De Dieren-Jamboree 3Buitenland Txooiticiaal Tlieuuxs Geen godsdienst meer in Duitsche radio. Om „technische" redenen. Duitsch blad over een geheim verdrag. Polen dreigt met représailles. De onderhandelingen in Moskou. Bom ontploft in café te Praag. Fascisten in actie. Nieuws in kort. WIERINGERWAARD CASTRICUM TEXEL KOEDIJK AKERSLOOT BERGEN HEILOO OUDKARSPEL WARM EN HUIZEN NOORDSCHARWOUDE TV'EEDE BLAD De uitzending van godsdienstoefenin gen door de Duitsche radiozenders op Zondag is niet meer toegestaan. Zij zullen worden vervangen door pro gramma's tot nationaal-socialistische opvoeding. Met ingang van gisteren zenden de Duit sche zenders op de uren, waarop vroeger godsdienstoefeningen of religieuse toe spraken werden uitgezonden, muziek uit, of wel worden de dooden van de nationaal- socialistische partij herdacht. Aan een luisteraarster, die aan het radiostation te Berlijn vroeg, waarom de uitzending van godsdienstoefeningen werd gestaakt, werd geantwoord, dat dat werd gedaan om „technische redenen tot verlich ting van het programma". De „Münchener Neuesten Nachrichten" publiceert een bericht van zijn correspon dent te Athene, die meldt; dat op 27 April tegelijk met de overeenkomst van weder- zijdschen bijstand een geheim Britsch- Turksch verdrag geteekend is, dat volgens den correspondent de oorzaak van den langen duur der onderhandelingen is ge weest. In de preambule van dit geheime verdrag, aldus beweert de correspondent, verplicht Engeland zich een reeks Turksche aan spraken te steunen voor het geval, dat een territoriale reorganisatie in de mandaats- gebieden van Klein-Azië tot stand zou komen. Het verdrag zou volgens dit blad verder bepalen: 1. Het Sandjak Alexandrette wordt een integraal deel van de Turksche repu bliek. 2. Om redenen van verkeer wordt ook de stad Aleppo met het aangrenzende ge bied, evenals het overeenkomstige gedeelte van den spoorweg naar Damascus aan Turkije toegewezen. 3. Voor de exploitatie der petroleumvoorraden in het gebied van Djesireh krijgt Turkije dezelfde rechten als Frankrijk. Het krijgt een even groot aandeel in bestaande of op te richten petroleum- maatschappiien als Frankrijk. 4. Turkije ziet definitief af van zijn aanspraken op het gebied van Mosoel. De persdienst van den senaat van Dantzig deelt mede, dat de diplomatieke vertegen woordiger van Polen te Dantzig door een van zijn legatie-secretarissen zou hebben laten meedeelen, dat iedere maatregel van de autoriteiten van Dantzig, welke Poolsche onderdanen of Poolsch eigendom betreft, dubbel en drievoudig zal worden vergolden door Poolsche maatregelen tegen Dantzig. De regeering van Dantzig heeft thans de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen te Dantzig een nota gezonden, waarin wordt gezegd, dat ook Dantzig vast besloten is in de toekomst een dergelijke houding aan te nemen. Burckhardt terug naar Dantzig. De hooge commissaris van den Volken bond te Danzig, Burckhardt, die na een bezoek van enkele dagen aan Dantzig naar Genève was teruggekeerd, zal zich thans Voor onbepaalden tijd naar Danzig begeven. Het telegraafagentschap Ate meldt, dat de Moskousche besprekingen van den Engel- schen specialen afgezant Strang voor korten tijd zijn onderbroken. Een hervatting der onderhandelingen zou op zijn vroegst van daag verwacht kunnen worden. Strang zou zich zelf, na langdurige beraadslagingen met de ambassadeurs van Engeland en Frank rijk, in verbinding hebben gesteld met Lon den. Hij zou om nieuwe instructies hebben gevraagd met verwijzing naar de reserves, die door Russische zijde gemaakt zijn ten aanzien van het ontwerp voor een drie mo gendheden verdrag. Het Warschausche tele graafagentschap twijfelt