Na drie maanden waakzaamheid. V ONS INDISCH HOEKJE. Mooie, charmante zonnebruining Langs kust en grens. M. fonds m JuiftCnuuo „Zware studie" van Batakschen toovenaar. Ergens in Europa ligt een klein land met een nijvere bevolking, die van oorlog niets moet hebben, maar die hard werkt om de welvaart te verhoogen. Het is een volk, dat eenmaal een vorstinne had, die eens heeft gezegd, dat een klein land ook groot kan zijn. Zij zeide dat niet maar zoo, doch had redenen, om zoo iets te mogen zeggen. Zij zag, hoe haar ingenieurs de eeuwen door gebouwd hadden, hoe het huidige geslacht voortging op den weg der vaderen en hoe het 'tland aan de zee ontworstelde.... Wij zullen den naam van dat land niet noemen, ook de tallooze groote daden niet opsommen, wij zullen alleen verklap pen, dat menschen van dit land een dijk gebouwd hebben, waardoor twee deelen van het rijk als.'t ware aangesloten wer den. Het trotsche bouwwerk heeft sinds zijn bestaan de bewondering gewekt van de gansche wereld en een Jacob van Cam- pen moge dan in ons land de schepper van het achtste wereldwonder genoemd worden, de bouwer van dezen verbin- dingsdijk is de schepper van wellicht nog grooter en grootscher wereldwonder. In dit niet genoemde land heeft men geen ministerie van oorlog. Want het land wil geen oorlog. Waar het echter prijs stelt op zijn onafhankelijkheid, daar heeft het wel een leger en wel een ministerie van Defensie. En toen de verbindingsdijk gebouwd werd, heeft Defensie terecht ge meend, ook haar stem te doen hooren. En zij legde verdedigingswerken aan. Wanneer U ooit eens dit land mocht bezoeken en dan natuurlijk een tocht maakt over den breeden dijk, dan zult U zoowel aan het begin als aan het eind er van groote blokken zien. 'tls gewapend beton met een zeer eigenaardige beschil dering, dewelke men camouflage noemt. Ge ziet er ook versperringen in diverse variatie. En overigens merkt ge niets. Als bijvoorbeeld het Naarder- meer, waardoor de spoordijk loopt, nu eens een zeer belangrijke verbindingsweg was tusschen twee deelen van ons land, dan zou die Naardermeerdijk ongetwijfeld in staat van verdediging gebracht zijn. Wij hebben een dijk, die ver dedigd moet worden. Links van u ziet ge grijs water, 't lijkt een zee; rechts kabbelen de golven van een groot meer tegen de be schoeiing. En aan de uiteinden liggen de versterkingen Die camouflage lijkt niet praettseK, nochtansze is het wel. Hier is gewerfit door kunstenaars, die waarschijnlijk les hebben gehad in Hollywood en zeer be dreven zijn in het maken van coulissen. Want ge ziet bijvoorbeeld een deur, die maar dat had U niet gedacht! géén deur is. En ge ziet uit de verte een stuk wei land, om dichterbij gekomen te ontdek ken, dat een paar donkere, scherp naar elkaar toeloopende lijnen, met er tusschen een vakje groen geverfd cement U volko men in de waan gebracht hebben! Op het oogenblik zijn deze verdedi gingswerken behoorlijk bezet, want het niet-genoemde land is op alle mogelijke verrassingen voorbereid en zou het heele- maal niet op prijs stellen, dat een even- tueele indringer dezen mooien weg zou gebruiken, om zijn militaire colonnes er over te vervoeren naar het hart van het land. Ook Nederland heeft dijken, die lands- deelen verbinden. En ook onze dijken zijn beschermd en in staat van verdediging gebracht. Kapitein Paters heeft ze ons getoond en wij hebben een uur lang rond gedoold door tal van gangen. Moeten wij 1 m. Automatisch Luchtdoelgeschut. zeggen, dat hier kazematten liggen, of is het zuiverder, wanneer wij spreken van een linie, van een lange rij aaneensluiten de kazematten? Doet er niet toe. Als 't kind maar een naam heeft. Maar hoe dan ook, links en rechts van den weg, waarop onze auto's thans staan, liggen verdedigingswerken, volkomen bomvrij. Wij wandelen en krui pen door gangen en we staan versteld over wat we hier zien. Hier staat veilig opgesteld het infanteriekanon, daar zien we de zware mitrailleurs in opstelling, elders ontwaren we een telefooncentrale, onverwacht staan we voor een hospitaal met zelfs een operatiezaaltje! We zien een ondergrondsche keuken, ondergrond- sche opslagplaatsen voor munitie en voor voedsel. Goede genade, wat een aaneensluitend stelsel van moderne verdedigingswerken. En hoe is alles zuiver opgesteld. Wij turen door een