On twerp-wijz iging t a r i e f w e t-1 9 3 4 verdedigd. tweede blad Tariefsverhooging onvermijdelijk geacht. D* invload op hot handelsverdrag mot Borlijn. Protest tegen de aanvallen op dr. J. Romein. Politieke onzijdigheid, óók in Nederland overzee. Onjuist bericht van de „Daily Telegraph". Luchtlijnen in Indië geprojecteerd. Ook taxidiensten voor bestuursdoeleinden. Lorentz-medaille toegekend. Aan prof. dr. A. Sommerfetd. Internationale Unie voor radio-uitzendingen. Naar achatting 78 millioen radiotoestellen. Wijziging Volkenbonds verdrag. Definitieve losmaking v«n Vereailles. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het statistiekrecht ontleenen wij het volgende: Het bevreemdt den ministers niet al te zeer, dat verscheidene leden het bedenke lijk achten, dat een tariefswijziging met beschermend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over een ga^n in beschermende rich ting niet gesproken is geworden. De regeering wil haar bevoegdheid ech ter niet beperkt zien tot wat aan ver kiezingsleuzen ten gehoore is gebracht. De houding van den heer Colijn met betrekking tot de regeling van het goede renverkeer tusschen de verschillende lan den is onveranderlijk dezelfde. Hij acht de voortgaande afsnoering van dat verkeer, inzonderheid voor een land als Nederland, een ramp. Hij gelooft zelfs niet aan de mogelijkheid van terugkeer van onze vroegere volkswelvaart, zoolang daarin geen ingrijpende verandering intreedt. Deze op sterke overtuiging berustende economische opvatting is intusschen ge bonden aan een wederkeerige toe passing van deze beginselen. Zoodra men een eenzijdige toepassing van de beginse len van het vrije goederenverkeer bepleit, zoodra men meent, dat Nederland op dit terrein zijn traditie kan handhaven tegen elke belaging van onzen uitvoer in, dan vinden de voorstanders van een vrij ruil verkeer den heer Colijn niet meer aan hunne zijde. Reeds 6 jaar geleden heeft de heer Colijn rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat te eeniger tijd ook Nederland verplicht zou kunnen wor den over te gaan tot een beschermend tarief. Toen de regeering dan ook ombuiging van de Nederlandsjhe handelspolitiek in beschermenden zin noodzakelijk achtte om door steun aan verschillende indus trieën hier te lands de werkloosheid te be strijden en zij van oord'el was, dat om dit doel te bereiken toch inwerkingstelling van de te verhoogen rechten met toepas sing der tariefmachtigingswet onvermij delijk was, heeft zij de medewerking hier toe van de Staten-Generaal gevraagd en uiteindelijk, zij het dan in anderen vorm dan aanvankelijk was voorgesteld, nader verkregen. Ir 'loet op het handelsverdrag met Duitschland. De in het verslag gestelde vraag, welke de invloed is geweest van de tariefsver hooging op het onlangs tot stand gekomen handelsverdrag met Duitschland willen de ministers als volgt beantwoorden. Niet kan worden ontkend, dat de kwestie van de tariefsherziening bij de onderhandelingen een rol heeft ge speeld. De eventueele benadeeling van onze export, welke hieruit kan voortvloeien is» evenwel tot z^er geringe proporties teruggebracht. Deze benadeeling kan eenerzijds het ge volg zijn van het vervallen van enkele tariefconsolidaties voor Nederlandsche producten, anderzijds van enkele tariefs- verhoogingen, welke bij het verdrag tot stand kwamen. Wat betreft de vervallen tariefconsolidaties (voor pootaardappelen, sla, tomaten, glycerine, zinkwit, kunst hoorn, gloeilampen) zij opgemerkt, dat de totale uitvoer van Nederland naar Duitsch land van de daarbij betrokken artikelen in 1938 in de betreffende verdragsperiode niet meer dan r.m. 176.000 bedroeg. Bovendien is van belang, dat voor wat de pootaardappelen aangaat het vervallen van de tariefconsolidatie slechts beteeke- nis heeft voor de periode van 15 Febr. tot 30 Maart, terwijl voor de artikelen toma ten en sla de tariefconsolidatie is opgeheven voor perioden (114 November voor