UIT M IJ M NOTITIE-BOEKJE. Financieel Overzicht. pÏUT V*° "erli« O»1»1* S HEILOO OTERLEEK M. J. BRUSSEr Reisjóurnaal van een Holland- sehe koopmansvrouw op het einde van de 18e eeuw. ZUIDSCHARWOUDE BEVERWIJK derde blad ben de andere aardappelen er ook onder geleden. Eerst was volgens een circulaire van de N. G. F. C. het plan, de tuinders, die de aardappelen niet in de kuil, maar in schu ren hadden opgeslagen, niet de 0.50 te vergoeden, maar een declaratie van onkos ten te laten opmaken. De veilingleider heeft door hemel en aarde te bewegen, toch nog verkregen, dat ook die tuinders de 0.50 bewaarloon ontvangen. Hieruit blijkt wel, dat het niet gemak kelijk is. De heer N. Kaan vroeg of nog iets ge daan wordt tegen de nieuwe regeling van de regeering t. a. v. de pootaardappelen. De handelsmaat is toch 35 tot 55 m.M. Nu wil de regeering van 28 tot 50 m.M. garandee ren. Dat is toch niet juist. We zullen alles in het werk moeten stellen, om te voorko men, dat de regeling nog slechter wordt. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de nieuwe wittekool-regeling zal in gaan op 1 September met een minimum prijs van 0,80, welke om de drie weken verhoogd zal worden met 0.10 tot 1 per 100 k.g., terwijl de contractkool niet voor 5 November verwerkt zal mogen worden, zeide de secretaris n- a. v. de opmerking van den heer Kaan, dat de poterveilingen het met de door de regeering ingenomen standpunt eens zijn, hetgeen men zeer on begrijpelijk vond. De heer D. Bruin vond het zeer onjuist, dat de minimumprijs van de poters lager is gesteld dan die van de consumptieaardap pelen. Hierdoor zal men krijgen, dat de aardappelen alle voor half Juli worden aangevoerd. Na eenige discussie besloot men, contact te zoken met de Prov. veilingsorganisatie en de standsorganisaties om gezamenlijk op te treden. In antwoord op de vraag van den heer Jb. Klaver antwoordde de voorzitter dat er van een uifckeering op de wittekool niet veel zal kunnen komen, daar 't „potje" een tekort had. Dus is er niets te verdeelen. Na nog eenige besprekingen over de nieu we aardappelverkoopregeling en den ver koop van geijkte aardappelmaten, volgde sluiting der vergadering. Afloop verkooping, Door notaris J. de Groot te Alkmaar werd Donderdagavond in de Rustende Jager verkocht het woonhuis met erf en tuin aan den Heerenweg, eigendom van de ervan H. v. d. Velde, groot 2.80 aren. Kooper werd de heer A. Hoogschagen te Heiloo voor 2410. Bal-champêtre. Met welwillende toestemming van B. en W. heeft de V.V.V. Donderdagavond ander maal een bijeenkomst gehouden in het Mu- ziekpark, waar de jongelui, die Woensdag avond door den regen zich niet konden uit leven, zich hebben vermaakt met dansen op een plankier. Er was groote belangstel ling, Niet minder dan een 500 bezoekers heb ben zich onder leiding van een dansleeraar vermaakt. De feestelijkheden van de Oranje vereniging. Voor de feestelijkheden op 31 Augustus en 1 September zijn de voorbereidingen in vollen gang.' Gezien de geslaagde feesten, die verleden jaar onder de eminente leiding van ds. H. W. Bloemhoff zijn gehouden (bij gestaan door vele werkers, die zich volledig gaven), is de verwachting gewettigd, dat het feestdagen zullen zijn als verleden jaar. Vooral omdat ook de V.V.V. op die dagen den verlichtingsavond(en) houdt. