dagblad voor alkmaar en omstreken. Alkmaarschen Raad. Zaterdag 1 Juli 1939 141e Jaargang )ekt een kapitalist, die gasbuizen wil koopen, ~fr dat men ze uit den grond haalt >rps zal verrijkt worden met een man, die uit bestaat en meer goede eigenschappen dan al zijn collega's tesamen. Idie boven het openbaar onderwijs dreef, is pen burgemeester weggeblazen. ~T KMAARSCHE COURANT. xA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maat den bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ier bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Ij. N. ADEMA. [onze stedelijke ingerland, met ttd- in den Raad ft meer weet", len, dat wij, |andje van den fr, die het wèl Ipancieele spe- eten zijn, uit erkiezingscou- den indruk Eoort wonder- genezen als jal lang heeft pkters nader wel eens dokters te |ren zich ten link wenden [hij de beide pentebegroo- Vi, dan wijst pn zegt, dat van het nu toch ortaan niet I saldi bij te l dan mag laarom wij fnogen blij- heeft be- Itingstekor- Haag en gemeente ook geen j nog een I |k spaar- ewjjs, dat l.'an ande- [leden jaar van Ge er een larvan de I het bestaan pe zien daai j/aterleiding- bok dit var- gegooid, zal lerdere finan- kt dan? leserves van de in den Raad daad een ramp 'allerminst voor emd, maar moe- LQdhouding van jeis, althans niet 4i grond. Het .atlen, fet aèóe gasfabriek eteüaanpreken, kun- opdtveo,maar zullen hen. (Taakt, dat de webouder van na den jongster, strop, die zeker iatste zal zijn, thm is den Raad 'zuchting geslaakt heft, jlat hij het niet meer weet" en hetantsoord daar- was, dat B. en W. dan iuar weer eens aar Den Haag moeten treilen om de re- eering een en ander aan Ut verstand te rengen. Men schynt in den Raad b denken, dat heeren in Den Haag een heel verkeerd ee over de financieele positie van Alk" aar hebben en dat het voldoende is om !n of twee wethouders maar eens naar de sidentie te sturen om alle mjjverstanden een minimum van tijd tot oplossing te engen. v Die wethouders krijgen dan eeo koffer 1 goeden raad mee. Ze moeten wijzen op feit, dat wij onze reserves niet kunnen bovendien uitleggen, dat Alk- zeer bijzondere poshieinneemt, Lnvwii.lan aanIMP. dl an wij dit dienstjaar alleen voor armenzorg besteden reeds tot de verbazingwekkende som van f 375.000 is gestegen. Dat is inderdaad iets bijzonders en dat komt omdat Alkmaar de centrumplaats is, welke honderden werkloozen en behoefti- gen trekt, die hier beter kunnen leven dan wanneer zij op het platteland wonen. Alkmaar is wat zijn sociale zorgen betreft de stad, die onmiddellijk na Amsterdam komt procentsgewijze berekend natuur lijk en dat dit zoo is wordt ook al weer niet veroorzaakt doordat wij zooveel geven, maar doordat wij er tevelen moeten onder houden. Als een looden last voelt Alkmaar de zorg voor hen, die zich in deze moeilijke jaren niet zelf kunnen helpen en het gevolg is, dat de nadeelige saldi steeds grooter wor den en eveneens de vraag hoe men in den doolhof van financieele moeilijkheden een uitweg zal kunnen vinden. Het leven is te kort om alleen naar den donkeren kant te kijken. „Zoekt de zon op", is de leuze van een onzer bekende chanson niers en wij laten dus onze financieele zor gen aan den wethouder van Financiën over hij heeft het baantje nu eer.vnaal vrijwil lig aanvaard, dus hij moet er ook de puzzles maar van oplossen om ook hier nog eens even met groote voldoening te constatee- ren, dat er nu een regeling ten opzichte van de militaire terreinen is getroffen, waar mede onze gemeente in alle opzichten te vreden kan zijn. Wij hadden destijds een bedrag van bijna 2 ton in ruil voor het gar nizoen gepresenteerd, maar men was zoo wel in Haarlem als in Den Haag blijkbaar terecht van oordeeL dat