Een zoon van z'n Vader Beschadig mij niet Gebruik VIM 2euit£etoH OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN GEMENGD NIEUWS. TV'EEDE BLAD 3 JHR. J- LOUDON TWINTIG JAAR GEZANT IN FRANKRIJK, i Onderscheiden met het grootkruis van het Legioen van Eer. Wel zelden is de Nederlandsche kolonie te parijs zoo verheugd bijeengekomen als Zaterdag ter gelegenheid van het vierde lustrum van Harer Majesteits gezant te Parijs, jhr. Loudon. De gevoelens van vreugde met het jubileum werden tot uiting gebracht door den heer B. J. van Gelder, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs. Spr. wees op de vele blijken van instemming, waarmee Loudon's benoeming tot gezant was begroet en bracht in herinne ring wat door dezen is gedaan, om den Nederlandschen naam in Frankrijk te ver- hoogen. Spr. haalde hier even een anecdote naar voren, waardoor wel duidelijk de groote sympathie der Franschen voor onzen gezant werd aangetoond, toen hy de woorden her haalde, welke uilgesproken werden door den hoofdsuppoost der Nederlandsche ten toonstelling te Parijs in 1921, dien Jhr. Loudon persoonlijk de gouden eere-medaille van de Orde van Oranje Nassau kwam thuis brengen: „Een Fransche minister zou nooit zoo iets gedaan hebben", zei de sup poost. „Ik heb een vrouw en een kind, maar als monsieur Loudon zou willen, dat ik in het water sprong, deed ik het". Door uw hartelijkheid, door uw mensche- lykheid ging de heer van Gelder voort kwam in den geest en in het gevoel van de Franschen ons land in de eerste plaats, soms zelfs vóór hun eigen vaderland, en zelden of nooit bezat een Nederlandsche gezant in Frankrijk een zoo groote populariteit. Het is dus niet te verwonderen, dat de president van de Fransche republiek u met zooveel voldoening ter gelegenheid van den huidigen feestdag het grootkruis van het Legioen van Eer heeft verleend, waarmede zoowel Nederlanders als Franschen zich van harte verheugen. Vervolgens werd den gezant namens alle Nederlanders een speciaal voor hem ge goten gedenkpenning aangeboden, waarop aan de eene zijde het profiel van den gezant is weergegeven, terwijl de keerzijde het legatiegebouw te zien geeft. Mevrouw Loudon werd de repliek van de maquette aangeboden. Zichtbaar ontroerd betuigde Jhr. Loudon zijn dank. KONINGIN EN PRINSES IN DEN SCHOUWBURG. De koningin en prinses Juliana hebben Zaterdagavond in den Amsterdamschen Stadsschouwburg de voorstelling van Die Walküre bijgewoond. Dat H. M. aanwezig zou zijn, was te voren aangekondigd, zoodat reeds tegen zes uur op het Leidscheplein het publiek zich verzamelde om de vorstin bij aankomst te verwelkomen. Door een kleine politiemacht werd het publiek op een afstand gehouden. In de vestibule van den Stadsschouwburg, aan den kant van de Marnixstraat, waar de hooge bezoeksters ontvangen zouden wor den, waren omstreeks dit uur aanwezig de waarnemmende burgemeester, mr, Krop man, de hoofdcommissaris van politie, H. J. Versteeg en het bestuur van de Wagner- vereeniging. Om tien minuten vóór half zeven arri veerde de koninklijke auto, komende uit Soestdijk, in de Marnixstraat. De beide hooge bezoeksters werden door het publiek luide toegejuicht; voor den in gang werden zij begroet door mr. Kropman -en luitenant-generaal van Hoogstraten. Te ruim elf uur, na afloop van de voor stelling zijn de koningin en de prinses per auto naar het paleis Soestdijk teruggekeerd, uitgeleide gedaan door het bestuur van de Wagnervereeniging en den waarnemenden burgemeester. Zy hadden gedurende de eerste pauze in een der speciial daartoe ingerichte foyers een licht avondmaal genuttigd. Gedurende de tweede pauze ontving H. M. verschillen de aanwezigen in haar loge. Een dichte me nigte verdrong zich langs de trottoirs van het Leidsche Plein en juichte de beide vor stinnen luide en hartelijk toe. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT. De directie van de firma Allan en Co., fabrieken van meubelen en spoorweg materiaal te Hillegersberg, heeft aan de besturen van de alg. chr. en r.-k. organi saties in het meubileeringsbedryf, her- haaldeiyk te kennen gegeven, het collec tief contract voor afdeeling meubelen en betimmeringen niet te willen aanvaarden. Het personeel heeft daarom de cesturen van de organisaties opgedragen aan de directie te berichten, dat 'ndien dit stand punt niet wordt gewyzigd, het werk op 19 Juni a s. niet zal worden hervat. Het betreft een personeel van circa 30 man. HET WILHELMUS. Dezer dagen zyn aan de koningin als mede aan prinses Juliana en prins Bern- hard de eerste exemplaren aangeboden van een op Initiatief van de Nederland sche vereeniglng Concertgebouw-vrienden vervaardigde gramofoonopname van het Wilhelmus, op magistrale wyze gespeeld door het Concertgebouw-orkest, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, terwijl aan de andere zijde van deze plaat een fragment van het Wilt heden nu treden uit Valeriua' Gedenck-clanck is opge nomen. Een der overwegingen, welke hiertoe hebben geleid, vond haar oorsprong in het feit, dat bij internationale manifestaties, zoowel hier te lande als in het buitenland, de uitvoering van ons volkslied dikwyis te wenschen overliet. Met de moderne hulp middelen van gramofoon en radio zal het thans mogeiyk zijn tot in de meest afge legen streken waar Nederlanders tezamen zyn, het Nederlandsche volkslied in al zyn schoonheid te doen weerklinken. EMIGRANTEN DOOR SMOKKELAARS BESTOLEN? Tal van Duitsche emigranten hebben den laatsten tijd, naar De Crt. meldt, bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat smokkelaars of andere personen hun geld en andere bezittingen bij hun vlucht naar Nederland hebben gestolen. De politie heeft voorts van emigranten, die zich reeds in Amerika hebben geves tigd, brieven ontvangen, waarin de schry- vers klagen, dat zij voor belangryke be dragen zijn bestolen door lieder in wie zy aanvankelyk het volste vertrouwen stel den. Een der laatste zaken, die by de politie te Amsterdam aanhangig is gemaakt, be treft den diefstal van 7000 mark en een party waardevolle huishoudelyke artike len, die een combinatie smokkelaars van Duitschland naar Nederland zou over brengen. Toen de familie hier was aangekomen, lieten de smokkelaars niets meer van zich hooren, zoodat men aanneemt, dat deze mannen, wier namen men amper kent, zich het geld en de voorwerpen hebben toege- eigend. Na veel moeite is de recherche van het bureau Pieter Aertszstraat er in geslaagd erkele leden van de smokkelcombinatie op te sporen. De verdachten hebben medege deeld, dat zy het geld zouden hebben ge geven aan een Duitscher in Keulen, die voor het overbrengen zou zorgen, doch sindsdien spoorloos is verdwei.en. Men twijfelt aan de juistheid van deze verklaring, doch het schijnt inderdaad her- haaldeiyk voo r te komen, dat Joodsche families, Ji2 naar Nederland wilden vluch ten, hun geld en goederen toevertrouwden aan Duitschers, die met Nederlandsche smokkelaars ir. contact storden. Deze tusscherpersonen zouden dan wel zorgen, dat geld en goed ovet de grens kwam, doch het bleek, dat aangifte bij officieele Duit sche instanties lucratiever voor hen was, hoewel het smokkelen hun toch ook flink wat opbracht. In vele grensplaatsen houdt de oolitie zich eveneens