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer Jb, Govers, slaagde te Amsterdam voor het Mercurius- examen boekhouden. Door allerlei omstandigheden heb ik de bewerking onderbroken van het in het Fransch gestelde dagboek en reisverhaal, waarin een gefortuneerde en verwende jonge Hollandsche koopmansvrouw op het einde van de 18e eeuw naïvelijk van haar ervaringen vertelde voor onze zóó anders geworden levens-gewoonten en levens tempo, vooral. Als het verhaal van een wereldreiziger klinkt haar beschrijving van een overtochtje naar Londen, dat drie weken duurt en aller lei angsten meebrengt om de achtergebleven familie en vrienden in Rotterdam, Maar nu is zij dan eindelijk aangekomen, en zij schrijft onder meer over deze metropool, „die niet groot doch onmetelijk is". „Ik heb, begeleid door de meisjes uit het gezin (waar de dames haar intrek hadden genomen van wege de Hollandsche afkomst van den vader dier familie) een wandeling gemaakt door Chaepside, een lange, mooie straat, waar men alleen maar prachtige winkels vindt, en die de geliefde promenade is van al wat er elegant is in Londen. Ik voor mij wil wel bekennen, dat de volte er zoo dicht is en druk, dat ik aan één keer ge noeg heb. Ge wordt er op alle manieren aangestooten en met de ellebogen aange raakt soms zeer hinderlijk en gênant. De rijksten gaan er heen in hun veelal open equipages, koetsiers, palfreniers, soms la keien achterop, in bonte livreien. De twee, wel eens vier, paarden, die deze statie- koetsen trekken, zijn meest goudvossen, flonkerend opgetuigd. De beau monde rijdt Schoolfeest O.L. school. De kinderen van de O.L. school hebben Vrijdag hun jaarlijksch schoolreisje ge, maakt. De kinderen van de hoogste klassen en zij, die dit jaar van school gegaan zijn, hebben een reisje per H.A.B.O.-bus gemaakt naar Amsterdam, waar zij een bezoek heb ben gebracht aan Artis. Daar heeft men eenige uren fijn genoten van al hetgeen er alzoo te zien is. Nog lang niet uitgekeken, moest de reis voortgezet worden. In de Cineac werd een filmprogramma bijge woond, waarna het gezelschap naar Schiphol tog, waar de jongelui oogen en ooren goed den kost gaven, om zooveel mogelijk van hetgeen zij zagen en hun verteld werd, te onthouden en in zich op te nemen. Na nog eenigen tijd in een speeltuin ta Halfweg te hebben verpoosd, werd de terug reis aanvaard. Te Alkmaar kwam men teza men met de lagere klassen, die een uitstapje hadden gemaakt naar Schoorl, waar van de duinen werd genoten. Dit gezelschap was daarna naar Camperduin gegaan, waar het zich uitstekend heeft vermaakt met poot.ie baden en zwemmen. Het schitterende zomer weer lokte wel uit tot een verfrisschend bad. Hierna ging men naar Bergen, waar de speeltuin van Duinvermaak werd bezocht. Na de hereeniging te Alkmaar ging het gezamenlijk op Zuidscharwoude aan, waar men ongeveer half negen bij de Broeker brug werd opgewacht door het fanfarecorps Kunst na Arbeid, dat door zijn vroolijke muziek tijdens den marsch door het dorp alle ingezetenen naar buiten lokte om den intocht van de zingende en juichende school jeugd bij te wonen. Het was een prachtige dag. Einde van het aardbeienseizoen. Vrijdagmiddag zijn aan de Vereenigde Veilingen en de B.E.T.-veiiing de laatste spe ciale aardbeienveilingen gehouden. De geringe hoeveelheden, die daarna nog aan de markt zullen komen, worden tege lijk met de groenten geveild. Ouderdom? Wat stijf van leden? Klagen over rheumatiek? Kom! Zoo érg zal 't wel niet wezen! Wees toch vroolijk, fief en kwiek! Doe aan lichte sport of zoo Doe aan aai.de H. L, O.! De wispelturige beurs. Politieke onzekerheid doorkruist gunstige eco nomische perspectieven. Een kortstondige hausse. Onderwaar deering van aandeelen. Gunstige kwartaalresultaten van Aroerikaan- sche ondernemingen. Een nieuw plan voor delging van spoorweg schulden in de Ver, Staten. Eenig keersherstel voor binnenlandsche obligatiën. Weifelende stemming voor den gulden. Men is er aan gewend, dat ter beurze pe rioden van koersstijging en koersdaling el kander afwisselen. De boog kan nu eenmaal niet altijd gespannen blijven, noch in de eene, noch in de andere richting en éénmaal komt het tijdstip, waarop een verslapping intreedt. Voor hem, die bij den beurshandel betrokken is, hetzij beroepshalve, hetzij als bezitter van een meer of minder omvang rijke