een vrijwel nood lijdende gemeente geen financieele bokke- sprongen behoeft te maken. Men had daar medelijden met ons waarschijnlijk om dat men wel begreep, dat dit offer heele- maal niet noodig was om tóch de militairen te krijgen en medelijden van de zijde van hen, die over onze financiën hebben te be slissen is een zoo zeldzaam iets, dat wij er ons zeker over mogen verblijden. Tenslotte is er dan een regeling tot stand gekomen, waarbij men Alkmaar tegen zich zelf beschermd heeft, met het resultaat, dat wij heel wat goedkooper aan onze soldaten komen dan wij gedacht hadden. De soldaten zelf zijn er intusschen ook al althans voor een gedeelte en wij weten nu precies waar de kazerne zal komen en hoe groot het terrein is, dat wij daarvoor moeten ophoogen. Defensie presenteert ge durende 40 jaren een som van 1500 inplaats van 1 per jaar en wij kunnen dus. ook wat ons offer betreft, tevreden zijn over de komst van de grijsgroene stadgenooten, die Donderdagmorgen triomfantelijk achter de Postfanfare naar de voorloopige „ka zerne" zijn getrokken. De Raad heeft hun. in overmaat van vreugde niet alleen de Krocht als exercitieterrein aangeboden tot grooten spijt van alle voetballende jon gens maar bovendien nog een stuk giond aan den Bergerweg, dat wij den beiden huurders zullen ontnemen om het daan.a gratis aan den commandant van het regi ment te presenteeren. Dat wij nog wel vertrouwen in de toe komst hebben, blijkt ook wel uit de min of meer duistere toespelingen, die er op een mogelijke demping van het Verdronken Oord zijn gemaakt. Wie op sterven ligt be gint niet aan zijn tuintje te werken en het doet ons na alle schouderophalingen van den wethouder van Financiën toch wel goed, dat z«n collega van Publieke Werken ons de vernieuwing van twee bruggen aankondigt en bovendien nog een afdoende verbetering van den gevaarlijken Limmerhoek, waarbij er wat de bruggenbouw betreft zelfs rekening met een gedeeltelijke demping van het Verdronken Oord wordt gehouden. De dikwijls zoo moeilijke vraag, „wie zal dat betalen?", is hier al heel gemakkelijk op te lossen, want het Werkfonds biedt er niet minder dan S 100.000 voor aan en we kun nen dan wel eens boos op het Rijk zijn, we moger. dan toch o?k niet vergeten, dat Rijksgeld ons bij noeilijke bouwproblemen al menigmaal uit d*n put heeft geholpen. De Woningbouwvereeniging „De Midden stand" is de laatste aanwinst van de nood lijdende vereenigingen, die bij de gemeente om hulp komen. Het is een zorgenkindje, zegt de wethouder van financiën en dat zal het altijd wel blijven. Er zijn in dezen tijd helaas veel van die zorgenkindjes en niet het minst onder woningbouwvereeni- gingen. Deze kindertjes zijn in den duren tijd ge boren, zij hebben huizen van dure mate rialen gebouwd en zij kunnen nu er zoo veel goedkoopere zijn gekomen niet lan ger concurreeren. Hun huizen zijn van een verouderd type en zij hebben geen geld om ze te verbouwen. Dan komen de huizen leeg te staan en het slot is dan altijd een hulp geroep waarbij de gemeente in het water moet springen om den drenkeling op het droge te brengen. Gelukkig krijgen we nu een gemeente lijken verificateur. Er is jaren lang zoo over het Centraal Bureau voor verificatie en financieele ad viezen van de Ver. van Nederlandsche Ge meenten geklaagd, dat wij inderdaad van geluk mogen spreken, al was het alleen maar omdat die klaagliederen nu afgeloopen zullen zijn. Wij gaan nu zelf controleeren en verifi- eeren en het blijkt, dat wij daarvoor een soort Napoleon moeten hebben. Het moet een schaap met minstens vijf pooten zijn en het salaris, dat B. en W. dezen ambtenaar hadden toegedacht werd door de anders niet zoo royale financieele commissie lang niet hoog