er niet aan, dat Strang, wiens verblijf oorspronkelijk drie tot vier dagen zou duren, langer in Moskou zal blijven. Van andere, welingelichte zijde, aldus voegt het D.N.B. hieraan toe, wordt in dit verband bevestigd, dat in de eerste plaats de belangrijke meeningsverschillen over de kwestie der verplichtingen in het Verre Oosten Strang er aanleiding toe gegeven hebben om nieuwe instructies te vragen aan Londen. Overboord geslagen en verdronken. - Vrijdagnacht is de 56-jarige heer K. uit Enschedé, die met een pleiziervaartuig zijn vacantie op de Friesche meren wilde door brengen, door onbekende oorzaak overboord geslagen en verdrenken. Er waren op het vaartuig, dat op dat moment in de Rien lag, nog twee vrienden van den heer K. en een schipper. Raemaekers gehuldigd. - Te Maastricht is gistermiddag de Limburgsche kunstenaar van grooten internationalen naam, dr. Louis Raemaekers, gehuldigd in verband met zijn 70en verjaardag. Een groote steur gevangen. - Vrijdag middag heeft de visscher H. Stellingwerf van Oosterbierum aan den vischafslag te Harlin- gen een kolossale steur aangevoerd, die ca. 450 pond woog en ruim 3 m. lang was. De visch bracht 180 op. Nederland-expres. - De speciale trein met passagiers en post, in aansluiting op het d.d. 23 Juni a.s. van Genua vertrekkend m.s. Johan van Oldenbarnevelt, zal Donder dagmorgen van den Haag S.S. vertrekken. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 10.54 of 11.33. van Amsterdam W.P. 11.43. Gisternacht is in het hoofdzakelijk door Joden bezochte café „Riva" in de oude stad van Praag een bom ont ploft, waarbij 7 personen zwaar en 39 licht gewond werden. De meeste slachtoffers zijn Joden. Van twee der ernstig gewonden moesten beide beenen geamputeerd worden. Zij ver- keeren in levensgevaar. Het geheele inte rieur van het café werd vernield. Vele gewonden renden naar buiten en zakten op straat ineen. Men gelooft, dat deze nieuwe aanslag deel uitmaakt van de reeks, die in de afgeloopen weken is gepleegd, en schrijft hem wederom toe aan de Tsjechische fascisten. De Tsjechische politie heeft van nog geen enkelen dader een spoor ge vonden. Hondsdolheid. - In de stad Hongaarsche stad Karcag zijn negentig personen aange tast door hondsdolheid. Twee en twintig personen, voornamelijk kinderen, werden opgenomen in het Pasteurinstituut te Boe dapest. Vermoedelijk werden de personen geïnfecteerd door hoornvee, dat door een dollen hond was gebeten. Goud uit een gezonken Britsch schip geborgen. - Lloyds deelt mede, dat het Ita- liaansche bergingsvaartuig „Artiglio*' er gisteren in is geslaagd 750 ounce goud in baren, 550 sovereigns en vier baren zilver te Bergen uit het Britsceh schip „Egypte", dat bij Ushant is gezonken. Geld van de Spaansche republikeinsche regeering naar Mexico. - Men verneemt thans, dat het jacht „Vies", dat 30 Maart te Tampico (Mexico) is aangekomen met een Baskische bemanning en passagiers en een geheimzinnige lading, veerten millicen pond sterling naar Mexico heeft gebracht, af komstig van de reserves van de Spaansche republikeinsche regeering. Het geld is ge stort bij de Mexicaansche bank en is be stemd voor het stichten van industriëele on dernemingen, waar de Spaansche vluchte lingen te werk zullen worden gesteld. De uitbarsting van de Veniaminof. - Volgens mededeeling van de kustwacht van Morris Perryville op Alaska (V.S.) heeft de werking van den vulkaan Veniaminof thans reusachtge afmetingen aangenomen. Alle bewoners van de omgeving van den vulkaan zijn gevlucht op een Indiaansche familie en twee blanken a. Matroos van „Empress of Britain" ver dronken. - Aan boord van de „Empress of Britain" te New York is een matroos, die bezig