effectenportefeuille, komt het er op aan, het juiste oogenblik te kiezen tot uit breiding, resp. inkrimping, van zijn effec tenbezit. Het ongelukkige daarbij is echter, dat zyn meest logische overwegingen en re deneeringen vaak omver geworpen worden door onberekenbare factoren. Immers, de vrouw moge veranderlijk zijn, de beurs is het wellicht in nog sterkere mate. En wij daar rond, gezeten als in praalbedden of op tronen, niet alleen om inkoopen te doen, maar vooral om te zien en gezien te worden in de beide files langs elkaar heen als een corso. In dit opzicht zijn de dames in Lon den evenals overal elders: behaagziek en nieuwsgierig, uitdagend tegen haar bekoor lijke mededingsters. Wat de mode betrefï, die zij lanceeren, zij is zóó fantastisch, dat mijn talent te kort schiet om ze te beschrij ven. De heeren, die er flaneeren, zijn meestal echte dandies. Zij dragen allen, vaak grijze, zelfs witte, hooge hoeden, monocles, bakke baarden, soms rokken en vesten en span broeken met souspieds, ieder van een andere sprekende kleur, een groote bloem in het knoopsgat wandelstokken in het formaat welhaast zooals waarmee bij ons de tam boer-majoors paradeeren. En 't is amusant om te zien hoe sierlijk zwierig zij de hun bekende mevrouwen en fnisses met dit plechtig hoofddeksel salueeren. Wy moesten er dikwijls achter onze zakdoekjes om proesten. Zooveel individuen, zooveel opvallende toiletten en kleedijen. Ge kunt u die niet zóó zonderling voorstellen of ge komt ze hier tegen. Het eene al prachtiger en rijker, wonderbaarlijker, dan het andere. En ge stalten van alle rassen en uit alle landen van de wereld komen hier samen zoo maar op straat 5 April, len Paaschdag. Toen het echtpaar, waar wij inwonen, in de St. Patricqkapel de mis had bijgewoond, die door den bisschop van Londen gecelebreerd werd, ontdekte de heer gemaal, dat hem daar in de volte zyn portefeuille met banknoten ontrold was. Een zeer gewoon geval, blijkbaar, te Londen, hoe volkomen nieuw ook voor ons. 't Nare was, dat de beide feestdagen heengingen, in onrust en angst, om het gestolen kapitaal door middel van de politie terug te krijgen. Inmiddels heb ik gelegenheid my te ver bazen over de reusachtige magazijnen hier, waarvan niemand m Holland, die hier niet geweest is, zich eenige voorstelling kan maken, Wij komen er juist uit een, waar denken hierbij aan het historische „advies van een bekenden beursman en bankier, raadsman van een grooten kring van beleg gers; „Als gij ter beurze zaken wilt doen, hebt ge alle factoren nauwkeurig tegen el kander af te wegen, alg.-politieke en alge meen-economische; ge dient den financiee- len toestand van de onderneming, welker aandeelen ge wilt koopen of verkoopen, de technische marktpositie van het fonds en nog veel meer in oogenschouw te nemen; ah gij dan tot een conclusie zijt gekomen, do«n danprecies.het omgekeerde, dan hebt ge kans, juist te hebben gehandeld". Ondanks de goede dosis opzettelijke over drijving, die in dit „advies" schuilt, typeert het toch wel de moeilijkheden, welke elke beoordeelaar van de beurssituatie op zijn weg ontmoet, En zoo zal menigeen zich ook in de eerste dagen der afgeloopen week voor de vraag gesteld hebben gezien, of da krachtige koersstijging, die tamelijk plotse ling in Wallstreet was ingetreden, het be gin beteekende van een nieuwe periode van opgang, dan wel of zij slechts een stroo- vuurtje was, dat bij gebrek aan „brandstof weldra zou zijn uitgebrand. De beursont- wikkeling schijnt hem, die geen geloof aan een definitieve verbetering hechtte, in het gelijk te zullen stellen. De hausse is ditmaal wel van bijzonder korten duur geweest en als zoo vaak in den jongsten tijd was het opnieuw de politieke toestand, die er een eind aan maakte. Aan vankelijk had de meening overheerscht, dat het tenslotte toch zou