Enorme brand in warenhuis te Groningen. THEE doet je goed! r Simplex Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving E AMATEUR DETECTIVE ZeuiMetw Vijf winkels geheel of gedeeltelijk verwoest. Schade loopt in de honderdduizenden. Vijf winkels verwoest. Naar hot Engolach van ANTHONY BERKELEY Noodlottige brand te Haarlem. Bewoner in de vlammen omgekomen. Dronken chauffeur ramt met auto een café. Feest van de naaikrans wreed verstoord. TWEEDE BLAD Een brand, zooals Groningen in geen jaren heeft gekend, heeft gisteravond in de oude stad gewoed. Om zeven uur ontstond het vuur in het warenhuis „T. A. N. T. E." aan de Vischmarkt. In een oogenblik stond het ruim twintig meter hooge, vierkante gebouw in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte energiek het vuur aan. In allerijl ging men over tot het ontruimen van de omliggende woningen en de juist opgerichte kermiskramen op de Visch markt. Om vijf minuten over half acht stortte met donderend geraas het achterste gedeelte van het gebouw in, waarbij met een enormen knal een vat benzine ont plofte. Hierop tastte het vuur ook de links en rechts gelegen panden aan, waarvan er vijf geheel of gedeeltelijk werden verwoest. Tegen acht uur werd de aan de linker zijde grenzende meubelzaak van de firma Martinus door de vlammen aangetast, even als de boekhandel der firma Noording en de ijzerhandel van de firma Wigboldus. Kort daarop aan de rechterzijde het fotografisch atelier „Cine-Photo" en het „London House", een zaak in regenkleeding. Tegen half negen sloeg het vuur over naar het rechts van het warenhuis, op twee huizen afstand gelegen perceel van de firma Ferwerda, een handel in damesstoffen. De brandweer hield dit gebouw echter voort durend nat, zoodat de vlammen hier wel licht tot staan zullen kunnen worden ge bracht. Behalve het vat benzine, dat zich in het gebouw bevond en tot ontploffing kwam, waren nog enkele vaten butagas op de ge- lijkvloersche verdieping aanwezig, doch deze kon men tijdig uit het gebouw ver wijderen. Op het oogenblik, dat de brand bij T. A. N. T. E. uitbrak, was het bedrijf in vollen gang. Behalve het bijna hon derd man groote personeel, waren ook vrij veel bezoekers in het op de eerste étage gelegen café aanwezig. Allen hebben het gebouw tijdig en zonder ongelukken kunnen verlaten. Een lid van het personeel in het gelijk- straatsche gedeelte ontdekte het vuur het eerst. Hij riep dadelijk: „Brand, brand", welke kreet door anderen werd overge nomen, zoodat iedereen, ook degenen, die zich op de verdiepingen bevonden, zich bij tijds in veiligheid kon stellen. Om tien uur kon het gevaar voor uit breiding geweken worden geacht. De vijf aangrenzende perceelen, waarop het vuur vat had zijn gedeeltelijk uitgebrand, of wel zij kregen aanzienlijke waterschade. Ook het aan het warenhuis grenzende café Bier- ling in de Soephuisstraat kreeg veel water schade. Dank zij het ontbreken van wind heeft deze brand geen catastrophale afmetingen aangenomen. De brandweer gaf met 24 stralen water, waartoe op de vischmarkt en in de aangrenzende straten 4000 meter slang was uitgelegd. De brand, die een warenhuis en vijf aan grenzende perceelen geheel of gedeeltelijk heeft verwoest, heeft een omvang gehad, zooals het tegenwoordige geslacht die in het Noorden des lands nog nimmer heeft gekend. Men zou de vuurzee kunnen verge- D 41) Dat, zooals wij gezien hebben, de moor denaar het fleschje, zoolang hij nog bij haar zat, niet in de hand van juffrouw Sinclair heeft kunnen stoppen. Onder de blikken van de vier getuigen moet hij toch kans gezien hebben om het kopje van juffrouw Sinclair door een vergiftigd te vervangen; met andere woorden, het kopje met de vergiftigde koffie kan evengoed een val strik zijn, als het