzitter antwoordde, dat het alleszins wensohelijk zou zijn den ambte naar ter secretarie tot administrateur te be noemen, omdat hij allicht, doordat hij ge regeld in aanraking komt met werkloozen en anderen, het best in de gelegenheid zal zijn om aan de armvoogden inlichtingen te verstrekken. De heer Jb. D u ij f f (armvoogd) ver klaarde, dat de nieuwe functionnaris tot nu toe de zaak uitstekend beheerde. Weth. D u ij f voelde niets voor een tij delijke benoeming, nu de armvoogden ver klaarden, dat de heer Kroonenburg het werk heel goed verricht. De heer Kloosterboer was tegen benoeming van een administrateur, omdat iemand niet moet worden gedwongen met zijn klachten verder te gaan dan tot het burgerlijk armbestuur. Het voorstel tot een tijdelijke benoeming werd niet gesteund, zoodat het voorstel van B. en W. was aangenomen. De heer Kloosterboer wilde nog tegenstemmen, maar de voorzitter maakte duidelijk, dat zulks nu niet meer ging, zoodat het ambt van administrateur van het burgerlijk armbestuur blijft ge handhaafd. Voor- en nazorg geesteszieken. B. en W. stelden voor om de gemeente te doen toetreden als lid van de commissie voor voor- en nazorg van geesteszieken. De voorzitter lichtte dit voorstel nader toe, waaruit bleek, dat het hier gaat om een provinciale organisatie, waarvoor de kosten zullen bedragen 2y, cent per inwo ner van de aangesloten gemeenten (voor St. Paneras 37,60). Deskundige psychiaters en zusters zullen de geesteszieken behandelen en controleeren alvorens deze naar een in richting worden gezonden. Ook zij die voor goed of tijdelijk zijn ontslagen uit een in richting, komen na thuiskomt onder be doelde behandeling, wat kan leiden tot ver minderde verpleegkosten. Spr. stelde in het licht, dat de zaak ook voor St. Paneras be langrijk kan zijn, omdat deze gemeente immers ook een paar krankzinnigen heeft te verzorgen. Naar aanleiding van vragen van de hee- ren Kloosterboer en van Kampen zei de voorzitter, dat het bestuur van de Vereeniging van Ned. Gemeenten de orga nisatie heeft opgericht in overleg met Ged. Staten. De provincie zal in districten wor den verdeeld in het belang van een goede verzorging der patiënten. Gestreefd zal moe ten worden naar samenwerking met derge lijke organisaties in andere provincies. Het voorstel werd goedgekeurd zonder stemming. Eervol ontslag gem.-ontvanger. In verband met haar voorgenomen huwe lijk verzocht mej. E. Gootjes eervol ontslag als gemeente-ontvanger. Werd verleend. Den voorzitter speet het, dat mcj. Gootjes verplicht was ontslag te vragen. Hij prees ten zeerste haar werk en de wijze waarop zij het uitvoerde. Kasgeldleening wordt duurder. De kasgeldleening ad f 10.000 tegen een half procent rente bij de Rotterd. Bank is per 1 Juli a.s. opgezegd. Voor een nieuwe leening zal de rente aanmerkelijk hooger worden. Ged. Staten hadden goedgevonden, dat het leeningsbesluit wordt gewijzigd en dat daarin wordt opgenomen de clausule dat de rente mag bedragen 1 pCt. boven het promesse-disconto der Ned. Bank. De Rott Bank had zich bereid verklaard het bedrag ad 10.000 weder te leenen te gen 3 pCt. B. en W. stelden voor te besluiten een nieuwe leening aan te gaan tegen hoogstens één pCt. boven het promesse-disconto der Ned. Bank en dan bij eenige instellingen te informeeren naar de voorwaarden voor een kasgeldleening ad f 10.000. Van verschillen de instellingen was al mededeeling ontvan gen, dat zij een dergelijke leening niet wen schen te sluiten. Weth. Lek meende, dat het geld er wel is, maar dat de banken bevreesd zijn voor massa-opvragingen door het publiek en dus het geld moeten vasthouden. Het voorstel werd goedgekeurd z.h.st. Een leening van 12.500 aangegaan met een inwoner der gemeente. Voorgesteld werd een vaste leening te sluiten met ingang van 1 Juli a.s. tot dek king van de kosten voor de onderwijzers- woning 4860, den verbouw en de aanklee ding van het raadhuis ad f 7686 en de onge dekte kosten voor de begraafplaats 3200, van welke gezamenlijke bedragen uit den kapitaaldienst kan worden betaald ruim 3000, zoodat geleend zal moeten worden 12.500. De voorzitter deelde mede, dat hij erin was geslaagd een inwoner der ge meente bereid te vinden dit bedrag te lee nen tegen 3 yt pCt. voor 25 jaar, met jaar- lijksche aflossingen van 500, te beginnen 31 Dec. a.s. De heer Timmer vond het aanbod royaal en adviseerde tot aanneming van het voorstel. De voorzitter zei nog, dat hy meen de te mogen aannemen dat Ged. Staten geen bezwaar zullen maken tegen het slui ten van deze leening. De heer van Kampen wilde nog niet definitief besluiten tot het aangaan der lee ning, er zouden misschien in de gemeente nog wel meer menschen zijn, die het geld wilden leenen. Weth. D u ij f f geloofde niet dat zulks het geval zou