1 1 urn FRANKENBERG N.V. Berger Schoolvereeniging. PELS' Advocaat |i Stad m Omgevingi| È&k JCeck S. Schoot Gezonde voeten met EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. t JUBILEUM L. J. KLIJN. In de van Teylingenzaal van hotel Proot had gistermiddag de huldiging plaats van den heer L. J. Klijn, die zooals wy reeds eerder mededeelden gisteren den dag her dacht dat hij voor 40 jaar in dienst trad van Noordhollandsch Landbouwkrediet N. V., alhier. Om 4 uur had de directie met het ge- heele personeel met hun dames zich verza meld voor een intieme huldiging in hotel Proot, waar de jubilaris met zijn echtge- noote en beide zoons met applaus werden ontvangen. Namens de directie van LandbDuwcrediet sprak de heer mr. M. Moens, die den jubi laris dank bracht voor hetgeen hy in die 40 jaar voor de bank is geweest, een stoere werker, die zich door zyn bijzondere eigenschappen een leidende positie bij Landbouwcrediet had verworven en steeds op de bres stond waar het gold, de belangen van de bank te behartigen, zoowel in slechtere als in betere tijden. Spreker noemde het een voorrecht met een man als den jubilaris zoo lang te hebben mogen samenwerken. Na nog enkele aardige bijzon derheden uit het verleden te hebben opge diept, overhandigde spr. den jubilaris een prachtig Delftsch blauw bord met toepasse- lijken tekst en prak daarbij den wensch uit, dat de jubilaris nog vele jaren zijn beste krachten aan het welzijn van de bank zou mogen geven. De heer jhr. H. v. Foreest, sprekende na mens commissarissen der Vennootschap, bood den heer en mevrouw Klijn een prachtige bloemenhulde aan. Nadat nog door de heer en van Besuyen, procuratiehouder, namens het personeel, mr. D. Bosscher namens Hypotheekbank Noord- Hollandsch Grondcrediet N.V., S. Polak, directeur van Bijkantoor Rotterdam der N.V. en A. Tuyten, directeur Bijkantoor Hoorn der N.V. onder aanbieding van ver schillende cadeaux het woord was gevoerd, dankte de heer Klijn de verschillende spre kers, er den nadruk op leggende, dat het voor hem een groot voorrecht was al die jaren te hebben mogen werken onder een directie, die steeds op de bres stond voor de belangen van het personeel, waarvoor hij van deze plaats een hartelijk woord van dank bracht. Daarna vond een receptie plaats, waarvan door een groot aantal dames en heeren, cliënten van de Bank, collega's, vrienden en kennissen gebruik werd gemaakt om den jubilaris te complimenteeren. Aan het slot van deze receptie werd een film vertoond, den jubilaris aangeboden door de Vennootschap, waarbij de heer Klijn als hoofdrolvertolker optrad en die een aardig beeld gaf van zijn dagelijksche werk zaamheden. De film, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, viel bijzonder in den smaak en vormde een aardig slot van dezen voor den jubilaris zoo gewichtigen dag. Een groot aantal bloemstukken, geschon ken door verschillende instellingen, vrien den en kennissen enz. vulde de van Teylin genzaal en ontelbaar waren de schriftelijke gelukwenschen, gelukstelegrammen en cadeaux, welke de jubilaris in ontvangst mocht nemen. Het moet voor den heer Klijn en zijn familie wel een bijzondere dag zijn geweest, waarop zij met genoegen kunnen terugzien. WAAROM ZIJN ER HIER GEEN SIGA REN- EN SIGARETTENAUTOMATEN? Men moge dan wel eens over het open baar onderwijs klagen, toch is Alkmaar een stad waar de overheid groote zorg heeft voor de lichamelijke en geestelijke opvoe ding van de jeugd. De wet verbiedt, dat jeugdige personen beneden