DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. l Weinig verandering in den toestand te Tientsin. No. 1^2 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KKaK. Maandag 19 Juni 1939 141e Jaargang Levensmiddelentoevoer vrijwel geheel afgesneden. Britsch kabinet ontwerpt represailles. Japan houdt zich groot Pa algemeene toestand. Berichten uit Bohemen. Duitsche wegborden vernield. Athene en Boekarest zijn het eens. De waarde van de Balkan entente. Autobus stort in een afgrond. 10 dooden, 16 zwaar gewonden. De „Phenix" ligt op 100 M. diepte. Duikboot wordt niet gelicht. hitier heeft nog zes wenschen Hegemonie van de as het doel. Italiaansch vlootbezoek aan Spanje. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij T/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het optreden der Japanneezen te Tientsin is gisteren nog een stap verder gegaan, aangezien patrouillevaartuigen op de rivier de Hai alle schepen met levensmiddelen teruggezonden hebben. De toevoer van vleesch, visch en groen ten is thans volkomen afgesneden en de bewoners van het belegerde gebied heb ben hun voorraden verduurzaamde levensmiddelen moeten aanspreken. Rijst en meel zijn nog in ruime hoeveel heid aanwezig. In elk geval zijn de Britten in de concessie vastbesloten, ondanks de blokkade stand te houden. Wellicht een gunstiger teeken is een ander bericht, vol gens welk een tweetal Britsche schepen zonder aangehouden te worden, Tientsin hebben kunnen bereiken. Bij alle posten waar voorbijgangers ge fouilleerd worden zijn thans luidsprekers opgesteld, welke aanvallen op Engeland rondbazuinen. Overal in het onder Japan- sche controle staande gebied zijn wederom anti-Britsche strooibiljetten rondgedeeld, terwijl de campagne in de plaatselijke Ja- pansche bladen tegen de Britsche politiek in China nog feller is geworden. De toestand in Tientsin blijft rustig. De markt in de Fransche concessie is goed voorzien. In de Engelsche concessie ont breken sommige producten echter, hoewel daar gisteren achtduizend eieren en groote hoeveelheden vleesch, visch en groente zijn aangevoerd. De autoriteiten van de Britsche nederzet ting hebben uitvoer van meel uit de neder zetting verboden, ook indien dit meel eigen dom is van Japanneezen. In de nederzetting liggen ongeveer 2.700.000 zakken meel op geslagen en in* de overige deelen van Tientsin ongeveer 800.000 zakken, terwijl het maandelijksch verbruik ongeveer 1.500.000 zakken bedraagt. De handel in de nederzetting is vrijwel geheel tot stilstand gebracht, alleen enkele banktransacties hebben plaats gehad. De voedselschaarschte wordt verergerd door de groote warmte, tengevolge van het gebrek aan ijs kunnen geen versche levens middelen worden bewaard. Het warme weer is vooral afmattend voor de vrouwen en kinderen, die tengevolge van de afzetting niet naar het strand van Pei Tai Ho kunnen gaan, aangezien zij bij het overschrijden van de grens blootstaan aan allerlei moei lijkheden en onaangenaamheden. Geen ontspanning. Volgens den diplomatieken redacteur van Press Association heeft zich giste ren geen enkele ontspanning voorge daan tijdens het weekend. „Te Londen bestaat dan ook weinig hoop'*, zoo schrijft hij, „dat een compromis tot stand zal komen, tenzij een snelle wij ziging in den toestand intreedt zal het ministerieele comité voor buitenland- sche zaken Maandag de kwestie van represailles bestudeeren". De redacteur voegt hieraan toe: „Evenals in alle critieke situaties bestaat het gevaar, dat een incident van secundaire beteekenis een gevaarlijk conflict doet ontstaan. De ministers zullen dan ook in hun bijeenkomst den toestand in zijn geheel bestudeeren en, zoo noodig, voorzorgsmaatregelen nemen". Amerika gereserveerd. De regeering der Vereenigde Staten, zoo meldt Havas uit Washington, blijft ten aanzien van den toestand in het Verre Oosten een gereserveerde houding aan nemen. De volgende redenen zouden haar hierbij leiden: 1. De wensch om door besprekingen met Londen en Parijs de werkelijke bedoe lingen van Engeland en Frankrijk uit te vorschen. 