AMSTERDAMSCHE BEURS £aatste AecicfUen Provinciaal Tlietuos li'1* HEILOO EGMOND A. D. HOEF BROEK OP LANGENDIJK KOEDIJK LANGENDIJK Voor kleine tuinen. a V. EERSTE BLAD 3 Ongecorrigeerd. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Torenvalk te Basrah; Gier te Bandoeng; Zilverreiger te Rangoon. Thuisreis: Uil te Rangoon; Wielewaal te Basrah. OUDE VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN. Vanochtend is de 79-jarige weduwe ZT uers te Coevorden, doordat zy te ver uit het raam hing, van de eerste verdieping op straat gevallen. Met een zware hersen schudding werd zij in zorgwekkenden toe stand naar het Aleida Kramerziekenhuis te Coevorden overgebracht. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond wilde te Haarlem de 75- jarige H. G. P. op het zeer drukke verkeers punt bij het Proveniershuis zonder op te let ten den rijweg oversteken. Hij liep tegen een passeerenden motorrijwiel op en sloeg met het achterhoofd tegen de straat. Met een zware hersenschudding en in bewuste- loozen toestand is de man naar het St. Eli- sabethgasthuis overgebracht, waar hij is overleden. Gemeentebelang. Het comité van actie „Gemeentebelang" hield Vrijdagavond vergadering in „De On derneming". De voorzitter, de heer Jac. Dekker, bracht in bespreking de gehouden gemeenteraads verkiezing en gaf een schema van de behaal de stemmen in 1935 en in 1937. Hij liet het verlies of de winst van de partijen de revue passeeren en sprak zijn teleurstelling er over uit, dat wij van de twee zetels er een heb ben verloren. Hoe wij aldus de voorzitter denken over het beleid van de zittende raadsleden kan buiten beschouwing blijven, doch de kiezers hebben het beleid van de raadsleden van „Gemeentebelang" beoor deeld en veroordeeld. We hadden gezien het toegenomen aantal stemmen moeten vooruitgaan en zijn 198 stemmen terugge gaan. Een andere conclusie is niet te trek ken. Hoewel tegen deze redeneering weinig was in te brengen werd door een der be stuursleden de reden genoemd van den te ruggang. En dat is niet, dat de raadsleden zich niet van hun plicht hebben gekweten, doch de Rjst-Kostelijk. Aangenomen dat de kiezers de houding van de raadsleden van „Gemeentebelang" veroordeelden, dan is er nog geen reden om op de lijst-Kostelijk te stemmen, want de heer Kostelijk had ook beteekenis geen sprake kan zijn en waar de heer Jonker in schipperskringen een zeer gezien figuur is, die tot in alle onderdeelen van zijn taak op de hoogte is, wil het ook ons voorkomen, dat de Raad verstandig zal doen hem nog drie jaren in functie te laten. Het is voor een gemeente-ambtenaar die altijd trouw zijn plicht heeft gedaan en lichamelijk nog volkomen in staat is dat te blijven doen zeker te hopen, dat de Raad met de omstandigheden waarin hij thans verkeert, ernstig rekening zal willen hou den, Red. Alkm. Crt.) SUPPLETOIRE BEGROOTING 1938 GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Van het bestuur der gemeentelijke instel ling voor Maaschappelijk Hulpbetoon ont vingen wij de gelegde suppletoire begroo ting, dienst 1938, waarbij een aanvullend subsidie wordt aangevraagd van 39.524,39. Het oorspronkelijk op f 335.000 geraamde subsidie wordt hierdoor verhoogd tot 374.524,39. B. en W. stellen voor deze suppletoire be grooting goed te keuren. VERKOOP GROND TEN ZUIDEN VAN HET DR. SCHAEPMANPLEIN. De heer J. Glas, te Heiloo, heeft verzocht van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen ten Zuiden van het Dr. Schaepmanpiein, groot onge veer 058 M2., voor den prijs van 7750 in totaal, ten einde daarop zes woningen te bouwen. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. NAMEN VAN STRATEN. In verband met eenige aanvragen tot den bouw van woningen komt het B. en W. gewenscht voor, dat aan de overeenkomstig het uitbreidingsplan „Noord" in het bouw terrein tusschen den Friescheweg en de Nieuwe Hoornsche Vaart aan te leggen straten, namen worden gegeven. Bij raadsbesluit van 17 Juli 1936 werd aan de straat, loopende van den Friesche weg naar de Nieuwe Hoornsche Vaart de naam „Zaagmolenstraat" gegeven. De andere straten zouden in aanmerking komen voor de volgende namen: Hoornsche kade, Houthavenstraat, Reekerstraat. Papiermolen straat, Zeswieler.straat. De naam van de Hoornsche kade spreekt voor zichzelf. De Houthavenstraat houdt uiteraard verband met de daar gelegen ondernemingen. De Reekeistraat zal de her innering bewaren aan de oude Rekere. Dit water, waarvan de oude Hoornsche vaart deel uitmaakte, kwam te Alkmaar bij de Frieschepoort uit in de stadsgracht. De Pa piermolenstraat herinnert aan een sedert lang verdwenen, in deze streken gevestigde papierindustrie. Omstreeks 1604 werd op dit terrein een papiermolen gesticht, die in 1669 werd opgeheven. De Zeswielenstraat houdt een naam in stand, die voor dit ge deelte van de stad karakteristiek mag worden genoemd. Op grond van het bovenstaande stellen B, en W voor aan de aangeduide straten deze namen te geven. allerminst „zuinig beheer" gepropageerd. Hij heeft op zijn wijze het gemeentebelang meenen te moeten dienen door de gemeente zwaar in de schuld te zetten door den aan leg van den Zeeweg met de beplantingen en aure waterwerken. Deze spreker wees er op, dat het aan de actie-Kostelijk is te danken dat de katholieken hun vijf zetels hebben behouden. Meerdere heeren wezen er op, dat de stille kracht die van onze raadsleden uitgaat, in het belang van de rust in de ge meente is geweest. Men stelde vast, dat noch in het verleden, noch in de toekomst van een der raadsleden wordt verlangd dat zij ma rionetten zijn en dat zij hun stem naar eer en geweten kunnen uitbrengen. De kiezers zagen in onze raadsleden ver tegenwoordigers van de bezuinigingspartij en door in grooten getale niet op onze lijst te stemmen hebben zij dit werk veroordeeld. Niettemin zullen wij doorgaan. Men heeft gegronde hoop, dat ook de vertegenwoordi gers van de V.D., de heeren Kant en Hel- linga het gemeentebelang zullen dienen door zuinig gemeentebeheer. Breedvoerig werd besproken hoe in de vergadering van de S.D.A.P. op 12 Juni j.1. het werk van onze raadsleden werd beoor deeld en, naar enkelen meenden, „veroor deeld". Een teleurstelling en voor mecgderen een onaangename verrassing, was, dat op de lijst-Kostelijk zooveel stemmen werden uitgebracht en het bleek, dat de burgemees ter een beter en juister inzicht op de kiezers had. Men betreurde, dat ook de lijst van de liberalen geen voldoend aantal stemmen behaalde. Voor gemeentebelang is het een hoopvol teeken, dat nu reeds weer nieuwe leden zich aanmelden en de hoop werd ge uit in 1943 het verloren terrein te kunnen herwinnen. Daarna werd besloten om de actie onverflauwd voort te zetten en in een binnenkort te beleggen vergadering in twee bestuursfuncties (die vóór de verkiezing van den gemeenteraad waren ontstaan) te voor zien. Proces-verbaal. Door de politie is, op aanwijzing van den gemeente-opzichter, proces-verbaal opge maakt tegen P. v. B. te Schoorl, die in het gemeentebosch een boom heeft omgezaagd. Werkverschaffing. Momenteel zijn hier bij de Arbeidsbeurs een 75 werkloozen ingeschreven, die