^ANKENBERG H.V. u beter drukwerk HuchitMaet li Stad en Omaeviaa il £m els Ayettda Buitenlanders moeten Zuid- Tirol verlaten. De Fransche consul te Madrid in moeilijkheden. Een incident in een restaurant. Excuses bij Bonnet. openen U den weg naar hel bezif van een Model RT Voor ,n wiJ speciaal ingericht. tot eiken prijs een politieke situatie te wil len knstalliseeren met het uitsluitende doel een doom m het oog van Duitschland te nandhaven, den nationalen trots van dat land te wonden en zijn éénwording te ver ragen. Hoewel Italië geen rechtstreeksche belangen in Dantzig heeft, heeft het Polen neihaaldelijk gewaarschuwd af te zien van een houding, welke „voor Polen noodlottig moet eindigen". Tenslotte verklaart het blad, dat Polens onafhankelijkheid niet wordt bedreigd en dat evenmin een terug keer van Dantzig tot het Duitsche Rijk Polens soevereiniteit in territorialen zin zou schaden. Maar omdat „Londen en Parijs de kwestie van Dantzig gebruiken als de spil van hun anti-totalitaire politiek, is het goed om op ondubbelzinnige wijze te verklaren, dat het Italiaansche volk, als altijd vol komen solidair met Duitschland, krachtig de Duitsche oplossing van het Dantziger vraag stuk steunt. Evenals tijdens de Praagsche crisis moet een ieder weten, dat als de twee fronten in het beslissende oogenblik tegen over elkaar zouden komen te staan, de be slissing van het Italiaansche volk reeds is genomen". De buitenlanders, die te Merano en in Zuid-Tirol vertoeven, hebben van de Italiaansche autoriteiten aanzegging ge kregen, dat zij binnen 24 uur moeten vertrekken. Onder deze buitenlanders bevindt zich een aantal Nederlanders. Naar wij vernemen is de Nederlandsche ge zant te Rome doende een oplossing voor deze aangelegenheid te zoeken. Mogelijk is dit reeds een gevolg van de Zaterdag door Virginio Gayda aangekon digde maatregelen tot verscherpt toezicht op vreemdelingen in Italië, die onder het voorwendsel van toeristische belangstelling geheime informaties zouden trachten mach tig te worden. Zooals men weet heeft Zuid- Tirol 'op het oogenblik zeer de belangstel ling in verband met het feit, dat de daar wonende Italiaansche onderdanen van Duitsche origine voor zoover dit mogelijk is, zullen worden overgebracht naar Duitsch land. Hieromtrent is een overeenkomst ge sloten tusschen de Duitsche en de Italiaan sche regeering. Onder de bevolking van Zuid-Tirol heerschte den laatsten tijd nogal onrust, omdat algemeen de vrees werd ge voeld, dat men gedwongen zou worden een andere woonplaats te zoeken en dat, wan neer men weigerde in de hiervoor gegeven „gemakkelijke voorwaarden" te treden, de voorwaarden om te blijven ongemakkelijk zouden blijken te zijn. Deze onrust heeft dan mogelijk den Ita- liaanschen autoriteiten aanleiding gegeven vreemdelingen maar liever te weren, omdat deze onrust toeristen niet gemakkelijk ver borgen zou blijven en zij door deze onrust te constateeren, zich schuldig zouden maken aan het inwinnen van geheime informaties. Jacques Pigeonneau, de Fransche consul te Madrid, is in den nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van een overval. Hij kwam dien nacht om één uur uit een dancing, toen verscheidene indivi duen zich op hem wierpen en hem ernstig toetakelden. De Spaansche ambassadeur te Parijs heeft terstond aan Bonnet den meest oprechten spijt der Spaansche regeering betuigd. Een onderzoek naar de schuldigen is ingesteld. Pigeonneau heeft aan de pers een verkla ring afgelegd waarin hij vertelde, dat hij met zijn vrouw, een bevrienden Spaanschen luitenant en een jonge Fransche vrouw, di neerde in den tuin van een restaurant in de Calle Abascal, toen een Spaansche officier, die aan een naburig tafeltje zat, een gebaar verkeerd begreep en hem in het gezicht sloeg. De consul duwde den man krachtig van zich af en daar bleef het voor dat oogenblik bij. Een half uur later stond het Fransche ge zelschap op om weg te gaan. Omstreeks