AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Spoet TledecCand Jngeiondeü Slakken JUcfitsaakeH JtheepsüidiHgett HEERHUGOWAARD OUDKARSPEL 18'/, 42'/, DERDE BLAD 3 (ONGECORRIGEERD) ARBEIDSONGEVAL MET DOODELUKEN AFLOOP. Dinsdagmorgen geraakte de molenaar W. Kreuels te Leeuwarden met zijn arm in een machine, welke gebruikt wordt voer het breken van veekoeken. Het ongeluk ge beurde in de fabriek van de coöperatieve aankoopvereeniging te Leeuwarden. De man werd zoo ernstig gewond, dat lijn arm geamputeerd moest worden. Van morgen is het slachtoffer in het Diacones- senhuis te Leeuwarden overleden. BLADEN VAN DE ARBEIDERSPERS IN KAZERNES TOEGELATEN. De minister van Defensie heeft bij leger order van 8 Mei bepaald, dat de dagbladen, uitgegeven door de N.V. „De Arbeiderspers"! niet meer zullen worden gerekend tot de geschriften, welke uit de kazernes enz. moeten worden geweerd, aldus meldt het Vbld. OORZAAK VAN DEN BRAND TE GRONINGEN NIET BFKEND. Geen gasontploffing. Omtrent de oorzaak van den bran.1 in het warenhuis „T. A. N. T. E." aan Vischmarkt te Groningen wordt ons medegedeeld, dat deze oorzaak nog niet is vastgesteld. Een ontploffing van Buta-gas is niet de oorzaak, daar dit gas niet in het ge bouw aanwezig was. Aan een ontploffing van dit gas is ge dacht doordat de vertegenwoordiger van de onderneming, welke het Buta-gas in den handel brengt, zijn zaak naast het wa renhuis gevestigd heeft en tijdens den brand de bij hem aanwezige flesschen gas in veiligheid bracht. Ook een ontploffing van een cylinder koolzuur, waaraan gedacht werd, moet uit gesloten worden geacht. De politie zet het onderzoek naar de oorzaak voort. Voorgevel wordt omgetrokken. Na 15 uur van ingespannen arbeid zijn de Groningsche brandweer en de haar as- sisteerende militairen er in geslaagd den brand in het warenhuis T. A. N. T. E. van morgen om ongeveer tien uur volledig on der de knie te krijgen, waarna de brand- wer is ingerukt. De voorgevel staat welis waar nog steeds overeind, doch aangezien het instortingsgevaar zeer groot is, zal hij in den loop van den dag worden omverge trokken. Hierover zijn vanmorgen bespre kingen gevoerd. Het ligt in de bedoeling de circa 20 meter hooge muur naar binnen toe omver te trekken. Het gebouw zelf is in een ruïne herschapen. Eerst wanneer de voorgevel vanmiddag zal zijn omvergetrokken, zal het mogelijk zijn de schade, toegebracht aan de winkel bedrijven, aan weerszijden van het ver woeste warenhuis nauwkeurig vast te stel len, waarna maatregelen kunnen worden genomen tot herstel daarvan. Het gebouw, waarin T. A. N. T. E. was ondergebracht, behoorde nog steeds toe aan de N.V. Galeries Modernes, hoewel deze maatschappij het zelve niet meer exploi teerde, omdat dit niet rendabel bleek te zijn. Het gebouw is bij een groote Amster- damsche assurantiemaatschappij verzekerd voor een bedrag van rond 100.000. Men beeft niet den indruk, dat er weer een nieuw warenhuis zal verrijzen. EERSTE KA.MER VERWERPT WETSVOORSTEL. Wijziging beiemmeringenwet privaatrecht. De Eerste Kamer heeft heden het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de belemmeringenwet privaat recht (hetwelk beoogde opheffing mogelijk te maken, van d;e overeen komsten welke de publiekrechtelijke lichamen belemmeren hun onroerende goederen te gebruiken op de wijze die door het openbaar belang wordt ge vorderd) met 19 tegen 14 stemmen verworpen. Ernstig ongeval. Na afloop der gymnastische