Een zoon van z'n Vader Schriftelijke vragen van Kamerleden. OOK U KAN EEN PRACHTIG HORLOGE WINNEN MET DEZE J2ux ^Toilei 2leep Prijsvraag )f leaUieim Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. Door T. v. cL MADE. P.S. Daar Gracie ook tot het vrouwelijk geslacht behoort, heb ik den laatsten tijd veel over haar nagedacht. Je kunt haar natuurlijk niet met een echte vrouw ver gelijken, maar het schijnt me toe, dat als ze eens wat meer levenservaring opdeed, b.v. door te réizen of te trachten haar eigen brood te verdienen, dat ze de goede richting uit zou gaan. Denk er eens over na. Wie weet, hoe goed het haar zou doen. IJzerertsin Nederlandschen bodem. ui bougies ,V*f TWEEDE BLAD Boter voor militairen, Op de vragen van den heer Dieters (N.S.B.), lid der Tweede Kamer, betref fende het verstrekken van boter aan militairen in plaats van margarine (inge zonden 21 Juni j.1.) hebben de heeren v. Dijk en Steenberghe, ministers van defen sie en economische zaken geantwoord: 1. Het is juist, dat ook aan de voor de grensbewaking opgeroepen militairen in plaats van boter uitsluitend margarine wordt verstrekt. 2. Het heeft geen punt van overwe ging uitgemaakt om aan de sub 1 bedoelde militairen wèl boter te doen verstrekken. Wat betreft de derde vraag, luidende: zijn de ministers niet van meening, dat eindelijk een verandering dient te komen in de tot nog toe te dezen algemeen toege paste praktijk, en dat aan de manschap pen van het leger, in het belang onzer volkshuisvesting, in het bijzonder van den landbouw, voortaan boter in plaats van margarine behoort te worden verstrekt, verwijzen de ministers naar het gestelde in het 3 de lid van onderen op blz. 9 van de memorie van antwoorden op het voorloo- pig verslag van de Tweede Kamer betref fende ~'t achtste hoofdstuk der begrooting voor 1939. Duitschers hielden redevoeringen in Nederland. Op vragen van den heer Donker (S.D.A.P.), lid der Tweede Kamer, inge zonden op 9 Mei j.1., luidende: 1. Wil de minister mededeelen of juist is het bericht in de „Völkischer Beobach- ter" van 3 Mei j.1., dat op 1 Mei vier Duit schers in Nederland het woord hebben gevoerd: rijksstadhoude/ Sauckel, dr. Grosz, de leider van het Duitsche rassen- bureau, rijksstadhouder Hildebrandt, de propagandaleider Mauer en Oberstfeld- meister Kieszling? 2. Zoo ja, was de minister te voren van de te houden spreekbeurten op de hoogte en heeft hij daarvoor vergunning verleend? 3. Is de minister bereid mede te dee- len, of er een algemeene gedragslijn is vastgesteld voor het verleenen van ver gunning voor het spreken van vreemde lingen in bijeenkomsten van hun landge- nooten hier te lande en zoo ja, welke deze gedragslijn is? Heeft de heer Goseling, minister van justitie, geantwoord: 1. Voor zoover uit de ontvangen rap porten is kunnen blijken, zijn de eerste vier der in deze vraag bedoelde personen, benevens enkele andere Duitschers, die niet in de vragen zijn genoemd, op of om streeks 1 Mei 1939 als sprekers voor bij eenkomsten van vereenigingen van Duit schers hier te lande opgetreden. 2. Deze vraag wordt ontkennend be antwoord. 3. Er zyn vóór enkele jaren aan de procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van politie, instructies gegeven, in gevolge welke het spreken van vreemde lingen in bijeenkomsten als de in de eer ste vraag bedoelde aan bepaalde voor waarden is gebonden. Onder meer is be paald, dat de vergaderingen alleen toe gankelijk mogen zijn voor leden van de betrokken vereenigingen van vreemdelin gen, terwijl voorschriften zijn gegeven, waarbij uitdrukkelijk verboden is zich op deze vergaderingen in te laten met de politieke verhoudingen en aangelegen heden van Nederland of derde staten. Hierbij zij nog aangeteekend, dat blij kens de ontvangen rapporten de gestelde grenzen in de betrokken bijeenkomsten in het algemeen voldoende zijn in acht ge nomen. De redevoering van één der spre kers heeft de minister echter aanleiding gegeven tot eenige nadere bemoeiing. Verdachte auto's. Geen maat regel speciaal tegen N.S.B.