fleschje zelf, en het feit, dat het vergif bevatte, heeft nog niet een bewijs te zijn, dat juffrouw Sinclair, het blauwzuur in koffie tot zich nam, en in dat geval zou ook degene, die het gif mee bracht, vrij uitgaan („Lieve hemel, dacht Chitterwick, toen hij zoover was, „dat wordt ontzettend inge wikkeld; maar waarachtig, me zoo'n vin dingrijken geest...") Dat het heele plan niet alleen den dood van juffrouw Sinclair en van den majoor ten doel had, maar voor alles op de veilig heid van den moordenaar ingesteld was. Indien dit zoo was, moest men een moge lijkheid zoeken, hoe het fleschje zonder toedoen van den moordenaar in de hand van juffrouw Sinclair gekomen kon zijn. Hjken met die van den brand in de Galeries Modernes onlangs te Utrecht. T. A. N. T. E., een afkorting van „Tweede Algemeene Nederiandsche Tentoonstellings expositie" was ondergebracht in een ge bouw, dat een lengte had van circa 60 meter, een breedte van ongeveer 25 meter en een hoogte van ongeveer 20 meter en dat thans in enkele uren door het alles vernietigende vuur is vernield. Vroeger was in dit groote pand, dat toebehoorde aan een naamlooze vennootschap, de Fransche bazar onder gebracht. Reeds in het begin der crisisjaren had deze instelling met zoo groote verliezen te kam pen, dat zij uit het gebouw verdween. Sinds ongeveer vijf jaren zetelde „T. A. N. T. E." in het gebouwencomplex. Een groot aantal firma's had er ver koopstands gehuurd, er was een lunch room is gevestigd en een automatiek. Het gebouw zelf was verzekerd daar entegen vele standhouders niet en uit den aard der zaak hebben velen zeer groote schade geleden. Een der standhouders, die zich in den loop van den avond naai het gebouw begaf, en onderweg hoorde, dat het gebouw in brand stond, raakte hierdoor zoo onder den indruk, dat hij bewusteloos op straat viel. Duizenden Groningers trachtten het in drukwekkend schouwspel van zoo nabij mogelijk gade te slaan, doch de omgeving was in zoo wijden omtrek afgezet, dat men eigenlijk niets meer zag dan den hel rooden vuurgloed boven het centrum der oude stad. Een paar honderd militairen van het Groningsche garnizoen verleenden de ge meentelijke politie, die bijna geheel in den binnenstad was samengetrokken, een zeer gewaardeerde assistentie en met de bajo netten op de geweren hielden zij het nieuws gierige publiek op een zeer grooten en vei- ligen afstand. De schade en vooral de water schade, welke aan aangrenzende perceelen is toegebracht, blijkt zeer groot te zijn. In al deze perceelen zijn winkelbedrijven geves tigd en vooral de hier opgeslagen goederen hebben door het vuur en het water zeer geleden. Hoewel de schade nog moeilijk ge schat kan worden, loopt zij zeker in de honderdduizenden. Militairen nemen taak van brand weer over. De brandweerlieden, wier taak in den be ginnen bijna hopeloos leek, doch dank zij wier taaie volhardendheid een groote cata- strophe is kunnen worden voorkomen, waren laat in den avond zoo vermoeid, dat hun taak werd overgenomen door militairen, die zich met het nablusschingswerk bezig hielden, hetgeen nog vele uren, tot hedenmorgen heeft geduurd. Vannacht om twee uur was het nablus schingswerk nog in vollen gang. De heer A. Drenth, standhouder in de T.A.N.T.E., wiens eigendommen niet waren verzekerd, verkeerde in overspannen toe stand, Hij is hierdoor van een trap geval len en licht gewond. Overigens hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Van het 200 man sterke detachement mili tairen, dat zoowel aan het blusschinsgwerk als aan de afzetting van het terrein deelnam, kon omstreeks middernacht de helft weder inrukken. Tegen drie uur in den nacht zijn de overige manschappen naar de kazerne teruggekeerd. Naar wij vernemen is de heer Noording, die voor zaken in de hoofdstad vertoefde en wiens woning aan de achterzijde afbrandde en verder veel waterschade bekwam, niet verzekerd. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent de oorzaak van dezen groo ten brand wordt de mogelijkheid ver ondersteld, dat tijdens het vischbakken door het personeel op een Buta-gastoe- stel er een ontploffing zou hebben plaats gehad. Den geheelen nacht was er in de omgeving van den brand nog veel publiek op de been. In den afgeloopen nacht heeft in een bovenhuis aan de Hertzogstraat te Haarlem een hevige brand gewoed, wel ke noodlottige gevolgen heeft gehad. De bewoner, de dertigjarige assuradeur F. de la Chambre, is namelijk in de vlam men omgekomen. Bij de nablussching vond men het gedeeltelijk verkoolde lijk in de keuken. De brand werd vannacht omstreeks vier uur ontdekt door een agent van politie, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Een buurman, die door het geknetter was ontwaakt, wist zich door het inslaan van een ruit toegang tot het bovenhuis te ver schaffen. In de slaapkamer was niemand aanwezig, zoodat de buurman in de veron derstelling verkeerde, dat de bewoner niet thuis was. Hij wekte daarna den bewoner van het benedenhuis, den heer Postman. Diens slaapkamer bevond zich onder de brandende keuken en nauwelijks was de heer Postman opgestaan, of een gedeelte van het plafond stortte naar beneden. De brandweer tastte het vuur, dat voor namelijk in de keuken aan de achterzijde van het bovenhuis woedde, met drie stralen op de waterleiding aan. Na een half uur waren de vlammen gedoofd en toen een der brandwachts in het grootendeels uitgebrande boven huis een onderzoek instelde, deed hij de ontstellende ontdekking, dat in de keu ken het gedeeltelijk verkoolde lichaam van den heer de La Chambre lag. Het werd met een ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd^ Oorzaak niet bekend. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omwonenden heb ben verklaard, dat de heer de la Chambre, wiens echtgenoote in hel; ziekenhuis ligt, daar zij enkele dagen geleden moeder is ge worden, laat thuis gekomen is. Waarschijn lijk heeft hij in de keuken een petroleum kachel aangestoken en Imen vermoedt, dat hij deze per ongeluk heeft omgestooten, waardoor de brand zou zijn ontstaan. Uit het feit, dat de waterkraan na den brand nog liep, leidt men af, dat de bewoner nog gepoogd heeft het vuur te blusschen, BOERDERIJBRAND TE DIEVER. Vierentwintig stuks vee in de vlammen omgekomen. Gisteravond heeft een felle brand de boerderij van den landbouwer J. Dog gen, te Diever geheel in de asch gelegd. De inboedel ging verloren, terwijl twee kalveren en twee en twintig varkens in de vlammen omkwamen. Toen de brand uitbrak, waren de bewo ners met de buren op een bruiloft. Het vuur werd ontdekt, door eenige brui- loftsgangers, die te half twaalf huiswaarts- keerden. Zij sloegen alarm met het gevolg dat er een run ontstond van feestgangers naar het brandende huis. Gelukkig slaagde men er in de drie kin deren, die alleen thuis waren, te redden. De brandweer kon tegen de enorme vuurzee niets uitrichten. Dank zy de gunstige windrichting be stond er geen gevaar voor overslaan naar de belendende perceelen. De landbouwer was slechts laag verze kerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Gisteravond waren in het café van den heer Ten Benzei te Beek (Gld.) twintig meisjes bijeen voor een afscheidsavondje van haar naaikrans. Er werd gedanst, waarbij de heer ten Benzei piano speelde. Omstreeks tien uur werd dit feestje wreed verstoord, doordat een personenauto pardoes het café inreed en in haar vaart groote ravage aanrichtte, terwijl daarbij ook eenige meisjes gewond werden. Een vertegenwoordiger van de bier brouwerij „De