vijftig personen, die eveneens den maaltijd in den tuin gebruikten, stonden ook op en gingen naar de deur, waardoor het Fransche gezelschap vertrokken was. Zij riepen be- leedigende woorden uit en bedreigden den consul. Buiten werd hij een steeg ingesleept, waar hij afgeranseld en getrapt werd. Ten slotte slaagde hij er in zich te bevrijden en zich met een taxi naar het Fransche zieken huis te laten vervoeren. Het incident had nog een vervolg ter plaatse, waar een nieu we vechtpartij, zonder consequenties, uit brak tusschen Spanjaarden, die aan den overval hadden deelgenomen, en personen, die hun hun houding verweten. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: uitreis: Uil te Jodhpoer, Wielewaal te Sin gapore; thuisreis: Buizerd te Jodhpoer; Toren valk te Athene. Hedenmorgen vertrok de „Emoe" met ge zagvoerder Frenken van Schiphol. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 385 'A kg. briefpost, 15 kg. pakketpost en 197& \g. vrgcht, Alkmaar, Dinsdag. BEGRAFEMS MEVROUW TJADEN—VAN DER VLIES. Op de algemeene begraafplaat te .Bergen werd gistermiddag om drie uur, onder vrij groote belangstelling, het stoffelijk overschot van mevrouw Tjaden van der Vlies aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een viertal bloemstukken, waaronder één van de afd. Bergen van den Vrouwenvredesbond, dekte de baar. Vóór de teraardebestelling werd door ds. Warners uit Alkmaar in het Evangeli satiegebouw Rehoboth een rouwdienst ge houden. Na gebed werd psalm 68 vers één gezongen, vr.arna ds. Warners las uit Korinthe 58, benevens enkele verzen uit Openbaring VII. Hierna 1 ds. Warners uit het boek van mevrouw Tjac'.en „Het komt" en wel uit dat gedeelte, waar de overledene schreef van Gods gemeenschap. Mevrouw Tjadenvan der Vlies, als schrijfster bekend als Enka, aldus ds. Warners, was een talentvolle vrouw, die haar talenten niet heeft gebruikt in dienst van het atheïstisch humanisme, omdat zij wist, dat de ware humaniteit slechts vrucht kon zijn van het ware geloof. Mét Paulus leerde zij: „Wat gij doet in woord en werk, doe dit alles in naam van Christus Jezus." Zij wist, dat dikwijls de naam van Jezus Christus werd gebruikt om een slechte lading te dekken; dat die naam dikwijls werd verbonden met den afgod van onzen tijd; of die afgod nu klasse, staat of volk heette, deed er niet toe. Zij heeft geageerd tegen het zwoegen van duizenden voor de welvaart van enkelen. Zij heeft met Paulus dit woord willen spreken in de ruimte, die Christelijke kerk heet. Zij heeft niet gearbeid in eigen risico, maar op het Zijne. Zij wist, dat in elke nieuwe orde nieuwe zonde rijst, om dat de mensch zondaar blijft, maar zij wist ook dat dit ons nog niet het recht geeft tot lijdelijk toezien. Hoe w rd deze fiere christin miskend door de orthodoxie en door de socialisten. Van ons is één heengegaan, één, met wie wij ons één wisten in het geloof. Wij moe ten eerbied hebben voor iemand, die, ge dreven door het Heilige Geloof, meen ie te moeten getuigen, want tenslotte wilde Enka alleen maar getuigen en niets an ders. In de laatste dagen van haar leven zag zij de toekomst donkerder in dan zij ooit heeft gedaan, maar ook zag zij duide lijker, dat God op Zijn tijd het paradijs en Zijn gemeenschap zal openbaren. Tenslotte werd, n; gebed, staande, psalm 273, vers 1, 6 en 7, door de overledene zoo geliefd, gezongen. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den vroegeren voorzitter van d^n Bond van Christen-Socialisten, Daan van der Zee. In het laatst van de vorige eeuw had spr. Enka nog gekend als christelijk on derwijzeres. Ook in de Unie van chris telijke auteurs had spr. met de overledene gewerkt. De vriendschapsband werd ver sterkt, toen zij samen gingen strijden voor de christelijk-socialistische opvatting. Zij had er geen vrede mee, dat het christen dom werd beleden, maar niet beleefd. Zij was zich bewust, dat de grondslag van de kapitalistische samenleving in flagranten strijd was met het elementaire beginsel van het christendom. Daarvan getuigde zij in het tijdschrift en in haar in 1996 verschenen brochure: „Kan een rechtzinnig christen socialist zijn?" De christelijke wereld van toen en later heeft de belofte van Enka nooit begrepen. Die wereld zag in haar slechts de vrouw, die het gehate socialisme predikte. De Bond van Christeni-Socialisten ging, toen de nieuwe wereld-era na den grooten wereldoorlog aanbrak, roemloos ten gron de. Wij, die met Enka hebben samenge werkt als menschen van het tweede plan, weten, dat haar geest beteekenis heeft voor de historie. Hierna sprak Daan van der Zee nog een persooonlijk woord van afscheid. De evangelist Kuiper uit Hilversum schetste den geest van mevrouw Tjaden, die altijd klaar is geweest, tot kort voor haar heengaan. Spr. herinnerde aan een toespraak van Enka in het socialistisch verbond te Rotterdam, en hij deelde mede, dat hij door haar voor de schoonheid van het evangelie was gegrepen. Johanna Breevoort, die 50 jaar met Enka bevriend was geweest, deed uit komen, hoe Enka steeds gehunkerd heeft naar sociale gerechtigheid. Op dit punt waren zij uit elkander gegaan, omdat spr. gevoelde, dat beterschap niet door ismen, maar door een waarachtige bekeering des harten en liefde tot God en de menschen moest komen. Achttien jaar heeft Enka het geluk ge kend, te leven met den man, die den Heer liefhad, waardoor zij alles koijr dragen. Kort vóór haar dood schreef zij nog aan spr.: „Hoe zal het zijn in de Eeuwigheid? Ik verlang zoo naar mijn man. Zullen wij elkander weerzien?" Zij is heengegaan in een Roomsch ziekenhuis. Zij was altijd mystiek aangelegd, maar Christus is alles voor haar gebleven. Spr. hoopte, dat Christus ook voor Enka, die zooveel voor haar beginsel heeft gele den, de wegwijzer naar den hemel mag zijn. De heer K w i s p e 1 sprak, mede namens zijn vrouw, een afscheidswoord. Wij wis ten, aldus spr., dat noch machten, noch overheid, u konden scheiden van de liefde voor Christus. De heer Tjaden uit Haarlem felici teerde, aan de hand van psalm 16, de aan wezigen met het verscheiden van Enka, waai SfiE. lêfisl, slat 4i eü1 schoone erfenis heeft gekregen. Spr. dankte God voor de zen dag en hij hoopte, dat allen Christus zullen zoeken, want deze is te vinden. Ds. Van der Vlies uit Poortugaal sprak namens de overledene een af scheidswoord. Dit woord luidt „Zoekt allen God, de eenige, eeuwige werkelijkheid. In Christus is Hij te vinden." Namens de familie zegde spr. dank voor de vriendschap en liefde, de overledene bewezen. Namens de overledene verzocht hij tenslotte het vierde vers van psalm 116 te zingen. Als laatste spr. voerde hierna het woord mevrouw P o n s t ij nv a n H i 11 e n, die namens de afd. Bergen van den Vrouwen vredesbond, een laatsten groet bracht aan de vrouw, die vol overtuiigng heeft gele den en gestreden voor den vrede. Uit naam van vele vrouwen in Eergen verzekerde spr., dat deze haar werk zullen voortzetten met alle kracht die in hen is. DE NIEUWE BRANDSPUITEN. Ten behoeve van den lucht beschermingsdienst. Hedenmorgen zijn de drie nieuwe brand spuiten geen „babies" maar draagbare motorspuiten vanwege den rijksluchtbe schermingsdienst officieel overgedragen aan den plaatselijken dienst, welke daarbij vertegenwoordigd was door den heer C. L. de Bruyn, als plaatsvervanger van den di recteur den heer Goettsch. De drie spuiten, waarvan twee gemonteerd waren op een aanhangwagen en de derde op een vracht auto stond, werden vanaf de brandweer kazerne door de Langestraat naar het Waagplein gevoerd, waar een beproeving plaats had ten overstaan van B. en W. (be halve den heer van Slingerland, die uitste- dig is) en overigens een talrijk publiek, dat al ras van alle kanten kwam opdagen. De spuiten (fabrikaat A. Bikkers en Zoon te Rotterdam) hebben volkomen aan de verwachting beantwoord. Zij hebben een capaciteit van 1000 tot 1200 liter per mi nuut. Met drie, vier en vijf slangen werd water gegeven en steeds kon men met groot gemak de overzijde van de gracht bereiken en de daar staande huizen behoorlijk nat spuiten. Ook de proef met den sproeier voldeed uitstekend, evenals die met vier slangen op één spuit. Zelfs toen bereikte men nog een hoogte van een gewoon woon huis, ondanks den wind, die zijn best deed om de waterstralen in andere richting te sturen. Ook met één straalpijp op twee slangen aan één spuit/waarbij een tweede spuit als aanjager werd gebruikt, werd een resultaat bereikt, dat den heer Hamstra, adj.