2. De vrees om door een te haastig gebaar het in het congres gerezen conflict door de bespreking der neutraliteitswet te compliceeren. Evenwel verheelt men in de omgeving van het departement van buitenlandsche zaken niet, dat alle sympathieën der regee ring en der openbare meening aan den kant van Engeland en Frankrijk staat en dat men groot belang aan den toestand hecht, welke voor de Vereenigde Staten van even groote beteekenis is als voor de andere westelijke mogendheden. De pers neemt een zeer categorische hou ding aan. Zoo beveelt bijvoorbeeld de „Daily News" een blokkade aan van Japan door de vloten van de Vereenigde Staten en Engeland. Uitdagende commentaren. Tsjen Tsjoen, de minister van binnenland- sche zaken der onder Japansch toezicht staande regeering te Nanking, heeft een telegram aan den burgemeester van Tient sin gezonden, waarin hij dezen aanmoedigt, „de blokkade van de Britsche concessie voort te zetten, teneinde de geniepige poli tiek van Engeland te dwarsboomen". „Als", zoo zegt hij, „Engeland zijn houding niet verandert, zal de regeering te Nanking nieu we maatregelen moeten nemen om haar rechten te doen gelden en de orde te hand haven. Ik hoop echter dat de Engelschen zoo wijs zullen zijn om niet alleen gevolg te geven aan de eischen der plaatselijke auto riteiten, doch eveneens over te gaan tot vol ledige wijziging van het stelsel der conces sies en tot herziening van de egoistische po litiek van steunverleening aan Tsjang-kai- sjek en aan de communisten". Tegelijkertijd heeft Lein Yoe, de minister van buitenlandsche zaken van de Nanking- regeering een proclamatie gepubliceerd, Indien het niet mogelijk blijkt te onder handelen over een regeling van het incident te Tientsin, dan moet de Britsche regeering repressaille-maatregelen overwegen. In dit verhand wordt reeds gezegd, dat de ambte naren van het ministerie van handel, het ministerie van f'nancien en van het ministe rie van buitenlandsche zaken de verschil lende maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden, overwogen hebben een rapport dienaangaande hebben opgesteld. Indien gedurend het weekeinde geen ver betering in Jen toestand intreedt zal dit rapport eerst door d' ministerieele commis sie van buitenlandsche zaken en vervolgens door het geheele kabinet worden behandeld. Naar verluidt zouden deze maatregelen zijn: Ten eerste: het schrappen van Japan van de lijst van meestbegunstigde lan den. i Ten tweede: het opzeggen van het BritschJapansche verdrag van 1911, waardoor Japan zijn groote markt op de Britsche kroonkolonies zou verliezen. Ten derde: het verhoogen van de rechten op Japansche goederen. Oordeel van Japansche deskundigen. Japansche financieele en economische des kundigen te Tokio zijn van oordeel, dat „in dien Engeland zijn dreigement van een eco nomische boycot van Japan zou uitvoeren, dit grooter nadeel zou hebben voor Enge land zelf dan voor Japan". Dit oordeel wordt gegrondvest op den economischen toestand van Engeland en op de verhouding tusschen Engeland en de dominions. Bovendien is Engeland volgens hen op het oogenblik niet in staat een sterke vloot naar Singapore te zenden aangezien het te zeer wordt vastgehouden door den politieken toestand in Europa. De deskundigen merken verder op, dat Er geland geen oorlog kan voeren in het Verre Oosten, behalve wanneer de Ver. Staten de verzekering zouden geven, dat zij actief' zullen meewerken. Aangezien even wel Tientsin geen Britsch grondgebied is, zooals Hongkong, doch Engeland hier slechts economische rechten heeft, verwacht men niet, dat Engeland hier een oorlog zal ontketenen. waarin hij van Londen verlangt, dat het zijn politiek van steunverleening aan Tsjang-kai- sjek prijsgeeft. De commandant van het Japansche garni zoen te Tientsin heeft een aantal Chinee- sche en Japansche journalisten medegedeeld dai een regeling van de aangelegenheid der concessie moeilijk zal zijn, tenzij Engeland zyn steun aan Tsjang-kai-sjek opgeeft. „De toestand heeft zich ontwikkeld tot een volledig protest tegen de Britsche poli tiek van steunverleening aan Tsang-kai-sjek, zoodat niet meer kan