gezinsretours bij de spoorwegen. kabinetscrises vroeger en nu. De voorgeschiedenis der kabinetscrisis. Onderwijs en Sociale Zaken wilden niet opnieuw bezuinigen. Familiebezoek wordt vergemakkelijkt. Projectiel bij demonteeren ontploft. Monteur gedood. Meisje tegen auto geloopen. Kort daarop overleden. EENS PTO'NI'ERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS TWEEDE BLAD Over de ontwikkeling van de moei lijkheden in den boezem der regeering, welke tenslotte tot het aftreden van het kabinet hebben geleid, wordt uit parlementairen kring gemeld, dat mi nister-president Colijn zijn ministers had verzocht tijdig een voorloopige begroo ting voor 1940 op te maken, aldus het R. Nwsbl. Het bleek toen, dat er een tekort op de rijksbegrooting 1940 zou zijn van 37 millioen. Toen mr. de Wilde was afgetreden, was de indruk, dat het zeer zeker mo gelijk zou zijn dit geraamde tekort te kunnen wegwerken. Ook de minister president leek tot overeenstemming met zijn ministers te komen. Er zijn toen besprekingen geopend over de financieele kwestie. Daarbij nam minister van Dijk het standpunt in, dat de begroo ting van Defensie, gezien het dringende karakter der landsverdediging, eer te krap dan te ruim was opgemaakt. Minister Slote- maker de Bruine bleek eveneens niet ge neigd op zijn begrooting te bezuinigen. Dus restte als eenig „gelduitgevend" departe ment nog Sociale Zaken. Ten aanzien van dit departement zij eraan herinnerd, dat na het aftreden van minister de Wilde minister-president Colijn in de Kamer gewaagde van nieuwe uitgaven, waartegen minister de Wilde bezwaren zou hebben gehad. Toen minister Romme zijn voorloopige begrooting indiende, bleek ech ter dat hij aan een lager eindcijfer kwam dan in 1939. Het verschil bedroeg ongeveer 5 millioen. Dit is hieruit te verklaren, dat ook de werkloosheid aanmerkelijk was teruggeloopen. Daar zoowel Defensie als Onderwijs be zuiniging afwezen, werd op minister Romme aar.drang uitgeoefend zijn begrooting ver der omlaag te schroeven. In het geheel schijnt het om een bedrag van ongeveer 15 millioen geloopen te hebben. De minister van Sociale Zaken bleek in principe wel geneigd, aan verdere bezuinigng gehoor te geven en nogmaals werden de ramingen herzien. Over de verdere voorstellen van mi nister Romme is het echter niet meer tot een bespreking gekomen in het kabinet, daar toen een andere kwestie rees, welke het financieele ging overheer- schen. Zonder verder op details in te gaan, verlangde min.-president Colijn n.1. van den minister van Sociale Zaken, dat allerlei maatregelen niet zouden worden doorgevoerd. We noemen o.a. de invoering van het staat-van-dienst boekje en de jeugdregistratie. Zoo daar aan niet werd voldaan, moest er bezui nigd worden op steunnormen en werk verschaffingsuitgaven. Minister Romme heeft hierin gezien een aantasting van het principe, dat door het kabinet als een der hoofdtrekken van het regeeringsbeleid was aanvaard, n.1. het op gelijke wijze verzorgen van de landsverde diging en van de werkloosheid -.trijding. Naar zijn meening voerden de eischen van dr. Colijn tot de conclusie, dat de premier de werkloosheidsbestrijding bij de lands verdediging achterstelde, hetgeen een aan tasting beteekende van het werkprogram der regeering, Minister Romme weigerde daaraan mee te werken en werd daarbij door de andere katholieke ministers ge steund. Aldus heeft minister-president Colijn ge constateerd, dat over de voorloopige begroo ting geen overeenstemming viel te bereiken. Van het oogenblik af, dat laatstbedoelde eischen aan Sociale Zaken zijn gesteld, is over de financieele kwestie in het kabinet niet meer gesproken. Met ingang van Vrijdag 7 Juli 1939 zullen gezinsretours verkrijgbaar zijn aan de stationsloketten en bij de reis- bureaux, die spoorkaartjes afgeven. Zij zijn voor de tweede en derde klasse verkrijgbaar voor 5 tot en met 9 tezamen reizende personen, dus ook voor kleine