Wijziging ongevallenwetten goedgekeurd. k PARLEMENT De kinderbijslagverzekering niet enthousiast ontvangen. Last van 18 a 20 millioen op het bedrijfsleven. GEMENGD NIEUWS. Spoct De ronde van Alkmaar. Matth. Jansen winnaar? QtMte&HUcaden HENSBROEK u BROEK OP LANGENDIJK X TWEEDE BLAD Als er technisch ingewikkelde wetsont werpen in de Tweede Kamer aan de orde zijn, kan de discussie maar weinig boeien. Niet alleen blijkt dat in de matige belang stelling van de leden (wie er niet beslist bij moét zijn of geen extravagante belang stelling heeft, gaat „efkens" naar de koffie kamer), maar ook uit de zuchten op de perstribune. En zoo was dat gistermiddag weer eens het geval toen een wijziging en aanvulling van de ongevallenwet 1921 en van de land- en tuinbouw-ongevallenwet 1922 aan de orde was. Een paar verande ringen hielden verband met de dreigende oorlogsgevaren, in zooverre dat de regeering nu al de werking van de ongevallenwet wil beperken tot schaden, ontstaan uit anderen hoofde dan uit de gewelddadigheden, ge pleegd in een gewapend conflict, maar an derzijds lieden die met de luchtbescherming te maken hebben onder de wet brengt, evenals arbeiders die bij werk aan militaire versterkingen e.d. een ongeval krijgen. Verder vult de wetswijziging eenige leemten in de wet op; zoo zullen bijvoorbeeld land arbeiders als uientrekkers ook onder de wet vallen. Van een verdere opsomming van de technische verbeteringen van verschillenden aard, zullen we ons nu maar onthouden. De heer Drees (s.d.) begreep, dat de re geering het oorlogsrisico buiten de sfeer van de gewone ongevallen wil houdéh, omdat de premielasten bij massale schaden voor de bedrijven te groot zouden worden, maar dat mocht een regeling voor de gedupeerde menschen niet verhinderen. Daar de re geering voornemens is die voorziening in derdaad te treffen, zou het aanbeveling moeten verdienen om tot zoolang dit ge deelte van het wetsontwerp terug te nemen, vond de heer Drees. Maar minister Romme was daartoe niet bereid, weshalve de soc. dem. afgevaardigde stemming over het des betreffende artikel vroeg. Met 50 tegen 27 stemmen werd dit echter goedgekeurd. Minister Romme heeft den heer Poll (r.k.) toegezegd, na te gaan of het mogelijk zou zijn ook de burgerwachters onder de wet te brengen. Met de technische verbeteringen (voor zoover ze ook materieele verbeterin gen meebrachten) waren de heeren Hilgen- ga (s.d.) en Loerakker (r.k.) tevreden, de heer van den Heuvel (a.r.) minder. Dr. Vos (lib.) kwam nog met een paar amendementen, waarvan hij er een met groote meerderheid (slechts zeven stemmen vóór) verworpen en het andere door den minister overgenomen zag. Dit laatste be oogde de mogelijkheid van beroep op den administratieven rechter open te stellen ten aanzien van beslissingen omtrent ge neeskundige behandeling in geval van een onderneming met een erkenden geneeskun digen dienst. Het wetsontwerp werd z. h. st. goed gekeurd. De kinderbijslagverzekering. Het ontwerp-kinderbijslagverzekering is een hartelijke wensch van de katholieken geweest, al jaren lang, maar ook van ver tegenwoordigers van enkele andere groepen, eveneens ter rechterzijde. Minister Romme gevoelde er zeer veel voor en is met een ontwerp gekomen, dat hij op een wijze heeft gemotiveerd, waar mede afgevaardigden als de heeren Drees (s.d.) en dr. Vos (lib.) het heelemaal niet eens waren, al hadden zij tegen een kinder bijslag op zichzelf (maar dan ook anders geregeld) geen bezwaar. Minister Romme schrijft in zijn toelich ting, dat de feitelijke loonbepaling in ons land voor het grootste deel der loontrek- kenden geen rekening houdt met ver schillen in den omvang van het gezin. Dat moet nu z.i. wel gebeuren