-ers. Op vragen van den heer Van Vessem (N.S.B.), lid der Eerste Kamer betreffen de het noteeren van autonummers en het als „verdacht" opgeven daarvan aan de militaire grensbewaking, heeft de heer van Dijk, minister van defensie, geantwoord: 1. Nummers van auto's, waarvan de inzittenden ongewone belangstelling aan den dag leggen voox ten behoeve van onze landsverdediging genomen maatregelen, worden genoteerd en doorgegeven aan de daarvoor in aanmerking komende posten. Deze auto's worden dan in het belang van 's lands veiligheid bijzonder in het oog gehouden. Na informatie is den minis- ter gebleken dat ook het nummer van df-j auto van het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, den heer Maarsingh, werd genoteerd en doorgegeven. Bedoelde maatregel wordt niet uitslui tend dan wel in het bijzonder ten aanzien van leden der N.S.B. toegepast. Het notee ren en doorgeven van autonummers is niet in strijd met eenig recht. 2. De meer dan normale belangstel ling voor deze verdedigingswerken, welke een inwoner van Dwingelo aan den dag legde, en diens relaties met vaak in het buitenland vertoevende personen zijn aan leiding geweest om het nummer van diens auto te noteeren en door te geven. Op 25 April j.1., omstreeks 23 uur, stop te deze auto nabij een brug over een der r •- V Elke week slellen wij 30 fraaie Zwitserse dames- of heren-horloges beschikbaar voor de verbruikers van Lux Toilet Zeep, de ongeëvenaarde toiletzeep, die „vermoeide huid voorkomt. Al wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijf in hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van hel gelaat. Frankeer Uw inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Toilet Zeep prijsvraag, postbus No. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt. Op de uilslag is geen beroep mogelijk en briefwisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzen dingen worden ons eigendom en kunnen door 1 goeddunken worden gebruikt. 40) „Liefste Mam, Ik heb u in geen weken geschreven, waaruit blijkt, dat ik mijn plichten als goed zoon eenigen tijd heb verwaarloosd en tevens dat ik hoop u te kunnen berich ten, dat het mij in ieder opzicht goed gaat. Ik zeg expres „hoop", omdat hier op dit ondermaansche niets zeker is, behalve de onbetrouwbaarheid van den mensch. Maar ik mag niet generaliseeren: er is wel degelijk onderscheid tusschen de man nelijke en de vrouwelijke natuur. De man nelijke natuur is, in het kort gezegd: een groote „Ik", waaronder alle verkeerde eigenschappen zijn samen te vatten, vanaf overdreven correctheid met de bijbehoo- rende zelfingenomenheid, tot het pluimen van tabak toe (wat voor mij het ppunt van viezigheid is). Bij een vrouw is het anders. Bij haar Ik is er ook altijd een man in het spel, anders is het niet compleet. Dit is cfe inleiding voor twee nieuwtjes. Het eerste is, dat ik tot de ontdekking ben gekomen, dat een vrouw het mooiste is, wat de Voorzienigheid voor het geluk van den man heeft geschapen; maar in zaken, behalve als ze speciaal getraind zijn, blijft ze ver bij den man ten achter. Het tweede is, dat een man vaak een ruwe schoft is en dat in zoo'n geval zelfs lynchen gerechtvaardigd is. Begrijp me goed, ik» spreek in het algemeen, als een toeschouwer, wiens oogen niet langer ver blind zijn door de schittering en den rijk dom van een groote stad en alle gemakken van een luxuseuse omgeving. Behalve dan de bovenstaande aanmer king, vind ik de vrouw het mooiste wat er bestaat. Een vrouw