bezig met klach ten van Duitsche emigranten, die door smokkelaars van hun bezittingen zijn be roofd Gelden in beslag genomen. Dezer dagen is beslag gelegd op het safe-loket van een Pool bij één der groote banken te Amsterdam. Eenige jaren gele den zou deze man een bedrag van 20.000 voor een oude dame uit Duitschland naar Nederland overmaken. Nadat zy langen tijd niets van den Pool had vernomen, kreeg zij de mededeeling, dat hij in Duitschland met het geld zou zijn aange houden. Ook andere Joodsche families zouden op deze zelfde wijze door den Pool zijn benadeeld. De man ls thane spoorloos verdwenen. Door een advocaat is thans be slag gelegd op het safeloket, waarin zich zeer belangrijke bedragen zot den bevin den. Ongewenschte vreemdelingen. Reeds herhaalde malen heeft de Amster- damsche politie ontdekt, dat ook buiten landers. die naar Nederland zyn gevlucht, hun diensten aanboden bij het smokkelen van geld naar Nederland. Zy vroegen daarvoor enorme bedragen a,s belooning. De vreemdelingenpolitie treedt krachtig op tegen deze lieden, waarvan er inmiddels ook weer een aantal uit ons land zijn gezet. WAT KOSTEN DE MILITAIRE MAATREGELEN? Het lid der Eerste Kamer, de heer van Vessem (N.S.B.), heeft den minister van staat, minister van algemeene zaken, mi nister van financiën a.i. voorzitter van den raad van ministers gevraagd: 1. of hy gelezen heeft een aitlkel in De Standaard van 2 jaar, waarin medegedeeld wordt, dat voor gerequireerde personen en goederen auto's aan de eigenaren te hooge vergoe dingen worden brtaald. 2. Is de minister in staat en bereid in lichtingen dienaangaande te verschaffen en is hij voorts bereid mede te deelen: a welk bedrag sinds 11 April j.1, tot heden ter zake van de buitengewone militaire maatregelen, zoowel die betreffende aan schaffing van materiaal en uitvoering van werken, als die verband houdende met het buitengewoon onder de wapenen roepen en biyven van dienstplichtigen, in totaal is besteed b. Welke gemiddelde som per dag op heden de kosten ter zake van de hier- bovengenoemde buitengewone militaire maatregelen bedragen? ZIJN VROUW LATEN VERDRINKEN? Een tragisch verdrinkingsongeval met een kino, dat zich Zaterdagavond heeft afgespeeld in het Westzijderveld, nabij de fabrieken der Lakindustrie „Nederland" te Zaandam dreigt een afschuweiyken nasleep te krijgen. Op last van den officier van Justitie te Haarlem, mr. Sikkel, is de echtgenoot van de verongelukte vrouw, die ook te water was geraakt, doch die zich wist te redden, Zondagavond in arrest gesteld, onder verdenking zijn vrouw opzettelijk te heb ben laten verdrinken. Het officieele communiqué van de po litie zegt, dat de man aan het bureau van politie wordt gehouden, ten behoeve van het in te stellen onderzoek. Zaterdagnacht te twee uur heeft de po litie den man echter reeds in verhoor genomen, evenals Zondag den geheelen dag. Mr. Sikkel was hierby 's middags tegenwoordig, terwijl dr. Hulst uit Leiden sectie verrichtte op het lijk. Welke rede nen er voor de politie en justitie bestaan om den man voorloopig in arrest te hou den, kon niet worden medegedeeld. Aanleiding tot dit politie-onderzoek zijn geweest de minder gunstige antece denten van den verdachte. Reeds jaren schijnt hy een verhouding te hebben met een andere vrouw; deze zou er toe hebben geleid, dat het echtpaar reeds in een echt scheidingsproces gewikkeld is geweest. Wel kwam alles oogenschynlyk weer in orde, doch in werkelykheid bleven er conflicten. De politie constateerde by het verhoor van den verdachte herhaaldelijk tegen strijdigheden in zijn verklaringen. Hij ont kent schuld te hebben aan den dood van zijn vrouw. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE LONDEN Zal graaf van Limburg Stirum omslag nemen? Naar wy vernemen ligt het in het voor nemen van mr. J. P. graaf var Limburg Stirum, onze Nederlandsche gezant te Londen, in den loop van dit jaar om par ticuliere redenen ontslag aan te vragen. Jhr. Michiels van Verduynen opvolger? Het verluidt, dat opvolger zal worden Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Ver duynen, oud-gezant te Praag en oud-chif van de afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van buitenlandsche zaken. PANIEK IN OSS. Dolle stier de oorzaak. By een der exportslachteryen te Oss was men bezig met het lossen van koe beesten uit een spoorwagon. Er was een stier van ongeveer 1500 pond bij en om te voorkomen, dat dit vervaarlijke beest zou ontsnappen, had men de zware poort van het stationsemplacement stevig gegren deld. Het hielp niet, want toen de kolos zich plotseling ,met een vervaarlijken sprong wist vry te maken, rameide hy de poort en ging vervolgens aan den haal. In minder dan geen tijd was het beest het stationsemplacement opgeheld en tusschen de rails rende het in de richting Berghem. Onmiddellijk zette men een vervolging in. Snuivend en brieschend vervolgde het dier zijn weg en zelfs een achterop ko mende trein bracht hem niet uit zijn even wicht. Hij liet den trein passeeren en holde vervolgens een eindweegs langs de rails met den trein mee. De achtervolgers, wier aantal steeds aangroeide, hadden kans gezien het beest op korten afstand te naderen. De stier vluchtte om aan zijn belagers te ontkomen het vrye veld in en zette door aardappel en roggevelden koers naar Berghem. Honderden achtervolgers. Naarmate men meer de kom van het dorp naderde, werd het aantal achtervol gers steeds grooter. Honderden mannen, gewapend met schoppen, knuppels en stukken hout, achtervolgden schreeuwend het angstige beest, dat door het lawaai steeds doller werd. De moedigsten van hen waren inmiddels opnieuw den stier genaderd en een hunner trachtte hem met een zwaar stuk hout tot stilstand te bren gen. Toen de aanvaller den stier een klap tusschen de oogen probeerde te geven, nam het dier een aanloop en de man kon zich slechts het veege lijf redden, door zich op den grond te werpen en onder prikkeldraad door te kruipen. De directeur van de exportslachtery werd van het voorgevallene telefonisch op de hoogte gesteld; deze ging per auto naar de Ossche marechaussee-kazerne om eenige manschappen, gewapend met kara- bynen, te halen. Toen dezen in de Spaan derstraat te Berghem, waarheen de stier was gevlucht, aankwamen, bleek het ge- heele dorp in rep en roer te zijn. De stier had intusschen weer een aanval onder nomen op een vrouw, die gillend voor het dolle beest vluchtte. Vele tuinen en hek ken droegen de sporen van den stier. Toen kwam de marechaussee in het geweer. Het beest, dat in een roggeveld was terechtgekomen en juist met zijn kop boven de halmen uitstak, snoof onheil spellend. Het eerste schot, dat werd ge lost, trof weinig doel, daar het alleen den rug van het dier openreet. Brullend van pijn stoof het dier op de politiemannen af, wien dit ongewone werkje moeilijk viel. Nog twee schoten werden gelost, eveneens zonder resultaat. De situatie werd steeds kritieker. Toen verzocht de voorman-arbeider P. Bimber de marechaussee, het gevaarlijke werkje van hen te mogen overnemen. Met levensgevaar is B., die ernstig door den stier werd bedreigd, er in geslaagd het gevaarlijke beest neer te leggen. Zijn dagelijksch werk is het schieten van vee in de exportslagerij. Hij