Japan tracht de baas te worden. Spoct WEK UW LEVER-GAL OP Donald, adviseur van Tsjiang Kai-sjek over het nieuwe China. Toenemend Japansch pessimisme ten aan- der besprekingen te Tokio. zien Een onderhoud, tijdens een bezoek aan Java. Er wordt reeds met verdere maatregelen bedreigd. Engeland en Rusland protesteeren. Churchill in het kabinet? Slowakije ontevreden. De schatkist bijna leeg. Betoogingen tegen kardinaal Innitzer. TWEEDE BLAD Geheel onverwacht heeft de bekende ad viseur der Chineesche regeering, W. H. Donald, een kort bezoek aan Java gebracht. Tijdens zijn verblijf te Soerabaja had een vertegenwoordiger van het Soerabajasch Handelsblad een onderhoud met hem, waar aan het volgende is ontleend: Japan heeft een nieuw China doen ont staan, een China, dat meer en meer zich één gaat voelen. Als Japan het verzet thans niet kan neerslaan, zal het te laat zijn. Toen de Japanners China binnendrongen, realiseer den zij zich niet de kracht van den geest, welke in China is ontwaakt. Zij dachten de bevolking schrik in te boezemen, met hun gruwelijke luchtbombardementen haar te demoraliseeren, doch zagen hierbij over het hoofd, dat de millioenenmassa van China getraind is den dood in het aangezicht te zien. Zij kent den dood bij millioenen; hon gersnood, overstroomingen, burgeroorlog, banditisme, zij vroegen hun deel, dat zonder morren werd gegeven. In de provincie Szesjoean kwamen van het ontstaan der republiek tot ongeveer 4 jaren geleden 420 burgeroorlogen voor. Over het geheele land is de bevolking ge wend aan lijden, gewend uit het brandende huis te vluchten voor de geweren van plun deraars of veroveraars. Dit volk is niet meer te verschrikken door de ellende van den oorlog. Wanneer het luchtbombardement haar huizen heeft vernield, delft zij de doo- den uit de puinhoopen op, bundelt na de be grafenis de schamele have en goed en trekt verder. Zij klaagt nooit, zij zwijgt. Mil lioenen zijn uit de vlakten van het Oosten ge vlucht en trokken Westwaarts, waar gefor ceerd door Japan een nieuw China wordt opengelegd en een nieuwe natie in wor ding is". Het bombardement van Tsjoengking. Nog diep onder den indruk vertelde de heer Donald van het luchtbombardement van Tsjoengking, dat in het begin van Mei plaats greep, het wreedste en moorddadigste in het conflict met Japan. Het was een ver schrikkelijke poging om het moreel van de stad, die de zetel van Tsjang Kai Sjek is, te vernietigen. Meer dan tienduizend mannen, vrouwen en kinderen werden bij dit bom bardement gedood. Met de bommen werden pamfletten uitgeworpen, waarin gewaar schuwd werd, dat de steden, waar Tsjang Kai Sjek zijn verblijf zou kiezen, van de aarde zouden verdwijnen. Het heeft niet mogen baten. Toen de maarschalk en mevrouw Tsjang Kai Sjek den volgenden dag de geteisterde wijken bezochten, betuigde de bevolking spontaan haar eerbied en liefde. Tien dagen heeft het geduurd voordat de laatste dooden uit het puin waren opgegra ven; padvinders en leden van het meisjes- gilde brachten de weezen bij elkaar en leid den ze naar veiliger plaatsen. In één linie, die meer dan 1 J4 mijl lang was, waren de Japansche bommenwerpers over de stad ge vlogen. Intelligent als de bevolking is, heeft zij zich in streken, waar meerdere bombarde menten plaats vinden, aan de situatie aan gepast. Aan de positie van de vliegtuigen kan zij zien of het tijd wordt om een veilige schuilplaats op te zoeken. Het valt daarbij op met welk een rust en kalmte zij hare waarnemingen verricht: waar zulks moge lijk was, heeft zij schuilloopgraven aange^ legd. De ontwikkeling van West-China. Een van de belangrijkste gevolgen van de Japansche invasie is de openlegging en ontwikkeling van WestChina. Met inspan ning van alle krachten wordt een groot wegennet aangelegd. De bevolking, bezield door de nationale gedachte, heeft bij den wegenaanleg geweldige prestaties geleverd, waarbij weinig meer vergoeding kon wor den gegeven dan voeding en onderdak. Waar vroeger onbewoonde vlakten waren en woestenijen, verrijzen thans de nederzettin