Gemeenteraad Koedijk Het burgerlijk armbestuur moet bezuinigen. De burgemeester blijft in Bergen wonen. Uitbreiding secretarie-personeel en toch minder uitgaven. Prinses Beatrix looptl Een kleuterfilm van Prins Bernhard. HEILOO OUDKARSPEL ZUIDSCHARWOUDE KOEDIJK NIEUWE NIEDORP BlROEK OP LANGENDIJK 'n Hnlvc Lucifer DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 JUNI 1939. Gisteravond kwam de raad dezer gemeen te onder voorzitterschap van den burge meester, den heer N i n a b e r, voltal lig bijeen. De voorzitter deelde na opening mede: a. dat van Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de gemeentebegrooting voor 1938 en de begrootingswijzigingen voor 1938; b. dat koninklijk is goedgekeurd de veror dening op de heffing van rechten voor den vuilnisophaaldienst; C. dat aan de gemeente een voorschot is verleend van 1 8752 ais bijdrage van het werkloosheidssubsidiefonds en de extra-bij drage is bepaald op 4207; d. dat het quotiënt bedoeld in artikel 21, tweede lid, van het financiëele verhoudings- besluit is bepaald op 8,76; e. dat de voorloopige uitkeering ingevol ge artikel 3 der financiëele verhoudingswet 1937/1938 is bepaald op 16187,88 en de definitieve uitkeering op 19917,67; de voorloopige garantieuitkeering is 4725,96 en definitieve 2728,11; en f. dat de uitgaven over 1936 voor de be rekening der financiëele verhouding door Ged. Staten zijn vastgesteld op 45500,59. Alles werd voor kennisgeving aangeno men. Ontslag-aanvragen. Van mej. J. M. Janssonius was een ver zoek ingekomen om wegens vertrek naar Velsen ontslag als onderwijzeres met ingang van 15 Juni a.s. Werd op voorstel van B. en W. op de meest eervolle wijze verleend on der dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De gemeente-ontvanger, de heer Jb. Bol de wijn Sr., vroeg met ingang van 20 Juni a.s. ontslag uit zijn ambt Verleend als voren. De heer Visser bracht mej. Janssonius dank voor haar uitstekende wijze van on- derwijs-geven. De overige raadsleden sloten zich hierbij aan; de voorzitter deed zulks ook na mens B. en W., waaraan weth. Hart nog een woord van bijzondere waardeering toevoeg de mi o.a. zeide, dat het Koedijk spijt, dat mej. J. gaat vertrekken, hoewel men de be noeming te Velsen van harte gunt. Ten aanzien van den heer Boldewijn be treurde de voorzitter, dat gezond heidsredenen noopten tot dit vervroegd aan vragen van ontslag; het werk was steeds tot in alle puntjes verzorgd en spr. wenschte hem volledig herstel, opdat nog van het pensioen kan worden genoten. Weth. Hart sprak ook nog zijn bijzon dere waardeering uit voor de wijze waarop de ontvanger werkte. Tegen ontsierende reclame. Op advies van Ged. Staten stelden B. en W. voor om een verordening vast te stellen tot het weren van ontsierende reclame. Devoorzitter noemde een paar ge bouwtjes, waarop herhaaldelijk zeer veel reclame voor allerlei doeleinden was ge plakt, waarop de aandrang tot het uitvaar digen van een verordening is gegrond. De heer Schuur vereenigde zich hier mee, maar vroeg of het nu ook verboden is reclame op borden op eigen erf te plaatsen. De voorzitter zei, dat zulks kan worden toegestaan, want er zal ontheffing van het verbod kunnen worden verleend. Weth. Hart was niet vóór die uitzon deringen, omdat er zoo gemakkelijk mis bruik uit kan ontstaan. Het zou wel goed zijn, indien in verkie zingsdagen gelegenheid tot plakken werd gegeven op speciaal daarvoor van gemeente wege te plaatsen borden. Devoorzitter geloofde, dat ver kiezingsreclame vrij zou zijn. Het gaat er z.i. slechts