DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Britsche duikboot vermist en teruggevonden. De „Thetis" dook en kwam niet meer boven. No. 128 Vrijdag 2. Juni 1939 141e Jaargang Uren lang heeft men de zee afgezocht en eindelijk, in den vroegen ochtend werd de plaats der ligging van de boot op gespoord. Eenige uren later werd medegedeeld, dat de ge heele bemanning veilig in de boot zit en dat allen gered zou den kunnen worden. Een onzekere nacht. Noodweer richt zware schade aan. De onderhandelingen tusschen Tokio en de spil. Japan bestudeert de tegen voorstellen. Prins Paul in Berlijn. Hooge gast en FUhrer wisselen bezoeken. Duitschland en Italië. Details over de uitvoering van het jongste verdrag. Fascistische betoogingen te Praag. Anti-Joodsch karakter. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COS TER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De nieuwe Britsche duikboot „Thetis"', die ter hoogte van Birkenhead proeven hield, alvorens zq door de bouwers zou worden overgedragen, wordt vermist met 79 man aan boord, daar behalve 5 officieren en 48 minderen, 20 leden van het personeel van de werf Cammel Laird. die het schip ge bouwd heeft en bovendien nog verschillende experts van de admiraliteit de proeftocht meemaakten. De duikboot verliet de werf gistermorgen om 10 uur met hoog water, begeleid door een sleepboot. Om half twee dook zy in de baai van Liverpool onder op vijftig mijl buiten Birkenhead in de buurt van het Lichtschip van Bar, waar zy om half vyf weer aan de oppervlakte had moeten komen. Het schip werd echter niet meer gezien. Toen de „Thetis" uitbleef, werden alle oorlogsschepen in de buurt gealar meerd en begonnen de eerste opsporingen. Ook van verder weg ijlden dadelijk oorlogsbodems toe om te helpen bij het zoeken. De „Thetis" was gisterochtend van de scheepswerf vertrokken en toen de duikboot niet op tijd terugkeerde, begon men zich ongerust te maken. De proeven met het vaartuig zouden genomen zijn in de Liverpool-baai aan de monding van de Mersey. De onderzeeër hield eerst eenige oefeningen op de oppervlakte van de zee, om vervolgens onder te duiken. Nadien is het vaartuig niet meer gezien. De werf van Cammel Laird and Com- pany, Birkenhead, waar de „Thetis" ge bouwd is, heeft gisteravond een verklaring gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: Wij verkeeren volkomen in het duister ten aanzien van hetgeen gebeurd is. De duikboot werd begeleid door een sleep boot en van het personeel van deze sleep boot hebben wij vernomen, dat de admira liteit een bericht heeft ontvangen, dat er iets niet in orde was. Voor zoover wij we ten, werd de duikboot voor het laatst ge signaleerd in de Mersey-baai en wjj kun nen nog geen definitieve verklaring afleg gen ten aanizen van hetgeen geschied is. Nadat wij ons met de admiraliteit ir. ver binding hadden gesteld, is iemand van ons personeel met de barkas „Vigilant" van onze werf vertrokken en wanneer de „Vi gilant" in de Mersey-baai zal zijn aangeko men, verwachten wij een volledig verslag van hetgeen gebeurd is. Het geheel, zoo wordt nog in de verkla ring gezegd, is op het oogenblik nog een raadsel voor ons, daar wg niet kunnen be grijpen, waarom wij geen bijzonderheden hebben vernomen van den kapitein van de begeleidende sleepboot Nader wordt nog gemeld, dat de „Thetis" om 13.30 uur op vijftien mijl afstand van Birkenhead is ondergedoken. Zij werd om 16.30 uur weder aan de oppervlakte ver wacht doch men zag hiervan geen enkel teeken. Alle in de buurt zijnde oorlogsschepen hebben order gekregen, aan het zoeken deel te nemen, terwijl alle marinevaartuigen, die zich binnen redelijken afstand bevin den, zich met spoed naar de plaats des on heil* begeven. Berichten bleven uit. Om 22 uur gisteravond was bij de admiraliteit nog geen bericht