DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Polen vindt Engeland aan zijn zijde. No. 161 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maarden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven tranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. Dinsdag 11 Juli 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Chamberlain's verklaring De gebeurtenissen te Dantzig geven aanleiding eenzijdig optreden te vreezen. De atmosfeer voor onderhande lingen niet aanwezig. De aigemeene toestand. Kruitmagazijn bij Salamanca in de lucht gevlogen. Reeds 150 dooden en 2000 gewonden. Nazi's voor Zwitsersche rechtbank. „Trouwe bondgenoott.. De mogelijkheid van een Engelsch-Japanschen oorlog. Italië en de Dantzigsche kwestie. ALKMAARSCHE COURANT. Gisteren heeft minister-president Cham- berlain in het Lagerhuis zijn lang ver wachte verklaring inzake Dantzig afge legd. Deze verklaring had den volgenden inhoud: Ik heb reeds vroeger verklaard, dat de regeering een nauw contact handhaaft met de Poolsche en Fransche legeeringen over deze kwestie. Ik heb voor het oogenblik niets toe te voegen aan de in lichtingen, die het Huis reeds heeft ge- kiegen omtrent den plaatselijken toestand. Misschien echter i: het nuttig, dat ik een overzicht geef van de elementen dezer kwestie, zooals zij de Britsche regeering voorkomen. Naar het ras is Dantzig een bijna geheel Duitsche stad, doch de wel vaart van zijn inwoners hangt in zeer groote mate af van den Poolschen handel. De Weichsel is de eenige waterweg van Polen naar de Oostzee en de haven aan de monding is daar om van vitaal strategisch en econo misch belang voor Polen. Een. andere, in Dantzig gevestigde mo gendheid, zou, wanneer zij da', wenschte, Polen's toegang tot de zee kunnen blok- keeren en aldus economisch en militair Polen in een wurgenden greep kunnen nijpen. Zij, die verantwoordelijk waren voor het opstellen van hét huidige statuut der Vrije Stad, waren zich deze feiten be wust en deden hun best om dienovereen komstige voorzieningen te treffen. Hoe de huidige ontstaan. spanning is Bovendien is er geen sprake van onder drukking der Duitsche bevolking in Dantzig. Integendeel, het bestuur over de Vrije Stad is in Duitsche handen en de eenige beperkingen, die haar opgelegd zijn, zijn niet zoodanig, dat daardooi de vrij heden van haar burgers worden besnoeid. Ofschoon de huidige regeling misschien verbeterd zou kunnen worden, kan zij zelf niet worden beschouwd als in den grond onrechtvaardig of onlogisch. En in feite was de handhaving van den status quo gegarandeerd door den Duit- schen rijkskanselier zelf tot 1 °*-4, door het tien jaar loopende verdrag, dat hij met maarschalk Pilsudski sloot. Tot Maart j.1. schijnt Duitschland van gevoelen te zijn geweest ,dat, terwijl de positie van Dant zig uiteindelijk een herziening noodig zou hebben, de kwestie noch urgent was, noch waarschijnlijk leiden zou tot een ernstig geschil. In Maart echter, toen de Duitsche regee ring een aanbod naar voren bracht in den vorm van zekere desiderata, begeleid door een perscampagne, begreep de Pool sche regeering, dat zij weldra zou kunnen komen te staan tegenover een unilaterale oplossing, waartegen zij me al haar krach ten weerstand zou moeten bitden. Zij zag de gebeurtenissen voor zich, dit geschied waren in Oostenrijk, Tsjecho-Slowakye, het Memelgebied en bijgevolg weigerde zij het Duitsche standpunt te aanvaarden en deed zelf voorstellen voor een moge lijke oplossing van problemen, waarbij Duitschland geïntereseerd is. Zekere de fensieve maatregelen werden door Polen Reacties op de rede van Chamberlain. Het spreekt vanzelf, dat de rede, die de Britsche minister-president gistermiddag in het Lagerhuis gehouden heeft, overal aandachtig bestudeerd is. Even vanzelf sprekend is het, dat onze belangstelling allereerst uitgaat naar de reactie daarop in het Derde Rijk. Welnu, in gezaghebben de Duitsche kringen betoogt men, dat deze verklaring geen enkel nieuw en ver