DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tsjcmg Kai Sjek teleurgesteld over Engelands houding. Tsjoerigking geeft den strijd niet op. Weldra stafbespre kingen verwacht te Moskou. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maai den bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groofe contracten rabat. Groote letters naar olaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HKRMS. COSTER ZOON. Voordam C postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No 174 Dit oum,Iier bestaal uit drie bladen- Directeurs C. KRAK. Woensdag 26 Juli 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Washington voigt Engeiands voorbeeld niet. Besprekingen te Tokio vorderen goed. Druk op de concessies houdt aan. De Britsch-Poolsche onderhandelingen. Oorlogsleening geefc moeilijkheden. Instorting In Belgische mijn. Twee dooden. De algemeene toestand. Chamberlains verklaring. Kans op succes vergroot. Lie gedachtenwisselingen tusschen Lon den en Parijs zullen misschien vandaag worden voortgezet en t is zeer waarschijn lijk, dat eerlang een principieel besluit zal worden genomen, onder voorbehoud van goedkeuring door de beide regeerirtgen, om tegen een nader vast te stellen tijdstip mili taire gedelegeerden naar Moskou te zenden. ALKMAARSCHE COURANT. i Tsjang Kai Sjek heeft in een Maandag gehouden toespraak verklaard, dat Japan gedoemd is te falen, wanneer het hoopt, dat China zich zal onderwerpen doori toedoen van chanteerende mogendheden, welke met Japan compromissen aan gaan of probeert verraders er toe te brengen het Chineesche bedrijfsleven in de war te sturen. Hij betoogde, dat er geen sprake kan zijn van eenige parallel tusschen den huidigen toestand in het Verre Oosten en dien in Europa voor München. Te spreken over een „München voor het Verre Oosten" achtte hy onjuist. „Wy ge- looven niet, dat onze vrienden ons zullen verlaten, wanneer wy stand houden". Sprekende over het vraagstuk der valuta verklaarde Tsjang, dat, ondanks den jongsten val van den wisselkoers, „de grondslag van ons nationale bedryf even hecht is als ons militair apparaat". Hy gaf de verzekering, dat de Chineesche re geering zeer zeker de waarde van de nationale munt zal handhaven, ten behoeve van wettige transacties buitenlandsche valuta beschikbaar zal stellen en gepaste maatregelen zal nemen om het hoofd te bieden aan den toestand. Ten aanzien van de buitenlandsche valuta verklaarde de generaal, dat de Chineesche regeering reeds een gezonder en rationeeler methode van controle in studie heeft, welke een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk beoogt. De Chineesche autoriteiten hebben den inhoud vernomen van de formule, waarop de Britsche regeering heeft toe gestemd by de beraadslagingen met Tokio. kunnen hun teleurstelling niet ver helen over de houding, welke de Britsche regeering thans ter conferentie van Tokio aanneemt, aldus de woord- voerder van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken. ■■Het is ten zeerste te betreuren", aldus verklaarde de woordvoerder verder, „dat de Britsche regeering het gepast acht de z.g. bijzondere eischen der Japansche strijd krachten in China te erkennen en het is ook verwonderlijk, dat de Britsche regeering °P zich zou hebben genomen het den Brit- schen autoriteiten en onderdanen in China ouidelijk te maken, dat zy moeten afzien van daden of maatregelen, welke nadeelig zouden zijn voor de Japansche strijdkrach ten bij het doel, dat die zich stellen. De Chineesche regeering merkt met ze- ere voldoening op, dat Chamberlain in het agerhuis heeft verklaard, dat het voor oot-Britannië onmogelijk is zyn politiek P voorschrift van een andere mogendheid ,,prWlizl8en en dat Chamberlain gisteren de vervi enn® beeft gegeven, dat de Britsche do na!m,g geen enkele wijziging