ont vangen, dat de plaats waar de „Thetis" ligt was vastgesteld. Alle bemanningen van de eerste „anti submarine"-flottilje en van de flottilje van zes torpedojagers, te Portland gestatio neerd, zijn uit de bioscopen van Weymouth opgecommandeerd, om zich onmiddellijk aan boord van haar schepen te melden. Acht torpedojagers vertrokken uit Port land naar Birkenhead en vijf schepen van de „anti-submarine"-flottilje stoomden tij dens den nacht traag. Thetis in 40 meter water. Officieel werd gisteren medegedeeld, dat zich aan boord van de Thetis 5 officieren en 48 minderen bevonden, behalve de ver tegenwoordigers van Cammel Laird. Iedere Britsche duikboot is uitgerust met twee speciaal geconstrueerde noodlui- ken, door middel waarvan de opvarenden zich in geval van nood door luchtsluizen in veiligheid kunnen brengen. Men geloofde, dat de Thetis in 22 vadem (ongeveer 40 meter) water gezonken was. Voor 36 uur lucht. Een marine-deskundige meende te weten, dat de „Thetis" met honderd man aan boord over voldoende lucht zou beschik ken om 36 uur lang onder water te blij ven. In een door de admiraliteit uitgegeven officieel communiqué werd mededeeling gedaan van de vermissing van de duikboot „Thetis". Aan boord bevonden zich volgens deze mededeeling 5 officieren en 48 minde ren, behoorende tot de bemanning, alsmede vier andere marine-officieren en een aan tal experts van de scheepsbouw werf. Aanvaring onder water? In bevoegde kringen vreest men, dat de Thetis in aanvaring gekpmen is met een zich onder water bevindend voorwerp, tengevolge waarvan de electrische instal latie buiten werking is gesteld. Plaats der ligging opgespoord. De secretaris van de Camellaird te Birkenhead. door wie de duikboot Thetis is vervaardigd, den buiten het bureau wachtende bloedverwanten en vrienden der opvarenden mededeelen, dat de plaats der ligging van het schip is opgespoord, voorts wordt verklaard, dat boeien, die door de Thetis zijn uit gezet, gezien zijn door een op zoek zijnd vliegtuig dat zelf een boei heeft uitgeworpen om de plaats te merken. De duikboot ligt 14 mijl van Grea- tomes-Had nabij Llandudno in Wales, het achterschip steeks over een lengte van 18 voet boven het water uit. Tevens werd meegedeeld, dat allen aan boord veilig waren. Twee officie ren waren uit de duikboot ontsnapt en bevinden zich thans in den torpedoja ger „Brazen", welke de Thetis gevon den heeft. Het noodweer van de laatste dagen heeft overal in Italië ernstige schade aangericht. Te Sala Consilina in het gebied van Napels zijn twee personen door den bliksem ge dood, te Reggio Calabria werd een vrouw en een kind gedood door een ijzeren plaat, welke door den wind was afgerukt. Te Cas- tel Del Rio bij Imola is de kerk ingestort. In de Romagna breiden de overstroom in- gen zich uit, in de omgeving van Ravenna zijn meer dan 14.000 H.A. bebouwde grond overstroomd, talrijke buizen werden weg gespoeld. honderden gezinnen zijn dak'oos en geheele dorpen zijn geïsoleerd. Geleefd zonder voornaam. - Dr. Gale- wood. een arts te Chicago, is op 51-jarigen leeftijd overleden. Het merkwaardige van dezen man was, dat hij., nooit een voor naam heeft gehad. Toen hij geboren was, besloten zijn ouders hem zelf zijn voor naam te laten kiezen, wanneer hij oud en wijs genoeg zou zijn om dat te doen. Maar hij heeft dit nooit gedaan en daarmede is hij een „merkwaardig verschijnsel" gewor den Volgens inlichtingen uit zeer goede bron te Tokio, aldus een bericht van Havas uit Sjanghai, zou de Japansche regeering deze week de tegenvoorstellen van Berlijn over versterking van het anti-kominternverdrag bestudeeren. Deze voorstellen vormen een antwoord op de door de Japansche regee ring op 20 Mei goedgekeurde compromis- formule, die ter kennis van de ambassa deurs te Berlijn en Rome was gebracht aan den