De Peel brandt. Nederlcmdsch geld voor Indische welvaart. Jachtwerf plat gebrand. Defensieproblemen. heidebrand te Kraloo(Dr.) 100 H.A. vernield. 400 H.A. heide en veen verloren gegaan. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Arbeiders besmet door mosterdgas Acht zeilbootjes vernield. Wat de N.Z.H.R.M. deed in 1938. 61 menschen werden gered. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD Tweede Kamer bepleit Aan het Voorloopig Verslag op het ont werp van wet tot wijziging en aanvulling van onderscheidene afdeelingen der begroo ting van Nederl.-Indië voor het dienstjaar 1939 ontleenen wij het volgende: Met groote belangstelling had men kennis genomen van het vergelijkend overzicht van de besteding der bijdrage van 25 millioen aan Nederlandsch-Indië ten be hoeve van uitgaven van welvaartszorg. Vele leden achtten het wenschelijk, dat verschillende der in bovengenoemd overzicht vermelde uitgaven na 1939 zullen worden voortgezet, in het bijzon der die voor de bevordering van koloni satie, den aanleg van irrigatiewerken en den steun aan de metaalnijverheid. Verdere bezuiniging op de toch reeds uiterst spaarzaam verzorgde volkshuis houding zouden deze leden verkeerd achten. Voorts stelden deze leden de vraag, hoe deze uitgaven, indien zy worden gehand haafd. zullen worden gefinancierd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het algemeen rijksbelang een meer blij vende beschikbaarstelling van Nederland- sche middelen voor sommige welvaartsuitga ven rechtvaardigt. In welken vorm deze hulp geboden zou moeten worden, wilden zij voorshands in het midden laten. Wel wa ren zij van meenir.g, dat een minder geïm proviseerde financieele samenwerking dan bij het verleenen van de 25 millioen- bijdrage bestond, aanbeveling zou verdienen. Andere leden meenden tegen het denk beeld van voorizetting van de financiëele bijdrage ten behoeve van de welvaartszorg van Indië bezwaar te moeten maken met het oog op den zorgvollen toestand, waarin de Nederlandsche financiën zich, als gevolg van de bijzondere eischen, welke daaraan in dezen tijd worden gesteld, bevinden. Defensieplannen. Vele leden zouden prijs stellen op een nadere specificatie van de onderscheidene aanschaffingen ten behoeve van het leger. Enkele leden, die principieele bezwaren hadden tegen uitgaven voor de landsverde diging, konden zich ook met dit ontwerp niet vereenigen. Ofschoon bereid tot medewerking aan een noodzakelijke versterking, ook van de In dische defensie, meenden verscheidene le den, dat daarbij stelselmatiger behoort te worden gehandeld dan tot nu toe naar bui- jen blijkt. Het thans voor het leger aange vraagde aanzienlijke bedrag van 30.325.000, waarvan 23.242.500 ten laste van den bui tengewonen dienst komt, wordt gevraagd voor het doen van uitgaven, welke slechts een deel vormen van een in het openbaar nog niet bekend plan van legeruitbreiding. De steeds stijgende kosten voor de Indi sche defensie leger zoowel als vloot en de nog bestaande onzekerheid, waar die stij ging haar grens zal vinden, rechtvaardigen naar het oordeel van de leden, hier aan het woord, een speciale financiering, aangezien het budget anders dreigt te worden ont wricht. De tijdelijke heffing van een defen sie-uitvoerrecht wyst er op, dat ook de mi nister speciale voorzieningen noodig acht. De opbrengst van dit uitvoerrecht, dat trou wens einde 1939 afloopt, blijft echter in ver houding tot de aanzienlijke stijging van de defensie-uitgaven gering. Defensiefonds '-epleit en bestreden. Er is thans alle aanleiding om de