genoeg geoordeeld. Intusschen zullen we eens probeeren wat we er voor kunnen krijgen. Het zal een man moeten zijn, die, volgens de opsomming van diverse raadsleden, half ambtenaar, half man van de practijk en half koopman moet zijn. Hij moet tact hebben en doorzicht, tact tegenover de gemeenteambtenaren, die hij zal moeten controleeren en doorzicht in de financiën. Hij zal een geheel zelfstandige positie moeten hebben omdat hij hoog en laag moet controleeren en de heer Wolden- dorp zou hem dan ook maar dadelijk refe rendaris willen maken, wat dan natuurlijk weer zooveel meer kost. Hoofdzaak is intusschen, dat de geheele Raad er van overtuigd is, dat hij er komen moet en wij zijn werkelijk benieuwd het ambtelijke wonder te zien, dat hier binnen kort aller hoog gestemde verwachtingen nog zal komen overtreffen. En verder is er in den Raad nog lang en breed vooral lang over de onduldbare manier van optreden van den directeur van Huize „Voorhout" gesproken. Het eerste bedrijf van dit drama heeft zich al in een vroegere raadszitting afge speeld en men weet, dat de kwestie eigenlijk deze is, dat de gemeente aan het Stichtings bestuur 62 M2. grond aan de zijde van den Kennemerstraatweg verzocht had teneinde ter plaatse het trottoir te kunnen verbree- den, wat geen overbodige luxe is en al veel eerder had moeten gebeuren. De directie vond dat best en stelde voor dan een ruiling aan te gaan met een strook grond aan de achterzijde, welke men noodig had voor ramen wasschen en andere huise lijke bezigheden, grond aan een stil laantje van den Hout gelegen waar men heel best een strookje zou kunnen missen. Het heeft niet in het voornemen van de directie gelegen om hier aan het kappen en snoeien te gaan, maar men kent de mentali teit van sommige „natuurbeschermers" in den Raad, die op hun politiek programma ook vechten voor het ongeschonden behoud van onze plantsoenen en volgens wier in zicht geen boompje gerooid en geen struikje verplant zal mogen worden. Ne De pachter van den Muziektuin zou daar over wel meer kunnen vertellen, maar wij zullen nu maar bü Huize „Voorhout" blij ven en het is te begrijpen, dat deze raads leden zich heftig tegen den grondafstand »an de achterzijde verzet hebben. Men vilde ten slotte het trottoir aan den voor kant wel hebben en, omdat er dan toch een gemeentelijk aanbod tegenover diende te sts'-n, heeft men den grond, aan de Houtzijde wel besc'iukbaa - gesteld maar er een servi tuut op geiagd, waarbij er zelfs geen over hangende tak gesnoeid zou mogen worden. Met die boodschap zijn B. en W. bij de directie gekomen en het is volkomen begrij pelijk, dat deze haar royaal aanbod met den meesten spoed heeft ingetrokken en een voudig is gaan berekenen wat men aan de voorzijde vroeg en wat men aan de achter zijde daarvoor terug kreeg. Het nadeelig verschil voor Huize „Voorhout" was 32 M2. en men heeft die aap de gemeente te koop aangeboden tegen 10 per M2. wat voor terrein aan den Kennemerstraatweg werke lijk niet een abnormaal aanbod beteekent. Evenwel, men begrijpt wel hoe de meer derheid van den Raad daarop geres heeft. Dat was de bedoejng niet nu de directie nog eenigj o.a. voor uitgang van de Chapelle Ar- dente is er een stormpje van verontwaar diging opgestoken. Ook nu zou de ruiling met gesloten beurzen moeten geschieden, ja, eigenlijk zou de directie nog geld moeten toegeven en men heeft zelfs het „bist du nicht willig, so brauch' ich Gewalt" laten hooren door met een mogelijke onteigening van het trottoir te dreigen. Dat is natuurlijk het recht van den sterk ste, maar het teekent allerminst de bereid willigheid van dazen Raad om aan den op bloei van Alkmaar mede te werken. Zeer juist heeft wethouder Klaver ditmaal