to maten; 1 Juni30 September en 130 November voor sla), welke buiten het hoofdseizoen voor den export blijven. De consolidatie ten aanzien van deze arti kelen zal dan ook naar alle waarschijn lijkheid geen verlies van den export be- teekenen. De artikelen, waarvoor het verdragstarief werd verhoogd zijn spruit- kool, spinazie, bloembollen ei. boomkwee- kerij-artikelen. De totale Nederlandsche uitvoer van deze vier categorieën be droeg in 1938 ruim 4.900 000. Eenige der genoemde artikelen zijn inderdaad voor Nederland van groot belang. De tariefsverhoogingen zijn evenwel binnen zoo beperkte grenzen gehouden, dat de export daarvan geen invloed zal ondervinden, aldus de M. v. Antwoord. Ook met betrekking tot het onlangs met België tot stand gekomen handelsverdrag is de cOi.clusie gerechtvaardigd, dat de tariefsverhoogingen het resultaat der on derhandelingen niet in ernstige mate heb ben beinvloed. Men hoede zich er voor de beteekenis van de in een aantal gevallen te verwach ten prijsstijging voor de kosten van het levensonderhoud te overschatten. Geen nieuwe voorstellen. Ten aanzien van de opmerkingen, waarmede de in deze paragraaf aan het woord zijnde leden hun betoog beëindigen, kunnen de ministers sleehts herhalen, dat de regeering niet voornemens is, de onderhavige voorstellen dooi andere te doen vol gen, eenerzyds omdat zij groote waar de hecht aan stabiele verhoudingen op tariefgebied, anderzijds omdat de in ternationale positie van ons land voorschrijft, dat het wapen der be scherming met groote behoedzaam heid en matigheid worde gehanteerd. Inderdaad is het ontwerp van wet in het raam geplaatst van de regeeringspoli- tiek ter bestrijding van de werkloosheid. Aan de indiening van het onderhavige ontwerp van wet ligt dz overtuiging ten grondslag, dat de regeering geen middel onbeproefd mag laten dat er toe kan bij dragen de werkgelegenheid op peil te houden en te stimuleeren. Het ongunstige effect van deze maat regelen komt duidelijk tot uitdrukking in de vermindering van het algemeene werk loosheidspercentage voor de georganiseer de werknemers, welk percentage in de jaren 1936, 1937 en 1938 resp. 32.7, 26.9 en 25 beliep. Groote braakliggende kapitalen blijven tot schade vaji de werkgelegenheid onge bruikt liggen, omdat geen ondernemer den moed heeft nog verdere verliezen te ris- keeren. eHrstel var, de winstcapaciteit is dan ook de onmisbare voorwaarde voor uitbreiding der werkgelegenheid. Opne ming van werkloozen in het normale be drijfsleven, kan slechts geschieden via een herstel van de rentabiliteitsverhoudingen. Ten aanzien van den invloed, welke van de voorgestelde tariefsverhooging uit zal gaan met betrekking tot de verster king van de positie van de Nederlandsche industrie bij het totstandkomen van in ternationale regelingen kunnen de minis ters er met voldoening op wijzen, dat reeds thans is gebleken, dat de pogingen van de zijde der inheemsche industrie om door middel van prijsregelingen met het buitenland tot een verbetering in het nog steeds onbevredigend prijspeil op de bin- nenlandsche markt te komen, met meer kans op succes worden ondernomen. Op initiatief van prof. dr. J. J. Duyven- dak, prof. dr. P. Geyl, prof. dr, G. W. Kern kamp, dr. D. Loenen, dr. J. F. Niermeyer en dr. J. Presser is, mede namens onder staande onderteekenaars, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen, het volgende adres aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ge zonden. „Ondergeteekenden, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen protesteeren tegen de onwaardige aan vallen, welke ij eenige persorganen en zelfs in een adres van oud-hoogleeraren aan de Amsterdamsche universiteit zijn gedaan op den persoon van dr. J. M. Romein naar aanleiding van zijn benoe ming tot hoogleeraar in de vaderland- sche geschiedenis, verklaren overtuigd te zijn van de we tenschappelijke integriteit en onver dachte vaderlandsliefde van den be