Agenda fBucgectijkt Stand Spoet JÜMwieuMS 9-covincüuU 'flieums WeecbeeUht casricum EERSTE BLAD Verwachting: ST. PANCRAS ZIJPE HEILOO '•■l i Alkmaar, Donderdag. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN. Het hoofdstembureau heeft de ingedien de candidatenlysten gedeeltelijk na stemming als volgt genummerd: 1 R. K., 2 S. D. A. P., 3 Lib. Staatspartij, 4 Christ. Hist., 5 Anti Rev. 6 R. S. A. P„ 7 Vrijz. Dem., 8 Troelstra beweging, 9 Communis ten en 10 lijst Bonsema. WEER EEN ONGEVAL OP HET VLIEGVELD. Ook gistermiddag is tijdens het laden van rails op lorries, were een ongeval op het vliegveld te Bergen gebeurd. De 32-jarige van Hattum, wonende aan den Colnotweg te Bergen, werd door een vallende rails aan het been getroffen. De ontboden geneesheer constateerde een beenbreuk boven den enkel. Nadat eerst in 't St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar het been gezet was, is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. EEN GEZAMENLIJK RAADHUIS VOOR DE EGMONDEN? Van Ged. Staten is onlangs een schrijven binnengekomen, waaruit blijkt, dat, nu èn Egmond-Binnen èn Egmond aan Zee een nieuw raadhuis zullen moeten gaan bouwen, de ministers van binnenland- sche zaken en financiën de vraag opwerpen of niet met den bouw van één raadhuis voor beide gemeenten zou kunnen worden vol staan. In verband met het bovenstaande werd eerst het gevoelen van Burgemeester en Wethouders van Egmond-Binnen gevraagd, die hiertegen geen overwegende bezwaren hebben, mits het nieuwe raadhuis te Eg- mond aan den Hoef zal worden gebouwd, welk punt zich ook inderdaad in het mid den der beide dorpen bevindt. GESLAAGD. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen voor apothekers-assistent mej. M. H. Massink. VERGADERING „NAZORG". Deze vereeniging hield gisteren haar jaarvergadering. In zijn openingsrede ves tigde de voorzitter, de heer C. F. D. Köhnert, de aandacht der aanwezigen op de groeiende belangstelling in den lande voor de misdeelde jeugd, zich o.m. uitend in het oprichten van versche'dene nieuwe scholen voor buitengewoon L. O. Ook onze vereeniging mag zich in een jaarlijks toe- nemenden bloei verheugen. In steeds wij der kring wordt ons werk bekend en ge waardeerd. Medegedeeld werd dat alle loten der na zorg-loterij verkocht waren en dat over on geveer veertien dagen de trekking zal plaats vinden. Het financieel verslag van de nazorg-arbeidsinrichting vermeldt een tekort van ongeveer 350.. Het zal de grootste moeite kosten hiervoor dekking te vinden. Bij de bespreking van de te voeren propaganda werd besloten een circulaire naar de buitengemeenten te verzenden. Plannen tot het houden van een grooten propaganda-avond in het volgend jaar zul len nader worden uitgewerkt. Reeds is voorloopige toezegging tot me dewerking van een groote zangvereeniging ontvangen. Voorts zal getracht worden in de gemeente Hoorn meer belangstelling voor de school voor B. L. O. en de nazorg te wekken. Er zal samenwerking met plaat selijke vereenigingen aldaar gezocht wor den. Als uitbreiding van werkgelegenheid zal in de arbeidsinrichting een proef met het weven van dweilen genomen worden. Om ongeveer tien uur sloot de voorzitter de vergadering met de opwekking onver zwakt door te werken aan deze schoone sociale taak, die licht en arbeidsvreugde brengt aan hen, die onzen steun zoo zeer behoeven. VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Een comité in Alkmaar. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Hoewel de verdediging van ons gebied in Europa en Overzee in hoofdzaak een aan gelegenheid is van militairen aard, dient toch de burgerij zich niet daarvan afzijdig te houden. De nationale veiligheid dient de belangstelling te hebben van eiken Vader lander; versterking dier veiligheid is een belang van alle burgers. Zooals bekend bestaat er sinds 1937 een Luchtverdedigingsfonds. Een goede mili taire luchtmacht kan alleen dan bestaan, als ieder meewerk om de Nationale Luchtr vaart in haar geheel tot ontwikkeling te brengen. Het hoofddoel van de instelling Luchtver dedigingsfonds is de vorming van een zoo groot mogelijk aantal burgervliegers, welke in tijd van nood na éen korte militaire op leiding onze oorlogsmacht kunnen verster ken. Aan hen, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, wordt voor het behalen van het vliegbrevet financieele steun verleend. Er bestaat bij onze jeugd zeer veel belangstel ling; de middelen om deze belangstelling om te zetten in daden ontbreekt echter dik wijls. Die middelen moeten er komen en zullen er ook komen, indien ook de burgerbevol king daartoe medewerkt. Van.l October 1937 tot December 1938 hebben, dank zij, giften en contributie's reeds 67 personen het vliegbrevet M. ge haald, terwijl er nog pl.m. 70 jongelui in op leiding zyn. De regeering steunt ons streven door het verstrekken van een subsidie voor eiken op geleiden vlieger. Wij moeten het echter daarheen zien te brengen, dat per jaar pl.m. 100 M. vliegers kunnen worden opgeleid. Buiten de subsidie's der Regeering is hier voor benoodigd een bedrag per jaar van pl.iï». f 60.000. Wij vertrouwen, dat u na lezing van het bovenstaande aanleiding zult kunnen vin den mede te werken voor dit doel door een bijdrage te storten op giro No. 320000 t/n Penningmeester der Vereeniging voor Na tionale Veiligheid, Koningskade 17, Den Haag. Aan hen die ieder jaar willen bij dragen deelen wij mede, dat de minimum jaarlijksche contributie is f 1.Binnen af- zienbaren tijd zal een openbare bijeen komst worden gehouden, waarin eenige films betrekking hebbende op ons doel zul len worden vertoond, terwijl dan een en ander nog nader zal worden toegelicht. Het Comité voor Alkmaar e.o. is samen gesteld als volgt: Jhr. Mr. F. H. van Kin schot, Eere Voorzitter; S. W. Arntz, Voor zitter; D. M. Postma, Secretaris-penning meester; Mr. G. C. B. van der Feen de Lille; G. Grondsma; Mr. F. A. Josephus Jitta; Jhr. H. van Foreest, Heiloo en E. J. Voute, Bergen. OPENING NIEUWE ZAAK IN AARDAPPELEN EN GROENTE. Het Oostelijk gedeelte van de Laat, waar tal van Alkmaarsche kleine nij veren hun bedrijfjes hebben gevestigd, is door den nieuwbouw van de aardappelen en groente zaak van den heer J. de Jong, die Vrijdag avond 6 uur wordt geopend, aantrekkelijker geworden. In 1906 vestigde de heer Kos in het per ceel Laathoek Kitsteeg aan aardappelen en groentezaak, die spoedig de sympathie van de bevolking verkreeg, omdat hier eer ste klas waar scherp concurreerend werd omgezet. In 1921 kwam deze zaak in handen van een neef van den heer Kos, den heer J. de Jong, die de animo dermate tot crescendo wist te brengen, dat in 1927 het naast gele gen pakhuis door een nieuw werd vervan gen, terwijl in 1935 ook dit pakhuis tot win kel werd veranderd. De 25-jarige zoon van den heer de Jong, die zich tot een steun pilaar in de zaak had ontwikkeld, wist zijn vader ervan te overtuigen, dat onzen tijd met zijn moderne materialen, aan een der gelijke zaak andere eischen stelt en aan het einde van het vorig jaar werd het besluit genomen om in het 8 meter breede pand Laat 12 een moderne zaak te stichten. Na zich ter dege op de hoogte te hebben ge steld van de mogelijkheden voor een derge lijk bedrijf, werd aan den aannemer E. van Latum opdracht gegeven een ontwerp te maken en dit uit te voeren. In Februari werd daarmede