Voor zee en Jiunst en Wetenschap tweede blad BERGEN HEERMUGOWAARD NOORDSCHARWOUDE OBDAM OUDORP WIERINGERWAARD pi Als extraatje hebben we daar de fUm d t tven" in Artis gekeken. STOMPETOREN £ucfliMUMt ypenburg. Jietk S, School De Alkmaarsche Courant 4 E 4 HEEFT DE BEVOLKING VAN BAKKUM RECHT OP EEN HULPSTATION? Is het niet een treurige toestand, dat de menschenmassa die des zomers het kamp en de drie koloniehuizen bezoekt, eerst langs onbegaanbare wegen drie kwartier moet sjouwen met de bagage alvorens men op de plaats van bestemming is? Is het niet treu rig, dat de bevolking, die nu reeds de drie duizend benadert, en in Bakkum woont, als ze met den trein van tien uur of half elf aankomt, niet eens meer een bus kan krij gen om naar eigen woning te komen? Is het niet treurig als zelfs de pensiongasten open lijk zeggen dat de verbinding met het sta tion allerdroevigst is, dat er niet eens be hoorlijke trottoirs zijn om dat langen stuk te loopen zonder gevaar dat men wordt aan gereden? Is het ook niet te betreuren, dat het vorig gemeentebestuur, toen een com missie uit de bevolking uit Bakkum een po ging heeft gedaan een hulpstation te krijgen, geen medewerking heeft gegeven? Prof. Goudriaan zal aanvoelen, dat hij met weinig kosten voor de spoorwegen dui zenden en duizenden recht zal doen weder varen door in Bakkum 'n hulpstation te bou wen. Het is zelfs, ten opzichte van b.v. Koog- Bloemwijk, Velzen-IJmuiden, een recht, dat de drieduizend bewoners van Bakkum heb ben dat er over het verkeer naar hun woon huizen, kampeerterrein en koloniehuizen en naar het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch ernstig wordt gesproken. Laten de spoorwegautoriteiten eens op een Zondag morgen op de Mient, Vinkebaan, Bakkum- merstraat en v. Oldebarneveldweg en Hee- renweg de zaak in oogenschouw nemen, dan zullen zij versteld staan van den chaos die hier ontstaat als de eene trein na den anderen aan het station de menschenmassa's aflevert. Namens deze drieduizend bewoners, na mens de tienduizenden kampbewoners, ko- loniehuizenbezoekers, de duizenden door trekkende fietsrijders, namens de velen die naar Bergen, de Egmonden vanaf Castricum moeten gaan, is het, dat er met klem veran dering in den bestaanden toestand wordt gevraagd. Nu is het zomer, doch des win ters, als er meestal Noorder- of Noord- Wester-stormen heerschen, is het geen doen om vanaf het station naar huis te komen, zelfs met de fiets. Wie van het station naar den Heerenweg moet, moet zeker 40 minuten loopen. Een behoorlijke busdienst naar Bakkum is er niet, alleen overdag. Om half tien des win ters kan men geen bus meer vinden die naar Bakkum rijdt, je moet dan, wil je niet met een nat pak thuis komen, maar een taxi nemen. Het is een schande voor een forensenplaats als Castricum, dat Bak kum zoo wordt verwaarloosd. Hier zit meer achter, n.1. de bouwspeculatie van de Cas- tricumsche grondeigenaren om Bakkum maar Bakkum te laten, om hun gronden zoo voordeelig mogelijk aan den man te bren gen. De eene straat na de andere verrijst in Castricum, terwijl Bakkum achteruitgestel,i wordt bij forensen en anderen, omdat de verbinding daarheen er een is, die uit den tijd van Napoleon dateert. De middenstand in Bakkum lijdt armoe, terwijl de zaken in Castricum floreeren. Omdat daar wel gebouwd wordt en in Bakkum niet wegens den te grooten af stand naar het station en de slechte we gen en busdiensten. Hoort langs den weg des Zondags hoe er gemopperd