VALvouNt DORUS RIJKERS GEËERD. Borstbeeld onthuld op het Helden der Zeeplein. Janus Kuiper broeder in de orde van de Nederlandsche leeuw. Een oproep van den planten- ziektenkundigen dienst. Zoekt naar den colorado-kever! dat motorongeluk te nieuwkoop. Veldwachter kwam links door de bocht. kranslegging op rembrandts graf. t TWEEDE BLAD Het was Zaterdag voor Den Helder en voor het Nederlandsch redding wezen een bijzondere dag. Op het Helden der Zeeplein, temidden waar van het monument voor het Neder landsch reddingwezen staat als een hulde aan de „blauwe ridders van de zee", is het borstbeeld onthuld van hem, die de „Koning der Blauwe Ridders" genoemd werd en wiens naam verleend werd aan het fonds, dat aan talloos vele oude zeeridders redders van drenkelingen, een zonni gen levensavond tracht te geven: van Dorus Rijkers. De belangstelling voor dit gedenkwaar dige feit beperkte zich niet tot de inwo ners van Den Helder, de hoofdbestuurs leden van het Dorus Rijkersfonds waren eveneens met hunne dames aanwezig. Zij werden vooraf met vertegenwoordigers van de marine en de landmacht en tal van gemeentelijke autoriteiten op het stad huis door het gemeentebestuur ontvangen waar behalve burgemeester Ritmeester en zijn echtgenoote, ook de gemeente-secre taris en wethouder van der Vaart aanwe zig waren om de gasten te ontvangen; ook tal van oud-redders, voorop de oude Janus Kuiper en Piet Oostenbrug, op hun borst de vele medailles, en daarnaast nog vele oude zeehelden. Na de ontvangst ten stadhuize bood het gemeentebestuur de gasten in badpavil joen zeebad Huisduinen een lunch aan waar burgemeester Ritmeester de gasten welkom heette namens het gemeentebe stuur, ook Doortje Rijkers, de dochter van Dorus, jegens wie dezen dag een eere schuld zou worden ingelost. Spr. betuigde namens de Heldersche zeeridders hulde, aan het hoofdbestuur van het Helden-der-Zeefonds, voor het geen dit in de afgeloopen jaren gedaan had; hulde bracht spr. aan dr. Rademaker, aan wiens initiatief het te danken is, dat dezen dag het borstbeeld van Dorus Rij kers kon worden onthuld. Spr. wees op de behoeftige omstandig' heden, waarin vele oud-redders nog leven, en op de vele eere-teekenen van oud redders, welke thans een eereplaats heb ben gekregen in het stadhuis. Voorts deelde spr. mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd om Janus Kuiper te benoemen tot broe der in de orde van den Nederland - schen leeuw. Een applaus weerklonk na deze onverwachte mededeeling en het was Janus Kuiper zelf, die er terstond op reageerde door in een voudige woorden den burgemeester dank te brengen en in hem de Ko ningin voor deze onderscheiding. Doortje Rijkers, de dochter van Dorus Rijkers en de stiefbroer van Janus Kuiper feliciteerde hem met een fermen zoen. Dr. Rademaker noemde dezen dag voor hem een gloriedag. Hij herinnerde er aan, hoe het Nederlandsche volk destijds rea geerde op zijn oproep, om de in behoef tige omstandigheden verkeerende oud redders ter hulp te komen. Spr. was er van overtuigd, dat het ideaal van het Helden der Zeefonds bij den burgemees ter in veilige handen is. Burgemeester Ritmeester, hierna nog maals het woord nemende, herinnerde aan de groote Renown-ramp, waaraan de her innering in Den Helder nog levendig is en waarvan nog twee van de 28 redders in leven zijn, n.1. Janus Kuiper en Piet Oos tenbrug. Om ook den levensavond van Piet Oos tenbrug wat te veraangenamen, aldus spr., heeft het hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds besloten hem op dezen dag een bedrag aan geld te schenken, hetwelk spr. den ouden zeeridder bij deze gelegen heid