periscoop en zien voor ons in werkelijkheid eenige meters boven ons! den langen, schier eindeloozen weg. En als we ons achter een kijker plaatsen van een der stukken, dan zien we, dat het stuk gericht staat op eén hindernis. Want natuurlijk geldt ook hier het axioma: bij elke hindernis komt een wapen, dat haar onder vuur kan nemen. Er liggen aan dezen dijk hoofdzakelijk politietroepen. Ze wonen in een gezellige barak, die licht en luchtig is. En ze heb ben een zeer fraaie recreatiezaal in die bagak, waar het goed is te vertoeven. Daar wórdt ons de thee aangeboden; daar rusten we uit van den kronkeligen tocht door de „stelling". En als we uit een der ramen kijken, dan weten we, dat elke man der bezetting in luttele seconden de gezelligheid kan verlaten en met de hand aan den trekker achter zijn stuk ligt. De snert van enkele uren geleden lijkt ons beter dan de warme ontvangst, die den ongenooden gast hier te beurt zou vallen! Een sterke schuilplaats. Het slot van den dag. We nemen afscheid van de bezetting, die ons zoo vriendelijk onthaalde. En de militaire bussen brengen ons nog ruim 100 K.M. verder, naar een garnizoens plaats met een even grootsch verleden als Alkmaar. Daar ontdoen we ons van het mulle duinzand, dat we urenlang in onze schoenen hebben meegedragen. En daar gaan we nog eens vluchtig na, wat ons deze eerste dag geleerd heeft. Twee interessante onderdeelen hebben wij van nabij gezien: de bewaking van onze kusten en de verdediging van een belangrijken verbindingsdijk. 't Lijkt ons meer dan voldoende en als we het goed gehoord hebben, is de genomen maatregel zeer voldoende. Modern geschut in vol doend aantal, geoefende, zelfs zeer ge oefende manschappen, kader, dat geheel voor zijn taak berekend is en officieren, die het verstaan, om leiding te geven en om met hun menschen om te gaan. Bijna drie maanden heeft deze bijzon dere toestand nu al geduurd. De eerste sensatie is voorbij, het is alles meer ge woon geworden. En daarom moet meer en meer zorg besteed worden aan de handhaving van den goeden geest onder de bezettingen. Gelukkig levert dat geen moeilijkheden op, dank zij mede de verloven, die worden gegeven en die kunnen worden gegeven, nu alles op wieletjes loopt. Iedere soldaat begrijpt, dat hij een taak te vervullen heeft in deze tijden van onrust en onze kerheid. En hij waardeere het, dat men van hoogerhand tracht, die taak zoo aan genaam mogelijk te maken, zonder dat de dienst er door geschaad wordt. Het reeds genoemde muziekkorps, dat in vrijen tijd repeteert, concerteert regel matig voor de verschillende detachemen ten, gezellige avondjes worden georgani seerd, voetbalwedstrijden een formida bele wedstrijd tusschen land- en zeemacht was wel een der „groote" ontmoetingen! verschaffen spelers en supportérs gezellige uren, kortom, het is nog niet zoo slecht dienen op de plaatsen, welke wij dezen dag bezochten. Al mogen wij niet verhelen, dat er helaas velen zijn, die in onzekerheid verkeeren over hun maatschappelijke po- sitie. Wel zijn verschillende zakenmen- schen thans vervangen door vrijwilliger», maar daarnaast zijn er talloozen, die hun betrekking moesten verlaten. En zij vragen zich af, of straks over hoeveel maan den? hun stoel bezet zal zy'n door een ander, of dat zij hun zoo plotseling onderbroken werk weer kunnen her vatten. En laat ons als slot van dit gedeelte dan enkele woorden richten tot al onze lezers, wie dit betreft. Uw bediende, uw kantoorchef, uw...en vult zelf maar in, is onder de v apenen ge roepen. Hij vertrok op het eerste bevel naar zijn standplaats, om daar zoo noodig zijn land, dat ook het uwe is, te verdedi gen. Hij heeft afscheid genomen van zijn huisgezin, terwijl hij in groote onzekerheid verkeerde. Er zal een tijd komen, dat hij weer te rugkeert met groot verlof. Zal hij dan zijn oude betrekking bij u terug krijgen? Want hij heeft toch al dien tijd ook uw belangen willen verdedigen, ook een klein beetje voor u gediend? Velen van hen doen hun plicht. Slechts één zorg kennen zij; die der toekomst. En we gelooven, dat gij, werkgever, een daae zoudt kunnen doen, door hen reeds nu de verzekering te geven, dat zijn plaats slechts tijdelijk door een ander wordt in genomen, maar dat hij straks weer aan hetzelfde bureau kan zitten, waaraan hij zoovele jaren uw zaak