worden gesproken van een zuiver plaatselijk incident. Het incident kan niet meer geregeld worden met uitleve ring der Chineesche misdadigers, reorgani satie van den gemeenteraad der concessie en verwijdering der anti-Japansche school boeken. De hoofdzaak blijft een onvoor waardelijke herziening der Britsche politiek. Göbbels ie Danizig. Ter gelegenheid van de z.g. „cultureele week" te Dantzig, heeft Göbbels aan de stad een bezoek gebracht en er een rede voering gehouden. Hij heeft o.m. het vol gende gezegd: „De Dantzigers spreken de zelfde taal als de Duitschers en stammen uit hetzelfde ras, zij zijn door hetzelfde lot gebonden en derhalve moeten zij te- rugkeeren tot het rijk. Hun verlangen hiernaar is groot en slechts een wereld, waarin nijd, afgunst en wanbegrip heer- schen, kan willen pogen zich te verzetten tegen dezen drang. Hierdoor is evenwel de stad een inter nationaal probleem geworden. Zij heeft het ongeluk aan de monding van de Weichsel te liggen en volgens de mooie theorie van Warschau hooren steden, welke liggen aan riviermondingen steeds tot de landen, waardoor de rivieren stroo men. Volgens deze theorie hoort ook Rot terdam tot Duitschland, want het ligt aan de monding van den Rijn en de Rijn is een Duitsche rivier." Göbbels herinnerde vervolgens aan de woorden van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, dat Londen ver langde, dat het vraagstuk Dantzig wordt geregeld in vriendschappelijke onderhan delingen en stelde hiertegenover, dat Engeland Polen een blanco volmacht heeft gegeven en poogt Duitschland en Italië te „omsingelen." „Men vergist zich evenwel, wanneer meo rfloent gen onmachtig, burgerlijk en zwak Duitschland voor zich te hebben, het nationaal-socialistische rijk is niet zwak en onmachtig, doch beschikt op het oogen blik over de sterkste weermacht ter wereld. Het wordt ook niet door een laffen bourgeois geregeerd, doch door Adolf Hitier en derhalve acht men het gepraat te Warschau en Londen voor spelen met woorden, dat het gebrek aan macht en vastberadenheid moet verbergen." Vervolgens zeide Göbbels: „Gij Dant zigers wilt terug in het rijk, dat blijkt uit de spontane begeestering, waarmede gij mij als afgezant van den Führer hebt be groet. Thans moet de verbondenheid van het bloed spraken van het volk van Dant zig met het groot Duitsche rijk en ook de vastgeraJenheid er moge van komen wat wil de onverbreekbare trouw aan het gemeenschappelijke vaderland te be waren." „Weest overtuigd, dat ieder in Duitsch land uw wenschen kent en deelt en met gelijke trouw naast u staat, waarmede gij aan het rijk hangt. Wat wij in Duitsch land willen, is eveneens duidelijk. De Führer heeft het in zijn jongste rede in den Rijksdag gezegd op een wijze, welke niet voor misverstand vatbaar is, toen hij verklaarde: „Dantzig is een Duitsche stad en zij wil terug tot Duitschland." Dit moet de wereld begrepen hebben en de wereld moet ook uit het verleden hebben geleerd, dat de Führer geen holle woorden gebruikt. Zij vergist zich op gevaarlijke wijze, wanneer zij meent dat hij terug schrikt voor dreigementen of voor pressie kapituleert. Daarom kunnen de Dantzigers rustig in de toekomst blikken, het natio naal-socialistische rijk staat aan hun zijde." „Ik ben gekomen, om u te sterken in uw vastberadenheid, en nu hebt gij my gesterkt. Ik verlang van u, dar gij ook in de toekomst, moedig, dapper en oprecht blijft, Duitschland is overal, waar Duit schers staan en dus ook bij u." Hier heeft Göbbels dus het probleem- Dantzig nog eens in zijn volle scherpt'e gesteld. Hij heeft het nog eens herhaald, dat Duitschland wat er ook van komt vast houdt aan zijn eisch: Dantzig terug naar het rijk. Duitschland heeft er daar komen Göbbels' woorden op neer een oorlog voor over, zoonoodig een wereld oorlog. Tegenover deze strakke Duitsche hou ding staat op het oogenblik een niet te onderschatte macht, die bereid is de zelf standigheid van Dantzig te helpen hand haven: Polen, Engeland en Frankrijk. Een Duitsche aanval op Dantzig zou dus niet een gelocaliseerd conflict tusschen Duitschland en Polen tot