is juist datgene, wat een man om zich heen moet hebben. Als de zon plotseling niet meer zou schijnen, dan zou hij toch nog die prachtige, schitte rende oogen zien, en hij zou zich zelf nog een heele Piet vinden. Dientengevolge heb ik misschien een verkeerde voorstelling van onze Gracie. Misschien als ze eens wat verstandiger wordt, en haar vrouwelijke schoonheid meer naar voren komt, dat er dan wel eens een losgelaten zot langs komt, die denkt, dat zij al die prachtige eigenschappen be zit, waar ik het zoo juist over had. Ik, per soonlijk, wensch onze Gracie alle goeds toe, maar ik geloof, dat het haar niet mee zal vallen een man op den kop te tikken! Toen ik tot de ontdekking van het twee de nieuwtje kwam, leverde me dat eener- zijds heel prettige oogenblikken, en ander zijds groote woede en afkeer op. Het zal u misschien vreemd lijken, dat dit kan sa mengaan. Maar als u de heele situatie wist, zoudt u inzien, dat ze goed kunnen harmo- niëeren. Met de woede, die eerst komt, ben je in een roes en in staat om alles te doen, als het moet, vanaf moord tot diefstal toe! Daarna komen de prettige oogenblikken! waarbij de spieren en soms ook de hersens! kanalen in het oosten des lands. Bedoelde inwoner uit Dwingelo begaf zich naar de brug en vroeg inlichtingen omtrent de springlading. Hierin vond de sergeant, die ter plaatse het bevel voerde, aanleiding hem voor den brigadecommandant der koninklijke marechaussee te Emmen te geleiden. Daartoe gelastte hij den inwo ner uit Dwingelo in de auto plaats te nemen. Van bedreiging met revolvers door militairen is niets gebleken. Op weg naar Emmen slipte de auto, welke door bedoel den sergeant werd bestuurd. Het onder zoek inzake het ongeval met de auto, waarvan procesverbaal werd opgemaakt, alsmede de ondervraging in verband met de verdenking van spionnage, vorderden eenigen tijd, waarna de verdachte werd vrijgelaten en volgens zijn eigen verkla ring naar een. familielid werd gebracht om wegens het ontbreken van zijn ver voermiddel aldaar (d. L te Emmen) te kunnen overnachten. Bedoelde inwoner van Dwingelo heeft 28 April j.1. een verzoek om schadevergoeding ingediend. Op 3 Mei d.a.v. is hem kennis gegeven, dat zijn verzoek in behandeling is genomen. Op 20 Juni d.a.v. is hem een bedrag aan geboden, gelijk aan de getaxeerde han delswaarde van de auto. Op 6 Juli d.a.v. heeft hij zich andermaal met een verzoek schrift tot den minister gewend. Dit ver zoekschrift, waarin adressant mededeelt, dat het gedane aanbod niet wordt aan vaard, is nog in behandeling. 3. De minister is niet van meening, dat het geschetste optreden ontoelaatbaar zou zijn, intege1' ''el. Van eenig bijzonder op treden teg- c -en deel der Nederlandsche staatsburge 's geen sprake, immers het richt zich aTeen tegen personen, die door hun gedragingen daartoe aanleiding heb ben gegeven. Hij is niet bereid de order betreffende het noteeren en doorgeven van nummers van „verdachte" auto's in te trekken. WONINGTOESTANDEN IN DE PROVINCIE DRENTE. Een onderzoek wordt ingesteld. De centrale vereeniging voor den op bouw van Drente heeft, in verband met het feit, dat de wijze, waarop een groot deel van de bevolking in deze provincie gehuisvest is, veel te wenschen overlaat, besloten een onderzoek in te stellen: 1. Naar het aantal éénkamerwoningen, krotten, keeten, woonschepen, woonwa gens en dubbele woningen in de provincie Drente; 2. Naar de oorzaken van het feit, dat de wettelijke voorzieningen op het gebied van de volkshuisvesting in niet voldoende mate in Drente kunnen, worden benut, en in aansluiting hieraan: 3. Naar de maatrégelen, welke bij eventueel gebleken lacunes in de wette lijke bepalingen getroffen zullen moeten worden om tot een afdoende verbetering van d volkshuisvesting ten