DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chamberlain over de ramp met de „Thetis". Openstaande torpedobuis de oorraak. OPENBAAR ONDERZOEK AANGEKONDIGD. Luitenant Woods, de tweede, die de gezonken duikboot verliet, geïnterviewd. Molotofs antwoord. De raadslieden der Britsche regeering hebben het document in studie. Brand in het station van Warschau. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 131 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 6 Juni 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang In het Lagerhuis heeft gister minister president Chamberlain een uitvoerige verklaring afgelegd over de „betreurens waardige ramp" met de „Thetis", welke, naar hij zeide, was veroorzaakt door het onder water loopen van de voorste compartimenten van de duikboot, door dat een der torpedobuizen in den boeg openstond, toen het schip dook. Het signaaltoestel van de „Thetis" werd bij het stooten op den zeebodem vernield, zoodat het niet mogelijk was, in contact te treden met schepen op de oppervlakte. Onmiddellijk werden toen door de duik boot boeien losgelaten, terwijl rooksignalen werden gegeven, doch deze werden niet terstond opgemerkt. De minister-president zeide verder, dat gepoogd was, het achtersthip hooger uit het water te lichten, teneinde een gat hier in te branden, om de opvarenden te red den, doch dit is niet gelukt. Vermoedelijk zijn drie menschen omge komen, toen zij poogden uit het schip te Ontsnappen en zijn zij in het schip terug getrokken. Verder is gepoogd het schip door middel van pontons te lichten, doch het is uit de kabels losgeschoten. Men kan thans met geen mogelijkheid zeggen, wanneer het schip gelicht zal worden. De minister-president gaf namens de re geering en namens het huis uiting aan de diepe droefheid over het verlies van zoo veel waardevolle menschenlevens en aan de diepe sympathie met de achterblyven- den. De minister-president zette nader uiteen, dat om onbekende redenen het sluitstuk van de onder water staande torpedo-lan- ceerbuis was geopend, waardoor het water naar binnen stroomde. De bemanning was niet in staat, het eerste waterdichte schot te sluiten, zoodat de twee voorste compartimenten vol water liepen. Wel werden de balasttanks terstond leeggeblazen, doch het schip bleef zinken in een hoek van 35 graden en raakte den bodem op 130 voet diepte. Teneinde de ontsnapping van de opva renden uit de duikboot te vergemakkelij ken, werden door de bemanning alle maat regelen getroffen, om de duikboot, die aan vankelijk horizontaal lag, lichter te maken met het gevolg, dat tegen den ochtend, om 2.06 uur de achtersteven omhoog rees en zes voet boven water uitstak. De genomen maatregelen. Vervolgens deed Chamberlain mededee- ling van de maatregelen, welke door de admiraliteit en door de andere autoriteiten waren getroffen tot redding van de opva renden. Met name werden de torpedojagers „Brazen" en acht andere torpedojagers van het zesde flottielje, benevens zes mijnen vegers, twee duikbooten en een ander vaartuig uitgezonden, om de „Thetis" op te sporen. Aan deze nasporingen werd ook deelgenomen door een eskader vliegtuigen. Ten aanzien van de enorme moeilijkhe den. die duikers ondervonden bij het afda len naar de „Thetis", toen dit schip een maal gevonden was, deelde Chamberlain mede, dat er buitengewoon sterke stroo mingen stonden op de plaats, waar de duikboot gezonken was, zoodat de duikers slechts bij laag water kenden werken. Monoxy de-vergiftiging. De dokters, die de vier overlevenden na hun redding behandelden, hebben mede- deeling gedaan over den toestand van ern stige monoxyde-vergiftiging, waarin zü verkeerden. Tenslotte kondigde Chamberlain aan, dat met het oog op den Omvang van de ramp een volledig openbaar onderzoek naar de oorzaak zou worden ingesteld, terwijl in- tusschen het gebruikelijke