i&ine AKKERTJES De Dieren-Jamboree. Glimlachje Verkiezingspropaganda der R. S. A. P. DERDE BLAD weest. Mijn meening is inderdaad, dat het niet juist is, dat Bonsema van verwanten van iemand, die bij het electr. bedrijf werk zaam was, een jongensfiets, een schemer lamp en een ping-pong spel ten geschenke heeft ontvangen. Op z'n zachtst gezegd, is het van een wethouder zeer onvoorzichtig, dergelijke geschenken te accepteeren. Vcorts was spr. overtuigd, dat wethou der Klaver voor het onderzoek niet de aan gewezen man was geweest, want dat daar voor noodig is, iemand die verstand heeft van het analyseeren van getuigenverhooren en die kijk heeft op de rechtspraak. De heer Bonsema constateerde, dat uit dit woord van mr. de Groot wel blijkt dat de verkiezingsdag nadert. Hiermede drijft mr. de Groot misselijke verkiezings- politiek. (Applaus.) Ik ben degene geweest, die tot den raad van Alkmaar gezegd heeft: „Hier heb je de stukken. Onderzoekt en oordeel". De redactie heeft daarop ook sterk gewezen in de Alkmaarsche Courant. De raad nam ech ter een motie van een partijgenoot van mr. de Groot aan, waarin werd uitgesproken, dat het schrijven van spr. geen onderwerp van bespreking behoorde uit te maken en dat dit voor kennisgeving had moeten wot- den aangenomen. Wanneer mr. de Groot van meening is, dat er iets is gebeurd, dat niet in den haak was, dan had hij toen zijn mond open moeten doen en niet vóór de motie moeten stemmen. Dat mr. de Groot thans, drie jaren later, zóó spreekt, wijst erop, dal hij vreest, eigen menschen niet voldoende in de hand te hebben en dat die nog wel eens hun stem op spr. zouden kunnen uit brengen. Wat mr. de Groot thans deed, vond spr. misselijk. Die zaak is voor spr. geen lolletje ge weest. Mr. de Groot schijnt van meening te zijn, dat onder partij genooten zoo'n zaak juridisch-formalistisch moet worden behan deld. Hy moest weten en er anders niet over praten, dat 13 November 1936 in de kranten heeft gestaan, dat in de vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. het be roep van spr. ongegrond is verklaard. Het fatale is juist, dat spr. op zijn verzoek, hoe hij in beroep moest gaan. geen inlichtingen heeft gekregen. Spr. heeft daarom dan ook gevochten voor zijn recht en legt daarom Woensdag aan de kiezers de vraag voor, of men hem, gezien het gebeurde, geschikt acht. het Alkmaarsche belang te dienen. Spr. vreest die uitspraak niet. De opmerking van mr. de Groot, dat spr. opvolgers, als hij de stad zou gaan veriater., zich moeten inwerken, kan ook op mr. de Groot worden toegepast. Wat heeft dat voor zin? Spr. kan niet bogen op een universi taire opleiding, maar daarom laat hij de zij nen, die er evenzoo voorstaan als hij, niet degradeeren tot minderwaardigen. Spr. twij felt er niet aan of ook zijn medecandidaten zullen zich als raadsleden weten te trainen. Over de procedure van het electr. bedrijf behoeft mr. de Groot spr. niets te vertellen. Mr. de Groot kan wel beweren: „de beslis sing daaover is bij den rechter", maar als advocaat moest hij weten, dat het er na de beslissing van dien rechter, wanneer de raad in het ongelijk wordt gesteld, veel op aan komt, dat de raad niet uit twijfelachtigen bestaat. De heer Grondsma betoogde reeds in den raad: „Wie vecht om een koe, geeft er één toe." Wanneer de raad in eerste in stantie mocht verliezen, dan staat spr. op het standpunt en dit is ook het standpunt van zijn mede-candidaten, dat het Alkmaar sche belang vordert, dat we door blijven vechten. Spr. weigert zich oneerlijke motieven in de schoenen te laten schuiven. Bij de be slissing over de beschikbaarstelling van de school voor de bataljons, was spr. overtuigd, dat de vestiging van het kazernement ge vaar liep. Mr. de G r o o t: Dat