overhandigde, den wensch uitspre kende, dat hij het in goede gezondheid mocht gebruiken. De schipper van de reddingboot Dorus Rijkers, de heer Coen Bot, sprak namens de redders van de zee er zijn voldoening over uit, dat de belangstelling voor het reddingwezen de laatste jaren is toege nomen. Tenslotte dankte de heer Whitlau, voor zitter van het Dorus Rijkersfonds, voor de gastvrijheid en de woorden van waardee ring door den burgemeester aan het adres van het fonds gesproken. De onthullingsplechtigheid. Op het Helden der Zeeplein had zich tegen drieën een groote menigte belang stellenden verzameld. Niet alleen de bur gerij van Den Helder was daar vertegen woordigd door deputaties van tal van vereenigingen, met haar vaandels en ba nieren, ook de Koninklijke marine en de landmacht gaven hier acte de presence; eveneens waren er de leerlingen van de zeevaartschool en de adelborsten, die een eerehaag vormden, waardoor de genoodig- den naar het voor hen gereserveerde ge deelte gingen. Nadat de stafmuziek der marine het „Wilt heden nu treden" van Valerius ten gehoore had gebracht en Helder's man nenkoor „Hollands glorie" van Richard Hol had gezongen, sprak de heer G. Whit lau, voorzitter van het Dorus Rijkersfonds een welkomstwoord tot alle aanwezigen, speciaal tot den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, den lsten luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, ordon nans-officier van H. M. Spr. wees er op, dat het monument maar een bescheiden borstbeeld is, doch het is de taak niet van het Helden der Zeefonds standbeelden op te richten, het wil slechts zorgen, dat het fonds zelf op zijn voetstuk blijft staan, opdat het nog vele jaren de zoo noodige hulp kan geven aan de oud-redders, aan wien het in 1938 nog 40.000 kon uitkeeren. Spr. verzocht voorts den president commissaris, luit.-generaal H. N. A. Swart het monument te willen onthullen. Nadat generaal Swart deze plechtige handeling verricht had en een krans na mens het Dorus Rijkersfonds aan den voet van het borstbeeld gelegd had, bood hij het monument aan het gemeentebestuur aan. Vervolgens legde de vertegenwoordiger van de Koningin een fraaie krans met lelies voor het borstbeeld neer, waarna de stafmuziek het Wilhelmus speelde. Kransen werden hierna nog gelegd door burgemeester Ritmeester namens het ge meentebestuur, door den heer de Jager namens oud-burgemeester Houwing, door den heer van Diest namens de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, door den heer Jan van Dok namens de oud-reddersvereeniging „Moed-volhar- ding-zelfopoffering". De burgemeester spreekt. Het woord was hierna aan den burge meester van Den Helder, die allereerst een beeld gaf van Dorus Rijkers, den man, wiens naam voor zooveler verbeelding spreekt. Als schipper van de reddingboot van de Noord- en Zuidhollandsche red dingmaatschappij verrichtte hij 38 red dingen in totaal van 511 schipbreuke lingen. Spr. herinnerde er voorts aan, hoe Dorus Rijkers tot zijn 74ste levensjaar in de weer was geweest om zijn brood te verdienen; hoe hij bij de onthulling van het marine-monument in 1923 weer ont dekt werd door dr. Rademaker, redacteur van Het Vaderland en eere-lid van het Dorus Rijkersfonds, die ervoor ijverde, om Dorus Rijkers een onbezorgden levens avond te geven. Het Helden der Zeefonds, door Henri ter Hall en de heeren Egner en Grunwald in het leven geroepen, is zijn zegenrijke taak begonnen en het Nederlandsche volk, eenmaal ontwaakt, steunde en steunt door schenkingen en gaven, opdat velen, die het behoeven, hun weduwen een min der zorgelijken ouden dag krijgen. Na aan Dorus