den 16-jarigen leeftijd zonder ge leide in café's komen en voorkomt daarme de zeer terecht dat baldadige jongens en meisjes den verkeerden weg zullen op gaan. Maar in Alkmaar gaat men verder. Daar vindt men, dat ook het rooken van sigaretjes aan de jeugd moet worden verbo den en daarom is er hier een speciale ver ordening waarin bepaald wordt, dat het leveren van rookartikelen aan klanten be neden een zekeren leeftijd is verboden. Dat alles is natuurlijk zeer toe te juichen, al mag wat de sigaretten betreft te recht de vraag worden gesteld of met een dergelijke verordening inderdaad iets be reikt wordt. Elke groote broer of oudere vriend kan voor de jeugd net zooveel siga retten koopen als hem kwartjes en dubbel tjes daarvoor worden meegegeven en wie soms tien- en elfjarige jongens de eene siga ret na de andere zien opsteken, mag zich te recht afvragen of een verordening als Alk maar bezit inderdaad eenig resultaat heeft. Ten slotte zou ons dit alles betrekkelijk koud kunnen laten met de gedachte, dat een verordening als deze zij moge dan niet doeltreffend zijn toch ook geen kwaad kan. Maar nu is er een andere kwestie en wel deze: Wij leven in een tijd, dat de automaten na den winkelsluitingstijd een groote rol spelen. Wy zullen ons op dit oogenblik niet verdiepen in de vraag in hoeverre de auto matenhandel de rust van den winkelier tot een illusie maakt, een feit is het, dat er aan allerlei zaken steeds meer automaten ver schijnen en dat daardoor de avondverkoop ten gerieve van het publiek zeer is toegenomen. Ook termijnbetaling. En zoo kan men in Alkmaar tegenwoor dig een groot aantal gebruiksartikelen per automaat krijgen, maar sigaren, sigaretten en in het algemeen rookartikelen waar aan in de avonduren groote behoefte kan bestaan kan men hier na winkelsluitingS' tijd niet meer koopen. Het gevolg daarvan is, dat menigeen naar een café stapt en daar aan zyn sigaren wórdt geholpen, een regeling waardoor sigarenwinkeliers gedupeerd worden waaraan de caféhouders waarschijnlijk niet of niet noemenswaard zullen verdienen. Er is al eens meer om automaten bij sigarenwinkeliers gevraagd, een maatregel waardoor het publiek geholpen kan worden en waardoor de betrokken winkeliers die hun producten niet zooals de banketbakkers voortdurend behoeven klaar te maken of warm te houden op gemakkelijke wijze een belangrijke bijverdienste kunnen krij gen. Maar en daar komt het groote strui kelblok in Alkmaar bestaat er nog altijd de verordening volgens welke aan jeugdige personen geen rookartikelen verkocht mo gen worden, en wanneer de sigarenwinkels automaten hebben, is het natuurlijk moge lijk, dat ook ondermaatsche jongens daaruit hun sigaretten komen halen. En dus moeten hier de goeden met de kwaden lijden en is Alkmaar een stadwaar talloozen, die 's avonds behoefte aan sigaren of sigaretten hebben, maar tot den volgen den dag moeten wachten of een extra be zoek aan een of ander café moeten brengen. Wanneer men ziet hoe in steden als b.v. Amsterdam waar de zorg voor de jeugd toch niet minder dan hier is overal auto maten met sigaren of sigaretten zijn, wan neer men bedenkt, dat de verkoop per automaat in heel den lande van steeds groo- ter beteekenis wordt, dan wordt het zeker tyd, dat ook Alkmaar zich eens bij de ge wijzigde omstandigheden gaat aanpassen. En dat men hier ter wille van de bevol king waartoe straks ook een duizendtal militairen zullen behooren zoo spoedig mogelijk een oude verordening intrekt, welker doeltreffendheid