wordt over dien toestand. Heeft niet één der vorige directeuren geneesheer van het ziekenhuis Duin en Bosch verklaard: nu krijgen wij onzen zin niet, maar jullie zult het beleven dat Bak kum de hoofdplaats wordt van Castricum. Maar zorgt, dat je actie blijft voeren voor den rechtmatigen eisch, dat hier op den Stetweg een treinhalte komt. Mogelijk, dat deze regelen onder de aandacht worden gebracht van dezen directeur en dat hij het mag beleven, dat nu, nu er een actieve di recteur der spoorwegen is gekomen, het plan in vervulling zal gaan. Wat zal het re sultaat zijn voor de Limmer bevolking als er op den Stetweg 'n treinhalte komt? Wel, een directe verbinding over den nieuwen primairen weg naar Limmen, desnoods zou hier een busdienst in het leven geroepen kunnen worden, terwijl degenen, die naar de Egmonden of Bergen moeten gaan, tevens op dit punt per bus (die nu bij het station Castricum staat) kunnen vertrek ken. Dit zou tevens de gevaarlijke wegen de Mient-Vinkebaan en Bakkummerstraat (die maar steeds zonder trottoirs blijven) ontlasten van veel voetgangers en busver- keer, zoodat dan de overige bezoekers meer ruimte, krijgen om hun huizen te bereiken. Nemen wij den Stetweg als plaats waar dit hulpstation zou komen als de juiste, dan dient gezegd, dat de Stetweg al bij voor baat erop berekend is om 'n behoorlijk ver keer te verzekeren, mits het laatste stuk ook van een trottoir wordt voorzien, ter wijl voor een behoorlijk parkeerterrein ge noeg grasland, tegen niet te duren prijs, is te verkrijgen. Nu kunnen de spoorweg autoriteiten aanvoeren, dat de afstand van stoppen te kort is. Maar om dit stuk te loopen is het veel te lang. De bedoeling van dit artikel is, namens de bevolking uit Bak kum, de aandacht der spoorwegautoriteiten hierop eens te vestigen, opdat men zal con- stateeren dat verbetering dringend ge- wenscht is. Zangconcours. Op het gisteren te Schoorl gehouden zangconcours, uitgeschreven door den bond van zangkoren in Noordholland, be haalde de koorvereeniging Bergen in de eere-afdeeling gem. koren onder haar nieuwen directeur den heer J. Beider te IJmuiden den eersten prijs met 382 <4 p. Dit was tevens het hoogst aantal punten dat dien dag werd behaald. Tevens wist genoemde dirigent beslag te leggen op een directeursprijs. Bergen kan trotsch zijn op zijn zangers. Geslaagd. De heer H. Bruin te Bergen slaagde voor het examen zaakvoerder Coöp. Vereeniging. Waf nemen we mee voor storm en hittegolf 1 Een stralende hemel, een warme zon, een zacht windje, ideaal va- cantieweer! Ieder, die nog zwoegt voor een examen, die hard werkt in een be trekking of die nog tobt met lastige, vermoeide kinderen, die aan vacan- tie toe zijn, die verlangt met dit weer naar vacantie. En wie zoo gelukkig is, er over eer. paar weken op uit te kunnen trekken, die benut nu ieder vrij oogenblikje voor haar vacantie- plannen. Waar ga je heen, ga je op reis, ga je met den trein, met een auto, met een boot of met de fiets? Ga je naar 't buitenland of blijf je in 't land? Dat zijn vragen, die men bijna overal hoort. We blij ven in 't land met deze onzekere toestanden en we gaan naar zee! Dat is dikwijls het ant woord en de Hollandsche badplaat sen zullen er wel bij varen en ook de modehuizen met hun aanlokke lijke étalages, waar alles wat voor een zee-vacantie noodig is, in bonte verscheidenheid ligt uitgestald. Want een vacantie aan zee, vooral aan 't Hollandsche strand met zijn afwisseling van koude dagen