en wel in het al gemeen belang het „gemeene welzijn". „Dat welzijn zoo schrijft prof. Romme toch brengt mede, dat de redelijke en zedelijk-handelende mensch, die voor het levensonderhoud van zich en de zijnen aan gewezen is op zijn arbeidskracht, in de or ganisatie der loonvorming niet in het alge meen een belemmering ontmoet tot het vol doen aan zijn recht op vorming van een gezin naar de wetten der natuur en aan zijn plicht tot onderhoud van het aldus door hem gevormde gezin". De heer Drees (s.d.) merkte naar aan leiding hiervan op, dat het uitgangspunt der sociaal-democraten bij het belang van de kinderen en de verantwoordelijkheid der ouders daarvoor ligt; dat belang kan van de vorming van een groot gezin doen afzien. Zij zoeken de verbetering voor de groote gezinnen dan ook liever in maatregelen als belastingaftrek, lager schoolgeld, moeder- schapszorg e.d., die door de geheele gemeen schap, naar gelang van ieders inkomen, worden bekostigd. Dr. Vos liet zich ten aan zien van dit punt ongeveer in den zelfden geest uit. Veel scherper zeide de heer Weit- kamp (c.h.) het, die in zijn fractie met be trekking tot de sociale verzekeringen en de achterstelling van het platteland bij de vele voordeelen genietende arbeidersbevolking in de steden, een aparte plaats inneemt; de heer Weitkamp nu wees op verantwoorde lijkheid die ieder, die een gezin wil vormen, heeft, n.L om terdege vóór zijn stap te overwegen of hij wel een gezin kan onder houden. Het „ga heen en vermenigvuldig u" wil niet zeggen (aldus deze afgevaardigde, dat men niet anders te doen heeft dan zich te vermenigvuldigen. Het wetsontwerp bepaalt, dat de arbei der, wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt, voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den vijftienjarigen leeftijd nog niet bereikt heeft, recht op kinderbijslag heeft. Deze bijslag hangt samen met de hoogte van het verdiende loon en varieert van 0.10 tot 1 0.25 over iederen dag waarop de arbeider heeft gewerkt. Een loongrens is er niet en premieverhaal de werkgevers betalen de verzekerings premie is verboden. De minister heeft in vele opzichten bij de Ziektewet aanslui ting gezocht, behalve bijv. ten aanzien van de loongrens. De meeste sprekers maakten hiertegen bezwaar, behalve de heer Kuiper (r. k.), die het ontwerp en de uitwerking van het beginsel geheel toejuichte, slechts de hoop uitsprekend, dat de minister voor de kleine zelfstandigen ook een bijslagre geling zou instellen. De heer Smeenk (a. r.) die eveneens den minister steunde, achtte zoo'n regeling voor deze groep van men schen practisch niet mogelijk en daarom moest het voor dezen ook van de groote groep er beter aan toe wordende arbei dersgezinnen komen. Hoorde men nu den heer Woudenberg (n. s. b.), Bakker, dr. Vos of den heer Drees, allen hadden de klacht dat de klei ne zelfstandigen buiten het ontwerp vielen; zij waren het ook, die een inkomensgrens wilden stellen, aansluitend bij die van de Ziektwet. Maar dr. Vos wilde de leeftijds grens dér kinderen ook verlagen, n.L tot 14 jaar en de toelagen pas beginnen te geven bij het vierde kind. Volgens hem zullen de lasten die nu weer op het bedrijfsleven worden gelegd, tezamen een 18 a 20 mil lioen bedragen. Noch hij, noch de heer Drees waren geestdriftig voor het ontwerp; zij zouden eerst den minister eens hooren en afwach ten hoe het ontwerp er na de behandeling door de Kamer uitziet alvorens hun stem te bepalen. De klachten van den heer Bak ker gingen niet zóó ver, dat hij of de meesten van zijn fractie hun stem aan het ontwerp zouden onthouden; hij betreurde vooral dat de plattelandsarbeiders in niet zoo groote mate van den toeslag zouden pro- fiteeren en