gen en boerderijen van de Chineesche vluchtelingen uit Oost-China. Waar vroeger zelfs geen ossenwagen kon rijden, snellen thans de vrachtauto's en autobussen voorbij. Het volk van China is nog gehecht aan oude gebruiken en tradities en zeer conser vatief. Een nieuwe geestelijke beweging is echter ontstaan, een beweging, waaraan mevr. Tsjang Kai Sjek een groot deel van haar krachten wijdt. Zij wordt genoemd „De nieuw-leven-beweging", waarvan de leider Rev. Geo. Sherpherd is. Zij beoogt de geestelijke ontwaking van het volk, het ont wikkelen van het verantwoordelijkheidsge voel, dat door de patriarchale verhoudingen werd geremd, verlichting en bijbrenging van kennis en openstelling voor de resultaten van Westersche kennis en techniek. Voorat voor de ontwaking en vrijmaking van de vrouw ijvert „Madame". Door haar be moeienissen werden 30.000 vrouwelijke tex- tielarbeidsters uit Hankou naar de emigra- tiegebieden van West-China overgebracht om zich daar 'n beter, menschwaardiger be staan te verschaffen, waarbij op eigen kracht moet worden gedreven. Uit alle deelen van het land trekken Chineesche meisjes naar Tsjoengking, om door mevr. Tsjang Kai Sjek getraind te worden voor een opvoedende en helpende taak in China. China is onoverwinnelijk. Op de vraag, hoe hij zich den afloop van den oorlog dacht, antwoordde de heer Do nald: China heeft 470 millioen inwoners en zelfs al zouden de Japanners er in slagen om 70 millioen menschen te dooden met hun bom bardement, dan nog blijft 'n massa van 400 millioen over. Die is onoverwinnelijk. Het Chineesche leger telt thans ongeveer 180 divisies, het moreel en de vechtcapaciteit zijn beter dan ze ooit zijn geweest, terwijl die der Japanners, die gedacht hadden. China in twee maanden te onderwerpen, minder worden. Het militair nuttelooze bombarde ment van Tsjoengking was een uiting van machteloosheid. De guerrilla-krijg is mees terlijk georganiseerd. Elke luchtaanval wordt met twee guerrilla-aanvallen beant woord. De oorlogsberichtgeving der Japan ners is geheel op de voorlichting van het eigen volk ingesteld, dat niets mag weten van den waren stand van zaken. Kort ge leden verscheen een bericht, dat een ge heel Chineesch legerkorps was omsingeld, terwijl zij in feite door de Chineesche troe pen waren teruggedreven. Een bericht van eenige dagen later van dezelfde plaats ver meldt eenvoudig: „dat de aanvallen op den vijand werden voortgezet". Toen de vraag werd gesteld, hoe dit alles wordt gefinancierd, lachte de heer Dona en zeide, dat hij het ook niet wist en lijk reeds een paar jaar op een krach wach - te. Zijn respect voor den minister van finan ciën groeit daarom steeds en in den laatsten tijd gelooft hij ook niet meer aan een débacle. Ten aanzien van de diverse vredes pogingen zeide Donald, dat elke Chi neesche regeering, die vrede zou willen sluiten terwijl de Japanners nog China zijn, weggevaagd zou worden. Verschillende vredespogingen zijn ïeeds van Japansche zijde ondernomen, danks het bericht, dat zij niet met Tsjang Kai Sjek willen onderhandelen. Italië, Duitschland, zelfs de marionet ten-regeering te Nanking en als hekken sluiters de Engelschen, werden verzocht om als bemiddelaar op te treden, zondci succes. Volgens Havas toonen Japansche kringen te Tientsin een toenemend scepticisme ten opzichte van het resul taat der a.s. Britsch-Japansche confe rentie in Tokio. Sommigen gelooven, dat de conferentie reeds den eersten dag verdaagd zal worden, het geen een integrale blokkade van de Britsche concessie tengevolge zou heb ben en wellicht nog andere maatregelen om aanvaarding door Groot-Britannië van de eischen der Peiping-regeering af te dwingen. Het aan de Japanners toebehoorende dag blad Joenpao dreigt de Britsche autoriteiten zelfs met de mogelijkheid van een militaire De Japansche wachtposten aan dc toegangen tot de Britsch-Fransche con cessie te Tientsin waren Maandag wederom veel strenger en de toevoer van aan bederf onderhevige levensmid delen was bijna even gering als tijdens het hoogtepunt van de