KIJKEN isKOOPELCLOECK AMSTERDAMSCHE BEURS De Fransche revolutie van 1789. taaiste betichten Weecèetickt ïftAeepstiidUiQeii Dr. Colijn op den Ruigenhoek. Morgen bespreking met zes grootste fracties. In beschonken toestand 4 menschen doodgereden. Chauffenr staat terecht. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. HEERHUGOWAARD De periode der „terreur rouge". EERSTE BLAD (Ongecorrigeerd.) Dr. H. Colijn is hedenochtend door H. M. de koningin op den Ruigenhoek ontvangen. Naar wij vernemen, heeft dr. Colijn de voorzitters van de zes groote Kamer fracties uit de Tweede Kamer uitge- noodigd voor een bespreking op a.s. Woensdagmiddag. Hoewel er in de laatste weken tal van ernstige verkeersongelukken zijn ge schied, waarbij vele dooden zijn gevallen behoort het verkeersdrama te Lonneker waarbij vier slachtoffers waren te betreu ren, wel tot de ergste categorie, vooral omdat hier eigenlijk minder van ongeluk dan van autobanditisme moet worden ge sproken. De chauffeur n.1., die de vier menschenlevens vernietigde, de 35-jarige C. Sm. te Enschede, was op Hemelvaarts dag j.1. den geheelen dag uit geweest en hij had daarbij vele glazen bier en ande ren alcoholhoudenden drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Winterswijk „plezierritjes" ging maken. Hoewel hij in Oldenzaal nog gewaarschuwd was niet meer te rijden, nam hij toch achter het stuur plaats en in razende snelheid ging het naar Enschede. Onderweg, in het voormalige dorp Lonne ker, heeft hij twee meisjes aangereden, de 12-jarige A. Smink en de 14-jarige Chr. Smit, benevens het drie maanden oude broertje van de laatste, dat in een kinder wagen zat. Iets later werd de 32-jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt. Alle vier werden gedood. Thans reeds moest Sm. zich wegens het veroorzaken van dood door schuld ver antwoorden, waarbij uiteraard een ver zwarende omstandigheid was, dat hij zoo veel drank tot zich had genomen, terwijl er tevens in de dagvaarding aan werd her innerd, dat hij ruim een jaar geleden ver oordeeld werd wegens een overtreding van het motor- en rijwielreglement. De officier van justitie, mr. S. J. v. d. Hoeven, ging in zijn requisitoir fel te keer tegen het gebruik van alcohol door auto mobilisten. Een gelukkig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcoholv e r- bod voor automobilisten is heteenige middel om ont zaggelijk veel leed te be sparen. „Mijn geduld is uit," aldus spr., met deze categorie personen, die ik niet aarzel autobandieten te noe men". Spr. zal in het vervolg de r hoogst mogelijke straf eischen tegen chauffeurs, die onder invloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschappij te verwijderen. In dit geval eischte hij e e n j a a r gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging der bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Pelikaan Jodhpur en de Valk Singapore. Op de thuis reis landden de Nandoe te Athene en de Gier te Jodhpur. Hedenmorgen is de Oehoe van Schiphol naar Indië vertrokken met als gezagvoer der Geysendorffer. Meegenomen werd 377 3/4 k.g. briefpost, 55 k.g. pakketpost en 150 k.g. vracht. NOG GEEN POOLSCHE NOTA. De Poolsche regeering heeft tot dusver nog geen nota aan Berlijn gezonden, noch aan Dantzig, doch het is zeker dat iedere poging het statuut van Dantzig te schen den, door Polen beschouwd zal worden als een vijandige daad en dat in overeenstem ming hiermede zal worden gereageerd. Volgens de Kurjer Polski zal Chodacki inlichtingen inwinnen omtrent de beteeke- nis van de versterkingswerken in de vrije stad en er op wijzen, dat zij met alle statu ten in strijd zijn. DE BURGERWACHT TE HEEMSTEDE. Van haar rechten vervallen ver klaard. De Haarlemsche rechtbank heeft heden de vereeniging Heemsteedsche burgerwacht van haar rechten vervallen verklaard, om dat zij afgeweken was van haar statuten. Tevens is aan de