plattelande te ger.' .en. T Met ie telling van. het^aantal éénkamer- wonii en, krotten, keeten, woonschepen, woon agens en dubbele woningen zal binne kort een aanvang wórden gemaakt. Voor dit onderzoek, waarmede ongeveer vijf maanden gemoeid zullen zijn, heeft de centrale vereeniging voox den opbouw van Drente den heer A. van der Heyden, archi tect te Leiden, als deskundige aangesteld. BUITENLANDSCHE STUDENTEN OP EXCURSIE. Bezoek aan steunpunt Hardenbroek van „Nationaal Centrum". Dezer dagen brachten ongeveer 35 stu denten uit verschillende landen van Europa en Amerika, van de Academie interna tional de la Haye, een bezoek aan de Har denbroek, het eerste steunpunt van de stich ting „Nationaal Centrum", De bezoekers bezichtigden het kasteel met zijn verzameling en de instructeur gaf de noodige inlichtingen over het aanwezige, dat tot doel heeft de Nederlandsche jeugd te laten zien wat ons land met zijn overzeesche gebiedsdeeler. op allerlei gebied presteert. Tevens werd er op gewezen, dat het in de bedoeling ligt in alle provincies dergelijk materiaal bijeen te brengen. Na een verblijf van ongeveer anderhalf uur vertrok het gezelschap, dat groote be langstelling had getoond. te pas komen. Daarna komt afkeer; zoo on dervond ik het althans. Maar ik vermoed, dat het voorwerp, waardoor ik tot deze ontdekking kwam, er een andere opinie over heeft. Maar daar weet ik op het oogenblik niets van. Misschien zal ik daar later meer van hooren en u erover kunnen vertellen. Eiken dag leer ik er iets bij, dat min of meer interessant is. Zoo b.v. dat er niets zoo mooi is, als drie menschen, die dezelfde persoon haten, en samen vriendschap slui ten. Geef vader mijn hartelijke groeten en zeg hem, dat het getal honderd duizend dollar met de wéék grooter schijnt te wor den. Hoe groot dat na zes maanden zal zijn, kan ik nog niet zeggen. Het schijnt me toe, dat. als het met denzelfden ijver blijft doorgroeien, ik over zes maanden door den verkeerden kant van een telescoop zal moeten kijken om te zien waar ik op dezen aardbol nog een plaats vind om mijn voe ten neer te zetten. Het spijt me dat ik geen tijd heb om meer te schrijven en daarom eindig ik nu. Een andere keer hoort u wel weer wat. Uw liefhebbende zoon Gordon. G." Ministerieele vergunning voor proe» boringen verleend. Eenigen tijd geleden werd melding maakt van het feit, dat over groote u'tg strekte gebieden nabij de Duitsche gi mindere of meerdere mate delfstof:Een bodem zouden zitten en dat bij de de instanties stappen werden gedaan vereischte proefboringen te mogen verricn ten» Hiervoor is thans de mkusterieeie vergur ning verleend en wel aan den heer - Wiegers, architect te Harbnnkhoek, gemeen te Tubbergen, onder voorwaarde, dat boringen geschieden in overleg me specteur-generaal der mijnen en me i neming van de eventueel daarvoor te g voorschriften. In verband met deze mmisterieele gunning hebben wij ons tot den heer - gers gewend met de vraag, hoe hij zie v° stelt de boringen naar ijzererts te verrichten of te doen verrichten. Hij deelde ons op deze vraag mede, dat n j in verbinding staat met eenige ingenieurs in Nederland, die hem in eerste instantie mei behulp van de noodige instrumenten ter zijde zullen staan, opdat over de onmetelijk uitgestrektheid van bouwlanden, weide gronden en bosch niet op elke plaats be hoeft te worden geboord, maar enkel en uit sluiten op die plaatsen, welke door de in strumenten worden aangewezen. Dit voor komt moeite, kosten en tijd. Het ligt in mijn bedoeling aldus de heer Wiegers binnen eenige weken, vermoede lijk Augustus, met de werkzaamheden te beginnen. De eigenaren der terreinen hebben reeds toezeggingen gedaan voor het onderzoek. Ongetwijfeld zullen er hoeveelheden de.f- stoffen, ijzererts en