gezelschappen, die zoowel de heen- als de terugreis tezamen af leggen. Zij worden op naam gesteld. De invoering van het gezinsretour is de derde maatregel, welke in korten tijd door de directie der N. S. is genomen om te komen tot een tariefsverlaging. Hiermede wil de directie als het ware openlijk de- monstreeren, dat hoe meer vervoer de spoorwegen krijgt te verwerken, dit ten goede komt aan het publiek in het alge meen, dat gebruik maakt van dit nationale vervoersmiddel door een verder doorge voerde tariefsverlaging. Deze derde maatregel zal speciaal een tegemoetkoming beteekenen voor de groote gezinnen, waarvan de kinderen den leeftijd van 10 jaar reeds hebben overschreden. Zooals bekend is, reist een kind beneden de 4 jaar voor niets, terwijl voor een kind beneden de 10 jaar half geld betaald dient te worden. Natuurlijk zal het voor velen op den duur niet gemakkelijk zijn te bepalen op welke wijze men het goedkoopst gebruik zal kun nen maken van de spoorwegen. In dit op zicht kan men volledig rekenen op de ser vice der spoorwegen, omdat de ambtenaren aan de loketten dit voor ieder geval afzon derlijk met de grootste welwillendheid zul len uitzoeken, zoodat men zich daarvover geen kopzorgen zal behoeven te maken. De biljetten behoeven niet tevoren te worden besteld, doch worden op aanvraag onmiddellijk verstrekt. Geldigheid. De gezinsretours hebben denzelfden geldigheidsduur als gewone retours, hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsre tours die tusschen 7 Juli en 7 Augustus genomen worden, een maand en die op 7 Augustus en later genomen, tot en met 5 September 1939 geldig zijn. Met ingang van 5 September 1939 wordt de geldigheid een dag, indien genomen op Maandag tot en met Vry- dag en 3 resp. 2 dagen, indien genomen op Zaterdag resp. Zondag (weekeind- gezinsretours). Met de gezinsretours wordt beoogd de binnenlandsche verplaatsing van gezinnen te vergemakkelijken, bijv. door familiebe zoek. Zij zijn dus niet geldig in de D-trei- nen en in enkele andere belangrijke trei nen, die voornamelijk het internationale verkeer bedienen. De besparing bij het gebruik van gezins retours komt neer bij vervoer van 5 perso nen op 8 procent en van 9 personen op 14 procent. De gezinsretours zijn behalve voor ge zinnen ook voor niet in gezinsverband rei zende groepen van 5 personen verkrijgbaar. Zij worden gesteld op naam van den aan vrager die het van zijn handteekening moet voorzien. Men behoeft niet op te geven met welke treinen gereisd zal worden. Zooals bekend was dit wel het geval bij het ge bruiken van gzelschapsbiljetten. De heen- cn terugreis moeten gezamenlijk afgelegd worden. Beide mogen binnen den geldig heidsduur op alle stations onderbroken worden. De op een gezinsretour reizende personen dienen in den trein zooveel mo gelijk bij elkaar plaats te nemen en moe ten gezamenlijk door dezelfde uitgangscon trole gaan. De gezinsretours worden niet afgegeven naar de Nederlandsch-Duitsche of Neder- landsch-Belgische grenspunten. Hoewel prof. Goudriaan in zijn uiteen zetting op de laatste persconferentie van oordeel was, dat de consument conservatief is en het meestal maanden, soms jaren duurt er een tariefsverlaging door het pu bliek volkomen gerealiseerd wordt en vrucht draagt in den vorm van een ver meerdering van het vervoer, ligt het toch voor de hand, dat de laatste ingevoerde ta riefswijzigingen van dien aard zijn, dat men gerust kan aannemen, dat reeds dit jaar ongetwijfeld de invloed hiervan op het vervoer merkbaar zal zijn. Een monteur, wonende aan den Vaartweg te Bussum, had van een zijner klanten een projectiel, vermoedelijk een handgranaat gekregen om te onderzoeken wat voor een voorwerp dit was. De sergeant-monteur Oudekeizer die bij den monteur inwoont, onderzocht het projectiel. Bij het demonteeren vloog het uit elkaar. De sergeant werd tegen den grond geworpen en bleef zeer ernstig gewond met ingedrukte