Alkmaar ontvangt het regiment Luchtdoelartillerie. Naar den stillen Anschluss van Dantzig. Langs een dubbele haag van toeschouwers marcheerden de troepen door de stad, Alkmaar heeft op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven aan zijn vreugde, dat het vandaag weer garnizoensstad geworden is. Het heeft met ongekend groote belangstelling den intocht van de troepen gadegeslagen; het heeft voor het stadhuis met be langstelling de redevoeringen van den burgemeester en den commandant van het regiment luchtdoelartillerie beluisterd, in welke redevoeringen tot uiting kwam, hoe Alkmaar en het regiment elkaar al genaderd zijn! En waarin de hoop werd uitgesproken, dat de band tusschen stad en garnizoen hechter en hechter moge worden tot in lengte van jaren en tot heil der stad. Een historisch moment. Nieuwe maatregelen van den Dantzigschen Senaat. Toespraken op het bordes. Het „welkom" van den burgemeester. het brandt in Londen. Derde brand uitgebroken. TWEEDE BLAD Dagenlang hebben wij militaire acti viteit in onze stad gezien. Er moest ge bouwd en ingericht worden, er moest materiaal aangevoerd worden, de be roemde kribben moesten geplaatst wor den, kortom, er moest heel veel gebeu ren, voordat de troepen hier gelegerd konden worden. Maar alles is op tijd klaar gekomen. En zoo zullen voorloopig de manschappen in de school aan de Laat gehuisvest worden, zullen de onderofficieren op de Oudegracht hun home hebben, alwaar ook de cantine voor de manschappen is ingericht. Het is allemaal provisorisch. Natuurlijk, v/ant tenslotte zal het regiment, dat onge veer duizend man sterk wordt, gelegerd moeten worden in de nieuw te bouwen ka zerne. Maar hoe voorloopig de huisvesting ook is, alles is keurig in orde gemaakt en nie mand zal over de legering te klagen heb ben. Het centrum van alles is natuurlijk de school op de Laat. In het schoolgebouw zelf zijn de lokalen als slaapzalen ingericht; op de voormalige speelplaats zijn het wachtlo kaal en de keuken gebouwd. Beide gebouw tjes, uit hout opgetrokken, zien er helder en frisch uit. De wachtcommandant heeft een ruim vertrek, de wacht heeft eveneens ruimte in overvloed. En de keuken? Een aantal groote kookpotten is in een rij opge steld, de koks onder leiding van een bekwa men menagemeester, kennen hun werk en we weten, dat de manschappen vandaag extra zullen smullen: aardappelen, vleesch en groenten en fruit na! Daar bij dat centrum hebben wij gis teren heel toevallig een historisch mo ment meegemaakt. Even voor zeven namelijk werd onze aandacht getrokken door een aparte ac tiviteit op het binnenplaatsje en ziet: voor het eerst na vele jaren werd in Alkmaar weer de wacht betrokken. Er was een wachtcommandant, er was een korporaal van aflossing, er was de wacht zelf. En klokslag zeven uur werd de post voor 't geweer bezet. Natuurlijk bleven tal van voorbijgangers staan. Ze keken toe, begrepen van de com mando's misschien heel weinig, maar zagen even daarna den korporaal weer verdwij nen in het wachtlokaal en een soldaat als schildwacht voor den ingang heen en weer loopen. En vanaf dat oogenblik was de inwendige dienst bij het Tweede regiment luchtdoel artillerie een feit geworden. t De dag van heden. Een mooie zomerdag! Wel was de lucht bewolkt, maar de regen dreigde niet. De stad lag in feestdos: overal werd gevlagd en dat niet alleen ter eere van den verjaardag van prins Bernhard, maar ook omdat de militairen vandaag officieel hun entree in Alkmaar zouden maken. Met den trein van 9.44 uur zou de troep uit Amsterdam aankomen, doch ver voor dien tijd was het op en bij het stationsplein al een drukte van belang. Honderden Alk- maarders hadden zich hier verzameld en naarmate de tijd verstreek, werd de pu blieke belangstelling grooter. Ook werden toen de hagen gevormd