PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN Minister Romme kant zich tegen gezinsbeperking. Pokk -J-i Individueele drang tot inenting tegen Opneming loongrens niet juist geacht. Begin uitkeering bij derde kind gehandhaafd. Vragen over besmetting met mosterdgas. Verzuim der verantwoordelijke personen. De activiteit der „Deutsche Wochenzeitung". Onderzoek is ingesteld. Boschbrand bij 's-Heerenberg. 15 H.A. jong dennebosch vernield. GEMENGD NIEUWS. Verklaringsplicht en verschijningSpljcht voor de ouders. Glimlachje Ouders hebben het laatste woord. bïL'ren*'™ Mooie, charmante zonnebruininü 296 297 tveede blad In de Memorie van Antwoord be treffende de wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering, zegt minister Romme o.a.: Blijkens het voorloopig verslag zouden sommige leden, die in beginsel tegen een kinderbijslagregeling geen bezwaar hadden, toch liever gezien, dat deze niet by de wet verplicht ware gesteld. De minister kan dit standpunt niet deelen. Blijft de invoering van kinderbijslag regelingen aan het bedrijfsleven zelf over gelaten, dan zal in tal van bedrijven geen voorziening kunnen tot stand komen. De minister is overtuigd van de persoon lijke verantwoordelijkheid van het gezins hoofd voor het onderhoud van zijn gezin Maar juist de handhaving dier verantwoot- delijkheid maakt het noodzakelijk, dat niet het gezinshoofd in de organisatie der loon vorming in het algemeen een belemmering ontmoet voor het onderhouden van zijn gezin, zoodra dit grooter is dan de feitelij k- gemiddelde gezinsomvang in de maatschap pelijke samenleving, waartoe hij behoort Want de gemeenschap heeft wel het recht, het gezinshoofd aansprakelijk te houden voor het onderhoud van zijn gezin, maar zij mist het recht, hem door haar algemeene organen te dringen naar een beperking van zijn gezinsgrootte tot het algemeen gemiddelde. Derhalve behoort het tot haar plicht, al gemeene belemmeringen in de loonvorming tegen een verderen uitgroei van het gezin weg te nemen. Aangezien de huidige organisatie der loon vorming onvoldoende rekening houdt met het groote gezin, schijnt het rationeel, die organisatie te verbeteren. Aan te sluiten bjj hetgeen op het gebied van de sociale verzekering reeds tot stand kwam, is, naar het den minister voorkomt, de aangewezen oplossing. Aan den wensch dier leden om althans een subsidie van overheidswege als bijdrage in de kosten van de kinderbijslagregeling te verstrekken, kan de minister niet tegemoet komen. Aan eenige leden, die het zeer betreurden, dat hoe langer hoe verder wordt afgeweken van den regel: loon naar prestatie, zij opge merkt, dat bedoelde regel nimmer een toe passing heeft gevonden of kan vinden, welke de toepassing van eiken anderen regel uitsluit. De strekking van het ontwerp is, voor de grootere gezinnen meer financieele ruimte te scheppen ten bate van de op voeding en ontwikkeling der betref fende kinderen. Daarvan mogen goede sociale gevolgen worden verwacht. Ondanks eenige verbetering in de situatie zijn de moeilijkheden, welke aan opneming van de zelfstandigen in de verplichte ver zekering in den weg staan, nog geenszins opgelost. Naar de meening van den minister kan niet worden ontkend, dat de ontworpen kinderbijslagregeling den vorm heeft van een verzekering. Deze vorm biedt tal van voordeelen. Geen loongrens. Opneming in het ontwerp van een loon grens, als door verscheidene leden bepleit, zou de minister niet juist achten. Dat het bepalen van een loongrens tot een kostenbesparing van eenige beteekenis zal leiden, valt niet te verwachten. Het aan tal hooger gesalarieerden is betrekkelijk gering. Overweging van de aangevoerde ar gumenten om den kinderbijslag eerst bij het vierde kind beneden den 15-jarigen leeftijd te doen beginnen, heeft den minister niet er toe kunnen doen be sluiten, op dit punt een wijziging in het ontwerp aan te brengen. Dat, indien bij het vierde kind wordt be gonnen, de uitkeering van kinderbijslag aan zienlijk minder zal worden, wordt door den minister uiteraard niet ontkend. Hij schat deze vermindeiing, bij gelijkblijvenden bij slag per kind, op ongeveer 40 in het eene geval zal ongeveer 1 