CASTRICUM SCHOORL Land- en Tuinbouw Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabricatie in Noordholland, DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 MEI 1939. QenteeMletadeu, Op Dinsdag hield de raad van deze ge meente een openbare zitting onder voorzit terschap van den burgemeester. In de mor genzitting waren alle raadsleden aanwezig. In de middagzitting waren afwezig de wet houder Hellinga en de leden G. F. Res en P. de Wildt. Behoudens eenige kleine wijzigingen door den heer Berlee voorgesteld, werden de no tulen van de vorige vergadering goedge keurd. Alleen hield de heer B. Res een lange perroratie (voor de pers onverstaanbaar) over de onvolledigheid dezer notulen, met name over het wegblijven daarin van een uiteenzetting omtrent de kortgeleden gehou den wethoudersbenoeming. Het bleek uit de discussie, dat wanneer al het gesprokene in een verslag of notulen zou moeten wor- dn herhaald, deze schrifturen grooter zou den worden dan het tegenwoordige wetboek van strafrecht. Inmiddels kreeg de heer Res alsnog zijn zin in de volgende notulen. Het voorlezen en van „aanmerkingen" voorzien der in gekomen stukken duurde ditmaal van 10 uur tot kwart voor één. Toen ging de raad. die meende om twaalf uur lang en breed weer thuis te wezen eerst naar huis om op krachten te komen. Het was n.L als van ouds in Castri- cum's raad een eindelooze, langdradige, zesmaal in herhaling komende redeneering, soms over de eenvoudigste zaken. Er is b.v. een vol uur „aanmerking" ge maakt op een suppletoire begrootingspost van honderd en vijftig gulden voor reis- en verblijfkosten. Zoolang de raad van Castri- cum niet bestaat uit een stel eenvoudige, moderne, nuchtere zakenmenschen, inplaats van uit brave burgers zonder grootscheepsch inzicht, zal men niet vatten, dat een ge meente die in negen jaar tijd met 27 pCt. van haar inwonersaantal toenam 'n paar dubbeltjes meer noodig heeft voor haar huishouden. Deze keer sprak het lid G. F. Res het verlossende woord door uit te roe pen: „Geef toch B. en W. vertrouwen voor een paar gulden huishoudgeld!" Over de post kasgeldleeningen was het precies zoo. De verslaggever heeft helaas de eindelooze, verwarde, lauwe discussie niet volledig kunnen volgen. Eendeels om dat er volgens hem geen touw aan vast te knoopen was. Anderdeels omdat de raad van Castricum evenmin tot heden beschikt over een raadslid, dat raak, krachtig, goed geformuleerd en helder weet te betoogen. Het zou aanbeveling verdienen, dat er in de toekomst examen voor moest worden afge legd, zooals nu voor het opzetten van een kruidenierswinkel en een slagerij. Wel heeft de verslaggever begrepen, dat het goed zou zijn, wanneer in Castricum het instituut „Middenstand Borgstellingsfonds" wat meer bekendheid kreeg. De wethouder, de heer Hellinga, legde dit uit. Meer tijde lijk noodlijdende bedrijven zouden hulp en uitkomst hiervan kunnen erlangen. Het in stituut werkt goed en zou bij meerdere be kendheid meer kunnen doen niettegen staande de klacht, dat in 1938 aan drie aan vragen uit Castricum hulp is moeten wor den geweigerd. Het punt „bouwen van een schuurtje aan de woning van de gemeente in de School straat" kostte ook bijna een uur, maar is te veel van intern belang om er hier veel regels aan te wijden. Aan de Oranjevereeniging werd een na- subsidie gegeven van honderd gulden. In verband met het dempen van een laat ste gedeelte der Ciewegsloot, werd door den heer Res voorgesteld nu reeds van de eige naren ter plaatse voldoenden grond te krij gen tot het scheppen eener goede straat. Er was een voorstel van B. en W. tot machtiging van het maken van een plan „Boulevard langs de zeekust", dat de ge moederen bezig hield zoowel in de morgen als in de middagzitting. We zullen er t.z.t. meer van hooren. Een belangrijk punt op de agenda was het