Provinciaal zangersfeest te Alkmaar. Ondanks regen, goed geslaagd. J^toUticiaal 1lieuuus TWEEDE Dl.AD 25 jaar arbeiderszang in Alkmaar is zeker een goede gelegenheid geweest om dit zan gersfeest te organiseeren. Da Stem des Volks, die in het laatst van het vorige jaar haar 25-jarig jubileum had gevierd met een schitterend concert, had dit zangersfeest als sluitstuk van haar herdenking georganiseerd. En ondanks den regen, welke van 's mor gens vroeg tot ongeveer 4 uur neerviel, kan gezegd worden, het is alles prachtig ver- loopen. Reeds des morgens in de groote hal van het veilinggebouw constateerde men direct, dat niets aan het toeval was over gelaten. Precies op tijd werd alles afge werkt, toen alle deelnemers gearriveerd waren. Hier was het de heer A. Krelage Sr., die de zangers een welkom toeriep namens den Bond van Arbeiders Zangvereenigingen. De groote deelname van de koren in Noord- Holland verheugde spr. Hij wenschte allen een prettigen dag toe. Toen naderde het oogenblik, waarop de deelnemers zouden worden ontvangen door de Alktnaarsche Moderne Arbeidersbewe ging. De bovenzaal van het A. B. B.- gebouw was tot de laatste plaats gevuld met afgevaardigden der koren, toen de voor zitter van deil plaatselijken raad, de heer C. Couwenhoven, het woord nam. Het is, aldus spr., een genoegen, U allen namens de Plaatselijke Arbeidersbeweging welkom te mogen neeten. Waar het gemeen tebestuur van Alkmaar zich sinds eenige jaren op het standpunt heeft gesteld, op Zondag geen enkele organisatie officieel te ontvangen, achtte spr. het van het bestuur van de Stem des Volks een goede gedachte, de ontvangst namens de geheele arbeiders beweging in Alkmaar door den plaatse lijken raad te doen geschieden. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot den bondsvoorzitter, den heer A. Krelage en den heer Cardozo, maar daarnaast de afgevaar digden van zoovele arbeiderskoren. Welkom in Alkmaar, een stad met een historie, met stadsschoon en haar vele oude gebouwen. Alkmaar met haar kaasmarkt, haar groote kerk en haar prachtig stadhuis. Maar wanneer spreker zoo alle schoon heden der stad noemt, mag hij het zich wel veroorloven, ook iets over de beweging zelf te zeggen. Met een moderne arbeidersbeweging van ruim 1700 leden en een partij van ongeveer 500 maakt Alkmaar als niet-industriestad geen slecht figuur, hoewel deze aantallen natuurlijk voor uitbreiding vatbaar zijn. Desondanks, aldus spr., vormt zij een hecht front tegen alles wat reactie is Ook de cul- tureele organisaties staan op hetzelfde peil. En hieronder bedoelde spr. ook de Alk- maarsche Stem, de gastvrouwe van dezen dag. Zij is het zorgenkind der moderne be weging, vooral in de laatste jaren, maar waarvan spr. het vertrouwen heeft, dat zij zich onder de bekwame leiding van dén heer Belitzer niet alleen zal weten te hand haven, maar zich ook zal weten uit te breiden. De zorgen van de Stem vinden grootendeels haar oorzaak in de economische crisis, welke ook de arbeidersklasse drukt. Maar daarnaast, aldus spr., geldt ook het euvel, dat nog teveel arbeiders-zangers hun krachten geven aan burgerlijke zangver eenigingen. Moge bij deze het besef door dringen, dat hun plaats is in de Stem des Volks. Spr. besloot met allen een prettigen dag toe te wenschen, opdat allen weer naar de woonsteden terug zullen keeren met een aangename herinnering niet alleen, maar bovenal bezield met strijdlust om den zang in dienst te stellen nu en in de toekomst van de mooie socialistische beweging, tot heil van de