DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verklaring van Chamberlain over de onderhandelingen met Tokio. Förster te Dantzig terug. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maai. den bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 167 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dinsdag 18 Juli 1939 Hoofdredacteur: Tf. N. ADEMA. 141e Jaargang Toestand te Tientsin verbeterd. Ciano had succes, zegt de Giornale. naar Nog geen vlucht Engeland. Vlucht boven Frankrijk wordt voorbereid. Tien Slowaaksche soldaten verdronken. D® algemeene toestand. ernJ^nVe Pleer aan' dat het Engeland Vreedzame oplossing te bereiken? Besprekingen te Moskou hervat. Geen fundamenteele wijziging. Rusland legt Japans protest naast zich neer. Chineesche soldaten rukken op. Strijd in Z.O. Sjansi. Verbinding Berlijn Rome. Autosnelweg over den Brenner-pas. Joodsche proteststaking van tien uur. ALKMAARSCHE COURANT. 1 In het Lagerhuis heeft Chamberlain in antwoord op een vraag betreffende den toestand in het Verre Oosten aller eerst verwezen naar het te Tokio uitge geven communiqué betreffende het be zoek van ambassadeur Craigie aan mi nister Arita van Zaterdag jJ. Vervol gens verklaarde hij, dat de datum voor de officieele opening der onderhande lingen in Tokio nog niet zijn vastge steld. gr zijnvele verklaringen in de pers ge publiceerd, zoowel in Japan als in Engeland, volgens welke de Japansche regeering een fundamenteelen ommekeer zal eischen in rie politiek der Britsche regeering in het Verre Oosten als voorwaarde voor het openen der onderhandelingen, zoo voegde Chamberlain hieraan toe. Ik zou het gaarne duidelijk wil len maken, dat dit land niet zou willen en kunnen optreden ten aanzien van zijn bui- tenlandsche politiek op eischen van een andere mogendheid (algemeene toejuichin gen), evenmin heeft de Britsche regeering eischen van dien aard van de Japansche re geering ontvangen. Naar de meening van den Britschen ambassadeur te Tokio zou de officieele Japansche houding meer correct beschreven worden als de wensch, dat Groot-Britannië zou trachten de Chineesch- Japansche vijandelijkheden te zien met meer begrip voor Japans moeilijkheden en voor dên Japanschen kant van de zaak. De Brit- fche regèering deelt de opvatting van Crai gie, dat feen toeschrijving aan de Japansche regeering van bedoelingen, die in feite zou kunnen büjken ongegrond te zijn, slechts berekend zou zijn op benadeeling van het succes der onderhandelingen. De toestand te Tientsin. De plaatselijke toestand in Tientsin, aldus Chamberlain verder, is thans over het algemeen beter geworden en levens- middelenvoorraden komen nu in vol doende hoeveelheden binnen, terwijl behoorlijke hoeveelheden melk ver- krijgbaar zijn. Anti-Britsche betoogingen worden in ver scheidene steden in Noord-China gehouden en er is eenige schade aangericht aan zen dingseigendom in Sjansi. Wat de Japansche bekendmaking aangaande het beperken v'an het binnenvaren van schepen van derde mogendheden betreft, zeide Chamberlain, at de onderhandelingen tusschen de Brit sche en de Japansche autoriteiten thans vor deren. Wat kol. Spear betreft, zeide Chamber- lam, dat met het oog op den klaarblijkelijk onbevredigenden aard van een dergelijk op treden Craigie de krachtigste stappen heeft gdaan, waarbij geëischt werd, dat een Ja- pansch sprekende officier toestemming van de Japansche regeering zou krijgen om naar Kalgan te gaan. Rapport wordt nog bestudeerd. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt dat het rapport van Craigie over het onderhoud, dat hij Zaterdag met Arita heeft gehad, nog steeds wordt bestudeerd en dat het niet waarschijnlijk is dat Craigie een nieuw onderhoud zal hebben aleer de regeering haar opmerkingen zal hebben in gezonden. Anti-Britsche propaganda. In de door de Japanneezen bezette deelert van Sjanghai zijn gisteren anti-Britsche aan plakbiljetten verschenen, terwijl ook ge poogd werd de Chineesche arbeiders in de Britsche fabrieken te doen staken. In min stens een geval is men hierin geslaagd. Te Kanton wordt een felle anti-Britsche campagne gevoerd door de Japansche pers aldaar, hoewel geen betoogingen op straat worden gehouden. De Britsche ambassade te Sjanghai heeft tegengesproken, dét de Ja pansche beschuldigingen, volgens welke Britsche officieele personen in contact zou den staan met de Chineesche guerilla-ben- den, waar zouden zijn. Uit Tsi Nan Foe wordt gemeld, dat een Chineesche menigte de kantoren van drie Britsche firma's is binnengedrongen en het huisraad heeft vernield. De „Giornale D'Italia" schrijft, dat bü het bezoek van Ciano aan Spanje resultaten verkregen zijn, die zeèr belangrijk zijn, zoo wel voor de betrekkingen tusschen Spanje en Italië en tusschen Spanje en de spil voor het systeem der Europeesche krachten. Men behoeft geen voorspellingen te doen over de gevolgen dezer overeenstemming, aldus het blad. Al wat gebeuren moet, zal gebeuren. Alles zal zich ontwikkelen langs den natuurlijken weg. aangegeven en ont dekt door de ervafingen der drie laatste ja ren, welke een richtsnoer voor de Spaansche politiek gegeven hebben. De politiek van Duitschland en Italië heeft geen enkele ver andering ondergaan, geen lageren toon aan geslagen en geen enkelen eisch laten vallen sedert Daladier zijn volmachten heeft ver kregen en van het herstel van Frankrijk spreekt en sedert Londen en Parijs „op het aambeeld der omsingeling slaan". Graaf Ciano heeft zich te Malaga inge scheept aan boord van de Conté Di Savoia, met welk schip bij- de terugreis naar Italië maakt. Het Fransche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Het bericht in de avond bladen, volgens hetwelk 100 Fransche bombardementsvliegtuigen op 19 Juli 'n vlucht boven Engeland zouden maken, is niet in overeenstemming met de wer kelijkheid. Ook als een vlucht voor later in de bedoeling ligt, zijn aantal toestellen en datum nog niet vastge steld". Vlucht naar Frankrijk. De „Paris Soir" meldt uit Londen: De Royal Air Force bereidt een nieuwe expe ditie boven Fransch gebied voor. Deze vlucht zal alle kenmerken van een oorlogs- vlucht hebben. De eskaders zullen eerst twee of drie uur voor het vertrek gewaar schuwd worden en de Fransche luchtverde diging zal niet van de vlucht in kennis ge steld worden. Woensdag of Donderdag zou deze vlucht plaats vinden: 300 toestellen met 1000 man zouden er aan deelnemen. De Britsche bom bardementsvliegtuigen zullen trachten de Middellandsche zee te bereiken en zonder tusschenlanding op hun basis terug te kee- ren". „Ce Soir" meldt, dat de Fransche vliegtui gen, indien het wéér gunstig is, in den nacht van morgen hun vlucht naar Engeland zul len ondernemen. De Britsche luchtbescher mingsdienst zal niet gewaarschuwd worden en trachten de vliegtuigen nog boven het Kanaal te ontdekken met behulp van de zoeklichten. Zoodra de vliegtuigen van de kust naar Londen zullen vliegen, zal het ge heele verdedigingsstelsel in werking treden. Het afweergeschut zal losbranden en mach tige lichtbundels zullen op de toestellen ge richt worden. Men wil dezen oefeningen het karakter van een werkelijken aanval ge ven. Van Londen begeven de vliegtuigen zich naar Liverpool om over Wales terug te keeren. Na de vlucht zullen de beide gene rale staven hun ervaringen uitwisselen. Als het weer morgen niet gunstig is, zal de vlucht Woensdag worden ondernomen. Het Slowaaksche ministerie van lands verdediging deelt mede, dat Zaterdagavond, nabij Neutra in de Neutra-rivier tien solda ten zijn verdronken tijdens oefeningen met pontons. Bij het overzetten van een afdeeling sol daten over de rivier in pontons, riep plot seling een der soldaten zonder reden, dat water de ponton binnendrong, waarop een paniek ontstond. Een aantal mannen viel in het water en zy, die niet konden zwemmen, verdronken. Het stoffelijk overschot van de verongelukten is gisteren ter aarde besteld in tegenwoordigheid van den minister van landsverdediging. Anti-agressie-politiek. vli e, 6e'-sche generaal Ironside is per zullg UIg naar ^arschau vertrokken. Daar w e" stafbesprekingen worden gevoerd, nnt„r 'J concrete plannen moeten worden li!m„0rpen 0m kij een eventueel conflict te en uivoeren. Deze besprekingen too- wpp*i ISj is meermalen het geval ge- dpn i een verdrag tusschen twee lan- tipVa een unitair verdrag, op het cri- tpnb. m.