Agenda PELS FRANKENBERG N.V. Een belangrijke dag voor Zuid- en Noordschermer. m Stad en Omgeving. COGNAC GEBOORTE- VERLOVINGS- ONDERTROUWKAARTEN Officieele opening van het gerestaureerde raadhuis. Belangstelling van vele zijden. EERSTE BLAD Alkmaar, Maandag. EEN JUBILEUM. De heer J. Poll, procuratiehouder bij de N.V. W. F. Stoel en Zoon's Bouwmate- riaalbedrijf, Luttik-Oudorp 25. Alkmaar, herdenkt heden den dag vaarcp hij voor veertig jaren bij genoemde N.V :n dienst trad. Te zijnen huize werd d- jubilaris door directie en collega's gecomplimen teerd onder aanbieding van cadeaux. Tevens werd hij gehuldigd met de voor dergelijke gelegenheden ingestelde oor konde van de vereenigir.g van handelaren ir. bouwmaterialen in Nederland. Ongetwijfeld zal de jubilaris heden veel belangstelling genieten. MAANDAGMARKT. Op den gang van de markt oefende heden het bericht, dat Veehouderijcen trale in Augustus weer zware varkens zal afnemen tegen 26 ct. per K.G., een be langrijken invloed uit. De opening was zeer vlot: besteed werd 25 Yi ct., voo een enkel goed exemplaar zelfs 26 ct. Toen echter de grossiers niet geneigd bleken dezen prijs te betalen, ontstond een lichte reactie, waardoor de prijzen aan het slot daalden tot 24 a 24 H ct. Op de rundveemarkt was de aanvoer ruim. Hoewel het begin vrij vlot was met minstens even goede prijzen als de vorige week, konden slechts de exemplaren van goede kwaliteit zich handhaven. Bij uit zondering werd 38 cent per pond, Am- sterdamsch gewicht, besteed. De iets afwijkende dieren (matig rijp of iets meer bejaard) bleken niet gemakkelijk te plaatsen. De prijs daalde beneden die van de vorige week tot 30 a 32 cent. Nuchtere kalveren konden vrij goed geplaatst worden. Met een vrij gunstige markttendenz. Op de schapenmarkt was de aanvoer voor den tijd van het jaar wel wat ruim. Het gevolg was, dat voor matig rijp ma teriaal niet geheel den prijs werd besteed, waarvoor de regeering de laatste weken voor buitengewone expor. verschillende exporteurs liet leveren, n.1. 42 ct. per K.G. geslacht gewicht. De beste, slacht rijpe dieren maakten even meer dan dezen prijs. R.-K. LYCEUM. Eindexamen. Voor het Donderdag, Vrijdag en Zater dag j.1. gehouden eindexamen Gymnasium aan het R.-K. Lyceum te Alkmaar slaag den: voor diploma A: mej. Netty Middel hof! en de heeren Cor Kager en Piet Ap pelman te Alkmaar, de heer Wim Schot ten te Bergen; voor diploma B: mej. Toos de Roy van Zuydewijn te Wormerveer. OPBRENGST SPELDJESDAG. De gisteren gehouden speldjesdag heeft een bedrag van 214 opgebracht. DE CANDIDATEN VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ. In het verslag van de Vrijdagavond in hotel Proot gehouden verkiezingsvergade ring van de Liberale Staatspartij staat, dat Mr. de Groot de heeren Lakeman en Krom candidaten noemde, bekend met het Alkmaarsche bedrijfsleven. Men gelieve voor den heer Krom den heer Kroon te lezen. Zooals bekend, is de heer Kroon werkzaam bij den Raad van Arbeid. LICHTSTOET VAN DE S.D.A.P. Belangstellenden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende bekendmaking betreffende de openbare vergadering in den Sted. Muziektuin, gevolgd door een lichtstoet, uitgeschreven door de afd. der S.D.A.P. De lichtstoet gaat den volgenden weg: Prinses Julianalaan, Westerweg, Sr.aarmanslaan. Gashouderstraat, Singel, Zevenhuizen, Ged. Nieuwesloot, met eind punt Waagplein. AANBESTEDING SCHOOL. Hedenmorgen had ten raadhuize te Schoorl de aanbesteding plaats van den bouw van een drieklassige