neem ik van u aan. De heer Bonsema: De heer Van de Vall maakte toch de aantijging, dat, wan neer er een kerkelijke stem in het college had geklonken, het advies wel anders zou hebben geluid. Spr. wees er nogmaals op, dat de beslissing over het aantal leerlingen in de scholen in Den Haag berust. Hij merkt nog op, dat de halve stad lid is van de Associatie *voor lijkbezorging, zoodat ook wel leden daarvan de lijsten van de politieke partijen zullen hebben geteekend. Met vertrouwen wacht spr. de beslissing van de kiezers af, want hij is overtuigd, dal een groot aantal ervan van oordeel zijn, dat er plaats is voor spr. in den Alkmaarschen raad. De heer Grondsma vroeg nog voor enkele minuten het woord. De voorzitter weigerde dit, omdat de heer Grondsma zich daarvoor in de pauze had moeten opgeven. Ook aan mr. de Groot wenschte spr. niet verder meer het woord te verleenen en hij sloot te ruim half twaalf de vergadering met de opwekking om op lijst 10 te stemmen. „Zeg, hou eens op met slapen, degene, tegen wie je hebt geleund, is aan het vorige station uitgestapt" Gisteravond belegde de r. s. a. p. een propaganda-vergadering. Er waren een 50- tal menschen aanwezig. De heer v. d. Wal hield een korte inlei ding, waarin hij zeide in den raad de revo- lutionnaire arbeiders te willen dienen. Aangezien de heer Sneevliet verhinderd was, sprak de heer Th. v. Driesten. Hij wees allereerst op het belang der verkie zingen voor de r. s. a. p. De vertegenwoordigende lichamen, aldus spr., moeten dienen om het revolutionnaire socialisme hierin te verkondigen en de bourgeoisie erin te bestrijden. De r. s. a. p. zal niet de democratische imperialisten van dienst zijn. De stembus moet den groei van de revo lutionnaire gedachte aantoonen. De r. s. a. p. roeit tegen den stroom in, moet zich tegen elke partij en tegen het ingrijpen van de overheid verzetten. Uit dit laatste blijkt, wét zij van de rev. soc. verwacht. De s. d. en de communisten worden volgens spr. ge spaard, terwijl de r. s. a. p. in de illegaliteit word; verdreven. De stemming moet aantoonen of de ar beiders bereid zijn hun klasse-bewustzijn op te offeren öf dat er nog de geest van verzet en opstandigheid bestaat. De candidatuur-Sneevliet te Amsterdam noemde spr. een klasse-candidatuur, evenals dat z.i. bij alle candidaten der r. s. a. p. het geval is. Voor de r. s. a. p. stemmen betee- kent: strijd tegen den imperia]istischen oor log en voor den geest van het verzet ook in ons land. De huidige kapitalistische maatschappij met zijn wantoestanden geen productie naar behoefte, maar uitsluitend om de winst is niet meer in staat zijn eigen problemen op te lossen. Fascisme en oorlog dreigen en worden door het kapitalisme uitgelokt en bevorderd. Een paar vertegenwoordigers meer, zelfs de meerderheid in de raden en de volksver tegenwoordiging zullen het rev. socialisme niet dienen de strijd tegen het kapitalis me wordt op de straat beslecht en in de bedrijven. Fel hekelde spr. het burgerlijk-democrati sche stelsel en gaf tal van voorbeelden van de beknotting en de uitholling der demo cratie op het oogenblik door de bourgeoisie, die daardoor het fascisme bevordert. Deze democratie wil het rev. soc. afbreken. Deze democratie, waaraan s. d. en comm. volgens spr. veel te veel zijn verbonden, hetgeen z.i. blijkt uit de erfpachtskwestie te Amster dam. De affaire-Oss benadeelt de katho lieken, die in deze zaak doofpot-politiek be dreven. Het verschil van meening in het kabinet- Colijn brengt wellicht een crisis maar Colijn zal blijven met de bezuinigingspoli- tiek. In ieder geval blijft er een reactionnair bewapeningskabinet, dat het bezit der bour geoisie zal verdedigen ten koste van het bloed der arbeiders zooals dat in den wereldoorlog