vooravond van de onderteekening van het Duitsch-Ital iaansche verdrag. De Japansche compromisvoorstellen voor zagen in een politieke overeenkomst met zekere economische clausules. De deur voor latere militaire verbintenissen zou niet ge sloten zijn en de generale staven der drie staten zouden dit vraagstuk blijven bestu deeren. De ambassadeurs zouden hun regeering hebben doen weten, dat het voorstel te laat te Berlijn en Rome was aangekomen. De Duitsche en Italiaansche staatslieden hadden het te druk, aldus deelden de ambassadeurs mede, om het voorstel nog vóór de onder teekening van het Duitsch-Italiaansche ver drag te bestudeeren. De overhandiging der voorstellen moest worden uitgesteld, doch deze vertraging zou in de eerste plaats een betuiging van ontevredenheid der beide am bassadeurs beteekend hebben. In welingelichte Japansche kringen verklaart men, terwijl men van boven staande lezing met het noodige voorbe houd kennis neemt, dat het voor nie mand een geheim was, dat de ambassa deurs openlijke aanhangers van een driezijdig militair bondgenootschap wa ren en het daardoor niet eens waren met Arita, zoodat de vorige maand zelfs overwogen werd hen terug te roepen. De mogelijkheid van een terugroeping blgft, zegt men, nog steeds bestaan. Het vraagstuk wordt nog ingewikkelder door het précaire karakter van het ac- coord, dat op 19 Mei in het kabinet tot stand is gekomen. Het is algemeen be kend, dat admiraal Jonai, de minister van marine, zich energiek tegen een bondgenootschap verzet, terwijl Itagaki voorstander is van een uitgebreid ver bond, krachtens hetwelk Japan, zonder troepen of schepen naar andere wereld' deelen te zenden, in Azië toch een actie zou voeren evenwijdig aan het optreden van Duitschland en Italië in Europa. Alles hangt er van af, aldus zegt men, of de meerderheid van het leger, de rechtsche extremisten en de ambassa deurs te Rome en Berlijn tenslotte de overwinning zullen kui-r.en behalen op de gematigde meerderheid van staats lieden en bevolking. Gistermiddag te half vier zijn prins-regent Paul van Zuid-Slavië en prinses Olga op het Lehrter Bahnhof te Berlijn aangekomen. Zij werden begroet door den Führer, die vergezeld werd van minister-president Goe- ring en zijn echtgenoote, alsmede den mi nister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop. Vervolgens begaf het prinselijk paar zich naar het slot Bellevue. Onderweg werden de Zuidslavische gasten luide toegejuicht. Kort na aankomst op het slot Bellevue heeft prins-regent Paul van Zuid-Slavië een bezoek gebracht aan den Führer op de nieuwe rijkskanselarij. Een compagnie van de S.S. bewees hierbij de militaire eer. Later heeft de Führer m het slot Belle vue prinses Olga het voor vrouwen be stemde kruis in bijzondere uitvoering van het Duitsche Roode Kruis overhandigd, ten teeken van zijn hoogachting voor haar werk in dienst der menschheid. Vervolgens bracht de Führer een tegen bezoek aan het prinselijk paar op slot Belle vue. In de .Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat eigenlijk alleen het verdrag tusschen Duitschland en Italië een verdrag is, waar over men ernstig kan spreken. Hij geeft den grooten democratieën, naar aanleiding van de bitterheid, welke te Lon den en Parijs zou zijn ontstaan tengevolge van de verklaringen van Molotof, een „les in verdragen". „Het verdrag tusschen Italië en Duitschland is totalitair, zoowel in zijn middelen als in zijn doeL Het behelst geen reserves", aldus schrijft Gayda, en hij voegt hieraan toe, dat men de besprekingen voort zet tusschen de generale staven en de krin gen, welke verantwoordelijk zijn voor de oorlogseconom ie. Reeds zijn belangrijke overeenkomsten tot stand gekomen inzake de luchtmacht van beide landen wat betreft productie en opdrachten in Europa, zoowel als in de