brengt in "e Bntsche politiek in China. De Chineesche regeering vertrouwt oprecht, dat ondanks de misvattingen waartoe de bekendmaking van de for mules aanleiding heeft gegeven, de ritsche regeering een standpunt zal uinemen, dat in overeenstemming is haar wettelijke en moreele ver achtingen jegens China by de behan- e mg van de z.g. geschillen over en dcor baar optreden de vast beradenheid van haar politiek ten aan- n van den door ce Japansche agressie apen toestand zal bewijzen". Dg c^h neeSChe rmbassade,»r bij Halifax. dagavDndWep!1SChe1 ambassadeur heeft Maan- Halifax n lanSdurig onderhoud met vroeg van Waarin hij om een verklaring Geoord tn«„v,en aantal punten van het Juiste bedoel in aig'e en Arita en van de Reuter m .van bot accoord. uadruk de v. Weten' dat Halifax met en henvpur?ekeringen, door Chamber- ®rbaald heeft 'n, et Parlement gegeven, Miziging v, dat bet accoord geenerlei te^kent of ltsche politiek in China ^gelijke'h nteen weigering, China alle "uip te verleenen. Vraagd ofLa,gerhuis heeft men Simon ge- 'en zou n regeer'ng geen maatrege- oiatie van Ten^°m 66n verdere depre- gaan Chineeschen dollar tegen baudhaviraanëeZien Britscbe politiek beoogen Van deze valuta scheen te dergelijke ÏÏTjï antwo°rdde, dat „voor toodig »0]1 egelen een nieuwe wet 6 <QU zyn"t Washington voigt het Engelsche voorbeeld niet. In kringen te Washington, die eenig gezag hebben, voorspelt men, dat de regeering der Ver. Staten niet van baar politiek in het Verre Oosten zal afwyken, ongeacht de houding van Engeland. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken zeiden, dat Washington niet voornemens is een overeenkomst te sluiten, zooals Engeland gedaan heeft, zelfs al zou Japan daarop ho pen. In het algemeen betreurt men de ge volgen, die de BritschJapansche over eenkomst voor het moreel der Chineezen kan hebben, hoewel men erkent, dat Enge land eenige verontschuldigingen kan aan voeren, in de eerste plaats zyn zorgen in Europa. Chineesche commentaar. De Chineesche minister van buitenland sche zaken, Wang Tsjoeng Wei, heeft tegen over een vertegenwoordiger van Havas ver klaard, dat de politiek van China tegenover een vertegenwoordiger van Havas ver klaard, dat de politiek van China tegenover Engeland geen verandering heeft ondergaan. „Echter zyn wy", zoo zeide hy, „eenigszirs teleurgesteld over de verklaringen van Chamberlain in het Lagerhuis, want zij zijn vaag". Na te hebben opgemerkt, dat het accoord van Tokio zuiver eenzijdig is, aan gezien alleen Engeland concessies aan Japan heeft gedaan, verklaarde de minister: „Engeland heeft er aldus in toegestemd, maatregelen te nemen tegen Chineesche De Japansche minister van buiten landsche zaken Arita heeft gisteren den geheimen raad verslag uitge bracht over de Britsch-Japansche be sprekingen en verklaard, dat deze goede vorderingen maken. De voltallige delegaties zijn gisteren tweemaal bijeengekomen. De besprekin gen van hedenochtend gingen over het rapport, dat is ingediend door de commis sie inzake de kwesties van handhaving van orde en rust in de Britsche concessie te Tientsin. Blokkade blyft. In een interview met de „Asahi" heeft generaal Haroehiko, de commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin ver klaard dat, tenzij de Engelschen hun goede trouw toonen, gevreesd moet wor den, dat het accoord van Tokio niet meer dan een vodje papier is. De onderhande lingen moeten beoordeeld worden naar de concrete resultaten. „Natuurlijk zullen de militaire autoriteiten te Tientsin niets ver anderen aan den tegenwoordigen vorm van de blokkade der concessies". Domei meldt, dat ook de Japansche mi litaire autoriteiten in Noord-China be sloten hebben de maatregelen tegen de Britsche concessie te Tientsin niet te ver zachten, alvorens Engeland de overeen komst van Tokio