óók het geval was. Ondanks alle onderhandelingen tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland acht spr. een toenadering tusschen Moskou en Berlijn nog mogelijk. De r. s. a. p. maakt er bij de gemeente raadsverkiezingen gebruik van, op de klasse tegenstellingen te wijzen. De raad kan tot revolutionnaire spreektribune gemaakt worden, tot een plaats, waar de klasse vijanden bestreden kunnen worden. Ver kiezingen zijn graadmeters van de revoluti onnaire gezindheid der arbeiders zeiden Marx en Engels. Ook de komende verkiezingen zullen uitwijzen, aldus spr., dat zij groeiende is en tenslotte de overwinning zal behalen. De heer v. d. Wal sloot met dank aan den heer van Driesten. SLUITING VAN SIGARENWINKELS OP ZONDAG. In bijlage no. 62 schrijven B. en W.: Het adres van 23 Maart van een aantal sigarenwinkeliers alhier, houdende het verzoek om de uitspraak van den Raad van 13 September 1934 ongedaan te maken, alsmede het adres van 3 April 1939 van de afd. Alkmaar van den Nederl. Bond van SigarenwinkeUersververeeni- gingen, verzoekende om de s uiting niet voor den geheelen Zondag toe te passen, stelde Uwe vergadering op 6 April j.1. in onze handen om advies. Krachtens de wet van 27 Juli 1934 kon den de gemeenteraden binnen 2 maanden na de afkondiging daarvan verklaren, dat er met het oog op de destijds bestaande buitengewone omstandigheden aanleiding was voor de toepassing van de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag voor een 5-tal categorieën winkels. Eén dezer categorieën vormen de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaks artikelen ter. verkoop in voorraad zijn, doch de verruiming van de verkoopge legenheid gildt dan uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikelen. Bij besluit van 13 September 1934 heeft de Raad /an Alkmaar verklaard, dat de toen bestaande buitengewone omstandig heden aanleiding geven tot bedoelde ver ruiming. Aangezien de economische om standigheden na September 1934 eerder slechter dan beter zijn geworden, kan een herroeping der verklaring moeilijk wor den gemotiveerd. Afgezien van het vorenstaande, is het adres van de sigarenwinkeliers van 23 Maart j.1. ook op andere gronden moeilijk voor inwilliging vatbaar. Naast de afd. Alkmaar van den Chr. Handeldrijvenden en Industriëelen Mid denstand, die adviseert de sigarenwinkels op Zondag geheel te sluiten, zijn de beide andere middenstands-organisaties en de K. van K. van oordeel, dat aan het adres van de sigarenwinkeliers van 23 Maart jl. niet behoort te worden voldaan en de desbetreffende uitspraak van den raad van 13 September 1934 niet moet worden ingetrokken en wel om de volgende rede nen. Het adres van de sigarenwinkeliers van 23 Maart j.1. is niet uitgegaan van de des betreffende organisatie, maar van een aantal ongeorganiseerde sigarenwinke liers. De door dezen gehouden stemming geeft geen juist beeld van de wenschen der sigarenwinkeliers, daar 20 winkeliers, leden van de afd. Alkmaar van den Bond van Nederl. Sigarenwinkeliersvereenigin- gen, buiten de stemming zijn gebleven. Evenmin is bij de stemming rekening gehouden met het feit, dat eenige sigaren winkeliers, die zich hebben uitgesproken vóór algeheele Zondagssluiting, een siga renzaak exploiteeren naast hun hoofdbe roep, zoodat zy voor hun onderhoud niet uitsluitend op den verkoop van sigaren zijn aangewezen. Voorts dient ook rekening te worden gehouden met het toekomstig garnizoen van Alkmaar. Er zal dan meer behoefte zijn aan rookartikelen op Zondag en Alk maar moet alles doen om de militairen zooveel mogelijk in Alkmaar te houden. Naar aanleiding van een en ander geven wij in overweging op het adres der siga renwinkeliers afwijzend te beschikken en vervolgens het adres