P. J. Schmidt spreekt voor de S.D.A.P. te Bergen. Stad en Omgeving Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Een prettige sfeer en geest van saamhoorigheid. Een rumoerig debat. De Alkmaarsche Courant DERDE BLAD 3 In ons nummer van gister deelden wij reeds mede, dat, dank zij de eminente lei ding, de voorgestelde statutenwijzigingen en die van het huishoudelijk reglement, zonder discussie werden aangenomen. Tot leden van de kascommissie werden aangewezen de afdeelingen Raalte en Heino en mej. Rijpers uit Fries, als des kundige. Aangezien over de begrooting geen be merkingen waren ingekomen, werd deze conforn. vastgesteld en onder applaus aan het bestuur machtiging verleend tot het doen van de noodige af- en overschrijvin gen. De begrooting wijst aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 2850. Aan de orde was hierop het voorstel van de prov. afd. Drents beoogende aan prov. afdeelingen met meer dan 3000 leden het recht te verleenen op een 2e lid in het hoofdbestuur. Het resultaat van de stemming was, dat het voorstel werd verworpen met 206 tegen en 81 voor. (Applaus). Hierop werd thee geserveerd met een bi.ipassend koekje, aangebodm door de afd. Alkmaar van de Vereeniging van Huisvrouwen, waarvoor de voorzitster de voorzitster van die afdeeling, mevr. van Sonsbeek, hartelijk dank bracht. Onder de pauze kwamen de monden overal recht los. maar zoo, dat wij aan het coupletje dachten van de meisjes uit het liedje van de volgeladen wagen. De voorzitster had, na heropening van de vergadering, geen moeite om voor een woord van burgemeester van Kinschot de noodige stilte te verkrijgen. Mr. van Kinschot richtte een har telijk woord van welkom tot de talrijke gasten uit alle deelen van Nederland. Hij verzekerde, dat het hem genoegen deed, dat zoo velen gevolg hebben gegeven om in Alkmaar deze grootsche vergadering te bezoeken. Wij hebben in Alkmaar veel gezien maar een zoo groote vergadering van zooveel dames uit alle oorden van Nederland nog nimmea. (Applaus). Alkmaar is altijd bereid gasten te ont vangen en speciaal als het een gezelschap betreft, dat kan bogen te zijn de vertegen woordigers van het platteland waarmede Alkmaar zoo nauw is verbonden, omdat Alkmaar in den loop der jaren is geworden het centrum van landbouw en veeteelt. Velen die hier voor het eerst gekomen zijn, zullen verrast zijn van het beeld van Alkmaar, als oude stad, voor een gedeelte nog door wallen omgeven, met mooie oude huizen, ophaalbruggen en grachten en daar naast een moderne stad die zich naar de eischen van het moderne verkeer ont wikkelt. U vindt hier een welvavende stad, die trots kan zijn op hetgeen ze presteert. Morgen krijgt u een beeld van de we reldberoemde kaasmarkt en tevens een beeld van een rijk verleden, want reeds in 1573 was de kaasmarkt bekend en de kaas dragers vormen daar nog eenzelfde gilde. Spr. eindigde met den wensch, dat de bond zal groeien en bloeien. (Applaus). Dc resultaten van het Beatrixfonds. Mej. K o o p s, de landbouwconsulente, deed hierna mededeelingen over de resul taten van het Beatrixfonds, dat beoogt meisjes op tte leiden voor leidsters voor cursussen voor huisverzorgsters. De afdee ling Drente nam daarvoor het initiatief en verkreeg daarvoor gaarne de samenwer king van het Provinciaal bestuur van het Groene Krjis. Men kwam tot de conclusie, dat er een cursus voor den duur van zes weken voor meisjes boven 20 jaar in Bakkeveen georganiseerd moest worden. Binnen één week moest daarover worden beslist, doch men slaagde erin, 24 aangif ten te verkrijgen. De eisch voor de deel neemsters was. dat zij landbouwhuishoUd- onderwys hadden genoten en dus iets wis ten van koken, huishoudelijk werk, naaien en verstellen en algemeene hygiëne. Sociale zaken verleende voor dezen cur sus een belangrijke