lukken, het meest brandende politieke vraagstuk, n.1. ds kwestie-Dantzig, langs diplomatieken weg te regelen, waarmede een goede stap in de richting van den vrede zou zijn gedaan en de grootste handicap voor een duurzaam koersherstel uit den weg zou zijn geruimd, Al spoedig kregen echter weer meer pessi mistische opvattingen de overhand; onder de tegenwoordige omstandigheden behoeft, naar men vreest, slechts weinig te gebeu ren: een onbeheerschte uiting van een der leidende staatslieden, een op zich zelf nietig conflict, dat onder normale omstandigheden gemakkelijk geloealiseerd zou kunnen wor den, of opnieuw komt het dreigende oor- logsspook dichterbij en jaagt elk teeken van optimisme op de vlucht, Hoe kort de hausse-stemming ter beurze ditmaal ook geduurd moge hebben, toch heeft zij den wankelmoedigen, die wanhoop ten, dat ooit de zon op de fondsenmarkt weer zou doorbreken, wellicht een hart on der den riem gestoken. Zij is immers het bewijs van de reeds vroeger geponeerde stelling, dat, wanneer de politieke hemel maar iets zou ophelderen, de beurskoersen een stijgende richting zouden inslaan. Juist door den overwegenden invloed der politieke verhoudingen op de algemeens stemming der fondsenmarkt worden een aantal fondsen reeds sinds geruimen tijd te laag gewaardeerd, in verhouding tot hun intrinsieke waarde en hun rendement. Af gezien van eventueele politieke verrassin gen opent de toestand op economisch ge bied, die tenslotte den doorslag moet ge ven bij de beoordeeling van de positie van ondernemingen, welker aandeelen ter beur ze genoteerd worden, gunstige perspectie ven voor verschillende bedrijven, vooral echter voor diegenen, die rechtstreeks of in direct bij de bewapeningsindustrieën be trokken zijn. In de meeste landen kan men bovendien nog rekening houden met de goede uitwerking van diverse regeerings- steunmaatregelen op het bedrijfsleven, ten minste voor den eerstkomenden tijd. Om de wellicht later moeilijk te dragen finaneieele en economische naweeën van dergelijke maatregelen bekommert men zich in de meeste gevallen vooralsnog maar heel wei nig. Zelfs Amerika, het land, dat het duide lijkst aan den lyve ondervonden heeft, dat „injecties" van regeeringswege groote na- deelen met zich meebrengen en, zonder het kwaad in den wortel aan te tasten slechts een kunstmatige en tijdelijke opleving ver oorzaken, geeft zich thans weder over aan de hoop, dat de groote, in het vooruitzicht meer dan dertig(!) bedienden zijn, die ieder hun eigen afdeeling hebben. Om dezen winkel te bouwen, zijn meer dan twintig huizen afgebroken. Ja, 't is een wereld, dat Londen. 9 April. Na het diner bij handelsvrienden van mijn man zijn wij met ons zessen naar den koninklijken Schouwburg gegaan. Men had mij gezegd, dat men op den eersten rang alleen maar kon verschijnen, gekapt en in het zwart, van wege den hofrouw. Drie da gen ben ik voor deze uitrusting bezig ge weest, wat een doodelijk vermoeiende business was. Doch maar gelukkig, want in derdaad zag ik er uitsluitend zwarte toilet ten, wat het aanzien niet vroolijk maakte. Gelukkig kon ik toch hartelijk lachen om het stuk: „den Abt van den Degen", dat, al verstond ik het Engelsch niet, naar mijn be grip uitstekend vertoond werd. De zaal is prachtig en van den mooisten stijl. Zij wordt helder verlicht door uitsluitend was kaarsen op kristallen luchters. Behalve het parterre zijn er zes rangen, wat een indruk geeft van de grootte. Maar het tweede stuk, een ballet met zang, was hier en daar zoo zeer in strijd met onze Hollandsche begrip pen van hetgeen op het tooneel betaamt, dat wij het einde niet afwachtten. 11 April. Geholpen door zakenvrienden, hebben wij moeite gedaan om een paspoort te krijgen voor Manchester. Die zorg voor paspoorten kost oneindig veel tijd en mijlen ver heen en weer loopen. Maar in dit geval vernamen wij te langen leste, dat, wegens de troebelen die zich in die departementen voordoen, geen vreemdelingen worden toe gelaten. 