openbare lagere school aan den Molenweg, volgens plan nen van de architecten Zuurbier en Sel- horst. Ingekomen waren 10 biljetten, allen Schoorlaars. De aannemers van buiten hadden niet ingeschreven uit protest tegen het feit, dat aannemers uit Schoorl de voorkeur kregen, ook als ze 3 hooger waren. Ingeschreven werd als volgt: A. Ruis Sr. 27.050; G. Meereboer 26.925; A. Hou tens 26.835; D. Mooi 26.825; W. ter Burg 26.400; C. Schotvanger 26.350; A. P. J. Besteman 25.313; C. Hoogvorst 24.044; P. Wildeboer 23.684; P. den Das 23.622. De gunning is aangehouden. DIERENBESCHERMING. De Inspecteur van Dierenbescherming zoekt plaatsing voor 2 jonge poesjes en een lief zwart hondje van pl.m. 2 jaar. Inlichtingen bij den Inspecteur, den heer Verwer in de Baanstraat, heden avond van half zeven tot half acht. Bioscopen. Victoria-theater, av. 8 uur, hoofdnummer De onsterfelijke wals (rom.); hoofdrollen Fefnand Gravey en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 19 Juni. 8 uur, Harmonie, verkiezingsvergadering Onafhankelijken (lijst-Bonsema). 8 uur, de Unie, verkiezingsvergadering R.S.A.P. 8 uur, Muziektuin, verkiezingsvergadering S. D. A. P. HET BETERE GENRE RIJKSKWEEKSCHOOL. Groep II. drie candidaten, afge- het origineele Fransche druivenpro- duct, onder certificaat geïmporteerd, v.a. f 2.50. Tel. 2585. EINDEXAMEN Geëxamineerd wezen geen. Geslaagd de dames H. Keijzer, G. Lang- beek en de heer C. Dekkers, allen te Alkmaar. LAMMERENMARKT TEXEL. Te den Burg (Texel) werd heden de laat ste groote lammerenmarkt gehouden. Aangevoerd werden 2771 lammeren (v. j. 2300). De prijzen varieerden van 4—5.75. De gemiddelde prijs bedroeg 5. Door een exportslagerij uit Alkmaar werden verschil lende partijen van de beste lammeren opge kocht voor 6—7. De regeering kocht een flinke partij voor 4.755.75. DE EERSTE PERZIKEN. Op de Alkmaarsche Exportveiling zijn heden de eerste perziken aangevoerd door den heer J. Mooy te Schoorl. HET BEZOEK AAN DUIZEND EIL4KD Een onzer lezers te Heiloo schryft on Wat is het jammer, dat het bezoek 1000-eilanden nog steeds geen succes is ro zijn er zelf heen geweest, hebben V.V.V. Alkmaar opgebeld of de tocht ging, die op haar beurt V.V.V. Broek' Langendijk van onze komst verwittigde a°iP we weer gaan, maken we de reis per fiet.fi bus, aangezien de weg Heerhugowaard Broek op Langendijk ruim een kwart gaans en boomloos is. In Broek op Lans dijk werden we ontvangen door den bur«" meester, die ons vertelde, dat er een m- verstand had plaats gehad. Ongeveer een- half uur geleden was er eer. auto met twee vreemdelingen gearriveerd en de burgemeester had niet anders gedacht of dit waren de menschen, waarover V V V Alkmaar had opgebeld. Aangezien er veel aan gelegen is, dat er bekendheid zou ko men aan den tocht naar de 1000 eilanden, was er besloten, dat zelfs voor 2 personen d boottocht door zou gaan. Zij waren nu aan 't varen en als wij tijd hadden te wachten werd er voor ons ook een boot besteld. In dien tusschentijd liet de burgemeester' on het veilinggebouw zien en 't sorteeren van tomaten, wat ook tot het programma be hoort. Toen kwam de boot en ving de tocht aan. Het was jammer dat het weer ditmaal niet meewerkte, 't Was de eerste koude dag na de hittegolf, maar desondanks hebben we meer dan genoten. Nooit hadden we kun nen denken, dat er in onze onmiddellijke nabijheid zoo'n uitgestrekte watervlakte was. De naam 1000-eilanden is niet over dreven. Er zijn er zelfs méér, kleinere en grootere akkertjes afgezet door