vereeniging de bevoegd heid ontnomen om burgerlijke handelingen te verrichten. De moeilijkheden van de Heemsteedsche burgerwacht dateeren reeds van eenige ja ren geleden, toen tusschen de leden en den voorzitter oneenigheid ontstond. In een be stuursvergadering besloot men den voorzit ter te royeeren, doch dit besluit bleek later geen rechtsgeldigheid te bezitten. De voorzitter keerde terug en royeerde nu op zijn beurt een aantal leden. Intus- schen had de vereeniging door het gebeurde het vertrouwen van den burgemeester ver loren. Het bleek echter niet mogelijk om door intrekking van de gemeentelijke sub sidie de vereeniging te liquideeren. De burgemeester trok daarop in overleg met de regeering, de verklaring in, waarin is vastgelegd, dat de burgerwacht zoo noo- dig zal worden opgeroepen ter handhaving van het gezag. Hoewel de burgerwacht hier door wettelijk geen burgerwacht meer was, en al haar rechten, zooals o.a. het dragen van wapenen, had verloren, bleef zij voort bestaan als koninklijk goedgekeurde ver eeniging. De rechtbank heeft thans aan dezen zon derlingen toestand een einde gemaakt. Er zal nu een nieuwe burgerwacht in Heem stede worden opgericht. Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Iets warmer, gedeeltelijk bewolkt, droog weer. meest matige zuid oostelijke wind. Het depressiesysteem ten westen en zuid westen van Ierland verplaatste zich in noordelijke richting. Het bracht in Ierland en Engeland hier en daar eenigen regen. De luchtdruk daalde er evenals in west- en noord-Frankrijk. Het gebied van hoogen luchtdruk nam sterk in beteekenis toe en breidde zich uit over ons land, Duitschland, Polen, Denemarken, het zuidelijk gedeelte van Noorwegen en Zweden en Italië. Het is daar overal fraai, rustig weer. In noordwest Duitschland kwam tengevolge van de nach telijke uitstraling plaatselijk ochtendnevel voor. De temperatuur is in het geheele ge bied toegenomen, doch de ochtendtempera- tuur is in zuid- en midden-Frankrijk, Duitschland, Scandinavië en IJsland veelal nog onder normaal. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.54 tot 4.14 uur licht op. BERGEN (22 tot en met 28 Juni). Overleden: Simon van Wonderen, oud 68 jaar, echtgenoot van Maria de Waard. Gehuwd: Jurrian Molkenboer, te Venlo en Henriëtte Caroline Leemhorst. TEXEL (Juni). Geboren: Herman Hendrik, z. v. Henk Koens en Hermina Frederika van den Nieu- wenhuizen. Maria, d. v. Cornelis van Groeningen en Aafje Vlaming. Geessien, d. v. Jan Meedendorp en Jannetje Bakker. Klaas, z. v. Willem Eelman en Johanna Clazina van Kan. Janna Janke, d. v. Pie- ter van Tatenhove en Jantje Pranger. Jeannette Alberdina, d. v. Jacob Bakker en Catharina Hoogerwerf. Margaretha, d. v. Cornelis Kuip en Agatha Witte. Ond ertrouwd: Hendrik van Emme- rick en Dieuwertje Wuis. Tjebbe Wulp en Jannetje den Braven. Cornelis Mets en Geertruida Jacoba van Houte. Sietse Wil- drik Bruin en Hendrikje Klein. Klaas Cornelis Dros en Aafke de Vries. Getrouwd: Jacob van Heerwaarden en Magdalena Gieles. Cornelis Mets en Geertruida Jacoba van Houte. Sietse Wildrik Bruin en Hendrikje Klein. Tjebbe Wulp en Jannetje den Braven. Overleden: Pietertje Brouwer, 71 jaar, geh. m. Lambertus Halsema. Mar- retje Smit, 44 jaar, geh. m. Gerardus Corne lis Barhorst. Job van der Vliet, 51 jaar, geh. m. Antje Boon. Aafje Brouwer, 65 jaar, geh. m. Pieter Anthonie van der Vis. Adrianus van Ketel, 73 jaar, geh. m. Antje Visman. Antje Brans, 75 jaar, geh. m. Gerrit Burger. Jan Lips, 29 jaar. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! Brand. Zaterdagavond brak brand uit in het pakhuis van den heer J. Stekelenbos aan den Jan Gleynisweg. Dit was geheel ge vuld met levensmiddelen en het beteekent een groote schadepost voor den eigenaar, daar alles verloren ging. De oorzaak van den brand is onbekend. Hond overreden. Giseravond half zeven geraakte de hond van den heer J. B. aan den Midden weg een oogenblik los van de ketting en liep den weg op. Het dier kwam pardoes onder een passeerende auto en werd met gbroken pooten opgenomen. De Middenweg wordt steeds onveiliger. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Ceres thuisr. 3 Juli 17 u. v. Las Palmas. Westland 6 Juli 8 u. v.m. te IJmuiden verw. Salland thuisr. 2 Juli v. Rio de Janeiro. Amstelland uitr. 3 Juli te Rio de Janeiro. HollandAmerika Lijn. Nieuw Amsterdam 3 Juli n.m. v. N. York. Breedijk 3 Juli 16 u. te Londen. Westerland 3 Juli 19.30 G.T. v. Southampton Drechtdijk 3 Juli v.m. te L. Angeles haven. Pennland 3 Juli n.m. te New York. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Agamemnon 3 Juli te en van Istanbul naar Burgas. Boskoop 2 Juli te Callao. Doros 3 Juli te Kopenhagen. Fauna 3 Juli van Tunis naar Algiers. Hermes 1 Juli te Limni. Irene 3 Juli v. Lissabon n. Amsterdam. Karpo 3 Juli van Halmstad n. Hamburg. Merope 3 Juli 13 u. Brunsbuettel gepass. Nereus 3 Juli te Stettin. Notos 3 Juli te Gothenburg. Perseus 4 Juli te Amsterdam. Poseidon 3 Juli v. N. York n. Maracaibo. Theseus 3 Juli te Oporto. Titus 3 Juli van Barcelona n. Genua. Trajanus 3 Juli te Oporto. Triton 4 Juli 7 u. Lydd gepass. Vesta 3 Juli van Oran n. Malta. Stoomv. Mij. Nederland. Tarakan Fjordenreis te Fjaerland 4 Juli. Taj andoen uitr. van Antwerpen 4 Juli. Java uitr. van Antwerpen 2 Juli. Bintang S. J. P. L. te Manilla 4 Juli. Tjikandi uitr. van Suez 3 Juli. Simaloer thuisr. te Suez 3 Juli. Poelau Bras thuisr. v. IJmuiden 3 Juli. Kertosono J. N. L. te Boston 2 Juli. J. P. Coen thuisr. van Sabang 2 Juli. Poelau Tello thuisr. van Sabang 1 Juli. Sembilan thuisr. van Padang 1 Juli. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera verwacht 6 Juli 5 u. te R'dam. Bantam 3 Juli 12 u. pass. Perim. Tapanoeli 3 Juli 22 u. pass. Landsend. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Dinsdag 4 Juli 1939 Vork. 95 92*', 17Vi6 114 123 »/4 I6IV4 111V4 33'/. 78'/4 334 128'/, 200'/, 291/, $17V.« 381%; 41/4 31 V- 23#/ie 10'/» 5V. 33»/, 215/]6 3881/» 186 206 87'/« 60 100 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3-3)4 Neder 1. 1938 3 Ned -Indië 1937 5)4 Duitschl. '30 m verkL BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank INDUSTR OND BINNENL. Aid. Kunstzijde Unie Caivé Delft Cert. Nederl Ford Lever Bros Philips t^loeil. Gem. Bezit INDUSTR OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bthleh Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned tnd. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil Steil Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber t Hessa Rubber Oostkust 1 Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChina—Japan lijn Kom Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw, Union Pacific Cao. Pac. fExclaim. 'Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 278'// 292 '/8 2971/, b?'/8 24'%, 25'/, S1/l6 8Vis-V, 9%6 9Vi« wiy* 186-1/, 127 131 791/j 79»/, 109 80 83 2i/u 27, 961/2 98 70 717, 97 100 1041/4 1061A 135 1341/,-5 1891/, 190 145 148 19'/4 19i/s 8% 81/2-7, 97, 97/$ 101/4 7iyg 72 3*/i« 35/1» New-York Londen Belrijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.88'/, 8.81'/. 75.55 4.99 32.03 42.47 39.37)4 45.42)4 44.32)4 heden 1.88'/» 8.81'/. 75.57)4 4.99 32.03 42.48 39.37)4' 45.42)4 44.32)4 - IV. Ziet men de Fransche revolutie zich ont rollen, dan kan men de overtuiging niet terzijde zetten, dat de Girondijnen, al be schikten zij over voortreffelijke redenaars, uitstekende staatslieden en bekwaihe re geerders, wellicht misten het doorzettings vermogen, dat in die dagen noodig was om de nieuw verworven vrijheid te redden. Te redden naar binnen en naar buiten. Naar binnen tegenover de intriges van de ge- emlgreèrden, die niet ophielden tegen de nieuwe orde van zaken protest aan te teekenen en die, in het bijzonder in