dat de minister de nog onerva ren bedrijfsraden als uitvoeringsorgaan mede had ingeschakeld. De meeste spre kers gaven te kennen, dat de kinderbijslag een loondrukkende werking zou uitoe fenen. De heer Woudenberg heeft gisteren al gezegd dat hij tegen zou stemmen, omdat de minister bij het verkeerde einde was begonnen, namelijk niet eerst het bedrijfs leven op gang had gebracht, dat de nieu we lasten moet kunnen dragen, en omdat hjj de uitwerking verder niet geslaagd achtte; voor den heer Weitkamp (c. h.) was het ontwerp onaanvaardbaar. Ziezoo: dat weten we dus al. Een bepaald enthousiaste ontvangst heeft het dus niet gehad! N.V. ROTTERDAMSCHE VERZEKERINGS-SOCIETEITEN. Het jaarverslag der Vennootschap over 1938 is heden door de directie uitgebracht in de gewone algemeene vergadering van aandeelhouders. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Het voorstel van com missarissen tot verdeeling van het winst saldo werd aangenomen. Het dividend zal zijn 30 pCt. op de verplicht en 10 pCt. op de onverplicht gestorte bedragen en de uitkee- ring op winstbewijzen 120.05 per stuk. LANDBOUWER BIJ AANRIJDING GEDOOD. Gisteravond is de 63-jarige landbouwer A. Hardijzer, uit Capelle aan den IJssel, die per fiets den provincialen weg Rotterdam- Gouda wilde oversteken, door een vracht auto gegrepen, en tegen den straatweg ge worpen. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Nieuwerkerk aan den IJssel over gebracht. Terugbetaling op stations. - Dezer da gen zijn de bevoegdheden der stations, wat betreft terugbetaling van den prijs van ge heel of gedeeltelijk ongebruikte plaats- kaarten en abonnementen in binnenlandsch verkeer, opnieuw uitgebreid. De spoorwegen maken het den reizigers hiermede weer gemakkelijker, omdat men nu in vele gevallen verrekeningen direct aan de stations regelen kan, terwijl men zich vroeger schriftelijk tot de hoofdadministra tie te Utrecht wenden moest. Jongetje verdronken. - Het vierjarig jongetje J. H., wonende in de Schermer straat te Haarlem, is gisteravond in de Brou wersvaart gevallen en verdronken. Aan bekomen verwondingen overleden. - De wielrijder, die Woensdagmiddag te Amsterdam tijdens een verkeersopstopping op het Leidscheplein tusschen voor- en bij wagen van de tram is terecht gekomen en ernstig werd gewond, is in het Wilhelmina gasthuis aan de gevolgen overleden. Inbraak in de Residentie. - Terwijl de bewoners uit waren, hebben gisteravond inbrekers in een perceel aan de Nieuwe Parklaan te Den Haag hun slag geslagen. Zij hebben een ruit van de keukendeur me zeep besmeerd en daarna ingedrukt. Zoo konden zij de deur van binnen openen. De buit, dien zij uit een kast op de eerse etage haalden, was niet gering: drie banK- biljetten van f 1000, een platina horloge met briljanten, een gouden horloge met ketting en een gouden sigarettenkoker. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 75 cent per kg. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 15 tot 22 Juni vastgesteld op 60 cent per kg. (onveranderd). Biggenmerken. - In de week van 29 Mei tot 3 Juni 1939 zijn aangebracht 43.793 biggenmerken, tegenover 46.406 in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 3 Juni 1939 zijn in totaal gemerkt 916.928 biggen, en in het zelfde tijdvak van 1938 915.211. Verzoek tot verbindendverklaring. - Door den bedrijfsraad voor het stucadoors- bedrijf is ingediend een verzoek tot verbin dendverklaring van bepalingen van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor dat be drijf. Dit verzoek met de daarbij behooren- de stukken ligt tot en met 5 Juli 1939 voor belanghebbenden ter inzake op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspec tie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen, terwijl bij het departement van sociale zaken voor belanghebbenden, zoo lang de voorraad strekt, op aanvrage afschriften van het ver zoek en van de daarbij behoorende stukken verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen inwilli ging van bedoeld verzoek kunnen vóór of op 5 Jul 1939 schrfitelijk bij den minister van sociale zaken worden ingebracht. De Helyeth-ploeg ln Valkenburg: 1. Engel, (kampioen); 2. de Groot; 3. de Hoog. In Alkmaar nieuwe zegetocht?! Vertegenw, Helyeth-ri)wielen: W. METZ, Hoogstr. 3, Alkmaar. W ielrennen. Donderdagmiddag, pratende over de Ronde van Alkmaar, vertelde ons een kennis, dat Jansen deze Rgpde zou win nen. Deze renner zou op liet oogenbük in grootschen vorm zijn en al zijn con currenten aan zijn laars lappen. Ben je zoo zeker van Jansen's zege? vroegen we. En toen begon de profeet te twijfelen. Die Saes kan 't ook winnen en Engel nee Engel niet, die wordt nu hij kam pioen is, te veel in de gaten gehouden. Maar ja, Hofstede en Bosma zijn ook al niet voor de poes. En na even aarzelen Nee, tóch Engel met de Hoog en Cor de Groot als zijn grootste tegenstanders. Nu is het altijd gevaarlijk, om voorspel lingen te doen en eigenlijk is het bij weg wedstrijden heelemaal onmogelijk, omdat er zooveel onbekende factoren zijn, waarmee rekening moet worden gehouden, dat zelfs een onbekende out-sider zoo'n wedstrijd kan winnen. Al zal dat natuurlijk wel altijd een uitzondering blijven. Wij hebben zoo juist inzage gehad van de deelnemerslijst en als we deze vergelijken met die van het vorig jaar, dan zien we, dat het veld thans veel sterker bezet is. Nu is dat niet zoo heel erg wonderlijk, om dat er thans een vrij groote groep renners is, wier onderlinge kracht weinig verschilt. Maar dat sterke veld beteekent voor het publiek, dat het de grootst mogelijke zeker heid krijgt op een spannenden wedstrijd. En dat beteekent ook, dat de boven aange haalde voorspelling vooral niet meer is dan een voorspelling. Waarom zou Ab Bosma geen kans heb ben? Hij rijdt nog wel voor eigen publiek, wat natuurlijk een moreelen steun beteekent. En zouden Panman en Balvers al bij voor baat kansloos zijn? Wij gelooven het nooit; integendeel, deze twee Alcmarianen kunnen voor groote verrassingen zorgen. En Jan Groot? En Piet Evers? Zij kennen het parcours op hun duimpjes en kunnen daarvan profijt trekken. Bovendien zijn er nog verschillende spe ciale premies voor Alkmaarders, d.w.z. voor leden der twee Alkmaarsche wielerclubs. Dat is voor hen allen een attractie te meer, om zich geheel te geven. Wij noemen o.a. de verguld zilveren medaille der V.V.V. voor de best geplaatste nieuweling en de groote zilveren medaille der gemeente voor de best geplaatste amateur of onafhankelijke. Bo vendien zijn er diverse kazen als speciale Alkmaarsche premies beschikbaar gesteld, die dus allen door Alkmaarders gewonen kunnen worden en zoo zullen in beide cate gorieën de Alcmarianen en Victrix-renners goede kansen maken op winst! Behalve deze premies zijn er nog verschil lende anderen, waarbij de schenkers geen beperkende bepalingen hebben gemaakt. Al die premies worden in sprints ver reden, zoodat het op de van Houtenkade morgenmiddag wel heel erg interessant zal worden. Meer behoeven wij nu toch zeker niet meer te vertellen over de Vierde Ronde van Alkmaar. Moge prachtig zomerweer deze Ronde begunstigen! H.L.O.