een aanvang gemaakt en morgen wordt hier een zaak geopend die up to date kan worden ge noemd. Onder het geheele pand bevindt zich een kelder, waarin des zomers de groenten koel en des winters de aardappelen vorstvrij zijn te bewaren. De winkel is voorzien van harmonica deuren, zoodat de zaak over dag het aan zien van een hal krijgt. Hier vindt men niet alleen aardappelen en groenten geëxposeerd, maar ook alle mogelijke blikgroenten, sla oliën, ja zelfs koffie in blik. Moderne weegschalen en groentesnijma chines staan de klanten ten dienste. Een bijzondere machine is de drie in één ma chine, waarmede aardappelen en worteltjes kunnen worden geschrapt en diverse soorten kool kunnen worden gesneden. De groente en fruitsoorten worden geëtaleerd op een schuin oppervlak van 20 M2. Achter in de zaak is een aardig dagver blijf, terwijl er boven een moderne woning is aangebracht. Het schilderwerk werd ver zorgd door den heer Wiedijk, de electrificatie door den heer Genefaas. TEN AFSCHEID Van den overleden dieren vriend G. de Rie. (door PHILIA). Wij parkbewoners missen U En brengen U een groet, Wij dieren hebben steeds in U Een boezemvriend ontmoet! Uw groote toegenegenheid Heeft ons zoo góéd gedaan En wederkeerig trok ook U Zich onze liefde aan. Op liefde werd er tusschen U En ons contact gebouwd, Dat bleek voorwaar toch eiken dag Opnieuw weer in Den Hout! Uw leven hebt gij steeds besteed Aan 't leven van het dier, 't Vervulde ons van dankbaarheid En 't schonk Den Hout vertier. Geen schuwheid werd voor U gekend, O, neen wèl: sympathie, In dichte drommen trokken wij Naar ónzen heer de Rie! Al wisselden wij nooit een woord, Toch hebt U ons vei6taan; Waar vriendschap leeft, trekt men elkaar Ook zonder woorden aan Gij voederde ons eiken dag Ons allen: groot en klein Wij wisten op „beschutte plek" Bij U, meneer, te zijn. Wij parkbewoners missen U, 't Verscheiden doet verdriet En in Den Hout klinkt t' Uwen eer Een treurend vogellied Rust zacht, gij trouwe dierenvriend, Uw heengaan zij in vreê. Neem in dit uur der voog'len- dank Naar Uwe rustplaats mee De gevleugelde Parkbewoners, (Nadruk verboden). Bioscopen. Victoria-theater, av. 8 uur, hoofdnummer Luchtkasteelen (rom.); hoofdrollen Liliaxi Harvey, Vittorio de Sica, Otto Tressier, Fritz Odemar. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, av. 8 uur, hoofdnum mer Gestolen leven (rom.-dram.); hoofdrol len Elisabeth Bergner, Michael Redgrave. Toegang boven 18 jaar. ALKMAAR. GEBOREN: Jannetje E., d. van Simon Schilder en A. Sentveld. GETROUWD: Johann M. Reinders en PetroneHa C. Oud. Gerardus van Schalkwijk en Helena R. Wester. Aaldert Kalter en Dieuwertje Hoppe. Nicolaas J. Leijen en Marie Muijs. OVERLEDEN: Anna Schuit, gehuwd met M. Niele, 41 jaar. UB fjiiMTi e n. W iel'renn DE VIERDE RONDE VAN ALKMAAR. Een goed veW, en goede prij®eïi. Nog slechts een paar weken en de Vierde Ronde van Alkmaar aal gehou den worden. Voor de vierde maal ach tereen zal de wielerclub Alemaria dan voor een wielerfestijn zorgen, dat on getwijfeld zeer groote belangstelling zal trek-ken. Zaterdagmiddag 17 Juni om half twee zal het eerste startschot vallen en om ongeveer half vier zulen dé amateurs en onafhankelijken en route gaan voor een afstand van 105 K.M. De wielerclub Alemaria heeft al blijkt zoo iets niet steeds naar buiten in de afgeloopen maanden een flink stuk werk verricht en zij kan thans zeggen, dat vrijwel alles voor de Vierde Ronde van Alkmaar in orde is. Natuurlijk is nog lang niet alles in de finesses geregeld, maar tenslotte zijn dat dingen, die pas in de laatste dagen gebeuren moeten. Hoofdzaak is thans, dat de Ronde gehou den wordt. Alle autoriteiten