NET DAGMEISJE NETTE MEISJES. BAKKER Gladde Ringen. RINGEBS KERSEN BONBONS Adverteeren doet rerkoopen. meisje gemeub. benedenhuis Meisje Adverteeren in de krant, Brengt U nader tot den klant. Alkmaarsche Politierechter Arrondissement* Rachtbank te Alkmaar. Tlededand Ooeczee J(eck S. School jBucqediike SiatuL jHackt&eiicFiten jjdoecteatiën dienstbode WASSCHERIJ S. KROM N.V. VRAAGT verzorgster, Bekwaam strijkster Meisje gevraagd BERGEN N.-H. dienstbode, 0PKLAPBEDDEN. LEDIKANTEN. Bakkershalfwas Gezondheidsmatrassen. Eendrachtspolder. Rietschouw Maandag 5 Juni a.s. Polder Overdie en Achtermeer. Rietschouw Woensdag 7 Juni a.s. Slaankamer-ameublement. KAMPEERTENTEN Harmonicabedden. QujtMMSflfJótUi BELASTINGZAKEN. Z0MERDEKENS. - aetnalcH VJt. Koffie op don naam e. EERSTE BLAD BELEEDIGIN'G VAN EEN VOLKSGROEP. De 27-jarige journalist J. N. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een geldboete van 50, subs. 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand, omdat hy in een nummer van de „Misthoorn", een artikel heeft gepubliceerd, dat beleedigend was voor de Joodsche Ne derlanders. Het Haagsche gerechtshof, in hooger be roep arrest wijzend, heeft den journalist alleen de geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis opgelegd. (Zitting van Maandag 22 Mei). Vechten op Urk moet duur betaald worden. De Urker Klaas P. en zijn maat A. K. maakten Maandagmiddag niet hun beste beurt bij den Alkmaarschen politierechter, voor wien ze terecht moesten staan, omdat ze den Zuiderzeewerker H. B. uit Klooster buren, die tijdelijk op het eiland vertoeft, hadden afgetuigd op een manier, die alles behalve zachtzinnig was. P. viel de Zuiderzeewerkers telkens las tig om jenever, die hij met linke wedden- schapjes van hen trachtte los te krijgen. Op een Zaterdag in April was het weer zoo en B., die met eenige kameraden een glaas je bier dronk in een café, kreeg er schoon genoeg van en ging er met een ander tus- schenuit om een eindje te gaar. loopen. P. liep hem achterna en wilde het af drinken, maar daar voelde B. niets voor. Even later kwam P. met K. terug om B. op zijn Urksch af te ranselen. De politierechter, die in eenige papieren snuffelde, stelde vast, dat de heeren vaker in Alkmaar op den Geestersingel waren ge weest en dat ze bekende drankorgels waren. (Mr. Krabbe zei dat natuurlijk iets hofffe- Hjker). Er was ook een broer van papa K., lid van den Urker gemeenteraad, die den rechter vroeg zoonlief maar eens flink on der handen te nemen, want het liep de spuigaten uit. De officier hield een heele philippica tegen het eiland Urk en deszelfs bewoners. Urk is'een zwarte plek in het arrondisse ment, de wetsovertreders daar hebben voorts de vervelende gewoonte altijd te ontkennen en de eilanders in het algemeen zijn bar onvriendelijk tegen buiten-eilan ders, hetgeen toch wel heel erg in strijd is met de naastenliefde, welke door den Godsdienst der Urkers wordt voorgeschre ven. Enfin, de officier was slecht te spreken over de Urkers, wier slechte gewoonten er z. i. maar uit getimmerd moesten worden. 