-OEFENINGEN. Vier oefenavonden zijn er nu voorbij; en op deze avonden hebben wij uitstekend weer gehad, is de opkomst behoorlijk ge weest en is er met veel animo geoefend. Bij de deelnemers van dit jaar zien wij een groote kem van oude bekenden en daar naast vele nieuwe gezichten; dat nieuwe is er echter reeds af: de nieuwelingen zijn op genomen in de bekende sfeer en voelen zich er reeds thuis. Opmerkelijk is het anders dat zoo vele menschen eerst afwachten; nu wij eenmaal begonnen zijn, komen er nog steeds nieuwe aanmeldingen (tegen het ver hoogde tarief kan men immers nog altijd trainingskaarten krijgen! ook op het terrein, doch men moet bedenken, dat men zonder toegangskaart moeilijkheden bij de ingang- controle ondervindt: publiek kunnen wij niet meer toelaten, het is hinderlijk voor hen, die oefenen); ook zijn er, die eerst willen kijken, alvorens te besluiten: wij hopen en verwachten ook, dat dat besluit gunstig zal uitvallen, gunstig t.o.v. het eigen lichaam, gunstig t.o.v. de H.L.O. Naast de athletiek moeten echter ook de andere onderdeelen van de alzijdige examen- eischen geoefend worden. Bij voldoende deelname kan men een groote korting krij gen op de verschillende abonnementen op onze zwembaden, zoodat men het zwemmen voordeelig leeren kan, terwijl wij natuur lijk ook weer gaan wandelen. Diverse wan deltochten staan reeds op het programma: een Zondagochtend-, een avond- en een Zaterdagmiddagwandeling, waarvan de af standen regelmatig toenemen. A.s. Zondag gaan wij aan den wandel! Als plaats van vertrek is gekozen: de ingang van de Sportparklaan, als tijd half negen 's morgens. Na een frissche wandeling, met rust, van hoogstens 18 K.M., zijn we om 12 uur weer terug. Wij hopen op geschikt weer en rekenen op een groote opkomst: r.iet alleen zij, die de athletiektraining mee maken, doch ook diegenen, die straks aan het examen willen deelnemen en zij, die nog weifelen, zijn welkom. Laten ook de Juniores (Jeugdgroep van 1416 jaar) er om denken, dat zij dit jaar ook de wandel- proef moeten afleggen! En laten wij allen er om denken, dat we voor gechikte wan- delkleeding en goed schoeisel zorgen. Tot Zondag, H.L.O.-ers! VoetbaL ADSPIRANTENDAG N.H.V.B. 92 elftallen ingeschreven. Niet minder dan 92 elftallen, dat is dus meer dan 1000 jonge voetballers, zullen Zondag op het Gem. Sportterrein het jaar lij ksche NHVB-tornooi meemaken! Dit zeer groot aantal deelnemende elftallen heeft de organisatie-commissie heel wat werk gele verd, maar tenslotte heeft men het klaar ge speeld, om een programma samen te stellen, dat precies op de minuut af klopt. Er zijn acht speelvelden ingericht en elke wedstrijd duurt tweemaal een kwartier. Er wordt om 10 uur al begonnen, wat wel noodig is, om dat er maar eventjes 92 wedstrijden ge speeld moeten worden! Een jeugddag van onvergetelijke jolijt is op komst! Maandagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van den heer S. B. F. Kooiman. De heer Bommezjj informeerde naar de koolduivenbestrijding. De voorzitter deelde mede, dat deze is geregeld als het vorig jaar en bovendien is nog 10 toegestaan aan de L. T. B. te Spierdijk. De voorzitter deelde mede, dat door het hoofdstembureau is uitgemaakt, dat de raad in zijn geheel is herkozen. Spr. hoopte in September allen weer aanwezig te zien, om op dezelfde aangename Wijze te kunnen voortwerken. Ingekomen was een verzoek van de R.K. Bewaarschool te Spierdijk om subsidie. B. en W. stelden voor om afwijzend te be schikken. Weth. Oudejans zeide, dat het wel te be treuren is, maar de regeering zal het aan een noodlijdende gemeente toch niet toe staan. Van het Alkmaarsch Ziekenfonds was een sehrjjven ingekomen, dat de crisisregeling niet zal gelden voor werkloozen, die na 26 April 1939 lid zijn geworden. De voorzitter zeide, dat het hier een z.g.n. goedkoope regeling betreft, waarbij het fonds 1/3 en de gemeente 1/3 in de premie bijdragen. De heer Bommezij vroeg of, als er zich iemand uit een andere streek hier