°ment alle kracht bleek te missen vorpn 86 Van 1164 teit» dat men zich van te en m ,op de Practisdhe mogelijkheden moeihjkheden had bezonnen. altim n,Cri'''c' dat a* jaren lang een niet Polen hV6lft ^echt militair accoord met EnepU h toont zich tevreden over dezen DuitcrM 6tlj maatregel, die wellicht ook in den l"d op zÜn juiste waarde zal wor- uen geschat. aantórt!^ schrijft in „Petit Journal" naar IronsiHo Van bezoek van generaal slS nieTin 7 arschau: "De Engebchen zorupn UL Zij nemen alle noodige voor- een conn°k^ in Europa als in Azië. Van meer zijn" J verrassing kan geen sprake isb.et,008tin bet „Journal": „Het Werkine p Fransch-Poolsche samen- krijgen p„en j6el nauwkeuriger vorm zal Worden mt» conventies, welke thans wikkeld tpneweI verder zal worden ont- Versterk'pn ei"de bet bondgenootschap te au Ken en den Polen die overeen? d<!n Polen een steun te geven, tannië Evpït°mt,met dien van Groot-Bri- zeker beter HUe t6genStanders wete" zeer dan wie ook, dat men geen mi nuut verliest en dat de organisatie van het vredesfront even stelselmatig als kalm voortgang vindt". 11 Ook in Moskou worden de onderhande lingen voortgezet. Het gaat hier wel héél langzaam, maar toch is de algemeene ver wachting, dat het op den duur zal gelukken een Overeenkomst te sluiten. Wel worden telkens nieuwe moeilijkheden opgeworpen maar zij worden tot nu toe stelselmatig uit den weg gewerkt. Londen en Parijs weten wat van de onderhandelingen afhangt, ter wijl ook Moskou ervan overtuigd is, dat een overeenkomst tot stand moet komen. Het gaat er alleen nog maar om hoe, een overeenkomst is in principe al bereikt. De berichten, die ons uit Berlijn en Dant- zig bereiken, luiden niet ongunstig. Hitier zou door vreedzame onderhandelingen trachten zijn zin te krijgen. Is hij van plan als laatste argument het militaire dreige ment toe te passen dan is Polen thans in staat daartegenover de hulp van Engeland in te roepen. Zou dit besef Hitier meer toe gankelijk voor onderhandelingen hebben gemaakt? In dat geval bewijst het „vredes front" al zijn nut. Dat de medewerking van Moskou nog effectiever resultaten zou op leveren, staat buiten twijfel. tJ Ook Polen beseft dat. De Poolsche gene raal Sikorski heeft thans in de „Kurjer War- sawSki" de diplomatie van de Sovjet-Unie geanaliseerd in verband met de Fransch Britsch—Russische besprekingen. Hij ver klaart, dat de Sovjet-Unie een besluit moet nemen, dat van groot gewicht is voor zyn houding in de toekomst. „De regeering te Moskou", aldua generaal Sikorski, „begrijpt zeer wel, dat wanneer zij een overeenkomst sluit met Parijs en Londen, zij definitief moet'breken met de politiek van Rapallo en ook de actie van het Komintern moet staken of minstens het doel hiervan ten aanzien van de democratische Staten herzien. Indien Moskou een verdrag sluit met Londen en Parijs, dan kan het er niet aan denken, lan ger haar actie voort te zetten, welke erop gericht is de binnenlandsche eenheid en de militaire kracht van zijn bondgenooten te vernietigen". Vervolgens beschrijft de oud-minister president van Polen de strategische positie van de Oostzee en hij verklaart, dat Hitier hiervan een Duitsche zee wil maken. Dit brengt het gevaar mee voor de onafhanke lijkheid van alle landen aan de zee, hierbij ingesloten Polen. Doch door deze landen wil Duitschland voor alles de Sovjet-Unie treffen. Tenslotte verklaart generaal Sikorski, dat Duitschland geheel midden-Europa domi neert. „Niets is minder waar, dan dat Duitschland zijn roofzuchtige plannen heeft opgegeven om veroveringen in het oosten te maken, teneinde tenslotte de handen vrij te hebben in het westen. Het is