Agenda S&ucqecüjke Tlededcuid JCedtóL School llhec&ecicht MORGEN SPAANDER Co. KAMPEERDERS WOENSDAG AVOND GEOPEND ONTVANGEN een geheel nieuwe zen ding COSTUUMS, DEM1- SAISONS, HOEDEN en OVERHEMDEN. Ziet speciale étalages. VREDESGANG. ONZE ZAKEN ZIJN TOT 10 UUR Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. KIJXENisKQOFELCLOECK Alkmaarsche Politierechter openen U den weg naar het bezit van een Model RT EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. 55 JAAR GETROUWD. In het kleine huisje op den hoek van den Heilooërdijk en Rijksstraatweg, met de oude grenspaal ervoor, woont sinds hun huwe lijksdag 18 Mei 1884 het echtpaar C. D.ekker en D. DekkerModder. Hieruit volgt, dat de oude menschen Donderdag 55 jaar ge trouwd zijn. De man is 79, de vrouw 78 jaar. Hun huwelijk werd gezegend met 5 kinde ren, die allen thans getrouwd zijn. Als los-werkman heeft Dekker zich al die jaren een bescheiden bestaan verzekerd. Toch heeft er in de kleine woning, die een oppervlakte heeft van 20 M2. en feitelijk geen woning is (met de hand reikt men aan de dakgoot) geluk geheerscht. Dit geluk was de zegen van de harmonie tusschen twee menschen, die in een bescheiden leven bevrediging vonden. Nu kan de man niet meer werken en aan gezien menschen van zijn leeftijd slechts aan den slag kwamen wanneer zij den werk gever vrij lieten van het zegeltjesplakken, is hij verstoken van ouderdomspensioen. Slechts de vrouw ontvangt een ouderdoms rente van 2.50. Het huisje hebben ze vrij. Met het onderhouden van tuintjes verdient de man nog een 15 per jaar en voorts wordt er met het houden van een twintig kippen nog iets verdiend. Hoe deze menschen door een winter ko men is onbegrijpelijk. Zij komen er echter en het wonderlijke is, dat een praatje met deze menschen den anderen nog steeds ver kwikking brengt. Een dag die eens in zonnigen zin afwijkt van alle dagen wordt door deze menschen meer dan door anderen gewaardeerd. Vol bewondering zijn ze nog voor de vreugde die de omwonenden, toen ze 50 jaar ge trouwd waren, hen bereidden. De beide oude menschen verdienen het ongetwijfeld, dat ook hun 55-jarige huwe lijksdag tot een onvergetelijken wordt ge maakt. IN EEN DIEPEN KELDER GEVALLEN. De 72-jarige weduwe ReineKorver, eigenaresse van café Reine te Heerhugo- waard, is hedenmorgen doordat het kel derluik openstond in de diepe cafékelder gevallen, welke tevens ate kelderkast dienst doet. Zij kwam zoo ongélukkig terecht, dat zij haar enkel heeft gebroken. Met de ziekenauto van de Kennemerauto- garage is de vrouw naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. ALKMAARSCHE RECHTBANK. De rechtbank heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken: C. G. uit Barsingerhorn. Door kanton rechter veroordeeld tot 10 of 5 dagen wegens een verkeersovertreding (aan rechts geen voorrang verleenen). Eisch f 25 of 15 dagen in hooger beroep. Vonnis bevestigd. R. G., slager te Hoorn. Door kantonrech ter veroordeeld tot f 40 of 20 dagen en 4 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Eisch in hooger beroep: bevestiging. Vonnis bevestigd, doch rijbewijs niet ingetrokken. P. Br., landbouwer te Opmeer. Door den kantonrechter veroordeeld tot f 300 of 100 dagen wegens kwakzalverij. Eisch in hoo ger beroep: bevestiging. Het vonnis is be vestigd. GESL AAGD. Voor het examen gehouden door de le Ned. Vakschool oor electr. lasschen te Amsterdam slaagde onze stadgenoot de heer B. W. Boots. DIERENBESCHERMING. Een mooie blauw-grijze poes is van huis weggeraakt en waarschijnlijk meegenomen door iemand, die ze als een .zwervertje" be schouwd heeft. De eigenaar, die zeer aan het dier gehecht is, verzoekt hen die het dier hebben meege nomen, dit weer terug te brengen op Ko ningsweg 66. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 9 TOT 16 MEI 1939. W ij z i g i n g e n: Alkmaar: firma „Bakker en Kaagman". Molenbuurt 4, garage enz.; rechtsvorm ge wijzigd. N. Timmermans Graan- en Meelhandel en Maalderij N.V., Schermerweg 116, be noeming procuratiehouder. Vereeniging tot Onderlinge verzekering van voor de Slachtbank bestemd Hoornvee, Houttil 32; bestuurswijziging. Bergen: C. v. d. Plas „Rozenoord", Guurtjeslaan 3, pensionbedrijf; overgegaan aan: mevr. M. N. J. Volkersv. d. Plas. Den Helder: Algem. Coöp. Verbr. en Prod. Ver. „Helder" U.A., Koningstraat 102, be stuurswijziging. Gebr. Planjé, Weezenstraat 48, garage: rechtsvorm gewijzigd. Schagen: firma P. Lütjeharms, Molen straat C 44, aannemer: rechtsvorm gewij zigd. Opheffingen^ Alkmaar: Maison Jacqueline Gerda, Ly ceumstraat 23, dameskapsalon. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 2 stratenma kers, 2 stratenm. opperlieden, 1 stuc. opper man, 1 tegelzetter, 9 betonwerkers, 16 voe- goers, 3 stucadoors, 26 opperlieden, 7 schil ders, 20 metselaars, 121 grondwerkers, 32 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 2 afbramers, 6 bankwerkers, 2 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 1 constructiewerker, 5 electriciens, 3 instrumentmakers, 2 kernma kers, 1 ketelmaker, 5 klinkers, 2 lynwer- kers, 2 machinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslij pers, 7 monteurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist, 1 pianostemmer, 5 plaatwerkers, 4 rijwielher stellers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 1 schipperstimmerman, 1 scheepswerktuig- kundige, 10 smeden, 7 stokers, 1 tandtechni- ker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 2 vuur werkers, 2 wagenmakers, 5 ijzer werkers, 2 zandbereides, 3 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 52 si garenmakers, 4 sorteerders, 3 tabaksbewer kers, 3 koks, 7 slagers, 1 bierbottelaar, 1 kof- fiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, 3 zuivelbereiders, 17 bakkers. Groep verkeerswezen: 49 chauffeurs, 13 schippers, 7 koetsiers, 21 pakhuisknechten, 26 magazijnbedienden, 1 emballeur, 5 kell- ners, 6 loopknechten, 1 buffetbediende. Groep houtbewerking: 8 meubelmakers, 1 stoffeerdersbediende, 4 mach. houtbewer kers, 1 kistenmaker, 1 beitser, 1 beeldhou wer, 1 fabriekstimmerman. Groep handel: 18 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 3 boekdrukkers, 3 boekbinders. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 14 tuinlieden, 23 landarbeiders, 3 bloemisten. Overige beroepen: 4 wasschers, 1 rietwer ker, 3 schoenmakers, 1 port.huisknecht, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzou- ter, 1 zakkenstopper, 1 papierbewerker, 1 verzekeringsagent, 1 incasseerder, 1 secr.- ambtenaar, 1 bedrijfsleider, 2 controleurs, 1 landmeter, 1 tegelmaker, 1 reclameteeke- naar, 1 musicus, 1 administrateur, 3 boek houders, 11 kantoorbedienden, 38 transport en 217 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 6. overige beroepen 6. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 14. Vrouwelijk personeel: 3 kantoorbedienden. Alkmaar, 13 Mei 1939. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. Juist in een tijd als dézen tijd Met véle mooglijkheden Is iedereen doordrongen van Den zegen van den vrede Wordt njéér bij vrede stilgestaan Dan in een tijd van dreiging? Is d'oorlogsafschuw niet het gróótst Juist bij een oorlogsneiging? Europa vraagt zich steeds nog af: Wat staat er te gebeuren? Komt men elkander naderbij? Er zijn veel „open deuren" Uit stad en dorp, vlek en gehucht Wordt morgen aangetreden: In Rotterdam gaan vrouwen rond, Zij dragen één wensch: vrede. Juist in een tijd als dézen tijd Begrijpt men dat verlangen 't Is morgen de gewichtigste Der Vrouwen Vredesgangen Want sterker dan in ander jaar Verwijlen de gedachten Bij wat Europa's politiek Bewerkt of doet verwachten, 't Is „Good Will Day" De „goede wil" Wil nieuwe banden smeden, En waar een wil is, is een weg De weg met naambord: Vrede. PHILIA. (Nadruk verboden). i 4Jpg&past, Noe vaker brandalarm, es te minder bosch toe meer rommel... C [es te meer prikkeldraad Tentoonstellingen. Tot 20 Mei in perceel Langestraat 87, voor jaarstentoonstelling vereeniging Doorwer ken; geopend 2—5, Zondag 101 en 25. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 's av. 8 uur, hoofd nummer De glazen kogel (sens.), hoofdrol len Albrecht Schönhals, Sabine Peters, Hil- de v. Stolz, Paul Henckels, Theodor Loos. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag geen matinee. Hemelvaartsdag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Ma- rie Antoinette (hist.-rom!); hoofdrollen Nor- ma Shearer, Tyrone Power, John Barry- more, Robert Morley e.a. (Geprolongeerd). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Hemelvaartsdag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Donderdag 18 Mei. (Hemelvaartsdag). 10.30, 2.30 en 4.30 uur, evang. bijeenkom sten bij de muzieknis te Heiloo; versch. sprekers. 3.30 en 8 uur, 't Gulden'Vlies, Pi Schef- fer and his Blue Ramblers dans-orkest. ALKMAAR. GEBOREN: Adelbertus A. z. van Bartholomeus B. van den Berg en C. G. Hoogensteger. Maria C. d. van Johannes C. Hes en G. J. Kramer. OVERLEDEN: Jacob Jansen, gehuwd met A. Kater, 74 jaar. Trijntje Kloosterboer, gehuwd met Jacob Wortel, 67 jaar. BERGEN (5—12 Mei). Geboren: Aaltje, d. v. Jan Bak en Jannetje de Vet. Anthonius Maria, z. v. Gerardus Bleeker en Huiberta Maria Kroes Wilhelmina Catharina Gerarda, d. v. Petrus Ruiter en Geertje Zwaan. Thomas, z. v. Thomas van Hattum en Johanna Wou- tera van Alphen. Rina, d. v. Willem Wokke en Maria Dekker. Ondertrouwd: Frans Bremer te 's-Gravenhage en Emma Elisabeth Daub. Gehuwd: Jacob Johannes Nicolaas Volkers en Maria Nelli Johanna van der Plas. Overleden: Dirk Roosloot, 51 jaar, echtg. v. Neeltje Roosloot. Johanna Petro- nella Popp, 61 jaar, overl. te Alkmaar. Catharina Guurtruida Wilhelmina Smit, 2 jaar en 9 md., d. v. Cornelis Smit en Johan na Cornelia Louwe. Margaretha Sara van Golberdinge, 60 jaar, echtg. v. Jan Willem Gijsbertus Ernste. DE MAANSVERDUISTERING. Zonderlinge reactie in de desa De redacteur te Malang van 't „Soer. Hbl." schrijft d.d. 7 Mei: Woensdagavond laat ,toen na een aan vankelijke bewolking langzamerhand het uitspansel opklaarde en de maaneclips zichtbaar werd, was er in de stad weinig te bespeuren van 't mèdeleven der bevolking ten aanzien van het unieke schouwspel. Buiten de stad echter zooveel te meer. In de stadskampongs bepaalde men zich tot rustig langs de wegen te zitten, doch toen wij de route naar Zuid-Malang in de richting Kepaandjen insloegen, was voorbij het kerkhof Soekoen reeds het geraas niet van de lucht. „Rewoelan Gerah" expliceerde de chauf feur (de maan is ziek), en dat woord „Gerah" beteekent in dit geval meer iets pijnlijks dan bepaald ziek zijn. Er is een oude sage, volgens welke de maan opgegeten zou worden door een reus in dit geval de zon, en het gevoel van pijn, aan dit opeten gekoppeld, wordt door het woord „Gerah" weergegeven. Op eenige sawahcomplexen in de nabij heid der desa zijn velen op de been. Met dunne stokken worden de vrucht dragende padi-aren beklopt, om ze z.g. wakker te houden teneinde den groei niet te belemmeren. Op een erf langs den weg worden de vruchtboonien met stukken hout geslagen. Indien de boomen zouden gaan slapen, was 't mis met den vruchtenoogst, daar de vruchten dan ontijdig zouden a fvallen Booze geesten hebben het in deze uren vooral op de kinderen gemunt, en slapen zou hun verderf kunnen zijn. Daarom zijn ze allen wakker en de grooteren onder hen helpen druk mede, op uitgeholde bamboes te slaan, terwijl eenige vrouwen de lesoengs (rijstblokken) op gelijke wijze voor insluimeren trachten te behoeden Uit de verte waaien tongtongklanken over. Het onheil wordt blijkbaar ginds erger ingezien dan hier langs den weg en met vereende krachten afgewend. Intusschen Is de maan heelemaal ver duisterd, en een paar oudjes vinden het zoo „eng" dat ze r.iet meer opwaarts dur ven te blikken en slechts op de plechtig gevouwen handen staren. Opgeruimd werd een uurtje later gecon stateerd, dat de oranjeroode bol weer lang zamerhand terugkeerde van zijn pijnlijk avontuur met dien reus PREDIKBEURTEN. HEMELVAARTSDAG 18 MEI 1939. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), geen dienst. Geref. Kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt Ned. Chr. Gemeenschapsband, 10.30, 2.30 en 4.30 uur samenkomsten te Heiloo bij de muzieknis; sprekers ds. Kooiman, van Am sterdam en de evangelisten v. Prattenburg van Oost veen en van Zeyl; Zaterdagav. 8 uur, bidstond, Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek 40, geen dienst in verband met den kampdag te Hilversum. Ned. Leger des Heils (Hekelstraat 9), av. 8 uur, verlossingssamenkomst, kapt. K. Schiltkamp. Vrij Ev. Gem. Geesterw. la, 10.15 uur, ds. F. B. kooiman, van Rotterdam en ds. Ruys. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. GROET, zie Schoorl. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff. SCHAGEN, geref. kerk, 9.30 uur, de heer Wamsteeker, cand. SCHOORL, 9 uur, ds. Boeke. Evangelisatie, achter De Roode Leeuw, 3 uur, ds. Ruys, ds. Kooiman en ds. v. d. Togt. WARMENHUIZEN, geen dienst. Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar bewolkt, weinig verandering in tempe ratuur. In het noorden en midden zwakke tot matige noordoostelijke tot noordelijke wind en geen regen van beteekenis. In het zuiden zwakke veranderlijke wind en waar schijnlijk enkele regenbuien. Het gebied van lagen luchtdruk vertoont thans drie kernen en wel één over België en het Kanaal, één in Polen en één in de Oost zee. Alle drie vertoonen thans neiging om op te vullen, doch beheerschen het weer in ceritraal-Europa en om de Oost- en Noord zee. Het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan strekt zich thans over de volle breedte daarvan uit en breidt zich opnieuw over de Britsche eilanden uit. In het Mid- dellandsche zeegebied blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. Vele stations melden regen en plaatselijk is de regenval zeer zwaar geweest. In Engeland viel namelijk in den nacht zware regen en hield de regen in den morgen nog aan. In oost-Duitschlanrl en de Alpen vielen de grootste hoeveelhe den gisteren overdag. Een depressie, die gis teren in het Poolgebied verscheen, was in den morgen niet diener geworden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.18 tot 4.34 uur licht op. (Zitting van Dinsdag 16 Mei). Inkomsten verzwegen. Het programma van de Maandagsche zit ting van den Alkmaarschen politierechter was erg mager en bovendien niet bijster interessant. Een dergenen die rekenschap van een laakbare daad had af te leggen was de Wognumsche tuinder A. S., die in Augus tus van het vorige jaar en in Maart van dit jaar als hulpbehoevende teveel tuinders- steun had genoten, doordat hij eenige in komsten van zijn oudsten zoon had ver zwegen. De man erkende de feiten, maar ver weerde zich door te zeggen, dat hij in Augustus vergeten had de waarheid op het bekende formulier te zetten en in Maart had hij de verdiensten van den zoon ver zwegen, omdat die zijn geld noodig had voor een voorgenomen huwelijk. Later zou hij wel zeggen, hoe de vork in den steel zat, maar voordien was hij al gesnapt. Het lag voor de hand, dat zulk een verweer, dat bovendien al heel onhandig werd voor gedragen, niet werd aanvaard en zooals gewoonlijk - meer werd uitgelegd ten na deel van den verdachte dan ten voordeele, De officier, mr. v. d. Feen de Lille, con stateerde, als gevolg daarvan, gebrek aan schuldbesef en zei, dat verdachte gevaar lijk spel had gespeeld, omdat hij uit de kranten sinds jaar en dag kon weten, welk gevaar hij liep. Een maand gevangenisstraf was de eisch. Het vonnis was 14 dagen. DKW dank zij ons afbetalingssysteem Standaard-Model I. 245.. Luxe-Modelf. 