in practyk brengt. Japansche druk op de concessie te Kanton. Uit Sjamien, de concessie te Kanton, wordt vernomen, dat de Japansche druk op de concessie de laatste dagen merkbaar is toegenomen. De Paarlrivier zal morgen gesloten worden voor de Britsche, Fran- sche en Amerikaansche kanonneerbooten, die de buitenlandsche bewoners van Sja mien gewoonlyk van voedsel voorzien. Men heeft talrijken Chineeschen firma's te Kanton verboden zaken te doen met buitenlandschen firma's te Kanton ver boden zaken te doen met buitenlandsche banken en zakenlieden te Sjamien. Een controle op alle personen, die de conces sies betreden of verlaten, wordt voor bereid. patriotten, doch het accoord voorziet niet in maatregelen tegen pro-Japansche Chineesche terroristen, noch in onderdrukking van de anti-Britsche beweging". De minister besloot met den wensch uit te spreken, dat Enge land zal inzien, dat het in zijn eigen belang is, China niet in den steek te laten. Wellington Koo, de Chineesche ambassa deur te Parijs, heeft in een verklaring voor de pers een protest laten hooren tegen het Britsch-Japansche accoord, dat, naar hy zegt, moeilijk vereenigbaar is, met de Brit sche politiek in het Verre Oosten, en dat in China met bittere verrassing is ontvangen. Hij sprak de vrees uit, dat het accoord niet bevorderlijk zal zijn voor de zaak van den vrede in het algemeen. In het Lagerhuis heeft Simon ver klaard, dat de besprekingen met de Poolsche delegatie betrekking hebben op twee afzonderlijke punten. In de eerste plaats heeft de Britsche regee ring aangeboden, uitvoercredieten tot een bedrag van acht millioen pond te garandeeren. Ten aanzien van het tweede punt, de contante leeningen van Engeland en Frankrijk aan Polen, is men er niet in geslaagd de voorwaarden zoo spoedig vast te stellen, dat het huis vóór het reces de wetgevende maatregelen zal kunnen be handelen. Simon verklaarde voorts, dat het de bedoeling was, dat de exportcredieten den aankoop van oorlogsmateriaal in Enge land voor de Poolsche regeering zouden vergemakkelijken. Men vroeg den minis ter, of Polen, indien het wapentuig noodig had, dat Engeland niet kon leveren, geen aankoopen in de Vereenigde Staten of el ders zou kunnen doen. Simon antwoordde, dat Frankrijk en Engeland volkomen be reid zijn Polen by het aankoopen van mu nitie in andere landen te helpen, indien de voorwaarden daarvoor geregeld kunnen worden. Op de vraag, of er van de zyde der Britsche regeering eenige moeilijkheid ge rezen was tegen het verstrekken van een deel der leening in goud of buitenland sche valuta, antwoordde Simon, dat hy er de voorkeur aan gaf geen gedetailleerde beschrijving van de moeilijkheden, welke van technischen aard waren, te geven. De Brussische „Vingtieme Siecle" berichtte gisteravond dat zich gisteren een instorting heeft voorgedaan in de steenkolenmijn „Du Hasard" te Miche- roux, in de schacht, welke „Beau Jar- din" wordt genoemd, waardoor vier mijnwerkers werden bedolven. Een deel van de galerij, waar de mannen werkten, stortte op hen neer, zonder dat zij pogingen konden doen om te vluchten. Opgeschrikt door het lawaai van de in storting snelden de arbeiders uit andere galerijen toe en zij begonnen onmiddellijk met het reddingswerk. Tenslotte slaagden zij erin twee der bedolvenen, overdekt met wonden, doch nog levend, te bergen. De beide anderen waren reeds gestikt. Het parket van Luik en de mijnraad heb ben zich naar de plaats des onheils bege ven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de instorting. De verklaring vrn Chamberlain over de BritschJapansche onderhandelingen heb ben niet de gewenschte duidelijkheid ge bracht. Het voorloopig accoord met Tokio is in zulke algemeene termen vervat, dat van de uitwerking, in de practijk zeer veel zal afhangen. Dat de betrekkingen