30 boete of 15 dagen hechtenis was de eisch en het vonnis was daarmee in vol maakte overeenstemming. Zeg het met bloemen, maar dan vriendelijk. Twee breede planken, met dwarsbalkjes aan elkaar getimmerd, samen groot ge noeg om als „toonbank" van een markt kraam dienst te doen en door den bode met alle étaleursroutine waarover hij beschikt, reeds voor de zitting zeer in het oogloopend voor de tafel van den rechter uitgestald, bleken te behooren bij een jong bloemen- koopmannetje uit Den Helder, C. geheeten. De bloemenman blijkbaar niet zoo zacht moedig als zijn bloemen lieflijk zijn stond op Zaterdag 8 April in de Molen straat te Den Helder zijn kleurige koop waar zóó breed uit te stallen, dat de visch- koopman H. uit Alkmaar met zijn auto er niet meer langs kon. De Alkmaarder wacht te wel tien minuten (volgens zijn zeggen), maar de jongeman met de bloemen maakte geen aanstalten om eenige ruimte te schep pen, hetgeen de man met de visschen ten lange leste verdroot en verleidde tot een klein duwje met den auto tegen de hand wagen van den ander. Deze manoeuvre werkte op de gemoeds gesteldheid van het bloemenjong erger dan olie op vuur. De bloemenman, vloog op. pakte een plank dezelfde als hierboven beschreven en sloeg er mee door de voorruit van den auto, met het gevolg, dat een broer van den vischkoopman door glasscherven aan een hand werd gewond. De rechter vond, dat de Heldernaar met een stormram gewerkt had en de officier vroeg waar het heen moest met zoo'n drif tig jongmensch, dat bovendien al eens was veroordeeld wegens niet voldoen aan een ambtelijk bevel. 15 boete of 10 dagen hechtenis was de eisch en het vonnis was conform, met toe wijzing van een civiele vordering van 3.50. Een Amsterdamsche „patiënt". Een rustend Amsterdammer, die niet erg rustig bleek te zijn, was de te Limmen wonende J. Sch., die in onmin schijnt te leven met zijn buren, in het bijzonder zijn buurman F. Toen deze op zekeren dag een rieten schutting van twee meter hoog plaatste, was dat voor den ex-Amsterdam mer aanleiding om een scheldwoorden- eruptie te plegen, hetgeen de buurman niet op zich liet zitten, zoodat de politierechter er ook bemoeienis mee kreeg. De Amster dammer ontkende eerst bij de politie had hij volledig bekend maar gaf later een van de drie ten laste gelegde scheldwoorden toe en bovendien nog een niet ten laste ge legd scheldwoord. Ondertusschen vond hij, dat er voor hem alle aanleiding was ge weest om op een dergelijke manier uit zijn vel te springen, want buurman F. „had de rietmat van twee meter hoog er neergezet om te negeren, onder ons gezegd". Onder ons gezegd: de te Limmen rus tende Amsterdammer wond zich bij den rechter tamelijk op en gebruikte een stort vloed van woorden, waarbij de buren er vrij bekaaid af kwamen, maar nog erger werd het met hem, toen de rechter langs zijn neus weg mededeelde, dat verdachte bij de politie bekend stond als een lastig man. Hij had „nooit wat gehad met de politie", zei de verdachte. „Daarom kun je nog wel lastig zijn", re pliceerde de rechter. „Nee, dat kan niet", dipliceerde verdach te, die wilde ingaan op die beschuldiging. De officier die een paar keer in de rede werd gevallen door verdachte vond den man een automaat, die, gezien zijn op treden, in de rechtszaal, „wel niet lekker zal zyn". 15 boete of 10 dagen hechtenis leek den officier een geschikt correctie middel. Verdachte hield nog een opgewonden be toog met als knaleffect een briefje van zijn dokter, dat hij een „patiënt" was. Dat hield nog zooveel, dat de rechter de straf reduceerde tot 7.50 boete of 3 dagen hechtenis, waarmee de rustende Amster dammer wel tevreden scheen. (Zitting van Dinsdag 23 Mei). Naar links zwaaien is altijd gevaarlijk. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag in hooger beroep terecht de Enk- huizer monteur W. K., die op 21 November, des avonds zes uur, rijdende op een motor fiets, op den Kruisweg te Heerhugowaard den voetganger J. W. van achter had aan gereden. met het gevolg, dat W. een lin kerbeenfractuur kreeg. De motorrijder was door den kantonrechter tot 20 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld. K. ontkende aan het ongeval schuld te hebben. Hij had met matigen gang rijdende W. ingehaald en toen hij dezen, die midden op den weg liep. wilde voorbijgaan, deed W. een paar stappen raar links, waardoor een botsing wel moest geschieden. K. zelf reed tamelijk naar het midden van den weg. W., die als getuige werd gehoord en die zich nog heel moeilijk kon bewegen, sprak tegen dat hij een beweging naar links had gemaakt. Hij had rechtuit langs den kant van den weg geloopen. Beter was hij nog lang niet en wel een half jaar had hij met zijn been in het gips gelegen. Gehoord werden nog twee getuigen i décharge, die wel niet bij het ongeluk wa ren geweest, maar die W. kenden als een slecht oplettend weggebruiker, die soms raar een weg over kon schieten, als er iets kwam. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, meen de, dat verdachte wel degelijk schuld aan het ongeval had, want er was ruimte ge noeg op den weg om W. voorbij te gaan. Wat de getuigen a décharge vertelden, had niet met de kwestie zelf te maken. Spr. vorderde bevestiging, met uitzondering van de straf, die hij tot 40 boete of 20 dagen verhoogd wilde zien, omdat verdachte geen schuldbesef had. De verdediger, mr. de Groot, beschouw de het als zeer aannemelijk, dat verdach te verschillende feiten wezen daar op heel normaal had gereden en dat W. een grove fout had gemaakt. In den gedachten- gang van den officier zou de motorrijder geheel links van den weg hebben moeten rijden, hetgeen bijzondere gevaren met zich kan brengen. Pleiter vroeg vrijspraak. Timmerman, blijf bij je hamer. Voor den tweeden keer in het zelfde ge val moest de Alkmaarsche timmerman de G. verschijnen, wegens het vervalschen van een jachtacte. De timmerman bleef, even als de vorige maal, bij zijn opvatting, dat hij niets misdaan had, omdat hij de valsche acte nooit had gebruikt en omdat de acte, toen hij hem wel aan een rijksveldwachter toonde, niet meer buikbaar was, wijl ook de valsche datum was verloopen. De officier zei, dat het daar niet om ging en dat daarmee de vervalsching niet was recht gepraat, 250 boete of 100 dagen hechtenis was de eisch. Een gevaarlijke étalage. Een, die ook niet tevreden was met het vonnis van den kantonrechter, was de Alk maarsche winkelier in gummi-artikelen en dergelijke, C. B., die door genoemden rech ter tot 8 boete of 4 dagen hechtenis was veroordeeld, omdat hy zichtbaar van af den openbaren weg in het étalageraam van zijn winkel middelen ter voorkoming van zwangerschap had tentoongesteld en aan gekondigd. Hij was deswege door den re chercheur v. d. Burg verbaliseerd. De man, die zich zeer vrijmoedig ge droeg, trachtte de rechtbank duidelijk te ma ken, niet te hebben geweten, dat hij ver keerde zaken had geannonceerd, terwijl hij weersprak, dat een zekere brochure van de straat af zichtbaar was. Zijn pogingen mislukten en de officier noemde hem een slangenmensch, die er tusschenuit tracht te wurmen en dat nog wel op een onsympa thieke manier, een man onwaardig. Het boetetje, dat de kantonrechter had opge legd, vond de officier veel te gering voor dezen verdachte, weshalve hij bevestiging van het vonnis vorderde met uitzondering van de straf, die hij verhoogd wenschtq te