van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Sigarenwinke- liersvereenigingen dd. 3 April j.1., voor kennisgeving aan te nemen. OPRICHTING LOODGIETERSCURSUS AAN DE AMBACHTSSCHOOL. Bij adres d.d. 25 Februari j.L richtte het Bestuur der Vereeniging „De Ambachts school voor Alkmaar en Omstreken" alhier, het verzoek tot ons college om uwe verga dering voor te stellen ingevolge artikel 25 der Nyverheidsonderwijswet een besluit te nemen, waarbij de oprichting en instand houding van een loodgieterscursus, te ver binden aan de Ambachtsschool, wordt noo dig geoordeeld. De eerste inrichtingskosten van dezen cursus worden geraamd op 1500 en de exploitatiekosten voor het jaar 1940, in welk jaar de cursus slechts 9 maan den zal duren (van 1 April tot en met 31 December) en slechts ten deele is ingericht, op 1705,68, terwijl voor de jaren, waarin de volledige 2-jaarlijksche cursus zal worden gegeven de exploitatiekosten worden ge raamd op 2505.12, waarvan 30 ten laste der gemeente komt. Van het ten laste der gemeente blijvende bedrag kan een ge deelte worden verhaald op andere gemeen ten voor eventueel aldaar wonende leerlin gen, terwijl tevens 18 van de overblijven de kosten als provinciaal subsidie kan wor den genoten. Alle adviezen van patroons en werklieden luiden gunstig. B. en W. stellen in bijlage nr. 63 voor, daartoe te besluiten. ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OEFENING AAN DE MEISJES LEERLINGEN VAN DE HANDELS SCHOOL. B. en W. hebben in bijlage nr. 64 onder de oogen gezien de mogelijkheid van het geven van afzonderlijk onderwijs in lichamelijke oefening aan de meisjes-leerlingen van de Handelsschool. Tot dusver is voor het onderwijs in ge noemd vak aan de leerlingen van de Han delsschool alleen benoemd een leeraar voor het onderwijs aan de jongens-leerlingen. Het eerste jaar van invoering (1925), toen werd begonnen met de eerste klasse, be vatte deze alleen jongens; het daaropvol gende jaar bestond de tweede klasse ook alleen uit jongens en bevatte de eerste klasse, behalve de jongens, 6 meisjes. Met het oog op dit geringe aantal is toen de be noeming van een leerares voor het onderwijs, aan de meisjes-leerlingen achterwege gelaten en werden deze samengevoegd met die van dezelfde klasse van het Gymnasium. De leerares aan het Gymnasium heeft steeds onderwijs gegeven aan de meisjes-leerlingen van de Handelsschool, zonder aan laatst genoemde onderwijsinrichting te zijn be noemd. Het komt B. en W. gewenscht voor de samenvoeging niet langer te bestendigen en dus het onderwijs aan de meisjesleerlingen van beide onderwijsinrichtingen afzonder lijk te doen geven. Het totaal aantal wekelijksche lessen wordt dan 10. Op grond van de bepalingen der desbe treffende salarisregeling mag de jaarwedde van de leerares aan het Murmellius-Gym- nasium, mevr. J. van Sluis, geb. Leguyt, zonder haar toestemming niet naar een lager getal lessen worden berekend dan acht per week. Zij heeft zich schriftelijk bereid verklaard van deze garantie afstand te zullen doen en genoegen te nemen met een bezoldiging voor zes wekelijksche les sen, indien zij voor vast wordt benoemd aan de Handelsschool met een garantie van vier wekelijksche lessen. Een en ander vordert een hoogere uit gave van 487,64. Verder zal nog van de kosten van een gymnastieklokaal een hooger aandeel (voor 4 lessen) ten laste van de Handelsschool komen, tegenover een vermindering met 2 lessen ten voordeele van het Murmellius- Gymnasium. De minister van onderwijs stelt uwe vergadering vóór te besluiten; 1. ons te machtigen van 1 September 1939 af het onderwijs in lichamelijke oefening aan de meisjes-leerlingen van de Handels school afzonderlijk te doen geven op de wijze, als hiervoor omschreven; 2. met