DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verdere militaire voorbereidingen te Dontzig. Toenemende anti-Britsche agitatie in Japan. No. 159 Zaterdag 8 Juli 1939 141e Jaargang Nieuwe zendingen uit Duitschland. Nieuws in 't kort. Drieste taal der pers. De algemeene toestand. „Egyptenaren, past op!" Italiaansche waarschuwing tegen Engeland. Halifax misschien naar Moskou. De netelige garantie-kwestie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maar den bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Inlichtingen uit Poolsche bron ge ven te kennen, dat de militaire voorbereidingen in de Vrije Stad voortduren. Uit Dantzig verneemt men, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag acht machinegeweren in bij de werven van Schichau staande huizen werden opgesteld. Te Schi chau worden de wapen- en munitie zendingen, die uit Duitschland ko men, gelost. Voor*", werden machinegeweren en licht geschut naar de kazernes van Dant zig getransporteerd, waar thans de keu- ringsraad herkeuringen verricht. Dant- zigsche burgers van Poolsche nationali teit, die eveneens waren opgeroepen zich aan een herkeuring te onderwerpen, wer den direct vrijgelaten, toen zij het bewijs hadden geleverd Poolsche onderdanen te zijn. Daarentegen zouden twintig Dant- zigsche burgers zijn gearresteerd, die zich niet gemeld hadden. Agenten der Gestapo hebben Donderdag een huiszoeking gedaan bij den hoofdin specteur der Poolsche douane, Swida, wiens arrestatie, naar men zich zal herin neren, door de Dantzigsche autoriteiten was geëischt na het incident van Kalthof. Ook hebben Poolsche douane-inspec teurs zich voor den eersten keer den toe gang zien weigeren tot het vliegveld van .Dantzig, waar zij kwamen om te contro leeren. Nog steeds worden arbeiders van Pool sche nationaliteit, die aan de haven van Schichau werken, ontslagen. Eenige Pool sche beambten, die bij de havenadmi nistratie werkzaam zijn, verwachten de volgende week te zullen worden ontsla gen. Een jonge Pool zoek? Voorts wordt uit Dantzig vernomen, dat Poolsche kringen aldaar zich ongerust maken over het lot van een jeugdigen te Dantzig wonenden Pool, die twee weken geleden was gearresteerd omdat hij in het bezit was van teksten van anti-nationaal- socialistische liederen. Tot nu toe werd hij nog niet voor den rechter van instructie geleid. In de laatste dagen zou zijn ge zondheidstoestand zijn achteruitgegaan. Volgens Kurjer Warszwaski zijn ploegen grondwerkers bezig met den aanleg van versterkingen langs de kust, met name in de buurt van Glettkau, nadat zij eerst op de hoogten van Bischoesbero hadden ge werkt. Hetzelfde blad meldt, dat de autoritei ten van Dantzig een nieuwe vakvereeni- ging van spoorwegpersoneel in Dantzig heeft in het leven geroepen, waarbij zich tot nu toe 300 beambten hebben aange sloten, die ook „velddienstoefeningen" doen. De instructeurs dezer nieuwe orga nisatie zijn specialisten van de trein- afdeelingen der rijksweer. Nog geen stap te Dantzig. Volgens inlichtingen uit goede bron, die te Parijs zijn ontvangen, is de Poolsche regeering in tegenstelling met wat hieromtrent eerder is gemeld uit Warschau niet voornemens een stap te ondernemen bij den Dant- zigschen senaat. De houding van de regeering te Warschau is volstrekt onafhankelijk van iederen buiten- landschen druk en wordt uitsluitend ingegeven door den toestand in de Vrije Stad. De maatregelen met een militair karak ter die te Dantzig genomen zijn door de Duitsche autoriteiten zijn nog niet van dien aard, dat daardoor nadeel wordt toe gebracht aan de positie van Polen in de Vrije Stad. De Poolsche regeering heeft trouwens de noodige voorzorgsmaatrege len genomen. Daarom zal de Poolsche regeering, zoolang de Poolsche belangen, in het bijzonder ten aanzien van de haven van Dantzig, de scheepvaart op de rivier en het verkeer over den spoorweg niet geschonden worden, groote reserve in acht nemen. Wanneer de te Dantzig ge nomen militaire