-commandant van de brandweer, vol komen bevredigde. Ook B. en W. betuigden tegenover de drie vertegenwoordigers der fabriek hun tevredenheid over gebleken gebruikswaarde van de drie spuiten, welke alle in beheer en onderhoud bij onze brandweer zullen blijven. Zooals gezegd, heeft de luchtbescher mingsdienst de spuiten gaarne aanvaard met dankbetuiging aan de regeering voor het afstaan ervan. DE POSTFANFARE GAAT LAUWEREN OOGSTEN. De Postfanfare heeft groote plannen, want zij zal voor het eerst na de oprichting aan een concours deelnemen. De Fanfare zal dezer dagen naar Hoorn gaan en dan voor het eerst geëxamineerd worden in de hoop, dat de eerste medaille misschien wel een zilveren lauwertak aan het vaandel kan worden gehangen, wanneer er tenminste al een vaandel is. Want alles aan deze fanfare is nog in het beginstadium, behalve dan en dat is het voornaamste de muziek. Met ijver en volle ambitie is er nu, onder leiding van den heer Anderson, maandenlang geblazen en getrommeld en de Fanfare heeft gelei delijk haar repertoire uitgebreid, zoodat er al een heel programma kan worden gebo den. Voor het concours in Hoorn werd gister avond de slotrepetitie in den Stedelijken Muziektuin gehouden, een repetitie zonder publiek behalve dan eenige supporters maar een uitvoering, die op een mooien, stillen zomeravond als het gister was, in den muziektuin volkomen tot haar recht kwam. In de verlichte groote nis heeft de heer Anderson zijn mannen voor het laatst de noodige wenken gegeven en zoowel vóór als na de pauze werden het verplichte-, het on verplichte- en het marschnummer uitge voerd. Vanaf het terras was het een genot daar naar te luisteren. Wij kregen den indruk, dat de werkende leden geheel op elkaar zijn ingesteld, samenspel en klank waren o.i. uit stekend. Wat is de Muziektuin toch een prachtige gelegenheid om er stil te zitten en er te ge nieten van den mooien zomeravond. Het is te betreuren, dat zoo weinige stadgenooten nog de rust onder dit zware geboomte ken nen, de rust die er uitgaat van dit prachtige deel van den Hout waar het ruischen der bladeren en het voortsuizen van auto's op den straatweg de eenige geluiden zijn welke de stilte verbreken. Gisteravond speelde er dan de Postfanfare en vol goeden moed op een goeden afloop zullen de postmenschen in hun fraaie uni formen naar Hoorn trekken vanwaar zij zeker niet zonder eereteekenen zullen terug keeren. De heer Van Gelder, directeur van het Postkantoor woonde met mevrouw vóór de pauze het concert bij. Zijn belangstelling voor deze Fanfare en zijn medewerking bij alle moeilijkheden waarmede het jonge corps wel eens heeft te maken, wordt door de postbeambten op hoogen prijs gesteld. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, hoofdnummer Zaza (rom.-dram.); in de hoofdrollen Claudette Colbert en Herbert Marshall. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater. De onsterfelijke wals (rom.); Hoofdrollen Mtliza Korjus, Fernand Gravey en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Woensdag 12 Juli. 8 uur, Alkm. wielerbaan, trainingswed strijden (bij slecht weer Donderdagavond). Donderdag 13 Juli. 11.30 uur, in het gerechtsgebouw, leden vergadering Pro Juven'ute. GECOMBINEERDE SEPTEMBER FEESTEN. Alkmaar zal twee dagen feestvieren. Men weet, dat in September a.s. de Spoor wegen jubileeren, dat de brandweer haar 60-jarig bestaan zal herdenken en dat dan de traditioneele landbouwdag zal worden gehouden. Diverse commissies zijn voor deze festiviteiten al geruimen tijd geleden aan het werk gegaan en elk daarvan had ree"- een voorloopig schema voor het eigen feest samengesteld. Dat schema was echter zeer voorloopig en data waren nog niet be paald, althans niet definitief bepaald. Wel waren de Spoorwegen in de keuze van den datum eenigszins beperkt, omdat deze fees ten min of meer in verband staan met de in Utrecht voor het geheele land genomen maatregelen t.a.v. de herdenking van het 100-jarig bestaan der Spoorwegen, wel had ook de Landbouw geen al te ruime keuze om cultuur-technische redenen, zoodat alleen de Brandweer zich weinig hoefde te bekommeren over een datum, maar toen afgevaardigden van de drie organisaties Vrijdag j.1. bijeenkwamen om te vergade ren, toen was men het al heel spoedig eens. Er zal gezamenlijk feest gevierd worden, twee dagen lang en het zullen echte Alk- maarsche feesten worden, waaraan tal van vereenigingen zullen deelnemen. Er zullen optochten gehouden worden, er zullen de monstraties gegeven worden (ook sportde- monstraties), er zullen wellicht sportwed strijden gehouden worden, er zal misschien een vuurwerk komen, kortom, het zal een stadsfeest worden voor de geheele bevol king. Men noteere al vast de data: 27 en 28 Sep- t- '^er! INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 4 TOT 11 JULI 1939. Nieuwe zaken: Alkmaar: W. de Jong, Scharloo 13, linge rie en wolhandel. Heerhugowaard: Dragline Verhuur C.V., Middenweg Zuid 83, verhuren van graafma chines. Schagen: J. A. Streutker, Noord 75, han del in gloeilampen. W ij z i g i n g e n: Alkmaar: Ass. Mij. „Het Groene Kruis" van 1910 N.V., St. Laurensstraat, uittreding procuratiehouder. N.V. „Noordhollandsche Levensverz. Mij." St. Laurensstraat; uittreding procuratiehou der. Alkmaarsche Bank N.V., St. Laurens straat; uittreding procuratiehouder. Den Helder: Coöp. Boerenleenbank, Vliet- straat 9; bestuurswijziging. Opheffingen: Heerhugo waard: Jos Mulder, Midden weg Zuid A 83, aannemer. UITSLAG M. U. L. O. A. G. de Ley B te Oudorp; H. Hellinga B te Heiloo; J. F. Duin B te Schermerhorn; M. van 't Laar A te Alkmaar; J. G. Knaap B te Alkmaar; D. Christiaanse A te Alk maar; H. C. Wardenaar B te Schagen; J. Manneveld A te Harenkarspel; G. C. Wolse A te Schagen; G. Koeman B te Beemster; W. K. Goodijk A te Broek op Langendijk; R. Pijning A te Alkmaar; J. Beudeker A te Alkmaar; J. W. H. Lastdrager A te Den Helder; G. J. Brandhoff A te Den Helder; H. C. Bakker A te Den Helder; D. P. de Jong A te Anna Paulowna; N. van der Wil- lik A te Noordscharwoude; L. Ruinersma B te Bergen; L. Swakman A te Bergen; P. J. Stammes A te Bergen; H. Jongedijk A te Bergen; J. Bos A te Bergen; M. Wilbrink A te Bergen. PRIJS TOEGEKEND. Aan den heer A. van de Kuyt, alhier, is een fraai goud-plaqué 15 rubis Anker heerenhorloge toegekend als bekroning voor zijn inzending van de Lux-toiletzeep- prijsvraag. EEN OPVOLGER VAN DEN HEER DE RIE. Wij hebben vanmorgen bezoek gehad van den ouden heer J. Visser, Spoorstraat 35, alhier, die ons, in verband met onze be schouwing over het dierenleven in Den Hout, mededeelde, dat hij de taak van den heer De Rie heeft overgenomen. Hij werkte twee jaar met den heer De Rie samen en toen deze stierf verzocht hij den heer Visser dagelijks naar Den Hout te gaan en bij het duivenhuis de vogels te blijven voeren. De heer Visser toonde ons eenige foto's waarop hij in Den Hout staat terwijl duiven, lijsters, merels en musschen op zijn schouder en handen zitten. De heer De Rie schijnt dus wel een waardige op volger te hebben gevonden en de heer Visser deelde ons mee, dat hij zelfs op de dagen van strenge vorst zijn taak steeds vervuld heeft. Hij is evenals de heer De Rie een man in behoeftige omstandigheden en het voe ren der vogels kost hem elke week 2 pond pinda's. Het laatste is natuurlijk een kleine wenk, bestemd voor die vogelvrienden, die dezen ouden man eenigen steun bij zijn sym pathiek werk willen verleenen. DKW dank zij ons afbetalingssysteem. Standaard-Model t 245.