12 April. Nu gaan de dagen voorbij in bange onrust over thuis, want in de vijf weken sedert ons vertrek heeft geen brief ons bereikt. Wie zal mij zeggen wat daar gebeurd is, o, mogelijk ziekte of dood. Dit is de ellende van zóó verre reizen. Ik wil dus ten spoedigste repatrieeren. Ach, miin lieve moeder, echtgenoot, kinderen, vrien den in het goede vaderland. 17 April. Goddank hoop ik spoedig te kun nen vertrekken. Wij hebben hier een kapi gestelde verdere regeeringsuitgaven nieuw 6 hrp»nöen C" leven in de brouwerij zullen br®ng.e" ppft zelfs alles, wat te voren op dit gebied plaats gehad, in de schaduw zuilen Volgens een mededeeling van den m van financiën zou het in de bedoeling de regeering liggen, door een aantal zelf liquideerende objecten aan mi 500.000 werkloozen in de particuliere dustrie werk te geven. Het wordt hoe a hoe duidelijker, dat de regeering er alles op zet, om met het oog op de komende pre»» dentsverkiezingen een zaken„boom leven te roepen, die haar de sympathi het meerendeel der kiezers zal doen benou den. Op het intreden van zulk een »>b00"\ loopt de New-Yorksche beurs zoo nu en dan reeds vooruit. Ten deele heeft de vaste stemming m Wallstreet echter ook verband genouae met nu al te constateeren verbetering m net zakenleven. Niet alleen is de productie verschillende bedrijfstakken in den jongs tijd toegenomen, maar bovendien geven a finaneieele resultaten van een aantal onder nemingen over het tweede kwartaal van dit jaar een aanmerkelijken vooruitgang zien, zoowel in vergelijking met het voor gaande kwartaal als met de overeenkom stige periode van het vorige jaar. De Republic Steel Corporation, de eerste van de groote staalondememingen, die haar kwartaalstaat publiceerde, toont voor het tweede kwartaal van dit jaar een net o- winst aan van 550.000 tegen 532.000 in het eerste kwartaal van dit jaar en een verlies van 5.92 millioen in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De American Tel. Tel. Co. maakte in het tweede kwartaal een netto-winst van 49.oU millioen tegen 39.57 millioen in het vo rige en 37.06 millioen in het tweede kwar taal van het vorige jaar. Deze winst komt overeen met een bedrag van 2.16 per aan deel tegen 2.12 in het eerste kwartaal 1939 en 1.98 in het tweede kwartaal 1938, terwijl de netto-winst in het eerste half jaar 4.28 per aandeel bedroeg tegen 4.05 in denzelfden tijd van 1938. De spoorwegmaatschappijen hebben d# verbetering hunner finaneieele resultaten eveneens voortgezet. De eerste 91 onderne mingen, die hun resultaten over Juni publi ceerden en die 82 pCt. van alle Amerikaan* sche spoorwegen uitmaken, behaalden in deze maand een netto-winst van 258.8 millioen tegen 231.12 millioen vorig jaar. De Southern Pacific maakte in Juni een netto-winst van 2.85 (vorig jaar 1.43) millioen en in de eerste zes maanden 9.09 millioen tegen slechts 26.000 in dezelfde periode van 1938. De Union Pacific daaren tegen zag in Juni haar netto-winst met de helft verminderen, doch voor het eerste halfjaar boekte zy toch nog een netto-winst van 4.49 millioen tegen 3.85 millioen vorig jaar. De vooruitzichten voor voortzetting van rentebetaling op de tweede rangs-Ameri- kaansche spoorwegfonds zijn door de gun stigere bedrijfsresultaten aanmerkelijk ver beterd. Er zijn echter nog een aantal nood lijdende ondernemingen, die zonder een in- grijpende reorganisatie niet weer op de been zullen kunnen komen, De oplossing schijnt men nog altijd te willen zoeken door een aanpassing der schulden van de spoorwe gen, met vermijding van faillissement, dat vooral slecht ter stade zou komen aan de beleggingslichamen, die groote bedragen derderangs spoorwegobligatiën bezitten. Er is thans een plan aanhangig gemaakt, dat beoogt, voor een nominale waarde van 100 in contanten en 300 in nieuwe pre ferente aandeelen in ruil te geven. Het spreekt vanzelf, dat dit plan, dat betrek king heeft op de noodlijdende ondernemin gen, slechts met finaneieele hulp der regee- tein gevonden en aanstonds aangenomen voor. de thuisreis. Dinsdag moeten wij aan boord zijn. Ach, mocht ik voor dien tijd omtrent het lot van mijn geliefden gerust gesteld worden. 