derhalve nood zakelijk een collectieven wal op te werpen tegen de agressieve bedoelingen van Duitschland, dat zijn oog richt op de onuit sprekelijk natuurlijk rijkdommen van de Sovjet-Unie. Dit moet door het Kremlin overwogen worden. Wanneer men hieraan denkt, dan begrijpt men niet de muggen- zifterijen, welke de onderhandelingen van Moskóu met Londen en Parijs op de lange baan schuiven". Ook Polen verlangt klaarblijkelijk naar een overeenkomst. Het is inderdaad voor Polen van het grootste belang, dat Rusland zijn militaire en economische macht in dienst van het non-agressiefront stelt. En niet alleen voor Polen - voor al de mogend heden die er belang bij hebben, dat een af- dreigingspolitiek den kop wordt ingedrukt. Voor al de landen, die begrijpen, dat een dergelijk systeem op den duur fataal zal blijken te zyn. 1 Gisteren zyn de Dantziger gouw leiders Förster en Zaske van een be zoek aan Berchtesgaden teruggekeerd. Naar verluidt hebben zy den Führer in een optimistische stemming aangetroffen er. hy heeft gezegd, dat volgens zyn meening het probleem Dantzig tusschen Duitschland en Po len kan worden geregeld door middel van onderhandelingen, indien geen interventie van buiten af komt. In dit geloof wordt men versterkt door de opvallende verandering van toon in de Dantziger bladen. De agressieve houding, welke zij tegenover 'olen hadden aange nomen, is veel verzwakt en ofschoon er geen positieve bevestiging van te verkrij gen is, aldus het Hbld., schijnt het waar te zijn, dat officieren en manschappen van de S.A. en S.S. voor het eerst verlof heb ben gekregen voor een tijd van op zijn minst een paar weken. Het is niet bekend wat Hitiers plan in houdt. Men gelooft, dat hij er op uit is een regeling te vinden voor onderhandelingen waarbij hij echter teven» zal staan op wijziging van het statuut van de Duitsche minderheden in Polen. De manier, waarop de kwestie van Zuid-Tirol wordt opgelost, heeft zonder twijfel invloed gehad op de betrekkingen tusschen Duitschland en de Duitsche min derheden in het buitenland. Officieel wordt nog slechts verklaard, dat dt emigratie van Duitschers uit Zuid-Tirol „gehjgl vrijwillig" zal geschieden, maar stilzw^- gend wordt toegegeven, dat een „ingrij pende oplossing" voor deze kwestie moet worden gevonden. De Duitsche minder heden in andere landen hegrijpen heel goed wat met de Zuid-Tirolers gaat gebeuren en men gelooft, dat de Duitsche regeering daarom zal trachten de minderheden elders gerust te stellen door een poging te doen de positie van de Duitschers in het buitenland te verbeteren.- Steeds vaker hoort men hier uiting geven aan de meening, dat Duitschland niet van plan is van Dantzif zelf een kardinaal geschilpunt te maken. Het blijft de vraag, of alleen maar het statuut van de Vrije Stad door onderhandelingen zal woden geregeld, of dat het geplaatst zal worden in het kader van een meer alge meene poging om tot een verdergaande regeling te komen. Militaire voorbereidingen. Terzelfder tijd wordt echter gemeld, dat de militaire voorbereiding in Dantzig voortduren en als dringend wordt be schouwd. Voor het oogenblik is evenwel het zenden van wapens naar de vrije stad gestaakt. Ongeveer vijftig oudere leden van het politiecorps van Dantzig zijn gearresteerd, waarom is niet bekend. Het nieuwe nationaal-socialistische ra dio-station Hagelsberg. op der gelijkna- migen heuvel bij Dantzig, is thans in ge bruik gesteld. De zender is zoo krachtig, dat men te Dantzig met de „volks-ontvan- ger" geen buitenlandsche stations meer kan hooren. De gisteren gehouden besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk met Molotof hebben een uur en drie kwartier ge duurd. Het schijnt, dat deze geen fundamenteele Wijziging hebben ge bracht in de onderhandelingen. Naar verluidt bestudeert de regeering van de Sovjet-Unie het jongste Fransch- Britsche antwoord en zal binnenkort een volgend onderhoud met Molotof plaats hebben. In het Engelsche lagerhuis heeft een arbeidersafgevaardigde