langs de route, wel ke de troep zou volgen bij den marsch door een groot gedeelte der stad en we kunnen wel zeggen, dat er tegen half tien duizenden op de been waren. Punctueel op tijd kwam de postharmonie wat hebben wij dat corps hier net op tijd gekregen! aangemarcheerd en stelde zich op aan het begin van het stationsplein, het publiek vergastend op een populaire melo die. Officieren liepen af en aan, de politie, deels te paard, deels per rijwiel, namen haar ordemaatregelen, fotografen en film operateurs stonden gereed en zoo was alles klaar voor het groote moment. 't Duurde even, voordat er wat van de GARNIZOENSTAD! Het burgerpak van U en mjj, Van Jan en Henk en Piet, Zooals U dat de jaren dóór Hier ziet (dtis: niet meer ziet) Dat burgerpak wordt aangevuld Met fleurig grijzig-groen: We worden hier van heden af Een stad mèt garnizoen! Weest welkom, tweede Regiment Der Luchtdoelartillerie, WontvangenU (van hoog tot laag) Met vreugd en sympathie. Ook Alkmaar weet wat zeggen wil: Voor Neerland open oog, In Alkmaar (ééns: victorie-stad) Leeft de traditie hóóg! En mèt Uw intocht trekt die [wenseh Opnieuw de harten in, Wij géven ons voor Nederland, Voor onze Koningin! Uw intocht brengt ons néder tot Het militair beleid, Dat nuttig en onmisbaar is In een bedreigingstijd.... Weest welkom, tweede Regiment Der Luchtdoelartillerie, Wij rekenen op vriendschapeband, Op goede harmonie. Het zit niet in den wapenrok, Niet in het burgerpak: Wij zijn tenslotte één gezin Met één Oranje-dak! Het hart beslist! En leiddraad is Het menscheüjk verstand: Wij staan als broeders naast elkaar Voor Vorstenhuis en Land! PHILIA. (Nadruk verboden). Het bureau voor den arbeid van den Senaat van Dantzig heeft, volgens Havas den scheepswerven van de Vrije Stad op dracht gegeven de 20 Poolsche studenten aan de polytechnische school van Dantzig en de 10 Poolsche studenten afkomstig van de zeevaartschool van Gdynia onmiddellijk weg te zenden. Dit is in tegenspraak met het verdrag, dat een jaar geleden is geteekend, waarbij het aantal Poolsche studenten aan de scheepswerven van Dantzig wordt vast gesteld. De Senaat van Dantzig heeft voorts een nieuw decreet uitgevaardigd, waarbij con trole wordt uitgeoefend op alle transacties met crediet, zoowel in Dantzig zelf als in de haven. Alle transacties op crediet moeten worden uitgevoerd in Dantziger guldens en behoeven toestemming van de Bank van Dantzig. In Poolsche kringen is men van oordeel, dat dit ten doel heeft den Poolschen handel in de haven van Dantzig te dwars- boomen. De opriching van het vrijcorps. De correspondent van de Exchange Tele- graph te Warschau meldt, dat in de laatste 24 uur 4000 officieren en manschappen uit Duitschland te Dantzig aangekomen zijn in verband met de oprichting van een vrij korps. Er zijn ongeveer duizend paarden ge vorderd en 3000 varkens zijn geslacht en naar de koelinrichtingen vervoerd. Binnen de zes uur na hun aankomst hebben eenige troepen ten getale van 12 tot 1500 reeds militaire oefeningen gehouden te Seydnitz op grondgebied van Dantzig met machine geweren en lichte artillerie. Aan de politie en onder de bevolking zijn gasmaskers uit gedeeld. Aan de scheepvaartondernemingen is aangezegd tegen 1 Juli al hun Poolsch per soneel te ontslaan en Duitsche onderwijzers en studenten hebben aanzegging gekregen om de stad en haar grondgebied gedurende de a.s. vacanties niet te verlaten. Ruim hon derd nationaal socialisten zijn ondergebracht in de studio waaruit de radio van Dantzig verzorgd wordt. De Fransche afgevaardigde De Kerillis schrijft in de Epoque, dat de Fransche gene rale staf op de hoogte is van het verloop van de annexatie van Dantzig, zooals Duitschland zich deze heeft voorgesteld. De Senaat van Dantzig zal een motie aannemen in welke de terugkeer der