H J 4| 4 1 De Dieren- ft/, i'Buitenland JCech S. School ik tt Spoct parlement zendt adres ter verwelkoming aan het koninklijk paar. Hongkong kan een lang durig beleg weerstaan. Belangrijke besluiten genomen ter conferentie te Singapore. Afbraak en opbouw in Bohemen. Veelzeggend betoog van Henlein. Bijstandsverdrag gesloten. Fransch-Turksche accoorden onderteekend. Fel artikel van Göbbels. Tegen Engeland. Belangrijke resultaten der vlootbesprekingen te Singapore. Het opperbevel derBritsch-Fransche strijdkrachten in geval van oorlog geregeld. TWEEDE BLAD „Zij kwamen, zagen en overwonnen" zegt Stanhope. De Engelsche bladen wijden lange artike len aan den terugkeer van den koning en de koningin. Zij doen in aparte foto-byla- gen verslag van de aankomst te Southamp- ton, de familie-reünie aan boord en den triomftocht door Londen. Zoowel het Hoogerhuis als het Lagerhuis hebben, naar de Engelsche bladen melden, gisteren een adres tot den koning en de koningin gericht om hen te verwelkomen bij hun terugkeer van hun reis naar Canada en de Ver. Staten. In het Lagerhuis kondigde Chamberlain het besluit aan. Hij herinnerde aan het over weldigende enthousiasme, waarmee het ko ninklijk paar zoowel in de Ver. Staten als in Canada en New Foundland is ontvangen, een geestdrift die gewekt werd door het eenvoudige, hartelijke en menschelijke op treden van den koning en de koningin. Uit naam van het Engelsche volk zeide Chamberlain, dat Engeland diep bewogen is door de betuigingen van sympathie en vriendschap, die het Amerikaansche en En gelsche volk bezielen. Namens de oppositie sprak Greenwood; hij zeide, onder toejuichingen van het Huis da* als er soms iemand was, die meende dat dit groote rijk met den koning als een symbo lisch hoofd een mythe is, de koning en de koningin dit denkbeeld dan verdreven heb ben. Ik kan geen woorden vinden, aldus Greenwood, om uit te drukken welke waar de dit bezoek in mijn oogen heeft gehad. De resultaten die het kan hebben voor het be houd van den vrede en vriendschap in de wereld reiken verder dan wij zelf wel we ten. Hiervoor roepen wij hen, die in ons midden terugkeeren, een welkom toe. Greenwood zeide tenslotte, dat hij er zeker van was, dat. als de oresident van de Ver. Staten een oude gewoonte zou verbre ken en Engeland of de dominions zou be zoeken men hem een zelfde hartelijke ont vangst zou bereiden. In het Hoogerhuis deelde Lord Stanhope. de eerste Lord de- Admiraliteit, den leden het besluit, den koning en de koningin een adies ter verwelkoming toe te zenden, mede. Hij legde eveneen., den nadruk op het per soonlijke succes, dat deze reis voor het Brit- sche koninklijke paar beteekent. „Zij kwa men, zagen en overwonnen!" zoo beëindigde Stanhope zijn rede. Voorts zeide Snell, de leider van de socia listische Hoogerhuis-leden, dat de motie zonder twijfel den steun van alle leden van het Huis had. Wij zijn met dkpe erkentelijkheid ver vuld jegens het Amerikaansche volk, dat het koninklijk paar een dergelijk spontaan wel kom heeft bereid, en wij vertrouwen er op dat het bezoek van onzen koning en konin gin enkele oude vooroordeelen zal verzach ten, en de betrekkingen tusschen onze lan den hechter en vriendschappelijker zal ma ken. Zy'ne Majesteit heeft zijn volk door dit bezoek een grooten en unieken dienst bewe zen. Koning bedankt het parlement. De koning heeft in een boodschap als ant woord op het adres ter verwelkoming, hem door het parlement toegezonden, gezegd, diep geroerd te zijn door de hartelijke ont vangst. Wij zullen dit