was dekzeilen over de reddingsbooten te spannen, over boord geslagen en verdron ken. Het schip stopte terstond, maar de na sporingen bleven vruchteloos, waarna het vaartuig, dat het Britsche koningspaar naar Engeland terugbrengt, zijn reis vervolgde. Bekend beeldhouwer gestorven. - Op 69-jarigen leeftijd is te Parijs gisteren over leden de Fransche beeldhouwer Jean Bcu- cher, leeraar aan de academie voor beel dende kunsten, die talrijke werken gemaakt heeft, o.a. het standbeeld voor generaal Gallieni en het overwinningsgedenkteeken te Verdun. Sprinkhanenplaag te Kenya. - Kenya (Afr.) heeft te lijden van een ernstige sprinkhanenplaag. Het is onmogelijk de eieren en de jonge sprinkhanen te vernieti gen, zonder dat men daaraan enorme De- dragen ten koste zou leggen. Men heeft den boeren aangeraden den oogst althans ge deeltelijk te beschermen door gebruik te maken van vergif. Chineezen blazen Japanschen militairen trein op. - Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineezen in het Noorden van Hohan een Japanschen militairen trein in de lucht hebben laten springen. Verschei dene henderden Japanneezen zouden hierbij omgekomen zijn. Overval op redactiebureau te Sjanghai. - Zeven Chineesche „bandieten" hebben het hoofdkantoor van een in de Chineesche taal verschijnend dagblad op den Ningpoweg te Sjanghai overvallen. Zij vuurden in het wilde weg ter intimidatie van de redacteu ren en wierpen een bom naar een Chineesch politieman, die toesnelde. Voor zoover tot dusverre bekend is, werden geen personen getroffen. De overvallers zijn nog niet ge pakt. Het door de politie ingestelde onder zoek wees uit, dat de bom volkomen gelijk is aan die, welke door het Chineesche leger worden gebruikt. Aanslagen te Haifa. - Vanochtend in de vroegte is op de Arabische groentenmarkt te Haifa (Pal.) een zware tijdbom ontploft. Men gelooft, dat dertig Arabieren cm het leven gekomen of gewond zijn. Ook in de Joodsche buitenwijk Hadarba- camel is een bom ontploft. Troepen hebben strategische stellingen in de stad bezet' en patrouilleeren door de straten cm demon straties van verontwaardigde Arabieren te verhinderen. Duitsch bankdirecteur in Polen gear resteerd. - De Poolsche autoriteiten hebben den directeur van de Duitsche Genosser.- schaftbank in Krotoszyn gearresteerd we gens belastingfraude. Voorts heeft de politie na een onderzoek huiszoekingen gehouden in de lokalen van de Landschaftsbank in Poznan. Noodweer in de V.S. - Er heeft een hevig noodweer gewoed, waardoor vooral het stadje Anokal bij Minneapolis (V.S.) ge teisterd is. Er zijn minstens elf dooden en honderd gewonden, terwijl de schade aan zienlijk is. Honderd gebouwen werden ver nield. Overstroomingen te Bohemen en Mo- ravië. - De zware regenval van de laatste dagen heeft in uitgestrekte deelen van Bo hemen en Moravië ernstige overstroomin gen veroo-z^akt. Bij Vsjetin zijn twee jon gens verdronken. Schoolreisje. Men schrijft ons: Evenals alle vorige jaren werd ons schoolreisje weer door prachtig weer be gunstigd. Ditmaal waren er 93 kinderen, verdeeld over 21 luxe auto's. Als gewoon lijk ging de reis weer door de Zijpe via Camperduin naar Bergen, waar de jon gens zich gedurende een uur of drie uitstekend hebben vermaakt in den prachtigen speeltuin bij Duinvermaak. Van Bergen ging het naar Bergen aan Zee. Voor we aldaar arriveerden, waren alle kousen reeds uitgetrokken en spoedig waren we aan 't strand, om naar hartelust pootje te baden. De dorstige kelen werden gelaafd en toen ging 't weer via Egmond aan den Hoef en Heiloo naar Alkmaar, om daar nog een uurtje te vertoeven bij de Her tenkamp. Ongeveer zes uur ging het via Heer- Hugowaard, N.