Jawda Berger Schoolvereeniging. Bit 'UkecAecicnt 'hovmaaalTümws Germaniseering van Bohemen ontmoet moeilijkheden. „Ik versta geen Duitsch!" Derde brief van King Hall verspreid. Berlijn overweegt diplomatieken stap te Londen. Nieuws in 't kort. j Provinciale Staten van Noordholland. Verwachting: EERSTE BLAD De helper van von Neurath, Herman Frank, heeft eenigen tijd geleden den Tsje- chischen minister-president een ultimatum gesteld voor het afkondigen van het decreet, •waarbij het tweetalig systeem wordt inge voerd by de autonome Tsjechische bestuurs lichamen. Als uiterste datum had Frank 15 Juli gesteld, doch het decreet is nog niet ge> publiceerd, uit vrees voor de gevolgen on der de bevolking. Om moeilijkheden te ver mijden is minister-president Elias met va- cantie gegaan. De Duitsche pers wordt evenwel on geduldig en de adjunct-burgemeester van Praag, de Duitscher Pfitner, heeft gezegd, dat de Tsjechen niet moeten vergeten dat zij in het centrum van Duitschland liggen en dat het niet aan gaat, dat het geheele Duitsche trans portwezen stuit op de woorden: „Ik ver sta geen Duitsch". De „Prager Zeitungsdienst" schrijft, dat indien het Tsjechische volk zijn passieve houding wil bewaren, Duitsch land zelf de noodige maatregelen zal nemen om op krachtige wijze de nog hangende vraagstukken op te lossen, o.a. het vraagstuk der taal. De waarnemend minister-president Ha- velna, heeft door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk de politiek der nationale solidariteit te erken nen en een einde te maken aan de fluister campagne. Anti-semietische maatregelen. In Bohemen en Moravië is een decreet uitgevaardigd waarbij de toegang tot de Duitsche scholen aan Joden streng is verbo den. De Joodsche leerlingen, welke reeds staan ingeschreven, zullen de scholen on middellijk moeten verlaten. Een derde stroom brieven van Stephen King Hall is gisteren in Duitschland aangekomen, In officieuze Duitsche kringen is men zeer verontwaardigd, en men ziet de mo gelijkheid van een diplomatieken stap te Londen tegen wat men noemt een „opzette lijke en onuitgelokte poging van semi-offi- cieele Britsche kringen om het Duitsche volk tegen zijn leiders op te zetten", onder oogen. Dezelfde kringen blijven het Foreign Office beschuldigen en zeggen, dat het vooral Lord Halifax en Lord Perth zijn, waardoor King Hall brieven geinspireerd zijn. Overstroomingen. - De sterke was van de San Francisco in Mexico heeft landerijen in Noord Pueblo onder water gezet, evenals een N.W. voorstad. Eenige huizen werden door den stroom verwoest. Tot nu toe zijn vier dooden te betreuren. Men vreest echter, dat er meer slachtoffers zijn. De ontploffing op de „Berlin". - Bij de ontploffing op de „Berlin" zijn 15 menschen om het leven gekomen en 6 gewond. Gearresteerde Zwitsers vrijgelaten. - Drie Zwitsersche burgers, die onlangs in Italië gearresteerd waren, zijn thans in vrij heid gesteld en te Lugano aangekomen. De vroegere commisasris van politie te Lugano, Albisetti, die op 15 Juni in hechtenis werd genomen, is echter niet vrijgelaten. De Joodsche proteststaking. - De Jood sche proteststaking in Palestina in winkels en openbare gelegenheden is, zooals aange kondigd, gisteren te 14 uur begonnen in het geheele Joodsche deel van Palestina. Duitschland en Triëst. - Hoewel er geen sprake van is, dat Duitschland de controle van Triëst zal overnemen, is een overeen