om, dat vaste goederen niet worden ontsierd door schreeuwerige biljetten. Bor den achtte spr. niet noodig. De heer Visser vond het moeilijk uit te maken wanneer verkiezingsreclame De- gint of eindigt. Devoorzitter vond het niet erg, als een jaar vóór een verkiezing reeds reclame daarvoor wordt gemaakt, mits zy niet ont sierend is. De heer Hart meende, dat het oordeel over het al dan niet ontsierende van recla me zeer veel kan verschillen. Devoorzittergaf in overweging in de verordening een uitzondering te maken voor verkiezingsreclame. De raad ging hiermee accoord, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Verwezen naar comité-vergadering. Ingekomen waren een zestal verzoeken om geheele of gedeeltelijke ontheffing van hondenbelasting. Behandeld in comité. Het burgerlijk armbestuur moet bezuinigen. Van Ged. Staten was ingekomen de goed keuring van de begrooting voor het burger lijk armbestuur over 1938 en wijziging en goedkeuring van de begrooting van het zelfde college over 1939. De subsidie voor het B A. moet verminderd worden me: 1400, het verhaal door het B-A. moet met 400 vermeerderd worden. Overigens moet het B A. zich houden aan de maatregelen, reeds het vorige jaar door den minister voorgeschreven hierbij behoort o.a. een verlaging van de uitkeeringen.) Het B.A heeft zich bij een en ander neergelegd. De heeren VisserenSchuur spra ken afkeuring uit over deze voorschriften. W eth. Hart was het hiermee eens, ook hij betreurde de verlaging der uitkeeringen met 1.50 per week. Er is echter niets aan te doen. De heer Visser vreesde, dat het B.A. in verschillende opzichten te royaal is ge- weest, waarvoor hij tijdens zijn wethouder schap steeds had gewaarschuwd. Weth. Hart zei. dat de aanleiding voor deze maatregelen kan worden gezicht in het feit, dat Koedijk boven andere gemeenten stond. Desecretarislas voor, dat in ver schillende opzichten van de voorschriften kan worden afgeweken, w-aardcor méér kan worden uitgekeerd dan het thans lijkt. Het voorstel werd hierop goedgekeurd. Extra steun. Voor extra-hulp aan werkloozen en B- boeren en B-tuinders werd, naar aanleiding van de bekende circulaire van den minister van sociale zaken, resp. 2, 1 en 1 be schikbaar gesteld. Er zijn 74 werkloozen, die ervan zullen profiteeren en pl.m. 50 boe ren en tuinders. De burgemeester wil in Bergen blijven wonen. Devoorzitter, die indertijd op zijn verzoek toestemming verkreeg om buiten Koedijk te wonen, omdat in de gemeente geen door hem geschikt geachte woning was te vinden, verzocht thans verlenging van dien termijn van „uitwoning". De heer Boon zou den burgemeester liever in de gemeente zien wonen en meen de, dat er thans wel gelegenheid is. De heer Schuur vond het van belang voor de gemeente, dat de burgemeester hier woont, maar zar er toch tegen op om daar voor groote extra kosten te moeten maken. Indien dit het gevolg zou moeten zijn van het hier wonen, zou hij den burgemeester liever in Bergen willen doen blijven. De heer Visser begreep niet wat de heer Boon bedoelde met zijn gezegde, dat er „thans wel gelegenheid" is en vroeg een zit ting in comité om de kwestie verder te be handelen. De voorzitter voldeed aan dit ver zoek en schorste de vergadering. Na heropening werd besloten gunstig te adviseeren op het verzoek van den burgemeester. De heer Visser dankte den burge meester ervoor, dat deze, ondanks het bui ten de gemeente wonen, toch steeds een goed burgemeester was geweest, die de plichten, aan het ambt verbonden, uitste kend waarnam. De raad staat op