gevolg hebben maar een West-Europeesche oorlog. Het is aan dit feit, dat Göbbels' woorden hun belang ontleenen. Door dit feit beteekenen ze een direct gevaar voor den vrede. Maar daartegenover moet dit feit Duitschland tot nadenken stemmen Duitschland moet toch beseffen hoe ont zaglijk groot het risico is, dat het loopt bij een aanval op Dantzig. En hierop specu leert het vredesfront. Het is daarom, dat een spoedige aan sluiting van Rusland by Engeland en Frankrijk zoo gewenscht wordt. Het langer uitblijven van een accoord heeft reeds al te veel .peinlg gerechtvaardigde) illusies in Rome en Berlyn geboren doen worden. Zoolang deze nog bestaan is er het gevaar, dat de as het erop waagt met al de fatale gevolgen van dien, In het Boheemsche district Mnichovo Hradista, dat geheel Tsjechisch is, hebben onbekenden Duitsche straatbordjes, welke hier na 15 Maart zijn geplaatst, vernield. Derhalve is het verkeer gedurende een week tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 4 uur verboden. De bevolking mag zich 's nachts niet op straat bevinden, op straffe van gevangenis en boete. Indien nogmaals Duitsche straatborden zullen worden vernield, zullen nog stren gere maatregelen worden genomen. Verkeer met Slowakije gestremd. Het Slowaaksch telegraafagentschap be richt, dat volgens mededeeling van de Duit sche legatie te Bratislava het verkeer tus schen Slowakije en Bomemen en Moravië tot nader orders is gestaakt. Deze maatregel zal niet lang duren. Op het oogenblik wor den reizen in Slowakije slechts toegestaan in zeer dringende gevallen. Café's te Kladno mogen weer open. De Oberlandraad voor Kladno heeft toe gestaan, dat de café's en restaurants te Kladno tusschen zeven uur 's ochtends en negen uur 's avonds open zyn. Bioscopen en theaters moeten evenwel gesloten zijn. Poolsche pers meldt incidenten. Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat zich Donderdag aan de vroegere Poolsch-Tsjechische grens twee incidenten hebben voorgedaan. In beide gevallen werd de grens geschonden door Duitsche wacht posten, die grenspalen wilden verplaatsen om twee Poolsche wegen tot Tsjechisch ge bied te maken. Poolsche grenswachters brachten de palen terug. Tsjechen naar Polen gevlucht. Tien Tsjechische arbeiders, die te werk waren gesteld bij den aanleg van verster kingen in Oost-Pruisen, zijn naar Polen ge vlucht. Zij verklaarden met geweld naar Oost-Pruisen te zyn gevoerd, waar zij op zeer slechte voorwaarden moesten werken onder toezicht van ruwe Duitsche opzich ters. Het Atheensche telegraafagentschap publiceert een officieel communiqué over de op Donderdag en Vrijdag j.L in de Grieksche hoofdstad gevoerde besprekin gen tusschen Gafencu, den minister van buitenlandsche zaken van Roemenië, en Metaxas, den minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken van Grie kenland. De besprekingen hebben de volle dige overeenstemming bewezen ten aanzien van alle vraagstukken welke Roemenië en Griekenland recht streeks betreffen.. Als voorzitter van de Balkan-entente heeft Gafencu tevens Metaxas op de hoogte gesteld van de besprekingen, wel ke hij de vorige maand gevoerd heeft met Markowitsj, den minister van buitenland sche zaken van Joego-Slavië. Voorts heeft Gafencu den Griekschen minister-presi dent in kennis gesteld van zyn dezer dagen gevoerde besprekingen met Sara- coglu, den minister van buitenlandsche zaken van ï'j.kije, alsmede van de zoo bevredigende resultaten van zijn officieel bezoek aan Ankara. Tot zijn groote genoegen, zoo vervolgde het communiqué, heeft Metaxas kunn.