instel ling te overwegen van een Defensiefonds, waarin behalve het onontbeerlijke leening- geld, ook een zeker percentage van de ge wone middelen, verder de opbrengst van een van de meest draagkrachtigen te heffen weerbelasting of buitengewone heffing op groote winsten, alsook een afzonderlijke legerbydrage van Nederland, zouden be- hooren te worden gestort. Andere leden waren eveneens van oor deel, dat het in de tegenwoordige omstan digheden gewenscht is, de verdeeling der kosten voor de defensie tusschen Nederland en Indië opnieuw onder de oogen te zien. Van andere zijde achtte men de instelling van een Defensiefonds niet aanbevelens waardig. De ervaring met dergelijke afzon derlijke fondsen, in Nederland verkregen, is weinig gunstig. Zij geven geen besparing en vertroebelen het inzicht omtrent de beste ding der gelden veeleer dan dat zij tot ver heldering daarvan bijdragen. Gisternacht is, vermoedelyk door kwaad willigheid, brand ontstaan in een complex heide te Kraloo (gemeente Ruinen), toe- behoorende aan de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Door den sterken wind werd het blusschingswerk zeer be moeilijkt. De vlammen heeft men, nadat zij meer dan 100 h.a. heide hadden ver schroeid, kunnen stuiten. MOTORRIJDER BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND. Gisteren was de heer C. Mumm uit Zand- voort per motorrijwiel op weg naar Am sterdam. Ter hoogte van het Kruithuis hij Halfweg reed een driewielige bakfiets voor hem uit. Vermoedelijk verblind door het felle zonlicht kon de motorrijder niet tijdig meer uitwijken, met het gevolg dat hij tegen de bakfiets optornde en daarna over den kop tegen den grond sloeg. M. werd zeer ernstig gewend en bleef bewusteloos liggen. De G.G. en G.D. vervoerde het slachtoffer met een hersenschudding en bloedende hoofdwonden naar het Juliana ziekenhuis te Amsterdam. Gistermiddag is in de heide, 500 meter uit den Provincialen weg Asten Meyel brand ontstaan. Door de groote droogte plantte het vuur zich snel voort, zoodat ook het veen van de Peel werd aangetast. Hon derden H.A. heide en veen zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Veel turf van particulieren en van de maatschappij „Griendsveen" werd door den brand vernield. Met vereende krachten, waarbij ook mannen uit de werkverschaffing mee hielpen, wist men de vlammen te doo- ven. Niettemin blijft het smeulen, zoo dat waakzaamheid geboden blijft. In het geteisterde gebied staan geen huizen. Veel natuurschoon en wild verloren. Om half drie brak door tot dusverre onbe kende oorzaak het vuur uit bewesten den Provincialen weg AstenMeyel. Hier ligt de z.g. Astensche Peel, waarvan een onder deel bij de streekbewoners van ouds be kend is als „De Veluwe", Deze „Veluwe" is geheel door brand ver woest. Aangewakkerd door den noordoostelijken wind nam het vuur over een breedte van 1000 meter zijn weg in de richting van de Zuidwillemsvaart. In het eerste gedeelte, de z.g. Boerenpeel. waar nog veel oude heide en droog gras staat, vonden de vlammen gretig voedsel. Zij joegen voort tot in de noordelijke terreinen van de N.V. Maat schappij van der Griendt's Landexploitatie, waar een vrij belangrijke hoeveelheid turf in den brand verloren ging. In het zuid oosten liep het vuur tegen de Weerterbaan dood. Het blusschingswerk werd, ondanks den verstikkenden rook. ter hand genomen door personeel van de Maatschappij en ar beiders uit de gemeentelijke werkverschaf fing van Asten, daarbij geholpen door de motorspuiten van Nederweert en Someren, welke het water betrokken uit het