„Tout va tres bien" op de Zwitsersche nationale tentoonstelling. Drie miilioen bezoekers in circa zeven weken. AKERSLOOT OOST-GRAFTDIJK CASTRICUM LANGENDIJK BAKKUM SCHOORL (Van onzen correspondent). „Het gaat de Schweizerische Landes- ausstellung in alle opzichten voortreffe lijk". Dat is het verheugend bericht, dat wij onzen lezers kunnen brengen, nu gezegde expositie circa zeven weken aan den gang is. Inderdaad: een ver heugend bericht. Want moeten wij, Nederlanders, ons er niet over verheu gen, indien een onderneming van een zoo gelijk-gestemd en -gezind volk als het Zwitsersche een groot succes be schoren blijkt te zijn? In een vorig artikel, geschreven kort na de opening, hebben wij u al gesproken over de eenheid, die het toch zoo veelsoortige en veeltalige bergvolk in deze tentoonstelling weet te demonstreeren. Dat is een indruk die niet alleen maar van den eersten dag is, maar een impressie, die terugkeert, telkens en telkens weer als men over de zoo riant- gelegen terreinen der expositie ronddwaalt. Wat het aantal bezoekers betreft, is men al zéér tevreden. Na ruim zes weken ten- toonstellingsduur, telde men reeds den dvie- millioensten bezoeker. Wanneer men weet, dat voor de geheele expositie (duur 6 maanden) op een bezoekertal van 4)4 mii lioen is gerekend en dat de groote scharen buitenlanders nog moeten komen, dan be grijpt men, dat directeur Armin Meili en zijn medewerkers zich in de handen wrijven. Vandaag willen wij onzen lezers dan en kele nadere bijzonderheden over de tentoon stelling vertellen. Helaas echter moet het bij enkele losse opmerkingen blijven, want om een ook maar eenigszins volledig ver slag van deze manifestatie te geven, daar voor zou men op z'n minst een geheele Zaterdagavond-éditie van dit blad noodig hebben. Het mode-theater. Allereerst dan iets over het Mode-theater, een geheel nieuwe en alleszins origineele schepping. Dit theater, dat in het leven is geroepen door firma's uit de textiel-, klee ding- en schoenenindustrie, wil den bezoe kers het bewijs leveren, dat Zwitserland zich ook op dit gebied op internationaal peil beweegt. Het doet dit op zeer kunstzinnige wijze en wel door middel van een „Mode revue", eensdeels samengesteld door den be kenden Zwitserschen mode-ontwerper René Hubert een gewaardeerd medewerker in Londen, Parijs en Hollywood anderdeels door vooraanstaande Zwitsersche tooneel- schrijvers. De uitvoerenden zijn prominente revue- en tooneelspelers, benevensde twaalf „mode-elfjes", jonge meisjes, die reeds vele maanden vóór de expositie in een soort „kostschool" voor hun nieuwe beroep van mannequin waren opgeleid. Op waarlijk gracieuze wijze brengen zij Een kijkje op de Zwitsersche nationale tentoonstelling te Zürich, waaruit duidelijk de fraaie en moderne wijze \a pbouw blijkt. Op den achtergrond een der torens van de zweefbaan over het meer. Het „Dörfli" op de tentoonstelling te Zürich, gebouwd aan den oever van het meer. de nieuwste modescheppingen voor het voet licht. Zoover een man daarover kan oor- deelen of is dit juist speciaal aan het sterke geslacht overgelaten? moeten wij bekenten, dat er inderdaad „droomen" van toiletjes bij zijn! En het heet, dat reeds heel wat manneharten hier zwaar op hol zijn geslagen Tegenstellingen. Een groote bezienswaardigheid (een der tallooze) op het terrein der tentoonstelling vormt de kleinste gasfabriek ter wereld, ge bouwd op 1/7 der normale grootte. Dat jong en oud zich voor dit in werking zijnde model verdringen door glazen wanden is het geheele proces te volgen behoeft geen betoog. Een ander „parade-stuk" der expositie is de pas gebouwde sterkste locomotief ter aarde. Dit wonderstuk der techniek 12.000 paardekracht! is geconstrueerd voor de Gotthard-lijn. En vlak daarnaast zien we dan welk een contrast! een onnoozel locomotiefje uit het jaar 1857 Het model-hotel. Dat Zwitserland vóór alles toerismeland is, daaraan worden we herinnerd in het z.g. „Musterhotel" en in de daaraan annex- gebouwde afdeeling „Tourisme", waar den geheelen dag de meest aanlokkelijke