andere nuttige bestand- deelen in den bodem zitten, meende de heer W. Reeds wees een proef met de magneten uit, dat er wel degelijk ijzererts is. Monsters zijn op de laboratoria onderzocht en aange toond is, dat wij te maken hebben met deug delijk ijzererts. Dat er groote uitgestrekt- reden kunnen zijn met ijzererts is niet on mogelijk. In Duitschland, vlak over de grens, zijn reeds lang geleden boringen ver richt naar ijzererts en hier heeft men be hoorlijke hoeveelheden gevonden en de grond, waarop geboord is, grenst aan de ter reinen waarop wij nu gaan werken. Indien er voldoende hoeveelheden voor exploitatie in den bodem aanwezig zijn, zal hier wel degelijk een terrein voor werkver ruiming en bestrijding der werkloosheid aanwezig kunnen zijn. TREINONTSPORING TE HAARLEM. Gisteravond om kwart over zes is tijdens rangeeren een treinstel bewesten het station Haarlem uit de rails geloopen. Hierdoor werden het aankomstspoor uit Bloemendaal en het vertrekspoor naar Zandvoort ver sperd. De oorzaak van de ontsporing moet gezocht worden in het te vroeg omhalen van een wissel, waardoor de beide rijtuigen, waaruit het treinstel bestond, uit de rails liepen en met een as buiten de spoorstaven kwamen te staan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op dat spitsuur was deze ontsporing zeer storend. Aanvankelijk bedroeg de vertraging een half uur, doch door krachtdadig ingrijpen van het spoorwegpersoneel werd deze spoe dig tot een onbelangrijk tijdsverschil be perkt. Doordat de bedieningsmecaniek van den wissel, waarop de rijtuigen waren ont spoord, defect was geraakt, was ook het mechanisch bedienen van de overige wis sels niet mogelijk, zoodat deze met hand kracht bediend en de treinen het station in- en uitgeloodst moesten worden. In de richting Velsen werden de sneltrei nen, welke vier minuten over elk heel uur vertrekken, tot stoptreinen gemaakt, waar door de stoptreinen, welke zeven minuten over elk heel uur vertrekken, konden ver vallen. Dit was noodig om tot Santpoort over enkel spoor te kunnen rijden. In de richtingen Zandvoort en Leiden werd al spoedig normaal gereden. Om kwart voor tien had men de ontspoor de rijtuigen in de rails, waarna onmiddel lijk werd aangevangen met de inspectie van de baan. Mevrouw Carbhoy hief haar booze oogen op van haar brief en keek naar het ge amuseerde gezicht van haar echtgenoot. „Welnu?" vroeg ze. „Is het zonnesteek of „Die man van het informatiebureau was zoo gek nog niet", viel hij haar in de rede, „Gordon is inderdaad een prachtkerel". Toen werd de verontwaardiging mevrouw Carbhoy te machtig. Ze sprong op van haar stoel, rende naar de deur en riep: „James Carbhoy, ik zal zelf maatregelen nemen. Ik heb altijd wel geweten, dat je niets anders bent dan een geldmachine. Nu ben ik er ook achter, dat je geen hart en geen gevoel hebt!" Ze wierp de deur open, struikelde weer over de franje van het tapijt en met een gesmoorden kreet vloog ze den statigen portier voorbij. HOOFDSTUK XV. Zet en tegenzet. In ieder menschenleven komen van die dingen, die men niet licht vergeet. Door de een of andere bijzondere gebeurtenis worden ze in het geheugen gegrift en het worden de mylpalen van het leven De volgênde dag zou zoo'n mijlpaal in Gor- don's leven worden. Het was vreemd, dat de herinnering zich speciaal tot dezen dag zou bepalen en niet op den voorgaanden, omdat de dingen, die op den eersten dag voorvielen, direct tot een jeugdig hart spraken. Gordon had ge vochten voor de vrouw, die hij liefhad en was gelukkig geweest met den lach en de goedkeuring, waarmee ze hem voor zijn %NV WILLEM VAN RIJN^/ XJxtÉbdAM IC I KEIZERSGRACHT 171 fflEFOON 3130. 