rassend element bevat, en dat zij in den tegenwoordigen toestand geen enkele wij ziging brengt. Chamberlain aldus zegt men, heeft op nieuw betoogd, dat Groot-Brilannië even tueel Polen te hulp zou komen, doch dat heeft hij reeds meer dan honderd keer herhaald en een dergelijke herhaling wijzigt niets aan de vastberadenheid van dengene, die haar uit. Chamberlain heeft de hoop uitgespro ken, dat de toestand zal opklaren. Het is echter aan de Britsche en Poolsche pers haar houding te veranderen. Wat de verklaringen van Chamberlain aangaat ten aanzien van het economische belang van Dantzig voor Polen houden de Duitsche gezaghebbende kringen staande, dat de Duitsche aan Warschau gedane voorstellen rekening hielden met de Pool sche belangen. Ook maakt men zich sterk de argumentatie te kunnen betwisten van den Britschen premier, dat de Engelsche garantie aan Polen de houding van Polen tegenover de Duitsche aanspraken op geen enkele wijze heeft veranderd: veel vroeger dan 31 Maart, aldus betoogt men, was Warschau op de hoogte van het Britsche voornemen een dergelijke garantie te geven. Ten slotte verwijten gezaghebben de Duitsche kringen er niet op te hebben gewezen, dat „Dantzig een Duitsche stad is, welke naar het Rijk wenscht terug te keeren." Goed ingelichte kringen te Dantzig geven op Chamberlains verklaring in het lagerhuis den volgenden commentaar: .Wij stellen niet veel belang in de ver klaring van Chamberlain, want wij konden ons wel ongeveer voorstellen wat hij zou zoggen. Wij begrijpen trouwens niet, waar om iedereen zich zoo druk maakt over Dantzig. Men moet niet gelooven, dat het lot van Europa onverbrekelijk met het lot van Dantzig verbonden is. De kwestie van genomen op 23 Maart en het antwoord werd op 26 Maart naar Berlijn gezonden. Ik verzoek het Huis nauwkeurig acht te slaan op de tijden en de data. Er is in Duitschland ronduit veiklaard, dat het de waarborg der Britsche regeering was, die de Poolsche regeering aanmoedigde om over te gaan tot het optreden, dat ik be schreven heb. Men zal echter opmerken, dat onze garantie niet werd gegeven voor 31 Maart. Tegen 26 Maart was er zelfs geen gewag van gemaakt bij de Poolsche regeering. Vrees voor unilateraa' optreden. De recente gebeurtenissen in Dant- zog hebben onvermijdelijk de vrees doen opkomen, dat het in de bedoe ling ligt om zijn toekomstigen status te regelen door unilateraal optreden, georganiseerd met heimelijke metho den, aldus Polen en de andere mo gendheden voor een voldongen feit plaatsende. Onder dergelijke omstan digheden zou, zoo wordt opgeworpen, iedere actie, die door Polen werd ondernomen om den toestand te her stellen, voorgesteld worden als een daad van agressie van zijn kant en wanneer zijn actie gesteund werd door andere mogendheden, zouden zy be schuldigd worden Polen te helpen en aan te hitsen tot het gebruik van geweld. Wanneer het vervolg der gebeurtenis sen in feite zou zijn, zooals in deze hypo these wordt verondersteld, zullen de leden van het Huis uit hetgeen ik eerder gezegd heb, begrijpen, dat de kwestie niet zou kunnen worden beschouwd als een zuiver locale aangelegenheid, betrekking hebben de op de rechten en vrijheden der Dantzi- gers, welke tusschen twee haakjes op geenerlei wijze bedreigd worden, doch ter stond ernstiger kwesties zouden doen op komen, welke het Poolsche nationale be staan en de Poolsche onafhankelijkheid raken. Wy hebben den waarborg gegeven, dat wy onzen bystand zouden ver- leenen aan Polen, in geval van een duidelyke bedreiging van zyn onaf hankelijkheid, welke het van vitaal belang zou achten om te weerstaan met zyn nationale strydkrachten en wy zyn vastbesloten om deze ver plichting ten uitvoer te leggen. In zijn rede voor den Rijksdag op 28 Maart zeide de Duitsche Rijkskanselier, dat wanneer Polen wenschte te komen tot nieuwe verdragsregelingen betreffende zijn betrekkingen met Duitschland, hij dit denkbeeld slechts zou kunnen toejuichen. Hij voegde er aan toe, dat iedere toekom stige