dage lijks stempelen en wekelijks steun halen. Voor de volgende week (Maandag 26 Juni) zijn een 15-tal aangewezen voor ver betering van wegen in de Starnmeer (Aker sloot) waar het Hoogheemraadschap een werk uitvoert. Naar we van de Arbeidsbe middeling vernomen heeft een 5-tal die hiervoor was aangewezen, dadelijk werk ge vonden. Men heeft de verwachting, dat dit aantal zal toenemen. Aardbeienveiling. In de week van 20 tot 24 Juni is de aanvoer van aardbeien uit Heiloo (van de Egmonden was het iets gunstiger) plm. 60 pCt. lager geweest dan de aanvoer van het vorige jaar. Hoewel deze berekening niet geheel juist is (doordat de datum van het begin van de exportveiling iets vroeger is, dan het vorig jaar) teekent het toch wel den geringen aanvoer. De prijzen, begonnen met 20 tot 23 cent, liepen op tot 28 a 32 ct., doch waren Vrijdag en Zaterdag van 26 tot 28 ct. per kilogram. Vermoedelijk zal de markt ongeveer op dit prijspeil blijven staan. Landdag van de Spiritistenvereen. „Harmonium". De landdag, Zondag op het landgoed „Ter Coulster" gehouden, was door circa 500 deelnemers bezocht. De voorzitter heette de afdeelingen wel kom. Dank bracht spr. aan de familie van der Feen de Lille voor het afstaan van het landgoed en voor de hulp van de afd. Alk maar voor het beschikbaar stellen van de microfoon. De secretaris van de afdeeling Alkmaar, de heer de Boer weidde uit over de betee kenis van de landdagen die overal op dezen dag plaats hebben. Na den gezamenlijken zang „Op ten strij de" was het woord aan ir. Felix Otrh te Soest voor zijn morgenwijding. Deze spre ker had als onderwerp 4 14 Jezus en de Samaritaansche vrouw. Het onderwerp is zoo diep van inhoud, dat we het niet ge noeg kunnen lezen en overwegen. Wanneer we de hand op ons hart leggen zullen we moeten toegeven, dat we wel ge vleid zyn als de wereld ons respecteert. Jezus moet ons doel en streven zijn en Hij, onze zwakheid kennend, zal ons te-hulp komen en ons Zijn H. Geest zenden. Wij, aldus spreker, zijn uit God voortge komen. Spr. weidde uit over Gods almacht. P Welke middelen God gebruikt Zijn liefde soreekt tot ons. God heeft zijn heerlijkheid aan ons geopenbaard. De Goddelijke vonx die Hij in ons heeft gelegd, komt meer en meer tot uiting als wij zijn dienaren zijn en in Hem gelooven en Hem dienen. De eenheid van de menschen moet men zóó opvatten dat we één zijn in God en den Heiligen Geest Christus leeft in den mensch die Hem bewust is en Zijn wil vol brengt. Dat is het „stroomend water" dat Jezus aan de Samaritaansche vrouw wilde geven, een water dat verzadigt, een „stroo mend water" te eeuwigen leven. Na deze rede volgde samenzang, waar na pauze. Om 2 uur werd de bijeenkomst heropend met gemeenschappelijken zang. Hierna hield de heer P. J. Smits te Haarlem een rede. Onze 'kracht, aldus spreker, is om ons te onttrekken aan het dagelyksch leven en door moeizaam vorschen ons in te leven in het geestesleven. Door dit vorschen heeft het leven voor ons beteekenis gekregen. Het moderne spiritsime is een moeilijke strijd. Doch we putten de kracht uit de duizenden pioniers die ons zijn voorge gaan, met wie we contact kunnen hebben en die we met eerbied herdenken. Onze peilers zijn de wetenschap dat de mensch zyn bestaan voortzet na dit leven. Die stellingen zijn onaanvechtbaar, zeide spreker. De wegen die we moeten bewan delen zijn niet voor allen gelijk, doch wel het doel. Voor het „weten" is noodig de groote beteekenis van het spiritisme. Zy die zich nog niet hebben ingeleefd in dit vraagstuk, verwees spr. naar