Prinses IS IN DE VAART Dr. A. R. Zimmerman overleden. Noodlottige aanrijding te Arnhem. Vader en 12-jarig dochtertje gedood. Filmex ontwerpt twee jarenplan. O.m. medewerking van Siodmak en Zelnik. Het nieuwe motorschip Dr. Colijn confereert Bespreking met mr. Verschuur. 1 TWEEDE BLAD In den ouderdom van zeventig jaar is gistermiddag op zijn buitenverblijf aan den Boulevard te Velp, waar hij juist Zaterdag was teruggekeerd, plot seling overleden. Dr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Dordrecht en Rotterdam en oud-Volkenbondscommis saris voor Oostenrijk. Alfred Rudolf Zimmerman werd op 19 Januari 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben doorloopen, studeerde hij aan de universiteit te Leiden in de rechts- en staatswetenschappen. In 1894 promoveerde hij op een dissertatie „Over internationale arbitrage" tot doctor, waarna hij gedurende twee jaren als com mies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuidholland. Van 1896 tot 1899 was dr. Zimmerman gemeente-secretaris van Dor drecht en vervolgens tot 1906 burgemeester van deze stad. In dat jaar volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was der Nederlandsche Handelshoogeschool. Rotter dam heeft aan dr. Zimmerman veel te dan ken. Hij nam o.a. het initiatief tot den bouw van het nieuwe stadhuis, tot een belangrijke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawijken, die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd dr. Zimmerman af gevaar 'digd om Nederland te vertegenwoordigen op de financieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oostenrijk en Hongarije inzake financieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgenland. Aan het einde van 1922 werd dr. Zimmer man benoemd tot commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen, waar hij tot taak had de Oostenrijksche financiën te saneeren. In April 1923; toen hij deze func tic definitief aanvaardde, vroeg hij tevens ontslag als burgemeester van Rotterdam. In 1926 verviel dit ambt, daar de Volken hondsbemoeiingea met Oostenrijk in dat jaar afliepen. In 1927 vertrok dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks als voorzitter van de Anglo- Mexican Claims Commission voor de rege- ling der Engelsche aanspraken in Mexico, welke dateerden uit de jaren 19101920. Als Nederlandsch afgevaardigde nam dr. Zimmerman daarop zitting in de controle commissie der garantiestaten voor de Oos tenrijksche opbouwleening. In 1930 werd hi benoemd tot voorzitter der Fransch- Zweedsche verzoeningscommissie. Van zijn hand zijn o.a. publicaties verschenen over Amerika, Italië en over ons land. Op den Velperweg te Arnhem is gistermiddag een verkeersongeluk ge beurd, waarbij een vader met zy'n twaalfjarig dochtertje het leven heb ben verloren. De vijftigjarige wielrijder F. J. Osterop uit Arnhem, die zijn twaalfjarig dochter tje achter op de fiets had, werd op het kruispunt Oude Velperweg-Velperweg bij het oversteken door een autobus van de Geldersche Tramweg Maatschappij gegre pen en tegen den grond gesmakt. Zoowel de vader als zijn dochter liepen ernstige verwondingen aan het hoofd op en werden in bewusteloozen toestand per ziekenauto naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Eenige uren na aankomst zijn beiden daar overleden. AUTO VEROORZAAKT EEN BOTSING. Twee gewonden. Gistermiddag wilde de autobestuurder A. van der Graaff uit Rotterdam, komen de uit de richting Apeldoorn en rijdende naar Ede op het kruispunt Rijksweg Otterloscheweg bij Ede den Rijksweg, die een VQorrangsweg is, oversteken, hoe wel hij zag, dat een motorfiets met zijspan in de onmiddellijke