stad en haar grondgebied tot het Duitsche Rijk wordt geproclameerd en Hitier verzocht wordt troepen te zenden en het bewind te aan vaarden. Polen zal dan oorlog moeten ver klaren en Engeland en Frankrijk zullen Polen te hulp moeten komen. Voor dit laatste geval hebben de Duit- schers echter nog een achterdeur open ge houden. Zij zullen een beroep doen op het wereldgeweten en de democratische instel ling om den terugkeer van een Duitsche stad tot Duitschland niet te willen beletten en zij hopen daarmee vooral in de Ver. Staten succes te zullen hebben. Zij verwachten tevens, dat een deel der Engelsche conser vatieven niet terwille van Dantzig een wereldcorlog zullen willen ontketenen. „Zij zullen zien hoezeer ze zich in de houding van Frankrijk en Engeland zullen vergist hebben besluit het artikel" als ze hun heillooze plannen .niet opgeven. In het Lagerhuis heeft Butler in antwoord op eenige vragen gezegd, dat de Engelsche regeering eenige berichten had ontvangen over activiteit der Duitschers te Dantzig, maar de brichten waren nog verward en de positie was nog niet recht duidelijk. Ter versterking van de Duitsche grenzen. Een groot aantal werkkrachten uit ver schillende Duitsche bedrijven is te werk ge steld aan de versterkingswerken aan de Oost- en Westgrens van Duitschland. zoo meldt Havas. Deze week heeft een groote hoeveelheid hotelpersoneel opdracht ge kregen zich onmiddellijk gereed te houden voor „spoedwerk voor den staat". Na medi sche keuring zijn velen hiervan naar de Poolsche grens gezonden voor het aanleggen van versterkingen. Hierdoor is een gebrek aan werkkrachten in het hotel- en restau rantbedrijf ontstaan, terwijl ook de kappers en het p>ersoneel van de drukkerijen niet zijn gespaard. Teneinde te voorzien in de noodige werk krachten zouden de nationaal-socialistische autoriteiten ook Joden te werk hebben moe ten stellen. Grensincidenten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Dantzig: „Eenige dagen geleden heeft zien bij de grensplaats Lissau een nieuw incident voorgedaan. Een Oost-Pruisische auto, waar in vier personen zaten, passeerde deze plaats om over de brug bij Dirchau door den Corridor naar Duitschland te rijden. Op het Poolsche bruggehoofd groette een der inzittenden een vrouw, die in een Duitscher. auto voorbijreed, met de woorden Heil Hitier. Op het bruggehoofd te Dirchau werd de Oost-Pruisische auto aangehouden en de gene, die den Duitschen groet gebracht had, gearresteerd. De drie andere inzittenden werden gedurende vijf uur vastgehouden en daarna gedwongen in de richting van Lissau terug te keeren, nadat men hun triptiek hacï afgenomen". In de buitenlandsche pers zijn berichten gepubliceerd, volgens welke een Duitsch vliegtuig aan de Oostzeekust door Poolsch luchtafweergeschut zou zijn neergehaald. In bevoegde kringen te Berlijn toont men zich volgens Havas ten aanzien hiervan uiterst terughoudend. Het bericht wordt niet formeel tegengesproken, doch wel ver klaart men, dat het vliegtuig, waarvan hier sprake zou zijn, normaal op Duitsch grond gebied is gedaald, zonder dat er eenig spoor van kogelgaten op te ontdekken was. Uit Warschau wordt gemeld, dat geen enkel Poolsch blad totnogtoe het desbetreffende bericht gepubliceerd heeft. Het bericht is van Pcolsche zijde ook niet officieel be vestigd, terwijl het te Dantzig is tegenge sproken. Welingelichte kringen te Warschau verklaren niet te weten dat zich een dezer dagen aan de Poolsche kust zulk een inci dent heeft voorgedaan, doch voegen hieraan toe, dat in het grensgebied talrijke gevallen van schending der Poolsche grens door Duit sche vliegtuigen zijn geconstateerd. Groote boschbrand. - Ongeveer 25.000 pijnboomen zijn gistermiddag in Palestina vernield door een grooten brand in het bosch, dat aangeplant is ter nagedachtenis van koning George V op land van het Jood- sche Nationale Fonds, op de heuvels van Nazareth. Het bosch werd geplant met be hulp van gelden, bijeengebracht door de Joden in het Britsche Rijk. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Torenvalk" Singapore en de „Buizerd" Basra. Op de thuisreis landden de „Uil" te Athene en de „Emoe" te Rangoon. hedenmorgen is de „Valk" met als ge zagvoerder van Dijk naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 421 K.G. briefpost. 10)4 K.G. pakketpost en 234)4 K.G. vracht. troep te ontdekken vieL Wel was de trein op tijd gearriveerd, maar de troepengelei der moest natuurlijk op het perron reeds zijn manschappen opstellen. Zoodat om vijf voor tienen de eerste militairen het stations plein betraden. In enkele minuten was toen alles in orde gebracht, commando's klonken, iedereen ging in de houding staan en toen gebeurde het voor militairen zoo alledaagsche: de troep werd gemeld aan den regimentscomman dant. En om precies tien uur klonk het: Geeft acht! Voorwaarts marsch! Op datzelf de oogenblik zetten allen zich in beweging en de marsch, de allereerste militaire marsch door de stad was begonnen. Krachtig klonken de roffels der tambours van de Postfanfare, krachtig klonken de voetstappen der militairen, die keurig en correct den pas er in hielden. Het zou een tocht worden van drie kwar tier langs de route, die we gisteren reeds publiceerden. En het zal ieder, die bij het regiment behoort, goed gedaan hebben, te zien, hoe buitengewoon groot de belangstel ling was van de zijde van het publiek. Hedenmorgen om 11 uur werden de troepen op het bordes van het Stadhuis toegesproken door burgemeester van Kinschot. Tijdens het défilé. Terwijl de troepen door Alkmaars straten marcheerde, verzamelden op het stadhuis zich bij burgemeester van Kinschot en mevrouw van Kinschot ver schillende wethouders en raadsleden, al dan niet vergezeld van hun dames, ter wijl ook de officieren, die niet bij den troep waren ingedeeld zich in de raad zaal begaven, waar beide „partijen" kennnis met elkaar konden maken. De burgemeester stelden de raadsleden met hun dames, alsmede commissaris Wal raven aan de officieren voor, terwijl overste Schmidt, regimentscommandant, zijn officieren aan de burgerlijke auto riteiten voorstelde. Inmiddels had zich een groote menigte in de Langestraat verzameld, om getuige te zijn van het meest belangwekkende oogen blik van den dag en om straks te luisteren naar de redevoeringen, welke zouden wor den gehouden. Om kwart voor elf kwam er beweging in de massa en werden er hoofden gewend in de richting van de Steenenbrug. En weldra werd er geroepen: „Daar komen ze"! Inderdaad, daar in de verte naderde de troep. Met gelijkmatige cadans marcheerde de lange stoet de Langestraat in, naderden het stadhuis, op welks bordes de militaire en burgerlijke autoriteiten zich hadden op gesteld, daarna zwenkte de Postfanfare rechts af, stelde zich op aan de overzijde van het bordes en liet de troep voorbijtrek ken. Enkele seconden later volgden de mili taire commando's: er werd front gemaakt naar het stadhuis, en werd gericht, het „Zet af geweer!" en „In den arm geweer!" klonk, de troep werd aan den regimentscomman dant gepresenteerd, vervolgens klonk het opnieuw „Zet af geweer" en het „Op de plaats.... rust!" En toen kon burgemeester van Kinschot zijn toespraak houden. Welkom in Alkmaar Burgemeester van Kinschot richtte zich tot alle officieren, onderofficieren en man schappen en sprak er zijn vreugde over uit. dat hij namens de bevolking het garnizoen welkom mocht heeten. Het spreekt wel vanzelf aldus spr. dat indertijd me! biijdschap de tijding werd vernomen, dat Alkmaar weer een garnizoen zou krijgen en spr. herinnerde toen aan de besluiten door den raad genomen. Hoewel