de rijke bi bliotheek. Als we „weten", begrypen we ook beter wat aan het spiritisme ten grondslag ligt. Mannen van gezag, o.a. spr. noemde prof. Orth, zeggen dat hun werk en zienswijze is gebaseerd op de overtuiging van ande ren die ons zijn voorgegaan. Het experi ment is een gevaarlijk wapen voor hen die niet zijn onderlegd en de heldierziendheid is lang niet voor ieder weggelegd. Elk ver schijnsel moet een crltisch onderzoek kun nen doorstaan. Niet met beweringen, doch met de nuchtere feiten, moeten we spre ken. Spr. meende, dat de bijbel niet de grond slag moet zijn. In sommige gevallen is hij af te wijzen, al is religieus denken en spi ritist zijn, niet uitgesloten. Spreker citeerde ds. Beversluis en onderschreef diens opvat ting. Wat deze geschoolde theoloog zeide over het „beklimmen van den berg" en het weder afdalen, d.w.z. ons zien aan anderen meedeelen, was ook spr.'s zienswijze. Geen godsdienstig woord, doch de daad. Door den wil, zal de daad groeien. We weten dat we uit den dood opstaan en daarom heeft ons (stoffelijk) leven hoogere waarde. (Applaus). Na den daarop gevolgden gemeenschap pelijken zang droeg mevr. Portegies een fragment voor uit Chineesehe legenden van Frits Rosenfield „De Goudfasant". De spreekster was moeilijk te volgen en op den langen duur werd de aandacht af geleid. Hierdoor ging veel van de waarde verloren. Met een seance van helderzienden werd de landdag omstreeks half zes gesloten. Uitvoering Hoever gemengd koor. Donderdag heeft het Koever gemengd koor des avonds om 8 Uur in de Neder- landsch Hervormde kerk te Egmond aan den Hoef een zanguitvoering gegeven, onder leiding van haar directeur, den heer D. Koeman, waaraan medewerking werd verleend door de Christelijke gemengde zangvereeniging „Immanuël" van Alkmaar, waarvan de heer D. Koe man eveneens de leider is. Door beide vereenigingen werd goed gezongen, hetgeen directeur en leden zeer tot voldoening moge strekken. Inderdaad is het jammer dat de opkomst matig was, waaraan het tijdstip van het jaar mede debet is. Laten we hopen, dat een volgen de maal een grootere waardeering voor deze edele volkskunst in een veel betere opkomst tot uitdrukking moge worden gebracht. Er was een goede afwisseling in het programma aangebracht. Het Hoever gem. koor opende met „Zomeravondlied" van H. v. Rheenen, gevolgd door „Du Hirte Israëls", waarna de heer D. Koeman een orgelsolo ten gehoore bracht. Mevr. van Hoven—Stuart van Alkmaar zong hierna op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen voor sopraan. De zang vereeniging Immanuël zong hierna een drietal liederen: „Morgenwandeling"; „De Hoop" en „Op -'t water". Om beurten traden beide zangvereeni- gingen daarna met eenige liederen op, afgewisseld door orgelsoli; en liederen voor sopraan. De luisteraars kunnen niet anders dan met voldoening op dezen avond terug zien. De eerste roode kool. Zaterdagmorgen werd aan de Broe- ker veiling door den heer J. Smit van St. Pancras, de eerste vroege roode kool aan gevoerd. Dit is wel zeer vroeg. Als bijzon derheid kan hierbij nog vermeld worden, dat de fa. K. Wagenaar, die deze kool ver laadde, den vorigen dag nog Deensche witte kool van het seizoen 1938-1939 heeft verladen. Het is nog nooit'eerder voorge komen dat het nieuwe en het oude seizoen zoo dicht op elkaar aansloten. Mej. P. v. d. Heerik, die zich Zater dagavond per fiets naar den winkel van den heer K. T. zou begeven, is doordat haar mantel bleef haken aan een der spijlen van het hek voor de woning van den heer W. zoodanig komen te vallen, dat