18 April. Toevallig brachten wij een af scheidsbezoek bi) Mr. H., die mij eindelijk de brieven uit Holland gaf, waarnaar ik zoo had gehunkerd. En aanstonds kwam ik in de gelukkigste stemming, om tot het einde van al het prettigs hier weer te genieten. Vanavond bood onze gastheer ons zijn equipages aan, om de Italiaansche opera te bezoeken. Ik stond verbluft van de grootsch- heid en de pracht van dit theater, het mooi- ste in heel Londen. Deze indrukwekkende zaal is overai levendig met figuurstukken beschilderd, het plafond stelt bedriegelijk den koepel van den St. Pieter voor. Ook hier bestaat de verlichting uit duizenden kaarsen op fonkelende Venetiaansche kronen. Do loges tot aan den vijfden rang zijn voor abonnes. De entree voor die op den beganen grond beloopt van tien tot honderd gLjes (een guinje was 12.60 waard in dien tjd M. J. B.) Maar m het seizoen zyn er alleen plaatsen te krijgen op de galerij, voor vijf emnie8Omd het Parterre voor een halve guinje. Omdat de rouwtyd voorbij is zat ik nier te zien is. De toonaangevende dames kwamen pas tegen tien uur binnen zweven en ik verzeker u, dat ik nooit zoo veel zoo goed en ryk gekleede vrouwen bijeen zien heb en zuike schatten aan juweelen. _Over. bodig te spreken van de mooie stem™» b« prachtig, orkest. Na de pauze gaf men een ballet, zóó over weldigend van decors, costumes en dans als ik nergens elders gezien had. Viif solo danseressen wedijverden met eUtanrtot Moest ik uitspraak hoep, ik™, d™ plam aan Mlle. Par.so, een jonge Francaise die aan een slanke taille alle gratie en aS denkbare lemghe d paan. Maar niet alleen onderscheidt zy zich door haar talenten ook door haar deugdzame, kuische optreden TTr(Jnvoerd kan worden. De vrijgevig. 2 van Vadertje Staat in Amerika en de nndzakelijkheid, om een oplossing voor het probleem der drukkende spoorweg. i, Hen te vinden, openen echter gunstige SSSaS» voor de doorvoering v,„ plVnor het eerst sinds geruimen tyd heeft de New Yorksche beurs het in de afgeloopen week weer meegemaakt dat de „ticker" die Iknersen waartegen de fondsen verhan deld worden, aanteekent, bij den handel ten achter is gebleven, niet als gevolg van een opeenhooping van verkooporders, doch °Pp een stroom van aanknopen van lei dende aandeelen. Verschillende dezer fond sen hebben recordkoersen voor dit jaar be- 3kt en de reactie in de tweede helft der week heeft niet kunnen verhinderen, dat het gemiddelde koerspeil hooger is komen te liggen dan vóór het intreden van de recente koersstijging. De kooplust voor aandeelen werd op de New Yorksche beurs gestimuleerd door de' vaste houding van staatefondsen en de geld- ruimte by de banken en de spaarbanken. De laatste hebben hun rente verlaagd, ter wijl men aanneemt, dat een deel van de groote bank-deposito's binnenkort in goede fondsen belegd zullen worden. De gemid delde rentabiliteit van goede Amerikaan- sche aandeelen bedraagt thans 5M h 5 3/4 waartegenover by belegging in staatsfond sen nog geen 2 rente kan worden ge maakt. Vandaar dat men m Wallstreet ge leidelijk wat meer belangstelling voor aan deelen, ook voor beleggingsdoeleinden, gaat toonen. Op de Amsterdamsche beurs is dit nog steeds in veel beperktere mate het geval. De situatie is hier trouwens in zooverre ver schillend van die in New York, dat na de jongste koersdaling op de