Klok" uit Groenlo kwam per auto uit de richting Beek. Hij reed met groote snelheid en in de bocht van den weg, juist bij het hotel ten Benzei, raakte hij de macht over zijn stuur kwijt. In volle vaart schoot de wagen door den muur en het raam het café binnen en kwam eerst aan de achter zijde van de zaal, waar de piano stond, tot staan. De heer ten Benzei geraakte hierdoor bekneld. Hij kwam er echter vrij goed af, en had alleen schaaf wonden opgeloopen. In het café was veel schade aangericht en door glas scherven en splinters waren ook eenige meisjes gewond. De ongeveer twintigjarige mejuffrouw Heuveling, scheen er het ernstigs aan toe. Zij geraakte bewusteloos. Twee andere meisjes kregen snijwonden, terwijl de overigen kwetsuren van onbeteekenenden aard opliepen. De chauffeur had inwen dige kneuzingen bekomen. Inmiddels was geneeskundige hulp inge roepen. De dokters Dael uit 's Heerenberg en Kok uit Zeddam, waren spoedig aan wezig. Het bleek echter dat niemand ern stig gewond was. Het bewustzijn bij mej. Heuveling was spoedig teruggekeerd, eh nadat "dé meisjes waren verbonden, konden zij naar haar woningen in Beek terug keeren. De ge- neesheeren achtten het echter noodig, dat de chauffeur naar het ziekenhuis werd overgebracht, waarop hij naar Arnhem is vervoerd. Zijn toestand is echter niet ern stig. De politie uit Beek en omgeving stelt een uitgebreid onderzoek. De chauffeur was onder invloed van sterken drank. JONGETJE DOOR TRACTOR OVERREDEN. Gistermiddag is in de Foeliestraat te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan een 5-jarig knaapje, wonende in die straat, door eigen onvoorzichtigheid het slachtoffer is geworden, Het ventje klom n.1, zonder dat de chauffeur het bemerkte op een oplegger welke aan een tractor gekop peld was. Toen het voertuig in beweging kwam, viel hij er of en kreeg de tractor over het lichaam. Het jongetje is ernstig gewond naar het Binnengasthuis overge bracht. CANDIDATENLIJSTEN TE iG INGEDIEND. Een ijlbode op lijn Bij de indiening van de candidatenii voor de gemeenteraadsverkiezing is t' drecht een incident van eenigszins v ken aard geschied, schrijft de N.R.Crt Enkele minuten voor vieren kwam lyk een jongeman in motorkleedins41"6' raadszaal, waarin het verkiezingsburea telde, binnenstormen. Hij was een afBeU digde van de Neutrale Arbeiders partiaaN was met de motorfiets naar het stadhuis3 en reden, omdat de benoodigde 75 handteek*" ningen op het laatste nippertje verzand waren. •■•HM" Toen hy de raadszaal binnenstapte, tigde de voorzitter de aandacht op het A" dat de klok 2 minuten voor 4 wees. DesnUf. temin zette de boodschapper een boom op met de in de zaal aanwezige^?1 tenaren en hoewel de voorzitter hem her" haalde malen waarschuwde, dat het ho tijd was, hij trok zich daar niets van aan en praatte en praatte. „Vier uur, te laat", klonk opeens des voor zitters stem. En zoo is het geschied, dat dè Neutrale Arbeiders Party in Dordrecht niet aan de verkiezingen kan deelnemen. Een vergeetachtige functionnaris. De S.D.A.P. te Maasbree, van welke partij er twee leden in den gemeenteraad zitting hebben, is door een misverstand in gebreke gebleven de candidatenlijst op den daarvoor gestelden tijd in te dienen, waardoor deze party van de a.s. raadsverkiezingen is uit- gesloten, aldus de N.R.Crt. De indiening van de lijsten moest tusschen 9 en 16 uur ten gemeentehuize te Bierik geschieden bij den voorzitter van het hoofd stembureau. Door de vergeetachtigheid van den man, die voor de indiening zou zorg dragen, is tijdige indiening achterwege ge bleven. Toen het verzuim werd bemerkt, was de in art. 35 eerste lid der Kieswet voorgeschreven tijd verstreken. Wel is toen nog gepoogd de lijst aan den voorzitter van het stembureau ter