films worden gedraaid. Wat heden ten dage de Zwitsersche hotel- lerie kan presteeren, dat toont ons het model-hotel. Zeer modern en comfortabel ingerichte slaapkamers een voorbeeld laat ons zien, hoe „onmogelijk" 't omstreeks 1900 nog was! luxueuze en voorname gezelschapszalen, een eetzaal en een bar en niet te vergeten de gezellige Weinstube zijn uitingen van de allerbeste hedendaagsche „hotelkunst". (U wist toch, dat 't werkelijk een kunst is om een hotel goed te leiden?) Het hotel is geheel in bedrijf; alleen kan men er niet logeeren, wat door velen terecht zeer betreurd wordt. Want afgezien van de voortreffelijk ingerichte kamers zou het een prettig idee zijn, indien men na een nachte lijken „Bummel" door de verschillende bars en „Gaststatten" van de „Landi" z'n bedje zóó dichtbij gespreid wist! Het „Dörfli". En nu begeven we ons per stoombootje of veel grooter attractie per kabel-zweef- baan naar den anderen oever van het meer, waar we nog snel een blik in het „Dörfli" willen werpen. Vraag den oer-echten Zwit ser en hij zal dit gedeelte het meest ge slaagde van de geheele tentoonstelling vin den. Niet, omdat de ligging onder de hooge boomen aan het meer zoo romantisch is en ook niet, omdat er in de onmiddellijke om geving zooveel allergenoeglijkste restau- rants zijn, maar omdat het zoo echt „boden- standig" is. Alles, wat den landbouw en het Zwitser sche dorpsleven betreft, is hier samenge bracht. Er is een gemeentehuis en een coö peratie-huis, maar ook een moderne kaas makerij en enkele stallen met best Zwit- sersch vee. Aan de nationale kleederdrach ten is een geheele afdeeling gewijd en ook de jacht, de visscherij en het vogelleven zijn niet vergeten. Lezers, wij moeten hier eindigen. De ver leiding is groot om nog véél meer te vertel len. Doch in gedachten voelen wij, hoe de hoofdredacteur ons op den schouder tikt: „Geen plaats meer!" Dus besluiten wij met den wensch, u spoedig persoonlijk in Zürich te zien. U komt toch zéker eens kijken, hoe Zwitserland's jeugd op mooie zomeravon den danst op het ruime tegelterras vóór de Grotto Ticinese? En een vaart met de „Schifflibach" zult u zeker óók niet willen verzuimen! Enmaar neen, we zouden eindigen. FRED ROMBACH. De gevaarlijke hoek bij het verlengde van den Raadhuisweg en KerklaanBosch- weg zal worden verbreed. Deze wegver- breeding wordt tegelijk met de verbetering van den Boschweg en Kerklaan door het Hoogheemraadschap onder handen geno men. De op dezen hoek staande straatver lichtingslantaarn wordt verplaatst. Verfraaiing en verkeersverbetering. De eertijds door de gemeente aange kochte boerenwoning aan den Buurtweg alsmede de voormalige pontwachterswo- ning zullen worden gesloopt. Dit beteekent zeer zeker een verfraaiing van de gemeen te Akersloot. Naar men ons mededeelt zal de slooping van deze twee panden en het bouwen van een bergplaats bij de nieuw aangekochte pontwachterswoning aan het Schouw te Akersloot worden aanbesteed. Ingevolge beschikking van den minister van sociale zaken zal het centraal werk- object „verbeteren wegen in de Starnmeer" uitgevoerd worden door werklooze arbeiders uit de gemeenten Akersloot en Graft. Het zittende raadslid de heer P. de Wildt, die op de 4e plaats stond op de can- didatenlijst, is, doordat de beide heeren B. en G. Res (2 en 3) voor hun zetel bedankt hebben in den nieuwen raad gekomen. Met de heeren P. Borst en P. de Wildt ver liest de r.k.-fractie twee zittende leden, n.i. de beide heeren Res. De heeren Borst en de Wildt vertegenwoordigen de L.T.B. Wie zullen de wethouders worden? Er zijn veel aardappelen doorgedraaid. In de afgeloopen week is het met de aardappelen niet zoo naar wensch gegaan, als in de week daarvoor, voor zoover het dan nog naar wensch kan gaan met deze lage prijzen en geringe oogsten. Het zou voor de tuinders wel aangenaam zijn geweest, als de aardappelen alle direct hadden kunnen worden verkocht, zij het dan voor export. Dit heeft niet zoo mogen zijn. De laatste dagen zijn vrij groote hoeveelheden aardap pelen onverkocht