hebben hun toestemmingen gegeven, de inschrijving is sedert een week open gesteld, de eerste serie deelnemers zijn reeds genoteerd en het prijzenschema is vastgesteld. Wat dit laatste betreft, mogen wij hier nog wel even op iets wijzen, dat o.i. zeer be langrijk is. Een der organisatoren van de komende ronde heeft n.L in een andere functie een dag of wat geleden geschreven over de te geringe prijzen, welke in de Ronde van Valkenburg werden beschikbaar gesteld voor de amateurs. Hij heeft daarbij de noodige kritiek uitgeoefend op de orga nisatoren van de Valkenburgsche Ronde. Welnu, het zou toch al heel gek moeten zijn, wanneer nu juist Alemaria ook al met min derwaardige prijzen voor den dag zou ko men. Dat gebeurt dan ook niet. Er zijn voor beide categorieën een flink aantal goede en waardevolle prijzen beschikbaar gesteld en wel minstens zestien stuks voor de nieuwe lingen en een even groot aantal voor de amateurs en onafhankelijken. We hadden het hierboven over de inschrij ving. Welnu, we kunnen reeds melden, dat de sterke groep, waarin Ab Bosma hoort we bedoelen Engel, Hofstede, de Hoog, de Groot, Kors en anderen naar Alkmaar komt en dat de organiseerende vereeniging eenige zeer sterke troeven in handen heeft: niet alleen, dat Ab Bosma aan den start komt als een der favorieten, maar ook de bekende Alcmarianen Jan Groot, Jan Pronk en Piet Evers zullen komen en zij zullen ongetwij feld voor het eigen publiek willen laten zien, wat zy kunnen. Meer zullen we thans over de deelnemers niet schrijven. Uit bovenstaande mag o.i. voldoende blijken, dat de bezetting van het veld goed is en dat de strijd zeer fel en hevig zal zijn. Er is dan ook met geen mo gelijkheid te zeggen, wie de Vierde Ronde van Alkmaar zal winnen. Over de organisatie moge nog het volgen de vermeld worden. De start en finish zijn weer op de van Houtenkade. Er is weer een fietsenstalling bij het parcours, de geheele van Houtenkade en de Heilooërdijk zijn af gesloten en bij de start zal weer een ge luidinstallatie opgesteld worden. Een ieder, die dus een-kleine entree er voor over heef', zal regelmatig op de hoogte blijven van het verloop van de wedstrijden. En al de overi gen, die ergens langs het traject staan, zul len de renners voorbij zien flitsen, misschien aan de hand van het programma zien, wie er aan den kop liggen, maar het allerfijnste zullen zij moeten missen. En uiteindelijk mogen we de renners er nog wel op attent maken, dat penning meester J. Split, Tuinstraat 14, Alkmaar, natuurlijk graag inschrijvingen zal noteeren, maar dat deze van het inleggeld ad. één gulden vergezeld moeten gaan. Men wachte echter niet te lang, omdat er dan kans zou bestaan, dat de velden bezet zijn. En dan zou dat slechts een teleurstelling kunnen beteekenen voor de renners zelf. Ziezoo, dat is dan voor vandaag het nieuws van de Vierde Ronde van Alkmaar. Een volgenden keer zullen we nog wel ge legenheid krijgen, om enkele bizonderheden nader te omschrijven. DE N.W.U.-PLOEG IN ALKMAAR. Zaterdagmorgen reeds zal de geheele N.W.U.-ploeg op de Alkmaarsche wieler baan trainen onder leiding van den N.W.U.- trainer Guus Schilling. Deze wil, dat „zijn" jongens Maandagmiddag in den besten vorm aan de start komen en dat zij dan vertrouwd zijn met de Alkmaarsche baan. Duiven. „ONS GENOEGEN. De postduivenvereniging „Ons Genoe gen" hield Zondag 21 Mei een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence; afstand 400 K.M.; gelost om 8 u. 15. De eerste duif werd om 14.46 geconsta teerd en maakte een snelheid van 1019 M. per minuut. De uitslag was als volgt: G. Landzaat 2e en 2e prijs; F. Schieman 3e, 4e en 5e prijs. KAMERADEN VAN DE STRAAT. V ictoria-theater. In het Victoria-theater draait van morgen avond af het M. G. M.