nabijheid uit de rich ting Arnhem naderde. Het gevolg was, dat de motor met zijspan tegen de auto botste, vervolgens tegen een steenen paal reed en over den kop sloeg. De motor rijder, de heer A. Gruil uit Amsterdam, brak een sleutelbeen en een paar ribben. Zijn echtgenoote, die in het zijspan was gezeten, liep een schedelbasisfractuur op, alsmede verwondingen aan het hoofd. Beiden zijn naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. De auto werd licht, het mo torrijwiel ernstig beschadigd. UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM Terwijl de familie verdiept was in het kaartspel is Zaterdagavond brand ontstaan in een woning in de Tweede Leliedwars straat te Amsterdam, een dier smalle straatjes in het hartje van de Jordaan. Nog voordat de hevig ontstelde bewoners de petroleumlamp, die in de onmiddellijke na bijheid der kaartspelers was omgevallen, overeind konden zetten, vloeide dé bran dende petroleum reeds over de tafel en over den vloer en voordat men zich goed kon realiseeren, wat er gebeurde, stond de kamer in volle vlam. Met zeer groote moeite slaagde men er in drie zeer jonge kinderen resp. van 5, 3 en 1Y, jaar veilig op straat te brengen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen sloegen de vlammen reeds naar buiten. Van de eerste verdieping waar bij de familie A. Loggem de brand woedde kon iniets worden gered. De kinderen van het zoo zwaar getroffen gezin de man is werkloos, terwijl niets is verzekerd werden bij buren onder gebracht. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen. Het was spoedig ge- bluscht. BOERDERIJ TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND. Zaterdag is te Wanneperveer door on bekende oorzaak brand ontstaan in de groote boerderij van den heer Harm Huls. Het vuur woedde zoo hevig, dat de brand weer, die met drie stalen water gaf, de vlammen pas meester werd toen de boer derij tot den grond toe was afgebrand. Inventaris hooivoorraad, eenige varkens en eenige kalveren gingen in het vuur ver loren. FELLE BRAND TE DOMBURG. Pension in de asch gelegd. Een felle brand heeft in den afgeloopen nacht het bekende pension „Zeerust" te Domburg, eigenaar G. de Pagter, in de asch gelegd. Het gebouw, dat op de duinen was gele gen, stond reeds in lichter laaie toen de be woners den brand ontdekten. In hun over haaste vlucht konden zij alleen wat lijfgoed redden. Het pension was niet bezet. Deze week zouden de eerste gasten komen. De brandweer die het vuur krachtig be streed, kon mede door den vrij sterken wind, niet verhinderen, dat het pension een prooi der vlammen werd, alleen het souster- rain bleef gespaard. Dank zij de samenwerking van hen, die de stuwende krachten waren bij de productie van de Nederlandsche films „Pygmalion", „Vadertje Langbeen" en „Morgen gaat het beter", is de N.V. Filmex, die in de productie van ge noemde films een belangrijk aandeel had en ze allen uitbracht, er thans in geslaagd werkprogramma's samen te stellen waardoor een productie van Nederlandsche films voor de eerstvol gende jaren mogelijk is. In een persconferentie werd medegedeeld; dat „Filmex" een z.g. twee-jarenplan heeft ontworpen. De productie der films zal plaats vinden in de Cinetone Studio te Amsterdam en zij staat onder leiding van Rudolf Meijer. Bekende regisseurs, De regie zal in handen worden gegeven van den bekenden Tsjechischen regisseur Karei Lamac hij regisseerde een groot aantal Anny Ondra-films, welke actrice hij voor de film ontdekte Robert Siodmak, o.m. regisseur van „Menschen am Sonntag' La Crise est Finie" en „Der Mann der seinen Mörder sucht", alsmede Frederick Zelnik. Als acteurs