de Vendée, maar ook in de Dauphiné de boeren, op het oude regime ingesteld, maar al te zeer bereid vonden om op te staan tegen de nieuwe machthebbers in Frankrijk, in wie zü de goddeloosheid bovenal onderkenden. Naar buiten, omdat weliswaar de traagheid der Pruisen onder denzelfden Hertog van Brunswijk, die in 1787 hier te lande was ge- komen, en de weifelachtigheid der Oosten rijkers invallen in Fransch grondgebied hadden voorkomen, maar de toestand niet temin précair bleef. In die dagen hebben de uiterste elementen zich voortreffelijke or ganisators getoond, en heeft het Fransche volk, zoowel in als buiten Parijs getoond, dat het ter verdediging van het grondgebied tegen de vreemden, die de oude orde van zaken wilden herstellen, toch heel wat over had. In die maanden zijn de legers gevormd, die met de oude organisatie geheel braken. De vlucht en het verraad van de voormaliga adellijke officieren waren in 1792 aanlei ding geweest tot militaire moeilijkheden, al beteekende de overwinning bij Valmy eer. eerste ommekeer. De verontwaardiging, die Lafayette en de zijnen aangrepen na het ver- rffemen van de gebeurtenissen van 10 Augus tus 1792, leidde tot diens vlucht in Oosten- rijksche gevangenschap en tot de ontredde ring van de legers die geheel nieuw moesten worden georganiseerd. Terzelfder tijd kwam het in verschillende deelen van Frankrijk tot woelingen en opstanden. Dat hardhan dig moest worden ingegrepen, valt niet te verbazen. Dat daarbij een bloeddorstigheid is getoond, die langen tijd haar weerga in de geschiedenis niet heeft gekend, valt niet tegen te spreken. Men vergete echter niet, dat dezelfde lieden, die toen aan het bewind kwamen, nog slechts enkele jarert geleden wellicht verkeerden te midden van het ge peupel, dat honger leed en het moest aan zien dat de meer bevoorrechten den over vloed niet op konden. De gewelddadige dood van Lodewijk XVI bracht Engeland, niettemin het land, dat eens Karei I het schavot had doen bestijgen, in actie. Het Engelsche ministerie opende onmiddellijk met de regeeringen van het vasteland onderhandelingen om een verbond tegen den gemeenschappelyken vijand te sluiten. De Conventie wilde hen voor zijn en verklaarde reeds op 1 Februari 1793 aan Engeland en zijn bondgenoot Holland den oorlog, doch maakte daardoor Engeland de blijvende kern van de groote Europeesche confederatie tegen Frankrijk. Engeland heeft niet opgehouden de lan den, die aan dezen oorlog deelnamen, met subsidiën te ondersteunen. Van alle kanten rukten deze legers op Frankrijk aan; vanuit Spanje en Sardinië; vanuit Pruisen en de Oostenrijksche Nederlanden. Dumouriez vocht aanvankelijk gelukkig; het meeren- deel der Limburgsche en Brabantsche ves tingen viel in zijn handen, totdat een neder laag van een van zijn bevelhebbers hem tot den terugtocht noopte. De Oostenrijken toonden eens te meer gebrek aan actie; de weg naar Parijs stond voor hen open, maar zij gaven Dumouriez tijd tot den wapenstil stand, die hem in staat stelde zijn leger te reorganiseeren. De generaal echter stond met de Conventie reeds op gespannen voet, want geen bevelhebber was zijn com mando, en zelfs zijn leven zeker, indien hij niet gelukkig vocht. Deze wetenschap heeft er Dumouriez toe geleid om onderhandelin gen met de Oostenrijkers aan te knoopen, die niet minder ten doel hadden dan met de geheele Fransche macht naar den vijand over te gaan en in dienst d§r Oostenrijkers naar Parijs te trekken om de Conventie uiteen te jagen en de monarchie te her stellen. Wellicht ware het hem gelukt dit te bereiken, want de soldaten waren hem toegedaan, doch Dumouriez praatte te veel. De Conventie kwam zijn plannen op het spoor, zond commissarissen, onder wie de minister van Oorlog Bournonville. Dumou riez, begrijpende dat zijn kans verspeeld was, nam deze als gijzelaars met zich naar de Oostenrijkers, tot wie hij onder