gebleven en door de tuin ders mee naar huis genomen om te worden ingekuild. Dit is wel een gevolg van het af nemen van de vraag uit Duitschland. De be schikbare betalingsmiddelen zullen zoo langzamerhand wel uitgeput geraken. Het loopt al aardig naar half Juli. Engeland en West-Indië hebben niet het geheele kwan tum kunnen afnemen, al is er den laatsten tijd bij sommige exporteurs een vrij groote drukte te constateeren voor de verlading naar De West. De verlaging van de export prijs tot 2 per 100 k.g. heeft ook nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Het is dus voor verscheidene tuinders een drukke week geweest; aardappelenrooien en daarna weer inkuilen. De prijzen van de Schotsche muizen wa ren in de afgeloopen week van 4, den mi nimumprijs, tot 4.50 per 100 k.g. Een en kel mooi partijtje liep soms tot f 4.70. Drie lingen werden voornamelijk voor 2.503 per 100 k.g. verhandeld. De eigenheimers, welke werden aangevoerd, hebben iets meer opgebracht dan de Schotten. Begonnen met 67 per 100 k.g. daalden de prijzen in den loop van de week tot 4.50f 5.50 per 100 k.g. De roodekoolprijzen zijn nog weer iets ge daald. De aanvoeren hiervan werden groo ter. In het begin van de week kon men nog ongeveer 5 per 100 k.g. maken, later was het 23, Zaterdag bij een iets gragere markt tot 3.80 per 100 k.g. Er zijn al weer vroege witten ook. Zoowel te Noordschar woude als te Broek op Langendijk zijn ze geveild. De prijzen waren van 2.604.70 per 100 k.g. Voor bospeen bestaat niet heel veel be langstelling. Slechts enkele dagen kwamen prijzen van meer dan 3 per 100 bos voor. Voornamelijk wordt van 2.503 per 100 bos betaald. De tomaten doen het slecht. De toch al zeer lage noteeringen zijn gedurende de laatste week nog weer beduidend vermin derd. Voor A werd Zaterdag van 6.80 tot 7.50 per 100 k.g. betaald, C kon slechts 5.305.80 noteeren. Voor B was de be langstelling iets grooter, zoodat hiervoor 10.40 per 100 k.g. werd gemaakt. Snij- boonen waren goedkooper. Eerst gingen ze van de hand voor pl.m. 30 per 100 k.g., tenslotte werd ongeveer 20 per 100 k.g. be taald. De prijzen van de slaboonen liepen nogal uiteen. Hiervoor werd van 26 tot 32 per 100 k.g. betaald. De aanvoer van bloemkool is iets toegenomen. De prijzen waren vrij laag. Alleen Zaterdag werd te Broek iets meer betaald, n.1. 11 per 100 stuks. De aangevoerde 12 k.g. druiven werden afgenomen tegen 55 cents per k.g. Lage loonen. In verband met de klachten over te lage loonen in de werkverschaffing in het Geestmerambacht wordt ons thans mede gedeeld, dat het tarief voor deze werk zaamheden, het afgraven van akkers, met lal1/, cent per M3. verhoogd zal worden. Heeft de bevolking van Bakkum recht op een hulpstation? Wij hebben eens nagegaan hoeveel pas sagiers er wekelijks uitstappen in het station Castricum, en dan komen wij aan het getal van ruim 8000 menschen, waar van des Zondags reeds een goede 3000. De nieuwe spoorwegdirectie wil de treinen po pulair maken, en inderdaad heeft dit reeds tot succes geleid. Maar dan moeten er ook meerdere hulp- stations worden ingelascht. Men redeneert hier als volgt: Een retour naar Amsterdam kost nu 90 cent. Nemen wij een retour op de bus, dan kost dat 15 cent, met de kans, dat als je uit Amsterdam terug komt, je 9 van de 10 keer geen bus ziet, of dat er gezegd wordt: over 20 minuten gaan wij naar Bakkum (koloniehuizen, kamp, ziekenhuis), dus dan moet je toch weer loopen. Als nu de Spoor wegen, al is het voor een proef, nu eens 's morgens en 's avonds een drietal treinen liet stoppen aan de toekomstige treinhalte Stetweg, dan waren wij al een heel eind op weg, en, dan zouden wij met genoegen 10 cent meer voor een retour willen geven. Dan hebben ook de N. S. er voordeel van, en er zou veel gebruik van gemaakt worden. Er is reeds op gewezen, dat de Limmer bevolking over den primairen weg naar Limmen kon komen, maar het kan voor die menschen nog sneller als ze direct den Brakersweg af loopen of rijden, dan behoeven zij niet de hoogte te beklimmen. Het Zuide lijk gedeelte