subsidie, waardoor de deelneemsters voor den cursus van 12 April tot 24 Mei slechts 15 behoefden te be talen. Daarvoor genoten zij ook kost en inwoning. De cursus eindigde inet 19 meis jes; 15 verkregen hiervan het diploma. In Drente heft men voor een te vormen fonds voor dit doel één duobeltje per lid. Dit brengt 350 per jaar op. Het Prov. Groene Kruis geeft ook 350 en 200 krijgt men van andere vereenigingen, zoo dat men over 900 per jaar beschikt. Ook in de afdeelingen zal men met andere ver eenigingen samenwerken om een kas te vormen om die vrouwen te steunen, voor wie het een bezwaar is, de kosten te dra gen. Dia kosten zijn gedacht op 10 per week. Hedenmorgen is de eerste aanvrage voor een helpster ingekomm. (Applaus.) De voorzitster nam hierop 't woord als voorzitster van de afd. Drente en deel de mede. dat zij het verworpen voorstel van Drente zeer goed kon begrijpen, omdat Drente het wenschelijk had gevonden, naast haar ook een lid in .iet H B. te krijgen, omdat spr. zich te zeer met alge meene zaken moet bezig houden. Ook in het Nf derlandscha Landbouwcomité is het zóó. dat de provincie, waaruit de voor zitter l.omt. ook nog een lid in het H B. heeft. Spr. hoopte daarom, dat de gedachte van Drente nog niet geheel van de baan is. Een warm pleidooi voor het gebruik van de zuivelproducten. Mevr. Ooms van het Ned Zuivel- bureau hield hierna een warm pleidooi, dat luide werd toegejuicht, voor het gebruik van melk en zuivelproducten, waarvoor zij reeds 1000 lezingen hield en waarvoor het zuivelbureau 3000 cursussen organiseerde. Dat cursuswerk wordt voortgezet door de huishoudscholen. Spr. wekte de afgevaar digder. op om haar voor het houden van een lezing uit te noodigen. Het zuivelbureau zal hierover vóór het aanstaande seizoen een circulaire zenden. Voor spr. staat het vast, dat de levenskracht, de gezondheid en de welvaart van het Nederlandsche volk verankerd ligt in den kostelijken bodem. Door den ijver en de vlijt van den boe renstand is Nederland in staat, de wereld producten te toonen, die alom opzien baren er. geroemd worden. De Nederlandsche vrouw moet alles doen om die Nederland sche producten in eigen huishouding in te schakelen. Het argument van vele vrouwen: ..Mijn man houdt er niet van", is geen argu ment, want de vrouw slaagt er wel in, den man voor mindere zaken te winnen. Spr. toch is van oordeel, dat het economisch bestel bij de vrouw berust. De vrouw toch regelt in het gezin de voeding, de kleeding en de aankleeding van de woning. De vrouw heeft een verantwoordelijke taak. mag zich niet op zijwegen laten leiden, want ook de Nederlandsche welvaart hangt er van af, dat deze producten in het gezin toepassing vinden. Mevrouw H o n ij k las hierop een schrij ven voor van de voorzitster van den Frie- schen Bond. mevr. R. van der Meer— Bruinsma. waarin deze haar blijdschap uitte over het gesloten verbond en haar geluk- wenschen aanbood. De voorzitster zeide, dat ook het H.B. zich ten zeerste verheugde over dit verbond, dat na jaren wikken en wegen tot stand was gekomen en ook zij stelde zich veel van de samenwerking voor. Mevr. Steenbruggen (afd. Olst) gaf het H.B. in overweging om zich met het N.A.P.A. in verbinding te stellen, om het lijstje, dat het N.A.P.A. in het blad, dat zij uitgeeft, publiceert, ook in „In en Om" Ie kunnen plaatsen, opdat de leden weten, welke producten vrij zijn van de Unilever, aar gezien zij de Unilever als een gevaar ziet voor den vrijen boerenstand. De voorzitster zegde overweging van deze wenk toe. Mevr. Vogelaar (Warmenhuizen) vond het vreemd, dat het orgaan in Gorkum ge drukt wordt, maar het jaarverslag bij de Agrarische Pers. Gezien het gebeurde bij die pers was spr. van oordeel, dat men zeer voorzichtig moet zijn met de bedrijven, die wij met ons werk steunen. Wij