oefeningen der gehuwde dames in café Rus, vermaak ten deze zich met een spelletje onderling, toen plotseling een der deelneemsters mevr. Venema struikelde en voorover sloeg Met een inwendige verbloeding in den buik werd de patiënte opgenomen en omge bracht naar het Centraal ziekenhuis te Alk maar, waar direct operatief werd ingegre pen. De toestand was heden nog zeer zor- gelijk" Cursus E. H. B. O. Gisterenavond werd in café van LiemPt het eindexamen van den cursus E H. B. u. afgenomen door de heeren doctoren J. Dijkhuizen uit Alkmaar en J. Zwarteveen uit Heerhugowaard. De namen der geslaagden zijn als volgt. Dames: Van Gragt, M. Reina B. den Hartigh, L. den Hartigh, Tr Beets, Tr. Beers, J. M. Brouwer, G. Stekelenbos N*Heeren: J. de Krijger, K. Rui£"* Jïj Schenk en J. Turkstra, de beide laatsten uit Hensbroek. Kerk- en Dergmeerpolder. In het lokaal van-den heer C. Vis, al hier, werd Woensdagavond een vergade ring' gehouden van bestuur en ingelanden van den Kerk- en Dergmeerpolder. De voorzitter, de heer Jb. Kroon Jbz., sprak in zijn openingsrede er zijn teleurstel ling over uit, dat niet meer ingelanden op do vergadering aanwezig waren. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat het besluit van de vorige vergadering, om het bijzonder reglement te wijzigen, geen rechtskracht heeft. De ingelandenvergade ring heeft niet het recht, deze wijziging aan STEMMEN BIJ VOLMACHT DOOR MILITAIREN. Tweede Kamer neemt wetsontwerp aan. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag het wetsontwerp voorschriften betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkie zingen, zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. MARINIER DOOR PISTOOLSCHOT GETROFFEN EN GEDOOD. Bij het schoonmaken van pistolen heeft zich vanmorgen in het marinierskamp te Hoek van Holland een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij de marinier D. J. Compas te Rotterdam, het leven verloor. Plotseling ging een der pistolen, af, waardoor C., die met het reinigen der pistolen was belast, werd getroffen. Nog even heeft hij geleefd, doch toen gaf hij den geest. HET SCANDINAVISCH ANTWOORD AAN DU1TSCHLAND. De ..Dagens Nyheter" meent, dat de vier Scandinavische landen op denzelfden dag hun antwoord op de Duitsche voorstellen te Eerlijn zullen indienen. De Noorsche stor ting zal Maandag a.s. een besluit nemen. Het contact tusschen de ministeries van buitenlandsche zaken blijft zeer nauw. Munch, de Deensche minister van buiten landsche zaken, heeft een onderhoud gehad met zijn Zweedschen collega, Sandler, op diens reis naar Geneve, terwijl hij zijn Noorschen collega, Koht, per telefoon heeft gesproken. STATIONCHEF OP DANZIGER GEBIED OVERVALLEN. De stationchef van Marionovo op het ge bied der Vrije Stad Danzig, Grygiewicz, is door zes personen overvallen en ernstig ge- word. De Duitsche geneesheeren weigerden hem te helpen, naar zij zeiden bij gebrek aan tijd. De gewonde werd toen naar het ziekenhuis te Txzew in Polen vervoerd. De hooge-commissaris van Polen te Danzig heeft krachtig geprotesteerd en geëischt, dat maatregelen zullen worden genomen om de Poolsche ambtenaren in staat te stellen hun taak te vervullen. De Senaat van Danzig heeft zijn veront schuldigingen aangeboden en verklaard, dat de noodige maatregelen zujlen worden geno men. BRAND IN EEN GASMASKERFABRIEK. Naby Tivoli (It.) is een fabriek van gas maskers dcor brand geheel vernield. De schade wordt op