van Limmen zou hiermee ten zeerste gebaat zijn, nu Bakkum meer en meer bij de stadsmenschen in trek komt, en b.v. reeds de C. O. L. school in Bakkum staat. Bovendien is er sprake van, dat er in Bakkum onderhandelingen loopen over het stichten van een r.k. kerk, een school, dan zou het ook voor de spoorwegen van over wegend belang zijn, hier een hulpstation te bouwen. Ook de buurtvereeniging B. B. B. is reeds voor een treinhalte in actie. Wij zien er tegenop om gebruik te maken van de avondretours naar Amsterdam, om dat men 's avonds naar Bakkum moet loopen, maar als men in Bakkum in en uit kan stappen dan is men eerder geneigd dit te doen. Bovendien wonen er nog genoeg forensen in Bakkum die wel zelf gebruik kunnen maken van hun trajectkaarten, maar voor hun vrouwen is het meestal een bezwaar, het eind te loopen van en naar het station. Ieder in Bakkum hoopt nu op de mede werking der spoorwegautoriteiten. Het zangfestijn. Zondag hield de Noordhollandsche Bond van Zangvereenigingen zijn eersten con coursdag te Schoorl. Voor dit zangfestijn bestond groote belangstelling en men was dan ook uit alle deelen van dit gewest naar ons mooie duindorp gekomen om te genie ten op het zoo prachtig gelegen sportpark van den geboden zang. De Schoorlsche in gezetenen, die het wisten te waardeeren, dat zooveel honderden naar Schoorl waren getogen, hadden de vlaggen uitgestoken om de zangers en zangeressen welkom te heeten. Toen te ruim half twee de loco-burgemees- ter, de heer Fl. Schermer, namens het ge meentebestuur de zangers en zangeressen welkom heette, waren eenige honderden op het zonovergoten sportpark aanwezig. De heer Schermer zeide, dat het ge meentebestuur het zeer waardeert, dat dit maal het concours in Schoorl wordt gehou den, omdat daardoor velen bij herhaling of voor de eerste maal naast de schoonheid van den geboden zang ook de schoonheid van dit mooie duindorp kunnen genieten. Op dit sportpark, aldus de loco-burgemees ter, wordt op verschillende wijze strijd ge geven, waarbij echter het publiek terstond kan beoordeelen wie de overwinning heeft behaald. Thans is het echter anders hoe des kundig de aanwezigen ook mogen zijn, het is sléchts aan de jury gegeven in dezen wedstrijd de overwinnaar te mogen aanwij zen. Spr. hoopte dan ook, dat de jury voer een uiterst moeilijke taak zou worden ge steld, waardoor het publiek zich verzekerd weet van goeden zang en ook de prijswin naars zoowel als zij die geen prijs hebben verkregen weten dat zij het mooiste geboden hebben, wat zij geven kunnen. Tenslotte sprak de heer Schermer zijn beste wenschen uit voor het welslagen van het concours. De heer P. J. Mink, voorzitter van den Bond van Zangvereenigingen in Noordhol land, dankte den wnd. burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Het eerste werd het podium bestegen door de vereeniging Apollo uit Wieringer- waard, als eenige deelneemster in de Vrije Afdeeling Gemengde koren. Dit koortje, dat buiten mededinging mee zong, bracht het er goed af, hoewel het aan vankelijk wat onwennig was. In de derde afd. Gemengde koren werd de eerste prijs gewonnen met 311punt door het Kerkelijk Zangkoor uit Aartswoud. Dit koor, dat over uitstekend stemmen- materiaal beschikt, zong het verplichte num mer zeer goed, maar de wijze waarop het het vrije nummer „Jesu Dulcis Memoria" ver tolkte, ontroerde de toehoorders ten zeerste. Crescendo uit Texel behaalde in deze af deeling een derden prijs met 241 ptn. Hier ontbrak de noodige schwung, terwijl de uit spraak nog niet geheel feilloos was. In de derde afd. B. Dameskoren deed zich hooren het koor Varia uit Warmenhuizen. De volle overgave, waarmede dit koortje zong, was voor de aanwezigen een open baring, het werd een voortreffelijke vertol king van „Vlindertje" en „Dag van de Lente". De jury beloonde dit koor dan- ook met een eersten prijs, terwijl het aantal punten 333 bedroeg. Wel een prachtig succes voor den dirigent, den heer Vlam. In de tweede afd. Dameskoren liet zich hooren „De Schager Orkestvereen." ondei leiding van