zijn aan de productie o.m verbonden Lily Bouwmeester, Fien de la Mar, Sara Heijblom, Lies de Wind, Jan Musch, Paul Storm, Paul- Steen bergen en Lau Ezerman. Tot de productiestaf zullen verder be- hooren Otto Heller als chef Cameraman, I J. Citroen als geluidsingenieur, terwijl de montage wordt verzorgd door Jan Teu- nissen. Voor het muzikale gedeelte, dat onder leiding staat van Max Tak, is o.m. de mede werking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest reeds verzekerd, terwijl er ook onderhande lingen zijn aangeknoopt met het Concert gebouworkest. Deze onderhandelingen be vinden zich in een reeds ver-gevorderd stadium. Als eerste film gaat binnenkort in de studio's: „De Spooktrein", onder regie van Karei Lamac, met o.a. Fien de la Mar, Jan Musch, Sara Heyblom, Lau Ezerman, John Gobau en Lies de Wind in de hoofdrollen. De film zal worden uitgebracht door het Cinetone Verhuurkantoor en iri het begin van het seizoen worden uitgebracht. Productie-1940. In de tweede film, die in de maand Oc tober vervaardigd zal worden en met Kerst mis haar première zal beleven, zal Lily Bouwmeester de hoofdrol vertolken, tezamen met Paul Storm. De film zal de titel dragen: „Gekocht en betaald" naar een scenario van Rudolf Bernauer en Rob. Kiek. Reeds nu heeft Filmex uitgebreide voorbereidingen getroffen voor haar productie-programma 1940. Het is ge lukt, voor deze productie de medewer king te verkrijgen van Robert Siodmak. Siodmak is dezer dagen naar Nederland gekomen, om hier zijn studies voort te zet ten voor de eerste Nederlandsche film, die gelijktijdig ook in een Fransche versie in Nederland gedraaid zal worden. Hij schrijft het draaiboek en voert de regie van de film „Kinine", een film, die als speelfilm het overbrengen van de kinaboom van Peru naar Java en het romantische en dramatische leven van den bekenden Botanicus Hasskarl behandelt. Deze film waaromtrent de ver wachtingen erg groot zijn, heeft als achter grond een onderwerp van groote cultureele waarde, n.1. het behoud van de kinine voor het menschdom. Paul Steenbergen zal de hoofdrol in de Nederlandsche versie van deze film spelen, waarvoor waarschijnlijk een expeditie naar Indië zal plaats vinden. Zooals bekend, brengt Ned. Indië 90 pet. van de totale kinineproductie in de wereld voort. Met de opnamen voor deze film zal be gonnen worden op 1 Mei 1940, terwijl, de eerste vertooning zal geschieden bij den aanvang van het seizoen 1940. Filmex heeft zich verder verzekerd van de rechten voor de verfilming van de roman Vrouw aan Boord" van Piet Bakker. Het ligt in het voornemen, deze film in het jaar 1940 te produceeren en aan het einde van dat jaar uit te brengen. Tevens bestudeert Filmex nog ernstig de mogelijkheid om een van onze klassiek- historische romans om te werken tot een filmscenario, waarvoor in de allereerste plaats in aanmerking komen de boeken van van Lennep „Ferdinand Huyck" en „Klaasje Zevenster". EEN BATAAFSCHE WOERD BLOOTGELEGD. In een campagne van drie weken is door het Rijksmuseum te Leiden onder leiding van dr. F. C. Bursch, conservator aan deze instelling, een groot deel van een Bataaf- sche Woerd onder Herpen blootgelegd. Een ovaal-ronde verhevenheid temidden van het overstroomingsgebied van de Beersche Maas, gelegen en locaal bekend onder de naam „Affenduur", werd in werkverschaffing afgegraven om het zand voor het ophoogen van naburige wegen te gebruiken. Bij deze werkzaamheden wer den scherven gevonden, die, dank zij de oplettendheid van den uitvoerder, den heer P. van Gemert en zijn werklieden be waard werden en de aanleiding tot een meer systematisch onderzoek