borstkas liggen. Hij werd naar de St. Gerardus Majella- stichting overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De monteur kwam er met wonden aan het gelaat af. Gistermiddag is het achtjarig dochtertje van de familie B. te Wassenaar bij het over steken van den Rijksstraatweg nabij de Maaldrift tegen een passeerende personen auto uit Leiden geloopen. Het meisje kreeg daarbij ernstige verwondingen en overleed kort na het ongeluk. DE KONINGIN OP DE „ORANJE". Gistermiddag heeft de koningin met haar gevolg een bezoek gebracht aan de nieuwste aanwinst der Nederlandsche koopvaardijvloot, het m.s. „Oranje", liggende te Amsterdam aan de etablisse menten der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Javakade. Op de kade voor de ligplaats van het schip werd de koningin ontvangen door den heer J. F. van Hengel, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die bij het aan boord komen van het hooge gezelschap ka pitein A. B. Potjer aan haar voorstelde. In de hall der eerste klasse werden ver volgens de heer D. Goedkoop Dzn., direc teur der Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij en A. F. Bronsing, directeur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de koningin voorgesteld, waarna men een tocht maakte door het schip. De koningin toonde zich zeer voldaan over het bezoek en uitte herhaalde malen haar waardeering over het fraaie schip. Na een bezoek van ruim een uur vertrok de konin gin te 6.35 uur per auto naar Soestdijk. BOUGIES :N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171' TELEFOON 3 1.3 0 8 .(4 L U N E NJ DE VERTEGENWOORDIGING VAN ONS LAND TE LONDEN, BERN EN OSLO. Naar de Staatscourant van gister meldt, is aan mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij het Britsche hof, op zijn verzoek met ingang van 16 Sept. 1939 eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomatieken dienst aan H.M. de koningin en aan den lande bewezen zeer belangrijke en langdu rige diensten. Voorts wordt ons thans van bevoegde zyde bevestigd dat graaf van Limburg Sti rum te Londen zal worden opgevolgd door jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduy- nen, eertijds gezant te Praag en vervolgens chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van buitenlandsche zaken. Naar wij verder vernemen kan eerlang de benoeming worden tegemoet gezien tot ge zant te Bern van mr. E. N. van Kleffens, thans chef der afdeeling diplomatieke za ken, terwijl mr. dr. G. A. Scheltus, thans zaakgelastigde der Nederlanden te Oslo, weldra als gezant in Noorwegen zal worden geaccrediteerd. WERKLOOZEN GEARRESTEERD. Diefstal van motoronderdeelen. Amsterdamsche rechercheurs hebben gisteravond op de weklijksche automarkt, welke op het Amstelveld te Amsterdam wordt gehouden, twee Amsterdamsche werk- loozen van ongeveer twintig jaar gear resteerd, die er van verdacht worden zich schuldig te hebben gemaakt aan, diefstal en heling van motoronderdeelen. Enkele weken geleden werd aan hetzelfde bureau aangifte gedaan van diefstal van deze onderdeelen. De recherche hield derhalve en zoo ge bleken is met succes een oogje in het zeil op de verschillende handelsplaatsen. De eigenaar heeft de onderdeelen herkend. De arrestanten hebben echter geen bekentenis afgelegd. Zij zyn voorloopig ingesloten. BW HET OVERSTEKEN DOOF AUTO GEGREPEN. Gisteravond is de 62-jarige wielrijder G. Rabe, wonende te Amsterdam, bij het over steken van den nieuwen provincialen weg nabij Ouderkerk aan den Amstel door een personenauto gegrepen en tegen den weg gesmakt. De man liep hoogst ernstige ver wondingen op en overleed enkele oogenblik- ken na het ongeluk. Per ziekenauto van den geneeskundige diest werd het lichaam naar een der hoofdstedelijke ziekenhuizen ver voerd. DUBBELE BOERDERIJ TÓT DEN GROND TOE AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks zes uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de aan den Oosterdijk