arbeidersklasse. De voorzitter van den Bond van Arb. Zangvereenigingen, A. Krelage Srjf beant woordde deze begroetingsrede, waarbij hij zeide, dat het geen toeval was, dat juist Alkmaar voor dit Zangersfeest was ge kozen. Alkmaar met haar stadsschoon en haar mooie omgeving trekt de koren aan. Waardeering heeft spr. voor den grooten steun, welke de Alkmaarsche beweging aan de Stem des Volks, financieel, zoowel als moreel, heeft verleend in de afgeloopen periode. De wijze, waarop dit geschiedt, mag zeker voor het geheele land ten voorbeeld worden gesteld. Ook de voorzitter der Stem, de heer A. A. Wiesse, verheugde zich over de groote deelname en memoreerde den grooten steun der beweging, waarvoor spr. op deze dag nogmaals zijn dankbaarheid uitte. Moeilijke tijden zijn overwonnen, en wij gaan voort met het zingen van ons socialistische lied in het belang van den strijd der arbeiders klasse. Op verzoek van den heer Harmse uit Hoorn, zongen de afgevaardigden achter eenvolgens Morgenrood" en „Zur Sonne, Zur Freiheit", waarbij het nog eens duide lijk werd, hoe mooi het is, om naast het zelfde ideaal ook hetzelfde lied te kennen. Nadat de heer Couwenhoven een kort sluitingswoord had gesproken, maakte men zich gereed om zich aan te sluiten bij den stoet, welke inmiddels van het veiling gebouw was vertrokken naar den Stede lijken Muziektuin, waar des middags het concert werd gegeven. Langs de geheele route was een goede belangstelling, al zou die bij goed weer zeker grooter geweest zijn. In den Muziektuin. Gistermiddag en -avond werd, onder on gunstige weersomstandigheden, in den Muziektuin een prov. zangersfeest gehouden, waarop een groot aantal koren elk twee nummers naar eigen keuze zongen. Vooraf echter werd er om elf uur in het veilings gebouw een generale repetitie gehouden, gevolgd door een optocht door de stad naar den tuin, opgeluisterd door muziek van de arbeidersmuziekvereen iging Excelsior, diri gent de heer G. Anderson. Om 2 uur begon de zang. 1. P. A. L. V. UI, Landsmeer, dir. P. Broers, (Serenade van een Landsknecht van Orlando Lasso en De Vesper, van L. van Beethoven). Klein koortje, maar goed, en muzikaal gezongen. 2. Kunst en Strijd, Aalsmeer, dir. C. Olt- huis (Ego sum panis vivus en O Rex Gloria, beide composities van Palestrina). Moeilijke opgave, die men goed volbracht. 3. Morgenrood, Hoorn, dir. J. W. Harms, (Hodie Christus, van J. P. Sweelinck, en Lentedauw, van Ph. Loots). Wat ijl van klank, overigens knap werk. 4. De Amstelveensche Stem, dir. C. Olt- huis, <Die Meyplaisant, melodie begin 17de eeuw, bewerkt door A. Krelage, en De Her berg, bewerking van L. Belitzer, dirigent van de Alkmaarsche Stem des Volks). Twee luchtige, karakteristieke nummers, volkomen naar den inhoud voorgedragen. Zeer klein koortje. 5. De Stem des Volks, Culemborg, dir. G. M. Berendsen, (Beim Sonne-untergang, van N. W. Gade, en Zigeunerleben, van R. Schumann). Eerste nummer met pianobegeleiding. Men bleef niet op toon, later herstelde men zich. No. 2 ook met begeleiding en de zuiverheid wordt grootendeels bewaard. 6. Morgenrood, Santpoort, dir. M. Smeer, (De Profundis van von Glück, en Panis An- gelicus, van Cesar Franck). No. 1 te moeilijk voor dit koortje, stem ming niet te best, 2. veel beter, goede sopraansoliste, koor, als begeleiding der soliste vormden met de solo een geslaagd geheel. 7. Stem des Volks, Hilversum, dir. H. Duinker, (Ave Verum, van Mozart, en Du Hirte Israëls van Bortniansky). Mooi gezongen. Goed materiaal. Muzikaal leider. 