14 IU NI H| VRACHTAUTO CONTRA AUTOBUS. Een jongen gedood; een ander kameraadje brak een arm; de vracht auto reed door. Op den rijksweg tusschen de Klomp en Ede heeft zich gistermiddag omstreeks half vijf 'n ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij een twaalfjarige jongen het leven verloor en een kameraadje van denzelfden leeftijd een arm brak. De vrachtauto, welke geladen was met groenten, wilde een autobus, met school kinderen uit Nijmegen passeeren. De auto's schampten elkaar even, waarna de vracht auto dadelijk doorreed. In de autobus waren de gevolgen ernstig. In het midden van de bus bevond zich de 12-jarige H. H. uit Nijmegen, die een hoofdwonde opliep, welke van dien aard was, dat hij op weg naar het ziekenhuis te Ede overleed. Een eveneens 12-jarige jongen, die naast hem was gezeten, brak een arm en werd naar de ouderlijke woning te Nijmegen overgebracht. De commissaris van politie te Ede ver zoekt in verband met dit ongeluk bekend te worden gemaakt met den bestuurder van de vrachtauto en eventueele getuigen. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gistermiddag is op den weg Hengelo- Haaksbergen in de buurtschap Beckum het ongeveer achtjarig meisje. R. K„ dat' bij haar broertje op de fiets was gezeten, door een vrachtauto uit Hengelo aange reden. Het meisje overleed kort .na het ongeval aan de gevolgen der opgeloopen verwondingen. DERTIENJARIG MEISJE DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich Maandagavond omstreeks half zes boven de buurtschap Wiene (Ov.) ontlastte, sloeg de bliksem met een geweldigen knal, die ver in den omtrek te hooren was, in de woning van den heer H. Groothuis, waar men juist aan tafel zat te eten. Een dertienjarig doch tertje, Marietje, werd door den bliksem ge troffen, sloeg tegen den grond en bleef be wusteloos liggen. De consternatie in het ge zin, dat twaalf kinderen telt, die allen thuis waren, was bijzonder groot. De ouders, die brand vreesden, vluchtten met de kinderen naar buiten. De vader nam het getroffen meisje op zijn arm mee. Gelukkig ontstond er geen brand. Dr. van der Laan uit Delden, die gewaar schuwd werd, was spoedig ter plaatse. De toestand van het meisje, dat later weer bij kennis kwam, is, naar omstandigheden, redelijk wel. Het dak van het huis en vooral de schoor steen zijn vrij érnstfg beschadigd. overwinning had beloond. Was dat niet voldoende om dezen dag tot een feestdag te stempelen? Het feit bleef echter, dat het de volgende dag was, die onuitwischbaat in het geheugen gegrift zou blnven voort leven. Het begon 's morgens al vroeg. Hip-L®e zorgde voor het ontbijt en Gordon was zich nog aan het kleeden, ten er een briefje van Peter McSwain kwam. Gordon opende het en zoo begon die gedenkwaardige dag. In het briefje stond, dat Mc Swain woord had gehouden. Hij en Mike Callahan van den huurstal hadden hard gewerkt. De re sultaten, die de vergadering van de voor naamste landeigenaars van Snake's Fall en Buffalo Point had opgeleverd, waren prach tig. De prijzen waren dezen morgen schrik wekkend hoog gestegen. De eigenaars zagen hun voordeel Want als de spoorweg nu in Snake's Fall zou koopen, zouden ze „binnen" zijn. Ze waren het er allen over eens, dat dit e_®h verstandige zet was, en dat het de moeite waard zou zijn den spoorweg schaakW® te zetten. De mannen, die geen belang hU Buffalo Point hadden, bezaten slechts on* beteekenende stukken in Snake's' Fa"- waar de spoorweg niets aan zou hebben- Maar zelfs zij zouden er ook van profitee' ren, ingeval de spoorweg daar zou koopen- Gordon was dadelijk een en al opwin* ding. Er kwam leven in de brouwerij. oterdacht den toestand na wat er gistere was gebeurd. Als hij al deze menschen pp zun hand had, zag de toekomst er stellig e er uit, dan hij gisteravond had durv hopen. (WorJt verv rolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6