moeten geen bedrijven steunen, waaraan een politiek tintje is. De voorzitster oordeelde, dat men zeer voorzichtig moet zijn, als men het niet precies weet. Daarom wil spr. er zich niet over uitlaten, n.aar zal zij het onderzoeken en als blijkt, dat het eenig gevaar oplevert, dan zullen wij onze zaken ook in andere banen moeten leiden. Mevr. Koste rClay (Berkhout) gaf de organisaties van oud-leerlingen van Huis houdscholen in overweging, zich bij den Bond aan te sluiten. Zij was overtuigd, dat de vergadering anders zou hebben geoor deeld over het voorstel Drente, wanneer de voorzitster niet na, doch vóór de stem ming de bedoeling had toegelicht. Onder applaus drong zij er op aan, de gedachte van Drente niet los te laten. Hierop las zij een door haar vervaardigd toepasselijk gedicht op het bondswerk voor, dat met een langdurig applaus werd be loond. De voorzitster zegde toe, dat dit gedicht in het jaarverslag zal worden opge nomen. Spr. zag nu in, dat het verstandiger was geweest, de bedoeling van Drente vóór de stemming te verduidelijken. Mevr. Kan (Texel) hield een pleidooi voor het tijdschrift „In en Om" en wekte op tot het nemen van abonnementen op dit tijdschrift. De secretaresse deelde mede, dat het bondslied met muziek in het eerste nummer van „In en Om" geplaatst zal wor den. Mevr. Van G i 1 s e. hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, deelde mede, dat de tijd voorbij is, waarin deze vereeniging jaloersch was op den groei van den Boerinnenbond. Zij verheugde zich over de belangstelling op dit congres en juichte het toe. dat de afd. Alkmaar van de Ned. Huisvrouwenvereeniging de versnape ring voor dit congres had aangeboden. Het instituut van de Huisvrouwenvereeniging staat ook ten dienste van den Boerinnen- bond en is gaarne bereid, aan ieder inlich tingen te geven, die iets wil weten over de werkelijke waarde van huishoudelijke arti kelen. Verschillende vertegenwoordigers van genoodigde organisaties spraken hierna nog een dankwoord. Mej. S c h i p pe r. de secretaresse van den Nationalen Vrouwenraad in Nederland, waarbij ook de congresseerende bond is aangesloten, deelde mede, dat 75 vrouwen organisaties bij den Raad zijn aangesloten en dat deze Raad behartigt de geestelijke, maatschappelijke en economische positie van de vrouw en beoogt, in samenwerking met den Bond. het kind te vormen tot den volmaakten mensch, onder het motto: „Wat gij wilt, dat de menschen U doen, zoo doet gii hun desgelijks". Spr. wekte allen op. om aan eventueele oproepen van den Vrouwenraad gevolg te geven. Ervaringen uit het nieuwe land en w»t de Bond voor ons beteekent. Mevrouw Van W ij k uit de Wieringer- meer hield hierna een inleiding over haar ervaringen in het nieuwe land. Op onder houdende wijze vertelde zij, als echtgenoot* van een bedrijfsleider, over het eenzame leven in de aanvankelijk kale vlakte van den Wieringermeerpolder. De groote aan trekkelijkheid voor iedere vrouw is de woning, op het Zuiden gebouwd. Onjuist was het dus, om in den Wiermgermeer- po Vder zooveel woningen op het Noorden te bouwen. Het woningtype met de woe keuken is een fiasco gebleken. Als oplos sing is thans gegeven de kamer en keu ken gescheiden door een schuifdeur. Men is nu gelukkig meer in den geest van de be woonsters gaan bouwen. De woning zooals die nu gebouwd wordt, aldus spr.. grenst aan het ideale, al blijft het een gebrek, dat men in de kelders gebukt moet loepen. Toen in 1932 haar man, die voorheen een zelfstandige boer was. door den nood der tijden als bedrijfsleider solliciteerde en werd aangesteld, troffen zij daar mensehen uit alle deelen van het land. Eén van hen had zelfs uit voorzorg 100 worsten meegeno men. maar het bleek al spoedig, dat men er geen honger behoefde te lijden, want reeds den volgenden dag kwamen drie