het stand punt, dat een burgemeester eigenlijk in de gemeente behoort te wonen en kan toch al tijd nog op een te verleenen toestemming terug komen. Subsidie Centraal Ziekenhuis ver lengd. De commissie der buitengemeenten ver zocht om verlenging van de ten behoeve van de exploitatie van het Centraal Zieken huis te Alkmaar toegestane subsidie, waar voor de termijn op gister 1 Juni was afge- loopen. Na korte bespreking, waarbij het een zegen werd genoemd, dat het ziekenhuis in zijn tegenwoordigen vorm werkt, werd goedgunstig op het verzoek beschikt. Pensioengrondslagen. De pensioengrondslagen voor de heeren B. C. Slooten en J. H. den Hartogh werden vastgesteld op resp. 1875 en 89. Bezuiniging ondanks uitbreiding personeel. B. en W. stelden voor om een leerling ambtenaar ter secretarie aan te stellen tegen een vergoeding van 250 per jaar, ir verband met de vele werkzaamheden, welke voortdurend uitbreiden (nu onlangs nog weer met de B-steun-verleening). Door de aanstelling van den gem.-secretaris ook tot ontvanger zullen de totaal-uitgaven voor de gemeente eerder verlagen dan stijgen. De heer Kramer wilde liever een volontair, als zijnde goedkooper voor de ge meente. Devoorzitter was het ermee eens, dat die goedkooper kan zijn, maar dan moet een aan te stellen volontair ook al heel goed en flink zijn. Het was de wensch van den secretaris om de nu voorgestelde oplossing te vinden. De bedoeling is, dat de jongeman, dien B. en W. op het oog heb ben, eerst een proeftijd zal doormaken. Voer een spoedig vragen van salarisverhooging, zooals de heer Schuur vreesde, was spr. niet bang. want de jongeman moet nog eerst studeeren voor zijn diploma's. De heer Visser begreep de berekening van den burgemeester niet, waar die zei. dat het nu voorgestelde geen verhooging maar verlaging van uitgaven zou brengen. Als dit zoo zou zijn, kon men beter ver schillende betrekkingen combineeren, maar als iemand een behoorlijk salaris verdient, is dit uit den booze, want er zijn wel lief hebbers voor alle baantjes. Devoorzitter antwoordde, dat het oombineeren van de ambten van secretaris en ontvanger is voorgeschreven. De heer Hart zei, dat hiermee vast staat, dat het werk voor den secretaris ver meerdert. Het is dus wel begrijpelijk, dat hiervoor hulp moet worden gezocht. Liever had spr. een aparten ontvanger, maar dat mag nu eenmaal niet. 't Kan best zijn, dat over eeltige jaren van geen bezuiniging meer sprake is, maar we kunnen er niets aan doen. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel goedgekeurd. Goedgekeurd werden voorstellen van B. en W. tot wijziging van de begrootinger voor 1938 en 1939. Het betreft hier slecht*- af- en overschrijvingen. Van heden af loopt in de Cineac-theaters te Amsterdam, den Haag en Rotterdam een kleurenfilm, opgenomen door prins Bern hard, getiteld „Prinses Beatrix loopt". De Prins, die reeds meerdere malen blij ken gaf een enthousiast cineast te zijn, maakte van de eerste pogingen van Zijn officieele gelegenheden. De film van Prins Bernhard is echter iets geheel anders is alleen maar een episode uit het leven van een kleine dochter van 'n gelukkigen vader en moeder. Deze film is een smalfilm, gemaakt zon der kunstlicht en kon daardoor Ons Prinsesje op volkomen natuurlijke wijze voor de filmlens brengen op oogenblikken, die zich het beste voor een ongedwongen verfilming leenen. Men ziet Haar, wande lend aan de hand van Prinses Juliana en spelende met haar kinderspeelgoed; andere beelden toonen, hoe het Prinsesje in het park van het Paleis