maatregelen de positie van Polen mochten dreigen te compromit- teeren, en de reeds thans door Warschau vastgestelde grenzen te buiten zouden gaan, zou de Poolsche regeering alvorens te repliceeren met maatregelen van den zelfden aard, beslissingen op economisch gebied kunnen nemen. De Gazeta Polska, het orgaan van de Poolsche regeering staat in zijn hoofd artikel stil bij de „pauze" welke klaarblij kelijk in de ontwikkeling te Dantzig is ingetreden. Polen zal zeker vasthouden aan de wettige en vreedzame basis voor zijn actie betreffende Dantzig bij het ver hinderen van iederen „Ersatz-Anschluss" van de Vrije Stad. Stappen in deze rich ting schijnen reeds te zijn genomen. Het in acht nemen van het statuut van de vrije stad met betrekking tot de aankon diging van het bezoek van den kruiser Königsberg, kan volgens het blad wor den uitgelegd als een middel om de wereld den onjuisten indruk te geven, dat het ge vaar te Dantzig is geweken, terwijl tege lijkertijd de weg wordt vrijgemaakt voor actie van binnen uit. Eeremedaille voor moeders. - Krach tens een zoo juist afgekondigde wet wordt in Italië een eeremedaille beschikbaar ge steld voor moeders met minstens zeven nog in leven zijnde kinderen. Vijf dooden bij vliegtuigramp. - Een Italiaansch militair watervliegtuig is tijdens een nachtvlucht door tot nu toe onbekende 'oorzaak voor Cagliari in zee gestort, waar bij de vijf inzittende militairen om het leven zijn gekomen. Te Tokio werd de tweede verjaardag van de Chineesch-Japansche vijande lijkheden gekenmerkt door een toe neming van de anti-Britsche agitatie, aldus Havas. Een honderdtal personen hebben gistermorgen luidruchtig be toogd voor de Britsche ambassade. Zij droegen doeken met anti-Britsche leuzen mede en schreeuwden vijandige kreten. Zij trachtten door te dringen in het park der ambassade, maar werden terug gedrongen door een belangrijke politie macht. Drie hunner vertegenwoordigers overhandigde het raadslid der ambas sade, Cunningham, een adres van pro test tegen de „onvriendelijke houding van Engeland jegens Japan". De Japansche .nationalistische partij Toho- kai heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin geëischt wordt, dat Japan zich mees ter zal maken van de concessies in China. De vereeniging Kominkyodoto partij der samenwerking van den keizer en zijn onder danen heeft een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt: „Engelschen, trekt U terug van het Aziatische continent. Let op de conferentie te Tokio". Dezelfde partij heeft een circulaire rondgezonden, waarin den Engelschen teruggave gevraagd wordt van al hun bezittingen in het Verre Oosten. Voorts heeft kol. Moraki Sjimitsoe, de chef van het persbureau van het ministerie van oorlog, een lange verklaring uitgegeven, waarin hij den wil van Japan bevestigt om van nu af aan een krachtig optreden jegens Engeland aan te nemen. De Kokoemin SjimJboen publiceert een fel anti-Engelsch artikel, waarin o.m. gezegd wordt: Het eenige middel om de nieuwe orde in het Verre Oosten te vestigen, is een vastberaden anti-Britsche politiek. Laten wij onze missie bewust worden: Enge land ten minste uit het Verre Oosten verjagen. Het doel van de huidige anti- Britsche politiek is niet overmeestering van Britsche economische en gebiedsbe- langen, maar Engeland te treffen in zijn waardigheid van controleur van de wereld en modder in zijn gelaat te wer pen. Japan's vastberadenheid. Vice-admiraal Nomoera, de vloot-attaché van de Japansche ambassade te Sjanghai, heeft ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag der vijandelijkheden, aan de pers verklaard, dat het Japansche volk vastbe raden is, den strijd voort te zetten en de hindernissen voor een expansie op het Chi- neesche continent te overwinnen, aangezien deze expansie een vitale noodzaak voor Ja pan is, dat een klein, overbevolkt land is, over zwakke economische hulpbronnen be schikkend. Het Japansche volk, aldus No moera, wil het Chineesche