den heer Hovenier. Ook dit koor beschikt over subliem stemmenmateriaal. Het wel zeer moeilijke vrije nummer Avond- Liedeke van Zaagmans werd op prachtige wijze ten gehoore gebracht. Het koor werd dan ook een eersten prijs toegewezen met. 330 punten. In de afd. Uitmuntendheid Dameskoren werd de eerste prijs toegewezen aan Cres cendo uit Noordscharwoude; hoewel het een zeer hoog puntenaantal wist te behalen n 1 346 K, heeft dit koor de gestelde verwach tingen toch geenszins behaald. De uitvoering- van het verplichte nummer getuigde niet van volledige overgave, terwijl het vrije nummer „Lentesprookje" voor deze afdee ling wel wat eenvoudig was. Wij hoorden in de tweede afdeeling Ge mengde koren „Ons Genoegen" uit Heer- hugowaard; dit koor verkreeg een eersten prijs met 329 punten. Onder leiding van zijn directeur, den heer H. J. Zaal, zong het op voortreffelijke wijze Vooral het verplichte nummer De Krekel en de Wandelaar werd zeer vlot en soepel gezongen. Palmzondag, het vrije nummer, werd zeer blij en op goe den toon gezongen. Een koor dat ongetwij feld een goede toekomst tegemoet zal gaan. Het Nederl. Herv. Kerkkoor uit Schagen kreeg in deze afd. een tweeden prijs met 275)4 punt, het verplichte nummer werd minder goed uitgevoerd dan door Ons Genoe gen; het koor compenseerde zich door het vrij nummer Zondagmorgen op zeer goede wijze te vertolken, maar kon zich hierdoor toch geen eersten prys zien toegewezen. Varia uit Warmenhuizen liet zich hooren in de afd. Uitmuntendheid van Gemengde koren. Het was wel jammer, dat dit kleine koor in het verplichte nummer wat afzakte, want het voerde overigens op schitterende wijze het wel zeer moeilijke verplichte num mer uit. Het kreeg een tweeden prys met 278 punten. Crescendo uit Noordscharwoude onder leiding van W. Hespe behaalde in deze af deeling 378 punten, een schitterend resul taat, waardoor het ook een eersten prij* wist te bemachtigen. Het verplichte nummer werd uitstekend op toon gezongen. He' vrije nummer „De boodschap op de hei" was een openbaring, het werd op onovertreffe- lyke wijze vertolkt en men was dan ook wel van meening, dat dit het schoonste was van hetgeen tot dusver werd geboden. In de eere-afdeeling gemengde koren be luisterden wij dezen middag nog „de Koor- vereeniging Bergen". Hier kon met rech' worden gezegd „Last but not Least. Onder leiding van haar dirigent, den heer J. Beider, werd op schitterende wijze het verplichte „Pater Noster" gezongen. Een ten volle ver diende eersten prijs met 382)4 punt gewerd dit prachtig koor. De directeursprijs voor de beste opvattin? kreeg de dirigent van het zangkoor Cres cendo, de heer W. Hespe, uit Noordschar woude, terwijl de heer J. Beider zich den prys voor het hoogste aantal punten za? toegewezen. Des avonds gaven de eerste prijswinnaars een eereconcert, hetgeen door het publiek daarom zoo bijzonder werd gewaardeerd, omdat de ten gehoore gebrachte nummer* wederom zeer goed werden uitgevoerd. 1 De voorzitter van den bond bracht aan b« einde van den eersten concoursdag aan de aanwezigen voor de groote rust riie tijdens de nummers werd betracht spoorde hen aan lid te worden van de zaWf vereenigingen. Het- behoeft geen betoog, dat deze weid besloten met een genoegelijk bal in beide zalen van „De Rustende Jager" en ,.°e Roode Leeuw". Op 23 Juli a.s. zal het tweede gedeel'8 van dit zangfestyn plaats vinden. tenslotte dient van deze plaats af hulde worden gebracht aan de organisatoren va_ dit zangfestijn (wij hebben dit namelijk f® mist), die weken achtereen onvermoeid he ben gepoogd het succes te bereiken, 'hans inderdaad bereikt is. De heeren W- 8 van den Noordaad, P. Blankenstyn en Haasbroek als dagelyksch bestuur hebbf geheel buiten de zangwereld staande, fl1® wetende welk belang voor Schoorl met h we slagen van dit feest was gediend, e organisatie op touw gezet, die hecht en ster m elkaar zat. Mogen zij na afloop van het concours evitcen zijn als de toehoórders van d I eersten dag. TWEEDE BLAD

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8