tusschen Enkhuizen en An- dyk staande dubbele boerderij, bewoond door de gezinnen J. en A. Mantel. Hoewel de motorspuit van Enkhuizen spoedig ter plaatse was, viel aan behouden van het brandende perceel niet meer te denken. De bewoners en de buren slaagden er in een groot deel van den inboedel in veiligheid te brengen. De boerderij brandde tot den grond toe af. OPROEP DER LANDBOUW ORGANISATIES EN VAN DEN N. T. B. Het Koninklijk Ned. Landbouw-comité, de Ned. r. k. boeren- en tuindersbond, de Ned. chr. boeren- en tuindersbond en de Nederlandschen tuindersbond doen een dringend beroep op alle werkgevers in ons Nederlandsche tuindersbond doen een om voor zoover dat in hun vermogen ligt in hun bedrijf maatregelen te tref fen, waardoor wordt verkregen, dat hun onder de wapenen geroepen arbeiders, voor zichzelf en hun gezin, zoo weinig mogelijk nadeel zullen ondervinden van het feit, dat zij in het belang van de landsverdediging uit hun werkkring en uit hun gezin zijn geroepen. Met voldoening hebben deze organisaties van verschillende kanten verndmen, dat vele werkgevers zich reeds voorgenomen hebben om hun onder de wapenen geroe pen arbeiders weer direct in dienst terug te nemen indien de regeering den tijd ge komen acht hen weer naar hun haardste den te kunnen laten terugkeeren. Zij doen een beroep op alle werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf tot soort gelijken maatregel te willen besluiten. Onderlinge oneenigheid een uitzondering. De oorzca1' van de huidige kabinets crisis behoort in ons staatkundig leven tot de groote uitzonderingen. Sinds 1849, toen in Nederland het eerste aan de volksvertegenwooidlging verantwoorde lijke ministerie optrad, zijn slechts twee gevallen aan te wijzen, waarin een con flict in den boezem van het Kabinet tot aftreden van alle ministers tegelijk leidde. Men moet zeer ver in onze parlemenlaiie geschiedenis teruggaan, wil men eeniger- mate analoge on standigheden aantreffen. Doch dit staat vast: financieele tegenstellin gen in het kabinet hebben nimmer tot uit eengaan genoopt. Zoodat hetgeen thans de politieke gemoederen zoozeer beroert, zon der eenigen twyf"l een unicum is. Bestudeering van den loop onzer parle mentaire geschiedenis doet opmerkelijke dingen zien. Allereerst, dat in veel vroegei jaren kabinetsmoeilijkheden veel vaker voorkwamen dan in later tijd en dat er juist in den loop van deze eeuw veel meer stabiliteit kwam in de regeering. Sinds 1918 hebben wij uitgezonderd het Crisis kabinet aanhoudend rechtsch aan het be wind gezien, al was dat wel eens onder „extra parlementaire" verhoudingen. En sinds 1901, toen het ministerie-Kuyper optrad, waren het vrijwel steeds de ver kiezingen, welke een eind maakten aan het regime van een kabinet. Zeker, ook conflicten met de volksvertegenwoordiging kwamen voor, doch maar zelden. In 1908 ging het kabinet-de Meester heen door ver werping der Oorlogsbegrooting en in 1925 verloor dr. Colijn als leider van zijn eerste ministerie het pk' door de aanneming der bekende motie-Kersten. De Kamer-ontbin ding van 1933 beteekende tenslotte meer vervroegde verkiezingen. Jhr. Ruys de Bee- renbrouck wist van 1918 tot 1925 als premier aan het bewind te blijven, een record. Het was alleen mr. Heemskerk Azn., die het als premier langer dan vier jaren had uitgehou den, namelijk van 1883 tot 1888. Van de 33 kabinetten, welke ons land sedert 1849 heeft gehad, zijn er niet heel veel, die het vier jaren uithielden. De meeste vielen reeds eerder, wat vroeger meer mogelijk was vanwege de tweejaarlijksche verkiezingen voor de Tweede Kamer. Neer- lands kortste kabinet dateert van 1866. Pre mier Fransen van de Putte kwam 10 Febr. aan het bewind en trad af op 1 Juni daar aanvolgend. Dit „record op de korte baan" wordt benaderd door dr. Colijn, die met zijn in 1925 gevormde eerste kabinet begin 1926 moest heengaan. Ons land kent sedert 1849 33 kabinetten. Als dr. Colijn