regeling van dien aard gebaseerd zou moeten zijn op een volstrekt duidelijke verplichting, gelijkelijk bindend voor beide partijen. De Britsche regeering is er zich van bewust ,dat de recente ontwikkelingen in de Vrije Stad het vertrouwen heb ben verstoord en het op het oogen blik moeilyk hebben gemaakt de atmosfeer te vinden, waarin redelyk overleg kan overheerschen. Tegenover dezen tooestand blijft de Poolsche regeering kalm en de Engelsche regeering hoopt, dat de Vrije Stad met haar oude tradities wederom moge be wijzen, gelijk zij tevoren in haar geschie denis heeft gedaan, dat verschillende na tionaliteiten te zamen kunnen werken, wanneer haar werkelijke belangen samen vallen. Intusschen vertrouw ik, dat alle betrokkenen hun vastbeslotenheid zullen uitspreken en toonen, dat niet toegestaan zal worden, dat welke incidenten ook met betrekking tot Dantzig een zoodanig ka rakter zullen aannemen, dat zij een be dreiging zouden kunnen vormen voor den vrede in Europa. Dantzig is een zuiver DuitschPoolsche aangelegenheid." In de Poolsche hoofdstad zijn de woor den van Chamberlain in het lagerhuis met groote voldoening ontvangen. In politieke kringen te Warschau zegt men, dat de verklaring van den Britschen minister president geen opening in het systeem der Britsche garanties meer laat. De verkla ring is een nadrukkelijke bevestiging van de officieele Engelsche verklaringen van 31 Maart en 6 April. De toestand is nu nog scherper gedefinieerd. Minister Beek was reeds twee dagen geleden van Chamberlains verklaring op de hoogte, daar de tekst hem door den Engelschen zaagelastigde Clifford Norton was overhandigd. In politieke kringen te Londen zelf wordt de verklaring van Chamberlain op gevat als een nieuwe waarschuwing aan het adres van Duitschland. Indien Polen ten strijde trekt om een verandering in den status van Dantzig te verhinderen, zal Engeland eveneens strij den zelfs indien Duitschland den toestand tracht te veranderen door manoeuvres van de vrije stad zelf uit. Men zet uiteen dat gebleken is dat En geland geen druk op Polen uitoefent om met de Duitschers te onderhandelen over Dantzig, zoolang d- spanning voortduurt. In Fransche diplomatieke kringen deelt men geheel het standpunt van de Britsche regeering inzake Dantzig, zooals dit door minister-president Chamberlain in het lagerhuis uiteengezet is. Men is van mee ning, dat door deze verklaring een einde wordt gemaakt aan de geruchten over een wijfelende houding van Engeland. De hou ding van Engeland en Frankrijk, welke reeds herhaaldelijk is uiteengezet, laat geen plaats voor aarzelend. Beide landen zeggen Polen nun meest volledigen steun toe, wanneer de Poolsche regeering van oordeel zal zijn, dai haar levensbelang op het spel staat. Polen slaat de ontwikke ling van den toestand te Dantzig nauw keurig gade en heeft de grenzen vastge steld, welke door de Duitsche autoriteiten niet overschreden mogen worden. De Pool sche regeering heeft nooit het Duitsche karakter van Dantzig ontkend, en zij heeft zich steeds bereid verklaard met Duitsch land hieromtrent te onderhandelen, doch zij zal nooit toelaten, dat te kort wordt gedaan aan de Poolsche scheepvaartrech ten op de Weichsel en het gebruik van de haven van Dantzig, noch zal zij toestaan dat de vrije stad gemilitariseerd wordt. De tegelijk vastberaden en voorzichtige houding van de Poolsche regeering wordt te Parijs en Londen gewaardeerd en de verklaringen van Chamberlain kunnen dienaangaande geen twijfel laten. Zondagmiddag is zooals gemeld in bet Spaansche dorp Penaranda de Braca- monte bij Salamanca een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Gisteren den ge- heelen dag nog voerde de brandweer 'n hevigen strijd met de vlammen. Volgens de laatste berichten zijn meer dan 50 slachtoffers te betreuren, terwijl 1500 tot 2000 menschen zijn gewond. Niet minder dan 1090 huizen zijn ver woest. Het zwaarst getroffen is het stadsdeel nabij het station aan den weg van Sa lamanca naar Avila. Waar