in het andere geval ongeveer 0.6 van het totale loorfbedrag worden tezamen gebracht voor den loon- bijslag aan hen, die grootere gezinnen te hunnen laste hebben. In het laatstbedoelde geval kan echter naar het oordeel van den minister niet van een voldoende voorziening worden ge sproken. Het aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies toegezonden voor-ontwerp van wet bepaalde den kinderbijslag op 3 van het dagloon van den arbeider, met inachtneming van een zeker minimum en maximum. Tegen deze regeling zijn in het advies van dien Raad bezwaren aangevoerd, meerendeels van administratieven aard. Met het oog hierop heeft de minister een andere regeling ontworpen. Het stemt hem tot voldoening, dat vele leden aan het thans in het ontwerp vervatte stelsel de voorkeur gaven. Met het pleidooi om in plaats van een variable uitkeering, welke verband houdt met de hoogte van het loon, een eenheids bijslag in te voeren, zoodat een vast bedrag per kind wcrdt toegekend, kan de minister niet instemmen. U it voeringsorganen. Er van uitgaande, dat in het algemeen uitvoering der verzekeringswetten door het bedrijfsleven zelf het meest gewenscht is, komen naar de meening van den minister drie uitvoeringsorganen in aanmerking, in de eerste plaats, als bedrijfsorganen, de be- drjjfsraden, en de bedrijfsverenigingen en daarnaast, als aanvulling, het Rijksfonds. Dat de bedrijfsraad, als het meest repre sentatieve orgaan van het bedrijf, ook by de uitvoering der sociale verzekering door de bedrijfsgemeenschap betrokken moet kun nen worden, ligt min of meer voor de hand. Het schijnt thans, nu het aantal verzekerings wetten wordt uitgebreid, het juiste moment om dit mogelijk e maken. Van het instituut der erkende bedrijfsver- eenigingen krachtens de Ziektewet geen ge bruik te maken bij de uitvoering van de kinderbijslagverzekering, zou naar de mee ning van den minister geen voordeel bieden, echter wel belemmerend inwerken op het pogen om voor de sociale verzekering, als geheel, tot de meest efficiente wijze van uitvoering te geraken. Dit beteekent uiter aard niet, dat elke thans bestaande bedrijfs vereniging als uitvoeringsorgaan der kin derbijslagverzekering behoort te worden erkend. De minister ziet geen aanleiding om in de Kinderbijslagwet te bepalen, dat de bijslag noch geheel, noch gedeeltelijk op het steun bedrag in mindering mag worden gebracht. In antwoord op de ter zake gestelde vraag zij medegedeeld, dat, indien de drie be staande bedrijfsverenigingen, welke op de centrale landbouworganisaties steunen, een kinderbijslagfonds willen oprichten, zij naar alle waarschijnlijkheid als bedrijfsvereni ging in den zin dezer wet zullen worden erkend. De heer Van Sleen (s.d.a.p.) heeft aan den minister van defensie de vol gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat eenige Zaandamsche arbeiders bij het verrichten van werkzaam heden op de terreinen van de artillerie inrichtingen door gifgassen besmet zijn ge worden, tengevolge waarvan verschillenden hunner zich onder behandeling van den ge neeskundigen dienst der artillerie-inrichtin gen moesten stellen en het lichaam van één hunner zoo ernstig met brandblaren werd overdekt, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen? 2. Is het waar, dat de besmetting plaats heeft kunnen vinden, doordat oorlogsgassen op de bedoelde terreinen begraven waren, zonder dat hun activiteit vooraf geneutrali seerd was geworden? 3. Is de minister, indien de beide voor gaande vragen bevestigend moeten worden beantwoord, niet van oordeel, dat hier van een ernstig verzuim van de zijde der ver antwoordelijke personen bij de artillerie-in richting gesproken moet worden, daar de zen toch bekend geacht mogen worden te zijn met het feit, dat gassen, als waarvan hier sprake is, geruimen tijd na het begra ven nog weinig of niets van hun gevaarlijke werking hebben verloren? 4. Is de minister bereid een rapport over de toedracht van het ongeval aan de Kamer over te leggen? 