slagers om de gunst verzoeken. Het leven in Middenmeer was wel ge zellig. Van lieverleede kwamen de wonin gen bij de bedrijven klaar. De afstanden zijn ook thans nog een bezwaar, want vele kinderen moeten per dag nog afstanden van meer dan 6 K.M. afleggen per fiets om de school te bezoeken. Spr. vond het een be zwaar. dat de woningen van de arbeiders in de dorpen gebouwd worden en oordeelde het meer in overeenstemming met het boe renleven om die woningen te plaatsen in de omgeving van de boerderij. Nauwkeurig en huiselijk gaf zij een beeld van de ontwikkeling van den polder. Door de kale eenzaamheid hebben de bewoners de waarde van het natuurschoon in Wierir- gen en in de aangrenzende Wieringerwaard leeren waardeeren en ze zijn thans trotsch op de boschaanplantingen. Spr. uitte den wensch, dat in de nieuwe polders de bedrijfsleiders in de dorpen zul len worden gestationneerd. Dit is vooral wenschelijk, als zij, zooals thans velen, niet op het bedrijf werkzaam kunnen zijn. Hoe wel het voor een boer niet meevalt, onder geschikte te zijn, gevoelden de mannen zich toch gauwer in den polder thuis dan de vrouwen, door de afleiding, die het werk hun bracht. Toch hebben de vrouwen zich thans ook aanoepast. Op initiatief van mej. Olstee werd in den zomer van 1933 'n Boerinnen- bond opgericht. Velen wilden er een Huis vrouwenvereeniging van maken, omdat wij toch geen boerinnen meer waren. Spoedig werden de bijeenkomsten echter op prijs gesteld en in Februari 1936 sloten wij ons aan bij den Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Dat de vrou wen zich thans thuis gevoelen in den nieu wen polder, is voor een groot deel de ver dienste van de saamhoorigheid van de eer ste bewoners, die vooral tot uiting kwam, toen de directie 12 van de 70 bedrijfslei ders afvoerde, die door het lot werden aan gewezen. Spr. eindigde met een opwekking tot het jonge geslacht om naar de nieuwe pol ders te trekken. Onze mannen toch waar deeren het. eenige jaren bij de Cultuur maatschappij werkzaam te zijn geweest omdat zij het nut ervaren van de praktijk en de theorie, daar opgedaan. De Voorzitster bood mevrouw Van Wijk uit dankbaarheid voor deze inleiding ais aandenken, het bekende lepeltje aan, dat door de vice-voorzitster ook aangebo den wordt aan de voorzitster van het in ternationale congres te Londen. De heer Van E y k, lid v«ui de Wieringer- meer-directie stelde zich, onder gelach der aanwezigen voor, als de schuldige van de woonkeuken. Hij betoogde, dat het gebukt paan in de kelders ook wel zijn bedoeling had en hij zegde toe, Vrijdag in de nieuwe Beurszaal. verduidelijkt door lichtbeelden een toelichting op het cultuurplan te zullen geven. Spr. verzocht de dames, daar om half 12 met veel eetlust, zonder mantels en met een critisch oog. aanwezig te zijn. De voorzitster bracht hierna nog dank aan het afgetreden bestuurslid, me vrouw Kooiman, voor het vele werk, dat zij voor den Bond heeft gedaan. Mevr. K o o i m an vezekerde, dat zij, ook in de toekomst, gaarne de bijeenkom sten zal bijwonen. Na het zingen van het bondslied, weH 't congres gsloten. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Telefoon 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 1 walsmachi- nist, 3 stratenmakers. 2 stratenm. opperlie den, 1 stuc. opperman. 1 tegelzetter. 1 gra nietwerker, 1 steenzetter, 1 fundeeringwer- ker, 2 uitvoerders, 8 betonwerkers. 15 voe gers. 5 stucadoor, 28 opperlieden, 9 schilders, 20 metselaars. 138 grondwerkers, 29 timmer lieden. Groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers. 2 afbramers, 5 bankwerkers, 2 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 1 constructiewerker, 4 electriciens, 3 instrumentmakers, 2 kernma kers, 1 ketelmaker, 4 klinkers. 2 loodgieters. 3 machinisten, 1 machineteekenaar. 