vormden. Hierbij bleek dat op deze zachtglooiende hoogte een groot aantal kleinere en groo- tere huizen gestaan hadden, laatstge noemde in het midden op den top rondom een rondee, met water gevulde kom. Deze vierkante huizen waren 6 a 10 meter in het vierkant en waren ten deele in recht hoekige vertrekken onderverdeeld. De wanden bestonden oorspronkelijk uit ge vlochten teenen, bestreken met leem, waarvan eenige resten werden terugge vonden. De hutten rondom vaak ovaal of rond, waren veel kleiner en in sommige gevallen kon geconstateerd worden dat hun vorm min of meer tentvormig geweest moet zijn. In of naast de huizenu lagen diepe af valputt enwaaruit ook fragmenten van ge bruiksgoed te voorschijn kwamen. Deze waren van verschillenden aard doch bestonden in hoofdzaak uit aarde werk. Scherven van grove ceramiek, gelijk uit de Bataafsche woerden ten noorden van de Maas bekend is, maakten deel uit van groote handgevormde voorraadsvaten met ruim oppervlak. Daarnaast kwam ook fijner aardewerk voor, dus glad, deels ver sierd met eenvoudige lijnornamenten, en ten deele ten nauwste verwant aan dat uit de voorchristelijke urnenvelden van Bra bant. Eenige scherven van Romeinsch ruwwandig aardewerk werden gevonden doch waren zoo weinig talrijk dat voorloo pig een nadere dateering binnen den Ro mienschen keizertijd (de eerste 3 a eeuwen onzer jaartelling) nog onmegelijk is. Andere vondsten waren: talrijke net- verzwaringen of weefgewichten van ge bakken aarde en pyramidevormig, een ijzeren gewichtpje een ijzeren nagel en een dito vuurpooq van een vorm, gelijk deze in den voor-Romeinschen ijzertijd reeds voorkomt. Voorts fragmenten van m-ael steenen, ijzerslakken enz. Het belang van dit eerste systematische onderzoek van een Brabantsche woerd is hierin gelegen dat door deze zeldzame gelegenheid een blik gegund werd in het leven van Bra barnts oudste bewoners tijdens den keizer tijd en dat wellicht uit de vondsten aan getoond is, hoe Bataven zich in die tijden vermengd hadden met de van ouds hier reeds gevestigde bewoners. voor den DAGDIENST VLISSINGEN -HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ ZEELAND DE HELDRINGGESTICHTEN. Verschenen is het jaarverslag van de Heldringgestichten. Het wordt geopend met een overzicht van „De Vereeniging de Heldringgestichten" de koporganisatie, waarna de verslagen der verschillende tehuizen: Steenbeek Talitha Kumi, Bethel Magdalenahuis en Arenhorst volgen. De arbeid in Steenbeek, het asyl voor hen, die zich aan prostitutie overgaven, ging voort in nieuwe richting. Meer contact met de buitenwereld waarvan ook de gunstige in vloed binnenshuis merkbaar is, blijft de weg, waarop gegaan werd, terwijl even eens voor de begaafden onder de verpleeg den een betere opleidingsmogolijkheid werd gezocht. Pella en het Magdalenahuis de tehuizen voor ongehuwde moeders, met de daar geboren kinderen gaven in 1938 weer onderdak aan tal van personen en trachtten door hun arbeid geleden schade te herstellen. In Groote en Kleine Talitha Kumi waren in dit jaar meer dan honderd voogdij- en regeeringskinderen. Hun op voeding werd ook onder de heerschende moeilijke omstandigheden met kracht voortgezet. Het vernieuwde tehuis Boethel gaf plaats aan ongeveer dertig meisjes, die dreigden verkeerde wegen te gaan. Alle aandacht werd geschonken aan het onder richt der verpleegden, mede door de huis houdschool, opdat deze zoo goed mogelijk toegerust in de maatschappij zouden kun nen terug keeren. De Arenhorst zag vele meisjes binnen zijn muren voor een drie maandelijksch observatieperiode. Waar men diep doordrongen is van het feit, dat gestichtsopvoeding de