«BAKKEN MURAPKlil Een zoon van z'n Vader ffef„a/ïï#tind 3euiICeton TOMATENSLA (Jeï^SUNLIGHT ZEEP Misdrijven tegen de veiligheid van den staat. De hoofdstad heeft een „ijzeren long". Motorrijder na aanrijding tegen een boom. Een doode, een gewonde. Auto in het Winschoterdiep. Drie der inzittenden verdronken. Redactie der artikelen te ruim geacht. GEBAKKEN TVV tKDii BLAD De medische outillage van de hoofd stad is dezer dagen verrijkt met een der nieuwste vindingen, waarover de wetenschap de beschikking gekregen heeft, namelijk de z.g. „ijzeren long". Dit is de populaire benaming van het toestel voor kunstmatige ademhaling, dat in den korten tijd van zijn bestaan, alom zoo sterk de aandacht heeft getrokken. Men herinnert zich, dat dit apparaat tot dusver re het leven heeft weten te behouden van een zoon van een Amerikaanschen million- nair, wiens ademhalingsorganen niet meer functionneerden. Vooral in Engeland, waar de „long" wordt gefabriceerd, heeft het toe stel grooten opgang gemaakt, mede dank zü het besluit van lord Nuffield om het kos teloos aan alle ziekenhuizen van het Brit- sche koninkrijk te verstrekken. Gistermiddag heeft dr. H. Kinderman, onder-directeur van het Wilhelminagasthuis, de werking van den „ijzeren long", om deze niet fraaie en ook niet juiste betiteling van het nieuwe toestel, dat officieel als „Both Cabinet Respirator" wordt aangeduid, maar te gebruiken, gedemonstreerd. Het is onder gebracht in de isoleerafdeeling van het ge bouw voor besmettelijke ziekten, omdat het naar men verwacht in de eerste plaats nut tige diensten zal kunnen bewijzen by geval len van kinderverlamming. Ook hoopt men het apparaat met succes te gebruiken in be paalde gevallen van dihptherie, verstikking of elèctrische schok en in andere gevallen, waarbij de ademhalingsorganen gestoord zijn. Hoe het toestel werkt. Het toestel is eigenlijk een groote platte kist ter lengte van een menschelijk lichaam, dat de patiënt geheel omsluit. In de kist rust een bed, dat gemakkelijk in- en uitgescho ven kan worden. De patiënt wordt op het bed gelegd met het hoofd uitstekend door een gat in het einde daarvan. Vervolgens wordt het bed in de kist geschoven,, die luchtdicht gemaakt wordt. Een rubberkraag gaat om den nek van den patiënt, zoodat zijn geheele lichaam in een afgesloten ka mer rust, terwijl zijn hoofd eruit steekt. Het einde van de „kist" is met een slang verbonden met een „pulsator", een blaas balg, welke door een electromotor in bewe ging wordt gebracht. Deze balg, die dus longdiensten verricht, trekt de lucht uit het cabinet, geeft daarmee de longen van den patiënt gelegenheid uit te zetten en veroor zaakt, dat hij door neus en mond, die geheel vrij zijn, inademt. De ademhaling kan wor den geregeld in tempo's van 18, 24 en 32 per minuut. Afwisselend is de luchtdruk posi tief en negatief, zoodat de natuurlijke adem haling wordt geïmiteerd. Is de luchtdruk positief, dan wordt de borstkas van den patiënt ingedrukt, waarna hij lucht kan in ademen, is de druk een oogenblik later ne gatief, dan heeft hij gelegenheid tct uit ademing. De ventilage van het cabinet en de drukgraad kunnen eveneens worden ge regeld door middel van twee ventielen en de patiënt kan tot op zeker hoogte verzorgd ■worden zopder het cabinet te openen, dank zij twee armgaten, die zich aan weerszijden bevinden, ongeveer ter hoogte van de schou ders van den patiënt. Door middel hiervan kan ook de polsslag van den patiënt wor den gecontroleerd. De patiënt kan gedurende langen tijd in het cabinet blijven, zoo noodig dagenlang. De „ijzeren long" is thans gereed om zyn diensten te bewijzen. Ook hier hoopt men er zegenrijke resultaten mee te bereiken. Over boord geslagen en verdronken. - Gistermiddag