Soestdijk met haar honden-vrienden speelt hoe zij de eendjes eendjes brood geeften hoe zij zelf het brood geeft en hoe zij zelf het haar mondje steekt! Deee film is huiselijk, de momenten, ge- -imen in de gang van het paleis Soestdijk Dochter om te gaan staan en te loopen een alleraardigst filmpje, dat hij welwillend ter beschikking stelde van het Nederlandaehe publiek, opdat dat ook de alleraardigste vorderingen van „Ons Prinsesje" zou ken nen zien en bewonderen. Welnu, Nederland zal Beatrix kayw zien en hoe! Het Nederlandsche pabhék wist nog niet dat Prinses Beatrix kan loo pen, foto's waarop men het kleine Prinsesje alléén ziet staan, zijn nog niet gemaakt en de film vertelt dit aardige moment uit hqt leven van Prinses Beatrix voor het eerst aan het Nederlandsche Volk. Korte filmopnamen van Vorstelijke per sonen zijn de laatste jaren vaker op het witte doek geprojecteerd, maar steeds bij zeker nog, met een rammelaar in de hand jes om het evenwicht te helpen, vroolijk lachend, en met groote belangstelling voor alles, speciaal voor gebeeldhouwde koppen aan een kast, die in de gang staat En als dan het jonge leventje ruim tien minuten aan ons voorbijgegaan is, wandelt Beatrix naar een deur, doet die open en verdwijnt langzaam in haar slaapkamer, het bedje wacht... Ongetwijfeld zal voor deze film groote belangstelling en enthousiasme zijn, terwijl Prins Bernhard bepaald heeft dat de op brengst van deze vertooningen ten bate zal komen aan de ontspanningsgelegenheden voor militairen aan de grens en in de gar nizoenen. Opdat deze kleurenfilm geheel tot haar recht zou komen, waren groote technische moeilijkheden te overwinnen. Het film beeld van den smalfilm is nL veel kleiner dan van den normaalfilm. De directie van Cineac heeft in hare the aters smalfilm-projectoren met bijzondere lichtsterke booglampen opgesteld, die de kleuren-smalfilm van Prins Bernhard on der de meest ideale omstandigheden kun nen vertoonen. zijn prettig van intimiteit, het Prinsesje rijdt daar op een grooten olifant, getrokken door Prinses Juliana, de levendige fox springt om Haar heen en het geheel ademt de sfeer van een gelukkig klein men- schenkind. Genoeglijk wandelt ze rond op haar stevige kinderbeentjes, een beetje on- THEE DOETJE GOED Rondvraag. De heer Kramer vroeg, wanneer de in schrijving wordt opengesteld voor den op haaldienst, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit over een paar dagen zal worden gepubliceerd. De heer Visser gaf voor den ophaal dienst de voorkeur aan een schuit boven een wagen. Devoorzitter zei, dat aanvankelijk was gedacht aan een schuit voor den Ka naaldijk en een wagen voor het zuidelijk deel der gemeente. Later kwam er iemand, die beide deelen der gemeente op die wijze voor zijn rekening zou willen nemen. Straks zal men bij de inschijving kunnen zien hoe de zaak het best is aan te pakken De heer Boon klaagde over het werken op Zondag en wilde dit verboden zien. De voorzitter had aan één persoon vergunning gegeven en wilde het werker, op Zondag in geen geval geheel vrij geven. Hierna volgde sluiting van deze openbare vergadering, die den voor Koedijk ongewo nen tijd van bijna anderhalf uur in beslag had genomen. J^coumciaai Tlieuws Segoba-werk. „Wat beteekend het Segoba-werk voor de werkloozen of is het niet voor de werk loozen?" werd ons tientallen keeren ge vraagd. Segoba beteekent „Sport en Geeste lijke Ontwikkeling Brengt Arbeidskracht". Het is de bedoeling van den minister om het geestdoodend stempelen te vervangen door geestelijke