overzeesche gebieden. Verder staat men op het punt overeen komsten tot stand te brengen inzake de samenwerking tusschen leger en vloot van beide landen, terwijl nog wordt gewerkt aan overeenkomsten, welke betrekking heb ben op de grondstoffen, levenmiddelen, productiemiddelen en werkkrachten. Donderdagavond hebben de Tsjechi sche fascisten groote betoogingen ge organiseerd op het Wenceslaus-plein. De Tsjechische autoriteiten hadden reeds in den middag alle toegangswegen tot Praag afgesloten, waardoor sterke af- deelingen fascisten belet werd naar da stad te trekken. Ook werden de fas cisten uit de treinen naar Praag ver wijderd. Omstreeks acht uur werden heftige anti- semietische betoogingen georganiseerd voor de Joodsche winkels en café's in de binnen stad, waarbij de politie onmiddellijk krach tig optrad en verscheiden fascisten arres teerde. Later op den avond werd de tinnen- stad door sterke politie-patrouilles bewaakt. Tusschen negen en tien uur namen de be toogingen een grooteren omvang aan. Op het Wenceslausplein verdrongen zich onge veer 5000 menschen, die door krachtige af- deelingen politie in toom werden gehouden. De Tsjechische politie arresteerde alle fascistische leiders. Na 10 uur verminderde de betoogingen geleidelijk, nadat ongeveer tien leden der Duitsche politie de demon stranten uitgenoodigd hadden rustig uiteen te gaan. Bizonderheden over de rede van Molotof. In de rede, die Molotof dezer dagen hield, komen het blijkt thans uit den officieelen tekst enkele passages voor, die verdienen nader vermeld te worden. Sprekende over de houding tot Duisch- land, speciaal over de handelsbesprekin gen., deelde Molotof mede, dat in den aan vang van het vorig jaar, op initiatief van de Duitsche regeering, onderhandelingen werden begonnen over een handelsover een komst en nieuwe credieten. Duitschland bood toen den Russen aan hun een nieuw crediet te verleenen van 200 millioen mark. Men kon toen echter niet tot een accoord komen over de bepalingen van deze nieuwe economische overeenkomst. De zaak werd losgelaten. Tegen het einde van 1938 bracht de Duitsche regeering opnieuw de kwestie van de economische onderhande lingen ter sprake, alsmede de credietver- leening van de 200 millioen. Van Duitsche zijde verklaarde men zich bereid een aan tal concessies te doen. Begin 1939 werd aan het volkscommis sariaat van buitenlandschen handel mede gedeeld dat een speciale Duitsche verte genwoordiger in verband met deze onder handelingen naar Moskou onderweg was. Naderhand werden deze onderhandelingen toevertrouwd aan den Duitschen ambas sadeur Von der Schulenburg, doch wegens allerlei geschilpunten werden zij niet voortgezet. Te oordeelen naar zekere tee kenen, aldus Molotof. is het niet uitgeslo ten, dat de onderhandelingen hervat wor den. Voorts sprak Molotof nog over de over eenkomst met Japan inzake de visscherij- kwestie. Tegen het eindt van het afgeloo- pen jaar beschikte Japan over 384 percee- len. De termijn van de conventie, waarbij deze zaak geregeld werd, was echter reeds verstreken. Derhalve trad de Sovjet-Unie in onderhandeling met Tokio. Wij ver klaarden, aldus Molotof, dat een aantal perceelen niet langer ter beschikking van de Japanners kon worden gesteld uit over wegingen van strategischen aard. Het Russische standpunt stuitte echter op groot verzet van de zijde der Japanners. Na moeizame onderhandelingen werden 37 perceelen aan de Japanners onttrokken, in plaats waarvan zij tien nieuwe perceelen op andere plaatsen toegewezen kregen. Hierna kon de conventie voor een jaar verlengd worden. Deze overeenkomst met Japan over de visscherg-kwestie is van groote politieke beteekenis, te meer omdat de reactionnaire kringen in Japan alles in het werk hebben gesteld om den nadruk te leggen op het politieke aspect van deze