is te Rotterdam de 48-jarige schipper M. Lagarde aan boord van kraan no. 10 van de N.V. Stuwadoormaatschappij Neptunus tijdens werkzaamheden in de Waalhaven te Rotterdam over boord ge slagen en verdronken. Het lijk is later door personeel van de „Politie 3" opgehaald. Gisteravond is op den Amersfoortschen straatweg onder Nijkerk een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij een motor rijder om het even kwam en een zeven jarig meisje gewond werd. Twee motorrij ders uit Hilversum, de heeren L. C. de Frenne en A. Huigen waren op weg naar de T. T.-races te Assen. Ter hoogte van den Laakweg moest de heer de Frenne plotse ling uitwijken voor het dochtertje van de familie van der Bunt te Nijkerk dat daar fietste. Nog juist raakte de motorfiets het rijwiel van het meisje, tengevolge waarvan de motorrijder de macht over het stuur verloor en aan den linker kant van den weg tegen een boom reed. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. Het meisje sloeg tegen den grond en brak een been. Na verbonden te* zijn werd het kind naar de ouderlijke wonig vervoerd. Het stoffelijk overschot van den motor rijder is naar het lijkenhuisje te Nijkerk overgebracht. Gistermiddag om ongeveer vier uur, is naby Scheemda een ontzettend auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Een auto met vier personen is na een aanrijding in het Winschoterdiep gereden. De auto verdween een flink stuk van den wal, geheel onder wa ter. Drie der inzittenden konden zich met geen mogelijkheid bevrijden. Al hoewel van alle kanten onmiddellijk hulp kwam opdagen, mocht het niet gelukken hen te redden. De bestuurder van de auto, de heer Wiersema uit Wittewierum (gem. Ten Boer) kon worden gered. De namen der slachtoffers zijn: de 32- jarige mevrouw Wiersma, haar 5-jarig zoontje en haar ongeveer 60-jarige moeder, mevr. A. HardingSchuuring. Noodlottige botsing. Omstreeks drie uur was het echtpaar Wiersma uit Wittewierum per auto op weg naar Sellingen (gemeente Vlagtwedde), waar de ongeveer 60-jarige moeder van mevrouw Wiersma woont, die zich met het vi,; "Jarig zoontje van het echtpaar even eens in den wagen bevond. Tusschen Scheemda en Winschoten is de auto door nog onbekende oorzaak in botsing gekomen met een open personenauto, welke uit Gro ningen kwam. Na de aanrijding kwamen beide wagens in het Winschoterdiep terecht In de auto uit Groningen zaten drie perso nen die zich konden redden en behouden aan wal wisten te komen. Het waren de heer en mevr. Boll uit Groningen en een 12-jarig jongetje van de familie Mellema uit Winschoten, dat na een logeerpartij weer naar huis werd gebracht. De andere auto een gesloten wagen, kwam een flink stuk van den wag in het water terecht en verdween geheel onder water. Van alle kanten kwam hulp opdagen, doch het mocht slechts gelukken den heer Wiersma te redden. Zijn 32-jarige vrouw, het zoontje en de moeder van mevrouw Wiersma konden niet meer worden bevrijd Zwp xxdA eux uwdiisnuv oyy VJC eA*v- cjojoX wvijw.cp>e<£JoAe*v wt. NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST en kwamen om het leven. Kort na het ge beurde zijn de lijken opgehaald. Een onmiddellijk ontboden geneesheer, kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers werd voorloopig naar het gemeentehuis te Scheemda overgebracht. De heer Wiersma, die zeer onder den In druk vön het gebeurde was, begaf zich, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar het gemeentehuis voor het geven van inlich tingen. Beide auto's zijn later op den middag gelicht. DE TECHNISCHE PROEFTOCHT VAN DE „ORANJE". Een draadloos A. N. P.