dek king van geheel een regiment vluchtte. Het zijn deze gijzelaars geweest, die later werden uitgeleverd tegen de dochter van Lodewijk XVI en Maria Antoinette en die haar het leven redden, dat de arme Dauphin in de Temple reeds had verloren. In Parijs in tusschen woedde de stryd tusschen de Girondijnen, die men de gema tigden kon noemen en de extremisten, van wie Danton en Marat de aanvoerders waren. In dezen stryd begingen de Girondijnen, niettegenstaande hun groote talenten, parle mentaire fout op parlementaire fout. Niet slechts lieten zij de oprichting toe van een Comité van algemeen welzijn, maar zij zorgden niet, dat zy daarin op behoorlijke wijze vertegenwoordigd waren. Zij waagden het tegen Marat een aanklacht in te dienen, in verband met hetgeen in de September dagen van 1792 was geschied; Marat werd natuurlijk vrijgesproken, doch het Parijsche gepeupel, dat op zyn hand was, was er nu maar al te gemakkelijk toe te krijgen om de Gironde, gelijk men het noemde te Sep- tembriseeren. Wel poogden de Girondijnen nog den toestand te redden door te trachten de Conventie naar Blois over te brengen, haar te onttrekken aan den invloed van Parijs, doch een verrader onder hen, Bar- rère, verijdelde deze poging door bemidde ling voor te wenden. Toen men er nu toe overging den bekenden revolutionair Hebert gevangen te nemen onder de aanklacht van samenspanning tegen de Conventie, ver haastte men den gang van zaken. Nadat de Girondijnen, alweer door eigen schuld, van de bescherming der politie en der politio- neele zaalopzieners waren ontdaan, viel het niet moeilijk hen te vernietigen. Op 2 Juni 1793 werd, onder den invloed van het Pa rijsche volk, het vonnis aan hen voltrokken; de Conventie besloot een 20-tal der voor- naamsten gevangen te nemen, voorzoover deze niet reeds gevlucht waren. Een lot dat later ook werd voltrokken aan de andere afgevaardigden der Gironde, die voorloopig slechts van de zittingen werden uitgesloten. Girondijnen hebben tegenover de mannen van den schrik, gelijk Danton, Marat en zijn vrienden werden geheeten, te veel toe gevendheid getoond. Zij hadden het voor beeld var£ een Charlotte Corday, uit een aanzienlijk provinciaal geslacht gesproten, moeten volgen; dat was het eenige argu ment, hetwelk in die dagen gold. Maar, als gezegd, de zwakheid, die zij tegenover hun bloeddorstige tegenstanders toonden, maakt het twijfelachtig of zij in die woelige tijden in staat waren geweest de Republiek te redden. In Frankrijk braken nu overal de onlusten uit. De ondergang der Gironde, de terecht stelling der Girondijnen bracht tal van Departementen in opstand. Bordeaux, Mar- seille, Avignon, Montpellier, Toulon, om er slechts enkele te noemen, rustten zich ten strijde. Lyon, gelijk Normandië en Bretagne waren reeds in opstand. De Girondijnen, die uit Parijs ontkwamen, onder wie Petion, stookten het vuur van den opstand aan, en wellicht zouden zij het leger der Conventie onder de onbekwame leiding van Santerre, een rijken bierbrouwer, die met Philip van Orleans zoo'n belangrijke rol te Parijs speelde, hebben verslagen, ware het niet dat zij den royalist, Generaal Wimpffen aan het hoofd daarvan hadden gesteld. Zoo leed de Girondijnsche opstand schipbreuk, gelijk ook de opstand in de Vendée, tusschen Loire en Charente gelegen, door gebrek aan be kwame aanvoerders tot niets leidde. Onge twijfeld, het is degenen, die in die dagen de leiding in Frankrijk hadden, mede'geloopen; veelal zyn zij gered niet door eigen be kwaamheid, doch door de fouten hunner tegenstanders. Dat neemt echter niet weg, dat een Carnot een geweldige werkzaam heid ontwikkelde en terecht ook door het nageslacht voor zijn groote organisatorische gaven is geëerd, dit te meer, waar hij zich in het algemeen ver heeft gehouden van de bloedige tooneelen in de hoofdstad. De op volgers van Dumouriez konden weinig suc