en hittegolven vraagt een heel aparte garderobe voor jong en oud. Het liefste zouden we ons alleen maar de bonte, luchtige kleeren aan schaffen voor 't mooie weer: de zonnejurken, de badpakken, de shorts, de driedeelige strandpakjes, de badjassen, zonnehoeden en san dalen. Maar 't kan immers ook veertien dagen achtereen stormen en waaien aan zee en daarom krij gen de lange flanellen broek of 't mantelpak, -"e trui, de regenjas en de stevige schoenen ook een plaatsje in onzen koffer. Het badpak. Allereerst hebben we een goed zittend badpak noodig. Deze wor den steeds mier naar 't figuur ge weven en ook voor meer gezette dames zijn er modellen, die het fi guur op allerlei wijze verbeteren. Het is werkelijk de moeite waard om deze nieuwste soort badpakken eens te gaan passen. Ze zijn inder daad duurder, maar men heeft er jaren plezier van. We gebruiken dan het nieuwe pak alleen voov zonnebaden en nemen het oude voor zwemmen. Heel voorzichtig moet men zijn met het uitkiezen van de kleur. Ge bloemde en genopte pakken staan alleen jonge, slanke vrouwen. Blon de vrouwen houden zich liefst aan de tinten blauw en groen, donkere vrouwen kunnen ook rood en geel dragen. Wie niet kan bogen op een goed figuur, die neme donkerblauw of desnoods zeer donkerrood. De badmantels. Een goede kleurencombinatie uit te kiezen is het geheim van iedere geslaagde strand-garderobe. Wie een effen badpak heeft, kan gerust een gebloemde of gestreepte badjas nemen of een badcape met e.en hel kleurigen rand, zooals onze afbeel ding laat zien. Naast de practische mantels en capes van badstof, ziet men veel elegante badjassen van gebloemd cretonne of piqué, het bovenstuk is dan nauw en getail leerd met poffmouwtjes, het onder stuk is lang en klokkend. Men ziet hetzelfde model ook wel in badstof uitgevoerd: veel practischer, maar niet zoo elegant. De zonnejurk. De zonnejurk (zie afbeelding) met of zonder bijpassend jasje is ideaal voor ieder, die voor één dag naar 't strand gaat en weinig bagage wil meenemen. Met 't jasje is men keurig op de fiets, in de bus of tram; zonder't jasje is men tip top gekleed voor den boulevard en 't restaurant en zonder de jurk en in 't zonnebadpak, dat er onder ge dragen wordt, is men klaar voor een heelen dag zonnen aan 't strand. Ook het drié-deélig strandpak voorziet in dezelfde behoefte, het bestaat uit een blouse of lijfje, een kort broekje en een rok, die afge- knoopt kan worden. Men neme het geheel van dezelfde effen of ge bloemde stof. Lange of korte broek. De lange broek, die liefst van effen wit, grijs of gekleurd flanel moet zijn, is heerlijk voor koude dagen. Erbij wordt een effen of ge streept wollen jasje gejragen. Het manteltje doet dan ook weer goede diensten over de zonnejurk of 't badpak (zie afb.) De korte wollen tricot broekjes zijn prettig om over 't badpak te dragen, bij 't zonnen. De korte lin nen broekjes worden meest in com binatie gedragen, als drie-deelig strandpak. Hoofdbedekking. Als hoofdbedekking houdt de driekante doek of de kaboutermuts de haren goed bij elkaar; maar de groote luifelhoed (zie afb.) is beter voor beschutting tegen te felle zon en tevens flatteuzer. Sandalen. Sandalen zijn de aangewezen dracht voor het strand. Men ziet ze zoowel met houten als met leeren en kurken zolen. De houten zolen zijn dan vaak centimeters dik. Deze sandalen zijn alleen ge schikt voor kleine vrouwtjes, want dikke zolen maken natuurlijk lan ger. Tenslotte komt er bij de