-filmwerk „Kame raden van de straat", een film met Wallace Beery en Mickey Rooney. Degenen, die Mickey Rooney in „Jongensstad" hebben zien spelen, zullen zeker van de gelegen heid profiteeren hem in deze nieuwe creatie te gaan zien. De Telegraaf schreef over „Stablements" het volgende: „Een knappe en sterke film, die alle eigenschappen bezit om het publiek te boeien. Mickey Rooney, een van de opmer kelijkste jeugdige talenten een voortref felijk acteur. Ge kunt U niet onttrekken aan de sensatie der opnamen van rennende paarden". Het Algemeen Handelsblad: „Een van die films waarbij men zich geen ooger.blik verveelt, geboeid als men wordt door de renbaan-sensatie en het spel van de twee knappe artisten: Mickey Rooney en Wallace Beery. Een hoog tempo en een pakkend scenario." De Cetem: „Een voortreffelijke film, die het publiek ongetwijfeld zal aangrijpen. Een rolprent van de goede soort met een boeiend ge geven. Wallace Beery is een filmspeler die van elke rol een bijzondere creatie weet te maken". SERGEANT BERRY. Harmonie. Berry, dat is een brave politieagent uit Chicago, een der velen, die dagelijks trouw hun plicht doen, zonder hierbij ooit op den voorgrond te treden. Zijn superieuren zijn met hem tevreden, zooals zij over het ge heele corps tevreden zijn, allemaal flinke kerels, die als het noodig is, tot groote dingen in staat blijken. Maar ja, als niet toevallig iets bijzonders gebeurt, dan is ten slotte een politieman ook maar een ambte naar, die op zekeren leeftijd met pensioen gaat en al spoedig vergeten is. Het toeval, dat heeft de politieman vooral noodig. Er is een groote belooning uitgeloofd voor de arrestatie van twee beruchte types uit de onderwereld van Chicago en Berry oordeelt heel terecht: „Dat zou een groot toeval moeten zijn!", maar twee straten verder wacht dit toeval op hem. Het lukt hem na een heele reeks avonturen bovendien nog een smokkelaarsbende te ontmaskeren en tegelijkertijd een meisje aan den haak te slaan. Een Tobis-product, dat spanning en humor op geslaagde wijze vereenigt. Hans Albers speelt de hoofdrol. rgadering, die ten huizen van den heer W. Beentjes in de Vriendschap is gehouden mocht zich in een groote op komst verheugen. Wegens overlijden van den heer P. Twisk, fungeerde den heer H Hemmer als voor zitter. Deze heette de aanwezigen welkom en ging het afgeloopen jaar na. Hij schetste wat de Boerenbank alzoo voor elkaar had gebracht, zoodat ieder met den gang van zaken kon tevreden zijn. Hierna gaf hij het woord aan den kassier B. A. Res, die verslag deed van de rekening balans en de rapporten,, die, zooals de com missie mededeelde, in goede omstandig heden waren aangetroffen. Door het over lijden van den voorzitter, wijlen den heer P. Twisk, werd met meerderheid van stem men tot vooizitter benoemd den heer M. ten Wok.» De afvVifcing dur agenda vorderde Voor Twente, Achterhoek en 1t- Koeler overdag, meest zwaar bewolu eenige lichte regen, zwakke tot niati 'ak^ noordoostelijken wind. Voor het overige gedeelte van Iets koeler overdag, gedeeltelik iÜL!