normale mogelijk heden nooit kan vervangen, wegen deze drie maanden zwaar. Het rapport maakt er melding van, dat meer dan drievierde der zeer vlottende bevolking van dit huis niet voor gestichtsopvoeding in aanmerking behoefde te komen. De finanicieele over zichten geven een scherp beeld van moei lijkheden waarmee deze belangrijke ar beid voor geestelijke en lichamelijke volks gezondheid te kampen heeft. STICHTING HET NATIONALE PARK DE HOOGE VELUWE. Zooals u waarschijnlijk reeds bekend is zijn 30 Juni de eerste houtstapels ont stoken op het terrein van het Na tionale Park De Hooge Veluwe om daar houtskool uit te maken. De houtskoolbrander, de heer Beekman te Uddel, heeft zich in samenwerking met de Ned. Heide Mij. hiermede belast. De houtstapels zijn reeds geruimen tijd te voren gemaakt volgens de regelen der kunst. Zjj zijn thans overdekt met een laag plaggen en een laag zand, zoodat geen op laaiend vuur zal ontstaan, doch het geheel zoo zal smeulen, dat het houtskool wordt. De houtstapels zullen ongeveer 2 weken achtereen branden; het kamp wordt dag en nacht bewaakt. Het kamp-is gelegen in het Nationale Park De Hooge Veluwe, achter de Pampelt. Het is voor het publiek het beste te berei ken vanaf de Pampelt. BEKENDMAKING VOOR DE IJSELMEERVISSCHERS. Wijziging toeslagregeling. Hoewel als gevolg van de maatverhoo- ging van de aal van 25 tot 28 cm. in het IJselmeer groote hoeveelheden aal blijken te zijn, waaronder vele van 'n lengte tus schen 25 en 28 cm., kunnen onder meer de zeil-kuilvisschers thans van de gevolgen dezer maatverhooging blijkbaar nog niet profiteeren. Op grond hiervan wordt aanleiding ge vonden om de toeslagregeling voor vrijwel uitsluitend IJselmeervisschers f te wijzi gen in dien zin, dat de toeslag van 28/5 29/10 nihil bedraagt, van 29/105/11 25 van den grondslag, 5/1119/11 50 van den grondslag, 19/113/12 75 van den grondslag, 3/1231/12 100 van den grondslag. Het verschil in toeslag tusschen de tot nu toe geldende en de hierboven genoemde regeling wordt verleend als bijzondere toeslag, doch zal over het toeslaglooze tijd vak van 28 Mei tot 29 October 1939 worden verdeeld naar bevind van omstandigheden Deze bijzondere toeslag zal afzonderlijk worden bekend gemaakt. Thans geven voornoemde omstandig heden aanleiding, om voorloopig van 25 Juni tot en met 22 Juli 1939 een bijzonde ren toeslag te verleenen van 25 van den grondslag. Deze bijzondere toeslag geldt eveneens voor IJselmeer- tevens binnenvisschers en als maximum bijzondere toeslag, overeen komstig de desbetreffende regeling voor IJselmeer-Waddenzeevisschers EERSTE NEDERLANDSCHE MQNTESSORI-SCHOOL BESTAAT 25 JAAR. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de eerste Nederlandsche Montessori school te Den Haag, welk jubileum samen valt met het 25-jarig bestaan van het Mon- tessori-onderwijs in Nederland, heeft Zater dagmiddag het bestuur gerecipieerd. Namens het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage en in het bijzonder namens den wethouder van onderwijs, spr. dr. mr. A. Buriks, die de jubileerende school de ge luk wenschen overbracht. Hij roemde het Montessori-onderwijs, maar achtte dogma tiseering onjuist. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage ziet de groote waarde der Montessori-methode in en heeft daarom voor enkele Lo.