5. Acht de minister het niet noodig door het geven van voorschriften als anderszins te trachten dergelijke ongevallen ln de toe komst, zooveel als maar mogelijk is, te voor komen? Op vragen van den heer Wijnkoop (c.p.n.) in verband met een uitlating in de Deutsche Wochenzeitung für die Niederlande" ten aanzien van den president van de Ver. Sta ten van Noord-Amerika heeft de heer Gose- ling, minister van justitie, geantwoord, dat de zaak bij de justitie in onderzoek is, even tueel zal een strafvervolging wor I n inge steld. Het openbaar ministerie is derhalve diligent. Het onderwerpelijke geval kan den minister dan ook geen aanleiding geven tot bijzondere bemoeiing zijnerzijds. Gistermiddag te ongeveer vier uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de bosschen nabij 't Peeske en de jeugdherberg „Wolkenland", nabij Beek (gem. Bergh). Het blusschingswerk onder leiding van den burgemeester van Bergh werd met kracht ter hand genomen. Militairen, 4je in de nabijheid gelegen zijn, assisteerden de brandweer bij haar poging de vlammen te stuiten. Door het kappen van boomen en het werpen met zand was men omstreeks half zeven den brand meester. Vijftien tot 20 H.A. jong dennebosch, eigendom van baror Lochner von Hüttenbach, brandden af. Schippersknecht verdronken. In de rivier de Waal tusschen Hees en Winsen is Woensdag de 26-jarige schippersknecht A. K., uit Dordrecht, terwijl hij op een Bel gisch schip werkte, plotseling over bootd geslagen en verdronken. De toestand in het bakkerijbedrijf. - De minister von economische zaken heeft heden de commissie tot onderzoek van den toestand in het bakkerijbedrijf geïnstal leerd. Nieuwe herdenkingszegels. - De di recteur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie maakt bekend, dat ter herden king van het feit, dat het in November 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat Willi- brord, de apostel der Nederlanden, gestor ven is, bijzondere postzegels zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden van respectievelijk 5 en 12 cent. Deze post zegels, van welke het eerstgenoemde Willi- brord's landing op de Nederlandsche kust afbeeldt en dat van 12 >4 cent den apostel weergeeft als bisschop van Utrecht, zullen van 15 Juni tot en met 15 September 1939 worden verkrijgbaar gesteld. De zegels zijn vervaardigd door Hut. Levignee, die zijn ontwerpen zelf in staal graveerde; de kleur der zegels is respec tievelijk groen en blauw. De geldigheids duur eindigt met 31 December 1939. Theo van der Bijl heeft operatie onder gaan. - Naar wij vernemen, is de bekende Nederlandsche toonkunstenaar Theo van der Bijl in de Boerhave-kliniek te Amster dam opgenomen, waar hij een operatie heeft ondergaan. De dirigent maakt het naar om standigheden goed. Biggen,merken. - In de week van 15 tot 20 Mei 1939 zijn aangebracht 46983 ty. j. 44722) biggenmerken. Van 1 Januari tot 20 Mei j.1. zijn in het totaal gemerkt 827298. Kind van melkwagen gevallen. - Het zevenjarig zoontje van de familie Varen kamp te Bunschoten viel gisteravond van een melkwagen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat een direct ontboden geneesheer een schedel basisfractuur constateerde. In zorgweklcenden toestand is het kind naaf de ouderlijke woning overgebracht, Bcternoteering. - De commissienotee- nng voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 74 cent per kg. Verdronken. - In het werkkamp Roden te Roden van de Centrale voor werkloozen- zorg is Woensdagavond een droevig ongeval gebeurd. Een der deelnemers, die buiten het voorgeschreven toezicht was gaan zwemmen, is verdronken. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 1 tot 8 Juni vastgesteld op 60 cent per kg. Meisje bij het spelen verdronken. - Gistermiddag is de 7-jarige M. P. v. d. W. te Maastricht, toen zij met een paar speelge nootjes bij de Maas liep in een snelstroo- mend verbindingsbeek het z.g. „Drifke" ge vallen en meegesleurd, waardoor zij ter hoogte van de St. Pietersluis in het Maas toevoerkanaal terecht kwam. Ondanks toegeschoten hulp mocht men er niet in slagen de kleine te sedden. Tever geefs heeft men de levensgeesten bij het meisje nog trachten op te wekken. De ge meentepolitie heeft het lijkje naar het zie kenhuis overgebracht. Politiek contra „politiek", - In de gis teravond gehouden vergadering van de Vereeniging van Amsterdamsche burgers is bij acclamatie een motie aangenomen, waarbij de vergadering kennis neemt van de benoeming van dr. J. Romein tot hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, en zulks in afwijking van de voordracht van curatoren. Het algemeen oordeel is, dat deze benoeming niet is ge baseerd op bekwaamheid, maar op politieke gronden. De vergadering besloot zich te zenden tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met het beleefd, doch dringend verzoek, zijn goedkeuring aan deze benoeming te onthouden, als zijnde „niet in het belang der gemeentelijke universiteit". 