hand te stellen. Op grond van het bovenaangehaalde artikel heeft deze de lijst, welke vijf namen be vatte, niet geaccepteerd. Na deze weigering is de lijst in den loop van den avond nog wel ten gemeentehuize gedeponeerd, teneinde bij een eventueele poging om dè lijst alsnog erkend te krijgen, niet alle rechten te verliezen. De uitsluiting van de socialistische raads leden, welke van het verzuim het gevolg is, zal vermoedelijk echter niet van langen duur zijn, omdat de meerderheid van beide raden, uit Venlo en Maasbree, zich voor an nexatie van Bierik bij Venlo hebben uitge sproken. Verwacht wordt dat deze annexa tie tegen 1 Januari 1940 tot stand zal zijn gekomen, in welk geval nieuwe raadsver kiezingen noodzakelijk zullen zijn. Er is thans hier ter plaatse slechts een r.k. lijst. VIJFJARIG JONGETJE VAN EEN DAK AFGEVALLEN. Op slag dood. Gistermiddag heeft zich op de Ruysdael- kade te Amsterdam een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een vijfjarig jongetje den dood vond. Het ventje, dat alleen thuis was zag kans op het dak te klimmen. Hier kwam de jon gen te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij over den rand van het dak sloeg en naar beneden stortte. Het jongetje bleef dood op straat liggen. Deensche boternoteering. De offi» eieele Deensche boternoteering is gisteren vastgesteld op 222 kronen of 87 cent per kg. - Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsch boter is gisteren vastgesteld op 69 cent per kg. De boterheffing. Wij vernemen van bevoegde zyde ,dat het bedrag van de hef» fing en steun-uitkeering op boter, behou dens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 11 tot 17 Mei is vastgesteld op 55 cent per kg. Hier komt de gedachte aan een mede plichtige weer naar voren, maar niet alleen dat wij bewijzen hebben dat niemand bij haar gekomen kan zijn, doch ook de voor zichtige mentaliteit van den moordenaar, die uit de misdaad blijkt, is er mee in strijd dat de moordenaar iemand anders in ver trouwen zou hebben genomen Dat het motief van den moordenaar, dat nu nog in het duister ligt, gevonden kan worden, door alle personen, die bij den dood van juffrouw Sinclair en den majoor voor deel zouden hebben, de revue te laten fas- seeren. Dat, afgaande op de handige wijze, waar op de man het alibi van den majoor onmo gelijk maakte, wy kunnen aannemen, dat de moordenaar zijn eigen alibi niet ver waarloosd zal hebben. We moeten er ons dus op prepareeren, dat hy het zijne zal kunnen bewijzen en goed ook, hetgeen dus veel moeite en tijd zal kosten om dat aan het wankelen te brengen. Dat wij een ieder, wiens lichaamsbouw met dien van den majoor overeenkomt met de meeste achterdocht moeten beschou wen. Duistere punten die nog moeten worden opgehelderd Waarom het onderhoud, op verzoek van juffrouw Sinclair, in Piccadilly plaats vond. Hoe haar het gif werd toegediend. Hoe de vingerafdrukken van den majoor op het fleschje kwamen. Waarom juffrouw Goole zich vermomt. „Misschien geeft het wat", mompelde Chitterwick, toen hij alles nog eens nage lezen had. „Ja, dat moet beslist goed zijn", merkte hy vijf minuten later op. „De moeilijkheid zal zijn om het te bewijzen. Lieve hemel, wat een liefderlijk schepsel moet dat zijn". Chitterwick schudde treurig zijn hoofd over de verdorvenheid van het naamlooze schepsel, en nadat hij de vellen papier zorgvuldig gerangschikt had, vouwde hij ze dubbel en nam ze plechtig mee naar boven, naar zijn slaapkamer. HOOFDSTUK XII. Een beetje detective-werk. Na er 's morgens vroeg lang over nage dacht te hebben, had Chitterwick beslo ten, Judith noch Mouse zijn overtuiging, dat hij het probleem had opgelost, mede te deelen. Die overtuiging moest eerst nog bewezen worden, en Chitterwick was be scheiden