8. De Jonge Stem, Amsterdam, dir. mej. L. Hulscher, (Ruim Baan, van mej. van Rennes, en Shepherd's Dance, van Edw. German). Frissche stemmen en goede voordracht. Beide nummers met pianobegeleiding. 9. Morgenrood, Ilpendam, dir. P. Broers, (Avondlied, van H. van Rheenen en Morgen- raad van O. de Nobel). Klein ensemble, zingt de nummers nogal koel. 10. De Stem des Volks, Huizen, dir. mevr. Schlütei', (Het jonge jaar, van H. Altink, en De Haneveer, van Wettig-Weissenborn). Flinke zang, gezond, muzikaal. 11. Het Roode Koor, Amsterdam, dir. E. Plukker, (Trauergesang van Blummer en Landerkenning van Grieg). No. 1 heel goed voor zulk een niet groot ensemble; no. 2 (met begeleiding) uitste kend. De dirigent zong de korte solo. 12. De Stem des Volks, Koog-Zaandijk, dir. P. Grin Jr., (Ellen, van I. J. Olman, en Eén Mei, van P Grin). 'n Enthousiast leider, wiens intenties door het koor nauwkeurig worden uitgevoerd. Resultaat: uitmuntende koorzang. 13. Kunst en -r-iprganda, A'dam, dir.. J F. Keja, (Maakt U gereed, en Sta op, beide van den dirigent). 1. Met sopraansolo; de koorbegeleïding daarbij klinkt bescheiden. In beide num mers goede zang, men gaf zich geheel. Het slot van den middag was een welge slaagde opvoering van „Zingend Vooraan", spel voor zang- en spreekkoor van Jan W. Jacobs, door alle aanwezige koren die een machtig klinkend ensemble vormden en een leekenspel groep. Spelleider A. Kesselaar, koorleider L. Belitzer, begeleiding een klein orkest van blaasinstrumenten met pauken, groote trom en bekkens. Het avondconcert. 's Avonds half 8 nam het avondconcert een aanvang. De Daad, Beverwijk, dir. P. J. Potgieser, (Avondklokken, van Bortniansky, en Avondstemming, van H. van Rheenen). Eenvoudige stukken, gezongen op een wijze die waardeering verdient. Kunst aan het Volk, den Helder, dir. C. W. Rusting, (Salve Regina, van Oberhoffen, en Zondagmorgen van C. Dopper). Een beschaafd zingend koor dat den in houd der nummers goed laat uitkomen, no. 2 met begeleiding. De IJmuider Volksstem, dir. J. Post. (Ne velvrouw, en Des Morgens, beiden van O. Koop). Het kleine ensemble geeft de nummers zoo goed mogelijk. De Stem des Volks, Assendelft, dir. G. Poel (Vineta van Abt, en Lentezang van Loots). Met toewijding gezongen. Vooral het 2e nummer niet gemakkelijk. Stem des Volks, Wormerveer en Excel sior, Zaandam, dir. J. Kolvers. (Slotkoor uit „Der Messias", van Han del, en Psalm 42, van MendelssohnBar- tholdy). Dit koor stond voor een moeilijke ongave uit Ps. 42 werd het slotkoor vertolkt men gaf aan beide nummers zijn beste krachten. (Piano voor begeleiding). Kunst en Strijd, Amsterdam, dir. S. H. Englander. (Twee koren uit Saul, van Handel). Alweer een ensemble dat zich uitmun tend van zijn belangrijke taak wijt. (Met begeleiding). Stem des Volks, Alkmaar, en Stem des Volks, Weesp, dir. L. Belitzer. (Jagerchor (Rosamunde) en Hirtenchor, beide van Schubert). De twee koren vormen een goed geheel, sopranen wat schraal uitvoering zorg vuldig voorbereid. (Begeleiding). De Stem des Volks, Haarlem, dir. A. Krelage, (Mirjam's Siegesgesang, van Schubert. Een flink bezet koor dat voortreffelijk het uitgebreide werk vertolkt, evenals de solisten in deze compositie het doen (met begeleiding). 