ingang van 1 September i939 voor vast te benoemen tot leerares in lichamelijke oefening aan de Handelsschool mevr. J. van Sluis, geb. Leguyt, met bepaling, dat haar jaarwedde aan deze onderwijsinrichting zon der haar toestemming niet naar een lager getal wekelijksche lessen mag worden be rekend dan vier. VERVROEGDE AFLOSSING GELD- LEENING. In bijlage nr. 66 schrijven B. en W.: De N.V. Levensverzekering-Maatschappij van „de Nederlanden" van 1845, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft in 1934 onder borg stelling van de gemeente ten behoeve van het Victoriebad een geldleening verstrekt van 50.000. Het restant van die leening bedroeg per I Januari 1939 45.640. De desbetreffende overeenkomst bepaalt, dat jaarlijks op 1 October moet worden af gelost een bedrag van 1090 gedurende de jaren 1935 tot en met 1954, een bedrag van 940 gedurende de jaren 1935 tot en met 1973 en een bedrag van f 10.340 in het jaar 1974. De bevoegdheid bestaat evenwel om na ten minste 3 maanden te voren gedane waar schuwing na 30 April 1939 te allen tijde a pari méér af te lossen dan hiervoor is vermeld, met een minimum van 2000 en een maximum van 10.000 per jaar. De be dragen, die boven de gewone aflossing worden terugbetaald, worden afgeschreven van de laatste termijnen der periodieke af lossing. De schuldeischeres is niet tot wijziging van den rentevoet van V/t bereid. De gemeente die als borg met de N.V. Zwem bad Alkmaar hoofdelijk aansprakelijk is voor de uit de leeningsovereenkomst voort vloeiende verplichtingen, heeft er mistdien belang bij zich van deze leening zoo spoedig mogelyk te ontdoen. Hiertoe zal in de jaren 1939 tot en met 1942 een extra-aflossing van f 10.000 moe ten geschieden. Met het oog op de verander lijkheid van de geldmarkt is het raadzaam elk jaar de wenschelijkheid daarvan onder de oogen te zien, zoodat wij ons thans tot het jaar 1939 zouden willen beperken. In bedoelde extra-aflossing is, naar wij meenen, te voorzien door het bedrag daar van op te nemen uit de bij de gemeente belegde beschikbare gelden van het Ge meentelijke Pensioenfonds. Waar de gewone aflossing van de leening, zooals boven is vermeld, ook bij extra-ai- lossing wordt voortgezet, is het met het oog op de gemeente-begrooting van belang te bepalen, dat de aflossing aan het Pensioen fonds aanvangt, nadat de gemeente van haar verplichtingen ten aanzien van de N.V. „De Nederlanden" is ontslagen. De eerste aflossing zou derhalve op zijn vroegst kun nen plaats hebben op 1 October 1944. Voorts dient te worden bepaald, dat, in dien het Pensioenfonds om aan zijn ver plichtingen te kunnen voldoen de beschik king over de opgenomen gelden of een ge deelte daarvan mocht blijken noodig te heb ben, de voorziening in die behoefte aan middelen bij raadsbesluit wordt geregeld. De rentevergoeding zouden wij willen zien vastgesteld op 3% per jaar. REKENINGEN 1938 SCHOLEN VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. In bijlage nr. 65 schrijven B. en W.: B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekeningen en verantwoordingen over 1938 van de scholen van de Vereeniging „Alk maarsche Fröbelschool", van de Roomsch- Katholieke Bewaarscholen en van de Chris telijke kleuterschool. Het nadeelig saldo op de exploitatie van de eerstgenoemde scholen van 551,50 komt ten laste van het reservefonds, gevormd met door uwe vergadering bij besluit van 22 October 1931, nr. 18 (bijlage nr. 182) verleende machtiging. Dit fonds, op 31 De cember 1937 nog groot 1935,76, bedroeg mitsdien op 31 December 1938 1384.26. Behalve dit fonds zijn in de balans per 31 December 1938 nog opgenomen een bij zonder reservefonds ad 226.55 en een fonds voor bijzondere nooden ad f 575.28. De buitengewone inkomsten, waaruit