voorstel van B. en W. tot aankoop van een vuilnisauto en mede daarbij een zand- strooier en sneeuwruimer. Hierbij kwam namelijk het oude lievelingsidee ter sprake van den heer G. F. Res om de vuilnisophaal dienst in particuliere handen te geven. De oude tweedracht laaide op en cijfers vlogen over en weer, naast de bekende voor- en nadeelen. Het kwam zoover, dat door den heer Brouwer werd aangetoond zoo maar voor de vuist weg, dat van de officieele op- telcijfers van de hand van onzen directeur- generaal van den vuilnisdienst, den gemeen te-opzichter, zich noemende en schrijvende architect, niet veel deugde. „Voor de cijfers van dezen opzichter geef ik geen cent meer", zei de heer Brouwer. In ieder geval werd eerst bij stemming op voorstel van den heer Spaansen uit gemaakt of de raad principieel voor particu lier, dan wel voor een gemeentedienst was. Hij bleek met 6 tegen 5 stemmen voor het laatste. Daarna werd toegestemd in het aanschaf fen van een model-auto, systeem Geering, waaromtrent B. en W. zich terdege hadden georiënteerd. Ook hier had de onmisbare gemeente-opzichter zijn autoriteit in het ge ding gebracht, terwijl de commissie voor de openbare werken gelijk bleek nog zelfs geen foto van de auto had gezien. Tenslotte werd de zandstrooier toegestaan, waarbij bleek dat deze mede dienst kan doen als sproeier van chloorcalsium. Zoolang er nog geen oorlog is, is dit een doeltreffend stoi- bestrijdingsmiddel op de wegen en zoodra er oorlog zal zijn is het een absorbatiemid- del van gifgassen uit de lucht. Dat is dus n extra-voordeel. In ieder geval blijft de vuilnisophaaldienst in gemeentehanden, hetgeen eveneens een voordeel is, omdat het den gemeente-opzich ter gelegenheid geeft de nieuwe bewoners van model-woningen aan de Kon. Wilhelmi- nalaan vier weken den vuilnisman te ont houden als repressaillemaatregel tegen den bouwer, die twee raampjes in een zolderka mer tien vierkante decimeter te klein geno men heeft Subsidie werd nog toegestaan aan de E.H. B.O. ten behoeve van een nieuwe tent aan het strand. Tevens werden gelden toege staan ten behoeve van de Brandweer, waar van, gelijk in de stukken stond „de reorga nisatie in volle werking is" en daarnaast mede ten behoeve van de luchtbescher mingsdienst tot een totaal bedrag van 4000. Hierbij bleek, dat iedere gemeente zich tegenwoordig de zure uitgaven moet getroosten van groote sommen geld voor dienst en artikelen voor bescherming in tijd van oorlog, waarvan een nuchter mensch tot heden niet heeft gedroomd, maar welke in overleg en in opdracht van het departe ment te den Haag eenvoudig onmisbaar ge worden zijn. Het raadsdebat ontaardde on willekeurig in een schrikwekkende discus sie over schuilkelders, loopgraven en gas maskers van de somberste soort. Voor het overige was het een onbelang' rijke raadszitting, welke, met wat meer effi ciënte menschen in het gemeente-college, binnen het uur afgeloopen had kunnen zijn. Een raadsvoorzitter mag tegenwoordig beschikken over Job's geduld en Salomo's wijsheid. Een der leden sprak tot driemaal toe van „'n domilicilie" en een ander lid bleek slechts matig thuis in de materie Lunapark. Inmiddels werd nog een pathetische ver handeling gehouden over het begrip „Maat schappelijk Hulpbetoon", met betrekking tot twee ziektegevallen, van personen buiten deze gemeente, die evenwel binnen deze ge meente ziek waren geworden, verpleegd in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en de kosten daarvan schuldig gebleven. Tenslotte wijzigde de raad de politicver ordening op voorstel van B. en W. zoo danig, dat deze nu het heft in handen heb ben ten opzichte van het vestigen van win kelbedrijven in daarvoor niet tevoren ge bouwde of verbouwde perceelen in het uit breidingsplan. Toen gingen de verslaggevers naar huis, tegen vieren, na eerst over het traliehek van de publieke tribune de vroede vaderen om elf uur koffie te hebben zien drinken en om drie uur thee met koek. Dat was het eerste nieuwtje. Het volgende nieuwtje zal zijn: de nieuwe raad! Moge hij nieuw zijn van geest en inzicht! Woensdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. Niet aan wezig waren de heeren Kaandorp en Gut ter. Eerstgenoemde had bericht gestuurd van verhindering, de laatste was ziek. De voorzitter sprak den wensch van spoedig herstel uit. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen was: a. van Ged. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit tot aan wijzing van een terrein aan den Molenweg voor den bouw van een nieuwe openbare lagere school. Hierbij werd door den voor zitter medegedeeld dat de nieuwe stuk ken ongeveer drie weken geleden zijn in gezonden, maar de goedkeuring op het be stek enz. is nog niet ontvangen. Werd voor kennisgeving aangenomen, evenals eenige andere stukken van Ged. Staten, waarbij raadsbesluiten werden goedgekeurd. b. Schrijven van den Pensioenraad, dat de pensioenen van na te noemen personen nader dienen te worden vastgesteld. In verband hiermee stelden B. en W. voor om het pensioen van den heer J. W. Schoone als administrateur van het G. E. B. met in- gahg van 1 Jan. 1937 vast te stellen op 1540 per jaar en als idem van het gasbe drijf met ingang van 1 Aug. 1938 op 700; voor mej. M. C. StrikkerAssendorp als conciërge met ingang van 1 Sept. 1936 op 389 en van den heer D. Swaan als meter- opnemer-geldophaler G. E. B. met ingang van 1 Jan. 1937 op 770 per jaar. Werd goedgekeurd. c. In verband met een schrijven van Ged. Staten stelden B. en W. voor om in de verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting artikel 3 te schrappen en in te trekken de invorde- rings-verordening, vastgesteld bij raadsbe sluit van 25 Aug. 1930. Goedgekeurd, om dat een en ander is geregeld in de wet zelve. d. Door den minister van sociale zaken was medegedeeld, dat ten behoeve van den B-steun zal worden bijgedragen voor 50 werkloozen een bedrag van 189 en ten behoeve van B-boeren en B-tuinders 18.90, berekend naar vijf boeren en vijf tuinders, zulks op voorwaarde dat de ge meente zal toestaan voor de werkloozen 2 en voor de boeren en tuinders 10. Goed gekeurd werd om ook nu weder dezen steun toe te staan. e. Van den heer C. Knaap was een adres ingekomen met verzoek om aan mevr. F. C. van BlerkomKoopman te Santpoort niet toe te staan de door haar gevraagde ontheffing van de bebouwings-voorschrif- ten, behoorende bij het uitbreidingsplan 1933. De voorzitter lichtte toe, dat adressant bij inwilliging van het verzoek van mevr. v. B. zijn uitzicht vreest te zul len verliezen. De heer Duin was van oordeel dat zulks toch ook zal gebeuren, als zij op gaand hout plant, iets wat niet verhinderd kan worden. Wethouder B ij 1: Dat wordt toch nooit zoo hoog als een huis. De heer Blom meende in deze opmer kingen aanleiding te vinden om aan te dringen op naleving van hetgeen eenmaal is bepaald: de belanghebbenden dienen zich daarvan van tevoren op de hoogte te stel len. De voorzitter deed namens B. en W. een „bemiddelings-voorstel", waarbij ten aanzien van beide belanghebbenden eenige tegemoetkoming werd voorgesteld. De raad vereenigde zich hiermee. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat waarschijnlijk op 4 Juli een openbare raadsvergadering zal kunnen worden gehouden ter behan deling van het uitbreidingsplan. Tevo ren zal het in een besloten zitting be sproken worden. Vergoeding administrateur begraaf plaats. B. en W. stelden voor om de vergoeding voor den administrateur van de begraaf plaats met ingang van 1 Jan. te bepalen op 40 per jaar en hem voor de door hem over 1938 verrichte werkzaamheden een gratificatie te verleenen van 15. De heer Winder wilde de 15 ver hoogd zien tot 25. De heer Schermer en de voorzit ter meenden dat de erkenning van de verdienste van den administrateur wel voldoende bleek uit het voorstel van B. en W. Intusschen wilden zij zich er niet tegen verzetten de gratificatie te verhoogen. als het overige deel van het voorstel behouden bleef. Aldus geamendeerd, werd het voorstel aangenomen. Gronden voor het rijwielpad. Ten behoeve van het rijwielpad langs den duinvoet stelden B. en W. voor aan te koopen: a. van de erven Spaansen 28 vierk. m. aan het Achterpad te Catrijp voor 17; b. van D. P. Duin 16l$ vierk. m. ook aan genoemd pad voor f 10; e. van P. Ni col ai te Heiloo 57 vierk. m. aan de Kerkbrink te Groet voor 1 1 (namens den raad had de voorzitter hem dank betuigd voor zijn groote medewerking in dezen, waarbij was opgemerkt dat tegen het bouwen van een woning aldaar geen bezwaar bestond, mits de hoofdgevel werd gericht naar de zijde van de kerk); d. van J. Phaff 9 vierk. m. aan den Achterweg te Groet voor 10. Voorts werd voor hetzelfde doel voorge steld een ruiling van grond aan te gaan met N. Roozendaal, waardoor de gemeente in het bezit wordt gesteld van 20 vierk. m. grond aan het Achterpad voornoemd ten noorden van de woning van wijlen mej. G. Praat, terwijl aan Roozendaal zal worden afgestaan eenzelfde oppervlakte grond aan het voormalige Achterpad. Dit alles onder bepaling dat ten laste van de gemeente worden gebracht de kosten van afscheiding der terreinen en de kosten voortvloeiende uit de notarieele overdracht. Het heele voorstel werd goedgekeurd. Bijdrage aan het siekenhuis te Alkmaar. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot verlenging van het subsidie aan de ge meente Alkmaar als bijdrage in de kosten van de exploitatie van het centraal zieken huis aldaar, gedurende tien jaren, ingaande 1 Juni as., op basis van de bestaande re geling (en hoogste 300 per jaar, welk be drag in de laatste jaren echter niet werd vereischt). Namens de commissie van toezicht uit de buitengemeenten zegde de voorzitter den raad dank voor dit besluit, de hoop uitsprekend dat ook die andere gemeenten eenzelfde besluit zullen nemen. Afbraak woning. B. en W. stelden voor de dubbele woning aan het Achterpad te Catrijp, voorheen eigendom van wijlen mej. Praat, te sloopen ten behoeve van den aanleg van het rij wielpad met wandelweg langs den duin voet. De woning is thans verhuurd, maar dat kan niet bestendigd blijven, omdat er te groote restauratiekosten moeten worden besteed. De heer Duin meende dat voor 500 700 de woning voldoende kan worden opgeknapt om als dubbele woning te blij ven verhuurd; zij zou dan haar rente wel weer opbrengen, vooral omdat er woningen voor 2 a 3 per week te weinig zijn. De heer Winder was het hiermee eens. De heer Blom zette uiteen, dat er in derdaad zeer veel aan het huis zal moeten gebeuren, alvorens het geschikt is voor blijvende bewoning. Maar het ergste is, dat het huis eigenlijk op een gevaarlijke plaats staat, want zoowel aan den voor- als aan den achterkant ligt 't aan de voorgenomen wegen. Aan de hand van teekeningen gaf spr. aan, dat de toestand ter plaatse pas goed zal kunnen worden, als het huis is afgebro ken. De heer Schermer onderstreepte dit betoog nog. eraan toevoegende, dat de ge meente nimmer genoegen zou beleven aan het in stand houden van de woning. Deze dient noodzakelijk te verdwijnen, om plaats te maken voor een verbinding tus- schen den rij- en den wandelweg. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Hoe het staat met het rijwielpad. De heer Blom, onder wiens toezicht het rijwielpad wordt aangelegd, deelde mede, dat men thans is begonnen met het laatste stuk, dat aanvankelijk niet zou worden gemaakt, en als de werk lieden, die er thans disponibel zijn, kunnen blijven, zal binnenkort de Munnikenweg worden gehaald. De heer Schermer vulde dit aan met te zeggen, dat het zal worden, zooals op het oogenblik te Hargen. Wenschelijk zou het zijn dat B. en W. den inspecteur der werkverschaffing verzochten om het werk te mogen voortzetten, ondanks de gebrui kelijk schorsing van de werkverschaf fingen. want het nu onder handen zijnde werk is eigenlijk meer een object voor uit voering in den zomer, in verband met het peil van het grondwater. De voorzitter zeide, dat de inspec teur de volgende week het werk zal komen bezoeken en dan zal erop worden aange drongen, dat ermee zal kunnen worden doorgegaan. De heer Winder juichte het initiatief van B. en W. toe ten aanzien van de wijze van uitvoering van het rijwielpad en den wandelweg. Het rij wel pad verboden voor wandelaars. B. en W. wilden het rijwielpad van de grens der gemeente Bergen af tot 't noord einde van den Postweg, alsmede het ge deelte tusschen den Munnikenweg en den strandweg te Camperduin uitsluitend zien bestemd tot rijwielpad en dienovereenkom stige aanduidingen plaatsen. Intusschen zouden zij wandelaars wel willen toelaten, mits deze ruimte zouden maken voor fiets rijders. De Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland hield Woensdagmiddag in de Harmonie een goed bezochte vergadering, welke in ver band met een vooraf gegaan diner door den voorzitter, den heer Jm. Blaauboer Kz. een half uur, na het aangekondigde uur, werd geopend, die in het bijzonder den secretaris van de F. N. Z., den heer Geluk, welkom heette. Speciaal welkom heette spr. ook ir. de Waal van het Kaascontrole-station, den ging en de pers. Spr. herdacht hierop *t overleden bestuurs lid M. Vries. De vergadering hoorde dit her denkingswoord staande aan. De toestand van de Zuivelbereiders, aldus de voorzitter, is hoogst onbevredigend, om dat de prijzen van dien aard zijn, dat het moeilijk valt de bedrijven gaande te houden en omdat de toekomst voor den afzet er bij zonder donker uitziet. De door de regeering gewilde organisatie uit het bedrijfsleven, welke organisatie moet overnemen wat thans de crisisorgani satie doet, kan pas slagen, wanneer een prijs voor het product gegarandeerd wordt, die een loonend bedrijf mogelijk maakt. De kaaspositie. Een punt, dat de volle aandacht heeft, is de kaaspositie. De mogelijkheid bestaat, dat de geheele productie niet kan worden afge nomen. Dit zal prijsdaling ten gevolge hebben. Een lichtpunt is, dat productiebeperking mogelijk is, te vinden in het teruggeven van de ondermelk aan de boerderij. De voederwaarde van de melkpoeder ligt nog aanmerkelijk boven den prijs. De voeder- waarde ligt tusschen de 8 en 8,5 cent en deskundigen hebben uitgerekend, dat de voederwaarde van de ondermelk ligt om de 12 cent. Gezien dit prijsverschil moet alles in het werk worden gesteld om de ondermelk met voordeel te gebruiken. Wij krijgen dan een niet duur veevoeder en een beperking van de kaasproductie en zullen dan den prijs niet behoeven te laten zakken. Voor oogen schemert een organisatie van de melk poeder. Gehoopt wordt dit vraagstuk op te lossen in samenwerking met het Centraal Bureau. Spr. veronderstelde voorts, dat de F. N. Z. bereid zal worden gevonden die aangelegenheid mede onder de oogen te zien. De secretaris, ir. G. Kramer, deed hierna verschillende mededeelingen, waarna de voorzitter, de inmiddels ter vergadering verschenen oud-voorzitter H. K. Koster geluk wenschte met diens benoeming tot voor zitter van de F. N. Z., de overtuiging uit sprekende, dat de heer Koster door zijn er varingen in staat zal zijn die functie naar behooren te vervullen. In de vacature wijlen den heer M. Vries werd tot bestuurslid gekozen de heer W. Jimmink te 't Zand. Tot lid van de Land bouwcoöperatie werd gekozen de heer Talsma. De toetreding van de Coöp. Vereen. „Het Nieuwe Land" in de