zou ves tigen, dit ook van toepassing is. De voorzitter meende van niet als de be trokkene reeds eerder verzekerd was. Die wordt dan gewoon overgeschreven. De raad besloot beide borgstellingen op te heffen. De bijdrage van de kosten der ge meente huishouding over 1939 zijn 8850. Een brief van den minister van Binnen- landsche Zaken was ingekomen, waarbij de voorwaarden werden genoemd, waaraan de raad moet voldoen, wil onze gemeente voor rijkssteun in aanmerking komen. Daar deze niet van overwegend bezwaar waren, werden ze aanvaard en zal de ge meente 8850 aan rijkssteun ontvangen, be houdens eventueele niet te voorziene wijzi gingen. De begrooting werd hiermede in overeenstemming gebracht. Er komt voorloopig geen nieuw uurwerk in den toren. Van Ged. Staten was er een brief, waar bij werd opgemerkt, dat het betreffende raadsbesluit de goedkeuring van G. S. niet behoeft, maar dat het in geen geval van het restant van het G. E. B. mag worden betaald, omdat dit was bestemd voor buiten gewone aflossing van het nadeelig saldo, dienst 1933. De voorzitter noemde het een eigenaardig geval, want het betreffende raadsbesluit tot buitengewone aflossing behoefde ook geen goedkeuring. B. en W. meenden toen vrij te staan in l.et aflossen der leening. Nu zal echter worden afgelost. Verder stelden B. en W. voor een nieuw besluit te nemen en daarvoor een leening, groot f 1500, aan te gaan, af te lossen in 20 jaar. Weth. Wit vond dat het wel eens moeilijk wordt om alles goed bij te houden, maar aan de klok moet zoo mogelijk iets ge beuren. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Voor den B-steun 1939 werd gevraagd van de gemeente per werklooze 2 per B-boer of tuinder f 1. Er zijn 16 werkloozen en 2 B-boeren 30 B-tuinders, kosten zijn 64, die worden toegestaan. Beschikbaar komt voor de werk- loozen 16 X 5.78 92.48, en voor boeren en tuinders 32 X 1-98 f 60.48. Het laatste ingekomen stuk was een ver zoek om subsidie voor het Centraal Zieken huis over 10 jaar. Toegestaan was f 168 per jaar, doch nimmer is de volle bijdnage be taald moeten worden. B. en W. stelden voor om in t vervolg geen subsidie meer te verleenen. De voorzitter zeide, dat men alleen d® eerste 10 jaar het ziekenhuis op gang wüfe helpen. Als geen bijdrage meer zou worden ver leend zou tariefsverhooging noodig zijn. Dit noemt men een stok achter de deur. Weth. Wit had te Alkmaar een vergade ring bijwoond en is daarvandaan niet over tuigd teruggekomen. We hadden gehoopt, dat het ziekenhuis na 10 jaar rendabel zou n. Dit is niet het gevaL Verder heeft Alkmaar veel voordeelen van het zieken huis. Alle doctoren enz. wonen er en als men wat voor de zieken meebrengt, wordt het daar gekocht. Weth. Oudejans heeft het steeds een on billijkheid genoemd en heeft voor 10 jaar alles gedaan om het te voorkomen. Nu verheugde spr. er zich over, dat B. en W. unaniem voorstellen, geen bijdrage meer te verleenen. De heer Bommezij vond het treurig, dat het nu nog niet rendabel is. De heer Bas vroeg of de bijdragende ge meenten nog voordeelen hebben. Hoe staat het met besmettelijke ziekten? Weth. Wit: We hebben hierover aan Alk maar geschreven, doch de gemeente die bij draagt heeft niet meer rechten dan een ander. Alleen zou als er toevallig 2 rieken aankwamen en er plaats was voor één patiënt, die van een bijdragende gemeente voorgaan. Met algemeene stemmen werd het voor stel van B. en W. aangenomen. B. en W. stelden voor opnieuw aan de re geering te verzoeken om een derde lokaal aan de o. 1. school te mogen bouwen. Dit werd goedgevonden. Aangezien het geld duurder wordt, werd besloten de rente van de kasgeldleening te verhoogen van 1 op 13/4 De heer Bas vroeg naar de werkver