Rijkers' dood herinnerd te hebben en hem geschetst te hebben als een groot Nederlander, zeide spr., dat hij door dit beeld zal blijven voortbestaan in onze herinnering; daarom is Den Helder het hoofdbestuur van het fonds dankbaar voor deze schenking, die het gemeente bestuur gaarne aanvaardt en in den bes ten toestand zal bewaren. Zich richtend tot Doortje Rijkers, die zoovele jaren haar vader uitgeleide deed, wanneer hij zijn zware taak moest gaan aanvaarden, zeide spr., dat dit voor haar wel een schoone dag moest zijn. In allen eenvoud aldus spr. kunt gij en de uwen met trots wijzen op het feit, dat hij hier bij de zee, die hij zoo lief had, die zijn grootste vriend, soms ook zijn grootste vijand was, zijn beeld staat, hem tot eere en ons tot trots en tot voorbeeld. Dorus Rijkers, aldus eindigde spr., heeft niet vergeefs geleefd, zijn herinnering zal ook opwekken tot goede daden. Nadat Helder's mannenkoor en de staf muziek zich nogmaals hadden doen hoo- ren, was de treffende plechtigheid, die, behalve door duizenden toeschouwers, ook door de naaste familieleden van Dorus Rijkers werd bijgewoond, ten einde. De Plantenziektenkundigen dienst richt zich nogmaals tot allen, die aardappels te len, dus zoowel tot de land- en tuinbou wers, die dit als bedrijf doen, als tot hen die op kleine perceeltjes aardappels voor eigen gebruik verbouwen, met 't dringend verzoek zeer nauwkeurig op hun gewas toe te zien, opdat elk geval van aanwezig heid van den colorado-kever of van larven van dit insect, wordt opgemerkt en ge meld. Wij staan er in ons land, met betrekking tot den colorado-kever, die jaar tot nu toe gunstiger voor dan in 1938. Het insect is wel op verschillende plaatsen gevonden maar het aantal vindplaatsen en het aantal kevers of larven op elke vindplaats is ge ringer. Het verspreidingsgebied is ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar en omvat de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland en het zuidelijk deel van Zuid Holland, Utrecht en Gelderland. De Plantenziektenkundige dienst heeft de overtuiging, dat als alle aardappelverbou wers hun plicht doen en den colorado-ke ver in hun gewas opsporen en de vind plaatsen melden, wij het met de uitroeiing van het insect dit jaar zeer ver zullen brengen. Hij doet daarom 'n dringend be roep op allen, om hun medewerking te verleenen, en daardoor er toe mede te werken om de nadeelige gevolgen, die de aanwezigheid van het insect voor onzen uitvoerhandel van aardappelen, groenten en andere producten met zich brengt, in be langrijke mate te verminderen. De bespuiting met loodarsenaat van alle aardapelvelden in het gedeelte van ons land ten zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas heeft hierbij ongetwijfeld gunstig gewerkt en dit effect zal verhoogd worden als de derde bespuiting, die in de periode van 11 tot 22 Juli valt, ook zorg vuldig wordt uitgevoerd. Maar daarnaast blijft het noodig, overal nauwkeurig op het aardappelgewas toe t_e zien van elke aan wezigheid van kever of larven onmiddel lijk aangifte te doen, opdat daar ter plaatse nog meer afdoende maatregelen tot uit roeiing genomen kunnen worden. Dit geldt zoowel voor het gedeelte van ons land ten zuiden van Rijn, Lek en Nieuwe Maas, als voor het gedeelte ten noorden daarvan, want tenslotte blijft verspreiding van het insect over eenigen afstand mogelijk. Aardappeltelers, laten wij den gunstigen toestand, waarin wij thans ten aanzien van den colorado-kever verkeeren, volledig be nutten en naar algeheele uitroeiing stre ven Het spreekt vanzelf, dat deze alleen met medewerking van allen bereikt kan worden. Let