Wieringermeer werd ingetrokken, omdat de ledenvergadering met 2 stemmen meerderheid besloten had den bouw van de nieuwe fabriek aldaar een half jaar uit te stellen. Als buitengewone leden werden aange nomen de heeren D. Horst, ir. H. J. Huisman en mr. P. S. Winkel. De rekening over 1938 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 22904,16, met een nadeelig saldo van f 303,35. Zonder bespreking werd het jaarverslag vastgesteld. Onze zuivelpositie. De heer J. A. Geluk, secretaris van de F. N. Z. hield hierna een inleiding over onze zuivelpositie. Allereerst besprak spr. de boter, omdat dit product voor de veehouderij het belang rijkste is. Onze boterproductie is in de laatste 10 jaar nogal wat toegenomen. In 1929 bedroeg onze boterproductie 87 millioen K.G. In 1938 was dit 101 millioen K.G., een toename dus met 16 Onze export steeg in diezelfde jaren van 43 millioen K.G. tot 51 millioen K.G. Van de 14 millioen K.G., De voorzitter merkte hierbij op, dat aan den wandelweg nog wel wat af te wer ken zal oveblijven. Den inspecteur der werkverschaffing zal verlof worden ge vraagd tot voortzetting der werkzaamhe den. Hoe beter het wandelpad zal worden, hoe minder zullen de wandelaars op het rijwielpad komen. De heer Blom zou het rijwielpad uit sluitend voor wielrijders willen reservee ren. De wandelaars hebben immers altijd nog den reeds jaren lang gebruikten weg langs het Achterpad. Toevallig ligt het fietspad daarnaast, maar moeten de wan delaars op 't fietspad worden toegelaten en den zijn slechts door een grasberm ge scheiden en spr. zou vreezen, dat die spoe dig geheel zal zijn vertreden, als de wan delaars p het fietspad wordtn toegelaten en dan zullen moeten opzij gaan voor de fiet sers. Beter zal 't daarom zijn het rijwielpad te sluiten voor voetgangers. Aldus werd na nog eenige bespreking besloten. De andere agenda-punten. Aan B. en W. werd toestemming ver leend tot opheffing van de ten behoeve van den vorigen gemeente-ontvanger den heer J. H. Smits gestelde zekerheid ter zake van zijn comptabel beheer, zulks in verband met de goedkeuring van de rekening der gemeente over 1936, 't jaar waarin de heer Smits eervol werd ontslagen. Ingetrokken werd het besluit van 6 Juli 1938 terzake zekerheidstelling door den ge meente-ontvanger. Hierna volgde sluiting van de openbare vergadering. die in 1938 méér geproduceerd werd, ging dus 8 millioen K.G. naar het buitenland. De 43 millioen millioen K.G. boter, welke in 1929 geëxporteerd werd, bracht 88 mil lioen gulden op, de 51 millioen K.G. van 1938 bracht ons 44 millioen gulden in het laadje. In 1929 dus een gemiddelde prijs van meer dan 2 per K.G„ in 1938 gemiddeld 86 cent. Voor den wereldoorlog en ook spoedig daarna was Duitschland onze groote af nemer. Door de hooge invoerrechten, de contingenteering en ten slotte de betalings moeilijkheden in Duitschland kreeg onze boterexport daarheen echter in de daarop volgende jaren zulke gevoelige klappen, dat deze in enkele jaren tijds inzonk van 33 millioen K.G. op 9 millioen K.G. In 1938 bedroeg in Duitschland nog slechts ruim 12 millioen K.G. Ook de boterexport naar België, Frankrijk en Ned.-Indië, verloor door belemmerende maatregelen van de zijde der invoerende landen meer en meer van zijn beteekenis. In het binnenland werd tijdelijk eenig extra afzetgebied verkregen door menging van een zeker percentage boter in de mar garine, een maatregel, die onze boterpositie meer kwaad dan goed gedaan heeft, zoodat als toevluchtsoord voor ons export-overschot en onze grootere toename der productie dan die der afname in het binnenland, niets anders overbleef dein de Engelsche markt, waar de invoer vrij bleef. In 1929 ging er 3 millioen k'g boter naar Groot-Britannië, in 1938 was dit rond 36 milL kg. Vanaf 1933 begon onze boterexport naar Engeland