komst getroffen tusschen Duitschland en Italië inzake den Duitschen transito-handel door de haven van Triëst, welke zeer veel lijkt op een vrije zone. Duitschland heeft een minimum handel van anderhalf millioen ton per jaar gegarandeerd, waartegen de Duit sche spoorwegen enkele faciliteiten genie ten. Te Triëst zal een Duitsch douane-station worden gevestigd. Ernstige overstroomingen. - Wolk breukachtige regens in Turkije hebben zeer ernstige overstroomingen veroorzaakt in Swansoen en omgeving. Boeren, die op het veld werkten, werden verrast door de plot seling buiten haar oevers tredende rivieren. Tot dusverre is bekend geworden, dat 40 personen zijn verdronken. Het Fransch-Japanschc conflict ge regeld. - Het conflict tusschen den onder Ja- pansche controle staanden gemeenteraad van Hankau en de autoriteiten van de Fransche nederzetting inzake de incidenten, welke zich hebben voorgedaan tijdens de herdenking van het uitbreken van de vijandelijkheden in China op 7 Juli, is langs vriendschappelijken weg geregeld. Twee vliegtuigongelukken in Engeland. - Bij Corby in Lincolnshire is gistermiddag een bombardementsvliegtuig gevallen. De vier inzittenden zijn omgekomen. Bij Cross Feil is een jachttoestcl neergestort, waarbij de bestuurder om het leven kwam. Alkmaar, Woensdag. BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERTJES VAN ST. PANCRAS. Op de algemeene begraafplaats te Sint Pancras zijn gister de stoffelijke overschot ten van de beide kinderen, die Zaterdag op den onbewaakten overweg onder de gem. Koedijk op zoo tragische wijze den dood ge vonden hebben, ter aarde besteld. 's Morgens om elf uur werd het zoontje van dokter Destrée aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zooals te verwachten was, heeft een zeer groot aantal personen van hun belangstel ling doen blijken. Een talrijk publiek was getuige van de aangrijpende, eenvoudige plechtigheid op de begraafpflaats. Hoe groot het medeleven met de zoo zwaar getroffen ouders is, bleek wel zeer duidelijk. Zeer velen was de ontroering te machtig, toen de kist, welke van de ouder lijke woning naar het kerkhof was gedra gen door eenige vrienden van den dokter, de heeren dr. J. Boers uit Alkmaar, dr. Mel- chior uit Haarlem, dr. Stokreef uit Alkmaar, mr. Eecen uit Bergen, de heer Visser en den huisknecht van dr. Destrée, den heer Schuur, in het graf werd neergelaten. Aan het graf werd niet gesproken. Dok ter Destrée heeft, diep ontroerd, allen har telijk bedankt voor de getoonde belangstel ling. Daarna was deze droeve plechtigheid afgeloopen. 's Middags om vijf uur kwam de tweede begrafenisstoet het kerkhof op. Eenige me ters van het onder de bloemen bedolven graf van zijn speelkameraadje werd het zoontje van den heer Kersten ter aarde be steld. Ook bij deze plechtigheid was de belang stelling zeer groot. Een groot aantal bewo ners van het Zuideinde der gemeente heeft den kleinen buurjongen naar z'n laatste rustplaats willen vergezellen. Onder de tal rijke bloemstukken was ook een bloemstuk van de buurtbewoners. Voorts waren er, evenals bij die van Keesje Destrée, bloemen van de medeleerlingen van de O.L. school en van het speelmakkertje, dat op het nip pertje aan den dood is ontsnapt. Namens de familie heeft de heer Veenen- daal tot de zeer talrijke aanwezigen een kort woord van dank gesproken voor de be langstelling en tot de ouders een woord van