strand- garderobe nog een kleurige tasch met gummivoering, een bril, een potje zonnecrème en misschien een parasol. Zoo toegerust kunnen we tegen storm en hittegolf en we hebben alles tip-top in orde voor een heer lijke vacantie aan het Hollandsche strand. MADELEINE. Postduif komen aanvliegen. Bij den heer Jb. Zomer, alhier, is ko men aanvliegen een postduif gemerkt met gummiring G. 830 en met stalenring 3/37—68 269. Voetballer geblesseerd. Bij den gistermiddag gespeelden voetbal wedstrijd Voortwaarts aHugo Boys a trap te een speler van eerstgenoemde club per ongeluk tegen het hoofd van een tegen speler, waardoor deze een blessure boven het oog bekwam. Door dr. Wilmink werd geneeskundige hulp verleend. R.K. schoolfeest. In de vergadering van de schoolfeest commissie werd het schoolfeest van de R.K. jongens- en meisjesschool vastgesteld op 18 en 20 Juli a.s. De oudsten gaan naar Am sterdam en de jongsten naar Schoorl en Bergen. Gymnastiekver. „Hercules en Hygiea". Het jaarlijksch uitstapje van de adspi- ranten van „Hercules en Hygiea", dat Zon dag werd gehouden, is weer uitstekend ge slaagd. Daar het weer niet mooi genoeg was, be sloot men niet naar zee te gaan. Er is echter niet minder genoten in den speeltuin te Schoorl, in de duinen en bij „de Bedrieger tjes" te Bergen. Kinderuitzending. In het café van den heonder- alhier, werd Vrijdagavo j Genoot- afdeeling Obdam van het Centra schap voor kinderh"s vergadering ge* tiekolonies een algemeene ve t, houden. N Aaij. °Pende De voorzitter, de neer Spr.me- met een hartelijk w® kinderen de- moreerde de Ultzending tige resultaten zer afdeeling welke gunstige hierna volgde de waarbij mevr. N. B retaresse en N. Aaij, respectievelijk als herk0. voorzitter met algem hunne benoe- zen werden. Beiden namen hunne "K verloting S een batig saldo v- f,"«7 .7L voordeelig »ldo v.» f Aan6 de penningmeesteresse werd °"d®£ dank voor het nauwgezet beheer décharge V6Vannde ouders wier kinderen in het af- geloopen jaar uitgezonden waren had bestuur dankbetuigingen ontvangem Mevr. N. Blauw-Saal kwam met het voorstel een speldjesdag te organl^e zaj welk voorstel nader onder de cg worden gezien. Tevens stelde spreekster voor de algemeene vergadering tot een ia teren datum te verschuiven, omdat thans in het drukst van het seizoen valt Dit voorstel werd aanvaard. De datum zal g steld worden in de tweede helft van Augus tus, in de verwachting dat de vergadering dan meer belangstelling zal trekken. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter dank aan de dameskrans voor het afstaan van stukken ten bate der ver loting. Ingekomen personen. C. Dijkstra (echtg. R. Cnossen), Ger.K., zonder, Westerstraat A 106, van Alkmaar. Th. A. Pouw, R.K., carosseriebouwer, Frie- scheweg E 26, van Alkmaar. J. M. van der Heijden (echtg. Th. A. Pouw), R.K., zonder Friescheweg E 26, van Utrecht. S. van Manen, Ger.K., landarbeider, Oudorperweg C 21d, van Beckum (Duitschl.) B. Ver- rijp, N.H., opzichter G.T.O., en gezin, Frie scheweg E 30, van IJsselmonde. A. P. Leering, R.K., dienstbode, Kievitstraat E 22, van Heiloo. J. de Haan, Ger.K., dienst bode, Oudorperweg C 21d, van Alkmaar. A. Dantuma, geen, landarbeider, Schermer- weg D 33, van Oterleek. J. N. Slijkerman, R.K., boterbezorger, en gezin, Burg. G. Bosstraat E 32, van Amsterdam. Vertrokken personen. J. G. M. Hoogendoorn (wed. J. W. LJdo), N.H., zonder, en kinderen, van Kanaaldijk E 16, naar Bodegraven. G. Boonstra, geen, koopman, en