**1' droog weer, meest matige n^raJ^H noordoostelijke wind. tot Buitenlandsch weerovenfekt In het afgeloopen etmaal is druk over Scandinavië en Finland genomen. In onze omgeving daalt de^ druk algemeen, doordat de gisteren e V de storing over Polen zich westwaarf0^ Duitschland uitbreidde. De wind we d °Vef gevolge van dezo luchtdrukverdeelim, i?" te lande noordelijk en in de oostelijk» vinciën nam de bewolking toe. In n, •- land valt op vele plaatsen regen of regen en werd het koeler, tengevolge vT* noordoostelijke winden, die luchtnJ afkomstig uit Rusland, daarheen vo«? In de Randstaten werd het echter weer mer. Het gebied van hoogen luchtdruk' den oceaan breidde zich verder over Britsche eilanden uit. De wind is hier noordelijke richtingen en de lucht gedeald lyk bewolkt. De repressie bij IJsland vult verder op en verandert niet meer van riaak Tusschen IJsland en Schotland door h weegt zich een koele luchtstroom. De schefc dingslijn van deze lucht en de warme lucht, massa's, die zich boven Scandinavië bevinl den, ligt langs de Noorsche kust. Hier vieü nog al wat regen, terwijl de temperatuur J iets daalde. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.31 tot 4.21 uur licht op. wederom het woord van den~ waarnemend secretaris voor de voorlezing van het jaar verslag, dat eveneens werd goedgekeurd Dan volgde verkiezing van de aftredende bestuursleden, H. Hemmer, J. Louter en Jac. Gij zen, die met groote meerderheid werden herkozen. Een schrijven was ingekomen van den heer P. de Wildt, die een vergoeding verzocht, wegens den tijd die de functie van secretaris der vaste lastencommissie van hem had geëischt. Aangezien het hoofd bestuur hiertegen bezwaar had ingebracht; werd deze vergoeding niet toegekend. De rondvraag was niet van groot belang, zoo dat de voorzitter in zyn sluitingswoord meende naar voren te moeten brengen dat 1939 wederom een gunstig jaar zou mogen zijn, een jaar, waarin ieder zijn plicht moet kennen, althans zoo goed mogelijk moet trachten na te komen. Ieder, die zijn plich ten niet ten volle kan nakomen en in moei lijkheden komt, moet zich wenden tot het bestuur, en mocht het dan zyn, dat zoo'n lid een schrijven van het bestuur ontvangt, dan moet hy ook komen als dit verzocht wordt. De heer van Kampen gaat heen. Op zijn verzoek is aan den kantoorhou der der Post-, Telegraaf- en Telefoondienst, den heer J. van Kampen, met ingang van 1 September 1939 eervol ontslag verleend. Hoewel de heer van Kampen nog niet den pensioengerechtigden leeftijd heeft, meer., hij toch de betrekking te moeten neer leg- leggen en geeft de voorkeur om in het vrije leven te genieten van zijn pensioen. De heer van Kampen heeft 36 jaren trouwen dienst bij de posterijen, waarvan 25 jaar als kantoorhouder te Sint Pancras. Hij heeft het voorrecht gehad niet e® week wegens ziekte buiten dienst te geweest en verkeert thans nog in een ui stekende gezondheid. j Twintig jaar was de heer van Kamp® lid van den gemeenteraad, waarvan 12 j wethouder. Velen zullen de heer van Ka pen missen. Altijd was hij bereid om behulpzame hand te bieden, zoowel op postkantoor als in het particuliere leven' Het ligt in zijn bedoeling om te Pancras te blijven wonen. Een welverdi rust wenschen wij gaarne den heer Kampen toe. Aanbesteding- Uitslag van de op 24 Mei 1939 den aanbesteding van het onderhoud gemeente-eigendommen, dienst 1939. Ingeschreven was als volgt: Timmer- en metselwerk: A. van Eekeren te Keinsmerbrug f D. de Leeuw Wz. te St. Maartens 1150; F. Schotten te Schagen f «WK Plevier te Schagerbrug f 1224; Gebr. ter te Schagerbrug 1230; P. Ott te n gerbrug 1250; C. P. Dekker te Scnas 1250; M. Schipper te Schagerbrug J Schilderwerk: M oaj. J. Renooy te Schagerbrug f 914; M- tus te 't Zand 1190. cr1irijvers Het werk is aan de laagste ïnsch 1) gegund. Gem. elec(riciteilsbed g38 Wij ontvingen het jaarverslag ove\rejjoo- van het Gem. electriciteitsbedryf van Uit de rekening blijkt, dat de °Pbrf j3 is stroomlevering en meterhuur 1 8 geweest. Onder de lasten zijn 8^-°^ en bedrag aan stroominkoop van 48- een winst van 25.081.55. De straatverlichting bedraagt f 5.707.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2