heeft reeds eerder een dollen stier neergescho ten. Het dier is ter plaatse verder afge maakt en per vrachtauto naar de export slagerij vervoerd. De directie der export slagerij heeft toegezegd, dat al degenen, die schade hebben ondervonden aan ge wassen en tuin, een vergoeding zullen ontvangen. (De Crt.) De Zuiderpier van IJmuiden. - De Zui- derpier van IJmuiden, die in verband met de ter plaatse genomen defensiemaatregelen is afgesloten, zal tot nader order op Zater dagmiddag van één uur tot zonsondergang en des Zondag den geheelen dag weer voor het publiek worden opengesteld. De redder Gerhard Bruin ten grave ge dragen, - Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag te Hollum het stoffelijk overschot ter aarde besteld van het lid dei bemanning van de motorreddingboot Abra ham Fock, den 43-jarigen Gerhard Bruir.. Tydens de October-stormen van 1938 nam hy actief deel aan de redding van de in nood verkeerende bemanningen van de Hoop op Behoud en de Johanna, in totaal 15 per sonen. Automatische girobiljetten. - De pryzen van de automatische girobiljetten zyn ver laagd. Radiotelefoonverkeer met Indië. - In Mei 1939 werden met Nederlandsch-Indië in totaal 977 gewone radiotelefonische ge sprekken gevoerd, waarvan 339 ln Neder land en 638 in Indië werden aangevraagd. Prov. Waterleidingbedrijf. - Ingediend is een ontelgeningsontwerp voor het uitbrei den van de waterwinplaats ln de gemeente Laren van de provincie Noordholland ten behoeve van het verzorgingsgebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland in de afdeeling Zuid. Ondeugdelijk snoepgoed - Na het ver orberen van een paaf snoepballen zijn twee kinderen, wonende aan de Gelderache kade te Amsterdam, ernstig ziek geworden. In den betreffenden winkel zyn de nog aan wezige ballen in beslag genomen. Meisje in het oog geschoten. - In de Tollenstraat te Leiden heeft een 9-jarige jongen, bij het spelen met pijl en boog, een 5-jarig meisje in het oog getroffen. Het kind werd onmiddellijk naar het Acad. Zieken huis overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Het meisje zal het oog wel moeten missen. Een dubbel varken. - In ÏJselmonde by den landbouwer H. K. Kooiman heeft een zeug twee biggen gekregen, welke met den buik aan elkaar zyn gegroeid. De diertjes zyn springlevend. Het kasteel Bergh wordt herbouwd. - Het kasteel Bergh te 's-Heerenberg, dat eenige maanden geleden door brand werd verwoest, zal worden opgebouwd. Nederland in den vreemde. - De ver- eeniging Nederland in den Vreemde heeft Zaterdag na een huishoudelyke vergadering vergadering, waarin alle bestuursleden zyn herkozen, een feestvergadering gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereeniging. Gen.-majoor A. Holland f. - In den leeftyd van 84 jaar is in Den Haag over leden gep. generaal-majoor A. Holland, rid der in de orde van Oranje-Nassau. Naar Suriname. - Naar ons ter oore komt hoopt Het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes, voorzitter van de vryzinnig- demoeratische Tweede Kamerfractie, zal zich op 11 dezer per s.s. Stuyvesant van de K. N. S. M. naar Suriname begeven voor het maken van een studiereis gedurende het parlementaire reces. Steun aan miliciens. - Zaterdag hield te Haarlem de Kon. nat. vereen, tot steun aan miliciens (Stamil) haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer M. C. koning, oud-directeur der Stoom vaart Maatschappij „Nederland", in welke bijeenkomst het 35-jarg bestaan der vereeni ging werd herdacht. Vegetariërs bijeen. - Zaterdag en Zon dag heeft de Nederl. Vegetariërsbond zijn jaarlij ksche algemeene vergadering gehou