onderzoek der vloot-autoriteiten naar de technische zijde ervan zal worden ingesteld. Lanceerbuis was open, Omtrent de oorzaken, welke tot de ramp leidden, heeft de heer Johnson, directeur van de scheepswerf Cammel Laird and Cy, nog medegedeeld, dat de „Thetis" is ver ongelukt, doordat er water in een van de voorste torpedolanceerbuizen is gekomen. Deze buis moet defect zijn geweest, of het voorsluitstuk was niet dicht. De beman ning heeft het achtersluitstuk geopend in de meening, dat er geen water in de buis was. Door den druk van het water konden de mannen de opening niet afsluiten. Toen de waterschotten waren neergelaten, ston den de twee voorste compartimenten onder water. Menschenlevens waren toen nog niet verloren gegaan. Vier mannen zijn omgekomen bij het ge bruiken van de Davis-toestellen. Kapitein Oram en luitenant Woods ver lieten de duikboot het eerst. Vier mannen wilden hun voorbeeld volgen, doch drie hunner moesten door welke oorzaak is niet bekend dood weer In de boot ge bracht worden, terwijl de vierde na eeni- gen tijd bezweek. Later zijn Shaw en Ar- nold nog door middel van het Davis-toestel ontkomen. Johnson zette uiteen, dat eerst Oram en Woods naar buiten zijn gegaan, omdat zij de nuttigste aanwijzingen voor het red dingswerk konden geven. Het was een zeer dappere daad van deze beide officieren, omdat zij niet wisten, of zij. aan de opper vlakte gekomen, redding zouden vinden. Gelukkig kwamen zij in de nabijheid van de „Brazen" boven water. Johson legde er den nadruk op, dat de admiraliteit alles heeft gedaan, om het le ven der bemanning te redden. De red dingspogingen werden echter op ontzetten de wijze bemoeilijkt door de sterke stroo mingen. De duikers werden in bijna hori zontale houding gedwongen. Zij slaagden er niet in. de verbinding tol stand te brengen, die de opgeslotenen van versche lucht had moeten voorzien. Een der over levenden heeft verklaard, dat hij geen half uur langer had geleefd, indien hij in de boot had moeten blijven. Vermoedelijke oorzaak. Luitenant Woods, die als tweede uit de „Thetis" ontsnapte, heeft in het eerste in terview, dat hij de pers toestond, verklaard: „Toen ik de duikboot verliet, was het Deze kaartjes illustreeren duidelijk de laatste twee duikbootrampen in een tijdsverloop van 10 dagen; beide zijn bü het proefvaren omgekomen. 126 menschen in totaal lieten hierbij het leven. Uit het verschil in ligging is het te verklaren waarom uit de Amerikaansche duikboot, die vlak gezonken was, op een grootere diepte wel menschen konden gered worden met behulp der duikerklok, het geen, bij de ongunstige positie van de „Thetis", alhoewel op geringer diepte, uitgesloten was. reeds zeer moeilijk om te ademen, maar ik had toen nog veel hoop, dat allen gered zouden worden, evenals de duikboot zelf. Ik wensch echter niet te zeggen, wanneer de eerste teekenen van bezorgdheid zich voordeden". Hij voegde daaraan toe, dat, zoolang het officieele onderzoek nog niet geëindigd is, hij geen enkele technische bijzonderheid omtrent het vreeselijhe ongeluk wensch te mede te deelen. Wel merkte hij op „Ik zou alleen nog willen zeggen, dat het gedrag van de bemanning alsmede van de verte genwoordigers van de Cammel Laird- scheepswerf en de marine-experts aan boord prachtig was.