afsluiting. Een melkboer, die poogde 200 fles- schen melk naar de nederzetting te brengen, moest vijf uur wachten. Vervolgens moest hij groote kannen halen en de flesschen hierin overgieten en weer vullen. Gedurende dezen tijd was de melk zuur geworden door dc groote hitte. Voorbereidingen worden getroffen tot het houden van 'anti-Britsche vergade ringen in Tientsin en andere belangrijke centra in Noord-China op Vrijdag a.s., den verjaardag van het uitbreken van het conflict tusschen Japan en China. Het voornaamste doel schijnt te zijn een actie te ontketenen tot het terug geven van de buitenlandsche concessies aan China. De Britsche consul-generaal heeft een in krachtige bewoordingen gesteld protest ge zonden aan de Japansche autoriteiten wegens het in beslag nemen van het schip Dohlera, dat de Britsche vlag voerde. De Japansche autoriteiten verklaren, dat het schip een lading paraffine, bestemd voor de Chineesche regeering, vervoerde. De mogelijkheid voor een nieuwe Britsch- Japansche spanning is te Hongkong ont staan, doordat het hooge gerechtshof van deze stad een verzoek heeft ingewilligd van een Chineesche stoomvaartmaatschappij voor de likwidatie van de Tsjengkee-stoom- vaart Mij., die nauw verbonden is met Ja pansche belangen. Tokio zou reeds gewaar schuwd hebben, dat het toestaan van dit verzoek beschouwd zou worden als een on vergeeflijke anti-Japansche daad. Mandsjoekwo. Maandagochtend is de tweede slag om Nomonhan begonnen, met een aanval van de Japansche infanterie op de stellingen van de troepen van buiten-Mongolië, onge veer 300 km. ten zuidwesten van Hailar. Den geheelen dag werden verder de Mon- goölsche stellingen bestookt door de Japan sche artillerie en luchtmacht; terwijl de bombardementsvliegtuigen de Mongoolsche bases onder vuur namen, schoten de jacht vliegtuigen op de voorste stellingen met mitrailleurs. Nomanhan is door de Japan sche artillerie tot een rookende puinhoop geschoten. Het gebied, dat door de Mongolen wordt opgeeischt en dat ten oosten van de Halahar- rivier ligt, wordt reeds lang door Mandsjoek wo als een deel van zijn gebied beschouwd en de Japansche autoriteiten hebben ver klaard, dat zij besloten zijn, alle Mongool sche strijdkrachten uit het land te drijven. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft in opdracht van zijn regeering een krachtig protest ingediend bij het volks commissariaat van buitenlandsche zaken tegen de pressie welke van Sovjet-Russische zijde wordt uitgeoefend op de Japansche petroleum- en steenkoolondernemingen in noord-Sachalin en op de Japansche visscherij in de noordelijk wateren. De ambassadeur wees erop, dat indien hieraan geen einde wordt gemaakt de openbare meening in Japjan zeer vijandig zal worden ten aanzien van de Sovjet-Unie. sprekingen te Tokio en de aandacht af te I Japansche actie. Het blad wijst op het toe leiden van het feit, dat de Japansche troe pen den laatsten tijd geen opmerkelijke successen hebben geboekt. Een klaarblijkelijk geïnspireerde Japan sche verklaring te Tientsin zegt, dat de toestand hier steeds critieker wordt. De Fransche autoriteiten hebben besloten de controle op den aanvoer van aan bederf on derhevige levensmiddelen te verscherpen, teneinde prijsopdrijving te voorkomen. De Britsche consul-generaal Jameson heeft Reuter gemachtigd te verklaren, dat de Japansche berichten, dat hij onlangs in het bezit zou zijn geweest van plannen van de Chineesch guerilla-benden, leugens zijn. De benoeming van Churchill tot Britsch- minister van marine is zeker, althans vol gens de „Saily Mail", welk blad verklaart, dat van buiten het parlement alsook door de directe aanhangers van den premier druk op Chamberlain wordt uitgeoefend om zoo weinig mogelijk tijd verloren te laten gaan bij het wijzigen van het kabinet. De wijzigingen kunnen volgens het blad tot stand gebracht worden op elk oogen- blik vóór het parlement eind Juli met va- cantie gaat, doch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een ingrijpende politieke wijziging en on der zekere omstandigheden zou de opne ming van Churchill in het kabinet dan ook tot September vertraagd kunnen worden. nemen der activiteit van Chineesche com munisten in de buitenwijken der Chineesche stad en beschuldigt de Britsche concessie er van tot basis te dienen voor hun optreden. Anti-Britsche bijeenkomsten, redevoeringen en optochtf n worden nog steeds gehouden in de Chineesche stad en de Japansche con cessie. De Japansche bladen gaven dagelijks een somber beeld van den toestand der Britsche en Fransche concessies en wekken alle Chireezen, die daar wonen, op te ver huizen. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zanen Arita, naar men gelooft tot vaststelling van den openings datum van de Britsch-Japansche conferen tie. Gemeld wordt, dat Arita niet in staat is geweest een datum te noemen, daar de Japansche militaire autoriteiten uit Tientsin nog niet te Tokio zijn aangekomen. Luitenant-kolonel Kimihide Ohta en ma joor Seiitsji Ohta zijn gisteren per trein uit Tientsin naar Tokio vertrokken om de Ja pansche militaire autoriteiten van Tientsin bij de komende Britsch-Japansche bespre kingen te Tokio te vertegenwoordigen. De Chineesche zilvervoorraad. Onder het opschrift „De 50 millioen dol lars van China" schrijft de Japan Times, dat de Japanners op de a.s. Britsch-Japansche conferentie den Britten zullen vragen aan het regiem van Peiping den zilvervoorraad uit te leveren ten bedrage van ongev.tr 80 01 Der]6laatsttm ijd zijn geruchten in omloop, dat een belangrijk gedeelte van dezen zil vervoorraad in het geheim met een Bntsch oorlogsschip uit Tientsin is verzonden. Ook zeg men, dat de Britten wel onder een of ander voorwendsel de uitlevering vim het zilver zullen weigeren. Volgens het blad be- hoort het zilver aan de filialen van de Chineesche Bank en de Verkeersbank t. Tientsin, welke banken zijn toegetreden tot de Chineesche Federale Reservebank. Deze banken hebben hun zilvervoorraden afge staan voor bankbiljetten. De Britsche regee ring heeft in geen geval meer recht het zilver te houden dan de Japansche mili- taire autoriteiten te Sjanghai op grond van hun militaire rechtspraak het recht hebben tot inbeslagneming van Britsch kapitaal, dat bij eenige Chineesche bankinstellingen is ge deponeerd. Japansche landingspoging bij Tinghai mislukt Een poging der Japanners bü Tinghai, aan de kust van Foekien (Zuid-China) troe pen aan land te zetten, is volgens berichten uit Chineesche bron na een gevecht van man tegen man mislukt. De Japanners moesten zich weer aan boord begeven. De schepen hebben koers gezet in Zuidelijke richting. Bommenwerpers der Japansche marine heb ben de kust van Foekien bestookt. Gister ochtend zijn nog meer Japansche oorlogs bodems ter hoogte van Foekien verschenen. In het geheel bevinden zich thans bü de monding van de Min-rivier, waaraan Foets- jou is gelegen, 27 Japansche oorlogsschepen. Arrestatie van een te Tientsin. Engelschman De 30-jarige Engelschman Edward, een tweede-stuurman, is Zondagavond by de controlepost aan de grens der Britsche con cessie te Tientsin door Japansche gendar mes gearresteerd wegens beleed iging van den Japanschen schildwacht. De chef van de kustpolitie in Noord-China heeft zyn eenheden bevolen dag en nacht te patrouilleeren by de versperringen te Takoe aan de monding van de Hai, waar zich de haven van Tientsin bevindt Men verklaart, dat deze maatregel genomen is om te ver hinderen, dat kwade elementen Tientsin binnen komen via den haven van Takoe, die de haven van Noord-China is, zoodat het noodzakelyk is alle schepen te bewaken. De anti-Britsche campagne. De anti-Britsche campagne in de ver schillende centra in China, welke door de Japanneezen zyn bezet, is vandaag krach tiger geworden, terwijl de Britsche ambas sadeur te Tokio met den minister van bui tenlandsche zaken, Arita, confereerde. Te Tsingtau is een betooging gehouden tegenover het Britsche consulaat, doch een poging om anti-Britsche aanplakbiljetten op de muren te plakken werd voorkomen. De correspondent van Reuter te Tsingtau be