zij bewusteloos bleef liggen. Dokter Ver donk verleende de eerste geneeskundige hulp. Mej. v. d. H. bleek een hersen schudding te hebben opgeloopen. Intrede ds. Korndörffer. Zondagmorgen j.1. v. as de eerste kerkdienst in dez~ gemeente welke werd geleid door ds. Korndörffer, den geza menlijke leeraar op kerkelenk gebied voor Zuidscharwoude en Koedijk, die zyn stand plaats zal hebben in eerstgenoemde plaats. Bij den eersten dienst, was behalve het vrijwel volledig kerkbestuur, notabelen en kiescollege uit Koedijk ook het geheele kerkbestuur van Zuidscharwoude aan wezig. De heer Korndörffer die standplaats had in de Wieringerwaard en tevens dienst deed in de Wieringermeer was daar bij de vrijzinnige bevolking zeer gezien, wat uit kwam in zijn eersten dienst aldaar toen in het begin 4 personen aanwezig waren, terwijl er thans veel volk onder zijn ge hoor was. Zijn functie werd altijd aange duid met godsdienstleeraar, tevens voor ganger der gemeente. Vandaar was er geen bevestiging zooals bij de intrede van een pi'edikant. De voorganger had zijn rede opgebouwd naar aanleiding van het geschrevene in Handelingen 120. Hij hoopte op opbouw van het geestelijk leven, want zoo het thans is, kan het kerk bezoek niet anders dan zeer miniem wor den genoemd. En zooals een collega hem schreef voor zag deze dat Z. S. geen moeilijkheden zou opleveren tot vernieuwing maar met deze plaats zou dit dan niet zoo gemakke lijk gaan. Spr. wanhoopte echter in deze m geen geval maar dan zullen daaraan behalve hij ook kerkelijke autoriteiten moeten medewerken om deze plaats te maken tot een meer algemeen centrum op sociaal gebied. Om het een en ander te bereiken hoopte spreker allereerst de jeugd tot zich te trekken in verschillende organisaties zoo als zang, jeugdgroep enz. De geheele entree gaf 'n prettigen, hoop- vollen indruk. Laat ons hopen dat het den nieuwbenoemde mag gelukken meerdere belangstelling voor het geestelijk leven te wekken in deze plaats waar het ondanks dit gemis aan christelijke naastenliefde niet ontbreekt. Te beginnen met Zaterdag 24 Juni moch ten de doorgedraaide vroege aardappelen op de veilingen voor export worden ver kocht, ook voor Duitschland. De ophoud- en vergoedingsprijzen zijn verlaagd: Voor de grooten en bonken van 5 tot 4 per 100 kg, voor drielingen van 3 tot 2.50. De minimumprijs voor kriel is gelijk gebleven, maar er wordt bij door draaien niets vergoed. Draaien de grooten en bonken tegen deze prijzen door, dan moeten de voor export goedgekeurde voor den uitvoer naar alle landen, ook Duitschland, worden overge- veild, tegen den export-minimumprijs van 3 per 100 kg. Met ingang van Maandag 26 Juni is de maat der aardappelen veranderd: Bonken moeten minstens 50 mm zijn, grooten van 36 tot 52 mm, drielingen van 28 tot 38 mm en kriel beneden 28 mm, alles vierkante maat. Alle goedgekeurde grooten en bonken, die op den exportminimumprijs van 3 per 100 kg doordraaien moeten door de telers, in de sorteeringen van grooten en bonken afzon derlijk, behoorlijk worden ingekuild. Bij inkuiling wordt voor grooten en bon ken de helft van den vergoedingsprijs uitge keerd. De betaling van het restant van den vergoedingsprijs plus de vergoeding voor het inkuilen wordt later geregeld. Alle doorgedraaide drielingen en niet voor inkuilen in aanmerking komende grooten en bonken worden voor veevoeder afgeleverd of opgeslagen; de vergoedingen hiervoor zijn: voor drielingen f 2.50, afwijkende 2 per 100 kg, afwijkende grooten en bonken 3 per 100 kg. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. Nederland. Alcinous 24 Juni van New York J. N. L. Salabangka in ballast 24 Juni van Majunga naar Durban. Manoera S. J. P. L. 25 Juni van Calcutta. Salawati in ballast 24 Juni van A'dam. Saleier thuisr. 24 Juni te Amsterdam. HollandAmerika Lijn. Volendam 24 Juni 's morgens 9 uur Cape Race gepasseerd. Bilderdijk 's morgens 25 Juni te New Port. Rotterdam 25 Juni 's avonds te New York. Pennland 25 Juni 11 uur 's morgens van Southampton. Dinteldijk 25 Juni 's middags half zes te Londen. Noordam 24 Juni 13 uur van New York. Westerland 24 Juni 16 uur van New York. Kon. Holl. Lloyd. Eemland uitr. 24 Juni v. A'dam n. Hamburg Waterland 26 Juni te Amsterdam. Salland thuisr. 24 Juni 30 uur van Mon tevideo. Kon. Paketv. Mij. Bandjermasin 25 Juni Minikoi gepasseerd. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Alkmaar 24 Juni te Antwerpen. Aurora 25 Juni te Piraeus. Boskoop 23 Juni v. Balboa n. Buenaventura. Deucalion 24 Juni v. Mutzuna n. Izmir. Doros 24 Juni v. Danzig n. A'dam, Euterpe 24 Juni te A'dam. Fauna 25 Juni te Piraeus. Flora 21 Juni v. Curagao n. Maracaibo. Hebe 25 Juni 16 u. Ouessant gepasseerd. Hermes 24 Juni te Mersina. Irene 23 Juni v. Palermo n. Trapani. Iris 24 Juni v. La Pallice n. A'dam. Juno 25 Juni te Bourgas. El Libertador T3 Juni van Curagao naar Maracaibo. Mars 23 Juni n.m. Gibraltar gepasseerd. Merope 25 Juni v.m. Holtenau gepasseerd. Midas 20 Juni van Curaca n. Maracaibo. Notos 26 Juni te Amsterdam. Odysseus 25 Juni n.m. Holtenau gepasseerd. Orpheus 25 Juni n.m. Brunsbuettel gepass. Pericies 25 Juni v. Cristobal n. Cartagena. Perseus 25 Juni te Stettin. Pluto n. Amst. 26 Juni v.m. Brunsbuettel gepasseerd. Pygmalion 28 Juni 9.50 Quessant gepass. Rhea 24 Juni v. Kingston n. Guantanamo. Simon Bolivar 24 Juni v. Dover n. Madeira. Socrates 24 Juni van Amsterdam naar Hamburg; 25 Juni 12 u. te Hamburg. Stella 24 Juni te Amsterdam. Stuyvesant 24 Juni te en van Mareira naar Plymotuh. Theseus 24 Juni v. R'dam n. Pasajes. Tiberius 24 Juni n.m. Gibraltar gep. Titus 24 Juni v. R'dam n. Barcelna. Triton 23 Juni te en v. Calamta n. Algiers. Ulysses 26 Juni 16 u. te Hamburg. Vesta 24 Juni v. R'dam n. Tanger. Vulcanus 24 Juni van Genua n. Palermo. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran thuisr. 25 Juni 16 u. te Sabang. Dempo uitr. 25 Juni 11 u. Finisterre gep. Indrapoera thuisr. 25 Juni 5 uur van Port Said; 29 Juni 12 u. te Marseille verw. Sibajak uitr. 25 Juni 7 u. te Sabang. Slamat uitr. 25 Juni 1 u. Perim gep. Brastagi uitr. 25 Juni 11.30 u. te R'dam. Garoet uitr. 25 Juni 14 u. Guardaou gep. Japara uitr. 25 Juni 5 u. Perim gep. Kota Agoeng J. N. L. 22 Juni 2 uur St. Helene gepass. Kota Baroe uitr. 24 Juni 21 u. Gibraltar gep. Weltevreden thuisr. 24 Juni 16 u. v. Genua Palembang thuisr. 25 Juni 14 u. Finisterre gepass. Ameland 25 Juni 11 uur te Koperfik; 27 Juni 9 uur te Vlaardingen. KLIMROZEN. Door de warme dagen in Juni zaten we al vroeg in de Rozen en vooral onze klim roos aan den Zuidgevel was al bijzonder vroeg in volle glorie. Het is de Paul's Scar- let Climber, de allerbeste grootbloemige winterharde klimroos met levendig schar- lakenroode gevulde bloemen, die een snel opgaanden groei vertoont en overvloedig bloeit. Daar het echter geen wilde groeier is, leent zy zich ook uitstekend voor het bekleeden van hekwerk. Wanneer we een klimroos toepassen in een tuintje, waar gevel en hek zich in el- kaars onmiddellijke nabijheid bevinden, moeten we er wel aan denken een zelfde soort daar voor te kiezen, daar de bloemen weelde anders