trokken geleerde en richten mitsdien tot uwe excellentie het dringende verzoek te bevorderen, dat aan deze benoeming de koninklijke goedkeuring niet worde onthouden." Het adres is o.m. onderteekend door de volgende personen: A. Bartels, dr. J. S. Bartstra, dr. J. D. Bierens de Haan, D. A. M. Binnendijk, dr. P. J. Bouman, dr. M. ter Braak, dr. J. C. Brandt Corstius, dr. J. Brouwer, prof. dr. J. J. F. Duyvendak, dr. H. A. Enno van Gelder, prof. J. van Gelderen, prof. dr. P. Geyl, dr. C. P. Gunning, dr. G. Kalff, prof. dr. R. D. Kollewijn, prof. dr. G. W. Kernkamp, dr. J. P. Kruyt, dr. D. Loenen, dr. J. F. Niermeyer, prof. mr. dr. Leo Po lak, dr. J. Presser, dr. K. F. Proost, dr. W. van Ravestyn, dr. G. Stuiveling, jhr. dr. N. van Suchtelen, dr. J. Suys. dr. J. Valk- hoff, G. Bolkestein, prof. dr. H. Bolkestein, prof. mr. P. N. van Eyck, prof. dr. C. G. N. de Vooys, Anton van Duinkerken, mr. M. Njjhoff en prof. dr. P. Valkhof, in totaal 85 personen. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van een bericht in de „Daily Telegraph" van Zaterdag, als zou er sprake van zijn, dat een aantal hoogere marine-officieren uit Nederlandsch-Indië zich naar Singapo re zal begeven om 'n onoificieele ge- dachtenwisseling te voeren met de Engelsche en Frgnsche vlootvertegen- woordigers, kan van de meest gezag hebbende zijde worden medegedeeld, dat een dergelijke bespreking op grond van Nederlands politiek van onzijdigheu uitgesloten is en dat het belicht geheel uit de lucht is ge grepen. Met het Indië-vliegtuig „Reiger" zijn gistermiddag op Schiphol aange komen ir. Ch. F. van Haeften, directeur van het departement van verkeer en waterstaat in Neder landsch-Indië en reserve-majoor b. h. C. van Lent, hoofd van de afdeeling luchtvaart van dit depar tement. Werden zij Dinsdag bij het vertrek uit Indië zoowel te Bandoeng als te Batavia door vele belangstellenden uitgeleid, ook op Schiphol waren gistermiddag vele vooraanstaande personen op luchtvaart gebied aanwezig, om de beide heeren in het moederland te verwelkomen. Ir. van Haeften heeft enkele mededee- lingen gedaan over de plannen om het binnenlandsch luchtnet in onze oost het volgende jaar zeer aanzienlijk uit te breiden. In de eerste plaats bestaat het oor- nemen de lijn SoerabajaMakassar (Ce lebes) te verlengen naar Ambon en van daar naar Babo op Nieuw-Guinea. Verder is er een lijn geprojecteerd, die de eerst genoemde route kruist en die loopt van Menado (Celebes)MakassarEndeh (Flores) naar Koepang (Timor) met een eventueele verlenging naar Dilly (Portu- geesch Timor). Dan stelt de K. N. I. L. M. zich voor een luchtlijn te maken van Batavia over Billiton naar Pontianac (West Borneo) en terug over Singapore. Een tenslotte over weegt men een verbinding te maken tus schen Batavia en Sabang over Oost- Sumatra via Benkoelen, Padang en Me- dan. Zooals men weet bestaat reeds de Hjn BataviaMedan, doch deze gaat via Palembang over West-Sumatra. Naast deze groote geprojecteerde lijnen zijn er plannen een lucht-taxidienst te onderhouden van Ambon naar de kleine eilanden in de omgeving, voornamelijk voor bestuursdoeleinden. Getracht zal worden door een nieuwe overeenkomst de financieele verhouding van de K. N. I. L, M. tot de Indische regeering te verbeteren. Het is de bedoeling met Amphibie- vliegtuigen op de nieuw geprojecteerde lijnen te vliegen, toestellen dus, die zoo wel op het land als op he'. water kunnen starten en landen. In een bijzondere zitting der af deeling natuurkunde van de Konink lijke Nederlandsche Academie van Wetenschappen, die Zaterdag in het gebouw van de Academie te Amster dam is gehouden, heeft prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden d Lorentz- medaille der Academie uitgereikt aan prof. dr. A. So-nm^rfeld te München. Voor deze zoo bijzondere en plechtige gebeurtenis was groote belangstelling. Zij werd o.m. bijgewoond door familieleden van den grooten geleerde, wiens nagedach