richt, dat evenwel weinig merkbaar is van een anti-Britschen geest onder de Chinee sche bevolking. Een, in de Chineesche taal verschijnend blad te Tientsin, dat in Japansche handen is, heeft gemeld, dat de blokkade verscherpt zal worden. Een kustwachtkotter zal dag en nacht patrouilleeren om te letten op het scheepvaartverkeer. Buitenlandsche waar nemers zijn van meening, dat de anti-Brit sche agitatie ten doel heeft druk uit te oefe- n.en op de Britten in verband met de be- De toestand in Slowakije schijnt volgens berichten in de Times steeds ongunstiger te worden. Vele Slowaken gelooven, dat het met hun onafhanke lijkheid weldra gedaan zal zijn. Verdee ling tusschen Duitschland en Hongarije schijnt de eerstvolgende stap te zullen worden. Thans komt men tot de erken ning nu het te laat is! dat de Tsje chen toch veel goeds in Slowakije tot stand hebben gebracht (wegen, scholen, ziekenhuizen enz.) Voortdurend nemen de anti-Duitsche gevoelens toe. Overal worden anti-nazi-demonstraties gehou den. Zelfs onder de Duitsche minderheid treft men anti-nationaal-socialistische gevoelens aan, vooral in de steden, waar een Duitsch garnizoen is gelegen. Het pan-slavisme be gint zich te laten gelden. Het publiek stelt veel belang in en koestert veel sympathie voor Polen. Zij, die veel van Duitschland verwachtten, zijn teleurgesteld; de beloofde wapenen zijn nooit gekomen, wel de Gestapo! Het Duitsche toeristenverkeer in Slowa kije blijft miniem. Het moeilijkste probleem is evenwel de chaotische economische toestand; da schat kist is bijna leeg. Slowakije is op weg naar een inflatie. De kroon is a 10 pCt. in waarde gedaald. Voortdurend stijgen de prijzen. Groote hoeveelheden grondstoffen en levensmid delen zijn naar Duitschland gebracht (o.a. 27.000 wagonladingen tarwe). Vele fabrie ken zijn door de Duitschers gesloten om concurrentie met de Duitsche industrie te voorkomen. Kostbare machines zyn in be slag genomen. De werkloosheid is echter gedeeltelyk verholpen, doordat 35.000 Slowaaksche ar beiders werk hebben gekregen in Duitsch land. De militaire situatie is onduidelijk, doch alle berichten maken melding van een voortdurende infiltratie van de zijde van het Duitsche leger. In Neder-Oostenrijk hebben zich betoo-1 wel in de zalen van de Pulcha Studio W i e 1 re n r. e n. VANAVOND NAAR DE WIELERBAAN! Na een onderbreking van eenige weken worden hedenavond de trainingswedstrijden weer voortgezet en we kunnen rekenen op zeer feilen strijd. Zoo zullen Klink en Jan Groot een nieuw koppel vormen en trachten het hoofd te bieden aan de Best en diens ploeggenoot en zoo zal Piet Evers ver moedelijk met Eef Bos een sterk Alcmaria- koppel vormen, zoodat Alcmaria dan weer een nieuw amateur-koppel de baan op stuurt. En als men weet, dat Haarlem weer vol ledig opkomt, dan weet men genoeg! ALCMARI A-NIEUWS. In het Juli-nummer van het Alcmaria- Nieuws schryft Bram Elte een „welkom aan het garnizoen" en roept de militairen speciaal een welkom toe op het sportveld, welks poorten open staan van „den regi mentscommandant tot den jongsten soldaat". De redactie heeft bij de verkiezing van Alcmaria's voorzitter tot lid van den ge meenteraad een verklaring afgelegd, waarin gezegd wordt, dat Alcmaria in alle opzichten neutraal blyft en nimmer aan politiek zal doen. Verder bevat het nummer een afscheids- praatje tot Reitsma en een felicitatie aan het adres van burgemeester Kikkert, oud bestuurslid van Alcmaria. Gaston Delachaux's brief „Na dertig jaren' en „De lotgevallen van Vanderem" zijn bydragen, die graag gelezen zullen worden. En nadat Meinders een praatje heeft ge houden over de athletiek, verrast Menvad Khan ons rnet een Overpeinzing. Mag Alc maria weer regelmatig op zyn bijdrage rekenen? 