slaagt, zal hij dus het 34ste kabinet hebben gevormd. Van die 33 minis teries zijn er 16 heengegaan vanwege con flicten met de Kamers. Dat zijn dus eigen lijk de „normale" conflicten! Ze liepen om verlies van vertrouwen, verwerping van wetsontwerpen of aanneming van moties of amendementen, welke de regeering onaan nemelijk achtte en dergelijke. Ongeveer tien kabinetten zijn „in alle vriendschap" heen gegaan, doordat de verkiezingen een ander bewind deden optreden. Uitzonderings-gevallen mogen genoemd worden het heengaan van het Kabinet- Cappeyne van de Capello in 1879, omdat de Koning weigerde, mee te werken aan een door den premier noodzakelijk geachte Grondwetsherziening, Z. M. meende, dat er eerst een vooronderzoek moest worden ge daan. Trouwens, ook de val van het eerste kabinet-Thorbecke, in 1853, vanwege de Aprilbeweging, wortelde in een eigenmach tig optreden van de Kroon, maar evenzeer was er ongenoegen met de volksvertegen. Wvl?d?rntrekt speciaal de aandacht het heengaan van het ministerie-Röell, in 1879, Ïat de nieuwe Kieswet moest worden in- En tenslotte was „nieuw het ver- «-Buy, onder h« motto: ,.T«k «rttodW Mv>||eii De twee gevallen, waarin het kwam tot een breuk tusschen Kabinetsleden onder ling, dateeren reeds van tientallen jaren gd!werste maal deed zich voor bij het heengaan van het ministerie Van Hall-Van Heemstra, in 1861, en betrof een geschil aangaande het voorzitterschap van den mi- "'b? Koninklijk Besluit van 23 Februari 1860 werd de „nieuwigheid" van president minister ingevoerd De eerste premier in ons land werd de in onze parlementaire ge schiedenis zoozeer bekende mr. Floris Adriaan van Hall, de knappe financier, de man, die eens ons land uit groot geldnood redde door een leening-met-een-stok-achter- de-deur. A Echter zijn medeministers gingen op den duur met dit soort premierschap niet ac- coord, wat ten gevolge had, dat mr. Van Hall ontslag vroeg en verkreeg. Het tweede geval betrof het tweede mi- nisterie-Thorbecke. De minister van Kolo niën, Fransen van de Putte, wilde het In dische Wetboek van Strafrecht by Konink lijk Besluit invoeren, doch Thorbecke wenschte zulks bij de wet te doen. Toen Van de Putte toch trachtte door te zetten, ging Thorbecke heen. Kabinetten kwamen en gingen. De wijze waarop in ons land een kabinets crisis wordt opgelost, is ongetwijfeld on derhevig geweest aan een vrij langdurig groeiproces. Niet dadelijk, na de invoering van de ministerieele verantwoordelijkheid, in 1849, is er steeds rekening gehouden met den in de Tweede Kamer tot uitdruk king gebrachten volkswil. De klassieke strijd tusschen Kroon en volksvertegen woordiging van 1866—1868, toen de Tweede Kamer bijna tot driemaal toe gestraft werd met ontbinding, is in deze het groote voor beeld. Voorts is er geweest het tweede mi nisterie-Heemskerk (18741877), dat con servatief was, hoewel de Kamer een groote liberale meerderheid bezat. In 1908 stelde mr. Th. Heemskerk een rechts Kabinet samen met een linksche Ka mer. Doch er bestond goede verwachting, dat de snel op handen zijnde Kamerverkie zingen een rechtsche meerderheid zouden brengen, wat ook inderdaad geschiedde. Doch overigens en vooral na 1877 is het bij goede parlementaire gebruiken geble ven. Toen in 1888 voor het eerst een rechts- sche meerderheid in ons parlement optrad, verscheen aanstonds Neerlands eerste rechtsche ministerie, n.1. dat van Mackay. En bij het omgaan in 1891 kwam aanstonds de liberaal Van Tienhoven aan bod. In 1901 weer de rechtsche Kuyper, in 1905 de linksche De Meester, in 1909 weer een man van rechts. De eenige uitkomst in geval van een fei telijk onmachtige Kamer is eigenlijk het zaken-kabinet dat langs de gevaarlijke principieele klippen tracht heen te reilen en alleen die zaken behartigt, waaromtrent een meerderheid te verwachten is. Dat xoo'n ministerie toch wel de sympathie des volks kan hebben, bewees het kabinet-Cort van der Linden, 1913—1918, doch de zeer bij zondere tijdsomstandigheden, waaronder T moest werken, zijn daaraan niet vreemd. Mr. Corts schepping is overigens een groo te uitzondering gebleven, al kreeg het in- termezzo-kabinet-De Geer, 1926—1929, ook wat gemengde samenstelling, doch dit mi nisterie was tenslotte eveneens een unicum. (Rott Nw.