den te Lage Vuursche. Doordat aan deze vergadering ook een cursusbyeenkomst was verbonden, waren ruim honderd deelne mers uit alle oorden van het land opgeko men. Ook uit Gent in België waren twee deelnemers aanwezig. Zes verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ N.V. HEKMS. CüSTER ZN. Naar het Engelsch van RIDGWEI L CULLUM. Door T. v. d. MADE. 8) Iemand, die toevallig door de coupé liep bleef staan en keek toe. Toen liep hij door en keerde even later terug met iemand an ders. Na een poos begon Gordons geluk te er- minderen. Zijn twintig dollar verminder den tot vyftien, daarna tot tien, dan tot vijf. De ander maakte de eene „zeven na de ander. Weer rolden de steenen. Maar weer verloor Gordon en zijn laatste winst van vyf dollar verdween uit zijn zak. En vanaf dat oogenblik liet Fortuna hem volkomen in den steek. De ander won keer op keer. Gordon verhoogde zijn inzet tot vyf dollar biljetten. Een enkele maal won hij eens, maar daarop moest hij blijk baar dadelijk weer tweemaal verliezen. Soms lek het haast onmogelijk om de stee nen van zijn tegenstander uit de handen te krijgen. En als hy ze zelf wierp, verloor hy onmiddellijk. „Dat wordt vijf en zeventig dollar zei hij een keer na zoo'n verlies. „Jij wint steeds' „Als je maar geluk hebt", gaf de vreem deling laconiek ten antwoord. Een-Oog moest in zichzelf lachen en ging weer recht zitten. Gordon werd roekeloozer. Hij verdubbel de zijn inzet, zooals de jeugd zonder erva ring dat doen kan. En de ander zette hem daartoe steeds weer aan. als het Gordon's beurt was. Hij legde steeds meer in, dan hy dacht, dat zyn tegenstander zou aannemen. Gordon had nu al meer dan honderd dol lar verloren. Maar het spel ging nog steeds voort. Hy kwam zelfs tot over de honderd vyftig en toen kwam de Voorzienigheid tusschenbeide. Zoo langzamerhand had zich een aantal omstanders in den wagen verzameld. Het was er dik van den rook. Zy stonden in het middenpad en zaten op de leuning van de zitplaatsen der spelers en een paar hingen er over de rugleuning heen. Plotseling schudde de trein heftig in zyn vaart over een of andere oneffenheid. Hy slingerde een oogenblik 'geweldig, waar door de toeschouwer, die op de armleuning van den vreemdeling zat, zyn evenwicht verloor en boven op den speler tuimelde. Hij greep zich aan het tafeltje vast, dat dadeiyk omviel. De speler probeerde het nog te redden en in de verwarring van het oogenblik viel een tweede paar dobbelstee- nen, precies eender als het andere, waar mee Gordon juist moest gooien, uit zyn hand. Gordon schoot er als een gier op af. Een oogenblik lang heerschte er een adem- looze stilte. Zijn gezicht werd spierwit. Hij keek woedend naar den man tegenover hem en barstte los: „Jy speelt valsch!" Een-Oog leunde nu weer voorover. Maar de klep was nu van zyn andere oog ver dwenen. Wat er nu volgde, speelde zich zonder een enkel woord af. Gordon's groote vuist kwam met een doffen slag op het gelaat van den ander neer, waarby diens hoofd achterover tuimelde en hij het gevoel had, of zyn nek brak. Met zijn andere hand smeet Gordon het tafeltje door de coupé, terwijl de omstanders in de richting van de deuren wegvluchtten en zich zoo schielijk mogelyk verwijderden. Nu volgde er een wild tooneel waarbij alle remmen waren vebroken. Een-Oog had waardeering voor het geval en bleef kalm vanuit zyn hoekje zitten toekijken, hoe dit geveqht zich' bewoog van den eenen hoek van de coupé naar den andere. Een keer, toen het zijn richting scheen te zullen uitkomen, legde hy zyn boeltje zelf onder zyn zitplaats, zoodat de vechters daar geen hinder van zouden