Chamberlain ge vraagd, of hij de verzekering kon geven, dat het Lagerhuis niet op reces zou gaan voor de onderhandelingen met Rusland geëindigd zouden zijn. Chamberlain ant woordde ontkennend. Voorts heeft Chamberlain verklaard, dat nieuwe instructies zijn gezonden aan den Britschen ambassadeur in Moskou en dat hij niet in staat was iets toe te voegen aan zijn recente verklaringen Op de vraag of hij Woensdag in de gelegenheid zal zijn een verklaring af te leggen, zeide Cham berlain, dat hjj niets kon beloven. De ambassadeur van Japan heeft op 16 Juli een stap gedaan bij den adjunct-commisaris van buitenland- sche zaken. Hy bracht daarbij vraag stukken ter sprake, verband houdende met onwettige activiteit in de petro leum- en steenkoolconcessies van Sachalin en betwistte daarbij de be slissingen van Sovjet-Russische rechtsorganen. De ambassadeur van Japan eischte ten laatste op 18 Juli antwoord. Op 17 Juli heeft de adjunct-com missaris de nota aan den ambasadeur teruggezonden en daarbij te kennen gegeven, dat, aangezien het document bedreigingen inhield, het het karakter had van een ultimatum en daar het commissariaat het niet mogelijk acht te, dat te aanvaarden, zond t' hetzelve terug zonder het te hebben onderzocht. Tass meldt in dit verband: Zondag j.1. heeft de Japansche ambassa deur te Moskou, Togo, een protest overhan digd aan den vice-volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, inzake het vonnis tegen de Japansche concessie-houders op het eiland Sachalin. In den vorm van een ulti matum werd in dit protest verlangd, dat vóór 18 Juli antwoord zou worden gegeven. Op last van den volkscommissaris van buitenlandsche zaken heeft de vice-volks commissaris Lozovski op 17 Juli het protest aan den Japansche ambassadeur terugge zonden met de mededeeling, dat aangezien het bedreigingen bevat en den aard van een ultimatum heeft, het volkscommissariaat het niet kan aanvaarden en het derhalve zonder verdere overweging terugzendt. Men meldt, dat meer dan 100.000 Chineesche soldaten over de Gele rivier het Zuidoosten van Sjansi binnenruk ken, om te trachten een omsingeling der Chineezen in het Tatoeng gebergte door de Japanneezen te voorkomen. Er wordt verbitterd gevochten. De Chinee zen verklaren met succes op te treden. Volgens Chineesche berichten willen de Japanneezen voor Jiet einde van Juli in midden China een groot offensief inzetten. Sterke Japansche afdeelingen zijn van Noord-China naar Mandsjoekwo gedirigeerd in verband met de vijandelijkheden daar. Volgens een bericht uit buitenlandsche bron zijn te Charbin vele aan de MongoolsChe grens gewonde Japanneezen aangekomen. Verscheidene scholen worden als hospitaal gebruikt. Krijgt de I.R.A. steun uit het buitenland? De „Daily Herald" meldt, dat de En gelsche regeering de bewyzen heeft, dat een vreemde mogendheid de jongste activiteit van het Iersche republikein- sche leger heeft gesubsidieerd. Het blad voegt hier aan toe, dat dit de reden is waarom de regeering besloten heeft het parlement een wetsontwerp voor te leggen, dat in het bijzonder de terroristische activiteit beoogt te onderdrukken. Men is op het oogenblik aan beide kanten van de Duitsch-Italiaansche grens bezig met den aanleg van een autosnelweg, die een directe verbinding zal vormen tusschen Rome en Berlijn over den Brennerj. Te Berlijn wordt vernomen, dat de noodige credieten voor het Italiaansche gedeelte verleend zijn. Aan Duitsche zijde mankeert de verbinding van München naar den Bren- ner nog. De werkzaamheden zullen echter, zoo zegt men, zeer actief worden uitgevoerd. Nog dit jaar zullen prestatie-autoraces tus schen Berlyn en Rome worden georgani seerd, waaraan door Duitsche en Italiaan sche wagens zal worden deelgenomen. De Joodsche nationale raad in Pa lestina heeft uit protest tegen de voor gestelde schorsing der Joodsche immi gratie een staking van arbeid, handel en verkeer van heden 14 uur tot midder nacht geproclameerd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1