tenis dezen middag werd geterd, den Duitschen gezant, graaf -Julius Von Zech von Burkersroda, den Duitschen consul- generaal, den heer F. Benzlei, den com missaris der koningin in de 'provincie Noordhollar.d, mr. dr. A. baron Röell, den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, den burge meester van Hoorn, mr. H. C Leemhorst, den wnd. rector-magnificus der gemeente- universiteit van Amsterdam, prof, dr. H. A. van Brakel, den wnd. secretaris van den senaat dezer universiteit, prof. dr. Th. J. Stomps en verder door talrijke hoog led aren in de physica aan de universitei ten in ons land. De voorzitter van de Kon. Academie van wetenschappen prof. dr. J. van der Hoeve sprak een openingswoord. Namens de afdeeling natuurkunde reik te vervolgens prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden de medaille aan prof. Sommerfeld uit. Alvorens .hiertoe over te gaan hield prof. Kramers een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat de academie veertien jaar geleden, ter gelegenheid van het vijftig jarig doktersjubileum van Lorentz de Lorentz-medaille instelde. Om de vier jaar is het de acedemie vergund door het uitreiken van deze onderscheiding een natuurkundige te eeren, die door zijn werk de wetenschap verder vooruit heeft ge bracht. In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. er aan, dat prot Sommerfeld in de periode van de klassieke natuurkunde op het gebied van de zuivere wetenschap zeer veel tot stand heeft gebracht. Op het gebied van de zuiver klassieke natuurkunde herinnerde spr. voor alles aan het werk van prof. Sommerfield ten aanzien van de behandeling van de ver buigingsvraagstukken en zijn ondei zoekin gen van het ontstaan en de eigenschappen der Röntgenstralen. Aan het slot van zijn rede heeft spr. de Lorentz-medaille aan prof. Sommerfeld overhandigd. Prof. Sommerfeld dankte vervolgens voor de hem verleende onderscheiding. Milicien bjj het zwemmen in de Maas verdronken. - Zaterdagavond toen enkele miliciens te Blitterswijk in de Maas aan het baden waren, trachtte een zekere van K. uit Eindhoven de rivier over te zwemmen. Hij beschikte evenwel niet over genoeg uithoudingsvermogen, met het noodlottig gevolg, dat hij halver wege in de diepte verdween en verdronk. Gisterochtend is het lijk met een dreg uit het water gehaald. Onder voorzitterschap van den heer A. Duboii (Nederland) heeft de interna tionale unie voor radiouitzendingen haar jaarlijksche zomer-bij eenkomst gehouden, welke 21 Juni j.1. is afgesloten. De bijeenkomst werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van de radio-omroepen van achttien Europeesche landen, van twee groote ketens van Amerikaansche radio stations, van den radio-omroep van Porto Rico en van den radio-omroep van het Vati- kaan, alsmede door waarnemers van de pos terijen van acht Europeesche landen en van het bureau van de Internationale Unie voor verbindingen over verren afstand te Bern. Tijdens de openingszitting heeft de voorzitter van de Unie medegedeeld, dat overeenkomstig de cijfers welke uit 88 verschillende landen zijn ontvangen door het internationaal bureau, in 1937 in totaal meer dan 69 millioen radio ontvangtoestellen in gebruik waren, dit aantal is thans gestegen tot omstreeks 78 millioen, hetgeen een vermeerdering met ongeveer 33 millioen luisteraars be- teekent. De raad van de unie heeft besloten, dat de Braziliaansche radio-omroep zal worden verzocht het zevende wereld-concert te ver zorgen, dat in het voorjaar van 1940 onder auspiciën van de unie zal worden uitgezon den. De kortegolf uitzendingen. Verder heeft de raad het rapport van den voorzitter van de technische com missie goedgekeurd, waarin in 't bijzon der de aandacht van de leden wordt ge vestigd op den steeds meer critieken toestand, waarin de radio-uitzending op korten golf komt te verkeeren door het toenemen van het' aantal zendsta- tibns, alsmede door de versterking van enkelen van deze