dus op uw. aardappelgewas en ook op aardappelopslag, dat in andere ge wassen aanwezig kan- zijn. OUDHEIDKUNDIGE VONDST BIJ ARNHEM. Resten van een paalwoning. Op het Gulden Bodem-terrein, in een der buitenwijken van Arnhem, is dezer dagen een oudheidkundige vondst gedaan. De conservator van het rijksmuseaum te Leiden, dr. F. C. Busch, ontving onlangs de mededeeling dat op dit terrein scherven waren gevonden, welke afkomstig bleken te zijn uit het steenen tijdperk, het tijdvak van de bekercultuur (1800 v. Chr.) Onder leiding van dr. Busch zijn hierop opgravingen gedaan, welke tot resultaat hadden, dat op een diepte van een halven meter de resten van een woning uit het steenen tijdperk werden blootgelegd. De woning teekende zich af door paalgaten, welke den omtrek en de indeeling duidelijk aangaven. In het centrum was de haard' plek met sporen van houtkool. Behalve een groot aantal scherven van gebakken aarde werden geen voorwerpen aangetroffen. Niet ver van deze plaats heeft men eenige jaren geleden een schedel gevonden, welke vermoedelijk uit hetzelfde tijdperk als de thans gevonden paalwoning afkom stig is. Dr. Busch heeft in deze week zijn onderzoek geëindigd. De uitgraving is we der dichtgeworpen. DE GEROOFDE OOIEVAARS WEER TERUG. Het bericht over de ooievaars, welke van het nest op het landgoed Gooilust te 's- Graveland geroofd werden, heeft succes ge had. De Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland ontving zoodanige inlichtingen, dat zij de hulp der ryksveldwacht kon inroepen en dat de drie ooievaars enkele uren, nadat het bericht in de couranten verscheen, in beslag genomen werden, hetgeen met het opmaken van proces-verbaal ging. De vogels zyn thans weer op Gooilust en worden in een der dierenhokken verzorgd, totdat zij in staat zyn te vliegen en de reis naar het zuiden te aanvaarden VIERHONDERD VLUCHTELINGEN VERLATEN ONS LAND. Stil vertrek zonder afscheid. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn vierhonderd Joodsche vluchte lingen met het s.s. „Dora" van Am sterdam naar streng geheim gehouden bestemming vertrokken. Het schip, dat eerst door de Scheepvaartinspec tie was afgekeurd, is, na technische verbeteringen goedgekeurd. Het was een beklemmend stil vertrek. Over de donkere Handelskade reden op eens om half elf bussen aan. Groote, mo derne bussen, vol licht en vo^ menschen. Touringcars zooals die, welke ces zomers het land doortrekken met toeristen. Vierhonderd vluchtelingen „ilegalen" en „legalen", menschen, die in onze kam pen waren ondergebracht en daar mochten blijven. De bussen komen uit Reuver, van het kasteel bij Heemskerk, uit de Wieringer- meer. Zij begonnen om half elf te komen, het gaat zoo door tot na middernacht. Niets gevraagd. Het vertrek zelf was ook geheim gehou den. Op het terrein van het Lloyds Hotel, waar de vluchtelingen allen binnen gaan, ziet de vreemdelingenpolitie scherp toe. Ook zij vraagt niet waarheen, doch melden deze vluchtelingen slechts af. Het vluch telingencomité heeft een oplossing gevon den: het past die oplossing toe nu de Scheepvaartinspectie er accoord mede gaat, dat de „Dora" zee kiest. Het is maar een kleine boot. Doch zee waardig volgens de Scheepvaartinspectie. Over het comfort wordt verder maar niet gesproken. Uren duurde het voor allen de bussen hadden verlaten. Er werd geen woord bij gesproken. Men nam de bagage, ordelijk verpakt in groote rugzakken en begaf zich naar het Lloyds Hotel. Uitstekend gekleed. Velen, vooral de talrijke jongemannen en jonge vrouwen in dikke leeren jassen. Het is geen tragisch vertrek. Reeds om dat zij uit eigen beweging gaan