eens het sta- tion stond, is thans nog slechts een puin hoop. De klok van het stadhuis is stil blijven staan om 15 minuten over elf, daarmede op de minuut af het tijdstip van de explosie aangevend. Hooge militaire en politioneele autoritei ten leiden het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Naar schatting is de toestand van 500 van de 1500 gewonden ernstig. Ongeveer 1500 menschen zijn dakloos geworden. Zij zijn tijdelijk ondergebracht in Salamanca, Avila en in de dorpen in de nabijheid van Pena randa. Vele personen worden nog vermist, zoodat men vreest, dat het aantal slachtoffers nog hooger zal blijken te zijn. De nasporingen van de militairen en de politie wijzen erop, dat kruit door de hitte in brand is geraakt en de ramp heeft veroorzaakt. Hedenmorgen brandden nog steeds een honderdtal huizen en drie fabrieken, 'onder het oog van de tengevolge van het water gebrek machteloos staande brandweer. Op de plaats van de ontploffing heeft zich een krater met een straal van 200 meter ge vormd, gevuld met smeulende puinhoopen. die men onder water tracht te zetten, aan gezien zich op 500 meter afstand nog een intact gebleven opslagplaats van ontplof bare stoffen bevindt. De kracht van de ont ploffing was zoo groot, dat men haar te Sa lamanca en te Avila, d.i. een afstand van 40 K.M., hoorde. Tot dusver heeft men op het kerkhof van Bracamonte 45 slachtoffers begraven. Vier gewonden zijn gisternamiddag overleden. Een dertigtal gewonden verkeert in hoogst zorgwekkenden toestand. Het aantal ver misten bedraagt 49. De spoorlijn SalamancaMadrid, die door de ontploffing ter plaatse vernield werd, is voorloopig hersteld. Te Zürich is gisteren het proces be gonnen tegen acht nationaal-socialisten, zeven Zwitsers en een Duitscher, leden van de vereeniging „Trouwe bondge- nooten". Zij worden beschuldigd, een soort inlichtingsdienst te hebben gesticht, welke de werkzaamheden naging van zekere politieke personen en organisa ties en welke de activiteit van buiten- landsche diplomatieke en consulaire ver tegenwoordigingen naging. De voornaamste beschuldigde, Zander, een gewezen onderwijzer, werd allereerst ondervraagd over den fameuzen inlichtings dienst „Ad", welke hy had opgericht en had toevertrouwd aan een zekeren Frei. Volgens Zander was het onderzoek van „Ad" zuiver politiek. Hij voegde hieraan toe, dat de Zwitsersche staf slechts werd nagegaan om vast te stellen hoe zekere inlichtingen te recht kwamen bij de leiding der socialisti sche party. Dat Frei in Mei 1938 naar Duitschland was gegaan, met medeneming van al het documentenmateriaal van den dienst „Ad" verklaarde Zander uit de jegens de ver eeniging geuite bedreigingen. Hij betwistte vervolgens, dat de vereeniging voor reke ning van Duitschland heeft gewerkt. Ook gat hij inlichtingen over „bliksemappels" een soort spoedmobilisatie der leden, en over het „Schutzcorps" een soort ordedienst bij openbare bijeenkomsten. De rechtbank probeerde vergeefs den oorsprong te weten te komen van de finan- cieele hulpbronnen der vereeniging, die een maandeliiksch tekort had van ongeveer 1500 Zw. franken. Zar.der betoogde overigens, dat de fondsen der vereeniging alle Zwitser sche waren. Het verhoor van den tweeden beschul digde, Zikles, toont de gelijkheid aan van de strijdmethode van deze vereeniging met die van de Duitsche nationaal-socialistische partij in andere landen, met name ten aan zien te willen blijven bestaan ook in geval van een verbod. Zinkles gaf te kennen, dat het doel van de controle op de buitenland- sche consulaten was de identiteit na te gaan van zekere bezoekers en ook de veelvuldig heid van hun bezoeken. Volgens den president bedroeg het aantal leden der vereeniging 176 en niet 400, zooals deze verdachte beweert. Japansche vlootkringen geven, volgens Domei, uitdrukking aan de bezorgdheid be treffende de a.s. besprekingen te Tokio over een regeling van de kwestie-Tientsin, of schoon, naar verluidt, nog geen besluit is genomen over het