stations. De commissie stelde derhalve voor, dat nogmaals de aandacht van de regeeringen wordt gevestigd op den ernst van den toe stand en op de dringende noodzakelijkheid maatregelen te nemen, teneinde hierin ver betering te brengen. De technische commissie vestigde even eens de aandacht op het nieuwe plan van Montreux, dat voorziet in een algemeene toepassing van zeer moderne en doeltref fende middelen, zooals de synchronisatie van zenders en het gebruik van gerichte antennes. De commissie heeft haar studie van deze aangelegenheden verdiept en heeft een rapport in voorbereiding, dat in het be gin van de herfst aan de Europeesche om roepen zal worden voorgelegd. De raad heeft bovendien goedgekeurd, dat de programma-commissie de mogelijkheid zal bestudeeren de internationale program ma's nog te verbeteren. Een conferentie in den zomer van 1940 zai zjjn gewijd aan de muziek-programma's. De juridische commissie heeft in het bijzonder de belangrijke vraagstukken bestudeerd, welke voortvloeien uit de herziening van de conventie van Bern inzake het auteursrecht en de eischen van uitvoerende kunstenaars, welk probleem ook wordt bestudeerd door het internationaal arbeidsbureau. Na de algemeene vergadering heeft de raad den heer A. Dubois (Nederland) her kozen tot voorzitter van de Unie, terwijl voor het loopende jaar tot vice-voorzitters werden gekozen de heeren dr. K. von Böck- mann (Duitschland), Sir Cecil Graves (En geland), E. Nelky (Hongarije) en dr. A. Raestad (Noorwegen). De volgende bijeenkomst van de interna tionale unie voor radio-uitzendingen zal !e Rome worden gehouden in het laatst van April 1940. HANDELS- EN BETALINGSVERKEER MET DOHEMEN EN MORAVIE. De regeeringspersdienst meldt: Tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie is op 24 Juni een over eenkomst gesloten met betrekking tot het handels- en betalingsverkeer tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en het pro tectoraat Bohemen en Moravië. Deze over eenkomst treedt in werking met ingang van 1 Juli 1939. Betalingen op grond van het goederen verkeer zullen voorloopig niet over een clearingrekening worden afgewikkeld, doch in het vrije betalingsverkeer. De betalingscontingenten voor den in voer van Nederlandsche en Nederlandsche overzeesche goederen in het protectoraat Bohemen en Moravië alsmede de contin genten voor den invoer in Nederland wer den in onderleg overleg vastgesteld, waar bij zooveel mogelijk rekening ir gehouden met den omvang van het vroegere han delsverkeer. Ten aanzien van het kapitaalverkeer tusbehen het protectoraat en het Ko ninkrijk der Nederlanden werd voorts overeen gekomen, dat hierop de Neder- landsch-Duitsche transfer-ageling dien overeenkomstig zal worden toegepast. In het bijzonder zijn derhalve van toepassing dez 'lfde percentages voor den rente transfer van vermogensopbrengsten ten behoeve van Nederlandsche crediteuren als gelden op grond van de Nederlandsch- Duitsche transferregeling var, 13 SeD- tember 1938. Onder deze overeenkomst valt niet de Tsjecho-Slowaaksche Staatsleening van 1922/24, waarvoor nog een bijzondere re geling zal worden overeengekomen. In haar eindverslag over het ontwem van wet tot goedkeuring van de wijsiiin gen, aangenomen door de vergadering van den Volkenbond in haar negentiende zit ting 1938, van de inleiding, de artikelen l" 4 en 5 en het aanhangsel van het Volken bondverdrag zegt de commlsaie van rap porteurs Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen betoogden eenige leder dat de daarmede beoogde formeele wijzi-! ging van het handvest c.a. den zooge- naamden volkenbond niet vermag te be vrijden van het, die instelling aanklevende vitium originis. Zij waren voor het op zeggen van het lidmaatschap van dan bond. Andere leden stemden met dit wetsontwerp in en .ei klaarden groote beteekenis te hechten aan de scheiding tusschen volkenbondsver drag en verdrag van Versailles, Intusschen achtten zij geen