toch altijd proble matisch is gebleken. FEESTELIJKHEDEN TE BERGEN. Te Bergen, waar momenteel reeds 2500 gasten verblijven (in het hoofdseizoen zijn dit er ruim 5000) geeft de V.V.V. weer blijk van de gewenschte activiteit. Woensdag 19 Juli geeft het gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", leider de heer Pierre Balledux, des avonds 8 uur in het openluchttheater een voorstelling van het historische spel „Uit het leven der Oranjes", welk spel het vorig jaar, tijdens het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de koningin met veel succes eenige malen op het Binnenhof werd opgevoerd. In dit historische kostbare costuumspel, dat musicaal wordt geïllustreerd, maken wij kennis met de belangrijkste episodes uit onze vaderlandsche geschiedenis en wel, het Beleg van Leiden, het sterven van Juliana van Stolberg op het slot Dillenburg, in 1580, de tocht van den stadhouder Willem ni, prins van Oranje in 1688, naar Engeland en de landing van prins Willem I te Scheve ningen op 30 Nov. van het jaar 1813. 25 Juli geeft hetzelfde gezelschap een op voering van het Vlaamsche blijspel „Vier Weken Rijk". 9 Augustus wordt opgevoerd het kostelijke blijspel van Molierre „Ingebeelde Zieke", terwijl 17 Augustus „Romantische Liefde" van Rostand gespeeld wordt. Deze opvoeringen zijn mogelijk gewor den door een overeenkomst met de open luchttheaters in Soest en Lochem, waar deze stukken eveneens gespeeld worden. 26 Juli organiseert de V.V.V. in de Hof- laan te Bergen een Nationale Harddraverij, waarvoor door de beste stallen uit het land werd ingeschreven. 2 Augustus wordt er des avonds in het centrum van het dorp een verlichtingsavond gehouden met muzikale rondwandeling door Bergens Harmonie. Dan hangen ruim 10.000 oranje lampions onder het groene bladeren dak en trekt de bevolking uit N.H. naar dit geliefd vacantie-oord. 9 Augustus des middags 3 uur wordt er in het van Reenenpark het vermaarde Bloe mencorso gehouden, waarvoor reeds de medewerking van 13 plaatselijke vereenigin- gen en twee muziekcorpsen werd verkre gen en waarin als hoofdnummer een ruiter- groep, onder leiding van den heer J. Elema, als Engelsche Jachtstoet, begeleidende een mailcoach uitkomt. Uit het bovesstaande blijkt wel, dat de V.V.V. te Bzrgen de noodige afwisseling in het seizoen brengt. WAAR IS DE CHAUFFEUR? Men schrijft ons uit Oude Niedorp: Gistermorgen was een kraanwagen op de Leijerdijk nabij de woning van den heer Doorn bezig een auto op het droge te halen. Het was een wagen, type 1939, van Mol en Blom, garage Centraal te Noordscharwoude. De bestuurder O. T. reed Dinsdagavond 11 uur met den wagen op genoemden weg en door tot nu toe onbekende oorzaak raakte de wagen aan het slingeren, kwam eerst tegen een telefoonpaal, reed daarna door een hoop grind vervolgens tegen een boom, links van den weg door het gras, daarna tegen een boom rechts van den weg en duikelde tenslotte te water. Het is niet te verwonde ren, dat de wagen na dit gebeurde vreese- lijk was toegetakeld. De cardan was doorge broken, de wielen werd in elkaar gedrukt. Van O. T. werd nog niets vernomen. De politie heeft het onderzoek krachtig ter hand genomen. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER ZN ALKMAAKSCHE COURANT. TEL. 3320. Badzo voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Pak van 1 KG. 20 cent, voldoende voor 3 d 4 voetbaden. N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. OP HET NIPPERTJE GERED. De 7-jarige Tine Molenaar uit de St. Ja- cobstraat moest gistermiddag voor haar moeder naar den speeltuin. In plaats daar van ging de kleine in een kano zitten, die aan den kant van de Zaadmarkt lag en sloeg er natuurlijk mee om. Het kind verdween twee keer onder water en kon daarna gered worden door een juf frouw van een der naastliggende* kantoren. De kleine werd onmiddellijk naar huis ge bracht. WAARSCHUWING. Morgen wordt de boomgaard van het St. Elisabethziekenhuis, met het oog op de aanwezige schadelijke insecten, met nicotine bespoten. In verband hiermede wijzen wij de ouders van de omwonende jeugd er op, dat het wenschelijk is, dat zij hun kroost er op wijzen, onder geen voorwaarde de eerste weken daarvan vruchten te eten, omdat dit schadelijke gevolgen voor de gezondheid tengevolge kan hebben. GERAAMTE GEVONDEN. Bij het graven van een nieuwe sloot ach ter Nieuwe Niedorp is door Alkmaarsche werkloozen, die daar in werkverschaffing arbeiden, gistermorgen een geraamte opge dolven. Daarbij bevond zich nog het restant van een plank, zoodat het lijk blijkbaar in een kist begraven is geworden. De werk loozen hebben den schedel en de nog gevon den beenderen aan den kant gelegd, daar wellicht nog een onderzoek naar de her komst van het geraamte kan worden inge steld. GESLAAGD. Geslaagd is voor het examen landmeet kundige van het P.B.N.A. te Arnhem, de heer J. Hoekmeijer, alhier. TENTOONSTELLING WERKEN GERM. DE JONG EN C. BOENDERMAKER. De thans in Schoorl wonende kunstenaar Germ. de Jong, wiens werk op internatio nale tentoonstellingen te Venetië, Canada en Parijs groote belangstelling verwierf (op de tentoonstelling te Parijs werd hem de eere medaille toegekend) exposeert thans, tot en met 13 Augustus in de kunstzaal van den heer Boendermaker te Bergen zijn nieuwste werk, dat om zijn' lyrisch karakter en de juiste weergave van de Fransche sfeer, aller belangstelling verdient. Aan de tentoonstelling is ook een expositie verbonden van het nieuwste werk van den jongeren kunstenaar Kees Boendermaker. Het viel ons op, dat beider werk een harmo nisch geheel vormt. Zaterdagmiddag 3.30 uur wordt deze ten toonstelling, die dagelijks van 104 uur gratis toegankelijk is, officeel geopend door den burgemeester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen. OVERGANGSEXAMENS. Murmellius-Gymnasium. Bevorderd zijn van klasse I de leerlin gen: Greta van den Abeele, Oudkarspel; Jurrit Bergsma, Berkhout; Henk van den Brink, Alkmaar; Dientje Eriks, Alkmaar; Gré Hoekstra, Hoorn; Coosje Hoogeboom, Alkmaar; Henk Kastein, Hoorn; Roeland van Kinschot, Alkmaar; Henny Kolb, Groot-Schermer; Nel Koomen, Wieringer- waard; Ans Koster, Oosthuizen; Chris de Leeuw, Limmen; Kees van Loenen, Be verwijk; Jan Marwitz, Alkmaar; Nico van Riessen, Hoorn; Lies Rolff, Heiloo; Jaap van Rossum du Chattel, Alkmaar; Jan Schelhaas, Broek op Langendijk; Bernd Schierbeek, Alkmaar; Liesje Struijk, Ber gen; Henny Wiggers, Alkmaar; Cornelie Winder, Schoorl; Kees Winkler, Hoorn; Elly Wynne, Alkmaar; Marten IJzerman, Heemskerk. Afgewezen 6. Van klasse II zijn bevorderd: Bram Boender, Alkmaar; Berry Boerrigter, Bergen; Leo v. d. Brandeler, Alkmaar; Karei ten Bruggencate, Bergen; Dries Bulstra, Schoorl; Dini Buis, Alkmaar; Paulien Eecen, Bergen; Henny Eyssen, Alkmaar; Bob Franken, Bergen; Bart de Geer v. J., Alkmaar; Jaap Hemelrijk, Ber gen; Wim Jumelet, Egmond aan Zee; Hans van Kinschot, Alkmaar; Ad Koelma, Alk maar; Siets Kostelijk, Broek op Langen dijk; Schelte de Lange, Bergen; Ru Lan- genberg, Alkmaar; Jaap