vijf millioen lire geraamd. Verscheidene arbeiders liepen bij de blus- schingspogingen brandwonden op. GREISER: „DANZIG STEUNT OP DUITSCHLANDS MACHT". Scnaatspresident Greiser heeft gisteren de te Danzig vertoevende leiders van den Duitschen arbeidsdienst ontvangen, en daarbij o.a. verklaard: „Danzig wordt ge maakt tot een voorwerp van onrust in de wereld. Tegenover deze onrust staat Danzig als een blok van rust, stevig steunend op de macht van het groote Duitsche moeder land. De menschen, die voor de levensbe schouwing der partij zijn gewonnen, zijn het fundament voor den eisch van Danzig, welke gegrond wordt door een eeuwenoude geschiedenis en door den Führer voor de geheele wereld met nadruk is verklaard. Door niets zullen de bewoners van Danzig zich van hun stuk laten brengen. Door geen fantasieën van de buitenlandsche pers en ook door geen mobilisatiemaatregelen aan de grenzen. Onder alle omstandigheden zal Danzig zijn lot leggen in de handen van den Führer. Het lot van den Duitschen „Ostraum" zal eens beslist moeten worden, en in deze beslissing zal ook het lot van Danzig vervat moeten zijn". te brengen. Ged. Staten zijn niet bereid een dergelijke wijziging aan Prov. Staten voor te stellen. Er zat dus niets anders op, dan de wijzi ging ongedaan te maken, hetgeen ge schiedde. Het ambtenarenreglement werd gewijzigd en in overeenstemming gebracht met het rfj ksam btenarenreglemen t. Namens de commissie rapporteerde de beer Kooiman, dat de rekening van den penningmeester in de beste orde is bevon den. Op zijn advies werd de rekening goed gekeurd. De voorzitter dankte den secr.- penningmeester voor diens keurig beheer. De rekening 1938 werd hierna vastgesteld op 'n bedrag aan ontvangsten van 3220.21, uitgaven 3507.94, nadeelig slot 287.73. Het jaar was aangevangen met een nadee lig saldo van 363.86. Van de achterstallige lasten per 1 Jan. 1939 was nadien nog 45 betaald. Medege deeld werd, dat de schulden van den polder nog slechts f 220 zijn. Tot lid van de commissie voor de reke ning werd de heer J. van Hout benoemd, de heer C. Keeman Czn. tot plaatsvervanger. De begrooting 1939, sluitende op een totaal bedrag van 3607.23, met een ver moedelijk nadeelig saldo van f 319.68 werd hierna behandeld. De lasten zijn bij het op maken der begrooting ongewijzigd geble ven, t.w. voor de Kerkmeer op 13, Derg- meer f 13.60 en Pompstukken 11 per H.A. Naar aanleiding van de begrooting heeft de voorzitter nog het een en ander toege licht. Doordat eenige noodige reparaties aan den motor van het gemaal van de Dergmeer en aan de vijzel noodig waren heeft men al direct heel wat onkosten gehad. De begroo ting werd vastgesteld. Nadat bij de rondvraag besproken was, dat geen flap in de tochtsloot mocht worden geworpen, aan welke bepaling een der inge landen zich eerst niet gehouden heeft, maar deze fout later heeft hersteld, werd de vergadering gesloten. Zwemmen. EENHEID IN DE NEDERLANDSCHE ZWEMBEWEGING. Katholieke zwemclubs bij den K.N.Z.B. Naar wij vernemen, hebben de onderhan delingen tusschen den Koninklijken Neder- landschen Zwembond en de Nationale com missie voor katholieke sportbeoefening tot overeenstemming geleid inzake de aanslui ting van roomsch katholieke zwemclubs bij den K.N.Z.B. Er is een overeenkomst ge sloten, welke tot 1 April j.L teruggrijpt, waarbij bepaald is, dat alle bij genoemde commissie aangesloten katholieke zwem clubs of aan te sluiten zwemvereenigingen als lid tot den K.N.Z.B. zullen toetreden, terwijl de K.N.Z.B. zich verplicht heeft slechts via deze commissie met r.k. zwem clubs in relatie te treden. Naar wij verder vernemen, zijn de be sprekingen tusschen beide instanties met veel begrip van wederzijdsch streven ge voerd. Voorop stond te komen tot eenheid in de zwembeweging van ons land. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de katholieke zwemclubs op de eerstvolgende algemeene vergadering van den K.N.Z.B. een vertegen woordiger in het bondsbestuur zullen be noemen. In verband met het feit, dat de katholieke clubs dus als gewoon lid van den K.N.Z.B. zullen toetreden, zullen vertegenwoordi gers der eerstgenoemde organisaties even tueel in vertegenwoordigende ploegen kun nen worden gekozen. MAAN-ECLIPS IN NED.-INDIE Bijgeloof in den kampong. Het verloop van de maansverduistering was op den avond van 3 dezer in de hoofd stad van Ned.-Indië door het uiterst hel dere weer uitstekend te volgen. De kam pongbevolking sloeg als gewoonlijk met groote spanning en veel lawaai deze „Ger- hana Boelan" gade. Oude vertelsels deden gretig de ronde. Bejaarde inlanders herinnerden zich vo rige verduisteringen, waarbij de maan ge heel zwart werd. Ditmaal bleef het hemel lichaam echter gedurende de geheele eclips duidelijk zichtbaar en de eenigszins rossige gloed, welke er af straalde, gaf aanleiding tot vele onheilspellende voorspellingen. „Betrouwbare" profeten in den kampong zagen in de toekomst groote bloedbaden en een slechten oogstAldus het „Nieuws van den dag voor Ned.-Indië". De bevindingen van het „Bat. Nieuws blad" waren echter eenigszins anders. Merk waardig was het bewijs, aldus dit blad, dat de kampongbevolking leverde dat zij zich steeds meer „intellectueel" oriënteert. Het gebruikelijke kabaal, dat steeds een maans verduistering, „granahan", vergezelt, bleef overal achterwege. Men was blijkbaar over het bijgeloof heen, dat de man een ernstig gevaar bedreigde, welk gevaar men alleen kan afwenden door frenetiek op trommels en blikken te roffelen. Een anderen uitleg trof het blad wel aan, namelijk de poëtische gedachte dat hier de maan in het huwelijk trad met de zon en dat dit huwelijk, wanneer het zich rustig voltrok voor de oogen der menschen geze gend zou worden door een groot aantal kin deren, de sterren, die dan den Oosterschen hemel nog meer zouden verhelderen. Dus niet meer de angst, dat de maan zou worden opgegeten en de nachtelijke duister nis intenser zou worden, maar de verwach ting van meer licht DE CANDIDAATSTELLING IN OTERLEEK. Mijnheer de Redacteur, Mag ik iets over de gemeenteraadsverkie zing schrijven? Bij voorbaat mij dank. Zcoals eiken keer brengt ook nu de ver kiezing van leden voor den gemeenteraad de gemoederen in beweging. Men trachtte hier een vereeniging op te richten, riep daartoe de burgers bijeen, om candidaten te stellen, die de „eenheid" zouden moeten bewerkstelligen, tot heil van onze ge meente. Natuurlijk is zooiets een paskwil, waar iemand met een beetje levenservaring en menschenkennis niet invliegt. De men schen met hun zoozeer verschillend levens inzicht zijn toch niet te maken gelijk ezels, die allen op commando van een voorzitter hetzelfde balken? Uit de botsingen der mee ningen ontspruit toch de waarheid? Men wilde candidaten naar voren brengen, die uitsluitend het gemeentebelang dienen, schrijft de heer Schuuring. Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand, van welke richting ook, met een ander doel voor oogen zich voor het gemeenteraadswerk zou geven, maar zeer zeker weet ik, dat de heer Heringa zijn taak zco heeft opgevat. In het artikel in de Alkm. Courant over de expositie van Doorwerken las ik, dat de gene, wiens werk men moet beoordeelen, recht heeft op eenige mildheid ook al slaag de hij niet, omdat hij er naar streefde het beste te geven wat hij bezat. Deze woorden zijn waard overwogen te worden aan het einde van een gemeenteraadsperiode. Wij, kiezers, hebben het recht verantwoording te vragen, maar niet om te handelen, zooals men met de nu zitting hebbende raadsleden deed in die vergadering. Daar waren im mers maar 80 menschen. Men had deze raadsleden op de lijst moeten zetten, voor aan, en d?„i de voorkeurstemmen moeten laten gelden. Dan had het volk den uitslag kunnen bepalen. Treurig is het, dat men menschen wegwerkt, die twaalf jaren lang hebben getoond, dat ze hun taak kunnen vervullen en dat onder het voorwendsel, dat ze „te oud" zijn. Allen, die op maat schappelijk gebied in aanraking komen met den heer Heringa, zijn vol lof over de groote activiteit waarmede hij zijn werk verricht. Jongeren kunnen daar een voorbeeld aan nemen, alles wat hij op zich neemt, wordt tot in de puntjes verzorgd. Nooit las men in de raadsverslagen, dat hij tot de orde werd geroepen en m.L strekt het een raadslid tot eer, dat hü er een persoonlijke meening op na durft houden. Steeds stond hij op de bres voor het leerplichtige schoolkind en hielp het vervolgonderwijs bevorderen. De ver trokken schoolhoofden, de heeren de Wit en Köhne, waardeerden hem ten volle. Het is niet zoo moeilijk een eenheidsvergadering te leiden (vooruit werd bekend gemaakt, dat herrieschoppers „er uitgezet zouden worden") als jaren langs het werk te doen in den gemeenteraad. „Holle vaten klinken het meest", iemand met kennis van zaken zou zich niet geroe pen hebben gevoeld, in zoo'n vergadering het hoogste woord te voeren, vooral omdat op het werk van dezulken natuurlijk ook wel eens iets is aan te merken. In vervlogen eeuwen eerde men de grijs heid. De oude wijze mannen vormden het bestuur, zij profeteerden, naar hun levens wijsheid richtte men zich. Als wij den blik iets verder wenden, dan alleen in onze kleine gemeente, zien wij ministers hun 70en verjaardag vieren. Ik kan mij indenken, dat een verkiezing oplevert, dat een candidaat niet weer ge kozen wordt. Dat is niet erg. Maar dat men schen in een comité degenen die goed werk leverden, weg laten stemmen zonder een bezadigd woord ter waarschuwing te laten hooren, getuigt m.i. ten eerste van gebrek aan wijsheid, ten tweede van grofheid, en het is waarlijk geen wonder, dat in onze ge meente daar zeer velen verontwaardigd over zijn. Die „eenheid" zou te duur ge kocht worden. Met dank voor de opname. L. v. d. WAL—DE BOER. Stompetoren. HUWELIJKSZWENDELAAR VOOR DE RECHTBANK. Een huwelijkszwendelaar, die vele slacht offers heeft gemaakt, en in wiens zakken groote bedragen zijn verdwenen, die toe behoorden aan goedgeloovige vrouwen en meisjes, stond vandaag terecht voor de vierde kamer der Amsterdamsche recht bank. De man, een 37-jarige koopman, heeft reeds een reeks vonnissen wegens oplich ting, verduistering en diefstal ondergaan. Hij was met zijn slachtoffers in kennis gekomen door middel van huwelijks-adver tenties, die hij in verschillende bfaden had gezet, hoewel hij reeds getrouwd was. De