-scholen en bewaarscholen Mon- tessori gekozen; deze scholen worden ge zamenlijk bezocht door ongeveer 1800 kin deren. De ervaring heeft geleerd, dat de Montessori-school op dén duur niet duurder behoeft te zijn dan de gewone school. Mr. W. H. B. Meyer, voorzitter van de Ne derlandsche Montessori-vereeniging, bracht bij zijn gelukwensch aan de jubileerende school hulde aan de pioniersters van het Montessori-onderricht. Deze school, aldus spr., is niet alleen voor Den Haag, doch voor geheel Nederland een prachtig voorbeeld. Spr. zegde een geschenk aan het school bestuur toe. Vervolgens hebben nog het woord ge voerd vertegenwoordigers van de afdeelin- gen Den Haag, Amsterdam en Bussum, ter wijl voorts mevrouw PhilippiSiewertz van Reesema, een pionierster op het gebied van het Montessori-onderwijs, het woord voerde. Zij deelde mede, dat men deze week gekomen is tot het eenheidsdiploma voor dit onderwijs. Voor het Nederl. Montessori onderwijs achtte zy dit van groot belang. Zaterdagmiddag om 5 uur heeft dr. Colijn een bezoek gebracht aan mr. Th. j. Verschuur. De bespreking duurde on geveer een uur. Mr. Verschuur is sedert het vorig jaar voorzitter van de R.K. Staatspartij. Het is mogelijk, dat dr. Colyn geïnformeerd heeft I naar de houding van de katholieken t.a.v. zijn poging tót formatie van een nieuw ka binet. Dat dr. Colijn aan mr. Verschuur een portefeuille heeft aangeboden wordt niet zeer waarschijnlijk geacht, daar diverse katholieke bladen een verdere deelname van katholieken aan een kabinet-Colyn on mogelijk achten. De Maasbode sprak zelfs van „absoluut uitgesloten". Voorts heeft mr. Verschuur zich nog niet zoo lang geleden uitgelaten over de „maren en bezwaren" waarop in het thans demis- sionnair kabinet de uitbreiding der werk verruiming afstuitte. Zaterdagmorgen heeft dr. Colyn een be zoek gebracht aan mr. D. A. P. N. Kooien, den minister van arbeid, handel en nijver heid uit het eerste kabinet-Colyn, dat re geerde van 4 Aug. 1925 tot 8 Maart 1926. Voorts confereerde hij vervolgens nog met mr. v. Schaik, den voorzitter van de Twee de Kamer en minister van justitie in het tweede kabinet-Colyn, dat van 26 Mei 1933 tot 31 Juli 1935 heeft geregeerd. TELEGRAMMEN AAN STAATSHOOFDEN EN MINISTERS. De Ned. Afd. v. d. Internationale Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid zond de volgende telegrammen: Aan Mussolini en Hitier: In deze tyden van spanning doen Neder landsche vrouwen een beroep op uw krachtdadige medewerking, ten einde uw volk en de andere volken der aarde, de onnoemlijke ellénde van een oorlog te besparen. Wil uw persoonlijken invloed aanwenden om te komen tot constructieve, internatio nale samenwerking. Aan Chamberlain en Daladier: Met waardeering voor de pogingen der' Britscho (resp. Fransche) regeering om oorlog te voorkomen, verzoeken Neder landsche vrouwen u dringend uw persoon lijken invloed aan te- wenden óm te komen tot een openlijke bereidverklaring recht*:- vaardige girievèn te herstellen, welkè het gevolg zijn van de vredesverdragen en; de na-oorlogsche politiek. JAARVERGADERING „COMITÉ VAN WAAKZAAMHEID". Men schrijft ons: Zaterdagmiddag heeft het „Comité van waakzaamheid van Neder landsche intellectueelen" in het Haagsche „Pulchri Studio" zijn algemeene ledenver gadering gehouden. Prof. dr. H. J. Pos, voorzitter van het co mité, leidde de jaarvergadering in met een korte toespraak, waarin hij de talrijke on derwerpen, welke het comité, gezien zijn doelstelling (verdediging, in woord en ge schrift, van de geestelijke vrijheid), in het afgeloopen jaar op zijn weg heeft gevon den, aanstipte. Het comité telt 1100 leden, een aantal dat nog voor aanmerkelijke uitbreiding vatbaar is. Dr. J. F. Niermeyer, secretaris van het comité, gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van „Waakzaamheid" se dert de najaarsconferentie te Amersfoort. Een achttal nieuwe brochures, resp. van de hand van dr. J. Romein, prof. J. van Gel