de situatie geteekent. Bij alle begrootingsbe- schouwingen wordt het College verweten, dat het niet genoeg voor Alkmaar doet, dat er hier meer industrie moet komen die dan moet beginnen met duren grond te koo pen en dat er gestreefd moet worden naar de vestiging van instellingen, die Alkmaar financieel uit den put kunnen helpen. Komt er dan eens een enkelen keer zoo'n instelling die evengoed naar een naburige gemeente zou kunnen gaan dan worden enkele boomen en struiken van grooter be lang geacht dan de voordeelen welke de middenstand van de vestiging van derge lijke stichtingen kan krijgen en het resul taat is dan meestal, dat de „natuurbescher mers" hun zin krijgen en ondernemende menschen, die met nieuwe plannen rondloo- pen toch maar tot het besluit kernen om ze niet in Alkmaar ten uitvoer te brengen. Om op Huize „Voorhout" terug te komen, thans is weer besloten de voorstellen van B. en W. aan te houden en opnieuw naar de directie te trekken, met de verklaring, dat de meerderheid van den Raad meent, dat de tijd van vreedzame onderhandelingen voor bij is en dat er nu maar eens zooals men dat in den Raad zegt puntjes op de I's gezet moeten wordeft. Met het gevolg natuurlijk, dat ook de directie haar I's zonder puntjes gaat uit zoeken en den grond, welke men nu nog voor 10 per M2. kan krijgen, een volgen den keer misschien voor een nog veel hooger bedrag beschikbaar wil stellen. We wachten maar weer rustig op het tijd stip, dat B. en W. de directie er van over tuigd hebben, dat alle faciliteiten aan de achterzijde van het gebouw ruimschoots opwegen tegen den grondafstand aan de voorzijde, maar we zijn er eerlijk gezegd bang voor, dat het trottoir aan den Kenne merstraatweg nog jarenlang even smal en even onbegaanbaar zal blijven als het nu is. En dan was er ten slotte de hoofdschotel van het gemeentelijke menu en dat was de organisatie van het openbaar gewoon lager onderwijs. Er is natuurlijk in de verkiezingsdagen al het een en ander over gezegd en de Alk- maarsche kiezers weten nu wel wie de man nen zijn, die ons openbaar onderwijs be lagen en wie het zijn, die daarvoor dag en nacht op de bres springen. Onderwijskwesties, vooral wanneer men die in het tëeken van een bedreiging van de openbare school zet, zijn bijzonder geschikt om in breeden kring een zekere onrust te verwekken en het is politiek bekeken begrijpelijk, dat men daarvan in verkiezings dagen een dankbaar gebruik weet te maken. Laten wij hier allereerst constateeren, dat wij over den toestand waarin het openbaar onderwijs hier ter stede verkeert, aller minst verrukt zyn. Het is een feit, dat wij hier te veel leerlingen voor te weinig scholen hebben of, beter gezegd, dat deze zoo over die scholen verdeeld zijn, dat men hier en daar klassen krijgt, waarin het toch al veel te hooge maximum van 48 leerlin gen op bedenkelijke wijze overschreden wordt. Hier wreekt zich het verleden, want er is een tijd geweest, dat men veel te ge makkelijk tot het laten verdwijnen van diverse scholen heeft besloten. Wat heb ben we hier niet een moeite gedaan, om de Handelsschool te behouden en hoe gemak kelijk is de Raad er destijds toe overgegaan om de hier bestaande meisjesschool zonder meer te liquideeren. Die meisjes moesten dan maar naar meneer Barkman mis schien was het destijds nog meneer Zwarté^ veen en naar meneer Van Burken, maar de ouders van die meisjes waren het daar niet mee eens en het noodzakelijke gevolg daarvan was, dat men aan een „ei; school begon te denken, vooral toe. der schoolhoofden de actie streed op een wijze, die vele besluiten, hun kinderen in geer^ school te zullen plaatsen. Het gevolg van dit alles van de Berger SchoolveQ daarnaast een zoo van de Bosboom-Ti