troost. Diep onder den indruk verliet men de be graafplaats. HET TROTTOIR BIJ HUIZE VOORHOUT. Doordat het werk aan Huize Voorfiout voortgang moet hebben, wordt thans de mo numentale steenen en ijzeren afscheiding aan de zijde van den Kennemerstraatweg gemaakt. Bij de plaatsing daarvan wordt rekening gehouden met de groote mogelijk heid, dat men met de gemeente tot over eenstemming komt over de verbreeding van het trottoir, daar het niet doenlijk is, dit kostbare hek over eenige weken weer ach teruit te zetten. De plaatsing daarvan op dit oogenblik geschiedt, naar wij vernemen, geenszins, omdat men zonder meer met de tot dusver door den Raad gestelde eischen genoegen neemt. Komt er geen overeenkomst tot stand, waarmede ook de directie van Huize Voor hout zich kan vereenigen, dan bestaat de mogelijkheid, dat een strook grond vóór het hek alsnog met paaltjes of op andere wijze door den eigenaar van dien grond zal wor den afgezet. DE BEATRIX-FILM IN ALKMAAR. In 't bioscoop-theater Harmonie wordt van Vrijdag tot en met Donderdag 27 Juli des middags van 26 uur in doorloopenöe voorstellingen van één uur de door Prins Bernhard vervaardigde Beatrix-kleurfilm vertoond, aangevuld met binnen- en buiten- landsch nieuws. Beoogd wordt voorstellin gen te geven als te Amsterdam in de Cineac, waar men op elk tijdstip binnen kan komen en kan vertoeven tot men het geheele programma gezien heeft. Deze proef wijst erop, dat Alkmaar zich ook op bioscoop-gebied tot centrum-stad ontwikkelt. Vele bioscoopbezoekers zien gaarne het binnen- en buitenlandsche nieuws. In de groote steden waardeert men het dit op elk uur van den dag voor een paar dubbeltjes te kunnen gaan zien en wij verwachten dat men dit ook in Alkmaar, waar dagelijks honderden van buiten komen die wel een uurtje vrij hebben, op prijs zal weten te stellen. In het Victoria-theater wordt eveneens van Vrijdag tot en met Donderdag 27 Juli des middags in half uur-voorstellin gen het Beatrix-filmpje, aangevuld met ac tueel nieuws, vertoond. In Amsterdam liep dit filmpje, dat door Prins Bernhard ten bate van een fonds voor de ontspanning van de militairen beschik baar is gesteld, gedurende vijf weken in de Cineac. Het kleurfilmpje, dat ons een huise lijk tafereel in den tuin en in het paleis Soestdijk doet zien is bijzonder aardig om de enkele scenes in de gang van het paleis en geeft ons ook een indruk van het home waar de jongste Oranje-telg haar jeugd doorbrengt. De grappige pogingen om te gaan loopen en spelen zijn door Prins Bernhard raak getroffen. Het feit, dat de baten ten goede komen aan de ontspanning van onze gemobiliseerde militairen, zal er ook zeker toe bijdragen, dat velen zich bioscoopwaarts gaan begeven! GESLAAGD. De heer C. Kansen is geslaagd voor het examen boekhouden van de Ver. van Leeraren in de handelswetenschappen. Harmonische Lichaams Ontwikkeling: Voor lichaam en geest! BADERS, DENKT AAN DE GEVAREN VAN DE ZEE! Toen gistermiddag te Castricum, om streeks vier uur, een naar schatting vij envijftig jarige man, die met vrouw en twee kinderen aan het baden was en e ver in zee ging, kwam hij in een zwin waardoor hij, daar hij niet kon zwemme onder water ging. Dit zagen de vrouw en kinderen, die luidkeels om hulp riepen. Direct vormde zich een menschenketen, en geholpen met de reddingslijn van den strandcaféhouder Bakker, gelukte het, den drenkeling te pakken te krijgen. Deze