deren, mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, ds. J. J. Buskes, dr. W. Banning, ir. A. p' van den Briel, dr. J. F. Niermeyer en prof! dr. Leo Polak, is reeds vastgesteld. In de vacatures dr. J. F. Niermeyer en dr. Loenen werd voorzien door benoeming van mr. A. N. Kotting en mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, terwijl A. Meilink als vertegenwoordiger van het Centraal Stu dentencomité van „Waakzaamheid" in het bestuur werd opgenomen. Het comité bezit afdeelingen te 's-Graven hage, Rotterdam, Amsterdam, het Gooi, Lei den en Utrecht. Op conferenties met aan die van „Waak zaamheid" verwante doeleinden te" Parijs en te Londen werd het comité vertegen woordigd. Dit zal in de toekomst ook het geval zijn. Het contact met buitenlandsche organisaties zal zich beperken tot de uitwis seling van publicaties. Besloten werd in zoo veel mogelijk plaat sen correspondentschappen te vormen, ten einde leden en belangstellenden gelegenheid te geven in hun omgeving rechtstreeksc'n contact met een vertegenwoordiger van „Waakzaamheid" te zoeken. AANDRANG TOT VORMING VAN EEN DEPARTEMENT VAN LANDBOUW. Namens het bestuur van den „Nationa- len bond landbouw en maatschappij" hebben de voorzitter, de heer E. Z. Olden- bannink en de secretaris, de heer Jac. ter Haar, Zaterdag een telegram gericht aan dr. H. Colijn, waarin zij eerbiedig doch' dringend verzoeken bij een eventueele samenstelling van een kabinet rekening te houden met de geaardheid van den landbouw en de beteekenis van dezen tak van volksbestaan door opneming van een terzake deskundig minister aan het hoofd van een afzonderlijk in te stellen departement van landbouw. De onderteekenaars van het telegram spreken de hoop uit, dat het hun vergund zal zijn dit verzoek schriftelijk toe te lichten. VIER MOORDAANSLAGEN AANGEKONDIGD! De politie te Gemert houdt zich thans bezig met het zoeken naar een gehelmzin- nigen briefschrijver, die in een brief aan den pastoor ter plaatse aangekondigd heeft, dat de kermis die thans wordt gehouden, niet zonder ongelukken zal afloopen, aldus het Vbld. De ongeluksprofeet voorspelt niets meer of minder, dan dat vier perso nen het slachtoffer zullen worden van een moordaanslag, vóórdat de kermis is afge loopen. Eenzelfde geval heeft zich, zooala men weet, in het naburige Deurne (N.-B.) voorgedaan, waar eveneens tijdens de laat ste kermis een anonieme brief een moord aankondigde, waarna inderdaad de voor spelling is uitgekomen. Daar werd bij een vechtpartij een kermisvierder tijdens een twist doodgestoken. Dit laatste is dan ook aanleiding, dat de Gemertsche politie de waarschuwing, die men lichtelijk als een sinistere grap zou kunnen beschouwen, niet in den wind heeft geslagen en alles doet wat mogelijk is om misdrijf te voorkomen. JAARVERGADERING VAN DE A.V.R.O. In het Schuttershof te Middelburg hield Zaterdag de A.V.R.O. haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer G. de Clecq, herdacht in zijn openingsrede Louis Davids, die zulk een geziene persoon was op de programma's van den omroep. De rede van den voorzitter werd meermalen door applaus onderbroken, o.a. na de toe zegging, dat de omroep het hare zal doen voor het bereiken van den duurzamen vrede, waarbij geschilpunten niet door ciciging met het geweld maar door argu menten van de rede en de neiging tot het toonen van goeden wil, nader tot een op lossing worden gebracht. Hierna werd nog het woord gevoerd door den directeur, den heer W. Vogt, die zijn beschouwing over het jaar 1938 hield. De volgenoe vergadering, in 1040, zal in Leeuwarden worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6