heeft behartigd. Het Lij zoo! (Wordt vervolgd). DE BESTRIJDING VAN ZIEKTEN IN HET AAKDBEIENGEWAS. In een vergadering van de Commissie Proeftuin en Wetenschappelijk Aardbeien- onderzoek bleek de wenschelijkheid om onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, dat alhoewel er meerdere proble men om een oplossing vragen, er toch en kele kwalen zijn, die bestreden kunnen worden. Drie dezer ziekten vragen op het oogen blik den aandacht, n.L de meeldauwziekte, de zgn. „rijp" en de bladvlekkenziekte. De meeldauwziekte, veelal kortweg het „wit" genoemd, kan na den pluk oorzaak zijn, dat de bladeren naar boven omkrullen. Waardoor de onderkant zichtbaar wordt. Vooral na warm en vochtig weer kan de aantasting zoodanig toenemen, dat een wit dons op het aangetaste blad zichtbaar is. Sommige soorten, waaronder Congo en Dutch Evern, kunnen zoodanig zijn aange tast, dat de vruchten onverkoopbaar zijn. Doch ook de Amazone en de Moulin Rouge kunnen al is het in mindere mate aangetast geworden, welke aantasting zich meestal tot het loof beperkt. Hierdoor verzwakken de planten, waardoor de productie voor het komende seizoen ongunstig wordt be- invloed. Om deze zwamziekte in haar op treden voor het komende jaar te bestrij den, dient men thans nu de pluk afgeloopen is, maatregelen te treffen. Deze kunnen be staan in het volgende: Geen aangetaste vruchten op het veld achterlaten. Maai bedden, waarin meeldauw voorkwam af na den oogst en verbrand het maaisel, waarna gemest moet worden. Deze maatregelen strekken om te voor komen, dat peritheciën (vruchtlichamen) der zwam, waarvan het volgende jaar de besmetting uitgaat, in het gewas achter blijven. Zwavel deze bedden in de lente. Liefst met fijne ventilatie-zwavel, maar des noods ook met gewone bloem van zwavel. Het zwavelen moet geschieden bij warm weer, midden op den dag, niet 's morgens of 's avonds. De zwam welke het „wit" veroor zaakt, tast ook augurken, komkommers en erwten aan. Men moet voorkomen, dat be smet afval en erwtenstroo via de mest op aardbeienland wordt gebracht. De „rijp" wordt veroorzaakt door rups jes van enkele vlindersoorten, die tot de fa milie der bladrollers worden gerekend. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 60, Tube 60, Doos 50 en 25 ct. De studie van onze geneesheeren is zwaar en duurt lang. Dat weten wij allen. Zeer weinigen weten, dat de opleiding van de dokters der primitieven moeilijker is! Men beseft ook niet, als men een Da- jakschen of Batakschen medicijnman bezig ziet een zieke te behandelen, dat diens op leiding veel veelzijdiger is dan die van Men kan ze uitsluitend in tweejarige en oudere aanplantingen aantreffen, waar ze de bladeren oprollen en samenspinnen. En kele dezer rupsjes overwinteren, terwijl er eveneens vlindereieren overblijven. Geluk kig wordt er in Kennemerland weinig of nooit met arsenicumhoudende middelen gespoten. Niet alleen dat dergelijke midde len in de groentekweekerij te gevaarlijk moeten worden geacht doch bovendien zou den dergelijke maaggiften hier geen resul taten kunnen geven. De bladrollers vouwen en krullen de blaadjes zoodanig om, dat zij met een maaggif niet te bereiken zijn. De beste bestrijding wordt verkregen door de bedden direct na den pluk tot laat in den herfst zorgvuldig schoon te houden, waarbij al het doode en aangetaste blad wordt ver wijderd en verbrand. Bij sterke aantasting gaat men er ook in dit geval toe over om het blad direct na den pluk af te maaien en te verbranden. Hierdoor lijden de planten wel eenigszins, doch ook in dit geval doet een sterke bemesting de planten spoedig herstellen. De bladvlekkenziekte, in Kennemerland beter bekend onder de benaming „roest", wordt veroorzaakt door een zwam, die in geen geval tot de zgn. roestzwammen kan worden gerekend. De benaming „roest" is in zooverre juist, dat de bladeren die aangetast zijn een roestig aanzien verkrij gen. De schade van deze zwam is meestal niet evenredig aan haar algemeen voorko men. Toch word de groei der planten bij sterke aantasting nadeelig beinvloed en ook dit moet voeren naar vermindering der komende productie. Het verdient daarom reeds alle aanbeveling om de bedden direct na het plukken te bespuiten met 1 pet. Bordeauxsche pap-oplossing. Vooral wordt hiermede de besmetting der jonge planten voorkomen