zijn. Er zou wel zooveel gelei te verkrijgen zijn in de gemeente, maar men zal stellig den looptijd te lang vinden. De voorzitter wees er nog op, dat in de vorige vergadering al over het aangaan van een vaste leening is gesproken, maar dat uit de gemeente geen aanbod kwam. Het voorstel werd goedgekeurd zonder stemming. Weth. D u ij f f had nog 'n stille hoop ge had, dat uit den raad een aanbod zou zijn gekomen voor 3 pCt. Wijziging begrooting. Goedgekeurd werden verschillende af- en overschrijvingen op de gemeentebegrootin- gen van 1938 en 1939, alsmede een admi nistratieve wijziging in die van het loopen- de jaar. Verhooging kasgeldleening voor de gasfabriek. De voorzitter deelde mede, dat het G.E.B. indertijd kasgeld ad plm. 12.400 be schikbaar stelde voor de gasfabriek voor de vijf belanghebbende gemeenten. Thans is het G.E.B. verdwenen en komt het geld van dat bedrijf dus aan de gemeenten terug, evenals de opbrengst der 'materialen. Voor de gasfabriek moet nu een nieuwe leening worden aangegaan, waarbij tevens is inbe grepen geld voor uitbreiding in 1938 en '39. B. en W. stelden nu voor om de kasgeld leening of rekening-courant voor de gasfa briek te verhoogen van 1 10.000 op 15.000, Na verschillende besprekingen en uiteen zettingen, waarvoor ook nog een telefoon gesprek met den directeur der gasfabriek noodig was, werd het voorstel goedgekeurd. Hierna volgde sluiting der openbare ver gadering. Onze correspondent te Batavia schrijft ons: De „groote vacantie" is hier in Juni en Juli voor het middelbaar onderwijs en in Juli voor de lagere scholen. Dat schijnt nog ver af, maar wie in gezinnen met school gaande jeugd komt, of zich voor die jeugd zelf interesseert, hoort er al van praten. Het is minder die groote vacantie, dan wel de er aan voorafgaande examens, welke hun schaduw lang vooruit werpen. Repetities en rapporten zijn hier maanden te voren al even belangrijk, vooral voor de jongens en meisjes, die zich onzeker gevoelen op het pad der kennis, en voor wie het jongste rap port nu al, een ernstige waarschuwing be teeken t, ofeen vrijwel hopelooze kans! Net als in Holland! Noemden we hier Juni en Juli als de officieele vacantiemaan- den, Oost-Java heeft lang gestreden voor een andere periode, omdat in deze provincie het klimaat wel eenigszins anders is, dan in West- en Midden-Java. Dat komt doordat daar de Oostmoesson veel later begint, daar zijn October en November de maanden van tropische warmte. Over het algemeen heeft Oost-Java hoogere warmtetemperaturen, met sterker contrasten van afkoeling, ter wijl West-Java een gelijkmatiger klimaat heeft, minder hevige warmte, maar ook min der afkoeling; Midden-Java zit daar zoowat tusschen in. Dit alles is echter zeer globaal bedoeld en geldt voornamelijk voor het lage land en de kust. Maar het verschil in kli maat tusschen West- en Oost-Java is toch wel zeer duidelijk. Heelemaal onbegrijpelijk was 't dus niet, dat Oost-Java een andere periode voor de groote vacantie wilde. Dok toren kwamen er als deskundigen aan te pas, de Provincie had succes, maar dat duur den niet lang; er waren te veel moeilijkhe den, voornamelijk, wat betreft de aanslui ting met het onderwijs in de beide andere provincies, wat van veel belang is, in aan merking genomen de talrijke overplaatsin gen, voornamelijk onder het gouvernements- personeel. Het klimaat speelt hiei in Indië inderdaad wel een belangrijke rol voor het onderwijs, vandaar immers, dat de school uren er anders over den dag zijn ingedeeld, dan in Holland. De meeste scholen beginnen al om 7 uur en duren tot zoowat 1 uur; de lagere scholen eindigen gewoonlijk wat eer der. 's Middags is er geen schooL Na de lunch hebben de kinderen dus gelegenheid aan hun huiswerk te beginnen, als ze niet eerst moeten gaan rusten; wat de meeste kinderen evenals de groote menschen in dit klimaat wel noodig hebben. Dus dan wordt pas in den namiddag met leeren en huis werk begonnen als de jeugd tenminste niet naar 'n zwembad gaat, gaat tennissen of voor andere sport van huis is. Dan wordt het huiswerk naar den avond verschoven, wat m.i. minder gunstig is. Het gaat nog, als de oude gewoonte wordt gevolgd, dat het gezin tusschen 8 en 9 uur aan tafel gaat, dan kan het werk misschien nog net vóór het eten af zijn. Maar het wordt bezwaar lijker als er vroeg wordt gegeten, omstreeks 7 uur, wat meer en meer ingang vond. Dan verschuift het werk later naar den avond, wat voor de jeugd zeker verkeerd is. Voor kinderen in Indië vooral is het van groot belang, dat een eenvoudige en gezon de leefwijze wordt in acht genomen, wat trouwens ook voor ons ouderen alle aanbe veling verdient. Al houden wij ons er dik wijls niet aan, maar ook de jeugd krijgt nog

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11