Peelka- naal dat bij sluis 12 in de Zuidwillemsvaart komt. Met gezamenlijke krachten slaagde men erin op 2 K.M. afstand van de Zuidwillems- vaart het vuur tot staan te brengen. Het had zich vier K.M. voortgevreten. Vierhonderd H.A. fraaie natuur, waar zich veel wild ophield, en waar een groote verscheidenheid vogels zooals korhoenders, patrijzen en roofvogels, juist hun broedtijd aanving, werden troosteloos zwartgebrand en bleven naargeestig smeulend en smokend over. Een schaftlokaal ging mede in de vlam men op. De brand is niet overgeslagen naar de zuidelijke terreinen van van der Griendt's Landexploitatie, welke een grootte van 500 H.A. hebben. Deze terreinen worden uit een oogpunt van preventie des winters voorge- stookt, d.i. onder deskundige leiding afge brand, waardoor zij s zomers, bij droogte, veel minder brandgevaar opleveren dan het veen dat nog met heide en droog gras is be dekt. Doordat dit gedeelte Is gespaard ge spaard gebleven is het bedrijf niet meer dan gedeeltelijk gestagneerd. Den geheelen avond en den ganschen nacht werd er bij het terrein van den brand gewaakt. Er is geen gevaar voor directe uitbreiding. Personeel van de Maatschappij blijft water geven om het diep in het veen vretende vuur zoo weinig mogelijk kans te geven zijn vernielende werking te hervat ten. Daartoe worden ook breede brandstroo- ken gegraven. Het verwoeste terrein kan nog niet worden betreden zoodat de schade nog niet met juistheid kan worden opgegeven. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Jaarlijksche algemeene vergadering. De Bond voor Staatspensionneering hield gisteren in Amsterdam zijn jaarlijksche alge meene vergadering. De voorzitter, de heer G. van Roekei, constateerde met blijdschap, dat de actie voor staatspensionneering steeds meer weerklank vindt, hetgeen mag blijken uit den groei van den Christelijken Bond voor Staatspensionneering, uit de op richting van een R.K. Bond met hetzelfde doel, en niet het minst uit den groei van den Algemeenen Bond, waaraan in het afge- loopen jaar 30 afdeelingen zijn toegevoegd. Hierdoor is het aantal afdeelingen op 500 gebracht met een totaal ledenaantal van 75000. Een voorstel van de federatie Enkhuizen werd aangenomen, waarin het hoofdbe stuur wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar den materieelen toestand waaronder de uitgeslotenen, de vrouwen en de kleine zelfstandigen boven de zestig jaar in ons land zich bevinden. SOLDAAT DOOR PERSONENAUTO GEGREPEN. Ernstig gewond. Gisteravond wilde de 21-jarige dienst plichtige van Gijsel uit Someren, die in Gilze-Rijen is gelegerd, komende van den soldatenkeuken den weg Breda-Tilburg per fiets oversteken. Hij werd hierbij door een uit de richting Tilburg komende personen auto gegrepen. Van G. kreeg een klap van den koplamp en daarna van de kruk van het portier, waardoor hij een rib brak, wel ker punt hem in de long drong. In hoogst ernstigen toestand werd de man het café Gilles binnengedragen, waar de of ficier van gezondheid hem de eerste genees kundige hulp verleende. In hoogst ernsti gen toestand is van G. naar het militair hospitaal te Breda overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drog. Aan de Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug zou zich enkele dagen ge leden een geval voorgedaan hebben van besmetting door mosterdgas, aldus het Hbld. Op het terrein aan de Artillerie-inrich tingen worden namelijk door Warninks aannemersbedrijf te Rotterdam eenige bouwwerken uitgevoerd. Bij het omspitten van den grond heeft een 29-jarige onge