en gaat men de uitbreiding der ziekte tegen. zijn Europeeschen collega! De Bataksche „datoe" (zoo noemt men hem) is naast dokter ook bezweerder, priester, helder ziende, bepaler der data voor het planten en oogsten, leermeester, kenner der litera tuur, advokaat, kenner der zwarte kunst (ongewenschte menschen naai de andere wereld helpen), wandelleeraar! Hij oefent zijn kunst en zijn wetenschap uit volgens de aanwijzingen van zijn voorgangers uit vele generaties. Hij mag de waarheid der uitspraken van orakels niet uit zucht naar geldelijk gewin verdraaien of verbergen; hij mag niet liegen en bedriegen. En al vinden wij nu ook, dat zijn heele wijsheid in onze oogen bedrog is, bewust bedrieger is hij niet! Het gebeurt vaak genoeg, dat de zieke sterft trots de gunstige uitspra ken der geraadpleegde orakels, maar dan verklaart de datoe uit volle overtuiging, dat de „tondi" (dat is de geest, of ziel wij hebben er geen woord voor van den zieke zijn eigen geluk niet heeft willen aanvaarden Dit neemt niet weg, dat hij meesterlijk verstaat zijn eigen zak te spekken. Zoo eischt hij groote bedragen voor zijn onderricht. Het gevolg er van is, dat prac- tisch gesproken, alleen zoons van hoofden en andere rijke menschen de studie kun nen betalen. Ze is lastig, moeilijk en tijd- roovend, maar het vooruitzicht een om zijn kunst en wetenschap gezien en ge vreesd toovenaar te worden is dit alles meer dan waard! Naast het hoofd bekleedt de „datoe" in zijn omgeving de hoogste sociale positie. Zijn woord geniet groote autoriteit. De leeraaf betrekt de woning van zijn leerling. Zijn gezin blijft thuis, maar het moet door de ouders van den leerling wor den onderhouden. Als eerste „collegegeld" ontvangt de leeraar een zwaard, een lans, een mooi kleed en eenige Spaansche rijksdaalders. Dan raadpleegt hij een orakel om te zien of hij succes met zijn leerling zal hebben. Valt de uitspraak verkeerd uit, dreigt er dus voor den leerling, zijn familie of den leermeester gevaar, dan ziet men voor- loopig van het onderricht af en probeert het op een anderen, meer geschikten of gelukkigen dag weer. Is de uitspraak gun stig, dan begint het methodisch onderwijs in lezen en schrijven; het leeren kennen der tooverformules uit de omvangrijke tooverboeken Soms blijkt het, dat de „tondi" van den leerling groote moeilijk heden ondervindt bij het aanleeren van de hooge wetenschap der spelling, m a. w. dat hij wat dom is. Maar de leeraar weet raad. Hij gaat met den leerling naar de rivier en stopt hem een handvol rijstmeel in den mond en laat hem nu onder water duiken, net zoo lang tot het meel is door geslikt. Dit moet hij zeven keer doen. Sidderend over heel zijn lichaam stapt de leerling weer aan wal. De leeraar roept nu de geesten der voorouders en goden te hulp om zijn leerling meer verstand te geven. Hept dit niet, dan gaat hij 's nachts naar een berg, waar hij onder het opzei" gen van bezweringsformules de domhei van zijn leerling in een pot doet, die aan een tak wordt opgehangen. De bedoeling hiervan is, dat de domheid in den win® zal vervliegen. Al die handelingen kosten geld en geschenken. Blijkt het, dat leerling niet in staat is het onderwijs volgen, dan geeft de datoei*t op. De.tje' dere leerlingen zijn na venoop van tuj» staat om zelfstandig op te treden, wrat familie groote uitgaven heeft gekost hem zelf veel studie en moeite. Bij de Dajakc is de opleiding ook tüdr vend en moeilijk. Waar dezen de senru kunst niet machtig zijn, valt dit deel het onderricht weg. Alleen moeten ze n lange litanieën uit het hoofd leeren. geen zeer goed geheugen heeft, is er toe in staat. De Dajaks kennen na priesteressen, tevens dokter, ook vrou Op bijgaande foto ziet u <»-• der5f A vrouw. H F. TILLEM^* STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Simaloer thuisr. te Amsterdam 21 Ju11- Moena thuisr. v. Port Soedan 20 Juli- Christ. Huygens thuisr. te Suez 21 Ju Poel au Tello thuisr. van Genua 21 Jul' Poelau Bras uitr. v. IJmuiden 21 Ju Kertosono J. N. L. v. New Orleans 21 Sembilan thuisr. v. Port Said 22 Ju»; Tarakan J. N. L. te IJmuiden 22 Ju11- Tabinta J. N. L. te Belawaï 21 Juli- Kon. Holl. Lloyd. Ceres uitr. 21 Juli 14 u.p v. Bremen- HollandAmerika lijn- Binnendijk 21 Juli 16 u. te Baltimore-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6