tusschen Londen en Tokio belangrijk gewijzigd zijn is wel zeker. Hoe groot de draagwijdte van het accoord is, is met geen mogelijkheid vast te stellen. Gaat men het verloop der onderhande lingen na, dan is het duidelijk, dat Engeland gezwicht is voor den Japanschen eisch om het conflict te Tientsin te regelen, nadat men het eens was over den „achtergrond" van het geschil. Japan heeft hiermee een erkenning de facto van Engeland verkregen voor bepaalde, door Japan beheerschte, dee- len van China. In het voorloopig accoord staat, dat Enge land „ten volle den tegenwoordigen toe stand in China erkent", dat „zoolang deze staat van zaken voortduurt, de Japansche strijdkrachten in China speciale rechten hebben tot het beschermen van haar eigen veiligheid èn het handhaven van de open bare orde in gebieden in haar macht" en dat zy „alle oorzaken of daden moet onderdruk ken, die haar kunnen tegenwerken of waarvan hun vijand profijt kan trekken". Uit deze zinsneden is op te maken, dat Japan by de regeling van de kwestie- Tientsin in belangrijke mate zijn zin zal krygen. Ondanks het feit, dat Chamberlain heeft verklaard, dat in ne politiek t. a. v. China geen enkele wijziging is gekomen, beteekent deze erkenning in feite van het Japansche gezag in bepaalde deelen van China een rao- reelen steun aan den Japanschen invaller, die wel degelijk in het nadeel van China werkt. Chamberlain moge dan ook ten sterkste ontkennen, dat van een uitlevering van China aan Japan geen sprake is, dat de overeenkomst voorts aan Engeland niet ver hindert credieten aan China te verleenen, „voor welk doel dan ook" de feiten spreken voldoende cm deze verklaring niet zonder eenige reserve te aanvaarden. Daar is namelijk het feit, dat de Chineesche dol lar, die tot nu toe met Engelschen steun op peil werd gehouden, plotseling is ingestort. Een tegemoetkomende houding t. a. v. de door Japan in China ingevoerde munt, de yoean, schijnt te verwachten. Het afgesloten voorloopig accoord is on rechtvaardig tegenover China, dat juist nu moreelen en financieelen steun zoo noodig heeft. Het accoord is in strijd met het votum van den Volkenbond, die den leden heeft aangespoord China zooveel mogelijk te ondersteunen in zijn strijd tegen het Ja pansche imperialisme. Het is bovendien m strijd met het Negen-mogendheden verdrag, dat de politieke onafhankelijkheid en inte griteit van China moest verzekeren. Engeland zal dit accoord dan ook niet ge sloten hebben uit sympathie voor Japan Het zal hiertoe uitsluitend zijn overgegaan oir dat het meende niet anders te kunnen. Inderdaad was het voor Chamberlain een buitengewoon moeilijke situatie, daar zijn standpunt, dat Engeland in het Verre Oosten op het oogenblik geen oorlog kan riskeeren, niet onbegrijpelijk is. De overweging, dat in Europa het anti-agressiefront nog steeds niet gesloten is door de vertraging der on derhandelingen te Moskou, heeft natuurlijk zyn invloed doen gelden. En toch doet deze compromis- politiek in Oost-Azië weinig sympathiek aan. Terwijl in Turopa de politiek van Enge land de rust en de veiligheid moet ga randeeren, den vrede er tot op zekere hoogte het recht moet nandhaven, wordt in het Verre Oosten China wellicht het slacht offer van een nieuw „München". In Ame rikaansche kringen voelt men dit blijkbaar eveneens zoo. Zij beseffen dat de „zorgen in Europa" eenigszins als verontschuldiging kunnen dienen, maar verklaren zelf nooit een overeenkomst met Japan te zullen slui ten en van de thans gevolgde politiek niet te zullen afwyken. Wanneer de Ver. Staten nu echter eens wat meer daadwerkelijken steun aan de Engelsche positie in het Verre Oosten had den verleend, was het dan ooit tot een der gelijk schadelijk compromis gekomen? Scha delijk omdat deze overeenkomst eenerzijds voor China een tegenslag