zien tot 50 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak in alle zaken Dinsdag 6 Juni a.s. GEHEIME DOCUMENTEN VERMIST. Consternatie op departement. Groote consternatie heerschte enkele dagen geleden op het hoofdkantoor der Algemeene Volkscredietbank te Batavia, toen een ijzeren ttrommel geheime docu menten werd vermist. Het voorwerp stond gewoonlijk op de tafel van den chef expeditie, in diens afdeeling. De sleutel berusttte ook bij dezen chef, in dit geval een dame, vertelt de Javabode van 17 Mei. Nergens kan men de trommel ontdekken, ontstellende geheimen stonden op het spel, en het geheele departement van B. B., dat naar men weet aan de Volkscredietbank onderdak verschaft, werd gealarmeerd. Een oppasser van een geheel andere afdeeling vond het vermiste voorwerp ten slotte ergens in een houten kist. Het slot was geforceerd. Een in angstige spanning Jhgesteld onderzoek wees uit, dat er geen stukken werden vermist. Slechts een be drag van 6 centen was verdwenen. Een oppasser der expeditie-afdeeling werd als verdachte van dezen verontrus tenden diefstal gearresteerd. Deze man moet n.L eiken dag, als het kantoor uitgaat, zoo om een uur of twee in den middag, de deuren en ramen van zijn afdeeling slui ten en de sleutels daarna bij den conciërge inleveren. Den middag voorafgaande aan de ontdekking van den diefstal was dit niet gebeurd. Voor de politie bekende de oppasser schuld, doch toen hij zich gisteren voor den landrechter alhier moest verant woorden, trok hij zijn bekentenis in. Bewijzen konden niet worden aangevoerd, men zou eventueel op de overtuiging moe ten afgaan. De betrokken oppasser is echter al meer dan 17 jaren in dienst bij het departement en heeft zich gedurende dien tijd laten kennen als een hoogst betrouwbaar man. Dat dt trommel geen geld bevat weet hij ook. daar het hem meermalen, onder su pervisie van den chef. is toegestaan hier papieren in te leggen of uit te haler.. Er volgde vrijspraak voor dezen beklaagde. Het raadsel is niet opgelost. Is er iemand geweest, die er belang bij had om iets over deze geheime geschriften te weten te komen? DS. S. VAN DER WOUDE. Wij hebben gister melding gemaakt van het met gunstig gevolg afleggen van het doctoraal examen in de theologie door den Ev. Lutherschen predikant de heer I. van der Woude alhier. De heer Van der Woude is in het bericht reeds tot dr. van der Woude gepromoveerd. Men gelieve de r in een s te veranderen en den heer Van der Woude dus niet als dr. maar als ds. te betitaleeren. ALKMAAR. GEBOREN: Aldert H., z. van Nicolaas Davidson en M. Ploeger. Johan H., z. van Johan H. Ackema en D. Herman. GETROUWD: Wilhelmus N. Voorman en Elizabeth O. C. Carels. Mattheus M. Janssen en Elisabeth C Louter. Jan de Geus en Aafje Haster. Hermanus J. van der Kort en Hendrika Karseboom. Ruurd Cnossen en Cornelis- ke Dijkstra. Dirk T. van Hoven en Wil lem ina A. Stuart. Gerrit H. Meijroos en Frederika Meeuwsen. AMSTERDAM, 24 Mei 1939. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 187000 kg. AMSTERDAM, 24 Mei 1939. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 252 Vette kalveren, le kw. 60 70 cent, 2e kw. 5060 cent en 3e kw. 40 50 cent per kg, levendgew.; 100 Nuchtere kalveren; f 69; 132 Varkens, vleeschvar kens, wegende van 90110 kg 5758 cent, zware varkens 5657 cent en vette varkens 5556 cent per kg slachtgewicht. DE EXPORT VAN EIEREN. In het tijdvak 16 t/m 22 Mei zijn voor uit voer goedgekeurd: Naar Duitschland: 12.871.080 stuks versche HolL kip- en 757080 stuks versche Holl. eendeieren. Naar Engeland: 15.216.840 versche HolL kip- en 509.760 versche Holl. eendeieren. Naar andere landen: 427.690 versche Holl. kipeieren en in Entrepot geplaatst 1.685.595 Totaal aanvoer 31.468.045 eieren.. HolL Koelhuiseieren. Wegens het vroeger verschijnen des Zaterdags is het wenschelijk dat de advertentiën, voor dit nummer bestemd, soo mogelijk des VRIJDAGS, en wel uiterlijk ZATERDAGS MORGENS HALF NEGEN, in ons bezit zijn. Voor de vele blijken van deel neming ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. T. WIEDIJK, wed. JAC. VETHAAK, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam, K. VETHAAK. Alkmaar, Mei 1939. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele ■blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijk ondervonden. J. ENGEL. A. ENGEL—VROEGOP. Koedijk 174. Gevraagd voor direct een flinke v. d. of d. en n. Hoog loon. Mevr. v. DRIEL, Kennemer- straatweg A 315, Heiloo. Voor direct gevraagd DE HAAN, Langestraat 23. Gevraagd in een tehuis voor Ouden van Dagen een niet beneden 25-jarigen leeftijd. Brieven onder letter E 905 aan het bureau van dit blad. gevraagd, 4 dagen per week a 2.50 p. dag. WASSCHERIJ DE LELIE. Bergen Gevraagd 5 Juni voor 's morgens. Vrijdags den geheelen dag. Mevr. v. d. STOK, v. Houten kade 13. voor huishouding en café v. d. e. n. Leeft. 20-22 j. Brieven G. VISSER, Hartenstr. 29huis A'dam (C.) Gevraagd tegen half Aug. of zitk., flinke slaapk. met 3 bed den voor dame met 2 kinderen, 7 en 9 jaar, vaste wascht. en keuken voo. ongev. een half jaar, omtr Hout, Emmastraat, Metiusgr. of Straatw. Opgave prijs met of zon der pension onder letter F 906 aan het bureau van dit blad. Pension gevraagd door familie (echtpaar, 2 kinderen) voor de gehele maand August is. Brieven met prijsopgave onder letter H 908 bureau van dit blad. Mevrouw KAARS SIJPESTEIJN- VAN DER FEEN DE LILLE Padlaan 7, Krommenie, vraagt tegen 1 Juli een zelfstandig kunnende werken en perfect koken. Aanmelding uitsluitend schrif telijk en met volledige inlich tingen. Mevr. ACKEMA, Nassaulaan 25, vraagt een net niet ouder dan 16 j., voor lichte huish. bez. van 7.3012.30. Vrijd. den geh. dag. Specia.e Bedoenzaak, Koorstraat hoek Laat Specia.e Beddenzaak, Koorstraat hoek Laat. Net Jongmensch, R.K., 26 jaren, eigen zaak hebbende, weinig ge legenheid met dames in aanraking te komen zoekt langs dezen weg een net R. K. BURGERMEISJE. Brieven met photo welke op eere woord terug gezonden wordt. Geh. houding verz. en verz. Brieven lett. G 90*. bureau van dit blad. Gevraagd: A. PLAKMAN. Keinsmerbrug, post Schagerbrug. Speciale Beddenzaak, Koorstraat hoek Laat J. BORST, Voorzitter. J. SMIT Gz., Secretaris. P. FRANS, Voorzitter. J. SMIT Gz., Secretaris. Speciale Beddensaak, Koorstraat hoek Laat. Na onze groote demonstratie van 2 Mei '39 op het voorin. Wereld jamboree-terrein hebben wij weder af te gevenGloednieuwe voor 1/3 v. d. prijs (iets smoezelig), volle garantie, cou rante maten. Tenten- en Zeil-fabr. „The Indiana", Haarlem, Zjjlweg 111. Speciale Beddenzaak, Koorstraat hoek Laat ACCOUNTANT H. W. H0LSMULLER Lid van het Ned. Instituut van Accountants BLEEKERSKADE 4 Tel. 4001. Speciale Beddenzaak, Koorstraat hoek Laat. K 55 mHbiIh U Nnrlm lUfl 0-L mm trMM i mm 4M wr^tt Of 01 bit* MtM.nia.twllHi.lSt auwwaa JUWELIER, Langestraat 54 - Tel. 2516 met de smaak van de echte Betuwsche Meikersen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3