wuivend riet, omgeven door sloten van 1 y m breedte, een paar meertjes daartusschen," tallooze watervogels, die over de plassen schenen te looper. of plotseling er in onder doken, alles werkte mee om het meer dan 1 uur varen tot één doorloopend genot te maken. Van harte hopen wij) dat V.V.V. AlkmaarBroek op Langendijkhet succes zal krijgen van het organiseeren van dezen tocht, dat zij er zich van hebben voorge steld. Onder groote belangstelling der bevolking is dan Zaterdag het nieuwe (verbouwde) raadhuis der gemeente Zuid- en Noordscher mer, staande te Grootschermer, offcieel in gewijd. De veel ruimer dan voorheen ge worden raadszaal kon alle belangstellenden nauwelijks omvatten. Wij zagen er, behalve natuurlijk den gemeenteraad (hiervan ont brak alleen de heer Heinis op het appèl), vertegenwoordigers der burgerij en dan burgemeesters Uit de omgeving (van de ge meenten Oterleek, Beemster, De Rijp en Graft en Schermerhorn)voorts mevr. van Kinschot en den heer H. Klaver en mr. A. Koelma, resp. wethouder en secretaris van Alkmaar, benevens den heer C. Kramer Glynis als dijkgraaf van den polder Scher- meer, en natuurlijk den architect ir. A. A. Kok uit Amsterdam, aannemers en andere bij den verbouw betrokkenen. Als hoogste gast was aanwezig de commissaris der ko ningin dezer provincie, baron RÖell. Het aan tal uitgestoken vlaggen in het dorp viel ons niet mee, terwijl de gemeentenaren door het aanbieden van gebrandschilderde ramen voor de raadszaal en borden van „blauw", alsmede andere oude voorwerpen, als pullen en tinnen kannen e.d., toch wel daadwer kelijk had getoond het belang te beseffen van het vergrooten en vooral het in den vroegeren staat terug brengen van het historische raadhuis, dat mag bogen op een ouderdom van drie eeuwen. De leerlingen van de twee hoogste klas sen der openbare school van Grootschermer stonden aan den ingang van het raadhuis opgesteld en toen de burgemeester met zijn gasten aankwam, werd een huldigingslied aangeheven op de wijze van het Kronings lied, dat helder en frisch klonk. Hier, bij den ingang reeds, kon de burge meester een cadeau voor het raadhuis in ontvangst nemen: mevr. van Kinschot bood uit naam van haar echtgenoot een teekening aan van het Alkmaarsche stadhuis, waar hy (burgemeester Kolb) als ambtenaar heeft gewerkt. Rede van burgemeester Kolb. Toen allen in de raadszaal gezeten waren, sprak de burgemeester der gemeente, de heer Kolb, een woord van welkom tot hen, die gekomen waren om dezen voor hem en voor de gemeente zoo gedenkwaardigen dag mee te maken, speciaal tot den commissaris der koningin, die de officieele openings plechtigheid zou vervullen. Voortgaande, herinnerde spr. aan den bij naam der inwoners van Grootschermer, een naam die zijn oorsprong vindt volgens een oud verhaal in den tijd van ongeveer 1600, toen er een kerk stond op de grens tusschen de dorpen Schermerhorn en Grootschermer. Geen van beide dorpen stelde veel belang in het bouwvallige bedehuis, waar sinds lang geen diensten meer werden gehouden; maar in den toren hing een klok, die beide dorpen wel konden gebruiken. Besloten werd, dar de kerk niet zou worden ge sloopt, maar dat men zou wachten tot zij omvieL De klok zou het eigendom worden van diegenen op wier grondgebied zij te recht kwam. Tijdens een hevigen storm in 1612 begon de toren angstwekkend te hellen naar den kant van Schermer, doch de Scher- merhornders kwamen 's nachts met een groot touw en trokken hem naar hun kant over. De klonk hangt nog altyd in