't Zou o.i. zeer welkom zijn. En zoo is dit zomernummer hoewel er niet gevoetbald wordt een zeer lezens waardig nummer geworden. Brid ge. HET INTERNATIONAAL BRIDGE TOURNOOI IN DEN HAAG. Maandag is in Den Haag het groote jaar- lijksche internationale en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal lnuw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze et room van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. vervolgens gelyk tegen Italië, verloor met 4 matchpunten van Joego-Slavië en won met 9 punten van Zweden. Het resultaat in machtpunten van de tweede ronde wordt hierbij opgeteld en heeft men dan tegen een bepaald land een -|- totaal, dan krygt men 1 wedstrydpunt. Het land dat ten slotte de meeste wed- strijdpunten behaalt wordt no. 1. Zoo gaat het ook by de dameswedstryd met 4 deelnemende landen, alleen speelt dan elk land een match van 60 spellen te gen elk der andere, verdeeld over drie seances van 20 spellen. Het aantal talen dat men op dit congres hoort spreken is zeer groot. Fransch, Duitsch, Engelsch, Finsch, Zweedsch, Noorsch, Deensch, Hongaarsch, enz. hoort men door elkaar, maar 't bieden geschiedt door de deelnemers in 't Engelsch. welke taal door byna alle deelnemers zeer goed beheerscht wordt. Kolven. ZAANSTREEK—OVER DE HELFT. De tweede ronde van den onderlingen wedstryd Zaanstreek—Over de Helft Nieu we Niedorp heeft in de baan van de Prins- Maurits plaats gehad. Van elke club kwamen thans 13 spelers uit. Ieder had drie partyen te slaan. De uitslag was: Zaanstreek 1537 pnt. Over de He ft 1594 pnt. Alzoo behaalde Over de Helft op eigen baan slechts een punten- wmst van 57. Aangezien de Zaanstreek met de eerste ronde een voorsprong had behaald van 71 punten, heeft deze den wedstryd gewonnen met 14 punten. imci iiciuuiiaie tournooi van de n«» w«„i -. Internationale Bridge League beeonncn en -mi i, Ultsla8 was: De Zaanstreek wel in de zelen „en o.g,l_ egn0n"en P"t. Over de Helft 3237 nnt TV wed- gingen voorgedaan, gericht tegen kardinaal het Voorhout. In het heerentournooi dingen Innitzer naar aanleiding van een herderlyke landen mee. Elk lands-team speelt te- reis van den kardinaal. De nationaal-socia- 8en vier andere een duplicate-macth listische manifestaties zouden zulk een om- van 24 spellen, verdeeld in 2 zittingen van vang hebben aangenomen, dat de kardinaal 12 spellen. Maar deze zittingen worden niet zijn reis heeft moeten afbreken en naar achter elkaar gespeeld. Eerst speelt men 12 Weenen is moeten terugkeeren. Tijdens het spellen tegen de elk der andere deelnemers verblyf van den kardinaal te Gross Waiters- er» daarna opnieuw de tweede 12 Neder dorf ten noorden van Weenen, Zondag j.l„ land begon b.v. Maandag tegen Duitschlanö ter gelegenheid der Eerste Communie, be-1 (12 sp.) en speelt nu Woensdagavond de Helft 3237 pnt. De wed- in stryd heeft begrypelykerwyzer een zeer spannend verloop gehad. De reikten de nat.-soc. vijandelykheden het hoogtepunt. De betoogers defileerden voor de pastorie Köningsbrunn waar de kardinaal vertoefde, onder het geroep van: „Kardi naal, het bloed van Holzweber en Planetta kleeft aan uw handen!" Naar men zich zal herinneren werden Holzweber en Planetta in 1934 onder beschuldiging van den moord op Dollfuss opgehangen. Ook werd kardinaal Innitzer met rotte eieren geworpen. tweede 12 spellen enz. Zoo blyft de span ning er tot het laatst in. Het verschil in scorepunten tusschen d° resultaten door twee landen op een spel behaald, wordt omgezet in matchpunten volgens een bepaalde schaal. Na 12 spellen wint dus b.v. een land A met 16 matchpunten van een land B. Zoo verloor Nederland b.v. eerst met 2 matchpunten van Duitschland, won daarna van Finland met 31 matchpunten, speelde par- een - o—laatste tyen moesten de beslissing brengen. De Zaanstreek is aldus voor de vierde maal m het bezit van de wisselbeker geko- meh, nog eenmaal en ze is definitief bezit- volgtPCrSOn€ele Prijzen werden behaald al* Hoogst aantal pnt. sajet: K. Dekker te m pnt6 (lid van 0ver de Helft) met ZaaSeekantal gUmmi: R' Ridder V"" Hoogste serie sajet: H. Ero 56 pnt. Hoof- streekne gUmmi K Dekkcr beide van Zaa"' Jw-Ivenprys: w streek met 6 twaalven. werH°fStv aa,jtal pnt- eerste en tweede serie hoor T c. °nZP 0Ud8te k0lver d' eer Jn. Stammes met 100 pnt.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8