8 Conclusie der Kamercommissie met 62 tegen 28 stemmen aangenomen. fooeoacicsJ\XldiopcCÜtQMlHiü De Alkmaarsche Courant De zaak-Oss in de Kamer Alleen de katholieke fractie stemde tegen. Welke consequenties voor mr. Goseling TWEEDE BLAD 3 Ol'DE HEER DOOR BESTELAUTO AANGEREDEN. In het ziekenhuis overleden. Gistermiddag is in de Ruyterlaan te En schede de 71-jarige heer A. A. Rakers bij het plotseling oversteken van den rijweg door een bestelauto aangereden. De oude heer kreeg een schedelbasisfrac- uur en werd naar het r. k. ziekenhuis te Enschede vervoerd. Hier is hij later op den middag aan de gevolgen overledea AANBIEDING VAN GEBRANDSCHILDERDE RAMEN. Aan de Groningscne Rijksuniversiteit. In een plechtige bijeenkomst in de aula van de rijksuniversiteit is te Groningen he denmiddag het huldeblijk, ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan der universiteit aangeboden, door provinicaal en geweste lijk bestuur van Groningen, curatoren en professoren, studenten en oud-studenten en ambtenaren van deze hooger onderwijs-in- stelling. Dit huldeblijk bestaat uit het doen voor zien van brandschilderingen in de vier ra men in de aula, zich bevindende ter weers zijden van het indertijd door H. M. de ko ningin aan de universiteit geschonken ge denkraam. Evenals dit zullen ook de ove rige vier ramen worden gebrandschilderd door den Groningschen kunstschilder Johan Dijkstra, zoodat een fraai aaneensluitend geheel zal worden verkregen. De aanbieding van het geschenk, ge paard gaande met woorden van geluk- wensch geschiedde nadat de president-cu rator dr. E. van Weideren baron Rengers, een woord van welkom en ter inleiding had gesproken, door den voorzitter van de com missie van voorbereiding en uitvoering van het hudeblijk, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen, die in een rede uiting gaf aan de eenheid, wel ke allen in de stad en provincie in liefde met de universiteit vereenigt en behoefte doet gevoelen daarvan bij dezë gelegenheid te getuigen. ARTIS AANGEKOCHT DOOR DE GEMEENTE AMSTERDAM. De Amsterdamsche raad heeft zich vereenigd met een voordracht van B. en W. om gezamenlijk met de provincie Noordholland aan te koopen de terrei nen van het Koninklijk Zoölogisch Ge nootschap Natura Artis Magistra, met de hierop staande gebouwen, Zoölogisch museumverzamelingen en bibliotheek voor een bedrag van 1.131.000, van welke koopsom de gemeente Amster dam drievierde gedeelte betaalt en de provincie de rest. Alleen de wethouder voor de financiën, de heer Rustige was tegen de voordracht „omdat hij van meening is, dat de finan- cieele positie van de gemeente van dien aard is, dat het niet is toegelaten voor het betreffende doel een zoo groote uitgave te doen. Men zal zich herinneren, dat het Artisbe- stuur deze koopsom zal aanwenden tot vol ledige kwijting van alle verplichtingen, voor het genootschap voortvloeiende uit de hypothecaire geldleening 1895, zoomede uit i'oot Procent niet-hypothecaire geldleening 1927. De gemeente geeft van den dag der overdracht af aan het genootschap tegen be taling van 0.75 per jaar en onder bepaal de voorwaarden het gekochte in gebruik, teneinde door het genootschap te worden aangewend voor dezelfde doeleinden „waar toe het tot nu toe gebezigd is. Obligatiehou ders en de leden van het genootschap heb ben zich onlangs met dezen gang van zaken reeds vereenigd, en nu ook de raad de voor dracht van B. en W. heeft goedgekeurd, is dus een einde gekomen aan de onzeker heid omtrent het voortbestaan van Artis, want er mag niet verwacht worden, dat prov. staten in de a.s. zomerzitting bezwa ren zullen hebben tegen de door gedep. staten voorgestelde bijdrage. VER. VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. Jaarvergadering te Rotterdam. Nadat de voorzitter, de heer W. D r e e s vanmorgen in Tivoli te Rotterdam de jaar vergadering van de vereeniging van Ne- derlandsche arbeidsbeurzen had geopend, werd direct met de besprekingen van de prae-adviezen een aanvang gemaakt. Mr. H. J. Morren, adjunct-directeur van den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, wenschte