ontwikkeling, sport, gezel lig samenzijn en meer levenslust te brengen in het gezin van de werkloozen. Het gemeentebestuur van Heiloo heeft een der weinige gemeenten in ons land de roepstem van de regeering gehoord. Het is aan 't werk getogen, een conferentie is gehouden met de vakcentrales. Circulaires zijn in zee en nu hebben we Woensdagavond het resultaat gezien en dat is bedroevend van de zijde der werkloozen, waarvoor alle moeite wordt gedaan. Nog niet de helft is opgekomen. Maar er zijn gelukkig ook goed- willenden. Woensdagavond werd de vergadering ge houden in het Brunogebouw. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de burgemeester, een 5- tal raadsleden. Van de werkloozen was nog niet de helft opgekomen en hiervan kwam nog een groot deel te laat. De correspondent van de Arbeidsbemiddeling en de gemeente opzichter, die beiden aanwezig waren, zul len geen hoogen dunk van de belangstelling hebben gekregen. Weth. J. Akkerman heette welkom en gaf een kort overzicht van de bedoeling van dezen avond, waarna hij het woord ver leende aan den spreker, den heer N. Nolet van het departement van sociale zaken. Spreker had met vreugde de uitnoodiging aanvaard. Hij begon met het Segoba-lied. geen lied van hooge litteraire waarde, maar waarin een werklooze vraagt om werk. Zooals men waarschijnlijk weet is Breda de eerste gemeente die aan 't werk is getogen voor het Segoba-werk. Ook het woord „Se goba" is van een der werkers. Het 1-wam toen hij zijn hart luchtte in de verzuchting „Geef wat anders voor het geestdoodend stempelen". Spreker was in eerste instantie niet zoo erg enthousiast toen hij naar Breda toog om het resultaat te zien. Ja, zeide spr.. er moest werk zijn voor allemaal, doch dat is er nu eenmaal niet. Zal het er over zes maanden zijn? Wie weet, de regeering werkt om het werkloozenprobleem op te Lossen, doch werk voor allen? Spr. meende, dat dit wel een onvervulde Wensch zal blijven. Maar gesteld eens, dat er werk wordt ge vonden, dan is er toch altijd een overgangs periode. Spreker zal al komt er werk zijn gehoor geen gouden tijd beloven, docb het zoeken van werkobjecten heeft de on verflauwde belangstelling van de regee ring. Wat verstaan we onder werkloozen? De bona-fide arbeider, die graag werkt om voor zijn gezin brood te verdienen. Men heeft nu eenmaal overal een categorie van personen, die het „fijn" vinden dat de over heid hun geld geeft waar ze niets voor heb ben te doen en zij hopen dat het nooit an ders zal worden! Maar er zijn tienduizen den, zeide spreker, die liever werken dan een gave te ontvangen. En voor hen klinkt eiken dag: „wat is er te doen?" En het ant woord: „stempelen en lediggang". En voor hen wil de overheid wat doen. Geen dwang van boven, doch geheel vrij zich geven aan sport, geestelijke ontwikkeling en samen zijn, uitstapjes, visschen, ja, wat al niet en onder deskundige voorlichting werken, wel te verstaan knutselwerk en gezelschapsspe len enz. En hiervan heeft spr. de resultaten gezien. Op de gezichten van hen die anders in nietsdoen hun tijd slijten en kankeren want hieraan doen we óók, zeide spreker kwam weer levenslust en het deprimeeren- de „ik ben toch nergens goed meer voor en er komt toch nooit uitkomst" maakte plaats voor blijde opgewektheid. Spr. had kerels gezien die weer deden aan sport, ook gees telijke ontwikkeling, cursussen in talen, waaraan wel niet allen deelnemen, doch de gelegenheid is er. Doch vooral sport, en in velerlei vorm. Spr. had ze hooren zingen, ze zien werken en dat ontroert je, zeide