't Waren alle gemengde koren die zich lieten hooren, en men heeft de ondervinding opgedaan dat in deze kringen de zang met succes beoefend wordt Als deskundige be- oordeelaar was aanwezig de bekende com- FEDERATIE VAN' V. V. V.'s IN NOORDHOLLAND. De voorjaarsvergadering van de fede ratie van V. V. V.'s in Noordholland, boven het Noordzeekanaal werd Zaterdag, 's mor gens 10 uur, in hotel Zeiler gehouden. De voorzitter, mr. D. Breebaart, <*e^de en heette bijzonder welkom baron Krayèn- hoff, voorzitter der A. N. V. V., en de nieuwe directeur, de heer Waal. en Ber gens burgemeester, mr. H. D. van Beenen, de voorzitter van de afd. Bergen, de heer Zeiler, de burgemeesters en wethouders uit de omliggende gemeanten, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken uit Hoorn en de afgevaardigden van 14 van de 16 afdeelingen. Eenige berichten van verhwdeidng waren ingekomen. Vrij uitvoerig werd bebandeM de klacht van Callantseog over de schade du- zij ondervinden die aan het Noordzeestrand hun brood moeten verdienen. De omzet belasting is een rem om het bedrijf renda bel te maken. De heer v. d. Garde (Schoorl) liet het voorkomen, dat wanneer men Ho- recaf ervoor spant, het verlies een winst werd, doch Bergen's voorzitter, die zelf een bedrijf exploiteert, liet een ander geluid hooren. Het jaarverslag van den secretaris, mr. J. P. Bosman, werd gelezen en onder dank goedgekeurd. Namens de kascommissie bracht de heer Zeiler rapport uit over de financiën. De post: reis en verblijfkosten, circa 200 vond de commissie aan de hooge kant. De heer Bosschaart deed rekening en verant woording. De ontvangsten en uitgaven wa ren 1179.91 <4, voordeelig saldo 66.28 Onder dank goedgekeurd. Niettemin is er nog een schuld van pl.m. 350 en de voorzitter deed een poging om een „voorschot" voor dat bedrag van het hoofdbestuur te ontvangen. Ook was gein- formeerd bij andere instantie, doch men gaf „niet thuis", al deed de voorzitter van de A. N. V. V. dat in hoffelijken zin. Het congres, te houden in Leeuwarden, zou spoedig onder de hamer zijn doorge gaan. ware het niet dat den Helder ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan in 1940, het congres binnen zijn veste wenschte te zien. Zoowel de voorzitter, als de heer Biersteker, hielden een warm pleidooi, doch er blijken ook andere gegadigden. Baron Krayenhof zeide dat uiteindelijk het con gres het laatste woord heeft. Van meer belang is te vernemen, dat de eminente voorzitter van de A. N. V. V. wel als voorzitter heen gaat, doch als gedele geerde voor de Ned. Spoorwegen in het hoofdbestuur aanblijft. Minder prettig was uit zijn mond te ver nemen. dat zijn heengaan een andere reden heeft dan ouderdom. Het congres zal als altijd de noodige attracties bieden. Be langrijk is de verkiezing van een nieuwe voorzitter, terwijl prof. Goudriaan, direc teur der Ned. Spoorwegen, over de taak van de Ned. Spoorwegen een causerie gehouden. Als afgevaardigde werd aangewezen de voorzitter. De heer Dinkelberg bracht rapport uit over de kwestie in de afd. Heemskerk, waar B. en W. nog al eens verschil van inzicht hebben. Er is tot heden niets bereikt. Mis schien brengen de verkiezingen andere wethouders, werd meer oprecht dan vrien delijk uit Heemskerk opgemerkt. Eén V. V. V. in Noordholland. Dit agenda-punt had heel wat voeten in de aarde. Zoowel van het dag. bestuur als van de leden werd weinig gevoeld om zich onder „voogdij" van Ged. Staten te stellen en aan den „leiband" te loopen van Amsterdam en Haarlem, die toch de lakens uitdeelen. Ged. Staten's „voogdij" is men liever voor de somma van 200, welke Ged. Staten aan ons toekennen, liever kwijt dan rijk. Laten we liever een federatie van noor delijk Noordholland in het leven roepen, met Alkmaar als centrum. De provincie moet eerst eens met een 10.000 per jaar