dat de arbeidsbemiddeling rijkszaak werd, waarbij de gemeenten in de kosten van het rijk zullen moeten bijdragen. Spr. vond het een verbetering als verschillende agent schappen door district- of rayonsbemidde laars zouden worden vervangen. Mr. C. E. J. M a i 11 a n d meende het een fout te moeten noemen als men overging tot een rgeling om alleen die personen in dienst te nemen, die bij de arbeidsorganen staan ingeschreven. Daardoor zouden per sonen geregistreerd worden die geen werk zoeken, maar het in feite reeds gekregen hebben, omdat men verplicht is zich eerst nog laten inschrijven. De volgende spreker, de heer Th. van Lier, referendaris bij den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling, noemde het huidige stelsel van arbeidsbemiddeling dualistisch van karak ter. Ook deze spr. wenschte door den staat geëxploiteerde arbeidsbeurzen. De secretaris van het N. V. V., de heer C. van der Lende, beval het prae-ad- vies van den wethouder Ratté in de aan dacht van de regeering aan. Na den chef van de afdeeling Sociale Zaken, die eenige algemeene opmerkingen maakte, heeft de heer W. F. D e t i g e r, oud-directeur van de Amsterdamsche Ar beidsbeurs, betoogd dat radicale wijzigingen in het stelsel in het geheel niet noodig zijn. Tenslotte heeft de heer B e u m i n k de aandacht op de jeugdregistratie gevestigd, die met de Arbeidsbemiddeling volgens spr. verbonden dient te zijn. Nadat de prae-adviseurs de sprekers had den beantwoord, heeft de heer W. Drees de Vrijdag 30 Juni. HILVERSUM, 301,5 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.309.— uur). 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.VPRO-morgenwljding. 10.20 Deel. 10.40 Viool en piano. 11.10 Deel. 11.30 Esmeralda. 12. De Palladians. 12.45 Gr.pl. 1.15 Avro-Amus.-orkest. 2.Deel. 2.30 Het Lyra-trio. 3.15 Populair solis tenconcert. (3.45 Ber.) 4.Gr.pl. 4.30 Orgelspel. '5.Voor de kinde ren. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Ber. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Groninger Orkestvereen. (opn.) 7. VARA-kalender. 7.05 Naar de Ar dennen en Luxemburg, causerie. 7.23 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Cursus: De beginselverklaring van de Cen trale Commissie voor het Vrijz. Protest. 8.Cello en piano. 8.30 Bijbelsche kunst in het Rijks museum, causeie. 9.J. de Vries' Internationals en soliste. 9.30 Radiotooneel. 9.45 VARA-orkest en solisten. 10.30 ANP-berichten. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Triocon cert. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55 12.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. NCRV). 8— Schrift lezing, meditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pL 11.15 Cello en piano en gr.pl. 12.Ber. 12.15 De Postillons. (In de pauzes: causerie „Een woord voor U" en gr.pL 2.— Gr.pl. 2.30 Christ. lec tuur. 3.Zang en piano en gr.pl. 3.45 Gr.pl. 4.10 Haagsch trio en gr. pL 5.30 OrgelspeL 6.30 Ber., hierna voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Deel. 7.45—7.55 Gr.pl. 8.— ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Christ. Ora toriumver. van Haarlem en solist. 9.30 De Unie van Zuid-Afrika, cau serie. 10.— ANP-ber., act. halfuur. 10.30 De Eemlanders. 11-25 Gr.pl. Ca. 11.50—12.— Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11-4011.50 Gr.pl. 12.20 Orgelconcert. 12.35 Syd-, ney Kyte's Band en soliste. 1.20 Im- perial Af fairs, causerie. 1.352.2') Het Birminghamsch Philh. strijk orkest. 2.45—3.05 Zangvoordr., alt. 4.— Whitehall summer, causerie. 4.15 Gr.pl. 4.45 Radiotooneel. 5.20 Rep. 5.30 Kenneth Sydney Baynes en zijn orkest en soliste. 6.20 Ber. 6.50 Gr.pL met toelichting. 7.05 Parlementair overzicht. 7.20 Croon- wedstrijd. 7.50 Radiotooneel met muziek. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.50 Het BBC-orkest. 10.50 B. Bis- sett's Canadians en solisten. 11.20 Br. Lawrance's sextet en „The Three Ginx". 11.50 Gr.pl. 12.15 12.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 12.30 Zang. 1.25 Gr.pl. 2.35, 3.50 en 4.50 Zang. 5.05 Vioolvoordr. 5.25 Kamermu ziek. 6.35 Pianovoordr. 