zenden van een waarne mer door de admiraliteit naar de Britsch Japansche besprekingen. Naar aanleiding van de ontoegeeflijke houding, die in Engeland veld wint ten aanzien van Japan in verband met de kwestie van Tientsin, waarbij zelfs denkbeelden naar voren komen als het instellen van economische sancties en het ten uitvoer leggen van een vlootde- monstratie tegen Japan, schrijven de dagbladen Yomioeri Sjimboen en Mi- yuaki Sjimboen over de mogelijkheid van een Engelsch-Japanschen oorlog, waarvan niemand kan zeggen of hij niet volgen zal op de anti-Japansche agitatie der Engelschen, vooral omdat, naar de bladen schrijven, de Japansche regee ring besloten heeft in geen geval de blokkade van de Britsche concessie in Tientsin te verzachten, tenzij Engeland de politiek ten gunste van Tsjang Kal Sjek laat varen. Mocht een oorlog tusschen Engeland en Japan uitbreken, dan voorspelt de Yomioeri Sjimboen, dat het Verre Oosten het tooneel zal worden van een g.ooten slag. Het blad geeft een analyse van de Britsche vloot en merkt op, dat Engeland 14 kapitale schepen heeft, 14 kruisers der A-klasse, 49 kruisers der B-klasse, met inbegrip van de Belfast en de Edinburgh, en 7 vliegtuig-moeder schepen, waarbij twee van verouderd type. De gespannen verhoudingen in Europa verhinderen Engeland echter kapitale sche pen en kruisers naar het Verre Oosten te zenden op enkele schepen na. Aldus redeneerende, gelooft de Yomioeri Sjimboen, dat Engeland gedwongen zal zijn om zijn vlootstrydmacht te Singapore te concentreeren, in plaats van in Hongkong, dat blootgesteld zal zijn aan Japansche aan vallen. Het blad citeert echter vlootdeskun- digen en voorspelt dat Singapore gemakke lijk zal vallen voor de Japansche strijd krachten, die het waarschijnlijk evenmin moeilijk zullen vinden het schiereiland Ma- lakka te veroveren. Een aanval met alle be schikbare middelen door de Japansche vloot buiten beschouwing latende, wijst het blad erop, dat Singapore door de Japansche duikbooten bedreigd zal worden. Het ver lies van Singapore zou het signaal vormen voor de ineenstorting van het geheele Brit sche defensie-systeem in het Verre Oosten. Sprekende over beweerde Britsche machinaties, om de Ver. Staten er toe te brengen, zich aan Britsche zijde te plaatsen in een oorlog in het Verre Oosten tegen Japan, schrijft de Yomioe ri Sjimboen niet te gelooven, dat de Ver. Staten Engeland in de kaart zul len spelen en tegen Japan zullen vech ten, alleen om de Britsche vlootsupre- matie te bevestigen. Mochten de Ver. Staten zich echter bij de Engelschen en Franschen tegen Japan aansluiten, dan geeft het blad de Japansche natie den raad te vertrouwen op de vlootautori- teiten, die een vlootpolitiek moeten hebben uitgewerkt met het oog op ieder mogelijk noodgeval. Het blad besluit met hieraan toe te voegen,' dat het re sultaat van een oorlog tusschen Japan en Engeland, wanneer die zou ontstaan, zou eindigen ten gunste van Japan. De Reiazioni Internazionali, die een extre mistische, maar niettemin belangrijke stroo ming in de Italiaansche politiek vertegen woordigt, wijdt 'n artikel aan Dantzig, waar in het blad verklaart, dat Italië van ganscher harte het Duitsche standpunt steunt en dat het bereid is samen met Duitschland ten oorlog te trekken wanneer het conflict over de Vrije Stad in een gewapende botsing zou eindigen. Sedert „onherroepelijk is besloten" tot den terugkeer van Dantzig tot het Duitsche Rijk, aldus het blad, is de tijd ge komen om „buitengewoon duidelijk te spreken, zoodat de verantwoordelijkheid van de afzonderlijke landen duidelijk en nauw keurig omlijnd zal zijn". De Britsche en de Fransche regeering worden er dan van be schuldigd Polen te gebruiken om haar vij andigheid tegen de totalitaire staten steeds meer uit te breiden en om de verantwoor delijkheid voor een conflict met de spil op Warschau te werpen. Het is volkomen nut teloos voor Groot-Britannië en Frankrijk om

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1