over de brug komen, aldus de conclusie van de vergadering. „Drie dagen op het Stalen Ros". De voorzitter en de directeur vooral de laatste willen eens praten. Hij gevoel de voor om eens aan tafel te gaan zitten om de opmerkingen aan te hooren. Berei ken we niets wat spr. betwijfelde dan is er og niets verloren. Uiteindelijk in handen van het bestuur gesteld ter afdoening. De langdradige beschouwing werd onder broken door een voortreffelijke koffie tafel, welke den eigenaar alle eer aandoet. De voorzitter van de commissie, de heer J. J. Dinkelberg, heeft dit punt uitvoerig ingeleid en besproken. Met als uitgangs- ount Zaandam, zullen de deelnemers op 4. 5 en 6 Augustus a.s. De aantreffelijke in deeling van de parcours werd uitvoerig be sproken. Voor individueelen, tandems en militairen, resp. 80, 100 en 140 K M. per dag, is de deelname opengesteld, in 9 uur af te leggen. Het rijk-geïllustreerde programma, geeft antwoord op alle vragen. Men hoopt neen, heeft gegronde ver wachting dat de „Drie dagen parcours", door Noordhollands dreven> zal slagen. In de vacature van den heer Bosschaart. die door vertrek naaar Hilversum ons gaat verlaten, werd gekozen den heer Zeiler, Bergen. Wanneer we nog melden dat de na jaarsvergadering in Hoorn wordt gehouden, dan is dat het einde van de dag. welke om half 4 eindigde. De verdere leiding was nu aan mr. van Reenen. In zijn gezelschap en DE VLIEGRAMP TE VLISS NGEN. dat der wethouders hebben we een bezoek gebracht aan Parnassiapark, het Bio-Vacan- tieoord, waar de directrice ons toestond van het balcon een gezicht te geven op het rijke natuurschoon, dat Bergen aan Zee biedt. Een rit per autobus, met als eindpunt de speeltuin te Bergen, waar ververschingen werden aangeboden, was het einde van de dag. Jammer dat de duinwandeling door het gevorderde uur moest vervallen. FRUITTEELT-DEMONSTRATIE ECON. TECHNOLOGISCHEN DIENST. Verslag over de maand Mei 1939. Na den bloei werden in de afgeloopen maand de peren bespoten met 3/4 Bordeauxsche pap, waaraan toegevoegd 0,3 loodarsenaat en voor zoover dit noodig was, 0,1 nicotine ter bestrijding van de luis, welke in enkele variëteiten te voor schijn kwam, hetgeen ook te verwachten was na het achterwege laten der carboli- neumbespuiting. Hoewel luis in peer als regel niet zooveel schade doet, is toch de zekerste weg gekozen, door aan de sproei- stof nicotine toe te voegen. De appelen zijn na den bloei bespoten met Kolofog, waaraan toegevoegd 0,3 lood arsenaat ter bestrijding van de worm stekigheid en 0,1 nicotine ter bestrijding van de appelzaagwesp. In plaats van Califor- nische pap is Kolofog genomen om bladbe schadiging te voorkomen, welke eenigszins te verwachten was na regelmatigen vrij sterken wnd. In de eerste dagen van Juni is een ge deelte der peren weer bespoten, nu met 3/4 Californische pap Dit zal zoo spoedig mogelijk vervolgd worden op het overige gedeelte. Behalve schurftbestrijding wordt hiervan spintbestrijding verwacht, daar spintaantasting bij droog, warm weer ge makkelijk uitbreidt. Bij zonnig, warm weer wordt niet midden op den dag gespoten, terwijl dan Californische pap wordt gebruikt, waaraan toegevoegd 0,3 Kolofog of '/2 Cal-mo- sul. De vruchtzetting der bessen is heel goed. Bij de pruimen is de Reine Victoria veel te zwaar beladen, deze moet gedund worden; dit laatste zal bij de andere pruimen- variëteiten misschien ook hier en daar noodig zijn, maar in mindere mate. De appelen vertoonen ook een goede vruchtzetting. De stand der peren is uiteen