-telegram van boord van de „Oranje" meldt: In tegenstelling tot den eersten dag van den technischen proeftocht van de „Oranje" welke door fraai weer begunstigd werd, was het den tweeden dag van de proefvaart slecht weer. Er stond een krachtige zuid westen wind, welke van tijd tot tijd ge paard ging met regenbuien. De stemming onder de vijfhonderd opva renden had evenwel door het minder gun stige weer geenszins te lijden. De positie van het schip was gisteravond om zes uur: 55 graden, 56 minuten, 30 se conden noorderbreedte. De snelheid van de „Oranje", welke bij he varen op de gemeten mijl werd bereikt, bedroeg 26.30 mijl per uur. Zooals bekend bedraagt de berekende dienstsnelheid 21 mijl per uur. ORDENING IN DE BEHANGSEL PAPIERBRANCHE. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van den Nederlandschen bond van patroons in het meubileeringbe- drijf, Ned. R.K. Hanzebond „St. Reinoldus", behangerspatroonsbond „De Graafschap", behangerspatroonsvereeniging „Kleinbe drijf", R.K. bond van schilderspatroons „St. Lucas", Nederlandschen bond van schilders patroons, den Frieschen schilderspatroons bond te eener en fabrikanten en grossiers in behangselpapieren ter andere zijde, ver kreeg men, na langdurige en uitvoerige be sprekingen, de gewenschte overeenkomst om tot de zoo hoog noodige ordening in de be hangselpapierbranche te komen. De door de commissie opgestelde richtlij nen, werden na bespreking en overleg met een kleine wijziging aangenomen, zoodat met 1 Januari 1940, het voor het geheele land geldend? contract zal ingaan. Belanghebbenden kunnen reeds inlichtin gen bekomen bij het secretariaat der com missie, Laplacestraat 42, Amsterdam (O.), tel. 51819. DE A.N.V.V. CONGRESSEERT. Nadat Dinsdagavond de deelnemers aan het congres der A.N.V.V. op het gemeente huis te Leeuwarden waren ontvangen, waar de burgemeester der gemeente jhr. mr. J. M. van Beyma, een welkomstwoord sprak, dat door den voorzitter der vereeniging C. R. T. baron Krayenhoff, werd beantwoord, begon gisterochtend in de zalen Schaaf de ochtendvergadering. Na een kort openingswoord van den voor zitter die er zich over verheugde, dat de belangstelling zoo groot was, was aan de orde het jaarverslag, waaraan het volgende wordt ontleend: De vrije stroom van reizigers en toeristen wordt door belemmerende bepalingen, wel ke in verscheidene landen bestaan en nog steeds worden uitgebreid, meer en meer bin nen zeer nauwe oevers ingedijkt. Wat den arbeid in het binnenland betreft: dit is nog steeds het zorgenkind van de vereeniging. Het streven zal er in de toekomst op gericht zijn, deze organisatie tot een hechtere te maken, door een nauwen band te leggen tusschen de plaatselijke, streek- en provin ciale organisaties". Bij de bespreking van het verslag sprak de heer D. A. Klomp te Ber gen (N.H.) er zijn vreugde over uit, dat thans ook de regeering het nut van vreemdelingenverkeer heeft ingezien en dat zij een bedrag van een ton voor dit doel heeft beschikbaar gesteld. Inzake zijn voorgenomen aftreden zeide In het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het wetboek van strafrecht (misdrijven tegen de veiligheid van den staat) lezen wij o.m. het volgende: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarden zeer vele leden zich met de strekking daarvan te kunnen ver eenigen, al werden tegen de uitwerking ver schillende bezwaren aangevoerd. Niettemin werd van verschillende zijden de vraag gesteld, of het kwaad, dat de re geering met deze voorstellen bestrijden wil, zóó ernstig en van zulk een omvang is, dat strafmaatregelen daartegen inderdaad noodig zijn. Redactie te ruim. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de redactie van de voorge stelde artikelen in ieder geval te ruim is. Zij vestigden er de aandacht op, dat in de art. 92 en volgende van het wetboek van strafrecht onder „rijk" wordt verstaan niet alleen het rijk in Europa, doch ook de over- zeesche gebiedsdeelen. Zouden nu bespre kingen over een eventueele herverdeeling van het koloniaal bezit een onderwerp, dat in de geheele wereld aan de orde is niet meer geoorloofd zijn, wanneer men daarbij mocht betoogen, dat ook Nederland onder bepaalde omstandigheden aan een andere verdeeling zou moeten medewerken? Verder werd er op gewezen, dat naar de letter van de ontworpen bepalingen een be toog ten gunste van grensrectificaties, zelfs van de meest ondergeschikte beteekenis, en zelfs indien deze uitsluitend uit ruiling van grond zouden bestaan, niet meer geoorloofd zou zijn. Men zou dus b.v. ook niet meer mogen opwekken tot het treffen van een re geling, waardoor de Belgische Enclave Baar 1? Hertog zou worden geruild teeen JL stuk Nederlandsch gebied. Ook dienstweigering? Nog ernstiger achtten verscheidene leden de mogelijkheid, dat de voorge steld® bepalingen zullen worden toegel past op hen, die de opvattingen ver kondigen, dat in bepaalde omstandig heden landsverdediging onmogelijk en dat in die omstandigheden afstand van grondgebied of zelfs annexatie dus moet worden aanvaard. De ontworpen artikelen bevatten immers de woorden „al dan niet bij het intreden van be paalde omstandigheden", en naast het „bevorderen", dat het rijk onder vreem de heerschappij komt, noemen zy ook het „aanvaarden" daarvan. Zal dit laatste er toe leiden, zoo werd ver der gevraagd, dat personen, die al dan niet op godsdienstige gronden de mee ning uitspreken, dat oorlogsgeweld moet worden vermeden en dat wij ons liever moe- ten schikken in vreemde overheersching dan ons met geweld van wapenen te verzetten strafbaar worden? Zal niemand meer mo gen opwekken tot de wettelijk geoorloofde dienstweigering op principieele gronden? Wat het bezwaar betreft, dat perso nen, die op principieele gronden wapen geweld ongeoorloofd achten, ook indien dit slechts zou strekken tot verdediging tegen een aanval van buiten, werd op gemerkt, dat het ontwerp zich niet richt tegen hen, die de opvatting koesteren, dat vreemde heerschappij in bepaalde omstandigheden moet worden aanvaard, doch alleen tegen hen, die voor deze opvatting propaganda maken. Tegen 'n verbod hiervan kunnen naar de mee ning van de leden, die deze tegenspraak gaven, geen gewetensbezwaren worden aangevoerd. de voorzitter op een desbetreffende vraag, dat hij wel heengaat, maar het voornemen heeft alle vergaderingen te bezoeken. Er komt nu eenmaal een einde aan alles en dit jaar acht spreker het juiste oogenblik om uit eigen vrijen wil heen te gaan. De rekening werd goedgekeurd met aan ontvangsten een bedrag van 210.610.24 en uitgaven 207.750.29. Het resteerende be drag 2.859.59 is bestemd voor bestelde drukwerken. Tot leden van het hoofdbestuur werden vervolgens door de leden benoemd overeen komstig de art. 5a en 5b (V.V.V.'s Prov. en Fed. V.V.V.'s) mr. H. Vlugt te Rotterdam, C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen en L. C. A- van de Kasteele, ge- pensionneerd generaal-majoor te 'a-Graven- hage. Het volgende congres te den Helder. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren P. L. M. van Wayenburg, secretaris der V.V.V. te Nijmegen, L. J. P. N. A. Bouwman, chef van de afdeeling pas sage der maatschappij Nederland te Amster dam en jhr. P. J. Six, secretaris der Neder- landsche Kamer van Koophandel. In de controlecommissie namen zitting de heeren J. van Alferen, te Zandvoort, J. Bleeker, burgemeester van Dordrecht, en E. G. Wassenaar, Leiden. Na een uitgebreide discussie werd beslo ten het congres in 1940 te den Helder te houden, zulks in verband met het vijftigjarig bestaan der V.V.V., aldaar. De directeur van de A.N.V.V., de heer de Waal, hield vervolgens