- Luxe-ModelL 260.- Imp: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstraat 91 a - Tel. 117642 - Den Haag. OVERAL AGENTEN. HIJ IS HET NIET. In onze courant van 4 Juli komt onder rechtszaken een verslag voor van een diefstal van 7 tafelmessen en een wand- bordje door zekeren J. B. suikerbakker te Alkmaar. De heer J. Bruin, suikerwerk fabrikant, Schermerpad 4 alhier, deelt ons mede, dat de betrokkene te Heiloo en niet te Alkmaar woont. In allen gevalle stelt hij er prijs op, dat vermeldt wordt, dat hij het niet is die het wandbordje met de zeven messen ontvreemd heeft. NATIONALE ZANGWF.DSTRIJD HAARLEM. Zooals reeds gemeld behaalde het koor Vocaal Alkmaar op het nationaal concours te Haarlem met 323 punten hoogste aantal in hare afdeeling 'n eersten prijs en behaalde de dirigent daarmede voor den tienden keer een prijs. Wij verzuimden nog te vermelden, dat de directeur, die dit mooie succes behaalde, de heer Nico Snel is. STATION UITGEEST. Verbetering ten behoeve van de reizigers. Naar wij vernemen heeft de poging der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier gevestigd te Alkmaar, welke gesteund werd door tal van gemeentebesturen in haar district en eenige zusterkamers in den lande, tot het verkrijgen van een betere wachtgelegen- heid op het perron te Uitgeest een gunstig gevolg gehad. Aldaar is n.1. een nieuw wachtlokaal gebouwd, hetgeen ongetwij feld voor de reizigers, die te Uitgeest moeten overstappen, bij slecht weer een groot gerief is. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 walsmachinist, 1 steenbikker, 3 stratenma kers, 2 stratenm. opperlieden, 2 stuc.-opper- lieden, 1 steenzetter, 1 molenbaas, 1 fun- deeringwerker, 2 uitvoerders, 4 betonvlech- ters, 16 voegers, 7 stucadoors, 25 opperlie den, 4 schilders, 10 metselaars, 140 grond werkers, 30 timmerlieden; groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 2 afbramers, 3 bankwerkers, 2 blikslagers, 2 constructiewerkers, 5 electriciens, 2 instru mentmakers, 1 kernmaker, 1 ketelmaker, 4 klinkers, 3 loodgieters, 2 lijnwerkers, 3 ma chinisten, 1 machineteekenaar, 5 metaal draaiers, 2 metaalslijpers, 9 monteurs, 1 or gelmaker, 1 ovenist, 4 plaatwerkers, 1 pon- ser, 2 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 2 scheepsbouwers, 7 smeden, 5 stokers, 1 tand- techniker, 1 tegenhouder, 3 vuurwerkers, 2 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 2 jjzerboor- ders, 4 zandvormers; groep verkeerswezen: 49 chauffeurs, schippers, 1 expeditieknecht, 7 koetsiers, 22 pakhuisknechten, 25 magazijnbedienden, emballeur, 3 kellners, 4 loopknechten; groep houtbewerking: 7 meubelmakers, 3 stoffeerders, 3 mach. houtbewerkers, kistenmaker, 1 borstelmaker, 1 beitser; groep voedings- en genotmiddelen: 56 si garenmakers, 5 sorteerders, 2 tabaksbewer kers, 1 kok, 7 slagers, 1 bierbottelaar, 1 kof- fiestroopbrander, 7 chocoladebewerkers, zuivelbereiders, 16 bakkers; j groep handel: 19 vertegenwoordigers, winkelbedienden, 2 colporteurs; groep boek- en steendrukkerijen: 1 lefte zetter, 3 boekdrukkers; groep land- en tuinbouwbedrijven: tuinlieden, 23 landarbeiders, 2 bloemisten,^ groep overige beroepen: 4 boekbinders, wasschers, 1 rietwerker, 3 schoenmakers, port. huisknecht, 2 kalkbranders, 1 huid zouter, 1 zakkenstopper, 2 papierbewe:»cr. 1 verzekeringsagent, 2 incasseerders, 1 s ambtenaar, 1 bedrijfsleider, 1 eonti"0-6^^^ tegelmaker, 1 reclameteekenaar, 1 ^^an- 1 administrateur, 3 boekhouders, 11 trans- toorbedienden, 195 losarbeiders, 36 portarbeiders; 7, gedeeltelijk werkloos: tabaksindus overige beroepen 10; :aar jeugdige werkzoekenden beneden in diverse beroepen: 7; roUw. vrouwelijk personeel: 1 winkeljuf

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2