260.- ImpHART NIBBRIG EN GREEVE N V Parkstraat'Pla Tel 116078 Den Haag. OVERAL AGENTEN Hij zette eerst de fiets weg. De Beemster veehouder J. had wat met de familie van H. S. gefietst en toen hij op een kwaden dag in April S. tegen kwam op de fiets, hield hij dezen staande. S. zette zijn fiets tegen tegen een boom en toen h(j zich omdraaide kreeg hij meteen een paar stevige opstoppers in zijn gezicht. J. beweerde nu wel, dat hij uit zelfver dediging had gehandeld, maar dat werd niet zoo grif geloofd. Eisch en vonnis: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Een leugenaar op een motorfiets. De niet verschenen S. uit Schagen had zich te verantwoorden wegens diefstal van een D. K. W.-motorfiets en van een ge deelte van de benzine, welke in de tank van den motor zat. Hij had den rechter een brief geschreven, waarin hij beweerde door enige onbekende menschen gedwongen te zijn op den motor te gaan rijden. Per ongeluk reed hij een eindje door en werd toen aangehouden. De bedoeling tot stelen had hij niet, hij kon niet eens mo torrijden. Voor het opgeven van een val- schen naam bood hij zijn verontschuldi gingen aan. Dit verweer werd ook al niet voor zoete koek opgegeten en volgens den rechter was het juist een verzwarende omstandigheid, dat S. als volkomen ondeskundige op den motor was gaan zitten! Eisch en vonnis 25 boete of 15 dagen hechtenis. STROOPER TRACHTTE VELDWACHTER NEER TE SCHIETEN. Nachtelijk drama te Waddinxveen. In den nacht van 4 op 5 October zijn twee stroopers te Waddinxveen er op uit gegaan om te zien of er nog wat buit te maken was. De een had een lichtbak bij zich, de ander een dubbelloops-geweer. Des nachts om 2 uur werden ze door een veldwachter verrast, die hen tot op anderhalven meter kon naderen. Deze liet een luid „halt, politie", hooren. Byna onmiddellijk daarop keerde de strooper, die het geweer droeg, zich om en loste van zeer dichtbij een schot op den veldwachter. Deze werd hierooor zoodanig in den arm gewond, dat hij neerstortte en den arm niet meer kon gebruiken. Hij riep luid om hulp, doch de stroopers sloegen op de vlucht en lieten den gewonden veld wachter aan zijn lot over. Deze slaagde er in naar den weg te kruipen, waar hij eenige uren bleef liggen en ten slotte door een passeerenden wielrijder gevonden werd. De strooper, de 35-jarige H. R- w®r~ later gearresteerd en wegens poging t° doodslag voor de Rotterdamsche rechtbank vervolgd. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar. Gisteren diende deze zaak in hooger be roep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage- Na een uitvoerig getuigenverhoor wer de zitting geschorst tot 31 MeL BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP- De 27-jarige journalist J. N. is door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld een geldboete van 50, subs. 25 dagen hec tenis en een voorwaardelijke gevangenisstr van één maand, omdat hij in een numE^._ van de „Misthoorn", een artikel heeft g publiceerd, dat beleedigend was voor Joodsche Nederlanders. Hij was van dit vonnis in hooger ber gekomen en stond heden voor het gerechtshof terecht. Het artikel, zoo dcc hij mede, was korten tijd na den m00„e aanslag op von Rath geschreven, toen a gemoederen nogal heftig bewogen w Volgens verdachte was het artikel nie leedigend, daar hij slechts geciteerd wat prof. Bolland geschreven heeft. Hierbij merkte de president van he op, dat een citaat wel degelijk beleed's kan zijn. Het gaat alleen maar om vorm, waarin men een citaal giet en bedoeling, waarmee men citeert. y Nadat de advocaat-generaal, nnr. J' ht. Polman bevestiging van het door de re bank gewezen vonnis had geëischt, wer uitspraak bepaald op 22 Mei.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2