de kerk van Schermerhorn. Over het geheele Scher mereiland zijn de bewoners van Schermer horn bekend gebleven als de „klokkedie- vjn" en die van Schermer (Grootschermer) als der „langslapers". Blijkbaar hebben zoo vervolgde spr. de ingezetenen van onze gemeente zich dat erg aangetrokken en daardoor den schrik er voor gekregen om oude gebouwen te laten instorten. Immers toen B. en W. in de raadsvergadering van 30 September 1937 het voorstel deden om de beide oude reehts- huisjes te doen restaureeren, is dit met groote meerderheid van stemmen aange nomen. Spr. bracht hierbij speciaal den beiden wethouders, de heeren Posch en van der Laan, dank voor den grooten steun, welken zij hem bij de uitvoering van de plannen hebben gegeven. Een zeer voorname factor in deze gun stige beslissing is geweest de tegemoetko mende houding, welke het gemeentebestuur (in de financieele regeling) heeft onder vonden van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Provinciaal Bestuur en Monumentenzorg. Een groote stuwkracht voor de restaura tie is ook geweest architect A. A. Kok, daar in steeds terzijde gestaan door zijn zoon. De gemeente kan zich gelukkig achten, dat zij van zijn kunde op oudheidkundig gebied heeft mogen profiteeren bij het herstel van de rechtshuisjes. Zijn naam zal onverbreek baar aan dit gebouw verbonden blijven. De heer Kolb herinnerde eraan, dat het thans juist 300 jaar geleden is, dat het rechtshuis van Zuidschermer, n.1. het ge deelte van het gebouw waarin de raadszaal is gelegen, werd gebouwd. Wie de bouw meester is geweest, is helaas niet bekend. Wel zijn veronderstellingen gemaakt uit bestaande gegevens. Zoo heeft mr. Belonje te Alkmaar bij de ontcijfering van een graf steen in de kerk te Grootschermer opge maakt, dat Cornelis Kolles van Driehuizen de bouwmeester zou zijn. Hulde bracht spr. aan den aannemer van den verbouw, den heer J. G. Dekker te Edam, die met een viertal deskundige ar beiders (Jo, Piet, Herman en Koster) het moeilijke werk met groote zorgvuldigheid en vakkennis heeft uitgevoerd volgens de aanwijzingen van den architect. De onder aannemers (de heer D. Smit voor het hei werk, de heer T. by 't Vuur voor het lood- gieterswerk, T. Slooten voor het verfwerk en J. Pilkes voor de verlichting) hebben eveneens het hun opgedragen werk schitte rend uitgevoerd; terwijl ook de heer W. Bogtman te Haarlem lof verdient voor de uitvoering van de gebrandschilderde ramen. Door aller samenwerking is, met behoud van het oude, een belangrijke verbetering en uitbreiding voor den dienst verkregen. Tot voor kort was in de tegenwoordige raadszaal de gemeente-secretarie gevestigd, welke zaal tevens als raadszaal en trouw zaal moest denst doen. De belangrijkste veranderingen, welke bij de verschillende gelegenheden plaats vonden, bestonden uit het leggen of verwijderen van het groene kleed op of van de tafel en verder uit de gelaatsuitdrukkingen van het personeel. Deze stond bij een raadsvergadering ernstig, by het smeden van een huwelijksband vrien delijk. Kwamen de administratieve beschei den op tafel, dan stond de gelaatsuitdruk king bedenkelijk door den grooten toevloed van circulaires en voorschriften met de daaraan verbonden problemen, welke uit de stad, waar de ministeries zetelen, toe vloeien. Thans, nu de gemeente-secretarie heneden in een aangenaam vertrek is gehuisvest, kan alles een normaal verloop hebben. Een belangrijke verbetering is tevens een brandvrij archief, dat te meer waarde heeft, omdat deze gemeente