deze fondsen zijn gevormd, komen niet in de exploitatie-rekening voor, ten einde te doen uitkomen, dat de gewone exploitatie een tekort oplevert. In verband hiermede stellen B. en W. voor te besluiten goed te keuren de reke- Waarom zoudt Ge nog hoofd- P1'" hebben, als Ge j„ ee„ kwartier er van af kunt zjjn| Neem 'n AKKERTJE het nieu- we merkwaardige middel dat alle pnnen vfug verdrijh en Uw lichaam met seha-d» "AKKERTJES" zijn de g.,ük; kige vinding van Apotheker Oumont in den gemakkelijk In te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I laaf U niets anders aanara. ten en let op 't AKKER-merk legen pl|nen, nare dagen, koortt, kou. Dooê13 «tuk* 12 stuiver*2 «tuk» 2 iMtvq,. ningen en verantwoordingen over 1938 van- a. de scholen van de Vereeniging „Alk- ir aarsche Fröbelschool" in ontvang en" uit- gaaf tot een bedrag van 7875.94, waar onder een bijdrage uit het reservefonds van 551.50; b. de Roomsch-Katholieke Bewaarscholen in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 14287.59, waaronder een nadeelig saldo over de jaren 1936, 1937 en 1938 van 3503.04; c. de Christelijke kleuterschool in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 6139.90, waaronder een nadeelig saldo over de jaren 1936, 1937 en 1938 van f 2581,63. VERKOOP GROND AAN DE ROZENSTRAAT. De heer A. Vos, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de ge meente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rozenstraat, groot ongeveer 255 M2., voor den prijs van 3600.in totaal, ten einde aan die straat vijf woningen te kunnen bouwen. Tegen verkoop van dat perceel bestaat bjj B. en W. geen bezwaar. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 13 TOT 20 JUNI 1939. Nieuwe zaken: Den Helder: „Lewu" productondern., Smiddwarsstraat 3, handel in bleekwater enz. Wijzigingen: Alkmaar; J. D. Groot, Zocherstraat 2, kruidenierswinkel; overgegaan aan D. v. d. Werf. Bergen: Fa. Joh. Kaptijn, Voert 10, custardfabriek enz.; rechtsvorm gewijzigd. Egmond-Binnen: „Kennemerland", Lui- laantje 121, zuivelfabriek; bestuurswijzi ging. Heerhugowaard: A. Klaver, Midden weg H 46, timmerman; overgegaan aan C. Botman. Den Helder: N.V. Uitgeversmij. Hol lands Noorderkwartier, Koningstraat 78- 80, bestuurswijziging. Limmen: J. Nuijens Pz., Kerkweg 173, bloembollenkweeker enz.; rechtsvorm ge wijzigd. Opheffingen: Den Helder: A. Reinders, Ooievaars straat 44, heeren- en kinderkapper. Gedeponeerde stuzken: De minister van economische zaken heeft op 13 Juni 1939 verlengd de op 13 Juni 1938 algemeen verbindend verklaarde ondernemersovereenkomst inzake geraf fineerd zout voor consumptiedoeleinden voor verbruik in Nederland (consumptie- zout). CENTRALE WERKPLAATS voor jeugdige personen van 14 tot en met 25 jaar. In de week van 15 Juni tot en roe<< 21 Juni 1939 werden mede door bemidde ling van de Arbeidsbeurs geplaatst: 1 smw, 1 bankwerker, 2 mach.bankwerkers, 1 rij wielmonteur. 1 timmerman. In de Centrale Werkplaats bestaat ge legenheid om tijdens werkloosheid ar in hun vak te verrichten voor kantoorbe dienden, magazijnbedienden, timmerlieden, metselaars, schilders, bankwerkers, electri- ciens, instrumentmakers, monteurs, teeke- naars. 27. Door het werken hadden allen een goede eetlust en waren zij in hun beste humeur, dus werd er flink gege ten, flink gepraat en gelachen. Toen ze waren opgestaan, ging Big rond om de restjes te verorberen. Zo'n kleinig heidje kon er bij hem altijd nog wel bij. 28. Drie dagen lang ging het door met spitten en hak ken, zagen en kloppen. Er werden tenten bijgebouwd, kamppoorten getimmerd en richtingwijzertjes gezet. er was afwisseling genoeg. Er kwamen steeds nieuwe gasten, o. a. een slang en een tor.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10