-blad). Voorts zijn reeds door tal van werkge vers maatregelen getroffen om aan de ach tergebleven gezinnen van hun onder de wapenen geroepen arbeiders een toeslag te verleenen op de van rijkswege toegekende kostwinnersvergoeding. De hierbedoelde koswinnersvergoeding blijft in zeer vele gevallen belangrijk bene den het loon, dat door de betrokken gezin nen van de onder de wapenen geroepen ar beiders moet worden gederfd, waardoor de ze gezinnen, naast het offer van het afwe zig zijn van gezinshoofd en kostwinner, ook nog financieel in een ongunstiger positie zy gekomen. Zij sporen alle werkgevers daarom aan, om indien eenigszins mogelijk de achtergebleven gezinnen een toeslag op de kostwinnersvergoeding te verstrekken, waardoor de offers, die deze gezinnen in het belang van de landsverdediging moe ten brengen, althans eenigermate worden verlicht. Deze aansporing wordt gegeven, mede daar bekend is, dat de minister van defen sie heeft goedgekeurd, dat eventueele toe slagen van werkgeverszijde op de kostwin nersvergoeding, niet op de kostwinners vergoeding in mindering mogen worden gebracht. „HIER IS DAT ONGELUK GEBEURD". ®n*uto reeds tegen boom. Men meldt uit Sneek aan de Telg Veertien dagen geleden reed op een Maandagmorgen in de buurt van Deersum een auto tegen een boom. Twee heeren W kwamen om het leven. Thans blijkt, dat het ongeluk, dat deze week in den nacht van Zondag op Maandag op bijna dezelfde plaats is gebeurd, eigenlijk een gevolg is van het eerste. De inizttenden spraken namelijk, toen zij Deersum naderden, over het geval-W. On willekeurig keek men naar den boom met het gevolg, dat ook K. een oogenblik later tegen een boom opbotste. De bestuurder, die in het St. Anthonius- ziekenhuis werd opgenomen, is ernstig aan het hoofd gewond. Hij is nog altijd niet tot bewustzijn gekomen. VERKIEZING VAN GED. STATEN IN OVERIJSSEL. In de heden gehouden zitting van pro vinciale Staten van Overijssel is de samen stelling geschied van het college van Ge deputeerde Staten. Alle thans zitting-hebbende leden wer den herkozen n.1. de heeren J. J. Beuken kamp, a.r.; mr. J. C. Th. Resius, lib. staats partij; mr. dr J. W. Schneider, r.k.; R, J. J. M. Teilegen, r.k.; Jos. E. Vogt, s.d.a.p.; mr. D. te Winkel, c.h. en J. Weikamp, c.h. bui tengewoon lid. DE VERVANGING VAN WERKENDE DIENSTPLICHTIGEN. Op vragen van den heer van Veasem over vervanging van de werkende dienst plichtigen door werkloozen, heeft de nister van defensie o.m. geantwoord, z.i. noch de letter, noch de geest van 23 der dienstplichtwet hier in den staat. Het is niet juist, dat de verdediging der grenzen in de eerste plaats aan werk loozen wordt opgedragen. 15'7% van het aantal opgeroepenen is werkloos. De voor stelling als zou de oproeping van de werk* loozer een discriminantie van de beveili gende taak beteekenen omdat dan „elke andere arbeid" den voorrang zou hebben boven de militaire taak, is onuist. Dat een soort remplaganten-stelsel zou worden inge voerd, is niet juist omdat van een persoon lijke vervanging geen sprake is, terwijl» wanneer zulks noodig wordt geacht óók de vervangen dienstplichtige weer kan wor den opgeroepen. JONGEMAN VERDRONKEN. Vanochtend is te Heeg (Fr.) de M-jer»l* G. Eier te water geraakt en verdronken* was op weg naar zjjn werk b(j L»*' horsts touwfabrieken te Sneek, en me*»'* om daar te komen, gebruiken maken v»n een bootje. Vermoed wordt, dat de jongeman oor geslagen is en in de modder gestikt. °m70„nenden hebben Seen hu.f*«*W gehoord. E. was ongehuwd semtge mi- dat art weg

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6