overweldigende, geestdriftige welkom van onze onderdanen in Canada en New-Foundland, en de harte lijkheid en vriendschap van het Amerikaan sche volk nimmer vergeten, zoo besluit de boodschap. Op de te Singapore bijeen zijnde Britsch- Fransche defensie-conferentie wordt, naar men gelooft, de toestand te Tientsin en te Swatau als ernstig beschouwd. Met groote aandacht worden de jongste gebeurtenissen in China gevolgd. Er komen herhaaldelijk code-telegrammen voor den Britschen opper bevelhebber van zee- en landmacht. De Fransche delegatie wordt volledig op de hoogte gehouden van alle aspecten van den toestand. Naar men gelooft, zal de opperbevelheb ber van het Britsche eskader in de Chinee- sche wateren, vice-admiraal Noble, zijn terugkeer naar China met het vlaggeschip „Kent" bespoedigen. De belangrijkste be sluiten zijn reeds genomen zoodat de nog te behandelen zaken gemakkelijk zouden kun nen worden afgehandeld buiten zijn tegen woordigheid, indien hij zou besluiten naar China terug te keeren. Naar vernomen wordt, heeft de be scherming van Hongkong een belang rijk punt van bespreking uitgemaakt. Naar men gelooft zijn deskundigen op het gebied der defensie van meening, dat Hongkong in staat is in geval van een oorlog een langdurig beleg te door staan gezien de maatregelen in den laatsten tijd genomen om de vaste en mobiele verdedigingsinrichtingen uit te breiden en te moderniseeren. Men is ook van meening dat de Engelsch- Fransche strijdmachten ter zee, hoewel kleiner dan een potentieele vijand in net Verre Oosten, een geweldige waarde zouden hebben voor het harceleeren van den vijand tot er versterkingen zouden aankomen. Er zijn reeds volledige voorbereidingen ge troffen om ingeval van oorlog te Singapore een slagvloot te stationneeren. De aankondiging dat de Amerikaansche vloot in ieder geval gedurende een jaar in den Stillen Oceaan zal blijven, wordt als een bemoedigende aanwijzing beschouwd van althans moreelen steun van de Ver- eenigde Staten. Terwyl de monumenten, welke de Tsjechen na 1918 hebben opgericht ter herdenking \an den strijd om hun onafhankelijkheid en hun vriendschap met Frankrijk, zooals het standbeeld voor maarschalk F och te Caslav, worden afgebroken, worden de monumen ten, die in 1918 werden vernield, weer op gericht. Te Iglau bijv. is het monument, voorstellende den Duitschen adelaar op een rots, met het opschrift „Wij zijn gevallen voor ons vaderland" weer opgericht, evenals de standbeelden voor de Oostenrijksche keizers te Brno. Op 1 Juli begint het Duitsche arbeidsfront in het protectoraat zijn opbouwwerk. Gisteravond is in de Lucerna-zaal, de grootste vergaderlocaliteit van Praag, de eerste massabetooging van het Duitsche ar beidsfront in het protectoraat gehouden. Bij decreet is de rijksprotector in het ver volg bekleed met de volmachten, die vast gelegd zijn in de wet van 1936 op de verde diging van de Tsjecho-Slowaaksche repu bliek. Deze wet bepaalt, dat personen, „wier trouw twijfelachtig is", eigenaar noch di recteur noch employé kunnen zijn van on dernemingen, die beschouwd worden als belangrijk voor de landverdediging. De be palingen, die omschrijven, wat verstaan moet worden onder ondernemingen, belang rijk vcor de landsverdediging, zijn zóó ruim, dat zy het meerendeel der industrieele en handelsondernemingen des lands om vatten. In de Berliijer Börsenzeitung worden ver klaringen gepubliceerd van Henlein, den gouwleider der Sudetenduitschers, die de aandacht van de Duitschers in het oude rijk vestigt op de bijzonderheden der psycholo gie