gezin, van Burg. G. Bos straat E 41, naar Amsterdam. J. C. van Zwanenburg (echtg. J. L. Geuzebroek), geen, zonder, van Friescheweg E 57a, naar Assendelft. W. A. Zwanenburg, geen, hulp i. d. huish., van Friescheweg E 57a, naar Alkmaar. W. P. van der Meer, R.K., slager, van Heerenweg A 62, naar Heer- hugowaard. J. van Dijk, geen, conduc teur Ned. Sp., en gezin, van Kievitstraat E 37, naar Alkmaar. W. M. Vogelpoel. R.K., kantoorbediende, v. Friescheweg E 68. naar Amersfoort. A. Tiet, R.K., dienst bode, van Westerstraat A 103, naar Alkmaar C. Nolten (wed. K. Wagemaker), R.K, zonder, en kinderen, van Burg. G. Bos straat E 32, naar Alkmaar. H. Stoop, geen, chauffeur, van Burg. G. Bosstraat E 32. naar Alkmaar. Zink door de ruit. Toen de heer P. J. V. Vrijdagmiddag met zijn auto van Amsterdam kwam, meende hij nabij Uitgeest een stuk papier op de linkelhelft van den weg te zien lig gen. Vanaf Limmen kwam een andere auto in snelle vaart hem tegemoet. Door de zuiging van die auto werd het voorwerp dat geen papier bleek te zijn, doch een stuk zink, opgezogen, dwarrelde door de lucht en kwam in schuine richting tegen de voorruit van de auto van den heer V. Het gaf een geweldige klap. De ruit brak in honderden stukken waardoor de heer V. on der glas werd bedolven zonder dat hij noe menswaard bezeerd werd Hij kreeg een kleine hoofdwonde waardoor het bloed bij de wang neer liep. De stukken glas waren zelfs op de ach terste zitting terecht gekomen. Wanneer er iemand naast hem had gezeten zou deze al les op zich gekregen hebben. De heer V. is doorgereden naar Heiloo waar hij zich bij garage Zander van alle stukjes glas heeft laten ontdoen. Een lek in de waterleiding. Voor de zooveelste maal werd Zater dagmorgen geconstateerd dat in de Groote Buurt een lek in de waterleiding was Het vuile water lekte door de berm van den weg in de vaart, terwijl het ook op het Polderhuis erf zichtbaar was. Het waterlei dingbedrijf werd van een en ander in ken nis gesteld. Het lek werd spoedig gevon den. Een gedeelte van de buurtbewoners werd voor een groot gedeelte van den dag van water afgesloten. Bij het open-hakken van den weg bleek dat er reeds een groot gedeelte onder het wegdek was wegge spoeld. Alleen de harde teerlaag heeft voorkomen, dat er geen zware auto door heen is gezakt. In den namiddag is de buis weer gerepareerd. Het schoolfeest. Vrijdagmorgen was 't al vroeg druk bij de school. Om 8 uur was de afrit voor de hoogste klassen naar Amsterdam ter viering van het jaarlijksche schoolfeest. Ditmaal ging de rit via Hoorn, Edam en Monniken dam. In Amsterdam was allereerst Artis het troffen 't, want juist op de tijd Van WC ?iSen waren we by de zet! hun nuddag ium m0est er dezen keer ITsTJen wegens gebrek aan financi*, N Ondei^ deskundig® voorlichting werd een ^ïpider niet te klagen. De inwendige mensch die intusscjin niet vergeten^ W£ 1-S 'genoeg. De terugrei, ging via Haarlem en Alkmaar en om half g in kwam de schare zeer voldaan in Wieringerwaard aan en zeer hoorbaar!! De Sncieele vooruitzichten zyn met roos- I De goede gevers minderen, omdat £2 kZZmeer op .school hebben. De nieuw aankomende gezinnen gaan eigener Eeweging niet gauw tot een kleine verhoo- IZ van hun jaarlijksche bijdrage over. ÏÏft ons hopen dat een goed verstaander aan eep half woord genoeg heeft. Enkel gebroken. Zaterdagmiddag wilde mevr. Verweel- Schoehuis van de fiets springen. Haar mantel bleef achter het zadel hangen, waardoor zij zoo ongelukkig