te veel verbrokkeld wordt. Klimrozen bloeien het mooist op de scheuten, die ze het vorige jaar gevormd hebben, en wanneer we ze willen snoeien, moeten we ons uitsluitend bepalen by het wegnemen van scheuten, die reeds gebloeid hebben. Er zijn wel enkele uitzonderingen, die zóóveel jonge scheuten voortbrengen, dat al de oude gerust verwijderd mogen worden, hetgeen b.v. het geval is bij de kleinbloemige trosroosjes, o.a. de bekende rose Dorothy Perkins, die in Juli en Augustus bloeit. Bij de rozen die weinig nieuwe scheuten vormen, nemen we de zwakke weg en bin den de sterke aan, om het volgend jaar mooie stevige planten en 'n milden bloei te mogen verwachten. Er zijn wel eens bloemenliefhebbers die eenigszins sceptisch staan tegenover het gebruik van rozen in den tuin, omdat zij er een groot deel van het jaar kaal en onooge- Iijk uitzien, waartegen de korte bloeiperio de volgens hen niet tegenop weegt. Me dunkt dat dit alleen een bezwaar kan zyn als we er uitsluitend een rozentuin op na houden, doch in een gewonen tuin met een afwisselende beplanting zouden we de ro zen niet graag willen missen. Want zou er wel één plant te vinden zijn die zulke hoe veelheden bloemen te voorschijn brengt in zulk een korten tijd? By gevelbeplanting moeten we er wel denken de juiste kleur te kiezen, want dik wijls wordt het effect van de kleur bedor ven door den verkeerden achtergrond. Roode rozen tegen 'n roode muur doen het heele- maal niet, daarentegen wel tegen 'n grijzen of gelen achtergrond. Rose rozen behooren evenmin tegen een roode muur thuis, doch wel tegen wit, geel en grijs. Witte en gele rozen zijn juist weer wél geschikt om tegen roode muren geplant te worden. En zoo vraagt elk huis zijn rozen, en nu ze bloeien, kunnen we de combinaties eens bekijken en beoordeelen wat voor onzen eigen gevel in aanmerking zou komen. A. C. MULLER—IDZERDA. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Maandag 26 Juni 1939. STAATSLEENINGEN. 3-3)4 Nederl 1938 3 Ned-Indië 1937 5'A ochl. na. verkl. BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank 9515/ 923/, 201/ie 117»/, Handel Mpij. Cert. v. 250 129»/, Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips GloeiL Gein. Bezit INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service. General Motors Kennecott Copper Nortb American Rayon Rep. Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Ësplor. Mij. Redjaog Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon Petr. Perlak Phillips Oil Si Hl Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi latere. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon, Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia 1641/, 118 83 340 3337/a 209»/, 31V. 189/16 42»/j6 333/8 241%, IJ*/» 1311/l6 5»/, 35»/, 3»/, 405 196 216 90»/, t i sas 60 100 293 Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 2.45-3.C0 96'/, 19 1171/, 129 115'/, 341/,-1/, 82V, 338»/, 132'/,-3 204-6 32 18f-»/i, 41'/, 4'/, 331/,, 24% 12%, HH/is 5'/, 358/8 3'/» 400 194'/, 216 88»/,.1/, 60 100 306»/, 302'/, 57'/, 25% 25'/, 8'/X6 8'/, 9 9/is 9'/. 188»/, 187 134»/, 132 89 89 112 111 84 23/is 2%« 1C0 99 73»/, 73 108 109 V, 107% 142»/, 14- 199 191»/, 21»/, 21*/, 9%, 9 Via 9l3/i« 9*/, li1/, 10»/, 75»/, 75'/, 3% 3% Southern Railvv. Union Pacific Can. Pac. tExclaim. 'Exdivic. iNoteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.887/,. 8.81% 75.55 4.99 32.04 42.46 39.37 yt 42.42 44.32 heden 1.88'/, 8.81'/, 75.55 4.99'/, 32.04 42.46 39.27)4 45.42 y, 44.32)4

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3