nog vele oude archiefstukken uit pl.m. 1600 bezit. In het vroegere rechtshuisje van Noord schermer zijn de burgemeesterskamer en het arrestantenlokaal gevestigd. Voorts is de gemeente nog een hecht dienstgebouw rijker geworden, waarvan de heeren Molenaar en de Geus uitvoerders zijn. Mede uit architectonisch oogpunt beke ken, is er een fraai geheel verkregen en spr. dankte allen die hiertoe in eenigerlei mate (de pers en hen die voor de aanklee ding van het gebouw in meerdere of min dere mate iets hebben geofferd zeker niet te vergeten) hebben medegewerkt. Hierop verzocht hij den commissaris het gebouwtje officiéél te willen openen. De officieele opening. Gaarne voldeed baron Röell aan het ver zoek om deze plechtigheid te vervullen en hy was verheugd, dat de belangstelling voor het nieuwe raadhuis zoo groot was, het raadhuis, dat thans een zoo geheel ander aspect heaft gekregen dan zooals spr. het zoo vaak had bezocht. Thans heeft Zuid- en Noordschermer een waardigen zetel voor zijn bestuur, terwijl de beide rechtshuizen zijn behouden gebleven en voorts stemt het tot voldoening, dat dit alles kon ge schieden zonder bovenmatige kosten. Wel is er een „gebruikelijke" overschrijding van de begrooting, maar zij is niet buitenge woon groot en spr. wilde nu wel reeds mededeelen, dat er bij de Prov. Staten een voorstel zal komen, dat de provincie ook van dit bedrag haar aandeel zal betalen. Spr. was ervan overtuigd, dat deze nieuwe, waardige zetel voor het gemeentebestuur zal leiden tot weloverwogen, gedegen be sluiten in het belang van de gemeente. Het zal den burgemeester nu gemakkelijker vallen om voort te gaan met zijn werk in het belang van den bloei der gemeente en het personeel zal hem daarin ongetwijfeld met vreugde bijstaan. Met een „Moge Zuid- en Noordschermer nog menig jaar van toenemenden groei en bloei tegemoet gaan" verklaarde spr. het nieuwe raadhuis officieel geopend. Een rij van andere sprekers. De heer Klaver getuigde, dat het ge meentebestuur van Alkmaar met buiten gewone belangstelling het herstel van het historische raadhuis heeft gevolgd. Jammer is het, dat de burgemeester door ambts bezigheden (hij moest voor militaire zaken naar Amersfoort) niet persoonlijk aanwezig kon zijn om van deze belangstelling te doen blijken. Het gemeentebestuur van Alkmaar weet wat het zeggen wil een oud gebouw voor verval te behoeden. Voor de wijze waarop in de gemeente Zuid- en Noord schermer twee historische gebouwtjes zijn verzorgd, heeft Alkmaar alle respect en namens het stadsbestuur bood spr. geluk- wenschen aan. Burgemeester van Staveren van De Rijp en Graft sprak mede namens de ambtgenooten uit de omgeving, die evenals spr. met groote belangstelling de werkzaam heden hadden gevolgd en zich erover ver heugden, dat de commissaris der koningin de openingsplechtigheid had willen ver richten. Persoonlijk had spr. zeer veel interesse voor de restauratiewerkzaamheden, omdat nu naast de gemeenten Graft, De Rijp an Jisp de gemeente Zuid- en Noordschermer een mooi historisch, zeer bezienswaardig raadhuis heeft verkregen. Het trio van dor pen in Noordholland, dat deswege veel be zoekers uit verschillende streken mocht ontvangen, is uitgegroeid tot een kwartet. Spr. heette nummer vier hartelijk welkom en hoopte in aller belang dat de vriend schappelijke verhouding met de buurtge- meenten bewaard zal blijven. Namens deze bood spr. hartelijke gelukwenschen aan met den zoo bij uitstek geslaagden ver bouw. De heer mr. A. K o e 1 m