-Niedorp enz. naar huis, waar we onder groote belangstelling om ruim zeven uur goed en wel arriveerden. De auto van den voorrijder heeft den dienst gestaakt, toen we nog ongeveer een K.M. moesten rijden. Een woord van hartelijken dank namens de kinderen aan allen, die hun auto en tijd beschikbaar hebben gesteld. Het schoolreisje voor de 7e en 8e klasse naar Amsterdam zal waarschijnlijk in Juli worden gehouden. De kas van de penningmeesteres is echter niet zoo ge spekt om een touringcar te laten aanruk ken. De commissie zou 't nu gaarne met luxe auto's willen doen, waarvoor er acht noodig zijn. Wie zijn auto nu daarvoor beschikbaar wil stellen, kan daarvan ken nis geven aan den heer Sieswerda. Ernstige botsing tusschen auto en motor. Hedennacht om half één kwam een luxe auto uit de richting Beverwijk, be stuurd door den heer J. de W. uit Heer- Hugowaard, en waarin gezeten waren de heeren L. L. en N. A. Z. met de dames M. uit Limmen. Ter hoogte van het huis van den veehandelaar K. op de Alkmaarsche straat kwam de auto in botsing met een daarvóór rijdenden moterrijde. De bot sing was zoo hevig, dat de auto tegen een boom sloeg zoodat de dames M. ernstige verwondingen aan het gelaat opliepen. Na verbonden te zijn werden zij naar haar woningen vervoerd. De bestuurder, de beide heeren en de motorrijder bekwamen slechts lichte ver wondingen. terwijl de motor niet noe menswaard beschadigd werd. De auto is geheel vernield. De politie maakte pro cesverbaal op. Motor geslipt. Op den hoek van den Zeeweg-Heeren- weg kwam gistermiddag een motorrijder Tegen het antisemietisme in België. - In verband met klachten over uitingen van antisemietisme, die den laatsten tijd waren binnengekomen, heeft de Belgische justitie een onderzoek ingesteld in het huis van het nationale legioen, een nationalistische orga nisatie. Zij heeft daar naamplaten gevon den, die waren gestolen van de huizen van Joodsche kooplieden, socialistische of com munistische vereenigingen en vertegenwoor digers van Spaansch republikeinsche orga nisaties. Al deze naamplaten zijn in beslag genomen. Tegen eenige leiders is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Bootje op de Seine omgeslagen. - Op de Seine (Fr.) bij de stuwdam van Suresnes is een bootje, waarin vier mannen en een kind zaten, omgeslagen. Het kind werd ge red, doch de vier overigen zijn verdronken. Fransch vliegtuig door den bliksem getroffen. - Zaterdag is een Fransch bom bardementsvliegtuig van de Fransche lucht macht bij het Fransche dorp Amur veron gelukt. De vijf inzittenden poogden zich door middel van hun parachute te redden, doch slechts één is hierin ter, volle geslaagd. Twee anderen zijn omgekomen en twee wer den ernstig gekwetst. Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den bliksem is ge troffen en in de lucht is ontploft. Palestijnsche Synagoge door brand ver woest. - Een brand, die waarschijnlijk aan kwaadwilligheid te wijten is, heeft de syna goge te Tiberias (Pal.), een bekend bede vaartsoord, in de asch gelegd. De schade wordt op duizenden ponden sterling ge raamd. In dezelfde streek heeft nog een moedwillig aangestoken brand gewoed, waardoor een groote hoeveelheid asfalt verloren is gegaan. doordat hij de bocht te kort nam, te slip pen Hij kwam terecht tegen een boom en liep verwondingen op. De duopassagier kwam er slechter af. Hij sloeg over den kop en werd met een gebroker rib opge nomen. De motor en de slachtoffers wer den naar Amsterdam vervoerd. Uitslag gemeenteraadsverkiezing. Gekozen 3 Algemeen Tex. Eelang (3), 3 S.D.A.P. (3), 3 R.K. St.partij (3), 2 Vrijz. Dem. (1), 1 Chr.-Histr. (2), 1 Anti-Rev. (1). Gekozen werden de heeren: J. C. Kager, H. J. Leber en P. J. Zoetelief. R.