had reeds eenig water binnen gekregen, doch de omstanders wisten, met behulp van de E.H.B.O., den man te helpen, waarna hij zich huiswaarts kon begeven. DE GROOTE GECOMBINEERDE FEESTEN. Gisteravond vergaderden de landbouw-, middenstands- en andere organisatie's. Om mede te helpen de a.s. feesten op 26, 27 en 28 September, waarover in het verslag van gisteravond reeds uit voerig melding werd gemaakt, zoo goed. mogelijk te doen slagen, werd besloten het reeds gekozen dagelijksch bestuur uit te breiden en aan te vullen met vertegen woordigers uit de diverse organisatie's. Gekozen werden uit het reeds bestaande land'bouw-middenstand-comite: een ver tegenwoordiger van den Kon. Ned. Mid denstandsbond; een dito van den R.K. Midd.bond „de Hanze"; een dito van den Christel. Midd.bond en een dito van de Korenbeurs-commissie. EEN ALKMAARDER LAAGSTE INSCHRIJVER. Door den heeren directeuren over de groote zeesluis te Muiden werd op Dinsdag 18 Juli 1939 aanbesteed het vernieuwen van 82 M. schoeiing langs de Heerengracht te Muiden en het herstellen van remmingwerken van de groote zeesluis te Muiden met bijkomen de werken. Laagste inschrijver werd de heer C. de Wit te Alkmaar voor de som van 10.832. EXAMENS M. U. L. O. Bij het Maandag gehouden examen wer den uitsluitend diploma's A uitgereikt, aan: C. Cappon te Nieuwe-Niedorp, K. Groes te Winkel, N. de Wit te Hoogwoud, W. de Boer, C. Th. Passer, H. de Vries, P. J. ter Burg en C. F. J. van der Feen de Lille te Alkmaar, J. Meyer te Wormerv. N. Verhagen, C. H. Musch, E. J. C. ten Bruggencate en M. Kroon te Bergen, H. Ijehé te Schoorl, N. Jongepier, G. van den Berg, J. Planken en A. F. Wendel te Den Helder, L. H. Douart de la Grée en C. Beets te Hoorn, G. M. Kraak te Purmerend. Afgewezen werden 8 candidaten. Dinsdag 18 Juli. Voor diploma B zijn geslaagd: M. H. Ferf te Wormerveer, J. Boxmeer, T. Blom, H. F. van Bergen en B. J. Boogaard te Den Helder en P. van Duin te Anna-Paulowna. Het diploma A werd behaald door: M. E. Bakker en J. H. Fritz te Den Helder, J. J. Reuvers te De Cocksdorp (Texel), M. H. Stellweg te Zuid-Eierland (Texel), J. Bak ker, J. Rasch en J. J. van der Oord te Alk maar, J. Daalder te Bergen en H. Wolfs winkel te Heerhugowaard. Afgewezen werden zes candidaten. UITSTAPJE VR1JZ. HERV. KNAPENKOOR. Men schrijft ons: Begunstigd door heerlijk weer maakte het vrijz. herv. knapenkoor haar traditio neel jaarlijksch uitstapje. Om kwart voor acht vertrok men onder luid gejuich met de Alkmaar Packet naar Amsterdam. In de Cineac genoten de knapen al dadelijk van het aardige actueele programma. Na een aardige verrassing in den vorm van een Betty Boopspeldje van de Cineac directie werd in Verleuns lunchroom het twaalfuurtje gebruikt. Thans kwam het bezoek aan het Koloniaal museum aan de beurt. Wat daar te bewonderen valt is niet te beschrijven. Vooral de prachtige dio rama's en stereoscopen werden door de jongens het meest bewonderd. Eerder dan men verwacht had was het reeds tijd tot vertrekken. Na een wande ling van een half uur werden de jongens verblijd met een penning voor de beurs- automatic. Dat was me een gedrang en een geduw om de verschillende versnaperingen machtig te worden. Een genot was het om de smullende en genietende kinderen zoo druk bezig te zien. Precies half zes verliet de boot de steiger. Onder vroolijke accor- deonmuziek van onze Ab. Dam, was deze vaart door