hebben. In het begin leek het even, alsof de twee mannen tegen elkaar opgewassen waren. Maar dat duurde niet lang. Gordon's jeugd, zyn uitstekende training, en behendigheid gaven hem een grooten voorsprong. Zijn arm leek wel een voorhamer, hij sloeg waar hij maar raken kon en zonder eenige moeite weerde hy de wilde slagen van zyn tegenstander af. Gelukkig voor den speler was het gangetje maar nauw en de zit plaatsen belemmerden Gordon's bewegingen en beide mannen tolden en tuimelden heen en weer, zoodat Gordon niet veel profijt van zijn overwicht had. De trein begon vaart te minderen. Een- Oog keek uit het raampje. Toen nam hy zyn boeltje bijeen en raapte het stapeltje geld van den grond op. Zoo bleef hy naar het gevecht zitten kijken en wachten tot voor hem het goede oègenblik kwam. De twee mannen merkten niets. Ze wa ren alles om zich heen vergeten en enkel vervuld van hun woede, die ze moesten luchten. De speler klampte zich aan zijn tegenstander vast en deed zijn uiterste best diens slagen af te weren, die als een hagel bui op hem neer bleven dalen. Gordon was zoo door het dolle heen, dat hij den ander niet los wou laten tot hij onherkenbaar was. Het werd een bloedigen strijd, maar dat had Gordon ook niet anders verwacht Hy was net een jonge leeuw, die van geen ophouden wist. Toen kwam Een-Oog's kans: hij rende op het portier toe, toen de trein met een ruk staan bleef. Het gevecht ging door. Het tweetal be merkte er niets van dat de trein stopte en geen van beiden lette er op. dat het portier plotseling open vloeg en dat er mannen in uniform kwamen aangehold. Het treinper soneel kwam binnengestormd, maar dat kon hen op dat moment niets schelen. Maar er gebeurde iets. HOOFDSTUK IV Gordon komt in „Snake's Fall" terecht. Gordon ging overeind zitten en wreef zyn oogen uit. Hij streek met zijn bebloe de hand over zijn gezicht en door zyn ver warde haren. Toen gleed zijn hand over zijn wang en zakte naast hem op den grond, waarop hij zat. Waar was hy? Plotseling zag hy de yzeren staven voor zich uit, en toen kwam zijn geheugen terug. Hy keek de rails af en in de verte kon hij nog den wegrijdenden trein onder- schel Toen begon hy zyn naaste omge ving eens op te nemen en hy bemerkte, dat hij op een smal voetpaadje zat van een klein spoorwegdepot ergens midden in het land. Hoe was hij daar verzeild geraakt? Hoe was dat ter wereld mogelyk? Toen hy geen antwoord vond op deze VTagen. keek hij verder om zich heen. En hy ontdekte, dat zijn handtasch en zijn overjas naast hem lagen evenals zijn hoed. Op eenigen afstand stonden een stuk of wat kerels op hun gemak toe te kijken en ze schenen zich best over hem te amusee ren. Dit laatste kon hy niet goed verdragen. Hy grabbelde naar zijn hoed, drukte die op zijn hoofd en sprong overeind. Hij was niet van plan zich te laten uitlachen. „Je hebt je best geamuseerd, is 't niet", zei een diepe, welluidende stem vlak naast hem. Gordon keerde zich om en daar stond Een-Oog, de man, dien hij in den trein had gezien. Gordon kreeg even lust, hem woedend af te snauwen, maar zijn nieuws gierigheid kreeg de overhand en hy be dwong zich. De oogklep was verwijderd van het tweede oog, en met een genoeg lijke uitdrukking bekeek hij Gordon. „Deze zijn van jou. geloof ik" ging de man voort, terwijl hij Gordon een rolletje bankbiljetten overhandigde. „Die schooier had het onder het vechten laten vallen. Ik vond het een onprettige gedachte, dat de een of andere treinveger ze zou inpikken. Zie je. ik had er wel een vermoeden van, hoe dat knokpartytje zou afloopen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7