-K. partij; T. Epe en S. Keyser, Vrijz.-Dem.; K. Vlaming, Anti-Rev.; S. de Waard, Chr.-Hist.; J. Bruin, J. Westdorp en J. Her.kes, S.D.A.P.; en P. Dros Bz., C. van Ingen-Schenau en Joha Parievliet, Algem. Tex. Belang. De heer v. Ingen-Schenau zal echter bedanken, omdat bij de partij Alg. Tex. Belang de lijst alphabetisch was op gemaakt en degene gekozen wilde worden, die de meeste stemmen verkreeg. De Vrijz.-Dem. wonnen een zetel, de Chr.-Hist. verloren deze. Het was Zaterdagavond in alle opzichten een zonnige avond bij het echtpaar C. Har- tog en A. Hartog—IJfs, dat zijn 50-jarige echtvereeniging herdacht. Deze echtlieden, die beiden nog in bla- kenden welstand verkeeren, troffen wij aan tusschen hun kinderen en kleinkinderen, verheerlijkt over de vele blijken van be langstelling van diverse personen ontvan gen. Daarbij vertelde men, dat de buren de vorige week bij den toegang der woning een met mooie blcemen en opschriften ge tooide eerepoort plaatsten, en deze eiken dag voor de verzorging na hebben gezien. Uit het huwelijk zijn 5 kinderen met 15 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen gesproten. Een zoon leeft met de ouders en de oude heer Hartog verzorgt nog met ambitie zijn akkertje voor zijn eigen groente, terwijl ook het varen met een schuit hem nog goed afgaat, want hij was op dezen zelfden morgen vroeg zelf al stoelen gaan halen bij een herbergier op ruim een half uur af- stands en was daarvan in net geheel niet vermoeid geworden. En wat de echtgenoote betreft, die is even monter als de bruidegom. Zij doet nog al het huiswerk, dat gezien mag worden. Het muziekgezelschap Aurora bracht een serenade, waarbij groote belangstelling van omwonenden was. De voorzitter, de heer A. Jongsma, complimenteerde, en sprak de hoop uit, dat men bij dit bruidspaar over 10 jaar nog eens.terug zal komen. De schoonzoon, de heer Duits, bracht dank aan de Harmonie voor het gebodene, daarbij stilstaande bij het verschil tusschen stad en land, waarbij het dorp wat kameraadschap betreft, bovenaan staat. Het geheel was dus in alle opzichten een zonnige avond voor dit echtpaar, dat ge zond van zijn levensavond geniet, al zou het financieele gedeelte wel beter kunnen zijn. Tijdelijke onderwijzeres benoemd. Door B. en W. is tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L.-school benoemd mejuffrouw Brands uit Bergen. Muzikale rondgang. De harmonie-vereeniging Aurora hield Zaterdagavond 'n muzikaln rondgang door de gemeente, waarbij loor jongedames met bussen werd gecollecteerd ten behoeve van het onderhoud van de muziektent. De onbrengst bedroeg 35.82. V ischdistributie. Da vischdistributie is in verband met het warme weer voorloopig stopgezet. Wanneer de weersgesteldheid het toelaat en het aantal afnemers weer voldoende is zal er weer een aanvang mee worden ge maakt. Werkobject Kadeverbetering Alkmaardermeer. De werkzaamheden aan het werkver schaffingsobject „Kadeverbetering rondom het Alkmaarder meer" vordert in verband met de gunstige weersomstandigheden zeer snel. De rijksinspecteur voor de werk verschaffing te Alkmaar heeft de vorige week zich persoonlijk op de hoogte gesteld van het verloop der werkzaamheden. Deze week zullen de verschillende bij dit werk betrokken polderbesturen een bezoek aan het werk brengen, onder technische lei ding van een ingenieur van het taal adviesbureau van de Unie van wSCll~ schapsbonden, welk bureau met d *r" voering van dit werk is beiast. 