ces behalen; al spoedig lag Frankrijk op nieuw voor de bondgenooten open. Toen zijn Hoche, Keilerman, Jourdan, Moreau e.a. revolutionaire generaals gekomen, die met hun slecht bewapende, slecht geoefende, slecht onderhouden troepen wonderen ver richtten. Terzelfder tijd dat een Bonaparte den opstand in Toulon bedwong en Kleber Nantes en de Vendée beheerschte. Het was het Comité van algemeen welzijn, bestaande uit tien leden, dat het land met onbeperkte macht regeerde. De Conventie zelve had haar macht uit handen gegeven; zond het Comité een Commissaris naar eenig Departement, dan was hy er dictator met onbeperkte volmacht. Robespierre, die zich aanvankelijk op den achtergrond had gehouden, nam de leiding van dit Comité op zich. Hij was inderdaad een toonbeeld van deugd in het particuliere leven en als zoodanig oppermachtig bij het gepeupel, dat het hem vergaf, dat hij zijn kleeding verzorgde. Danton was vrijwillig eenigs- zins op den achtergrond getreden, en ver trouwde op zijn welsprekendheid, zoodat hij zelfs de militaire hulp van een Westerman, die juist de Vendée hadden ten onder ge bracht, afwees. Robespierre werd door de aanklacht van Charlotte Corday van den vreeselijk Marat ontslagen; langzaam maar zeker rijpte bij hem en by zijn vrienden de St. Just en Couthon de gedachte om ook Danton, Desmoulins en de zijnen terzijde te zetten. Hevig was de tirannie die zij uit oefenden; niet alleen Marie Antoinette moest het schoone hoofd op het schavot verliezen, maar bijna een ieder, tegen wie wat in te brengen viel en die tot dusver was ge» spaard, viel onder de guillotine, het werk» tuig, uitgevonden door den dokter van dien naam, die bij de eed in de Kaatsbaan zulk een belangrijke rol had gespeeld. Philip van Orleans, die den naam van Philip Egalité had aangenomen, viel gelijk Mevrouw Ro land; Bailly viel gelijk Barnave en tal van andere voortreffelijke mannen. Maanden achtereen hield dit schouwspel aan; de re volutionaire rechtbank vergaderde in het openbaar en sprak dientengevolge slechts doodvonnissen uit; de openbare aanklager, de beruchte Fouquier Tinville was de groote machthebber. Alles werd veranderd, het munten-, maten en gewichtenstelsel tot een heid gebracht; de tijdrekening gewijzigd, de oude namen van maanden en dagen afge schaft. Het nieuwe jaar begon met 22 September 1792, den dag waarop de natio nale Conventie was bijeengekomen en de Republiek had uitgeroepen. Ook zy had een eigen Grondwet gemaakt, die het echter tot niet meer dan een afkondiging heeft ge bracht en in de geschiedenis van Frankrijk nauwelijks een rol heeft gespeeld. Het zijn niet het minst Danton en zijn vrienden ge weest, die bij deze tooneelen een rol van beteekenis hebben gespeeld. Al spoedig ging nu de strijd in de Con ventie tegen Robespierre en Danton, en de laatste bemerkte te laat en tot zyn schade, dat hij het terrein aan den eerste had over gelaten. Een reden tot in beschuldiging stel ling was in die dagen al spoedig gevonden. Op 31 Maart 1794 bracht St. Just de beschul diging tegen de hoofden der Cordeliers in. Zij heetten medeplichtig aan de misdaden van Dumouriez, den Hertog van Orleans, e.a. Maar Danton beheerschte met zyn ge weldig stemgeluid, zijn leeuwenmanen en zijn welsprekendheid de revolutionaire recht bank zoozeer, dat zelfs de macht van Fouquier Tinville te kort schoot. Toen dreven Robespierre en de zijnen in de Con ventie door, dat de beschuldigden zonder verder verhoor zouden worden veroor deeld en op 4 April vielen de hoofden van Danton en Desmoulins, de laatste, ondanks de misdaden, waaraan hij medeplichtig is, toch een der meest aantrekkelijke figuren, die de Fransche revolutie gekend heeft. Het is bekend dat Danton voorspelde dat met hem de vrijheid stierf; het is bekend, dat hij Robespierre zijn spoedig einde voorspelde!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3