schaffing. Deze staat stop. Van 12 Juni tot 26 Juli mogen 6 menschen in zorg worden ge houden, van 26 Juli tot 26 Augustus 10; mo menteel zijn er 3 werkloozen. De heer Bommezij wilde een rijwielberg plaats bij de schooL De voorzitter zegde medewerking toe. Nog vroeg deze of de woning van M. geschikt is voor bewoning. De voorzitter heeft, toen men aan het timmeren was, er op gewezen, dat de woning aan de bouwverordening zal moeten voldoen. In dezen toestand is zij onge schikt. De heer Smit merkte op, dat men het gebouw geschikt wilde maken voor gas aanvallen, omdat alles met dakpapier is dichtgemaakt. Gisteravond vergaderde de raad in het gemeentehuis. Alle leden waren aanwezig. In verband met het van Ged. Staten ont vangen bericht over de gewenschte samen voeging van de bediening van ontvanger in de gemeenten Sint Pancras en Broek op Langendijk n.a.v. de vacante plaats te Sint Pancras, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. adviseeren een gunstig advies uit te brengen. In de toekomst zal de gemeente Broek op Langendijk wel centrumgemeente worden, geloofde de voorzitter. In de ver dere besprekingen kwam tot uiting, dat het financieel voordeel alleen aan de andere gemeenten is; daar ontvangt de ontvanger 80 van het salaris. Er is echter een voor deel, dat de ontvanger zich geheel aan zijn taak kan wijden en ook beter gesalarieerd wordt, zoodat men een goede kracht kan aanstellen. De ontvanger te Broek is voor zijn taak berekend. Het voorstel werd aan genomen. De Chr. Nat. Werkmansbond zond een lang adres aan B. en W. en den raad, waar over wij reeds eerder iets' gepubliceerd heb ben. In dit adres wordt gevraagd, de ver schillende missives, welke van den minister van soc. zaken zijn ontvangen omtrent steunuitkeeringen enz., welke nog niet zijn uitgevoerd, te willen uitvoeren. Dit adres behoorde alleen aan B. en W. gericht te worden. De voorzitter wilde het echter wel voor lezen en het rapport, dat dienaangaande is opgemaakt, aan de raadsleden bekend ma ken, doch er geen discussie over toestaan. Hierbij bleek wel, dat voor sommige maat regelen, zooals de verstrekking van visch, groenten en tomaten in blik, geen belang stelling bestaat. Brandstoffentoeslag wordt reeds lang verstrekt. Vleesch in blik wordt door 1/3 van de gesteunden afgenomen. Bijna allen maken gebruik van de regeling voor boter en vet. Zij, die voor de spaar regeling in aanmerking komen, zijn op 1 na aangesloten. Kortom, zoo goed als alle maatregelen, welke kunnen worden getrof fen, zijn in deze gemeente genomen. Meer malen is gebleken, aldus het rapport, dat deze gemeente ten deze aan de spits staat. Van het adres bleef alzoo practisch niets over. Na eenigen tijd in comité te zijn geweest, werd de vergadering voortgezet met de be handeling van een brief van Ged. Staten, waarin werd verzocht, het besluit om garant te zijn voor de 50.000 welke de L.G.C. gaat leenen, te willen intrekken, daar 't on derzoek niet binnen den bepaalden termijn kan geschieden. Een nieuw besluit is noo dig, waarin Ged. Staten gaarne zouden zien aangebracht, dat de L.G.C. verplicht wordt, een hypotheek te nemen ten behoeve van de gemeente. De L.G.C. is daartoe bereid. Het besluit zal in dezen geest worden geredi geerd. De ontvangen exploitatierekening van de toevoerlijn gaf aan, dat een winst was ge maakt van 3807,17 over het jaar 1938. Hierdoor is de rentegarantie teruggebracht tot 283,49. Aan de orde kwam hierna de wijziging van de politieverordening. In verband met de stichting van een vereeniging voor vreemdelingenverkeer achtten B. en W. het ur I- ft *e Ié Ie 4* ft* 1011 #F- g«- mg ét Pwr. toe «e i*ste MK 4)

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7