loopend. De Triumph de Vienne is, evenals bij de meeste kweekers, slecht gezet, Beurré Hardy en William's Duchesse matig, de overige variëteiten zijn beter tot heel goed. De peren ruien echter nog vrij sterk in deze dagen, zoodat een definitief oordeel nog moeilijk is uit te spreken. In de Reine Victoria pruim bleek ook nu in enkele boomen weer loodglans voor te komen, welke direct uit de boomen is ver wijderd. Deze ziekte maakt vooral in de variëteit Reine Victoria heel wat slacht offers in de laatste jaren. De eerste veiling der groene kruisbessen zal spoedig te verwachten zijn, bij behoor lijke prijzen zullen deze evenals vorig jaar groen geplukt worden. ponist-directeur Otto de Nobel De voorzit ter van het Alkmaarsche koor, de heer Wiese, sprak na afloop een dankwoord en mocht volkomen constateeren dat dit zangersfeest (ook door de voortreffelijke regeling) buitengewoon geslaagd is, on danks den regen die den geheelen middag aanhield. A. K. VIJFTIG JAAR IN DE KAAS. Twee jubilarissen op denzelfden dag. Gister was het, naar de N. H. Crt. meldt, vijftig jaar geleden, dat twee Hoornsche jongens zich voor de eerste maal naar een van de vele Hoornsche kaaspakhuizen bega ven en voor het eerst de kaasjes opvingen en op de stellingen plaatsten. Nu, vijftig jaar later, werken beiden nog onvervaard in hetzelfde vak, dat hen in den loop van een halve eeuw lief is geworden. Beiden bleven zij al dien tijd hun firma trouw. De heer G Visser diende als kaasknecht de N.V. K. H. de Jong's Exporthandel, de heer L. van Riel was 50 jaren bij de firma T. Kroon Zonen. En hoewel het werk op de kaaspakhuizen steeds op de spierkracht aankomt hoeveel millioenen kg's kaas zouden er door de beide jubilarissen reeds verzet zijn? moei het toch wel een "ak zijn, waarbij men ge zond en sterk kan blijven, want beide jubi larissen zijn nog sterk en vitaal, denken er n". i° hun 63e levensjaar nog niet over het bijltje er bij netr te leggen. In den beginnen werd er gewerkt van s morgens 5 tot s avonds 8 uur, nu is dit precies andersom en heeft men uiteraard den vrijen Zaterdagmiddag en Zondag. En hcewel dit nooit bij eigen firma voorgeko men is, er waren in die dagen in Hoorn nog heel wat ka^sfirma's, waar ook den Zon dagnacht gewerkt werd, weken met tien tallen overure i werden er soms gemaakt buiten de lange, vaste werktijden om, en er was niemand, die er aan dacht voor deze overuren een extra-uitkeering te geven of te ragen. Dat hoorde doodeenvoudig bij het wérk. Geleidelijk aan werden de weken in later jaren tot 60 uur teruggebracht, tot de invoering van den a'hfi rigen arbeidsdag. Het blijkt, dat er altijd een hechte band bestaan heeft tusschen de werkgeversTT"" van generatie op generatie gingen enhit personeel, dat zoodoende hart voor de za V had en de belangen behartigde als h eigen, zoodat nog immer voor Van rÏÏ geldt: Hoe drukker, hoe liever. Zoo klom hi! geleidelijk op, op 30-jarigen leeftijd werd hij onderbaas en nu sinds 22 jaar is de ju bilaris meesterknecht en, zooals gezegd h" denkt er nog niet over om er mee op te houden, hoopt het record van de Hoornsche kaaszolders, een 60-jarig jubileum nog te breken. Iets, waarvoor de kansen ongetwij feld gunstig staan. Zeer zeker zal deze dag voor de jubila rissen, die zoowel bij hun superieuren als bij het personeel een groote achting genie ten niet onopgemerkt voorbij gaan en velen zullen Zondag zich naar de Jan Pz. Coen- straat en Merensstraat begeven om de jubi larissen met dit zeldzaam feit te feliciteeren Vrijdagmiddag is