a, gemeente secretaris van Alkmaar, zei, dat er nog een andere band dan de officieele bestaat tus schen de stad en de gemeente Zuid- en Noordschermer. Zij verheugt zich over haar welzijn, zooals een moeder zich ver heugt over het welzijn harer kinderen en constateert met groote voldoening dat zij zich mag beroepen op een vriendschappe lijke verhouding. Tusschen spr. en burge meester Kolb bestaat intusschen rïóg een vriendschappelijke band, van ouderen da tum nog dan van diens werkzaamheid op het Alkmaarsche stadhuis, n.1. nog dateerend uit den tijd, toen de heer Kolb in Dordrecht onder spr.'s leiding de eerste schreden zette op het pad der gemeente-administratie. Ter herinnering daaraan bood spr. een teeke ning aan van het oude Dordtsche stadhuis, in de hoop dat zij een plaatsje zal krijgen in het verbouwde raadhuis, waar burge meester Kolb thans zijn werkzaamheden heeft. De heer C. Kramer Glijnis sprak een gelukwensch uit namens het bestuur van den polder Schermeer, dat ten zeerste verheugd is over het behoud van de beide historische gebouwen, waarvan de onder gang dreigde en waarvan het ééne in den loop der jaren door bepleistering zeer veel van zijn schoonheid had ingeboet. Spr. uitte den wensch, dat in het nieuwe, schoone ge heel de belangen van gemeente en polder nog des te beter zullen kunnen worden be hartigd. Ds. Brinkerin k noemde het voor de gemeente een gelukkigen dag, dat het nieuwe, verbouwde raadhuis kon worden geopend. Spr. zag terug op den tijd van voorheen en roemde dan wat er nu tot stand is gekomen, hopende dat het zal beantwoor den aan de verwachtingen en dat er veel zegen van zal uitgaan en de gemeenteraad in zijn nieuwe tehuis eendrachtig zal samen werken ten bate van het algemeen belang, met terzijdestelling van het eigen belang. Tot den burgemeester persoonlijk zei spr.: ik heb gezien dat u de rechte man op de rechte plaats bent aan het hoofd dezer ge meente, ik hoop dat u hier nog lang zult zijn. Mevr. S 1 o o t e n—S m i t achtte zich als geboren in Zuid- en Noordschermer geluk kig dat het initiatief tot den verbouw uit ging van de gemeente zelf. Die verbouw was inderdaad zeer noodig en zij was de regee ring en de provincie dankbaar voor den ge boden steun, zonder welken nooit uitvoe ring zou kunnen zijn gegeven aan de plan nen. Velen, die aanvankelijk sceptisch tegen over het plan hadden gestaan, zijn nu opge togen, verzekerde spreekster, den burge meester dank brengend voor zijn voortva rendheid. Spreekster gewaagde voorts van de op richting van het comité ter aanbieding van gebrandschilderde ramen voor het gebouw, waarvoor terstond van alle zijden mede werking werd verleend. Dan sprak zy nog over de toestandkoming van de burgemees terswoning, waardoor ook al weer de ge meente in aanzien won. By dit alles vond zy het jammer, dat er plannen bestaan tot ver kaveling van den Eilandspolder, waardoor als deze werkelijkheid worden, de schoon heid van de gemeente ten zeerste zal lijden. Een ander raadslid, de heer Schot zei dat hij vooral op financieele gronden 'zich' had verzet tegen het plan, maar, gezien wat er is tot stand gekomen, verheugde hij zich daarover in het belang van de burgerij Hij hoopte nu maar, dat de kosten haar niét al te zwaar zullen drukken. Ir. K o k wilde breken met de gewoonte, dat een architect zwijgt als een door hem uitgevoerd bouwwerk gereed is gekomen. Hier achtte hij zich verplicht een woord te zeggen tot dank voor de groote belangstel ling, welke het werk van alle zijden had