spr. Voor de wanboffers in de maatschappij wil Segoba wat doen. Spr. weidde nog uit over onderdeelen van het Segoba-werk en gaf gelegenheid voor het stellen van vragen. Veel vragen werden gedaan en beantwoord. Hieruit kan men opmaken, dat men wandel tochten en fietstochten kan maken, bezoek brengen op kweekerijen of fabrieken, be zienswaardige gebouwen enz. Zij die eraan deelnemen bijv. 2 uur per dag zijn vrij van stempelen. Het is de bedoeling dat de commissie de leiding geeft en voorts het werk door de werkloozen wordt gedaan. Geld is er niet voor noodig. Wie interesse heeft voor het Segoba-werk kunnen zich opgeven bij het comité. Badmeester benoemd. Tot badmeester aan de zweminrienting van Volharding is benoemd de heer M. Po lak uit Amsterdam, die ook verleden jaar als zoodanig werkzaam was. De S.D.A.P. In de gehouden vergadering van de af- deeling der S.D.A.P. besloot men het be stuur van 7 tot 5 leden terug te brengen. Het aftredende bestuurslid de heer J. Kasten werd herkozen. In de plaats van den heer A. Schrijver werd de heer P. Gutter gekozen. Tot voorzitter werd de heer P. Gut ter en tot secretaris de heer Jb. Schouten benoemd. Een zwembad? Naar wij vernemen, bestaan er plannen in deze gemeente een zwembad te stichten. Pogingen worden aangewend om de inrich ting van de Heerhugowaarder zwemclub over te brengen naar deze gemeente. De Laatste Eer. Op de Woensdagavond gehouden be stuursvergadering van de begrafenisveree- niging „De Laatste Eer", werd besloten toe te treden tot de federatie van begrafenis- vereenigingen in Noordholland, waartoe de laatste algemeene vergadering het bestuur vrij mandaat had gegeven. De schade geregeld. Dezer dagen schreven wij, dat op de gemeentelijke stortplaats teer van de voor malige gasfabriek in brand was geraakt, dat de daardoor ontstane vergiftige dampen over het weiland van den heer Kouwenberg wa ren getrokken en dat het grasgewas van dit weiland tengevolge hiervan over een opper vlakte van plm. 3 H.A. was vergeeld en ver dord. De gebruiker leed hierdoor belang rijke schade. De gemeente is echter verzekerd voor wettelijke aansprakelijkheid. Dezer dagen is de schade geregeld geheel ten genoegen van den gedupeerde. Bij deze schaderegeling is uitsluitend afgegaan op de rapporten van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Schagen, die hiermede partijen een groote dienst heeft bewezen. Werkverschaffing verlengd. Bij het gemeentebestuur is bericht ont vangen, dat de gemeentelijke werkverschaf fing is verlengd tot 31 Dec. 1939. Inbraak. Woensdagmorgen kwam de heer C. NL tot de onaangename ontdekking, dat onge- noode gasten zich toegang hadden verschaft tot zijn motorboot, welke aan de Sluiskade gemeerd ligt. Alle kasten waren opengebro ken. De inbreker(s) had(den) zich te goed gedaan aan boter en kaas en een wollen deken meegenomen. De politie stelt een on derzoek in naar de dader(s). Werkloosheid toegenomen. Doordat een flink aantal arbeiders ont slag heeft gekregen bij het vliegveld te Ber gen is de werkloosheid in deze gemeente belangrijk toegenomen. BERGEN (25 t/m 31 Mei). Geboren: Elisabeth Franciska Maria, d. v. Johannes Willebrordus Randshuizen en Helena Agatha de Vries. Comelis Jan, z. v. Jan Dalen berg en Trijntje Bosch man. Ondertrouwd: Adrianus Gerardus van der Hilst en Hendrica Cornelia Johan- na Stedelaar. Overleden: Maria Margaretha Jong, oud 25 jaar. is al méér dan genoeg om een héél bosch m een holf uur in lichterlaaie te doen komen I

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9