-n vaststellen, dat de leidende beginselen der Balkan-entei.te, t.w. onafhankelijkheid, éénheid en een vastberaden vredespolitiek, een nieuwe wijding gekregen hebben, welke niet zal nalaten de betrekkingen tusschen de vier bevriende en verbonden Balkanstaten nog dieper en nauwer te maken. Verklaring van Gafencu. Gafencu heeft in een verklaring aan de vertegenwoordigers van de pers den na druk gelegd op de éénheid van inzicht van de vier Balkanstaten, die lid zyn van de Balkan-entente. De politiek van de entente kan in gioote lynen als volgt worden sa mengevat: onafhankelijkheid en politieke éénheid, solidariteit en het nastreven van den vrede. Op den Grossglocknerweg by Heiligen- blut (Oostenrijk) is een autobus, waarin Duitsche boeren hadden plaats genomen, in een dertig meter diepen afgrond ge stort. Tien inzittenden werden gedood, zestien zwaar gewond. Het Fransche ministerie van ma rine deelt over de ramp met de Phenix mede: „De ongerustheid over de „Phenix" was helaas gerechtvaar digd. De commandant der vlootstrijd- krachten in het Verre Oosten die ter plaatse is en de opsporingen, waaraan wordt deelgenomen door alle vloot- en luchtstrijdkrachten, leidt, heeft het ministerie medegedeeld, „dat de „Phenix" als verloren moet worden beschouwd. Niettemin wordt het zoeken voort gezet. De commandant heeft een commissie benoemd voor het onder zoek naar de oorzaken van de ramp." Plaats van ondergang gevonden. Ter hoogte van Camrent heeft men op het water een olievlek waargenomen, zoo dat thans bekend is, waar de „Penix" ge zonken is. De boot moet meer dan 100 meter onder water liggen. Rondom deze plaats kruisen voortdurend twee kruisers en verscheidene andere marinevaartuigen. Iedere poging tot redding van de beman ning of tot lichting van de duikboot is echter onmogelijk, doordat zy zoo diep ligt. De commissie van onderzoek heeft geen gemakkelijke taak. Men weet slechts, dat de „Phenix" bij het duiken naar den bodem gezonken is. Er zijn verschillende oorzaken, die tot de ramp geleid kunnen hebben. Een lanceerb.uis kan niet goed ge sloten geweest zijn, doch dan heeft men de tusschenschotten kunnen laten zakken. Averij kan de manoeuvreering verhinderd hebben, doch er zijn dubbele stuurinrich tingen, waardoor men in het algemeen weer boven kan komen. In de baai zijn geen gevaarlijke rotsen of klippen waar genomen. In ieder geval schijnt wel vast te staan, dat de duikboot slechts tot 100 meter kon dalen. Het water moet onmid dellijk zijn binnengedrongen, hetgeen den doodstrijd der bemanning verkort heeft. Vanuit Engeland, Italië en Duitschland zijn betuigingen van deelneming binnen gekomen. De diplomatieke redacteur van de „Sunday Dispatch" maakt melding van te Londen ontvangen berichten uit goede bron, volgens welke Hitier voornemens zou zijn, voor het einde van dit jaar zes eischen te stellen, welke op de volgende punten betrekking hebben: 1. inlijving van Dantzig bij Duitschland; 2. Engeland moet afzien van elk politiek of economisch belang in midden- Europa en op den Balkan, welk gebied „Lebensraum" van Duitschland wordt; 3. terugkeer van Gibraltar naar Spanje; 4. wijziging van het statuut van Dji- boeti ten gunste van Italië; 5. wijziging in het beheer over het Suez- kanaal; 6. „bestudeering" van de Duitsche kolo niale eischen. Om aan deze eischen kracht bij te zet ten, aldus het blad, zou Duitschland de volgende plannen hebben: 1. tenuitvoerlegging aan het einde der maand Juli van een „permanente" semi-mobilisatie; 2. versterking van de Siegfriedlinie in het westen; 3. concentratie van Duitsche troepen in Oost-Moravië en Slowakije en verbe tering van de Duitsche versterkings- werken in Slowakije; 4. voltooiing van de verdedigingslinies langs d« Duitsch-Poolsche grens. De Italiaansche bladen melden, dat het eerste Italiaansche eskader hedenochtend vroeg van Napels voor een reis naar de Spaansche, Portugeesche en Marokkaan- sche wateren zou vertrekken. Tot het onder bevel van admiraal Riccardi be staande eskader behooren twee pantser schepen, 10 kruisers van 10.000 en 8.000 ton en een twintigtal torpedojagers, waar van de gezamenlijke bemanning uit 1000 officieren en 20000 minderen bestaat. De ze kruistocht zal ongeveer twee weken duren. De Popoio d'Italia meldt verder nog, dat het tweede Italiaansche eskader bin nenkort voor een kruistocht naar het verre oosten zal vertrekken. Deze reis valt volgens het blad onder het normale programma der manoeuvres van jie Itali aansche vloot. Zie vervolg Buitenland pag. 4, 2e blad. i- ft *e Ié A- t«n •i- g«- mg êt tae te utte MKt d)

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1