6.50 Zang. 7.20 Het Bailly-orkest. 8.50 Radio tooneel. 10.50 Gr.pl. 11.20—12.50 Nachtconcert mmv. solist. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.35 en 8.50 Herm. Hagestedt's orkest. 12.20 Fabrieks-strijkorkest. 1.35 Het Om- roepkleinorkest. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Herm. Hagestedt's orkest. 6.50 Piano-duetten. 7.35 Gr. pl. 8.30 L. Eysoldt's orkest, solisten en het Keulsch pianotrio. 11.12.20 O. Fricke's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Het Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Kamerorkest. 6.25 en 6.50 Gr.pL 7.20 Het Omroepdansorkest. 8.20 Het Omroeporkest. 9.05 Radiotoo neel. 9.35 Het Omroeporkest. 10.30 —11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20, 1.30— 2.20, 5.20 en 6.35 Gr.pL 7.35 en 8.20 Zang. Hierna „La serva Padrona", opera. 9.35 Het Radio-orkest. 10.30 Gr.pL met toelichting. 11.1511.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Het Omroeporkest en solist. 10.20 Ber. 10.40 Rep. 10.50 Cello en piano. 11.05 Ber. 11.2012.20 Het Breronel-kwartet. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum Lijn 3: Keulen 8.—10.20, Radio PTT Nord 10.2012.20, Brussel VI. 12.2014.20, Keulen 14.2015.20, Danmarks Radio 15.2016.20, Keu len 16.2017.20, Brussel Fr. 17.20 18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Brus sel VL 19.20—19.35, Keulen 19.35 20.30, Lond. Reg. 20.30—21.20. Droitwich 21.20—21.35, Brussel VI. 21.35—23.20, Parijs R. 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Parijs Radio 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.309»50, Diversen 9.50-10.35, Lon- don Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.3513.20, Lond. Reg. 13.2017.20 Droitwich 17.20—18.35, Brussel Fr. 18.3519.20, Droitwich 19.2019.50, Lond. Reg. 19.50—20.30, D.sender 20.3021.50, Droitwich 21.5024. Lijn 5: Diversen. vergadering, die mede door den wethouder R. J. Dijk en den gemeente-secretaris mr. Smeding en voor een gedeelte ook door den burgemeester, mr. P. J. Oud werd bijge woond, gesloten. Gistermiddag heeft het congres een be zoek gebracht aan de Maastunnel-werken, waarna het oficieel door het gemeentebe stuur is ontvangen. Wethouder J. B. J. Ratté heeft de congressisten toegesproken. Motorrijder contra autobus. - Gister middag is de ongeveer 30-jarige motorrijder van der Kaa uit 's-Gravenhage, die van de richting De Klomp kwam, op het kruispunt Kernhem, tusschen Ede en Lunteren, tegen een autobus van den dienst Harderwijk Arnhem gereden. De motorrijder sloeg tegen den betonnen straatweg. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op, terwijl hü verder de pols brak en aan de knie werd geblesseerd. Het slachtoffer werd naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Mogelijkheden in Zuid-Afrika. - Het hoofdbestuur der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging heeft zich met de volgende circulaire tot de rectoren, en direc teuren van alle gymnasia, lyceae en hoogere burgerschclen in Nederland gewend: „In deze dagen zal menig ouder tot u ko men met de vraag: hoe of waar kan mijn zoon of dochter een verdere opleiding ge nieten. Mogen wij onder deze omstandigheden uw aandacht vragen voor Zuid-Afrika? Niet in de eerste plaats als het land dat jongelui met een middelbare of gymnasiale opleiding dadelijk een goede betrekking biedt, maar als een land waar het probleem „hoe komen de afgestudeerde jongelui aan den slag?" onbekend is. Het is een feit, dat men zich daarginds in het algemeen niet bezorgd maakt voor de toekomst van een jongmensch dat een uni versitaire opleidinB heeft genoten. De inge nieur, de juirst, de theoloog, de medicus om eenige categorieën te noemen zij vin den allen hun weg in de maatschappij. Ook een Nederlander heeft hier een kans. Voorwaarde daartoe is echter, dat hij in Zuid-Afrika wordt opgeleid en een Zuid- afrikaansch diploma behaalt. Wij meenen daarom, dat u belangstellen den een dienst doet wanneer u hen op deze mogelijkheden wijst en daarbij vermeldt, dat het secretariaat van onze vereeniging graag bereid is nadere inlichtingen te ver strekken", Kind in een sloot