beteekent in zijn strijd tegen de Japansche invasie ander zijds omdat de hoop, dat Japan de Engelsche belangen thans zal ontzien en zich by een algemeen conflict neutraal zal houden, een uiterst riskante speculatie Meekent. D; man van het compromis" h;-eft zich by het accoord te München radicaal vergist in de mentaliteit der verdragsluitende partijen. Het heeft er werkelijk den schijn van, dat deze vergissing zich in het Verre Oosten thans opnieuw zal herhalen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britsche regeering thans bereid is, aan Moskou te verzoeken stafbespre kingen tusschen de beide landen te openen zonder te wachten tot de bij zonderheden van het ontworpen drie zijdige anti-agressiepact zijn uitgewerkt Waarschijnlijk zullen in een zeer nabije toekomst stafofficieren van alle drie de diensten naar Moskou worden gezon den. Volgens den diplomatieken mede werker van de „Times" heeft Seeds vandaag nieuwe instructies ontvangen en zal dan de geheele kwestie uit een anderen gezichtshoek worden bezien. Het voorgestelde pact zou uit 2 deelen bestaan, een politiek en een militair tezamen vormend hetgeen de Russen een „organisch politiek-militair geheel" noemen. Tot dusver is de nadruk by de onderhan delingen uitsluitend gelegd op het politieke deel, in welk opzicht op de meeste punten overeenstemming is bereikt Daar sommige punten echter nog regeling behoeven, is men op de gedachte gekomen, spoedig met de militaire besprekingen te beginnen, op dat beide deelen terzelfdertijd van kracht worden, hetgeen van den aanvang af de wensch der Sovjets is geweest. Als men op dezelfde wyze te werk gaat als by de besprekingen met Polen en Turkije, zou een sterke Britsche missie naar Moskou gaan, doch tot dusver is nog geen officieele mededeeling gedaan. De gedachtenwisselingen tusschen Parijs en Londen zijn gisteren direct hervat na de ontvangst der rapporten van de ambassa deurs van Frankryk en Groot-Britannië te Londen over hun laatste onderhoud met Motolof. Bonnet heeft gisteren den zaakgelastigde van Groot-Britannië ontvangen. Gistermid dag heeft de minister een telefoongesprek gehad met Cirbin, den Franschen ambassa deur te Londen. In welingelichte kringen te Parijs meent men te weten, dat de besprekingen tus schen Parijs en Londen betrekking hebben op nieuwe instructies aan de vertegenwoor digers van Frankrijk en Engeland te Mos kou voor hun volgend onderhoud met Molo- tof en in het bijzonder voor de kwestie der opening in een min of meer naast toekomst van bespreking der generale staven van de drie mogendheden. Het schijnt niet, dat de beslissing hiervoor reeds genomen is. Men heeft niettemin den indruk, dat na de jongste bespreking te Moskou de onderhandelingen over eigenlijke poli tieke en diplomatieke kwesties in een voldoende gevorderd stadium, zijn ge komen om de opening van besprekin gen van militairen aard gunstig te be- oordeelen. Volgens de „Petit Parisien" verwacht men, dat als alles goed blijft gaan binnen een tiental dagen te Moskou besprekingen tusschen de generale staven kunnen worden geopend. Van Fransche zijde zou generaal Doumenc, de commandant van het leger korps te Rijssel en weldra lid v. d. opper sten oorlogsraad, met het voeren van de technische onderhandelingen worden belast. De naam van den Engelschen generaal, die tezelfdertijd naar de Russische hoofdstad zou worden gezonden, is nog niet bekend. Optimisme. De Engelsche arbeidersafgevaardigden Greenwood heeft gisteren een bezoek aan Chamberlain gebracht. Men meent te weten, dat hij inlichtingen heeft ingewonnen om trent den voortgang by de BritschRussi sche onderhandelingen. Na het onderhoud was men in labourkringen veel optimisti scher gestemd ten aanzien van de kansen op een accoord.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1