sterk toe te nemen. Door de noodzaak om, vooral gedurende de zomermaanden, grootere hoeveelheden naar Engeland te sturen, dan onze normale relaties konden opnemen, zijn wij met onze boter in een prijsklasse gekomen die tot de laagste behoort. Het is ongetwijfeld van belang, dat deze export grondig wordt bestudeerd om na te gaan, of er in de wijze van exporteeren wij zigingen kunnen worden aange bracht, die tot verbetering leiden. Het allerbelangrijk ste zou zijn, indien er maatregelen genomen konden worden om deze markt van haar overtolligen aanvoer vooral gedurende de zomermaanden te ontlasten. Onze boter kan nog in beteekende hoe veelheden naar Duitschland en ook de af name op de binnenlandsche markt kan be langrijk worden verhoogd. De boterinvoer bereikte in Duitschland in 1933 zijn laagste punt toen slechts 59 milL kg. geimporteerd werd. In 1938 steeg dit tot 92 mill. kg. Onze boteruitvoer naar Duitsch land bedroeg in 1933 11.5 milL kg. en in 1938 '2.5 milL kg. Andere landen, Denemar ken m Zweden, namen op de Duitsche botermarkt onze plaats in. Tn diezelfde jaren verhoogde Denemarken zijn boterinvoer in Duitschland met 20 mill. kg. en Zweden met 7 mill. kg. De oorzaak van onze slechte positie zit noch in het hooge invoerrecht, noch in de contingenteering, maar in het gebrek aan betaalmiddelen, tengevolge van de clearing- regeling. Onze binnenlandsche markt, nog steeds ons beste afzetgebied, nam niet het grootste deel van de 18 pCt. meerdere pro ductie op. Slechts 6 milL kg. bleef van de 14.000.000 kg., die meer geproduceerd werd, in het binnenland. Het boterverbruik steeg van 1936 tot 1938 in ons land van 815 tot 911 ton gemiddeld per week, of ongeveer 12 pCt. Het marga- rineverbruik steeg in dezelfde jaren van ge middeld 1014 tot 1215 ton per week of bijna 20 pCt. Spr. laakte het, dat het in Neder land nog altijd mogelijk is, dat de marga rinefabrikanten een reclamecampagne kun nen voeren, die het publiek in de waan brengt dat het boter consumeert, terwijl het in werkelijkheid margarine in de maag wordt geduwd. Ongehoord noemde spr. het, het in Nederland de manschappen van leger en vloot nog steeds margarine krijgen, ter- wel de zuivelproducten boter tegen marga- rineprijzen willen leveren. Een regeling is toegezegd doch wordt nog steeds niet uitge voerd. Ook de menging van boter met margarine oordeelde spr. een nadeel voor den boter- afzet. Het boterverbruik in Nederland per hoofd het laagst. Het boterverbruik per hoofd in Ne derland, zoo betoogde spr. is abnormaal laag. In Australië en Canada is het driemaal zoo hoog als in ons land. In Duitschland, Denemarken en België is het 60 pCt. hooger dan in ons land, ter wijl w(j met het margarineverbruik, op een na, het hoogst op het lijstje staan. In een land, dat zoo in de knel zit met de boterexport oordeelde spr. dit een onjuisten toestand. Onze kaasproductie. Onze kaasproductie daalde van 135 milL kg. in 1929 tot 125 milL kg. in 1938. Onze kaasexport daalde van 89 mill tg in 1929 tot 58.5 milL kg. in 1938. De waarde van deze kaasexport slonk in die jaren van 79.000.000 tot 29.000.000. De voor het bin nenland beschikbaar blijvende hoeveelheid steeg in die jaren dan ook van rond 45 mill. kg. tot 66 milL kg., hetgeen op een sterk verhoogde consumptie wijst. De export naar Duitschland daalde in 10 jaar van 40 milL kg. tot 17 milL kg„ dus met 23 milL kg. De export naar Engeland bleef vrijwel gelijk, die naar België nam toe van 7 milL kg. in 1929 tot 20 milL kg. in 1938. De export naar Frankrijk kromp tot ongeveer 1/3 in, die naar Spanje verdween bijna geheel, terwijl er overigens niet veel verschil ontstond. Dit somber beeld, aldus spr., wordt nog ver hoogd door het feit, dat men in sommige landen ons product namaakt, al slaagt men

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9