Maats, Alkmaar; Jeantje Moens, Bergen; Francien du Pree, Hoorn; Hans ten Raa, Bakkum; Mark van Rossem du Ch„ Alkmaar; Jo Rijtema, Alkmaar; Ina Schreuder, Bakkum; Lex Vogelenzang, Egmond aan Zee; Wim Klein Wassink, Alkmaar. Afgewezen 6. Van klasse III: Dora Akkerman, Alk maar; Bob van Amerongen, Alkmaar; Sisi Besijn, Alkmaar; Sarie Blees, Alkmaar; Flip Boeke, Schoorl; Ton Bruin, Alkmaar; Tine Burger, Alkmaar; Jaap v. Domselaer, Bergen; Hanneke Fijn, Bergen; Gonda Harder, Alkmaar; Dineke Hemelrijk, Ber gen; Mart je Heringa, Stompetoren; Ma- rietje Koelma, Alkmaar; Louis Kolff, Wie- ringen; Leen Koning, Schagen; Piet Maats, Alkmaar; Willy Passer, Medem- blik; Bea Schiphorst, Alkmaar; Bert Tijm, Alkmaar, Liesje Voorthuijzen, Alkmaar. Afgewezen 4. Van klasse IV: Anton Bonnet, Alkmaar; Willy Broersma, Bergen; Birgit Eecen, Bergen; Hans Jansen, Heiloo; Nico de Jongh, Alkmaar; Jan Knook, Alkmaar; El- bert Kuin (t.), Schoorl; Nel Rolff, Heiloo; Marie Schene, Zuidscharwoude; Heieen Sluijk, Alkmaar; John SmUj ®d,am; Hans Klein Wassfnk, Alkmaar; Annie Zaman, Alkmaar. Afgewezen 4. Amerongen, Van klasse V: Hans van Amerongen, Alkmaar; Nel v. Breukelen, B<eg e_ cy Degenaar, Alkmaar; Matie laar, Bergen; Klaas Eriks B Aïkmaar Harry Hoek B, Alkmaar; Bep Klant, Warmenhuizen; Jan Klijn, Groot- Koelma, Alkmaar; Trudi Kolb. Groot schermer; Caspar de Lange, Bergen Henk Meiman B, Alkmaar; Feio Niehaus B, Bergen; Marius Pool (t.), Hoorn; JoRJÖ. Hensbroek; Letje Schierbeek, Alkmaai, Pim Schipper, Alkmaar; Jan BchoorlB, Alkmaar; Marian v. Sonsbeek, Alkmaar, Piet Vreeken, Enkhuizen; Elly de Wijn, Den Helder; Emmy Zeiler, Bergen. Afge wezen 2. MURMELLIUS-GYMNASIUM. Na afgelegd examen zijn tot de le klas se van het Gymnasium de volgende leer lingen toegelaten: Miep Akker, Alkmaar, Krijn Besijn, Alkmaar; Kees Buis, Alk maar; Annie Christiaanse, Alkmaar, Wanda Doggenaar, Alkmaar; Martin de Haas, Alkmaar; Corry Haytema, aik- maar; Klaas Haijtema, 'Alkmaar; Jaap Kamermans, Bergen; Hans Keuning, De Rijp; Jan Koning, Schagen; Anke Korte- weg, Alkmaar; Henk von Meyenfeldt, Alkmaar; Arie van Minnen, Bergen; Ben nie Moens, Bergen; Corrie Onderwater, Assendelft; Han van der Plas, Hoorn, Anneke van Rossem, Alkmaar; Freddie Scheffel, Alkmaar; Marja Schenkeveld, Alkmaar; Coosje van Schoten, Alkmaar; Gideon Spitz, Bergen; Jaap van der Ster- re .Alkmaar; Fieke Visser, Bergen; Jacob de Vries, Schagen; Hans Klein Wassink, Alkmaar; Ben Wielinga, Alkmaar. Afge wezen 5. M. U. L. O.-EXAMEN. Gister zijn voor het examen diploma B geslaagd: D. Brayé en C. L. Venneker te Medem- blik; J. W Breed, P. Marsman en A. M. de Hak te Den Helder; D. Jimmink en J. Leeuwen te Zijpe; M. Kroon en M. C. Root jes te Oudkarspel. Voor diploma A slaagden: J. J. Dekker en D. Trap te Den Helder; M. M. Boersma te Zijpe; J. van Hoorn en D. Franzen te Wieringerwaard; G. Roede, R. Geusebroek en P. W. Fliestra te Me- demblik; J. A. van Gelder te Heiloo; N. van Staveren te De Rijp; M. Hokkeling en C. N. Rus te Hoorn; A. C. Kistemaker te Purme- rend; E. H. Molenaar te Beemster; R. Broersma te Bergen: R. Sibbelee te Schoorl; A. Timmerman, J. H. Tellegen en G. W. van der Bogaerde te Alkmaar. Afgewezen werden 7 candidaten. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TE ALKMAAR. Gister zijn voor diploma B geslaagd: J. G. Burlage, A. IJssels, D. A. Imhülsen, A. Nouwen, mej. M. Oosterlee, mej. N. C. Rem, mej. L. A Schouten, K. S. Slinger, A. B. P. Strubbe, H. M. P. Visser, R. van Vliet, F. Vorstenburg, J. H. Wiese, G. van der Wilk, P. G. de Wit en D. van der Zaken, al len te Alkmaar; mej. W. C. Baretta en J. Boon te Bergen; P. E. Boeke te Schoorl; J. de Boer en P. C. Timmerman te Schagen; J. J. van Dijk en J. Schwarzer te Heiloo; mej. J. E. Jager te Egmond a. d. Hoef; A. Kwantes te Heerhugowaard 'en W. C. van Setten van der Meer te Schermerhorn. Afgewezen: 6 candidaten. „BE QUICK" IN HET OPENLUCHT THEATER. Boven verwachting ging Woensdagavond de wind liggen, waardoor het heerlijk toeven was in het Openluchttheater en de uitvoe ring van de gymnastiekvereeniging „Be Quick", onder leiding van den heer van Zoonen, een groot succes werd. Een uitvoering van Be Quick in het Open luchttheater behoort altijd tot een van de aardigste gebeurtenissen in het seizoen. Het is geheel iets anders dan een zaaluitvoering. In het Openluchtheater kan men met de werktuigen en de leden snel uit den weg, waardoor het gisteravond, ondanks de 14 nummers, mogelijk was de uitvoering die om half negen begon met een pauze van 20 mi nuten, om kwart over elf te beëindigen. Reeds bij het algemeen optreden van de deelnemers stal Be Quick om het dappere optreden van de kleintjes de harten van de talrijke aanwezigen. Het brug- en rekwerk van de heeren en de vrije oefeningen van de meisjes en jongens leverden het bewijs, dat het gymnastiekonderwijs bij den direc teur in goede handen is. Het publiek genoot ook niet het minst van de hoepeloefening en de rhythmische oefe ning van de meisjes. Na de pauze was het door de fantastische belichting nog behoorlijker. Het boerendansie van de meisjes oogstte een ovatie van het publiek. Een dergelijk nummer, anders uit gevoerd, tijdens het bloemencorso, zou zeker tot succes leiden. Prachtig waren aan het slot ook de kunstgroepen, w.o. een hulde aan het Russische monument, naar een ontwerp van den heer G. Kooijman, die zich daar door weer als een artist deed kennen. De heer Klomp bracht namens de V.V.V. den directeur, den heer van Zoonen, onder het aanbieden van bloemen, een woord van dank, den wensch uitsprekende, dat Be Quick onder zijn leiding zal blijven groeien en bloeien. MEISJESSCHOOL met 5 j. c. en OPLEIDINGSSCHOOL voor Gymnasium, H. B. S. enz. Kleine klassen. Gratis vervoer der leerlingen per schoolbus. Gelegenheid tot koffiedrinken op school onder toezicht. Aangifte 1.1. dagelijks. Prospectus op aanvrage. Telefoon 2591. Hygiënisch bewerkt uit de "beste grondstoffen. r -a. I IM. T""- ^^BELEMMERINGEN EN DE GEVOLGEN. Mpt ingang van Zaterdag a.s. zijn aan de Condensed Milk Company of Holland alhier 17 arbeiders ontslagen. Naar wj vernemen, s dit een gevolg van de door Engeland met van 1 Juli ingevoerde beperking van d" gecondenseerde melkproducten uit Nederland. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.49 tot 4.23 uur licht op. EEN NIEUWIGHEID IN DEN GROENTENHANDEL. De heer J. van der Pol, groentenhandelaar aan de Laat, die zich in zijn bekende zaak De Banaan" een vooruitstrevend man toonde was hy niet de eerste en tot diis- ver de eenige die hier ter stede een machine introduceerde voor het branden van pinda's? heeft thans in zyn winkel wéér een nieuwe machine geplaatst, n.L een in richting voor het schrappen van aardappe- len en wortelen en het snijden van andere groenten, zooals boomen en uien. Deze ma chine, van het fabrikaat van technisch bu- reau H. Glastra te Amsterdam, is een zeer veel verbeterde uitgaaf van de bestaande van deze zelfde firma en is zoodanig inge- richt dat zelfs drie soort