** Het onderzoek naar de ramp door de vloot-autoriteiten zal te Portsmouth wor den gehouden. De commssie van onderzoek zal met gesloten deuren vergaderen. Na het einde van het onderzoek zal een verklaring worden gepubliceerd, tenzij om bijzondere redenen hiervan moet worden afgezien. Ten einde de commissie van onderzoek in staat te stellen, haar werk zoo volledig mogelijk te verrichten, zal eerst hiermede worden begonnen, wanneer de „Thetis" aan de oppervlakte zal zijn gebracht. Woensdagmiddag om twee uur zal aan boord van een Britsch oorlogsschip in de nabijheid van de plaats, waar de onder zeeër is gezonken, een herdenkingsdienst voor de slachtoffers van de ramp worden gehouden. Blijken van deelneming uit Frankrijk en Italië. President Lebrun heeft in een telegram aan koning George zijn deelneming be tuigd met de ramp van de „Thetis". De koning heeft dit telegram telegrafisch beantwoord. De duce heeft den vlootattaché te Lon den opgedragen, het Engelsche ministerie van marine de deelneming der Italiaansche marine bjj de ramp van de „Thetis te be tuigen. Koning Victor Emanuel heeft den Engel- schen koning een telegram van deelneming doen toekomen. Het Engelsche Lagerhuis is gisteren voor het eerst na het Pinksterreces weer bijeen gekomen, maar de speaker kon de zitting niet presideeren, aangezien bü tüdens zyn Pinkstervacantie een rib gebroken heeft. In antwoord op een vraag verklaarde mi nister-president Chamberlain, dat het ant woord van de Sovjet-Unie ojj de Fransch Britsche voorstellen Zaterdag te Londen is ontvangen. Het wordt thans bestudeerd en de regeering hoopt binnenkort een verkla ring te kunnen afleggen. De Labour-afgevaardigde David Adams vroeg den minister-president of deze gezien zijn indertüd voor de overeenkomst van München -afgelegde verklaring over de groote waarde van het persoonlijk contact tusschen staatshoofden, het niet wenschelyk achtte een bezoek te brengen aan Moskou. Chamberlain antwoordde, dat zijn verkla ring natuurlyk moet worden gezien in het licht van den tijd, waarin zij werd afgelegd. In de huidige omstandigheden achtte de minister-president het niet waarschynlyk, dat het voorstel van Adams nut zou heb ben. Chamberlain antwoordde niet toen Adams verder vroeg, of er een uit den weg te rui men hindernis bestond tusschen Engeland en de Sovjet-Unie en of hy niet van mee ning was, dat door een persoonlijk bezoek deze hindernis wel zou worden weggeno men. Overleg met Parijs noodig. De Russische tegenvoorstellen op de Brit sche nota worden, naar de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, door de deskundige raadslieden der Britsche re geering bestudeerd. Het Russische voorstel zou een verdere gedachtenwisseling met de Russische regee ring noodig kunnen maken, in het bijzonder ten aanzien van de formule, welke de mo gelijkheid zou moeten dekken van een indi recte agressie via de Oostzee-staten. Daar het Russische antwoord óók aan de Fransche regeering is medegedeeld, zal het noodig zijn, met de Fransche autoriteiten overleg te plegen, aleer antwoord aan Mos kou kan worden gezonden. Voor de zitting van het Lagerhuis heeft Halifax een bezoek gebracht aan Chamber lain, die eerst vanochtend in Downingstreet is teruggekeerd. Waarschijnlijk zal van avond nog een bijeenkomst worden gehou den van de kabinetscommissie van buiten- landsche zaken. Het kabinet zal in zyn zitting van Woens dag spreken over de betrekkingen met Rus land, tenzy het noodig wordt geacht, het kabinet eerder in voltallige zitting bijeen te roepen. In diplomatieke kringen is men van mee ning, dat het onderhoud betrekking heeft gehad op de onderhandelingen met Sovjet- Rusland en het Russische antwoord op de laatste Britsche voorstellen. Vanochtend even na zes uur is brand uitgebroken in de nieuwe gebouwen van het station te Warschau, welke over en kele maanden gereed hadden moeten komen. De schade is zeer aanzienlyk. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers te betreuren zijn, zes ziekenauto's be vinden zich ter plaatse om de gewonden weg te voeren. Reuter meldde nader, dat het gebouw vermoedelijk geheel verloren moet wor den beschouwd. Een aantal personen werd gewond door het instorten van het dak. Nog slechts vier muren overeind. De brand in het station is vermoedelijk ontstaan doordat een vonk is gevallen op een hoop werk en zaagsel, welke op een der bovenste verdiepingen lag. Het middenge deelte van het nieuwe gebouw is ingestort, nog slechts de vier muren staan overeind, doch zy zyn wankel. Alle perrons en toe gangswegen tot het station zyn versperd. De geheele brandweer van Warschau is ter plaatse om het vuur te bestrijden. Bin nen het gebouw woedt het vuur zoo hevig, dat het niet mogelijk is binnen te dringen. Een spoorwegarbeider is om het leven ge komen en men vreest, dat nog twee werk lieden onder dei puinen liggen. Verscheidene brandweerlieden hebben verwondingen op- geloopen. Zie verder Buitenland pag. 1 3e blad. Moiofof wilde „alles ol niels". Het blijkt thans duidelijk zoo lezen wij in het Rott. Nbld. dat Moskou in verband met de Britsch-Russische bespre kingen tot Londen en Parijs heeft gezegd: Alles of niets. Een alles omvattend accoord, een accoord over de geheele lyn, of géén accoord. En dat die toon en die hou ding van de Russische overheden voor Londen juist een harde noot is om te kraken, is al even klaarblijkelijk. Degenen, die verwacht hadden dat de rede van Molotof den laatsten stap zou brengen in het voordeel van een reeds zoo lang aangekondigde Britsch-Fransch-Rus- sische alliantie en wie verwachtte 'dit niet? zijn voorloopig bedrogen uitge komen. Méér nog, Molotof heeft er geen doekjes om gewonden; in een diplomatieke taal heeft hy den Britschen en Franschen autoriteiten een slag in het gelaat gegeven. En over al het weinige, dat er van de fameuze Britsch-Fransch-Russische be sprekingen uitgelekt is, kan thans dit met zekerheid gezegd worden: Het zal nog lang duren, vooraleer het gedroomde anti aanvalsfront zal zyn tot stand gekomen. En meteen kan men zich voorstellen hoe het er te Moskou verloopen is, toen, daags voordat het opzienbarend nieuws aan de wereld bekend werd gemaakt, dat Litwi- nof „wegens gezondheidsredenen" als volkscommissaris voor buitenlandsche za ken ontslag gekregen had. Dezelfde Litwi- nof. waarover madame Tabouis in 1'Oeuvre wist te melden, dat hy eerlang met een belangrijke missie naar de Vereenigde Staten zal worden gezonden, zal toen wel op de vingers getikt zijn door zijn over heden onder wie zich niemand minder bevond dan zijn huidige opvolger Molotof juist omdat hij. zonder teveel tegenpres taties van Londen te eischen. zich klakke loos bij de Britsche voorstellen wou neer leggen. En nu wacht Londen weer op een ant woord van Moskou. Als dit antwoord is onderzocht, is het wel mogelijk, dat Hali fax, of diens onder-staatssecretaris. Butler, naar Moskou woidt gezonden, om er weer in persoonlijk contact te treden met de Russische machthebbers. En al dien kostbaren tijd, die door het niet accoord geraken van Londen en Parys zoo kwistig verloren gesmeten wordt, nemen de almogendheden te baa; om. hun piopaganda nog ruimschoots op te schroe ven. Zoo deed het Gayda, in de Giornale d'Italia, die wees op de krachten van het „stalen verbond", dat tusschen Rome en Berlijn bestaat en 't den democratieën, die nog alle moeite van de wereld nebben om een „pacten-verbond" tot stand te brengen, ten voorbeeld stelde. Moskou en Londen handelen, inderdaad, voor het oogenblik derwijze, dat men op den duur zou gaan geloovm, dat er geen gevaar meer bestaat. Dat die indruk, he laas, niet met de werkelijkheid overeen stemt, werd nog eens bewezen door de rede van den Paus, die, ter gelegenheid van Sint Eugenius gelukwenschen in ontvangst mocht nemen. Paus Pius XII bevestigde in een korte toespraak, dat het Vatikaan wél degelyk, in begin Mei, by verschillende staatslieden van groote Europeesche mo gendheden, stappen had aangewend voor het behoud van vrede in Europa „om dat het er naar uitzag, dat een gewapend conflict ging losbarsten." Weliswaar kon uit deze rede gelezen worden dat Mussol ini en Hitier geruststel lende verzekeringen geschonken hebben, maar even waar is het, dat de vrees voor oorlog niet door één belofte uit