5 me taaldraaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslijpers, 9 monteurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist. 1 piano stemmer, 5 plaatwerkers. 1 ponser. 2 rijwiel herstellers. 1 rijwiellakker, 2 scheepsbou wers, 1 scheepstimmerman, 1 scheepswerk- tuigkundige. 11 smeden, 8 stokers. 1 tand- techniker. 1 tegenhouder. 1 voorslaander 1 vuurwerkers, 2 wagenmakers. 4 ijzerwer kers, 2 ijzerboorders. 2 zandbereiders. 3 zandvormers. Groep verkeerswezen: 53 chauffeurs, 16 schippers, 1 machinist binnenvaart, 7 koet siers. 21 pakhuisknechten, 25 magazijnbe dienden, 1 emballeur, 5 kellners, 5 loop knechten. Groep voedings- en genotmiddelen: 58 sigarenmakers. 5 sorteerders, 3 tabaksbe werkers. 2 koks. 7 slagers, 1 bierbottelaar. 1 koffiestroopbrander. 7 chocoladebewerkers, 3 zuivelbereiders. 18 bakkers. Groep houtbewerking: 8 meubelmakers, 1 stoffeerdersbediende. 2 mach. houtbewer kers, 1 beitser, 1 kistenmaker, 1 beeldhou wer. Groep handel: 19 vertegenwoordigers, 1 winkelbediende, 1 colporteur. Gisteravond belegde de afdeeling Bergen der sociaal-democratische arbei derspartij in de Rustende Jager een propaganda-vergadering. De voorzitter der afdeeling. de heer M o n- nier, deelde in rijn openingswoord mede, dat de heer L. den Das, lid van den raad, door ziekte verhinderd was. In zijn plaats werkte de heer Monnier daarom de belang rijkste punten van de rede van den heer Den Das uit. In Juni '35, aldus de heer Monnier. kwam de s.dap. met een zetel winst uit de stem bus. Regelmatig was het stemmencijfer in den loop der jaren gestegen. Indien de omstandigheden het zouden eischen, wilde de s.d.a.p. een wethouders zetel bezetten. Het Middenblok werkte ech ter samen met de katholieken, waardoor voorloopig geen sociaal-democraat werd ge kozen. Eenigen tijd later was dit wel het ge val: toen werd Den T>s tot tijdelijk wet houder benoemd. Veel tot sta ad gekomen. Het is in deze periode geweest, dat Den Das met succes heeft gewerkt in het belang van de arbeiders; de verbetering der werk verschaffingsregeling: de invoering van de ziekenfondsregeling voor werkloozen; de distributieregeling voor goedkoope levens middelen; de buurverlaging van woningen en het aankoopen van woningen in Tuin dorp, waardoor de huren konden worden verlaagd; de schoolvoeding en de schoolklee- ding voor al deze dingen heeft Den Das veel gedaan. Zij kwamen veelal door zijn initiatief tot stand. Den Das heeft met suc ces een actie gevoerd voor het inrichten van het Burg. Armbestuur op een wijze, zoo als dit in de groote steden het geval is. Voorts is bereikt: een verhooging van de steunnormen in de werkverschaffing met 5 cent per uur. De fractie heeft voortdu rend gestreefd naar het doen uitvoeren van werken in het normale bedrijf tegen nor male loonen. Den Das heeft als opzichter van de werkverschaffing gedaan voor de arbeiders wat hij kon. Zijn benoeming heeft hij pas aangenomen, toen bleek, dat men speciaal van hem nu wel eens daden wilde zien, na de critiek, die de fractie geleverd had. De Kiès-groep heeft gemeend in Bergen met een eigen lijst uit te moeten komen. Dit is hun goed recht. Zij zelf zullen echter wel beseffen, dat elke stem op deze groep voor de arbeidersbeweging verloren is: ze zijn volkomen kansloos om ook maar éénmaal den kiesdeeler te behalen. Hoogstens berei ken ze er een negatief resultaat mee: wel licht gelukt het ze den derden raadszetel van de s.d.a.p. te brengen bij het Midden- blok of de katholieken Rede P. J. Schmidt. De heer Schmidt zeide o.m.: We hebben het den laatsten tijd betrekkelijk „rustig" gehad. Midden in die „rust" viel het ontslag van De Wilde. Wat de oorzaak ervan is, is zelfs nu nog niet geheel bekend. We weten met zekerheid, dat in ieder geval een oor zaak was, dat De Wilde voor te hooge uit gaven