1939 „Dat is dezelfde foto. Ik heb alleen de kleine foto laten vergroo- ten om mijn crediteuren". Ingediend is een ontwerp van wet tot vaststelling van nieuwe bepalingen be treffende de inenting tegen pokken. In de Memorie van Toelichting lezen wü o.m.: Het onderhavige wetsontwerp is vrucht van den arbeid van de bij K.B. van 26 Januari 1938 ingestelde staatscommissie, welke tot opdracht ontving te onderzoeken: le. Of het wenschelijk is de bestaan ce bepalingen betreffende den vaccinatieplicht, waarvan de werking is opgeschorst, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weder in wer king te deen treden, en, zoo deze vraag ont kennend wordt beantwoord, 2e. Of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3e. Of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te tref fen, en zoo ja, hoe zij behoort te luiden. Deze staatscommissie heeft onder dagtee- kening van 16 Mei 1939 een eerste verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat zij de vra gen onder, le en 2e ontkennend, die onder 3e bevestigend beantwoordt. Met het ontwerpen van een aantal door haar wenschelijk geachte wettelijke voor schriften, houdt de staatscommissie zich nog bezig. Zij heeft echter gemeend, dat, waar haar definitief rapport niet zoo tijdig kon korden uitgebracht, dat de totstandkoming van alle bedoelde wettelijke voorschriften vóór 1 Januari 1940 mogelijk zou zijn, al thans ten aanzien van een punt waarop vóór dien datum een wettelijke regeling noodig is, reeds verslag behoorde te worden ge daan. Dit punt betreft de in conclusie 3 van hel rapport der medische sub-commissie uit de staatscommissie genoemde opvoering van de immuniteit van de Nederlandsche bevol king, welke opvoering alleen kan geschieden door te bevorderen, dat onze bevolking op veel grooter schaal wordt gevaccineerd dan thans het geval is. Deze conclusie luidt: Het is dringend noodig de immuniteit der Nederlandsche bevolking zóó hoog op te voeren als met eerbiediging van bezwaren van geneeskundigen, reli gieuzen en ethischen aard mogelijk is. Tot 1 Januari 1940 is de werking van een deel der vaccinatie-bepalingen opgeschort. Het ig met het ook hierop van belang, dat een nieuwe regeling van de vaccinatie vóór laatstgenoemden datum tot stand komt. De Staatscommissie is tot de conclusie gekomen, dat eenerzijds de vroegere rege ling van den vaccinatieplicht niet weer in het leven kan worden geroepen, anderzijds eenige regeling van de vaccinatie niet kan worden gemist, daar de bevordering ervan niet geheel aan de particuliere propaganda kan worden overgelaten. Een nieuwe rege ling ter bevordering van de vaccinatie moet daarom worden tot stand gebracht. Tegen directen dwang bestaan evenwel belangrijke bezwaren, omdat men op ruime schaal gelegenheid zou moeten geven toi het verkrijgen van vrijstelling van de vacci natieverplichting. De minister van sociale zaken is met de staatscommissie van oordeel, dat, zeker zoolang er aan de vaccinatie nog gevaren verbonden blijven van den aard zooals die thans bestaan, de beslis sing over het al of niet vaccineeren uit eindelijk by de ouders moet blijven berusten. Hij heeft daarom met de staatscom missie zijn keuze bepaald op het tweede stelsel, dat door de staatscommissie overwogen is, n.L het stelsel van den wettelijk geregelden individueelen drang. Het stelsel van individueelen drang tot vaccinatie tegen pokken houdt in de eerste plaats in, dat vanwege de over heid aan alle ouders wordt aangeraden om hun kind, voor zoover daartegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren be staan, op den daarvoor geschikten leef tijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of perso nen, die over een kind de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der van het kind, in de w°°nï»n, kind den leeftijd van vie? Wa«in^ reikt. Laten de ouders hZ renJT ,h8t den leeft«d van zeikt heeft, dan behoeven^ Cj andere formaliteit te vervS^ overleggen van het bewii* h k heeft plaats gehad. at de vaCCjJ!f Indien de vaccinatie op dat niet is geschied, volgt een J J<UtiP *ht* nistratieve maatregelen, wa^bT*1 opgemerkt, de - dit nisiratieve maatregelen, waLL- W1 «te reeds dadelijk opgemerkt, de dit i, de ouders om het kind al dar, yheid *i- vaccineeren, volkomen onaamL? 1 te De plichl die In Mt Mg» geval, dat het kind niet tijdig cineerd, op alle ouders rust'1^ aan den burgemeester een La' verklaring hebben over te leJL!*** de inenting achterwege wordt Waa«*- De tweede admirisfratX^ staat hierin, dat de burgeme«L W ke nen, die een verklaring hebben 1 31 oproept om voor hem of een te wijzen ambtenaar, alsmede een Lm 11 aangewezen geeneeskundige tTL hïl* Een oproeping kan achterwege een verklaring van een geneeskunS^" er redenen zijn om niet in te ent" De burgemeester is dus tot oDroeni„ plicht in de gevallen, waarin KS,** redenen van principieelen aard inL, ding zijn of waarbij het gaat om rif van geneeskundige aard zonder dat P!„ klaring van een geneeskundige is 0"eJ De bedoeling van deze verschijning voor den burgemeester is om de opgeroeJT Ten slotte is de burgemeester ook tot m, roeping verplicht van hen, die niet hebben voldaan aan de verplichting om 't bewifi leveren, dat het kind, voordat het den led tijd van één jaar heeft bereikt, tegen nok' ken werd ingeënt. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat het door de staatscommissie voorgedra gen stelsel slechts twee verplichtingen kent, n.L een verklaringsplicht en even tueel een verschijningsplicht. Tegen overtreding van beide verplichtingen wordt straf bedreigd. De minister acht bovengenoemde mut- regelen voldoende om den zeer onvoldoen den immunisatietoestand te verbeteren. Hetgeen thans wordt voorgesteld, is naar het oordeel der staatscommisiie, niet het eenige, dat ter bestrijding van het pokkengevaar wettelijk zal moeter. worden geregeld. GROOTE BRAND TE BOXTEL. Gistermorgen is brand uitgebroken in de boerderij van het opvoedingsinstituut hui ze „De La Salie" te Boxtel. De brand ii ontstaan in den nok van een schuur, men vermoedt door kortsluiting. Het vuur breidde zich snel uit, vooral omdat er op den zolder hooi en stroo lag. Spoedig was het een vuurzee, en aan blusschen viel niet meer te denken. De fraters en de jongens hebben met behulp van militairen het vee en eenig landbouwmateriaal uit het bran dende perceel kunnen redden. De brand weer was spoedig ter plaatse en kon de aangebouwde behuizing der knechten te gen het vuur behoeden. De schuur en stal len zijn totaal uitgebrand. De schade be draagt ongeveer 10.000, welke door ver zekering gedelpt wordt. DE TOESTAND VAN HET RESIDENTIE-ORKEST. 25.963 gulden tekort in h«' afgeloopen seizoen. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, gede legeerde van den Haagschen gemeenten» in het bestuur van het residentie-orKWS heeft ter kennis van de gemeentersadsltoS gebracht een door hem op 16 Mei aan B- W. gezonden rapport betreffende den stand van het residentie-orkest. In dit rapport wordt mededeeling ëe van de financieele resultaten van het aI® loopen seizoen. Het seizoen sluit me nadeelig saldo van 25.963.87. De heer Van Beresteijn komt tot clusie, dat het niet mogelijk zal z;jn sidentie-orkest op de been te houden gemeente niet bereid is het subsidie .1 fjj hoogen met een belangrijk bedrag. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Tube 60, Doos 50 en 28 ft rrv 296. Zo vliegen zij voort en naderen eindelijk de aan Pani zo bekende stad. Wat is Pam blij. 297. Het landen gaat niet zo makkelijk als Pa' gn vankelijk had gedacht, maar het vliegtuig is Sr f te zonder oneelukken weet Pam eindelijk veiliE I J zonder ongelukken weet Pam eindelijk strijken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6