verdronken. - Gister avond is het driejarig zoontje van den tuin der P. Bot te Grootebroek in een onbewaakt oogenblik in de sloot achter het ouderlijk huis gevallen. Toen men het ongeluk bemerkt had en het lichaampje had opgehaald, ging men over tot het toepassen van kunstmatige adem haling, welke evenwel niet meer mocht beten. Christelijk Nationaal Vakverbond. - Heden en morgen wordt in Utrecht de 18e algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond gehouden, waarin tevens het 30-jarig bestaan van het verbond wordt herdacht. De voorzitter van het ver bond, de heer A. Stapelkamp, te Utrecht, heeft hedenmorgen bij de opening een rede uitgesproken. Een Rembrandt voor museum te Boston. - Het Museum of Fine Arts te Boston (V.S.) zal eerstdaags een Rembrandt aan zijn verzameling toevoegen. Het dcek wordt verondersteld voor te stellen Sint Jan de evangelist, zittend achter een tafel met een pen in de hand. Het is ee- teekend en voorzien van het jaartal 166, het laatste cijfers is niet te zien. Het doek is bekend sedert het begin van de 19de eeuw en is, via verschillende Engelsche collecties in handen gekomen van den heer Ringling, die het bij testamentaire beschikking aan het museum te Boston heeft vermaakt. Bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. - Door het Rijksbureau voor bereiding voedselvoorziening in oorlogstijd ressorteerende onder den minister van eco nomische zaken is een commissie gevormd, welke tot taak heeft van advies te dienen inzake de bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. Als resultaat van den arbeid dezer com missie, waarin o.a. vertegenwoordigers van den dienst van volksgezondheid en de in spectie voor de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen zitting hebben, is thans een algemeene circulaire gereed ge komen, betrekking hebbende op voorberei dende maatregelen ter bescherming van levensmiddelen tegen besmetting met strijd gassen, welke zonder veel bezwaar reeds in vredestijd kunnen worden getroffen. Deze circulaire wordt door het Rijks bureau voorbereiding voedselvoorziening in Oorlogstijd onder een groot aantal onder nemingen op het gebied der voedselvoor ziening verspreid, waarbij zooveel mogelijk in aanmerking zijn genomen bedrijven, welke naar mag worden verondersteld regelmatig over voorraden van eenigen om vang beschikken. Belanghebbenden, die meenen tot deze categorie te kunnen worden gerekend en de circulaire op 10 Juli a.s. nog niet hebben ontvangen, kunen alsdan een of meer exem plaren bij voornoemd Rijksbureau (Lange Voorhout 3, 's-Gravenhage) aanvragen. Volledigheidshalve worde vermeld, dat om practische redenen de detaillisten uit sluitend in hun organisaties bij de versprei ding worden betrokken. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADtlKAKAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! TeL 3320. Geljjk te verwachten was heeft de Tweede Kamer, met slechts de stem men van de katholieke fractie tegen, de conclusie van de commissie Schou ten betreffende de zaak-Oss aange nomen; 62 stemmen werden er voor en 28 tegen uitgebracht. Alleen de geheele katholieke fractie stemde tegen. De meerderheid der commissie stelde voor: 1. uit te spreken, dat de feiten en omstandigheden, welke t-'.en minister van justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade Oss der Koninklijke Marechaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, ter wijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend; 2. de nota van den minister van justitie voor kennisgeving aan te nemen. Eén lid der commissie (mr. Sweens, r.