en omdat er geen afscheid is. Een groote reis be ginnen zonder afscheid doet vreemd aan. De reizigers dragen hun eigen bagage, gaan zwijgend voort, kijken slechts uit naar een wenk van de opzichters der ter reinen. Er schijnt in korten tijd heel wat aan de accommodatie van de boot herzien te zijn. De wenschen van de Scheepvaartin- inspectie moesten worden uitgevoerd, en dat is in de Coenhaven geschied. Onder Panameesche vlag (uus onder hevig aan wetten der zeevaart, die veel minder streng zijn dan elders) gaat het nu zeewaarts. De boot meet 1600 ton. Een klein schip, al is het niet kleiner dan die, waarmede in vroegere jaren de Kon. Holl. Lloyd wel naar New York gevaren heeft. Enkele belangrijke voorschriften aangaan de de reddingsmiddelen zijn inmiddels uit gevoerd en tegen het vertrek werd geen enkele bedenkinjg meer gemaakt. Een klein aantal emigranten sloot te - „aT fiflEPKI r, .f is <:Kt;V nii>I), L r su i'.F.It DAN ^jrnftorveri;org""S «P [Draagt de "meertechgaragehouder!, aan een hAbwaam vakman Automobielbedrijf N.V., Alkmaar. middernacht de lange ry: zij arriveerden met een politie-auto en werden ondei ge leide op het terrein gebracht. Tal van leden van het Joodsche vl"c"" telingen Comité waren op de terreinen ijverig in de weer om de laatste aanwyz gen te geven en den vluchtelingen behu p zaam te zijn. Het comité heeft kunnen vaststellen, aai allen, die zich aan boord begaven, in een uitstekende stemming verkeerden, vee droeg hiertoe bij het feit, dat de inspecteui voor de Scheepvaart persoonlijk het schip zeewaardig heeft verklaard. Drie dokters maken de reis mede. Voor de hygiëne aan boord zijn uitgebreide maatregelen getrob fen. Naar ons namens het comité werd medegedeeld, zijn de scheepspapieren niet uitgeklaard voor Palestina, doch voor een land dat geheim gehouden wordt. (De Crt.) CHANTEUR IN DE VAL GELOOPEN. Hij had 125.000 gulden willen hebben De Haagsche politie heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van een inwoner van Schiedam, die het de directie van een groote onderneming in de residentie reeds drie maanden lastig maakte. De directie dezer onderneming ontving ongeveer drie maanden geleden een anoniem schrijven van iemand, die zich noemde „ambtenaar van de invoerrechten en accijn zen". De schrijver beweerde, dat de onder neming ongeveer één tot anderhalf millioen gulden per jaar aan invoerrechten op een bepaald product ontdook. Hij zeide, de eenige te zijn, wien dit bekend was en vroeg voor zijn stilzwijgen een bedrag van 125.000 gulden. Na ontvangst van dezen brief, die in Schiedam was verzonden, stelde de on derneming zich in verbinding met het kan toor van invoerrechten en accijnzen. D stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat ontduiking door de onderneming geen sprake was en ook bestond er geen aanwij zing, wie onder de ambtenaren de schrijver van den brief kon zijn. Toen er nog meer brieven van gelijken inhoud volgden, mengde de directeur der onderneming de Haagsche politie in het geval, doch ook haar onderzoek bleef zonder resultaat. De schrij ver vroeg in een van zijn brieven een ge dachtenwisseling per advertentie in een Rotterdamsch dagblad, welke corresponden tie met voorkennis van de politie plaats had. De schrijver noemde zich daarin „Jan", de onderneming „A". Dezer dagen werd de directeur opgebeld door „Jan", die echter zeer huiverig was om een afspraak te ma ken, hetgeen de directeur had voorgesteld. Deze vroeg den anomymus, of deze de zaak wilde afhandelen met zijn secretaris, voer wien hij een willekeurigen naam opgaf, n.i. van Wijk. Doch ook hierop wilde de brief schrijver