6 u*t" Zaterdagmiddag omstreeks Z*1** werd brand gealarmeerd bij den i UUr bouwer J. Schilder aan de Zuidervaan Akersloot. Een zoontje van Schilder! I een lucifer ontstoken bij een hoop dor!3 van boonen, welke hoop van het jaar was overgehouden. Het vuur v8^ gretig voedsel hierin. Het taste een in°d onmiddellijke nabijheid staande hooiklam aan. Deze klamp stond spoedig in ïjfü Inn !A Ho lan^VtAimror QoVi 11Ji laaie. De landbouwer Schilder heeft m een slang op de waterleiding voorloooi het vuur bestreden. De gealarmeerd! brandweer van Akersloot was spoedig met de motorbrandspuit ter plaatse en bestreed met 2 slangen 't vuur. Na korten tiid een slang op de waterleiding voorla? «riltlT» VlOctrD^fiTl n„ 1 ^fng tijd was men het vuur meester. De hooiklamo brandde niet geheel af. Verzekering dekt de schade. Prijs behaald. Op het Zaterdag te Krommenie gehouden nationaal zangconcours behaalde het Ber gens mannenkoor in de cweede afdeelinè den eersten prijs met het hoogste aantal punten namelijk 344. Bedevaart Op de bedevaartsplaats van O. L. Vr ter Nood had Zondag de bedevaart plaats van den r. k. Middenstandsbond „De Han ze" in het bisdom Haarlem. Er waren een 800 deelnemers. De tocht van de ouden van dagen. De tocht van ouden van dagen welke op 5 Juli a.s. zal plaats hebben, gaat niet naar Texel, doch naar Soesterberg. We ge- looven, dat dit voor vele oudjes die ten onrechte tegen een zeereis opzien zal worden geapprecieerd. Communistische meeting. Achter het café van den heer Jansen alhier hield de afd. Oudkarspel van de C. P. N. Zondag een verkiezingsmeeting in verband met de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Er was niet veel belangstelling voor deze bijeenkomst. De heer P. K. Volkers sprak als voorzit ter van de afdeeling een welkomst woord, waarbij hij het verloop van de verkiezingen elders besprak. De arbeidersbeweging heeft er geen voordeel bij gehad. Spr. gaf hier van de schuld aan de S. D. A. P. in ver band met haar afwijzende houding t. a. v, een eenheidsfront. Versterking der Com munistische fractie zal noodzakelijk zijn. Daarna verkreeg de heer Borst het woord om te spreken over zijn ervaringen in den gemeenteraad. Spr. heeft steeds een arbeidersafgevaardigde naast zich gemist en keurde het sterk af, dat leden van de moderne organisatie, die lid zijn van de C. P. N. als lid werden geroyeerd. Hij wek te de S. D. arbeiders en modern georgani- seerden op, op no. 2 van de C. P. N. te stemmen. De heer D. Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer hield hierna een uitvoerige rede over den internationalen toestand in ver band met de gemeenteraadsverkiezingen. Te water gereden. Vrijdag na den middag reden een drie tal jongelui J. Z., en A Z., uit Eenigenburg en J. B. uit Warmenhuizen, komende uit de richting Zijpersluis met een motorbakfiets te water. De inzittenden werden spoedig op het droge gebracht en kwamen met een nat pak en den schrik vrij. R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst". Zaterdagavond hield het r. k. fanfare corps „Genot door Kunst" een muzikalen rondgang door de gemeente Noordschar- woude, met het doel de nooden der kas eenigszins te lenigen. De rondgang had tot resultaat dat het mooie bedrag van f 42.15 werd ingezameld. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw. BINDERIJ N.V. HERMS COSTER ZOON. 25. De ezel dronk het hele glas leeg en ging met frisse moed weer aan het werk. Zij spitten en hakten en tim merden tot de etensbel ging. „Ting, tong", ging de grote bel, geluid door een kikker. Er was in het gras gedekt en in een ogenblik tijds zaten allen in een grote kring. 26. „Oei, wat heb ik een honger", zei Big en hij bouw de een berg eten op zijn bord. „Dan ben de enige niet", zei zijn buurman, een bok met een grote sik. „Geef die bak sla maar eens gauw hier, dikzak, want als jij be gint"

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8