ons heerlijk Hollandsch land schap een waar genot. Bij aankomst in Alkmaar stonden er de wachtende ouders, door de jongens met een driewerf hoera begroet. Het is weer een mooie dag geweest als een welverdiend slot van een druk seizoen. BEVORDERING R.H.B.S. TE ALKMAAR. Tot de 2e klasse: J. de Boer, Eh. Ea. Bon net, Aa. Ea. Bos, H. N. van den Brink, I. Ie Cocq d'Armandville, C. G. Donia, Ja. Geertsma, N. J. Groot, D. A. E. P. de Jongh, D. P. Kansen, C. K. Kloosterboer, Ca. Ha. de Lange, D. G. Leek, D. Lindner, Ha. Lose- koot, F. M. Polak, Aa. Wa. van Reyendam, J. Ruyter, E. N. Schoeman, C. Schoorl, Je. Eh. van der Spiegel, J. A. van der Stok, B. H. Strubbe, F. J. Weyand, Ae. Ja. Wulp, J. Asijee, M. Blaauboer, W. J. Burdorf, A. J. Dam, IJ. Elders, Ga. van der Goes, G. Ha- vermans, B. E. Jager, M. W. Jansen, Ha. Cha. Kroon, A. A. Kwak, J. G. Mclchior, T. Poor- ci, A. N. Prijs, S. H. Rem, Ta. Ja. de Rover, ëf^r^muSk; Donderdagmiddag 3 uur,'speciale vrouwenbijeenkomst. Tentoonstellingen.. „Wico Studio", Oudegracht 243, tot en me 12 Aug. schilderijen en etsen van Jo Besaa en werk van G. Lugthart. G„v>ilderiien- Bergen tot en met 22 Juli. Schil exnositie in het Dr. Dekkershuis. Bergen. Tot en met 13 Augustus ten toonstelling van schilderyen van Ge™- d® Jong en Kees Boendermaker. Kunstza Boendermaker, Loudelsweg. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, (vyfde week) De onsterfelijke wals (rom.); hoofdr0 R i_ liza Korjus, Fernand Gravey en Luise Ra ner. Toegang boven 14 jaar. Vrijdagmiddag van 2-6 uur ieder hau uur vertooning van de Beatnx-film, eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Om 30.000 dollar (hum.); hoofdrollen Katne von Nagy en Georges Rigaud. Toegang voo eiken leeftyd. Vrijdagmiddag 2—6 uur, doorl. voorstel ling Beatrix-filjn en Holl. en buitenl. actua liteiten. Voor eiken leeftijd. Woensdag 19 Juli. 8 uur, Alkm. Wielerbaan, trainingswed strijden (bij slecht weer volgende week). 8 uur, Gemeentebosch te Heiloo, Bonte avond van de V. V. V. 8 uur, Openluchttheater te Borgen, op voering „Uit het leven der Oranje's". Donderdag 20 Juli. 8 uur, Sted. Muziektuin, concert koren van Paul Kok. MEISJESSCHOOL met 5 j. c. en OPLEIDINGSSCHOOL voor Gymnasium, H. B. S. enz. Kleine klassen. Gratis vervoer der leerlingen per schoolbus. Gelegenheid tot koffiedrinken op school onder toezicht. Aangifte 1.1. dagelijks. Prospectus op aanvrage. Telefoon 2591. D. Schermerhorn, P. Slot, W. Th. M. Strik- kers, H. S. Tengbergen, Aa. van der Veer, Ny. Eh. Vermeulen, G. F. Voerman, Wa. de Vos Burchart, O. van der Wal, Ge. Woerde man, Aa. Zwakman. Afgewezen 14. Tot de 3e klasse: J. Baas, N. J. Blokker, G. C. van den Born, G. J. ten Bruggencate, G. Dekker, B. Dijkstra, Te. van den Eyn- den, Ne. de Geus, J. N. Grootenboers, F. J. Helder, J, A. Holtes, D. G. Kistemaker, Na. Ca. Koppen, J. L. Leestemaker, H. G. Mel- chior, J. H. J. de Rover, P. van der Struys, Me. Ea. Suzenaait L. M. van Zoonen, Ga. Ar- peau, Ea. Ea. W, van den Berg, Ma. Aa. Bij- leveld, J. Ch. Blok, J. W. Buisman, A. Cohen, J. J. Dekker, H. J. Dokter, Aa. Goudsblom, J. C. A. Jansen, C. Kieft, P. D. Krijger, K. Kuiper, Ca. Ea. Lagas, Te. Ma. van Lienen, P. van der Molen, W. J. van der Molen, J. Muylwijk, W. H. W. Rensink, G. Runia, D. Siekerman, J. A. Urbanus, Je. Ma. Ga. van der Velden, Je. Verweel. Afgewezen 17. Tot de 4e klasse: W. Boon, H. Brouwer, Wa. Ja. Faber, L. Gerritsen, W. van der Hey- den, C. S. van der Hoek, G. J. Hoytink, C. Jansen, C. Kloosterboer, Ae. Madderom, W. C. Muller, L. Slot, J. Th. Smeding, M. van de Vall, H. Voorthuysen, N. W. van Vuure, M. Witkamp, G. Wulp, C. Bakker, Ja. Ca. Berg, J. S. Brandse, Te. Dirkmaat, H. G. Gerritsen, W. Gilles, Fe. van Gorcum, J. Grin, C. J Helder, Wa. Ma. Holtes, J. C. Jongedijk, G. R. Kloos, J. Koomen, G. N. Kroon, A. s! de Lange, B. Chr. Maats, Co. Schut, C. F. Tuyn, Ny. van Veen, J. W. Verwer, Ca. de Vos Burchart, H. J. Wessels. Afgewezen 3. Tot de klasse A 5: D. Booy, Pie Elder, Aa. G. Klerk, Ba. Ae. Ne. Kloosterboer, H. J. Lichtenbeld, Ja. Ga. Otter, Hy. Teeling, N. J. Vries. Afgewezen 1. Tot de klasse B 5: Da. Andriese, A. H. Benard, J. Bos Eyssen, J. de Graaf, H. H. Lamar, Th. F. Lawerman, R. van der Meu- len, W. Poeze, G. W. Veltkamp, A. B. E. Voute, A. Waalewijn, E. D. Bakker, J. van der Ben. Ka. de Geus, Ea. Ja. Ja. van Heeis- bergen, N. G. Helder, H. L. D. Keetbaas, P. Klein jan, D. J. Luiting, P. J. Luiting H A Ouwerkerk, A. Schoorl, H. F. O. Span, B. h! Strubbe, J. van-Tilburg, J. Tuyn, I. Verkade J. Wagenaar, H. Withaar, P. Wulp. Afgewezen 6. De provincie steunt den aankoop van Artis. In de gister gehouden zomerzitting der Provinciale Staten is met 57 tegen 10 stemmen goedgekeurd de voordracht van Gedeputeerde Staten om voor 283 000 deel te nemen in den aankoop van de terreinen en gebouwen van het genoot- HCaëPR iUrK Krtls MaSistra" te Amster- ,de behandeling van deze voor- diacht drongen vele leden aan op provin- Arë ffTnSChaP in net bestuur van hlJi lnste]linS beter exploita- ble gemaakt zal worden, o.a. door verla ging der toegangspryzen, zoodat zij door breedere lagen der bevolking bezocht zal kunnen worden. Een der tegenstanders van de voordracht, de heer Luden (c h voe de er niets voor, een z.i. stervende in stelling nieuw leven in te blazen. De ste delingen trekken tegenwoordig naar bui ten en daarom zal een eventueele moder- niseering van Artis toch niet helpen Er zou echter volgens den heer Luden iets te zeggen zijn voor verplaatsing van Artis naar het Amsterdamsche boschplan Verwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Enkele regen- of onweersbuien. Zwaarbewolkt met opkla. ringen. Iets koeler. Meest matige zuidelijke wind. Buitenlandsch weerovarzicht. Ons land bevindt zich thans onder invloed van de gisteren genoemde depressie voor de Fransche westkust, waarvan de kern weinig van plaats veranderde. Haar invloed dringt langzaam verder oostwaarts door. De sto- ringsfronten liggen over Engeland, het zuiden van ons land, België en Frankrijk, en veroorzaakten in noord-Frankryk gisteren, avond uitgebreide onweders met plaatselijk zwaren regen (Romilly sur Seine had 19 m.M.). Ook in zuid-Engeland bracht deze depressie vry veel regen. In onze omgeving is de temperatuur sedert gisteren gemiddeld ruim twee graden gestegen, en daardoor on. geveer twee graden boven de normale waar. de gekomen. Het gebied van hoogen lucht- druk verplaatste zich van zuid-Duitschland naar Polen en de Randstaten. Het weer is hier overal rustig met in Duitschland en Polen nog vry veel bewolking. Het depressiesysteem over de Noorsche zee beweegt zich langzaam naar het noor den. Tengevolge hiervan daalt de luchtdruk in de Poolzee. Op den Atlantischen Oceaan houdt het machtige gebied van hoogen lucht druk stand. Het