kwam te staan. Eenerzijds in verband met de landsverdediging, anderzijds in ver band met de sociale voorzieningen, die „te veel" dreigden te gaan kosten. Het ziet er daarom thans, na 9 jaren, waarin door de regeeri' g zéér weinig voor de honderdduizenden werkloozen is gedaan, nog slecht voor de sociale voorzieningen uit. Nu, na de verkiezingen van '37. onder de roomsche arbeiders wel wat werd ge voeld voor de plannen van de s.d.a.p., nu de regeeringsambtenaar Westhoff in zijn rap port de juistheid van het Plan van den Ar beid moet erkennen nu heeft De Wilde, voor deze plannen, die geld kosten, het niet kunnen vinden en zijn functie neergelegd' Dat beteekent: nieuwe bezuinigingen maar niet op defensie, dus weer op sociaal terreinMaar verder kèn het niet. De ar beidersklasse zal zich ertegen verzetten. Zij zal het zijn, die eventueel de sociale rechten zal moeten verdedigen tegen het fascisme. Ook de lO.OOOen jonge werkloozen zullen dit moeten doen, de „onzichtbare", niet in de statistieken opgenomen werkloozen. Maar idealen hebben ze niet meer, te berei ken zijn ze niet meer. Wat hebben ze te ver dedigen? Hun gezin, dat ze ondanks de positief-christelijke regeeringsopvatting niet hebben kunnen stichten? De regeering zal zich vergissen door op hen te rekenen: zorgt zij niet dat ook deze menschen kun nen eten en werken, dan speelt ze bet fas cisme in de kaart. Dan kweekt ze door haar politiek een knokploeg voor het fascisme, dat zich, nu Mussert afgedaan heeft, onder een nieuwen charlatan zal hergroepeeren. Het argument: „er is geen geld" is w a a r- d eloos. Er is wél geld veel teveel zelfs om te kunnen beleggen. De banken hebben duizenden millioenen guldens onder hun berusting. Is de regeering nu wél in staat het volk te mobiliseeren dan moet het ook het kapitaal weten te mobiliseeren! De gemeentepolitiek. Het werk in de gemeenteraden op het ge bied der sociale voorzieningen door de s.d. a.p. hebben de reactionnaire elementen en ook de regeering steeds trachten te bemoei lijken en te saboteeren. Daarom is een sterke positie in den raad van zoo groot belang. Het fascisme is gegroeid door den steun van de vijanden van de arbeidersklasse. De arbeidersbeweging, die opvoedt tot vrije en zelfbewuste menschen. Zij heeft fouten ge maakt, nederlagen geleden, zeker, maar zij heeft n o c i t het fascisme gesteund of ermee samengewerkt. Dat waren de reactionnaire geldschieters, uit angst voor de arbeiders beweging. Dezelfden, die als reactie op '18 zochten naar den „sterken man". Daar Mus- rolini, hier Colijn. De dictator bleek ten slotte echter ook de belangen van de kapi talisten niet altijd te sparen De democratieën kunnen zich nu alleen handhaven door de liberale rechten, die de arbeiders veroverd hebben, te handhaven. Want ze hebben de arbeiders weer noodig: voor de verdediging. Daarom moet de ar beidersbeweging nu haar eischen laten hoo- ren. De s.d.a.p bleek in den strijd tegen het fascisme het betrouwbaarst: toen het er Duitschland kennelijk om te doen was, een campagne tegen ons land te voeren waren het de meest „nationale" Oranjebladen, die aanrieden zich zoo stil mogelijk te houden. Alle nationaal-herstellers of daaromtrent vertelden elkaar, dat Duitschland toch eigenlijk wel een beetje gelijk had..... Geen enkele burgerlijke partij kan van zich zelf getuigen: wij staan in een ge sloten front tegenover het fascisme. Alle hebben leden, die min of meer er mee sym- pathiseeren. Alleen de s.d.a.p. kan verklaren: welke geschillen er ook overigens bestaan, in den strijd tegen het fascisme zijn allen één. Daarom is er maar één keuze: de s.d.a.p. De s.d.a.p. is bereid ons land te verdedi gen, zoolang het zijn vrijheden heeft. Maar de eenheid naar binnen moet ook verwezen lijkt worden: laat men recht doen aan de werkloozen. Juist