den weg geruimd wordt. Daarom juist is het hoog tijd dat de democratische landen zich haasten. De Britten laten ondertusschen de bla den maar schrijven over een productie van zooveel of zooveel vliegtuigen per maand. De tyd zal 't uitwijzen. Intusschen wordt de regeering meester in het land. Steen kolen, staal, melk, transport en alle andere sleutelbedryven komen onder controle. Er is zelfs een katoenmonopolie. Maar er is nog meer. De Britten ver trouwen geen vreemden meer. Er bestond vroeger een lijst met officieren, man schappen. stations, enz. over de R.A.F. Dat wil zeggen: de British Royal Air Force. Deze lysten zijn verdwenen. Het was te gemakkelijk voor spionnen. Men heeft zelfs geen cijfers meer over de sterkte van de eskaders. De kennissen, vrienden en vrouwelijke kennissen van de manschap pen hebben geen ander adres meer dan: „aan de goede zorgen van R.A.F." En die weet haar mannetjes te zitten. Spionnen moeten naar andere middelen uitzien om inlichtingen te verkrygen. En het dek van de Britsche handelssche pen moet versterkt worden, namelyk zoo, dat er kanonnen op de schepen kunnen geplaatst worden zoodra zij weer eens een thuishaven aandoen. Tegen einde van dit jaa- zullen er aldus 1000 schepen „in orde" gebracht zijn Aan de andere «jde van bet „front" wordt natuurlijk aan een en ander volle aandacht geschonken. Hierboven werd reeds gewag gemaakt ven een artikel in de Giornale d'Italia. Interessant is echter ook wat de diplo matieke redacteur van Stefani schrijft over de krachtsverhouding. Men leze slechts: Men kan in den huidigen staat van zaken de meening zyn toegedaan, dat de opstand der Baltische landen tegen de omsinge- lingspolitiek en de moeilijkheden tusschen de twee westelijke mogendheden en de Urss werkelijke garanties "oor den vrede vormen, althans voor het oogenblik. Ande re moeilijkheden voor de omsingeling en bijgevolg andere daadwerkelijke garanties voor den vrede vloeien voort uit het feit, dat de westelijke mogendheden geen vol doende continentale troepen hebben om ze te plaatsen tegenover het formidabele Italiaansch-Duitsche blok. Het Fransche leger zit vast aan den Ryn, de Alpen, in Libye en bovendien in de koloniën en zal niet kunnen nalaten de Pyreneeën en Marocco te bewaken. De troepen der ge- vasaliseerde staten in het oosten zijn niet voldoende, kortom het Italiaansch-Duitsche blok, waarby de steun nog kan komen van bevriende volken, overheerscht. Men meldt, dat Engeland een divisie per maand organiseert. Dat is een aan zienlijke vooruitgang, die echter het pro bleem niet oplost. Verscheidene jaren zul len voorbij moeten gaan, voordat de Brit sche generale staf zal kunnen beschikken over het aantal divisies, dat geëis>.ht wordt door de noodzakelijkheid om een reserve te vormen voor de Fransche divisies. Hon derden milliarden worden door Engeland bestemd voor de bewapening. Maar wan neer het betrekkelijk gemakkelyk is wa pens voor te bereiden is 't minder gemak kelijk, legers te organiseeren en is het moeilijk instructeurs op te leiden, d. w. z. kaders te vormen. Om te voorzien in het gebrek aan kader heeft de Britsche regee ring op 10 Mei j.L goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waarin machtiging ver leend wordt tot het oproepen van reser visten zonder dat daaraan een mobilisatie moet vooraf gaan. De ouden lossen echter het probleem der jongeren niet op. Men kan een omsingelingspolitiek improvisee- ren, maar men kan geen groote legers im- proviseeren. Tegenover deze moeilijk heden der omsingeling vindt men het zeer hechte blok van het nieuwe Italië en het nieuwe Duitschland, dat men kan bere kenen op een honderdtal geoefende en machtig bewapende divisies. Dit blok is de werkelijke behoeder van den vrede in Europa op de grondslagen der rechtvaar digheid.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1