een causerie over propaganda-activiteit en propaganda-mate- riaal der A.N.V.V. In de hedenmorgen voortgezette jaarver gadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer heeft prof. dr. ir. J. Goudriaan, president der Ned. Spoorwegen, een voordracht gehouden over „De taak van de Ned. Spoorwegen bij de ontwikkeling van het nationaal en internationaal vreemdelin genverkeer". - 'ig OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RICIPTIN VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS Ü.K.28-O409A Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. Door T. v. cL MADE. 23) „Ja", zei ze. „Het is David Slosson en uw beschrijving van hem klopt. Hij is hier twee dagen; hy kwam hier den dag voor u. Hij moest vader spreken, maar zooals u weet, was vader weg en zoodoende moest ik hem te woord staan, hetgeen heel onpret tig was. Uu kunt zich zijn houding waar schijnlijk wel voorstellen. Daarover praat ik niet graag. Hij zag me voor een onnoo- zel boerenkind aan, geloof ik. Enfin, ten slotte raakte ik hem kwijt. Toen zag hij me gisteren". Plotseling kleurde ze en een booze schittering kwam in haar oogen. „Zulke kerels moesten levend gevild wor den". Na een oogenblik bedaarde haar boos heid. „Vanmorgen was er een briefje, dat hij vanmiddag komt. Vader zal hem ont vangen. En ik zat in doodsangst, dat u niet op tijd zou komen. Daarom zat ik kant en klaar op u te wachten en ben er vandoor gegaan zonder vader goedendag te zeggen. Ik heb er geen woord over tegen vader ge zegd. Ziet u, die zou hem vermoorden", be sloot ze, met een schuchter lachje. Gordon keek voor zich uit, naar de be drijvigheid van de kolenwerken, waar ze naderbij kwamen. Hij zag een klein stadje van allemaal gebouwtjes, waar een goede drukte heerschte van menschen en machi nes, maar op dit oogenblik interesseerde het h?m niet. „Ik had dadelijk een hekel aan hem, toen ik zag, hoe hij u nakeek in den win kel", zei hij. „Miss Mallinsbee, ik verzoek u om een groote gunst. Wij drieën zullen zes maanden lang samenwerken. Eiken keer, als die kerel u hindert, ga dan niet naar uw vader, maar kom naar mij. Ik zal hem wel voor mijn rekening nemen. We zullen er verder niet te veel over zeggen. Ik vraag u alleen me te waarschuwen en me toe te staan dat ik een oogje in het zeil houd". Hazel schudden echter haar hoofd en zei ernstig: „Ik geloof niet, dat ik u zooiets kan be- looven. Maar desalniettemin dank ik u. Een meisje moet zich hier zelf kunnen be helpen en ik ben wat dat betreft aller minst hulpeloos". Daarna bracht ze het onderwerp op iets anders en wees vooruit. „Daar is het, wat denkt u ervan?" „Wat ik ervan denk? Wel, hy is een ge- meene schurk!" riep Gordon heftig, niet meer in staat zich nog langer te be dwingen. „Ik had het niet over hem", lachte het meisje, „de kolenmijnen bedoelde ik". „O." Maar Gordon lachte niet terug. Dan voegde hy er quasi enthousiast aan toe: „Prachtig!" Bijna twee uur lang dwaalden ze in het opkomende kolenstadje rond en bekeken alles met de grootste belangstelling. Het plaatsje, dat achter de hoogere heuvels verscholen lag, leek op een industrieele bijenkorf. Overal stonden groote machines te wachten tot het hun beurt zou zijn om te beginnen. Overal werden houten loodsen opgetrokken. Verschillende mijnwerkers woonden er al met hun gezin en de man nen waren met de machinisten bij de bo ringen aan het werk. Zelfs voor Gordon's ongeoefend oog was het duidelijk, dat de inlichtingen, welke hy over Snake's Fall had gekregen, juist waren. Alles wees er hier op, dat een „boom" niet kon uitblijven. Hij feliciteerde zich zelf met het gelukkig toeval, dat hem midden in deze onderneming had geplaatst en dankte zijn gesternte voor de ontmoeting met dien valschen