huwde arbeider P. Tichelaar, wonende aan de Kalverstraat te Zaandam, een stuk ijzer opgegraven, met de handen aangepakt, en zonder op dit oogenblik daarbij iets bij zonders op te merken, weer weggeworpen. Naar het schijnt heeft hij toen zijn handen aan zijn kleeren afgeveegd. Het gevolg hiervan was dat de man na verloop van eenigen tijd op verschillende plaatsen van het lichaam brandwonden ontdekte, naar men meent door besmetting van mosterdgas. Nadat de autoriteiten hierop opmerk zaam waren gemaakt, heeft men den arbei ders onmiddellijk naar het gemeentezie kenhuis overgebracht, waar hij geheel ge ïsoleerd werd en met zorg behandeld. Bovendien is de woning van den betrok ken arbeider met chloorkalk ontsmet. Naar4 verder is gebleken, zouden nog vijf arbei ders in minder ernstige mate besmet zijn, zonder dat dit verdere gevolgen van be- teekenis heeft gehad. Bij onderzoek is aan den dag getreden, dat ongeveer een half jaar geleden aan de Artillerie-inrichtingen proeven zijn genomen met chemische stof fen waartoe ook het mosterdgas behoorde. Na de proeven zouden de gebruikte voorwerpen in den grond zijn gestopt; het bouwwerk is thans, wegens het vermoeden van besmetting door mosterdgas, geheel afgezet. Zoowel door de politie als den ontsmettingsdienst, den geneeskundigen dienst en den directeur der Artillerie-in richtingen wordt omtrent deze aangelegen heid de strengste geheimhouding in acht genomen. Door het achteloos wegwerpen van een eindje brandende sigaret, dat terecht kwam in een hoeveelheid scheepshuidverf een met benzine gemengde substantie, en dus zeer brandbaar ontstond gisteren brand op het jachtwerfje „Veba" aan de Coenen- kade te Amsterdam, bestaande uit twee haaks op elkaar gebouwde houten loodsen, waarvan een als werkplaats en de andere als winkel en als showroom is ingericht. Het vuur. dat zich in een oogwenk over beide loodsen verspreidde, vond in de aan wezige voorraden hout en verf een gretig voedsel en hoewel de brandweer, die spoe dig ter plaatse was, met vier stralen water gaf, kon vrijwel niets worden behouden. Een loods brandde geheel plat, terwijl de andere onherstelbare schade kreeg. Acht zeilbooten, Ongeveer van het type 16 vierk. meter B.M. werden door het vuur vernield. De eigenaar van de werf is tegen brand verzekerd. SCHEEPSBRAND IN DE HAVEN TE ROTTERDAM. Gistermiddag brak brand uit in een der bunkerruimen van het te Liverpool thuis- hoorende 5342 tons metende Engelsche stoomschip „Bodnant" dat te Rotterdam aan de Maashaven een lading stukgoed uit Afrika loste. In dit ruim had het schip een lading palm- pitten in, die door tot nog toe onbekende oorzaak aan het smeulen is geraakt. De Rot- terdamsche brandweer pakte het vuur aan stonds krachtig met eenige stralen, o.a. van een motorspuit en een drijvende spuit aan. Na een uur heeft men het hardnekkig voort- smeulende vuur kunnen stuiten. De brand liet zich in den beginne door de vrij sterke rookontwikkeling vrij ernstig aanzien. Het vuur nog niet bedwongen. De brand heeft men, naar nader blijkt, nog niet kunnen bedwingen. Telkens en telkens weer als men meende het vuur on der de kjiie te hebben, bleek het weer op een andere plaats verdacht warm te worden. De motorspuit heeft dan ook den geheelen nacht water gegeven en nog kon men van morgen geen nauwkeurig onderzoek naar den toestand instellen, zoodat de leiding niet verantwoord acht de motorspuit te laten inrukken. Geweldige watermassa's worden in de ruimen geworpen.' Toen het schip teekenen van slazij begon te toonen heeft men een pompboot