volk niet over- heerschen, maar wij strijden tegen de regee ring van Tsjang Kai Sjek, die trachtte alle Japanners uit China te verdrijven, met min achting voor de historische wetten en de vitale noodzakelijkheden van Japan. Ten aanzien van de betrekkingen van Japan met de buitenlanders in China, zei Nomoera dat Japan de rechten en belangen der vreemde mogendheden wil eerbiedigen. Hoewel enkele mogendheden Tsjang Kai Sjek nog helpen, zullen ze binnenkort de werkelijkheid beseffen, de werkelijke be doelingen van Japan begrijpen en bijdragen tot een vreedzame oplossing van het huidige conflict. De leider van den inlichtingendienst van het Japansche leger, overste Sjimizoe, heeft ten aanzien der Britsche politiek in Oost- Azië gezegd, dat Japan vast besloten is, de vijandige houding der internationale conces sies te doen verdwijnen. De Japansche regee ring heeft tot nu toe elke anti-Britsche pro paganda en demonstratie, in de hoop op een bezinning van Engeland, onderdrukt. Deze periode is voorbij. De aanstaande Japansch-Engelsche onderhandelingen zullen onverbiddelijk worden afgebroken, indien Engeland aan zijn huidige houding blijft vasthou den. Nooit in de geschiedenis van de Japansch-Engelsche betrekkingen is het Japansche volk van een dieperen haat tegenover Engeland vervuld geweest als thans. Japan zal zich, bij het doorvoeren van zijn missie, door geen sancties of andere represailles van Engeland laten weerhouden. Een opzienbarend plan. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal het komende week-eind heel wat rustiger verloopen dan het vorige. Toen leek het er op, of in Dantzig de bom elk oogenblik zou kunnen barsten. Thans is daar geen kans op. Is er dan zooveel ten goede gekeerd? Is de algemeene situatie dan zooveel verbe terd? Wij zouden deze twee vragen niet gaarne bevestigend beantwoorden. Nog steeds wordt oorlogsmateriaal uit Duitsch land in Dantzig ingevoerd, nog steeds zij de kanonnen en mitrailleurs gericht, nog steeds liggen de troepen als 't ware in alarmstelling. Toch is er eenige ontspanning. Dat schrij ven de Engelsche bladen van hedenmorgen ook. Zy wijzen er echter op, dat deze ont spanning in het geheel niet te wijten is aan een verzwakking van Polen. Zoo schrijft de Daily Tel.: Hitier schijnt zich rekenschap te hebben gegeven van het gevaar voor Duitschland, om van de kwestie Dantzig een aanleiding tot een algemeenen oorlog te maken. Indien deze situatie aanhoudt, zou het onmogelijk zijn, dat men op een punt belandt, waarop de Poolsche regee ring het mogelijk acht, de onderhandelingen met Berlijn te hervatten. De geruchten, als zou Londen druk op Warschau hebben uit geoefend, zijn door de Poolsche regeering zelf tegengesproken. Frankrijk en Enge land hebben uitsluitend om nauwkeurige inlichtingen verzocht, welke houding Polen zal aannemen bü alle verwikkelingen die zich kunnen voordoen. Ook de Fransche pers bespreekt de kwes- tie-Dantzig. De „Excelsior" schrijft: Indien de Duitsche leiders inzien, dat Duitschland bij een oorlog weinig te winnen en veel te verliezen heeft, zullen zij de huidige ont spanning, welke rondom Dantzig geconsta teerd wordt aanmoedigen, en zullen zij de Vrije Stad weer tot welvaart laten komen. Inmiddels deed gisteravond in militaire kringen te Londen het gerucht de ronde van een opzienbarend plan. Het zou name lijk in de bedoeling liggen, Britsche en Fransche luchtmachtafdeelingen naar Po len te zenden om daar te oefenen met de Poolsche luchtmacht. Dit plan, dat overigens nog niet in of- ficeele kringen werd bevestigd, wordt be schouwd als een van de volgende onderne mingen van de nieuwe politiek van Enge land en Frankrijk, om hun diplomatie te on dersteunen met een demonstratie van de kracht en de paraatheid van hun zich snel uitbreidende weermacht. De eerste stap op dezen weg was de be slissing, om 52 van de nieuwste Britsche bommenwerpers te laten deelnemen aan een groote luchtdemonstratie met de Fransche luchtvloot