termen aan wezig om thans te treden in een uitvoerige discussie over het al dan niet wenschel(jke van Nederlands lidmaatschap van den Volkenbond, weshalve zij van ten behan deling van dit punt afzagen. CENTRALE BOND VAN NEDERLANDSCHE VERBRUIKS. COÖPERATIES. Huishoudelijke vergadering. Zaterdag werd het congres van den Cen- tralen Bond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties voortgezet. In een huishoudelijke zitting werden een zevental stellingen over de organisatie van de verbruikscoöperatleve beweging aangenomen. In deze stellingen wordt vastgesteld dat. gezien het feit, dat er in ons land een neu trale en twee confessioneele bonden van verbruikscoöperaties bestaan, bepaalde werkzaamheden gescheiden verricht zullen moeten worden, terwijl een krachtige sa menwerking mogelijk en noodzakelijk is op het terrein, dat buiten de coöperatieve ideeënleer ligt, welke samenwerking in een wel-omlijnde en permanente federatieve aansluiting belichaamd kan worden. De taak der bonden wordt geacht te zijn: 1. De verzorging der principieele propa ganda en de scholing van het kader, waar bij ieder eigen inzichten en beginselen kan laten gelden. 2. Het geven van adviezen aan de coöper raties, voor zoover deze niet liggen op com mercieel-, bedrjjfstechnlseh. en administra tief gebied, welke gebieden uitsluitend voor de Handelskamer gereserveerd blijven. Ten aanzien van een vijfjarenplan voor de propaganda werd vastgesteld, dat het ge lijktijdig zal worden uitgevoerd door den centralen bond en de katholieke federatie, in samenwerking met de Handelskamers. PROEFTOCHT VAN HET MOTOR MAILSCHIP „PRINSES BEATRIX". Het motormailschip „Prinses Beatrix", ge* bouwd door de koninklijke maatschappij De Schelde in opdracht van de stoomvaart maatschappij Zeeland heeft Zaterdag met goed gevolg zijn proeftocht gemaakt. Onder de gasten, die zich aan boord bevonJe-, was ook prins Bernhard. De „Prinses Beatrix", op 25 Maart j.i. door prins Bernhard gedoopt is een zusterschip van het motorschip „Koningin Emma", dat op 14 Januari j.1. van stapel liep en door de koningin is gedoopt. Beide schepen zijn ge bouwd op de werf der koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. Alhoewel het passagiersvervoer op den voorgrond stond, mo st niettemin ook aan het vervoer van lading de noodige aandacht worden besteed. Vandaar dat de scb°pcn elk met 4 electrische lieren van 254 tor hefver mogen zijn uitgerust, waarmede bij dubbel- geschoren laadreep lasten tot 5 ton gewicht aan boord genomen kunnen worden. Het schip is uitgerust met dieselmotoren. De beide 2-tact hoofdmotoren kunnen geza menlijk ruim 12.500 as P.K. ontwikkelen, waarbij de schroeven 250 omwentelingen per minuut maken. Vlak voor de lunch is het schip buiten gaats overgedragen bij welke gelegenheid ir. H. C. Wesseling, van de directie van „De Schelde" een korte toespraak hield, die de heer de Meester namens de Zeeland beant woordde. Het was prins Bernhard, die de symbolische handeling verrichtte van het laten zakken van de vlag van de Schelde en het hjjschen van de vlag van de Zeeland. CONCOURS VAN KOETSWERKEN VAN DE K.N.A.C. Zaterdagmiddag heeft de Koninklijke Ne derlandsche Automobielclub op den Sche* veningschen boulevard haar jaarlij ksehe concours van koetswerken gehouden. Het concours was dit jaar des te belanf* rijker, niet alleen omdat de faorieken u* de laatste jaren zich steeds meer op verbe tering en verfraaiing van den koetswerk- bouw zijn gaan toeleggen, doch vooral da» het thans de eerste maal is, dat de modellen 1939, welke hier te lande op markt zijn, tezamen zijn gebracht omdat in Januari wan dit jaar te Amsterdam 8een automobieltentoonstelling is gehouden. Niet minder dan 206 automobielen, vef" deeld over 48 merken, en vier kampeer*'8" gens werden tentoongesteld, t.w. 15 Amen kaansche, 12 Duitsche, 11 Engelsche, aCtl" Fransche en twee Italiaansche.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6