-k.) kon zich alleen met de tweede con clusie vereenigen. Het schijnt de bedoeling van minister Goseling te zijn, om zich bij deze beslis sing neer te leggen, nu de groote meer derheid van de Kamer duidelijk heeft te kennen gegeven, zijn goede en de on kreukbaarheid van zijn bedoelingen niet in twijfel te trekken. In de slotbeschouwing van zijn betoog, legde de minister dit nog eens vast, o.m. opmerkend, dat hij de kwestie niet anders kon zien als een zake lijk meeningsverschil. Er zijn fouten door de marechaussee begaan en het gaat al leen om de graad van die fouten en den genomen maatregel zelf. Wanneer het contact met het korpscommando wordt hersteld, zal de zaak weer in het reine kunnen komen. Het ergste is de onrust, welke ze heeft verwekt. Inderdaad heeft de meerderheid van de Kamer te kennen gegeven, dat aanneming van de conclusie geen consilium abeun di (een wenk om heen te gaan) is, al zou de minister zelf moeten beslissen, wat hem te doen stond. Weliswaar gaven de heeren van der Goes van Naters (s.d.) en Bierema (lib.) bij de replieken nog te ver staan, dat zij het zouden kunnen begrijpen indien de heer Goseling zijn ambt zou neerleggen, gezien een aantal voorbeelden in de parlementaire geschiedenis, maar zij hebben den eisch niet gesteld. Veel stelli ger was de vorige week de verklaring van jhr. de Geer geweest; toen hij de beteeke- nis van de gevraagde uitspraak toelicht te: een zakelijke uitspraak, geen politiek doodvonnis! Aan die uitlegging heeft hij gistermiddag in zijn repliek nog eens her innerd, herhalend nochtans dat hij met overtuiging vóór de conclusie zou stemmen. Slechts de kleine groepjes eischten bij wijze van spreken des ministers hoofd en volharden daarbij in hun repliek, nl. de heeren Rost van Tonningen (n.s.b.), Zandt (s.g.), Wijnkoop (c.p.) en van Houten (c.d.u.), maar deze kleine minderheid meende de minister wel te kunnen negee- ren. De rede van den heer Schouten. De voorzitter der commissie, de heer Schouten (a.r.), heeft in het vervolg van zijn rede uitvoerig talrijke details behandeld, om aan te toonen, dat het oordeel der meerderheid geenszins door net pleidooi van den minister van justitie was geschokt. Het heeft weinig zin hier wederom de verschillende zaken de revue te laten pas- seeren. De teneui van zijn betoog was: de brigade heeft inderdaad fouten gemaakt, mhar daartegen werd de krasse maatregel van het tijdelijk ontnemen van de opspo ringsbevoegdheid niet opgewogen. Zoowel de voorbereiding als de uitvoering van den maatregel dragen het karakter van over haasting. Wanneer, aldus de korte samen vatting van het oordeel der commissie, de brigade was gewaarschuwd en tevens een betere leiding was bevorderd en een beter toezicht, zou dit voorloopig genoeg zijn geweest. Met betrekking tot de zaak van den H. (den assuradeur) en de beide geestelijken handhaafde de heer Schouten eveneens als het oordeel der commissie, dat zij het be treurt, dat een verder onderzoek in de zaak van den H. is uitgebleven; dat inzake pastoor V. niet is gebleken van redenen, welke tot voortzetting van het onderzoek aanleiding hadden moeten geven; dat zij inzake pastoor B., bij gebrek aan voldoen de gegevens, niet kan beoordeelen of er tot voortzetting van het onderzoek rede nen waren. Zij betreurde verder, dat de leden van de brigade niet in de gelegenheid zijn ge steld om zich te verantwoorden, en dat het contact tusschen den procureur-generaal en het korpscommando zeer veel te wen- schen heeft overgelaten. In den loop van zijn rede bestreed de heer Schouten tevens het betoog van mr. van Maarseveen (r.k.) die het voor den minister had opgenomen. De commissie acht haar verslag volkomen verantwoord, voorzichtig als het bovendien is en daarom kon de heer Schouten het verwijt van den minister, dat zijn niet voldoende oog voor het complex van de tekortkomingen der marechaussee had gehad, dan ook afwij zen. 't Is niet aannemelijk te maken, dat de brigade, die nog pas in de groote zeden zaak tegen den fabrikant M. v. Z. goede resultaten had bereikt en met tact een onderzoek had ingesteld, waarbij niet minder dan ongeveer 200 personen, mee- rendeels vrouwen en meisjes, moesten worden verhoord, plotseling van onder zoekingsmethode zou zijn veranderd. Het is, aldus de heer Schouten, de fout van den minister geweest, dat hij niet voldoende afstand heeft weten te bewaren van de opvattingen, welke hem op 1 April 1938 tot den bekenden maatregel hebben ge bracht. Ook de heer Schouten legde er den na druk op, dat de conclusie der commissie geen politieke beteekenis heeft. Met wat de Kamer of de minister daaromtrent be slissen willen, heeft zij niets te maken. Met een persoonlijk woord eindigde de voorzitter der commissie, die, als niet- jurist, een knap betoog heeft gehouden. Hem had in deze geheele zaak en in de rede van den minister vooral het mensche- lijke element getroffen en dat had hem ook het zwaarst gewogen. Voor den minister persoonlijk, voor diens bekwaamheden en ijver had hij groote waardeering, maar daaraan kon hij zijn zakelijk oordeel toch niet opofferen; met dit oordeel was ook de anti-revolutionnaire fractie het eens en daarom was van die zijde geen spreker in het debat getreden. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) kantte zich in zijn repliek in de eerste plaats tegen den heer Sohouten, die hem en zijn partij den vorigen dag een reeks verwijten had gedaan, hierop neerkomend, dat het hun niet om de zaak zelve, maar om de politieke munt die eruit geslagen kon worden, te doen was geweest. Dat was natuurlijk onwaa en eveneens onwaar de voorstelling, welke de voorzitter van de commissie vai. zijn rol in de voorereiding van het verslag had gegeven; aldus zette mr. Rost van Tonningen uiteen. Tegenover den minister hield de heer Rost vol, dat deze wel een deputatie uit Oss, onder leiding van burgemeester Ploegmakers had ontvangen. Bij interruptie ontkende de minister met beslistheid dat hij die deputatie ontvangen had, waar mede de vraag o~ zij zich aan zijn depar tement had aangemeld waartegen de minister trouwens ook niets doen kon openbleef. Jhr. de Geer (c.h.) achtte het een ver heugend feit, dat de meerderheid van de Kamer de onkreukbaarheid van den mi nister niet in twijfel wenschte te trekken en nogmaals betwistte hij, dat het staats rechtelijk noodzakelijk zou wezen, dat mr. Goseling, als gevolg van de aanneming van de conclusie aftrad. De heeren van der Goes van Naters (s.d.), Bierema (lib.), mevrouw Mackay Katz (c.h.) en de woordvoerders der kleine partijen handhaafden allen hun standpunt en aldus deed de minister. In diens rede was echter nog deze nuance, dat hij nu ook te kennen gaf, dat het misschien beter van den procureur-generaal was geweest, als hij den president van de Bossche recht bank niet had gewaarschuwd, dat er in de zaak van den H. groote moeilijkheden zaten. Dat de p.g. in deze en ook in de zaak van de geestelijken op den subs. officier van justitie pressie had willen uitoefenen, ontkende de minister. Men kan nu achteraf wel zeggen dat de maatregel tegen de marechaussee niet zoo overhaast had moeten zijn genomen, maar wie kon tegen 1 April 1938 zeggen wat de gevolgen zouden zijn als hij niet was ge troffen? vroeg hij aan mr. van der Goes van Naters. En toen volgde als slot de verklaring van den minister, welke wij in den aanvang van dit overzicht reeds weergaven. De stemming had een gewoon verloop; er was geen bijzondere spanning, want ieder wist, hoe ze zou eindigen. Van ka tholieke zijde is een amendement op de conclusie achterwege gebleven; heel ver standig, gezien de groote meerderheid, welke de minister tegen zich had. De woordvoerders der kleine groepen, die het aftreden van den bewindsman hadden verlangd, zijn niet getreden in diens wenk om een motie van wantrou wen in te dienen, teneinde een geheel zuivere stemmnig te krijgen. Mr. Goseling heeft het verder maar daarbij gelaten. Evenals den vorigen dag bestond er voor het debat van gisteren groote belangstel ling bij het publiek, zoowel buiten als binnen het Kamergebouw. Incidenten hebben zich niet voorgedaan; trouwens de versterkte rijkspolitiebewaking zou daar aan onmiddellijk een eind hebben ge maakt. En zoo was gistermiddag tegen zeven uur het einde van eenige spannende ver- gaderdagen gekomen. Of de zaak-Oss nu ook finaal uit is, zouden we niet kunnen zeggen. Het hoort eigenlijk wel, maar voor de massa is de val van een minister toch wel „het" slot van een parlementair dra ma. Maar wie weet, wordt aai het einde van deze week zoo'n slot nog bereikt, al is het niet tengevolge van de zaak-Oss en al is het aantal demissionnaire ministers dan absoluut!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7