van zijn landgenooten. Hij wijst op de noodzakelijkheid om daar rekening mede te houden in de betrekkingen met de Sudeten duitschers. „De Duitschers in het oude ryk", zoo zegt Henlein, moeten er steeds aan denken, dat de Sudetenduitschers in den loop der laatste geslachten in voort durend conflict hebben gestaan met den staat. Wij hebben den Sudetenduitscher op gevoed in doodelijke vijandschap tegen den taat van Benesj. Tegenover dezen psycho- logischen toestand moeten wy erkennen, dat op ons de taak rust, dit onbewuste wan trouwen jegens iedere regeeringsautoriteit te verdrijven. Thans moeten wij de Sudetenduitschers doen begrijpen, dat de onvermijdelijke wrij vingen, die voortvloeien uit den overdracht van Sudetenland aan het rijk, en zijn weder opbouw binnen het kader van de economi sche gemeenschap van Groot-Duitschland, niet geweten kunnen worden aan zekere personen en dat de staat, welker organen hier gevestigd zijn, onze staat is. Het komt mij dus belangrijk voor, dat particuliere reizigers en bezoekers uit 't oude rijk reke ning houden met de psychologische gege vens van ons land. Ik zou er den nadruk op willen leggen, dat, na het lange wachten op den terugkeer naar het rijk, de Sudeten duitscher een idealistische voorstelling heeft van alles, wat uit het rijk komt. Daarom zou het dubbel betreurenswaardig zijn, dat dit beeld verduisterd werd door gebrek aan tact en begrip van sommigen". Gistermiddag is te Ankara het ver drag onderteekend, waarbij Frankrijk het Sandsjak Alexandrette afstaat aau Turkije, terwijl terzelfdertijd te Parijs het Fransch-Turksch bijstandsverdrag werd onderteekend. Uit Ankara meldt Havas, dat het Fransch- urksche verdrag op het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken werd ondertee kend door den Turkschen minister van bui tenlandsche zaken Saradjogloe en den Fran- schen ambassadeur Massigli. De stukken bestaan uit het verdrag, een protocol, twee bijlagen, een proces verbaal en twee brieven. Hierbij wordt het vraagstuk van het Sandsjak Alexan- drete definitief geregeld. Het Sandsjak wordt gevoegd bij Turkije en de grens wordt geregeld overeenkomstig de ver dragen van 1926 en 1930 met kleine wij zigingen. Het verdrag zal onmiddellijk in werking treden. De tekst van de overeenkomst is nog niet gepubliceerd, doch wel kan men zeggen, dat Turkije zich verplicht niets te ondernemen, wat de territoriale integriteit of de binnen- landsche rust van Syrië kan schaden. Hier door wordt Syrië dus bevrijd van een voort durende bedreiging. Na de onderteekening van het verdrag hielden beide onderteekenaars toespraken. Saradjogloe herinnerde aan hetgeen Massi gli reeds zoo dikwijls heeft gezegd: „Het Sandsjak is een vraagstuk van het verleden, dat het heden en de toekomst vergiftigt". Hy voegde hieraan toe, dat deze vraag thans definitief is geregld. Hij dankt de Fransche onderhandelaars voor hun welwillendheid en stelde een dronk in op de vriendschap van Frankrijk en Turkije. Massigli gaf eveneens zijn vreugde te kennen over de definitieve regeling van het vraagstuk en hij herinnerde aan de woorden van Ismet Inönu, dat na de rege ling van het vraagstuk Alexandrette geen enkel geschil meer bestaat tusschen Frank rijk en urkije. Ook Massigli stelde een dronk in op de vriendschap tusschen de twee lan den. De Fransche regeering heeft vanmiddag een verklaring gepubliceerd, welke betrek king heeft op haar taak in Syrië: „de regee ring van de Fransche republiek verklaart, dat het geenszins de bedoeling is van Frank rijk om ten gunste van