op hen speculeert het fascisme. Het is daarom, dat de s.d.a.p. ge stemd moet worden. Maar ook en vooral om de groote verantwoordelijkheid, die ieder draagt in den strijd voor de vrijheid. Debat. De heeren Bergman en Broersma gaven zich op voor debat. De eerste trachtte aan te toonen, dat wethouder Den Das niet het initiatief had genomen tot enkele voor de werkloozen verkregen verbeteringen, maar het z.g.n. „werkloozencomité". Dat de meerderheid van de vergadering het met zijn voorstelling van de feiten niet eens was, bleek wel uit de tallooze inter rupties vanuit de zaal. De voorzitter moest den heer Bergman tenslotte, toen het dezen niet mogelijk bleek een zakelijk dispuut te voeren, het woord ontnemen. De heer Broersma bestreed de benoeming van den heer Den Das tot opzichter bij de werkverschaffing, die hy niet wettig achtte. Het was jammer, dat de heer Den Das bij deze aanvallen niet in de gelegenheid was van repliek te dienen. Voor een deel heeft de heer Schmidt zich nu hiervan gekweten, terwijl de heer Monnier zijn betoog nog op enkele punten aanvulde. Hjj verwees de z.g.n. successen van het comité naar het rijk der fabelen, terwijl de heer Schmidt enkele algemeene opmerkingen van den heer Berg man weerlegde. In een vry rumoerige stemming werd de vergadering gesloten. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 letter zetter, 3 boekdrukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 13 tuinlieden.27 landarbeiders. 3 bloemisten. Overige beroepen: 3 boekbinders, 4 was- schers, 1 rietwerker, 3 schoenmakers. 1 port. huisknecht, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 zakkenstopper, 2 papierbewerkers. 1 ver zekeringsagent, 2 incasseerders. 1 secretarie ambtenaar. 1 bedrijfsleider. 2 controleurs. 1 tegelmaker. 2 reclameteekenaars. 1 admi nistrateur, 3 boekhouders. 9 kantoorbedien den, 38 transport- en 224 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: 3 sigarenmakers, overige beroepen 7. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen 11. v. d. HEUVEL, directeur. VERTROKKEN PERSONEN. M. Ivens, R.K., dienstbode, van Bisschop Bottemannestraat 78. naar Hondenisse. G. J. Evers, R.K., bouwk. teekenaar, en echtg., van Si>oorstr£at 11, naar Wieringer- meer. E. J. Lantman, R.K., z.b., van Ko ningsweg 22, naar Nijmegen. D. J. Gouds waard, N.H., bouwkundig opzichter, en echtg., van Forestusstraat 20, naar Ridder kerk. K. MeermanDoorgeest, NR, zb., van Kennemerstraatweg 62, naar New York. W. A. 2iomerdijkVeldman, R.K., z.b. en zoon, van Bisschop Bottemannestraat 12, naar Soerabaya N.I. F. S. P. van Buchem, R.K., z.b., van Corfstraat 11, naar Den Hel der. C. Swaan, N.H., veehouder, en echtg., van Meerweg 30, naar Zaandam. Wed. A. Verberne, R.K., z.b., van Geestersingel 30, naar Zwolle. E. Kuit, geen, dienstbode, van Luttfk Oudorp 28, naar Zijpe. Th. Hooiveld, R.K.. magazijnbediende, van Voor- meer 18, naar Amsterdam. N. van der Plas. N.H., kok, van Baangracht 3, naar Am sterdam. S. Bouw, N.H.. z.b., en gezin, van Stuartstraat 54. naar Heerhugowaard. G de Vries, geen, werktuigkundige, van Djjk 30, naar Beverwijk. A. J. Groot, R.K., fabr. arb., van Korte Landstraat 43, naar Velsen. W. V. van Burken, N.H., verpleegster, van Kennemerstraatweg 37, n. Egmond aan Zee. B. Vader, R.K., dienst bode, van Rippingstrsat 19, naar Heiloo. P. C. ReindersOud, R.K., z.b., van Houttil 9. naar Helmond. D. KaltenHoppe. N.H., z.b„ van Noorderkade 1, naar Anna Paulowna. C. CnossenDijkstra, Ger.K.. dienstbode, van Wilhelminalaan 11, naar Oudorp. E. C. JansenLouter, R.K., z.b., van Zocherstraat 25, naar Zype. F. Meij- roos—Meeuwsen, N.H., z.b., van Eikelen bergstraat 3, naar Zaandam. C. Krom. N.H. banketbakker, van Toussaintstraat 16, naar Wormerveer. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11