in Parijs op den 14den Juli en om 10 bommenwerpers Zondag voor den luchtdag naar Brussel te zenden. De volgende was de opening van bespre kingen tusschen de Britsche en Fransche luchtvaartministeries tot het treffen van maatregelen, opdat Britsche bommenwer pers een lange afstandsvlucht door Frank rijk zouden kunnen maken. Het denkbeeld, om eenheden van de Britsche en Fransche luchtmacht tegen Poolsche vliegtuigen uit te wisselen want tegelijkertijd zouden Poolsche toe stellen met de Fransche en Engelsche ko men oefenen wordt in sommige kringen sterk gesteund. Dit zou de drie bondgenooten namelijk in staat stellen, .practische regelingen te tref fen voor hun samenwerking, hetgeen in oorlogstijd moeilijk zou gaan. Zoo zou b.v. Britsch en Fransch grondpersoneel naar Polen gezonden kunnen worden, om plan nen te maken voor de reparatie en berging van de bommenwerpers en voor het draad loos contact met de toestellen, die vliegen tusschen Engeland of Frankrijk en Polen. In geval van oorlog zouden de Britsche en Fransche bommenwerpers, van huis vertrekkende bommen kunnen laten vallen boven Duitschland, in Polen landen, brand stof innemen en een nieuwe lading bom men, welke op den terugweg zouden kun nen worden uitgeworpen. De Franschen zouden, naar men zegt, in het bijzonder ingenomen zijn met dit plan, omdat zij gelooven dat Duitschland de luchtbases in Spanje graag voor ditzelfde doel zou gebruiken. Het plan zou wel eeni- gen tijd vergen om uitgevoerd te worden, maar de oefenvluchten van de Britsche bommenwerpers over Frankrijk zullen, naar men verwacht, in de naaste toekomst reeds een aanvang nemen. Giovanni Ansaldo, een gezaghebbend Italiaan, heeft in de Tribuna een uiteen zetting gegeven van wat naar zijn mee ning de positie der Turken zal zijn, indien het Suez-kanaal in geval van moeilijk heden in het gedrang zou komen. Zoodra er ook maar iets zou gebeu ren, zouden de Italianen trachten, de Middellandsche Zee dicht te knijpen in de straat van Gibraltar en tusschen Sicilië en het Tunesische Bizerte, zoo dat door de positie der Italianen op de Aegeïsche eilanden, die de laatste jaren zeer versterkt zqn onder de controle van Mussolini's vertrouwens man Vecchi de Valcismon, een groo- ter controle verkregen wordt op het zeeverkeer van het zuid-oosten van Europa naar de Middellandsche Zee. Frankrijk en Engeland is er dus alles aan gelegen, een dusdanige actie te neu traliseeren door middel van eer vlootbasis in Alexandrette, terwijl men de eventueele anti-Fransche en anti-Engelsch° bewegin gen de Arabieren in het nabije Oosten gaat paralyseeren door het Turksche kromzwaard. Zoo ziet men het althans in Italië. Maar nog om andere redenen is de trans actie met het sandsjak den Italianen een doorn in het oog. Turkije heeft een oude rekening te vereffenen met Italië: AnatO' lië, dat stilzwijgend voor Italië was be^ stemd bij het Londensche verdrag van 1915. Ansaldo nu, erkent de waarde van den Turkschen soldaat, maar twijfelt eraan, of deze met veel geestdrift zal strijden voor een zaak, die hem feitelijk heelemaal niet aangaat en dat alleen, omdat er myste rieuze afspraken zijn gemaakt met andere mogendheden. Maar de Turken, zoo zegt hij, zijn met Alexandrette het „kanonnen- vleesch" geworden voor de Engelschen en Franschen en moeten dus buiten hun gren zen marcheeren als de oorlogs-Diana op haar hoorn blaast! Men denkt, zegt Ansaldo, de Turken zoowat overal te gebruiken: tegen Burga- rije, tegen de Dodekanesos, in het Nabije Oosten en dan zegt hij, speculeerend op de antipathie tusschen Egyptenaren en Tur ken: vooral in Egypte zullen deze troepen optreden (d.w.z. in een land, dat aan Libye grenst!) en dus ook in de zóne van het Suezkanaal. Engeland heeft niet veel vertrouwen in de Egyptische troepen. De Egyptenaren zijn zóózeer uitgebuit door de Engelschen (aldus Ansaldo) dat de Egyptenaren met vreugde het uur zien aanbreken, dat zjj zich definitief van dit juk kunnen bevrij