door den burgemeester van Hoorn, in tegenwoordigheid van den gemeente-secretaris, aan den heer G. Visser met een waardeerende toespraak uitgereikt de bronzen eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, hem dóór H. M. de koningin verleend. DE AFZET VAN DE VROEGE AARDAPPELEN. De voorschriften, welke de veilingen hebben ontvangen t.a.v. den afzet van de vroege aardappelen, vermelden wederom een indeeling in twee groepen. In groep A zijn opgenomen: Eerstelingen, Frühmölle, Geeltjes, Ideaal, Iris, Kralen, Opperdoezer Ronden, Paarspitten, Present, Roode Eerste ling, Schoolmeesters, Schotsche muizen, Volgelingen en de op tuinbouwteeltvergun ning geteelde Eigenheimers. In Groep B: Arran Crest, Duc of York, Dunar Yeoman, Evergood, Ninetyfold, Sut- ton en Wild Duc. De oogst van de in deze beide groepen ingedeelde en op tuinbouwteeltvergunning geteelde aardappelen is vrij Alle op teeltvergunning geteelde aardap pelen moeten, voor zoover men deze voor 16 Juli 1939 wenscht te verhandelen, geveild worden over de veiling, waarbij de teler is aangesloten. Met het oog op een afdoende controle op kwaliteit, sorteering en hoeveelheid, zal zooveel mogelijk daadwerkelijke aanvoer ter veiling moeten plaats hebben. In bijzon dere gevallen kan toestemming worden ver kregen voor het veilen op monster; hiertoe zal echter zonder toestemming van de Cen trale niet mogen worden overgegaan. De veilingen zullen voor 16 Juli 1939 de aangevoerde aardappelen niet mogen ver- koopen beneden de door de Centrale naar de verschillende perioden en naar den afzet in binnen- en buitenland vast te stellen minimumprijzen. Deze minimumprijzen zul len zoo spoedig als noodig worden kenbaar gemaakt. Omtrent de bestemming van de event. doorgedraaide aardappelen, die den vastge- stelden minimumprijs niet hebben kunnen opbrengen, zullen nadere instructies wor den gegeven. Wat de kwaliteitseischen, sorteering enz, betreft, wordt medegedeeld, dat de te veilen aardappelen, voordat ze geveild worden, door de veiling met inachtnemmg van de navolgende splitsing moeten worden gs' keurd: aardappelen, die volledig voldoen aan de gestelde eischen behoeven geen nadere vermelding en worden als goed beschouwd. aardappelen, die hiervan afwijken, maar nog toelaatbaar zijn, moeten als af wijkend op de veilingbrieven worden aan geduid. c. aardappelen, die werden afgekeurd, mogen niet worden geveild. i' l Drielingen en kriel zijn niet voor export toegelaten. De veilingen moeten voor export van op de veiling gekochte grooten en bon ken uitvoermachtigingen afgeven, evenwe» alleen onder de voorwaarden, dat de exporteeren aardappelen geheel moeten vo doen aan de in bestuursbesluit 50 gestel voorwaarden van kwaliteit en sorteerin?- De verpakking en verlading dienen zoo geschieden, dat geen goede aankomst in n® land van bestemming is gewaarborgd, controle op deze voorschriften, even den uitvoer, is in handen gesteld van Uitvoer Controle Bureau. Veilingen en e porteurs zullen zich er van op de hoogt® hebben te stellen, of voor de landen. heen geëxporteerd wordt, de Colorap kever-verklaring vereischt is. De sorteering voor de groep A is: v bonken 45 mm, groote 3450 mm. drl® gen 2636 mm en kriel beneden 26 alles vierkante maat. Al naar P^aatseh'Jn. behoeften kan de maat voor groote en ken iets gewijzigd worden. Voorts is bepaald, dat in iedere yöflRT king het gewicht vcor 100 aanwe»eJ1 moet zijn. Kwaliteit en sorteering moe voor iedere partij gelijk zijn.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8