Raad noodgedwon lingen als het ware uit de banken puilen en menige vader en moeder zich bezorgd afvraagt wat er op deze wijze van het on derwijs kan terecht komen. Vooral bij de opleidingsschool blijkt er herhaaldelijk „geen plaats" te zijn met het gevolg, dat den ouders wordt geraden, hun kinderen naar 'n andere school te sturen. En daarna weer met het gevolg, dat ouders, die nu eenmaal hun zinnen op opleidingsonder- wijs gesteld hebben, dan maar besluiten, hun kinderen naar Bergen te zenden, waar voor ze gratis eiken dag worden afgehaald en franco weer thuisgebracht worden. Daar komt dan nog by, dat scholen als de Hofdijkschool, waar men wel plaats heeft, bijzonder weinig aangiften krijgen, omdat daar ook schippers- en woonwagenkinderen op les komen en menige vader of moeder, om het contact van hun spruiten met deze misdeelde kleinen te vermijden, dan maar liever een andere school kiest. Dat alles geeft wel eens moeilijkheden, maar de oorzaken daarvan schuilen hoofd zakelijk in het verleden en zeker op dit oogenblik niet bij B. en W. die geen. onder wijzers op eigen kosten mogen en kunnen aanstellen en die daarom op elke zesklas- sige school een maximum aantal leerlingen moeten onderbrengen. Zij kunnen het niet helpen, dat sommige scholen wèl en andere niét gewild zijn. Zy vinden den aanvoer van kinderen onvoldoende om daarvoor een hieuwe school te stichten en durven zelfs geen driemansschool bouwen uit vrees, dat daardoor een andere school zooveel leer lingen zal verliezen, dat men daar weer een leerkracht en daardoor een klasse zal moe ten missen. Door dat alles is, althans op dit oogenblik, voor het College de schoolkwes tie een uiterst moeilijke en men mag be wondering hebben voor B. en W., die in de gegeven omstandigheden naar de meest practische oplossing gestreefd hebben. Daarnaast is het natuurlijk een klein kunstje om by de burgerij den schyn te wek ken alsof dit College de openbare school min of meer belaagt en het dus tyd wordt, dat ieder, wien dit onderwijs ter harte gaat, zich achter het vaandel der zoogenaamde beschermers moet scharen. We hebben kort geleden in alle brieven bussen al eens gratis verspreide critiek aan getroffen en de heer Sietsma heeft zich toen voor het karretje laten spannen en een interpellatie aangekondigd, welke den schijn wekte, dat hy Sint Joris was, die op het punt stond den draak te dooden, die zijn klauwen naar de openbare school had uit gestoken. Het resultaat was een explicatie van den burgemeester en een simpele dankbetuiging van den interpellant voor de verkregen informaties. Nu was er weer nieuwe onrust gewekt en B. en W., die hun voorstellen geheel onver plicht aan allerlei organisaties om advies hadden gezonden, kregen daarop een af brekende critiek, die wonderlijk genoeg vanuit een centraal punt geredigeerd scheen. Niet alleen, dat deze zoogenaamd zelfstandige en van elkaar onafhankelijke groepen vaak woordelijk gelijke critieken inzonden, maar de detectieve van den Raad, de heer Van der Borden, kwam als des kundige getuigen, dat er zelfs drie van die adressen op dezelfde schrijfmachine getikt waren. Het was ditmaal de heer Van de Vall, die het debat in de Raadszaal opende met een vernietigende critiek op het onderwijsbe leid van B. en W., die op de conclusie kwam, dat de Bosboom-Toussaintschool niet moest worden opgeheven en dat er een nieuwe driemansschool in het Zuidelijk deel onzer gemeente moet gebouwd wor den. In zijn ijver om hen, die zich gewoonlijk niet door hem laten meesleepem^^^J^k te zetten, kwam hij daarbij ling, dat niet minder dai; van een courant, die wijs moet verdediged Bergen sturen. Zi worde l! dej

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1