ondervonden. Meerdere oude gebouwen had spr. reeds gerestaureerd, maar een werk, zooals hier is uitgevoerd, had hy nog niet eerder onder handen gehad: het afbreken van een oud gebouw en het weer opbouwen naast een ander historisch gebouw en dan beide tezamen vereenigen en het geheel in den ouden trant herstellen. Daarbij moest worden gelet op uitbreiding, zoodat er een ruimte beschikbaar zou komen voor archief ten dienste van gemeente, kerk- en polder bestuur. Spr. roemde de enthousiaste samen werking der burgerij, welke vooral bleek uit het aanbieden van geschenken: de gebrand schilderde ramen voor de raadszaal, de blauwe borden en de andere oude voorwer pen, die alle te zamen het interieur tot één geheel maken. Samen met den heer Bogt man had spr. de twee gebrandschilderde ramen in de nieuwe burgemeesterskamer aangebracht, hy hoopte dat ze zouden wor den aanvaard. Voorts bood spr. den burge meester een gastenboek aan, fraai gebon den, waarin, naar hy hoopte, tal van bezoe kers ook in de toekomst hun naam zouden willen plaatsen. Wethouder Posch dacht terug aan den tijd, toen hier burgemeester was de heer de Boer, nu een dertigtal jaren geleden. Deze had reeds een ernstig verval in het raadhuis geconstateerd, maar van herstel kon niefs komen. Daarom was spr. terstond vóór de plannen van burgemeester Kolb geweest, want niemand wist beter dan hijzelf hoe noodig de restauratie was. Bovendien was hier de kans om op een voor de gemeente goedkoope wijze een mooi gebouw te kry- gen. Daarom was het zoo goed geweest, dat de gemeente had teruggekocht het eertijds door burgemeester de Boer aan een turf schipper verkochte rechtshuisje, een ver koop die geschiedde, ondanks veler afkeu ring, omdat „de gemeente het ding niet noo dig had en er het onderhoud maar van moest dragen". Nu kon dat oude rechts- husje, dank zij dat terugkoopen, achter bet historische raadhuis worden geplaatst en daarmede één geheel uitmaken. Spr. hoop te, dat de heer Kolb tot heil van de ge meente en tot verhooging van eigen geluk nog vele jaren zal mogen werken in de thans in dat oude gebouwtje ingerichte bur gemeesterskamer. De burgemeester, die alle spre kers in korte speeches had gedankt voor hun vriendelijke woorden, noodigde hierop alle aanwezigen uit om in de naastliggende open bare school eenige ververschingen te ge* bruiken. In de tooneelzaal (vroeger kolfbaan) van het café van Truijen vereenigden zich de genoodigden daarna aan een noenmaal, doof het gemeentebestuur aangeboden. E1 heerschte hier een zeer gezellige stemming en het werd betreurd, dat de commissanS der koningin niet tot het einde kon blijven, maar reeds moest vertrekken toen men nog maar goed en wel byeen was. Hij gaf dat vertrek nogmaals uiting aan zyn waar deering voor het tot stand gekomene 01 hoopte dat ook verder eendrachtig zal wor den samengewerkt tot heil der gemeente. Na de lunch hebben de genoodigden nieuwe raadhuis geheel bezichtigd en daar bij kwam naar voren een gevoel van bewóP* dering voor het feit, dat, uit piëteit voor "e door de voorvaderen gestichte, het oude w* bewaard gebleven en dat toch zooveel ui breiding aan de ruimte kon worden 6®" geven. Het geheel, waarin een paar antie' eiken kasten een plaats vonden, maakt het andere daarin geplaatste een m® indruk en ademt oudheid en vrede. MOS dit laatste het symbool zyn, waaronder gemeente ook in de toekomst werkt. (Men zie omtrent de openingsplecM1^ heid ook de foto-pagina).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2