den. Hierbij komt nog de politiek van Eygpte-te-doen-deelnemen aari de „om singeling." Engeland en Frankrijk willen, tegen de realiteit der dingen in, op Egypte toepassen het gezegde: „Les amis de mes amis sont mes amis!" Arme Egyptenaren, zegt de Italiaan. En zal Egypte dan de schande moeten beleven, dat Turksche De Daily Express meldt, dat het naar aanleiding van een door de Sovjetreegering geopperd denkbeeld mogelijk is, dat Halifax zich binnen kort naar Moskou begeeft om de onderhandelingen over het niet- aanvalspact te bespoedigen. Men ver klaart, dat persoonljjk contact tusschen de verantwoordelijke staatslieden het mogelijk zou maken alle moeilijkheden snel te boven te komen. Naar aanleiding van een vraag van den labourafgevr.ardigde Dalton over de onder handelingen te Moskou, heeft Chamber- lain in het Lagerhuis medegedeeld, dat minister Halifax het Russische antwoord had ontvangen en dat de regeering het in overle gmet Parjjs bestudeert. Op een volgende vraag van Dalton of de berichten in de bladen juist waren, dat een der grootste moeilijkheden betrekking zou hebben op nieuwe voorstellen der Britsche regeering inzake een verdere uitbreiding van de lijst der te garandee ren naties, antwoordde Chamberlain: „Ik acht het thans niet wenschelijk in bijzonderheden te treden over de kwestie, welke meeningsverschillen nog moeten worden opgelost. Het zou echter een vergissing zijn te veron derstellen, dat de moeilijkheden slechts van één kant komen." Op verdere vragen, op het Britsch-Rus- sische overleg betrekking hebbend, wei gerde de premier te antwoorden. De regeeringen te Parijs en Londen zul len binnenkort in staat zijn, instructies te zenden aan haar vertegenwoordigers te Moskou. Te Londen zegt men, dat de Britsche regeering ernstig rekening zal houden met de Nederlandsche bezwaren. Het is zelfs mogelijk, dat men er tenslotte de voorkeur aan zal geven, Nederland uit te sluiten van de lijst van „ge garandeerde staten." Overigens blijft men in Engelsche krin gen zeer gereserveerd ten aanzien van deze netelige kwestie. Het merkwaardige is, dat Engeland in beginsel gekant is tegen Russische garanties in het westen, die de positie van Nederland en Zwitserland raken. Het weet, dat deze landen niet op garanties gesteld zijn; omdat ze niet pas sen in hun neutraliteitspolitiek. Nederland en Zwitserland staan in dit opzicht zui verder dan de Oostzee-landen, België en Denemarken, die, hoezeer zij streven naar een neutrale positie in geval van oorlog, eenzijdige garanties van groote mogend heden hebben aanvaard, waarmede de volstrekte zuiverheid van hun neutrale positie is aangetast. Engeland meent, dat aan geen land garanties mogen worden opgedrongen. Rusland stelt zich op het standpunt, dat de kleine landen niet weten wat goed voor hen is er dat zy tegen hun wil in be schermd moeten worden. Het is duidelijk, dat de Russische me thoden niet bevorderlijk zijn voor de ma- terieele en moreele versterking van het vredesfront. Men verneemt te Londen, dat Duitschland de situatie exploiteert, de Russen tracht te overtuigen dat Engeland machteloos is in Oost-Europa, de Oostzee landen waarschuwt, dat zij verloren zy'n als zij een garantie van Frankrijk en En geland aanvaarden, maar in vrede kunnen leven onder Duitschlands bescherming Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad. troepen het land bezetten, waardoor de Egyptenaren een duidelijk idee ervan krijgen, hoe de Engelschen de Egyptische afhankelijkheid verdedigen! Wanneer dat zou gebeuren, blijft er van de Egyptische onafhankelijkheid en van het Egyptische leger slechts een vage herinnering en een illusie over! Italië rekent op iedere mogelijkheid eventualiteit, ook op die van de tegen woordigheid van Turken op Egyptisch grondgebied. En Engeland is gehouden Italië op de hoogte te houden volgens bijlage no 2 van het Britsch-Italiaansche accoord! O ja, dat is er óók nog!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1