een derde mogend heid afstand te doen van de taak, welke zij te vervullen heeft ten aanzien van Syrië en Libanon", Verklaring van wederzijdschen bijstand. De tekst der verklaring van wederzijd schen bijstand, welke des avonds om half zeven te Parijs werd onderteekend door mi nister Bonnet en den Turkschen ambassa deur Suad Davaz luidt als volgt: le. De Fransche regeering en de Turksche regeering zijn in nauw overleg getreden; uit de besprekingen, welke nog zullen wor den voortgezet, is een volkomen overeen stemming van opvattingen gebleken. 2e. Er is overeengekomen, dat de twee mogendheden een verdrag van langen duur zullen sluiten, waarin wederkeerige bepa lingen zullen worden opgenomen in 1 t be lang van beider veiligheid. 3e. In afwachting van dit verdrag zullen de twee mogendheden in geval van een aanval in het Middellandsche Zee-gebied sa menwerken en elkaar wederkeerig de grootst mogelijke hulp verleenen. 4e. Deze overeenkomst is gericht tegen nie mand, doch heeft ten doel Frankrijk en Turkije wederkeerig hulp te verschaffen voor het geval dit noodig mocht zijn. 5o. Op het oogenblik worden verschillen de vraagstukken, welke nader onderzocht moeten worden voor het definitieve ver drag gesloten zal worden, besproken. 6e. Beide regeeringen zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is de veiligheid in den Balkan te verzekeren. Zy voeren besprekin gen om dit doel zoo spoedig mogelijk te be reiken. 7e. De hierboven geschetste maatregelen zijn voor de onderteekenende landen geen beletsel om verdragen te sluiten met andere landen in het algemeen belang van den vrede. Na het onderteekenen van het verdrag verklaarde Suad Davaz in een korte radio toespraak, dat de accoorden tegen niemand zijn gericht. Ons ideaal is de vrede. Frank rijk, Turkije en Engeland doen alles wat in hun macht ligt om den vrede te handhaven. Minister Bonnet hield eveneens een radio rede, waarin hij o.a. zeide, dat de Fransch- Turksche verklaring in gelijke termen is ge steld als de Britsch-Turksche verklaring van 12 Mei j.L Beide landen verplichten zich elkaar wederkeerig hulp en bijstand te verleenen in geval van een aanval, welke zal leiden tot een oorlog in de Middelland sche zee en de verplichting zal nader wor den bepaald in een verdrag, dat ten doel heeft de veiligheid op den Balkan te verze keren. Onder het opschrift „De afgehakte kinderhandjes" schrijft ministers Göb bels in de „Völkischer Beobachter" over de Engelsche propagnadamethoden. Hij zegt hierin o. a.: Engeland probeert thans weer hetzelf de wat het tijdens den oorlog met zoo groot succes geprobeerd heeft. De hui dige Engelsche propagandastrijd tegen Duitschland is even plomp, even driest en even brutaal als toen. De „afgehakte kinderhandjes" in nieuwe uitgave kunnen bij het Duitsche volk en ook bij het groot ste deel der wereld geen indruk meer maken. Men heeft John Buil door. De volkeren der aarde weten waaraan zij zich te houden hebben. Engeland moge zich zijn bondgenooten zoeken waar het wil, maar niet in het Duitsche volk. Daar zal het slechts een hoongelach ten ant woord krijgen. Wanneer de Engelschen het op een machtsstrijd met Duitschland willen laten aankomen, hebben zij het niet met den Führer of met een leidenden kring te doen. Dan treedt hun het gesloten 80-millioenen volk der Duitschers tege moet. Zij zouden er dus goed aan doen, andere wegen dan die van het gewapende conflict te zoeken, want dit zou geen suc ces opleveren, en het accute gevaar mee brengen, dat Groot-Brittannië zijn we reldrijk