strekt zich uit van de Azo- ren tot aan Groenland en IJsland. LICHT OP! Voor rywielen, motorrytuigen en andere voertuigen hedenavond van 21.47 tot 4.31 uur licht op. De heer Vermeulen (a.r.) bestreed de opvatting, dat de provincie een groot offer brengt, daar zy mede-eigenares wordt van een terrein, dat een grootere waarde ver tegenwoordigt, dan waarvoor het thans gekocht wordt. De Amsterdamsche wethouder van financiën, de heer Rustige (c.h.), die sinds de jongste verkiezingen statenlid is geworden, was erkentelijk jegens Ged. Staten, omdat zij Artis willen helpen. Hy kon echter de voordracht niet steunen, omdat de aankoop van Artis voor Amster dam een zeer zware financieele last betee- kent, waar nog bij komt, dat de partici panten nu ook de exploitatietekorten zullen moeten dragen. Amsterdam zal waar schijnlijk nis gevolg van het besluit tot aankoop van Artis allerlei sociale voor zieningen moeten beperken. Gedeputeerde E. Polak (s.d.a.p.), die de voordracht verdedigde, verklaarde wel eenige bezwaren te hebben tegen mede zeggenschap in het Artis-bestuur De wijze van exploitatie van den dierentuin is meer een Amsterdamsch, dan een provinciaal beiang. Nu de meerderheid der statenleden echter daartoe den wensch te kennen heeft gegeven, zullen Ged. Staten de wensche- lykheid o/erwegen, om een gedelegeerde der provincie zitting te doen nemen in het bestuur. Formeel, zoo verklaarde de heer Polak, wordt -an de provincie momenteel niet meer gevraagd dan 283.000, maar op de griffie is reeds een verzoek binnenge komen om een provinciale bijdrage in de exploitatie van Artis. Wie drarom thans vóór de voordracht stemt, zal zich ver trouwd moeten maken met de gedachte, dat verdere financieele bemoeiingen der provincie met Artis niet te ontgaan zijn. Spreker hoopte echter, dat de moeilijke tijden van thans niet eeuwig zullen voort duren. Ged. Staten zien zelfs den tijd komen, dat Amsterdam weer financieel vrij zal zyn en zij vertrouwen, dat ook de hulp aan Artis slechts van tijdelijken aard zal behoeven te zijn. Hierna volgde de stemming met het bovenvermelde resultaat. Provinciale bijdrage voor den tunnel te Velsen. Een ander belangrijk agendapunt waS het voorstel van Ged Staten, om een pro* vinciale bydrage van vijf en vijf-negende procent te verleenen voor den*aanleg vaa een spoorwegtunnel onder het Noordzee* kanaal te Velsen. De bouwkosten zyn vol gens een voorloopige becijfering geraani op tien millioen gulden. Deze voordracht werd zonder stemming goedgekeurd. Een geldleening van tien niillioen' Voorts werden Ged. Staten gemachtigd, geldleeningen aan te gaan tot een maxi* mum-bedrag van tien millioen gulden, ter financiering van de uitvoering van h®1 provinciaal wegenplan. Bescherming van de duine"' De verordening op de instandhoud^ der duinen werd gewijzigd in dien zin» voortaan alle afgravingen of vergraving® verboden zijn. Ged. Staten kunnen van verbod ontheffing verleenen. Subsidie kinderbyg'®11® Aan de orde kwam vervolgens een ver zoek van de commissie voor kinderby grnne ingesteld door de Noord-Hollan sche Vereeniging Het Witte Kruis om hooging van de subsidie. oor 1939 was een subsidie van r toegestaan. Thans stelden Ged Staten v° f89finnn V00r 1940 te tXP&W gtf 26.000, voor 1941 op 29.500, voor 1" op 33.000 en voor 1943 op 36.500. i. Sajet (s.d.) juichte het voorstel

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2