gerequi- reerd, die aan de andere zijde ligplaats nam en het.hlugchwater uit het brandende schip pompte. Vanmorgen was men nog hard aan het werk en men kon nog niet bij benadering vaststellen, wanneer het hardnekkige vuur teruggedrongen zal kunnen worden. VERGADERING VAN HET A.C.O.P. Dezer dagen kwam het Comité ter behar tiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel (A.C.O.P.) te Amsterdam in vergadering bijeen. Allereerst werd .verslag uitgebracht van een bespreking met het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers over te werkstelling van werklooze onderwijzers bij de departementen, van algemeen bestuur en de eventueele voorwaarden tot inschake ling van deze werkkrachten in de bij K.B. van 4 Mei 1938, Staatsblad no. 140, voor deze departementen vastgestelde formatie regeling. Vervolgens hield het comité zich bezig met het formuleeren van eenige wenschtn ten aanzien van de samenstelling van de officieele statistiek betreffende het gemeen- tepeï3oneel. Voorts besloot het A.C.O.P. bij de Rijks centrale commissie voor georganiseerd over leg een voorstel aanhangig te maken betref fende Wijziging van de pensioenwet-1922 met betrekking tct ambtenaren die werk zaamheden verrichten voor de luchtbe schermingsdiensten, dan wel medewerken aan het treffen van voorbereidende maat regelen ter verzekering van de strategische veiligheid van het land. DR. MARIA MONTESSORI IN DE HOOFDSTAD. Officieele ontvangst ten stadhuize. Alvorens weer naar Engeland over te steken, zijn de deelnemers aan den 24sten internationalen Montessori-opleidingscur- sus te Londen, die onder leiding van dr. Maria Mcntessori zelve, gedurende de Pink sterdagen een bezoek aan ons land hebben gebracht, gistermiddag officieel in de raads zaal van het Amsterdamsche stadhuis ont vangen. Namens het gemeentebestuur werden de circa 70 gasten door den wethouder van onderwijs, drs. E. Boekman, toegesproken. DR. RAND OP SCHIPHOL. Met het Indië-vliegtuig „Valk", dat heden onder commando van gezagvoerder G. te Roller uit Indië op Schiphol aankwam, arri veerde op doorreis naar de Vereenigde Sta- teen dr. A. L. Rand, een der Amerikaansche leden van de Archbold-expeditie, welke, in opdracht van de Nederlandsch-Indische regeering en het American Museum of Na- tural Histcry, een wetenschappelijke expe ditie heeft ondernomen naar Nieuw-Guinea, om een onderzoek in te stellen, in het bij zonder naar de Flora en Fauna van het ge bied van de Wilhelminatop tuschen den zee spiegel en de sneeuwgrens. De heer H. Th. de Booy, secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij schrijft in zijn jaarverslag over 1938 o.m., dat het totaal aantal ge redden gedurende 115 jaar 6.040 bedroeg. Dit jaar verleenden de reddingbooten 45 diensten, waarbij 61 menschen werden gered. Een landgenoote heeft het bedrag, noo dig voor den bouw van een motor-redding boot geschonken. De boot zal te Scheve- ningen worden gestationneerd en den naam „Arthur" dragen. Deze stalen motor-reddingboot, ontworpen door prof. E. Vossnack te Delft, technisch adviseur van d« N.Z.H.R.M., wordt gebouwd op den werf van de N.V. Nic. Witsen en Vis te Alkmaar en zal vermoedelijk in November in dienst gesteld kunnen worden. Op Texels noordpunt is een redding- bootweg in aanleg in werkverschaffing. Zoodra deze weg gereed is wordt bij den vuurtoren Eierland te De Cocksdorp een nieuw boothuis gebouwd. TeEgmondaan Zee wordt het reddingmaterieel verrijkt met de motor - strandreddingboot „President Steyn" een geschenk van dr. Hendrik Muller. Ook wordt daar de waterdichte motortractor Zeeleeuw" in dienst gesteld. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. 153ste algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van mr. G. J. Salm heeft de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen vandaag te Amsterdam haar 153ste algemeene vergadering gehouden. Mr. Salm zeide o.m., dat het werk van de maatschappij zich naar zijn meening eigen lijk alleen met een optimistische levens instelling verdraagt. De grondslag van het streven van de maatschappij vormt het ver langen naar verwezenlijking van ideëele doeleinden. Slechts langzamerhand kan een duurzaam hooger cultuurniveau worden bereikt, eener- zijds door vermeerdering van stoffelijken welstand, anderzijds door vergrooting van de waardeering van geestelijk bezit. Doch tijd alleen zal niet baten. Ook de omstandig heden moeten de geleidelijke evolutie be gunstigen, weshalve rust en vrede, gerech tigheid en broederschap geboden zijn. Wy gaan zoo zeide spr. bij het verrichten onzer taak, hoe bescheiden zij dan moge zijn, uit van het stellige vertrouwen, dat onze doeleinden bereikbaar zullen zyn en dat ons werk en dat van hen, aan wie wij eenmaal de fakkel zullen overgeven, vruch ten zal dragen. En dat is het optimisme, dat ons moet bezielen. Het is duidelijk, dat hier geen sprake is van een oppervlakkige en simpele blijmoe digheid, die uit egoïsme of kinderlijkheid niet weten wil van duister kwaad, doch van vertrouwen, deels op religieuze overtuiging, deels ook op redelijk inzicht gegrondvest. Spr. meent, dat wij getuigen zijn van een wel ernstig, maar voorbijgaand ziekteproces, en dat onze Europeesche cultuur nog te vitaal en feitelijk ook nog te lang is, om reeds nu tot ondergang gedoemd te zijn. Uit het streven naar geestelijke en mo- reele herbewapening blijkt, dat ontwaakt is het pijnlyk besef, dat eenmaal de mensch- heid tegen de vele belagers van haar geluk en beschaving beter uitgerust was dan thans. By ons gezamenlijk verweer tegen een vijand, die het met sluipende strijdmiddelen op onze hoogste goederen gemunt heeft, past geenerlei verdeeldheid meer. Vele zijn de uitingen en middelen van verweer tegen teruggang en afglijding. Daaronder behoort ook het eigen werk der maatschappij. „SI II)-AFRIKAANSE IN«„ IN AMSTERDAM Wethoude, Boek,?PEND openingsrede. n Hom, In een der zalen van a bibliotheek te Amsterdaï k Univers„ houder van onderwijs bAA**1 dA E Boekman, van de studie van taal. tuur en geschiedenis van 7 H A opend. De plechtigheid werd om door. buitengewoon geJJ'W. machtigd minister van deA e" ftw Afrika in Nederland, deS U* Broekhuizen, diverse hooBu H' studenten. g De heer Boekman srW rede de bijzondere beteeKft t- voor de stichting zoo blijden dT" <4 van haar liefste wenschen h, g'«i tf- is gegaan Dat de totstandkoming boekenzaal mogelijk is «t»,..,1"! boekenzaal mogelijk is gewS11 het gemeentebestuur van AmstÏdAW zeer als de stichting. Want Man> «W hoofdstad er, Zuid-Afrika besU^A* relatie. In Amsterdam is pioA® richt om de cultureele richt om de cultureele KK?**'- schor de beide landen weer onfi gen te intensiveeren. 0p te vatten Aan de gemeente-universiteit byzondere leerstoel in het kaansch en daarom is het vanzelf Afri- dat het instituut in Amsterdam tT?*. tigd. Dat het mogelijk is geworden A* ïn de universiteitsbibliotheek I?1*1 brengen, verheugde spr. zeer »*r te wensch, dat de nieuwe boekenzaal A dtr' geest, die er van uitgaat de der stichting zal bevorderen, verïft de wethouder het instituut geonona de na hij de zaal aan het bestuur der stiüA' overdroeg. stl(wir,g Voorts spraken prof. A. A. v <w,.i prof. H. Burger en dr. Cowadie. 