genoeg, om met de mogelijkheid van een fiasco rekening te houden. In dat geval wilde hij geen hoop ver wekken en hoewel hy zich tegenover Mou se een beetje schuldig voelde, vond hij het toch beter, om het uitpuzzlen van dit zeld zame geval aan zyn eigen hersens over te laten. Den volgenden morgen dèed hy dus net of er niets aan de hand was. By het ont bijt zei hfj tegen zyn gasten, dat hy niet met hen mee naar Dorfetshire zou kunnen gaan, omdat hy nog een paar dingen moest doen, kleinigheden, die iedere amateur detective nu eenmaal tegenkomt; voorzich tig gaf hij te kennen, dat zij in Londen eigenlijk niets meer te doen hadden. Mou se, behulpzaam als altijd, wilde assisteeren, doch tevergeefsch. Juffrouw Chitterwick, die in weerwil van haar jarenlange gewoon te, aan het ontbijt was verschenen, ver zocht hen telkens weer, tenminste nóg een nacht haar gasten te blijven, maar Chitter wick, die zyn handen vrij wilde hebben en bovendien bang was, dat zijn mooie plan hem door het een of ander mocht ontglip pen, slaagde er in, hen tegen een uur of 11 weg te krijgen, met de belofte, dat hij, zoodra hij iets van beteekenis mocht ont dekken, hen naar Dorfetshire zou volgen. Voor zy echter weggingen,, liet hij hun fatsoenlijkheidshalve en ook omdat hij be nieuwd was of één van beiden tot dezelfde slotsom zou komen als hij, zijn resumé zien. Alle twee lazen ze het met groote be langstelling en waren het er over eens, dat het een uitmuntend document was, en waarschijnlijk van groote waarde, maar hoewel zij verschillende gegevens lang en breed bespraken, scheen geen van tweeën de conclusie op te vallen, die Chitterwick er uit gehaald had. De rest van den morgen bracht onze scherpzinnige detective zoek met allerlei dingen, die op afdoening wachtten. Hij moest Moresby opzoeken en dezen, zonder hem echter achterdochtig te maken, eenige vragen stellen over het fleschje in de hand van de doode. Het resultaat was erg bevre digend. Moresby had heelemaal geen arg waan, hy scheen het zelfs zoo leuk te vin den, dat Chitterwick op zijn eigen houtje voor detective speelde, dat hij direct bereid was, hem alle inlichtingen te geven. Chitterwick van zijn kant, deed erg on derdanig. Het kon hem niets schelen waar voor Moresby hem eigenlijk hield, als de hoofdinspecteur maar vertelde, dat de po litie had uitgemaakt, dat het fleschje door iemand in de hand van juffrouw Sinclair was gedaan, nadat zij reeds bewusteloos was, zij kon het, toen zij nog leefde, onmo gelijk zoo in haar hand gehad hebben. Mo« resby bevestigde ook nog dat zijn zes ge* tuigen hij was er in geslaagd er nog twee van een andere tafel bij te vinden bereid waren te zweren, dat er niemand bij het tafeltje van juffrouw Sinclair was, vanaf het oogenblik dat de roodharige man wegging, totdat Chitterwick daar kwam. Chitterwick kon maar niet begrijpen! dat het verband tusschen die twee feiten, de voor de hand liggende conclusie, die toch werkelijk niet tegen te spreken was, voor den almachtigen Moresby verborgen bleef hierbij echter niet vergetend, dat het voor hem zelf, tot voor enkele uren, vol» komen verborgen was. Als Chitterwick den tijd gehad zou heb ben, zou hij zich, eveneens over de zes ge* tuigen, die alleen, voor zulk een kleinig heid, die eenige weken geleden had plee™ gevonden, bereid waren een eed af te l«g" gen, hebben verwonderd. Men kan g"n verwijten maken voor gemis aan bereid willigheid, maar wat moeten zij een bui tengewone opmerkingsgave bezitten! Nauw contact met misdaad verruimt ze* ker den gezichtskring en de energie. Voor den eersten keer sedert hij met haar sa menwoonde, had Chitterwick zijn tan geen toestemming gevraagd, om met een maaltijd weg te blijven. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8