speler in den trein en daardoor met Silas Mallinsbee. Het was zoowat tegen etenstijd, toen ze den omtrek van het huis in 't zich kregen. Het huis deed prettig aan, zooals het daar in zyn isolement stond met aan alle kanten golvend grasland, wat het eerste begin was van de heuvels. Het groen zag er zoo prettig en frisch uit, dat Gordon het een onprettige gedachte vond, dat dit alles maar al te spoedig zoo goed als geheel zou ver dwijnen, om plaats te maken voor de zwar te en grauwe gevaarten van de mensche- lyke industrie. Maar op dit moment was hij volkomen tevreden. De lucht was stralend blauw en wyd, en groen lag de aarde rondom hem. Terwijl naast hem het mooiste meisje van de heele wereld op haar bruine merrie reed: ze zat in het zadel met het gemak van de volmaakte amazone. En in het ge zelschap van dit meisje zou hij de volgende zes maanden doorbrengen. Wat was For- tuna goed voor hem! Even lachte hij, toen het beeld van zijn vader hem voor den geest kwam. Aan deze aangename overpeinzingen werd echter ruw een einde gemaakt. Hazel wees voor zich uit en haar stem verried ergernis, toen ze uitriep: „Kijk eens, mijn vader heeft zich ergens over opgewonden". Gordon keek in de aangewezen richting. Silas Mallinsbee beende de veranda op en neer op een manier, die geen twijfel liet. Het was de geagiteerde gang van een man, die nijdig is. „Wat zou er aan de hand zijn?" vroeg Gorden een beetje bezorgd. „Dat zal David Slosson wel op zijn ge weten hebben", zei Hazel hard. Ze reden zwijgend door en Hazel was het eerst bij de veranda. „Vader", begon ze angstig. Maar haar vader viel haar in de rede. De vleeschkleurige oogklep, die Gordon al haast had vergeten, zat voor zijn linker oog gebonden en zijn zware wenkbrauwen waren samengetrokken. Zijn kleine sikje stak strijdlustig vooruit en zyn beide han den had hij in zijn broek ter hoogte van zyn middel gestoken en op die manier zag hij er erg woest uit. „Ik heb zes en vijftig jaar noodig gehad om te weten te komen, wat er nog gemee- ner is dan een ratelslang, maar vandaag ben ik er achter gekomen!" riep hy uit met een diep rollende stem die aan den donder deed denken. „David Slosson", riep Hazel met groote. booze oogen. Haar vader weerde haar af, toen ze na- derby kwam. „Nee laat me begaan. Ik moet mijn hart luchten, of ik barst". En steeds ijsbeerde hij de kleine veranda op en af. Toen stond hij stil, en gaf plot seling met zijn vuist een harden klap op de palm van zyn andere hand. ,,'t Is bar. Heb je ooit wel eens gepro beerd een glibberige aal vast te houden?" riep hij uit, Gordon vragend aanziend. „Nee? Nou dat is anders een deksels sme rig en onverkwikkelijk karwei, maar nog niet zoo smerig als wanneer je met David Slosson te doen hebt. Zoo'n aal kun je ten minste vertrappen, maar tegen David Slos son moet je beleefd zijn, terwijl je toch voortdurend weet, dat hij je neemt, waar je by staat. Als onze lieve Heertje me hem in my'n handen wou geven en zeggen zou: „kraak hem" nou danen hij stak zijn twee gebalde vuisten uit, alsof hy een spons uitwrong. Gordon streek zijn hand door zijn haren. „Moet u zich nou zoo over hem opwin den, mr. Mallinsbee? Hij heeft van my ook nog wat te goed". De oude man keek hem even aan; toen kwam er even een lachje op zijn gezicht. Hazel zag het en nam de gelegenheid te baat. „Laten we maar gean eten, dan kunt u het ons kalm vertellen, vader. Weet u, mr. Van Henslaer staat heelemaal aan on zen kant. Hy is hier gekomen om U dat te vertellen. Het kostte Hazel nog heel wat moeite om haar vader wat te kalmeeren, maar tenslotte lukte het haar hem over te halen om aan tafel te gaan waar Hip Lee het smakelijk geurende eten opdiende. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6