verliest. Londen moet zich meer in het realisme oefenen en de harde en onveranderlijke feiten onder de oogen durven zien. Wanhoopsdaad van gezakten leerling. - Een leerling eener school te Tsjirpan (Bul garije), die voor zyn examen gezakt was, heeft met een revolver drie zijner leeraren doodgeschoten en vervolgens zelfmoord ge pleegd. Naar Polen gedeserteerd. - Drie Duit sche soldaten zijn illegaal naar Polen uitge weken, zy verklaarden, dat zy uit het Duit sche leger gedeserteerd waren, omdat zy een afkeer hadden van het nat.soc. regime en ook om het slechte en onvoldoende voedseL „L'Auto" in Italië verboden. - Het be kende Parijsche sportblad „L'Auto" deelt mede, dat het tot nader order in Italië ver boden is. Het zegt de redenen van het ver bod niet te kennen. Reuter meldt uit Singapore, dat de besprekingen welke aldaar op het oogenblik worden gehouden zuiver BritschFransch zijn, hoewel waarne mers gelooven, dat nauw contact wordt onderhouden met de Vereenigde Sta ten, die ten nauwste betrokken zijn bij de strategie der bevriende mogendhe den in den Stillen Oceaan. De strategi sche beteekenis van Siam, dat, naar men wel gezegd heeft, voorbestemd is om eens het België van Azië te wor den, schijnt by de besprekingen een belangrijke plaats te hebben ingeno men. Een der belangrijkste besluiten, die de conferentie gisteren genomen heeft, is, naar gemeld wordt, dat de Britsche opperbevel hebber van de vloot in geval van een oor log in het Verre Oosten het opperbevel over de BritschFransche strijdkrachten op zich zal nemen. Ook gelooft men, dat de conferentie besloten heeft, dat Singapore in zulk een geval basis der operaties zal zijn. De Japansche penetratie naar het Zui den en de bezetting van Hainan en de Spratley-eilanden zijn, naar men meent te weten, eveneens door de gedelegeerden be sproken, alsmede de dringende noodzaak van bescherming der olievelden van Bor- neo ingeval van een oorlog. Het is nog niet bekend, wanneer de be sprekingen geëindigd zullen zijn, doch in verband met de buitengewoon snelle vor deringen zullen zij waarschijnlijk nog slechts een paar dagen duren. Aardbeving aan de goudkust. - In den nacht van Donderdag op Vrijdag en gister ochtend vroeg is de goudkust (Z.-Afrika) geteisterd dóór aardbevingen, waarbij 66 personen om het leven zijn gekomen en velen werden gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich geen blanken. Ernstig mijnongeluk te Randfontein. - In de goudmijnen van Randfontein is een liftkooi 150 meter diep neergestort, waarna er 1.200 meter stalen kabel op terecht kwam. Tengevolge hiervan werden 24 mijnwerkers op slag gedood. Twintig anderen werden gewond, waarvan 9 zwaar. Krachtige aardschokken. - Gisteravond om 23 uur 5 plaatselijken tijd zijn te Sta- linabad in Rusland krachtige aardschokken waargenomen, die gepaard gingen met on- deraardsch gerommel. Verscheidene gebou wen vertoonden scheuren. PREDIKBEURTEN. HEILOO, Nederl. herv. evang. Verg. a. d. Kerklaan, v.m. 10 uur, ds. Waardenburg, van Haarlem. Ax ra l i Y k V*. "SCTg IKÓSTÜMT p~ 71 iKosruME R] HIJ WIL DE AANTREKKINGSKRACHT VAN EEN UNIFORM PROBEEREN. r pmhltoahe. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedena tureerd van 19 tot en met 24 Juni 1939, voor groene erwten door handelaren ge denatureerd en voldoende aan de stand aardmonsters van de kwaliteitsklassen A, B of C, respectievelijk 2.80, 2.30 en 1.80 pei 100 kg. zal bedragen, en voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld 1.30 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, zal f 1.