officier van justitie achtte in zijn requisitoir de beide ten laste gelegde op lichtingen bewezen. Twee vrouwen zijn door de verhalen van verdachte overgehaald om hem geld te leenen. Misschien speelde ook de liefde een rol de gedupeerden hoopten zelfs met hem te trouwen maar de fantasie van verd. vervulde toch de hoofdrol. Ook de flesschenti ekkerij staat vast, evenals de vervalsching van de pas. De feiten noemde spr. zeer ernstig. Vele men schen zijn voor belangrijke bedragen gedu peerd. De officier van justitie vorderde drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. PARASIETEN DER LIEFDADIGHEID. Drie jaar geëischt. De 26-jarige handelsreiziger W. Potharst uit Amsterdam, die gisteren voor het Am sterdamsche gerechtshof terechtstond we gens valschheid in geschrifte en gebruik maken van dit valsche geschrift hoorde we derom drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eischen, eenzelfde straf als de rechtbank hem had opgelegd. De man, die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, had kwitanties gemaakt en bij lief dadige burgers geïnd. Het geld zou z.g.n. be stemd zijn voor werkverschaffing aan blin den, doch in werkelijkheid gebruikte P. het geld voor zichzelf. De procureur-generaal was van oordeel, dat noodig aan verd.'s activiteit op dit ge bied een einde moet worden gemaakt. De strenge straf, die de rechtbank heeft opge legd, is naar spr.'s meening niets te hoog; mr. Versteeg vorderde eveneens verd.'s ver oordeeling tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Arrest 25 Mei. INBREKERS OF ONSCHULDIGE BEZOEKERS? Zware gevangenisstraffen gerequireerd. Twee mannen, waarvan de oudste, een 48-jarige timmerman een berucht inbreker is, stonden gister terecht voor het Amster damsche gerechtshof, verdacht van po ging tot diefstal. Het tweetal was 's avonds betrapt door den stoker van gebouw Singel 264, waar zij zich waarschijnlijk in hadden laten sluiten. Na onderzoek bleek, dat de deur van een mode-atelier op de bovenste verdieping geforceerd was. Er werd niets vermist. De beide mannen hoorden zich door de rechtbank resp. tot drie en twee jaar gevangenisstraf veroordeelen, van welk vonnis zij in hooger beroep gingen. De procureur-generaal hechtte evenals de rechtbank weinig waarde aan de verhalen van de verdachten, temeer daar zij reeds meermalen zijn veroordeeld wegens dief stallen en inbraken. Spr. vorderde resp. drie en twee jaar gevangenisstraf wegens po ging tot diefstal. Arrest 25 Mei. BEDRIEGER BEDROGEN. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde een diamantklover, wonende te Ant werpen, wegens oplichting tot zes maan den gevangenisstraf. Verd. had een diamanthandelaar te Am sterdam in kennis gebracht met twee man nen die een methode zouden hebben uit gevonden om dollarbiljetten te vermenig vuldigen. De makelaar voelde wel wat voor deze valschemunterij en hij stak 5000 aan dollarbiljetten in het procédé. Hij zou het dubbele bedrag terugkrijgen. De proef mis lukte echter en de dollarbiljetten waren door scherpe vloeistoffen verbrand, maakte men den makelaar wijs. Intusschen waren de twee mannen er vandoor gegaan met de 5000. De diamantklover werd gearresteerd en de officier van justitie vorderde twee jaar tegen hem. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Aurora 11 Mei van Sushak naar Split. Baarn 10 Mei van Arica naar Mollendo. Boskoop 11 Mei v. A'dam n. Hamburg. Deucalion 11 Mei v. A'dam n. Hamburg. Hebe 11 Mei v. Gothenburg n. Aarhus. Hercules 11 Mei v. Varna n. Constanta. Hermes 11 Mei 13.30 u. Ouessant gepass. Irene 11 Mei v. Messina n. Palermo. Mars 12 Mei te Rotterdam. Nereus 11 Mei v. Lissabon n. Amsterdam. Oberon 11 Mei v. Tripoli n. Famagusta. Orion 11 Mei te en v. Patras n. Tunis. Perseus 11 Mei te Barcelona. Pygmalion 12 Mei 1 u. Gibraltar gepass. Saturnus 11 Mei te en v. Faro n. Tunis. Stella 11 Mei v. Savona n. Piraeus. Tiberius 12 Mei te Amsterdam. Titus 11 Mei te Lissabon. Trajanus 11 Mei van Thessaloniki naar Nea Playa. Triton 12 Mei te Rotterdam. Ulysses 11 Mei te Istanbul. Venus 10 Mei te Cadiz. Vesta 12 Mei 1.30 uur te Hamburg. Vulcanus 11 Mei v. Piraeus n. Malta. Soerates 12 Mei te Barbados. Irene 12 Mei te en v. Palermo n. Gandia. Rhea 11 Mei n.m. Gibraltar gepas. Saturnus 12 Mei v.m. Gibraltar gepas. Merope 11 Mei Azoren gepass. Stoomv. Mij. Nederland. Manoeran S. J. P. L. te Kaapstad 11 Mei. Singkep J. N. L. van Sydney C. B. 11 Mei. Poelau Roebiah uitr. te Bremen 11 Mei. Marnix van St. Aldegonde uitr. te Genua 11 Mei. HollandAmerika Lijn. Edam 11 Mei n.m. van Londen. Damsterdijk 12 Mei v.m. te Londen. Zaandam 11 Mei n.m. te Philadelphia. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran uitr. 11 Mei 13.25 uur te Sout- hampton. Sitoebondo uitr. pas. 11 Mei 14 u. Perim. Sibajak thuisr. 11 Mei 18 u. van Tanger. Kota Gedeh J. N. L. 11 Mei 16 uur Kaap de Goede Hoop gepass. Mopan J. N. L. 11 Mei 3 uur Mauritaus gep. Ajandi J. N. L. 12 Mei te Singapore. Siantar uitr. 11 Mei 18 uur v. Liefkenshoek Ameland 11 Mei 20.10 u. te Vlaardingen. Kota Baroe 11 Mei 17.50 uur van Rotterdam naar Hamburg. Dempo thuisr. 2 Mei van Singapore. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrijdag 12 Mei 1939. Vor.k. 2.45-3.00 STA ATSLEEN1NGEN. 3—3y, Nederl, 1938 98'/, 98 3 Ned.-Indië 1937 95 95VS 5'A D JUekL m. verkl. 20'/, 2P/, BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd Bank 119'/4 118'/, Handel Mpij. Cert. v. 250 132'/, Koloniale Bank15S3/« 159'/, Ned Ind. Handelsbank 121'/, 122'/, INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 37i/s 363/, Calvé Delft Cert84'/, 84'/, Nederl Ford 35b'/2 348 Lever Bros131 130-t/s Philips Gloeil. Gem. Bezit 191'/, 191V* INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 31'/, §4I6';« 32V, 24'/, 12s/s 12'/, 353/, 3Vs Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper Nortb American Rayon Rep Steel Standard Brands Steel comm U S. Leather CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr Perlak Phillips Oil27 Shell Uoion 8 Tide Water 9'/, RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab1721/* AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Can Pac tExclaim. "Exrlividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 415 210 225 86'/, 62'/, 100 2803/, 298 60'/, 193'/, 122 871/, 1121/, 85'/, 23/, 100 77'/, 106'/, 113 156 192'/, 22 9^6 10'/, 11'Vis 733/, 3'/s 345/8 183/,-7/a 42 47/, 32'/, 241/s 127/™ 12-'/, 4'/, 357/8 3i/i6 416 226 86 621/, 100 297 J-83 611/g 27»/3f 87/-.« 91/, 182-Vs 87'/, UOi/, 791/, 2'/, 99'/, 773/, 105 HU/, 1541/, 1901/, 173/, 22'/, 9i 10°/.« 113/, 3'/, Vorige koers heden New-York 1.867/,, 1.86'/s Londen 8.72 8.74'/, Berlijn 74.85 74.97)4 Parjjs 4.94 4.95 Brussel (Belga) 31.71 31.79 Zürich 41.87 a 41.96 Kopenhagen 38.97 39.05 Stockholm 45.02)4 45.10 Oslo 43.87)4 43.97)4 ONS DRUKWERK VOOR U! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 13