kwam te vallen, dat zy haar enkel brak. Dr. Heringa achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. INTERNAAT VOOR M-VLIEGERS OP Minister van Dijk metselt steen in den gevel. In den gevel van het nog niet voltooide internaat voor M-vliegers op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag heeft de minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, Zater dagmiddag een steen gemetseld, die de vol gende inscriptie toont: „Gedenksteen, ge plaatst door Zijne Exc. dr. J. J. C. van Dijk, minister van defensie, 8 Juli 1939". Bü deze plechtigheid waren o.m. aanwe zig de heeren H. Ch. E. van Ede van de Pais, chef van den luchtvaartdienst, als vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat, vice-admiraal Vos, chef van de afdeeling materieel der zeemacht van het departement van defensie, gen-majoor P. W. Best, commandant van de luchtverdedi ging, luit.-kolonel F. A. van Heyst, waar nemend inspecteur van de militaire lucht vaart, de burgemeester van Rijswijk, mr. van Hellenberg Hubar en de directeur van de K. L. M.. de heer A. Plesman. De voorzitter van den raad van beheer van de nationale luchtvaartschool, de heer C. Kolff heeft een toespraak gehouden, waarin hij wees op de beteekenis van het M-brevet voor de militaire luchtvaart. DE R.K. VOLKSBOND BIJ O. L. VR. TER NOOD TE HEILOO. Een tjokvolle bedevaartskerk, zoo vol, dat meerderen zich met een staan plaats moesten tevreden stellen, 's Mor gens een 1400 en na den middag zeker een 1500 deelnemers. Om kwart over 10 ving de plech tige hoogmis aan. opgedragen door den algemeenen geestelijken adviseur, met assistentie. De liturgische gezangen wer den uitgevoerd door koristen uit ver schillende parochies. Een indrukwekken de processie waarin talrijke vaandels en banieren uit alle deelen van Noord- Holland werden meegedragen. Met een plechtig „Te Deum Laudamus" werd omstreeks half vier de plechtigheid besloten. IN DEN MUZIEKTUIN. Onder leiding van den heer A. van Diepen werd gisteravond in den Musiektuin een concert gegeven, waaraan een mandoline orkest, een kinderkoor, een dameskoortje en een zangsoliste medewerkten. In mej. Gerda Pons, sopraan, uit Amster dam, hoorde men een jonge zangeres in 't bezit van een zeer mooie stem, die met een voud en muzikaal twee liederen van mej. van Rennes, o.a. „Madonnakindje", en twee opera-aria's uit Figaro's Hochzeit" van Mo- zart en een uit „Herodiade" van Massenet voordroeg. Het kinderkoor zong liedjes van mej. van Vladeracken en mej. van Tusschenbroek heel aardig en zuiver; het Petten's dames koortje bewees met de vertolking van liede ren van Abt, van van Oort en met lente- wals-gedeelten uit walsen van Strauss een goed klinkend en beschaafd zingend ensem ble te zijn. Bij deze walsen werd door zes jonge dames een dans uitgevoerd, ontwor pen door mevr. Offenberg. Sierlijke be wegingen begeleidden den zang. 't Weid een succesnummer, dat gebisseerd werd. Het mandoline-orkest, dat in October van het vorige jaar opgericht is, heeft reeds flinke vorderingen gemaakt. De vertolking van de nummers van Joh. B. Kok demon streerden dit. Waren in de eerste nummers de quitaren niet te hooren, in „Willy" van Kok gaven zij blijk van hun tegenwoordig* heid. Mej. Pons en mevr. Offenberg werden bloemen aangeboden en wanneer de correcte klavierbegeleiding door den concertgever nog vermeld wordt, zijn we aan 't einde van ons overzicht gekomen A. K- is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8