engroenten gelijk tijdig gesneden of geschrapt kunnen wor- den, doordat de drie afdeelingen ervan ge- heel van elkaar gescheiden zijn en onafhan kelijk van elkaar in werking kunnen wor den gesteld. Het voor het koken geschikt maken van groenten is dientengevolge een kwestie van slechts enkele minuten. Voor hen, die straks boonen denken in te maken, kan deze machine een uitkomst zijn, omdat zij in korten tyd het sny'den ervan verricht. (Ongecorrigeerd). RECTIFICATIE. In ons nummer van gisteren stonden in de rubriek Provinciaal Nieuws twee be richten uit resp. Bergen en Zuidschar woude. Deze twee plaatsnamen moeten verwisseld worden. De tot den d'.gcursus van de Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam geslaagde Friso ten Holt is n.1. in Bergen woonachtig. CORRESPONDENTIE. T. D., alhier. Uw stuk dient met min stens één naam onderteekend te zyn. Red. Al km. Crt Pastoor Brouwer te Heerhugowaard, die zyn ambt uitoefent aan het Noordeinde alhier, is wegens herstel van zyn geschokte gezondheid, opgenomen in een herstelling»- oord. Zijn taak wordt tijdelijk waargenomen door een plaatsvervanger. VACATURE-WEE IN KLEIDORP. Men schrijft ons uit „Kleidorp": De gemeente, welke vele jaren vacant was geweest, had zich na veel moeite en geldelijke opofferingen van een eigen pre dikant kunnen voorzien. Eén ding was jam mer, de voorganger bleek ongetrouwd en zelfs niet verloofd te zyn, iets, wat vaak velerlei bezwaren met zich mede brengt als opziener eener gemeente. Edoch, drie lange jaren, met struikelen en opstaan, werd veel nuttig werk verricht, aan tallooze vereenigingen het leven geschon ken, alles leek prachtig voort te zullen gaan, tot plotseling de liefde in het spel kwam, ditmaal als „spelbreekster", want eilacie, daar vrouwlief zich niet thuisvoelde in Klei dorp, bracht een onverwacht aangeboden beroep naar Zanddorp reddende uitkomst en werd besloten aldaar het huwelijksleven te beginnen. Aldus raakte Kleidorp vacant, na drie vreugdevolle jaren doorleefd te hebben. Toen kwam het vacature-leed. Zachtkens aan stortten bijna alle nieuw- opgerichte vereenigingen als kaartenhuizen in elkaar, slechts een enkele groeide door alk verdrukkingen heen en bloeide verder met rozen en doornen, dit was de kerkelijke dameskrans „Steeds Voorwaarts"! Dit was echter nog niet alles. Nog meer leed gluurde om het hoekje van de deur! Door vele tegenstrijdige berichten in de plaatselijke Kerkbode ontstond een hope- looze verwarring in de godsdienstoefe ningen, wat tengevolge had, dat de eene helft van de gemeente des morgens voor de kerkdeur stond en de andere helft des mid dags, natuurlijk om beurten voor een ge" sloten deur. Als gevolg daarvan viel een terugga0# van kerkbezoek te constateeren in de toch al niet zeer kerksche gemeente Kleidorp. In de gemeente deed men elkaar onder ling daarover heftige en vaak ongegronde verwijten en men zal daarmee voortgaan en geen resultaat bereiken, tenzij kracbt.' dadig wordt ingegrepen van „hooger hand of een nieuwen predikant zal zich z°° spoedig mogelijk moeten ontfermen oVfr de arme verwarde kudde getrouwen in Kleidorp. BEZOEK VAN DEN BISSCHOP TE BERGEN. Z.H.E. mgr. J. P. Huibers, bisschop vf laarlem, heeft Woensdag het kapittel de Eerw. Zuster Ursulinen te Bergen bi)6e' woond. Hedenmorgen is monseigneur weer de bisschopsstad teruggekeerd. Zes verschillende persen staan altijd kl«»r voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER na«r

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2