obligatie-markt diverse leeningen weer een behoorlijk ren dement opleveren. Geen enkele SM bin nenlandsche obligatie noteert thans boven pari en de 3 M Nederlandsche staatslee- ning 1911 is zelfs beneden de 99 gedaald, In het begin der week was er een duidelijke verbetering waar te nemen in de stemming op de binnenlandsche obligatiemarkt in het algemeen en voor Nederlandsche staatsfond sen in het bijzonder. Deze hield verband met de verwachting, dat dr. Colün er toch in zal slagen, een kabinet te vormen, dat de best mogelijke garanties voor de handhaving van een vaste lijn in het beheer van 's LancU Financiën zal bieden. Ook op de wisselmarkt heeft deze ver wachting geleid tot een ommekeer van de stemming ten gunste van den gulden. Het aanbod van guldens maakte plaats voor vraag naar Nederlandsche valuta, resp. voor aanbod van Ponden en Dollars. Er waren in de voorafgaande weken heel wat hausse engagementen in Ponden en Dollars opge bouwd, die thans overhaast gedekt werden. De dollar daalde tot een paar cent beneden het niveau, waarop het Nederlandsche Ega lisatiefonds tijdens de voorafgegane koers daling van den gulden had ingegrepen. Nog teekenender voor de wijziging in de situatie was het, dat op de valuta-termijnmarkt het agio voor Ponden in een disagio veranderde, terwijl het agio voor dollars op termijn be langrijk inkromp. De gevoeligheid van de buitenlandsche wisselmarkt voor de poli tieke weersgesteldheid kwam echter, zoodra de opvattingen omtrent de internationale vooruitzichten weer minder gunstig werden, tot uiting in een opnieuw weifelende stem ming voor den gulden en een inzinking van de noteering. Op de obligatiemarkt kon de koersverbeterlng evenmin ten volle gehand haafd worden. De Amsterdamsche aandeelenmarkt zich van de hausse in Wallstreet slechts weinig aangetrokken. Op enkele dagen was Onze gastheer, die zeer goed ingelicht is» vertelde mij dat deze danseres inderdaad van goede familie moet zijn. Maar omdat de emigratie haar geen andere uitkomsten laat, was zij wel droevig genoopt haar talenten te gelde te maken. Zij verdient nu ongeveer 15000 per jaar. t Was middernacht toen het ballet ein digde. En omdat er geen sprake van is spoe dig zijn rijtuig terug te vinden, kan men, om hierop te wachten, binnen gaan in een weld- sche zaal, waar 's avonds de concerten wor den gegeven. Vroeger kwamen na afloop fl''e vrouwen van aanzien hier tezamen om de equipages af te wachten, en deze samen- komst moet een allerbekooriyksten aanblik gegeven hebben. Maar sedert eenige weken is dit geen ton meer. De elite geeft er nu de voorkeur aan, sierlijke groepen te vor men op de breede trappen en in de corn- ors, wat onvergetelijk romantisch is 0IÜ aan te zien. Pas om over eenen waren WJ thuis. Den volgenden middag hebben wij voor cheid van vier uur af rondgereden doo een dier heerlijke parken, de tuinen van sington, die voor het publiek zijn 0p®n" gesteld, nadat de koninklijke familie er g&n gebruik meer van maakt. Nu ontmoet hier op dit uur al wat tot de high life behoo^ e kaar« Ik zal niet trachten u een indruk geven van het aantal equipages en van ruiters, die elkander op de hoofdwegen on moeten by vele honderden. Ik zal «v«"' min probeeren de uitgelezen élégance te b sc ïyven, die de vrouwen van de eer» standen hier tentoon spreiden, al waren o meesten „en negligé", in morgentoilet, na zy dit noemen, doch van een zoo verf»»*" ^at sommigen aan bescheiden 0 tend-narnrBo „ui„ duize» zy dit noemen, doch van een zoo verfijnd?» ^at sommigen aan bescheiden o tend-parures alleen reeds voor vele duize" den gulden, droegen nu myn koffers pakken voor de ter reis want morgenochtend om 7 vertrekt postwagen naar Wapping, waar het P h2n? gt om ons met de bagag' boord te nemen (Nadruk verboden

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8