de vesti ging van het garnizoen voor Alkmaar groote offers zou beteekenen, werden die offers gaarne gebracht en het verheugde spr., dat zeer binnenkort begonnen kan worden met den bouw van de nieuwe kazerne aan den Bergerweg, welke kazerne genoemd zal worden naar een der meest bekende verde digers van Alkmaar tijdens het Ontzet; Cabeljau. Vervolgens herinnerde burgemeester van Kinschot er aan, dat Alkmaar na de bekenae jaren van den 80-jarigen oorlog pas in 1894 weer een garnizoen kreeg: toen werd n.i. ae Cadettenschool hier geopend. Tot 1922 heeft Alkmaar die Cadettenschool gehad en gedurende dien tijd lagen hier dus militai ren. In al die jaren was de onderlinge ver houding tusschen garnizoen en burgerij al tijd uitstekend en dat was voor spr. een be wijs, dat ook nu de verhouding tusschen garnizoen en bevolking goed zal worden. De eerste band tusschen beiden is thans gelegd en als over anderhalf jaar het com plete regiment hier gelegerd zal zyn, dan zal die band stevig en hecht geworden zijn. Het gemeentebestuur aldus richtte spr. zich tot den regimentscommandant stelt er prijs op, dat u naar hier zijt gekomen, om bij de officieele ontvangst aanwezig te zijn. Tusschen u als regimentscommandant en ons als gemeentebestuur, zal ongetwijfeld een goede verstandhouding blijvend be staan, hetgeen in het belang van beiden is. Met den wensch, dat de band tusschen garnizoen en stad steeds hechter zal wor den, besloot burgemeester van Kinschot zijn rede. Een woord van den commandant. Overste Schmidt dankte daarna den bur gemeester voor diens vriendelijke en wel gemeende woorden en zeide, dat allen van het regiment het op prijs stelden, dat het Tweede regiment luchtdoelartillerie in Alk maar is gekomen. Ook spr. herinnerde even aan de historie van Alkmaar, terwijl hij hoopte, dat de vestiging van het garnizoen zou mogen bijdragen tot den bloei der stad, die aldus drukte de overste zich uit thans ook onze stad en onze woonstede is geworden. Wij zijn dankbaar, inwoners te zijn geworden van een zoo mooie gemeente en wij zullen trachten den band tusschen bevolking en garnizoen gesmeed, zoo stevig mogelijk te maken. Opnieuw klonken toen commando's, de geweren werden gepresenteerd, de sabels getrokken en plechtig klonk het aloude Wilhelmus, goed gespeeld door de Postfanfare. Waarna met een „Leve de koningin!" de plechtigheid op straat werd beslo ten. En terwijl de troepen afmarcheerden r.aar de Laat, gingen de officieren het stad huis binnen, waar ververschingen werden aangeboden. Zóó werd ons garnizoen ontvangen.... Voor de derde maal in een week tijds is gister in het centrum der stad een groote brand uitgebroken. Het opmerkelijke is, dat deze branden alle drie zijn uitgebroken in een gebied met een straal van nog geen mijl. De brand van gister heeft gewoed in een pakhuis in de binnenstad. Het vuur werd door den krachtigen wind aangewakkerd en binnen korten tijd stonden de derde en vierde verdieping in lichte laaie. Aan de bïusschiiig werd deelgenomen door meer dan 150 brandweerlieden, wier taak be moeilijkt werd doordat, de drijvende brandspuiten op de rivier tengevolge van het lage water niet gebruikt konden worden. De pakhuisbrand te Londen. Een dozijn menschen heeft zich uit het brandende pakhuis kunnen redden door op de modderbanxen van de rivier te springen. De brandweer, die gebruik maakte van zuurstofapparaten, is er na twee uur in g slaagd, het vuur meester te worden en breiding tot de belendende pakhuizen voorkomen. Vier brandweerlieden hebben zich in he' ziekenhuis moeten laten behandelen. Alle bedienden konden uit het pakhuis ont snappen. De eigenaar heeft verklaard, dat hij geen reden had om te vermoeden, hier van brandstichting sprake is. uit te dat

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8