niet ingaan. Vrijdagavond echter ontving de directeur een telegram, waarin verzocht werd, den secretaris naar de eerste klasse wachtkamer van het station Hollandsche Spoor te Den Haag te zenden om hem later met den trein van 22.02 uur in de eerste klasse naar Dordrecht te sturen. Nadere instructies zou den volgen. Een Haagsche politie-inspecteur volgde als secretaris de aanwijzingen op. Door een kruier werden hem in de wachtkamer enkele briefjes overhandigd, op één waarvan stond „openen in den trein". In den opgegeven trein volgde de inspecteur deze aanwijzing op en las, dat hij in Schiedam moest uit stappen, vijf minuten op het perron moest wachten en vervolgens zich naar den uit gang moest begeven. Toen de inspecteur het station in Schiedam verliet, werd hij aange sproken door een man, die vroeg: „bent u de secretaris?" De inspecteur beaamde dit en een kort gesprek volgde met den man, die zeer zenuwachtig was. Op een vraag naar het geld overhandigde de inspecteur hem een couvert, van vele zegels voorzien, doch voor alle zekerheid trok hij tevens zijn revolver en arresteerde den man. Deze werd medegenomen naar Den Haag, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Hij bleek te zijn een 48-jarige employé van de onderneming, in Schiedam woonachtig. Zelf had hij de reis naar Schiedam medegemaakt in een derde klasse-wagon, zoodat hy steeds in de nabijheid van den „secretaris" is bleven. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is op Graafscheweg nabij het Maas- en onvoorzichtig oversteken. ^VanaVne Nijmegen eer Jonge* op de fiete rijdende achter een autobus, welke uit de richU Grave kW8m' dCn W6g °Verge- ge- DE KABINETSCRISIS. Zaterdagmorgen heeft dr. Colijn, na Vrij dagavond een onderhoud met oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude te heb ben gehad, te zijnen departemente het r.k. Eerste Kamerlid prof. dr. J. A. J. Barge ontvangen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen is door tot nog toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de met riet bedekte boerderij van de weduwe van Oss te Dreumel. In zeer korten tijd was het groote gebouw een vuurzee. Een land- bouwschuur met daaraan grenzenden hooi berg, waarin een groote hoeveelheid hooi was opgeslagen, stond eveneens spoedig in lichter laaie. Daar de bewoners ter kerke waren, kon bijna niets van den inboedel in veiligheid worden gesteld. Alleen de le vende have bleef behouden. De eerste kort geleden aangeschafte mo torbrandspuit deed voor de eerste maal dienst. Bij het spuiten moest men zich be perken tot het nathouden van een op eeni gen afstand op hetzelfde ef gelegen pak huis, dat behouden kon blijven. De vrij belangrijke schade wordt groo- tendeels door verzekering gedekt. wiel dat vlak achter de bus reed. De knaap werd aangereden en tegen den grond ge- T IrH doch hij kwam er goed af. De ntorfietsrijder, J. Hadma uit Hengelo (O.), sloeg echter om en bleef bewusteloos lig. gen Per autobrancard is hy door de polit.e naar het Wilhelminagasthuis te Nymegen vervoerd, waar bleek, dat hy een ernstige hersenschudding had opge oopen. Gister- avond was zyn toestand niet zonder levens gevaar. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Kind stak plotseling over. Gisteravond is het vierjarig dochtertje, eenig kind van den heer J. Daamen te Rys- bergen op den Zundertschenweg, toen het plotse'ing overstak, door juist passeerende auto, afkomstig uit België, gegrepen en eenige meters meegesleurd. Met zware ver- wondingen werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis te Breda overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. VERKEERSCARAMBOLE DOOR EEN SLIPPENDE AUTO. Twee ernstig, drie licht-gewonden. Op den Amstelveenschenweg ter hoogte van het Vondelpark is Zaterdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat in de gege ven omstandigheden nog zeer goed is afge loopen, al werden twee personen met een hersenschudding in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Op het oogenblik, dat de bestuurder van een personenauto, die in de richting Over toom reed, twee vóór hem rijdende fietsers wilde passeren, slipten de wielen op de natte straatkeien, tengevolge waarvan de wagen dwars over den weg kwam te staan. De twee wielrijders, jongelieden van 18 en 21 jaar, kregen een slag van het achterge deelte van de auto, waardoor zU tegen de straat werden geslingerd en ernstig gewond bleven liggen. Zy werden met een hersen schudding naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De fietsen werden vernield. Toen de auto dwars over den weg en over de trambaan stónd, zag de bestuurder plot-, seiing een tramwagen, welke éveneens in de richting Overtoom reed, vlak by zich. Bevreesd overreden te worden, gaf hy in zyn zenuwachtigheid vol gas, met het ge volg, dat de auto tegen de pui van een huis aan de overzijde van den weg tot stilstand kwam. Intusschen reed de wagen een twaalfjarige jongen, die met een fiets in de richting Amsterdam reed; een twaalfjarige padvindster die op het trottoir liep, een paard voor een groentenwagen en een kinderwagen aan. Deze laatste werd tus- schen de auto en den muur bekneld. De baby in den wagen bleef als door een won der ongedeerd. De twaalfjarige jongen kreeg bloedende hoofdwonden en werd eveneens in het Wil helminagasthuis verbonden, waarna hij naar huis kon terugkeeren. De padvindster kreeg eenige snijwonden en kon ter plaatse' worden verbonden. Het paard voor den groentenwagen kreeg een kniewonde. Naast den bestuurder van de auto, die cr zelf goed af kwam, zat een dame, die a*n het gelaat snijwonden bekwam. Na ter plaatse verbonden te zyn, kon ook zij naar huis terugkeeren. De auto kreeg ernstige schade en moest worden weggesleept. Zaterdagmiddag om half drie is op den rijksstraatweg te Loenen aan den Vecht, een motorrijder, de 23-jarige Steppe uit Utrecht, die uit de richting Amsterdam kwam, toen hy voor een voetganger wiWe uitwijken, tegen een boom gereden. Hij 's korten tyd later overleden. De voetganger die met een rijwiel aan de hand liep, bleef ongedeerd, de fiets werd echter vernield. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Bij het passeeren van een voetganger* Zaterdagavond reeds in de schemering <j® motorrijder B. w. uit Aarlanderveen in °c richting Noorden onder de gemeente Nieuwkoop, toen hij in de bocht van den weg plotseling den veldwachter, die nóg maar zeer kort motor rijd met zijn twee- wieler op zich zag afkomen. Een botsing was niet te vermijden. w. sloeg tegen den weg en werd met een gebroken sleutelbeen en een heupfractuur opgenomen. De veldwachter, die de bocht links na° genomen, kwam met den schrik vrij. Zaterdag om vier uur heeft in de W^e erk te Amsterdam een eenvoudige P*cC.n tigheid plaats gehad. De heeren J. Bazen e" Hoebee hebben namens de leden van D. A. W.-Volksuniversiteit te Dordrecht fraaie krans gehangen bij het graf v Rembrandt, die gister 333 jaar g®l®" werd geboren. Als Rembrandt-vereerders wenschen dat in breederen kring meer aandGe wordt geschonken aan de plaats, waar derlands onvergelijkelijke schilder rust egelijk is door hen een fonds 6eSj met het doel een monument bij het van Rembrandt op te richten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6