zaak, zelfs door dreigementen van allerlei soort te gebrui ken. Deze reactionnaire kringen hebben zich er eens te meer van kunnen overtui gen, dat dreigementen op de Sovjet-Unie geen uitwerking hebben en dat de rechten van de Sovjet-republiek nauwlettend be schermd worden. De algemeene indruk van de redevoe ring van Molotof in Poolsche politieke kringen is, dat hg getracht heeft in de eerste plaats het belang te doen uitkomen van de rol der Sovjet-Unie in het spel er Europeesche politieke krachten. Zijn rede was vooral bestemd ten gebruike van de binnenlandsche meening. Bovendien blijkt uit zijn rede, dat tusschen Rusland en Groot-Britannië een verschil van meening blijft bestaan. De onderhandelingen zijn echter reeds gevorderd. Het gaat om het tot stand brengen van een overeenstem ming. vooral ten aanzien van detailkwes ties. Wat de desideiata van Rusland be treft, die in de rede werden geformuleerd, blijkt, dat Rusland zich in het bijzonder interesseert voo- het probleem der veilig heid van de Baltische landen, die het door Groot-Britannië gewaarborgd zou willen zien. Politieke kringen wijzen voorts op de passage in de redevoering betreffende de bevredigende ontwikkeling der Poolsch- Russische betrekkingen, waarin zij een aanwijzing van begrip van Rusland voor de buitenlandsche politiek van Polen zien. De verklaring van Molotof heeft over het geheel genomen in Engelsehe, Fran- sche en Poolsche diplomatieke kringen geen ongunstigen indruk gemaakt. In de eerste plaats is de aandacht ge trokken door de verklaring van Molotof betreffende de versterking van de Alands- eilanden, die volgens hem meer de Sovjet- Unie aangaat dan Zweden, welk land Fin land zijn plan heeft voorgelegd. Hetgeen echter vooral belangstelling heeft gewekt, is de verklaring, dat de Sovjet-Unie door allen haar positie van groote mogendheid erkend wil zien, in dien zin, dat geen voorwaarden zullen worden verbonden aan een haar te geven toezegging van bijstand en aan uitbreiding van de garanties tot de drie Oostzeestaten. Overigens hecht men geen groote be teekenis aan de zinspeling van Molotof op de mogelijkheid van hervatting der han delsbesprekingen met Duitschland terwijl voorts de krachtige toon opgevallen is, die Molotof gebruikt heeft om Japan te waarschuwen, dat de schendingen van de grenzen tusschen Japan en buiten Mon golië moeten ophouden, daar de Sovjet- Unie deze grenzen als haar eigen grenzen zou verdedigen. In de drie Baltische staten is ongerust heid gewekt door den gisteren door Molotof uitgesproken eisch, dat Engeland, Frank rijk en Rusland garanties moeten geven aan alle randstaten van Rusland. Estland, Letland en Litauen wenschen hun gemeenschappelijke politiek van neu traliteit voort te zetten. Molotofs eisch brengt deze politiek evenwel ernstig in gevaar. Het is dus geen wonder, dat eenige bezorgdheid is gewekt. Aan den anderen kant echter erkent men, dat het Britsche voorstel om slechts hulp te verleenen, indien één van de Baltische staten daar zelf om zou vragen, het streven van deze drie landen naar absolute neutraliteit respecteert. In politieke kringen vestigt men er nog maals de aandacht op, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Estland en Let land, Selters er. Munters, nog onlangs den unaniemen wensch van de Baltische staten om neutraal te blijven tot uiting hebben gebracht. Al is er dus eenige ongerustheid gewekt door de rede van den Russischen volks commissaris, toch is men in Kowno, Tal linn en Riga voldaan over de betrekkelijke gematigdheid van Molostofs woorden, die betrekking hadden op Duitschland en Italië. De rede heeft een opvallende plaats ingenomen in de Baltische pers, ofschoon de meeste bladen er geen redactioneele beschouwingen aan verbinden

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1