1 WAARSCHUWING. Sedert ongeveer een jaar plegen «nite personen garages en andere inrichttoZ waar brandbluschapparaten aanwezig jij te bezoeken, waartoe zy in een auto het A afreizen. Zij werken onder den naam: feite Nederlandsche Controledienst voor Braad bluschmiddelen, bij verkorting E.N.C vestigd te Rotterdam en te Duivendrecht Aan de onderneming te Rotterdam zijn verbonden: zekere A. Bovens en E. Maan wonende aldaar, aan die te Duivendrecht' zekere A. J. Bovens, wonende te Zuilen et M. D. Kouwenberg, wonende te Rotterdam Zy weten den indruk te wekken, dat zij na mens de leveranciers van de apparaten ko men controleeren. Hun toeslag is de appa raten na een quasi controle, ook als dit ge- heel overbodig is, opnieuw te vullen, waar voor natuurlijk betaald moet worden. Deze door hen behandelde apparaten wor den van minderwaardige vullingen voorzien, b.v. is meermalen gebleken, dat in plaats van een behoorlijke zwavelzuurpatroon een met zwavelzuur gevuld en doof een kurk afgesloten apothekersfleschje in het appa raat aanwezig was, dat tetra-apparaten, die gebruikt worden voor het spuiten op onder electrischen stroom staande installaties en leidingen, met water gevuld waren, e.d. Bovendien blykt de nieuwe vulling niet vorstvry, zoodat ook om die reden niet meer onder alle omstandigheden op het apparaat vertrouwd kan worden. De Commissaris van Politie van de afdee- ling justitiedienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam waarschuwt het publiek tegen deze praktijken. BELLAMY LANDDAG TE HILVERSUM, Den 2den Pinksterdag hield de interna tionale vereeniging „Bellamy" haar jan* lijkschen landdag op het landgoed „Zwa luwenberg" aan de Hollandsche Rading. De president der internationale vereeni ging „Bellamy", mr. dr. P. IJssel de Schep per, hield een rede over het onderwerp „Allen één". Voorts spraken de heeren K. Burginga, dr. J. C. A. Fetter, W. C. Jansen en M. R. v. d. Styl. De bijeenkomst werd door ruim 13.000 menschen bijgewoond. Het overlijden van generaal Naar aanleiding van het overig"-" generaal C. J. Snijders heeft de e 8- minister van landsverdediging, generaal Denis, een telegram gezon den Nederlandschen minister van e dr. J. J. C. van Dijk, waarin hij *|n wezen betuigt met den dood van g Snyders en den minister, ever.als a Nederlandsche leger, de eondolcanc .gter brengt van het Belgische leger. van Dijk heeft hierop beantwoord. zeer getroffen was door U>et p dsche telegram. Zoowel namens het Ne e' erl,i leger, als persoonlijk, dankte hij vin Denis hartelijk voor de condolean het Belgische leger bij het over U generaal Snyders. De koningin een middag door een ordonnans-oni« krans doen neerleggen bij de baa stoffelyk overschot van generaa ^ns Ook de Duitsche ex-keizer heeft ew doen toekomen. p Vergeefsche reis- - De AeI)| de de partij van Van Rappard, n trjct*W Pinksterdagen te Nymegen een ^T(n belegd. De politie heeft, na a« e on geleden opgedane ervaring, uit komst belet, zoodat alle deelnam verschillende deelen des lan fgCh» N? megen waren gekomen, een verg hebben gemaakt. Clandestiene zender in beslag is Door den radiocontroledienst er g«in op 30 Mei, in samenwerking n<jef politie te Leiden een clandestiene 0ude r i L>- iVA* politie te Leiden een cianucr-»-- R beslag genomen ten huize van Rijn te Leiden. De zender werk p A 0. 20 M.-banden onder den roepna tegefl C. M. L. De eigenaar heeft bek hem zal proces-verbaal worden F» -

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6