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 23 Juni 1939. V o e t b a L LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Oudesluis I—Twisk I opnieuw vast gesteld. Alkmaarsche Boys III ontvangt De Rijp I. De uitgestelde wedstrijd Oudesluis I— Twisk I is opnieuw vastgesteld in de kampioens-aompetitie. We kunnen dus gevoegelijk verwijzen naar ons overzicht van vorige week, het welk een Oudesluizer zege inhield. Promotie Ze klasse B. Nu is het weer de beurt aan de derde elftallers van de Alkmaarsche Boys, die morgenochtend bezoek van De Rijp krijgen. J.1. Dinsdag gaven we te kennen, dat de Rijper-ploeg die inmiddels het eerste verlies had geboekt schijnbaar op het keerpunt was gekomen. Laten de rood- witten vooral van deze gelegenheid profi- teeren: niet te veel en te lang combineeren en bedenken, dat slechts een schot een doelpunt tot gevolg zal kunnen hebben en daar gaat het toch maar om. Dus ge- blokten, profiteert van deze kans en breng het eens tot een zege. Het kan en.... het moet! Want slechts een overwinning kan de kans op promotie doen voortbestaan. Rood-witten, proficiat! PROMOTIE VIERDE KLASSE. Nogmaals A. P. G. S<A. D. O. Ten tweeden male gaat de beslissende ontmoeting van A. P. G. S. tegen A. E. D., daar het vorige treffen zelfs na ver lenging een 00 resultaat liet zien. Ook nu verwachten we opnieuw een hardnekkige en spannende strijd, waarbij de politiemannen het nadeel hebben, van te moeten winnen, om zich in de derde klasse te kunnen handhaven; want mocht ook thans de strijd onbeslist blijven, dan hebben de vierde klasse kampioenen op een beter doelsaldo uieindelijk den strijd gewonnen. Als dit nadeel voor de politie mannen maar niet te zwaar zal wegen. Wielrennen. REVANCHES OP DE ALKMAiARSCHE WIELERBAAN. Derksen of.*1. Astolfi? De directie der Alkmaarsche wie lerbaan heeft geboft; zij contracteer de eenigen tijd geleden voor de wed strijden van Zondagavond a.a. Jan Derksen en den Italiaan Astolfi, de twee zoogenaamde candidaten voor den wereldtitel-sprint. Op zich zelf zou dat al een attractie beteekenen voor het Alkmaarsche publiek. Maar ziet, nu wil het toeval, dat Derk sen een paar dagen geleden in Kopenhagen door Astolfi geklopt werd! En Zondag reeds krijgt hij op de Alkmaarsche wielerbaan gelegen heid tot revanche! Waar zou Jan Derksen beter revanche kunnen nemen dan op de baan, welke hij door en door kent? Hij zal zich hier niet gemakkelijk laten verrassen en zoo zien wij een duel tegemet, daot maar zelden te zien is op deze wielerbaan. Bovendien zal Jan Pronk willen toonen dat hij een sprinter van klasser is en de tegenstanders zullen wel terdege rekening met hem moeten houden. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat een verrassende zege te noteeren zou zijn Piet Smits is de vier de sprinter, die past in dit kader van sterke renners. Behalve de sprints in matches a deux zullen de vier renners een klassementrace 35. „Is dat familie van je Joko?" vroeg Big, terwijl hij naar de hoornblazers met hun lange staarten wees. „Jij hebt toch zo'n lange staart niet", zei Big verbaasd en bekeek zijn vriend eens goed. „Ja Big, maar ik ben ook een Orang Oetan. Er zijn zoveel verschillende apensoor ten", zei Joko wijs. 36. „Tatereta boem! taterata boem!" schetterde de mu ziek. Joko en Big keken hun ogen uit naar al de nieuwe gasten, die binnen kwamen. Achter de muzikanten mar cheerden weer een dertigtal apen, toen volgden de zebra s c*i daar kwam een groep struisvogels,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7