Een zoon van z'n Vader Heuiiieton 1 Vragen van Kamerleden. WIL U NOG MEEDOEN' j2ux~lFoilei31eef) 'Jlijsuraacj Danszaal door brand verwoest. Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. Door T. v. d. MADE. mera ÏVS tZ'T S"f vnli iVachte "itgelaten „Ik heb het ëën'rf LW? alle drle aan den hoogsten top TWEEDE BLAD Nederland en Rusland. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem (N.S.B.) met betrekking tot de op 3 Juli j.1. door den regeeringspersdienst ge publiceerde officieele verklaring naar aan leiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de onder handelingen tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sovjet-Unie, heeft de minis ter van buitenlandsche zaken het volgende geantwoord: In de verklaring, welke op 3 Juli j.1. door den regeeringspersdienst werd gepubli ceerd, heeft de regeering ten aanzien van de onderhavige aangelegenheid al datgene bekend gemaakt, wat op dit oogenblik zon der schade voor het landsbelang kan wor den medegedeeld. In hoeverre de door de regeering gedane stappen resultaat hebben gehad, kan niet worden medegedeeld. De reis van de „Dora". Het Tweede Kamerlid de Visser (C.P.H.) heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen of, en zoo ja, in hoeverre hij de reis heeft bevorderd van het schip, thans „Dora" genaamd, dat in den vroegen ochtend van Zondag 16 Juli j.1. onder Panameesche vlag de haven van Amsterdam verliet mét aan boord een groot aantal Joodsche vluchtelingen, die in Ne derland tijdelijk asyl hadden gevonden en welke aanwijzingen eventueel door hem aan Joodsche vluchtelingencomité's zijn gege ven om deze reis te doen plaatsvinden? Acht de minister het toelaatbaar, dat honderden vluchtelingen op een schip zijn geplaatst, dat geen accomodatie voor pas sagiers-vervoer biedt, dat meer dan 50 jaar oud is en dat van verschillende zijden als onvoldoende zeewaardig voor een dergelijk doel wordt beschouwd? Is het juist, dat aan de vluchtelingen, die uit vluchtelingenkampen in Nederland aan boord van het schip zijn gebracht, onvol doende inlichtingen zijn verstrekt omtrent het doel van de reis en omtrent de inrich ting van het schip? Heeft de regeering in verband met de reis van. de „Dora' aan den opperrabijn Sarlouis eenige toezegging gedaan? Zoo ja, hoe luidt die toezegging dan? Wil de regeering, gezien de gevaren voor 't leven van honderden emigranten wegens een zeereis op het oude kolenschip de „Do ra", bevorderen, dat aan de passagiers van de „Dora" ten spoedigste toestemming wordt verleend alsnog desgewenscht in Ne derland terug te keeren? Wil de regeering de toezegging geven, dat zij dergelijke reizen niet meer toestaat alvorens zekerheid van landing voor de passagiers is verkregen en alvorens vast staat, dat dragelijke verhoudingen voor het vervoer op de schepen kunnen worden geboden? Nederlandsch ambtenaar daar officieel aanwezig. Het Tweede Kamerlid Amelink (A.R.) heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat op het eenige dagen ge leden te Hamburg gehouden congres der door het Duitsche „Arbeitsfront" gestichte organisatie „Kraft durch Freude",- op welk congres is medegedeeld, dat voor het ko mende jaar door den leider der organisa tie het parool zal worden uitgegeven, „krachtige mannen en mooie, bevallige vrouwen", door den heer G W. F. van Hoe ven, referendaris aan het departement van sociale zaken, namens de Nederlandsche delegatie, goede wenschen zijn aangebo den? Indien dit juist is, was de heer Van Hoe ven dan op dit congres aanwezig in zijn kwaliteit als Nederlandsch ambtenaar en directeur van den socialen jeugddienst? Is de minister niet van oordeel, dat het ongewenscht moet worden geacht, dat de directeur van den socialen jeugddienst in zulk een nauw contact staat met een bui tenlandsche organisatie, tegenover wier be ginselen en idealen een groot deel van het Nederlandsche volk sterk afwijzend staat? Onderzoek naar knoeierijen gevraagd Het Tweede Kamerlid Dieters (N.S.B.) heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat tegen den schrijver van de op 25 Maart en 1 April 1938 in het weekblad Volk en Vaderland verschenen artikelen, inzake beweerde knoeierijen met uitvoer- premies, een klacht wegens beleediging is ingediend, waarop in Juni 1938 een ge rechtelijk vooronderzoek tegen dien schrij ver is ingesteld, waarbij deze, alsmede een getuige, door den rechter-commissaris. be last met de behandeling van strafzaken b\i de' arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage, zijn verhoord en dat bedoelde schrijver thans, na een vooronderzoek van ruim een jaar, buiten vervolging is gesteld? Is de minister, indien hij van het boven staande kennis heeft genomen, niet van meening, dat uit de buiten-vervolgingstel ling van den bedoelden redacteur moet worden geconcludeerd, dat de door hem geuite beschuldigingen gegrond zijn geble ken en dat inderdaad aan 's rijks schatkist gelden zijn onttrokken door de in boven bedoelde publicaties omschreven hande lingen? Is de minster niet van oordeel, dat het geboden is een justitieel onderzoek naar de gestie van de klagers te doen instellen? \r f v v ■fer-j 300 Horloges gratis! Een groot eantal prachthorloges werden reeds uit gereikt. Heeft U al een inzending gestuurd? Lux Toilet Zeep, schitterend wit, delicaat geurend, en de enige toiletzeep, die het euvel van een „ver moeide huid" voorkomt, biedt U nog een paar dagen een kans op een schitterende prijs. Al wat U te doen heeft is het volgende: Geef in hoogstens 30 woorden Uw opinie over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het ge laat. Frankeer Uw inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Tollet Zeep prijsvraag, postbus no. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending 3 buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U maar bij elke inzending 3 buiten omslagen van Lux Tollet Zeep voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en 'correspondentie over de prijsvraag kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigendom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. LUX TOILET ZEEP TEGEfcl VERMOEIDE HUID LTS:!êÖ*O250A Indien de minister deze laatste vraag be- vestigend mocht beantwoorden, is hij dan bereid mede te deelen, of door hem het in stellen van een justitieel onderzoek reeds is gelast, dan wel of binnen afzienbaren tijd door hem een daartoe strekkende op dracht zal worden gegeven? Ontstaan tijdens een filmvoorstelling. Gisteravond is de danszaal behoorende tot hotel van der Werff op Schiermonnikoog door brand verwoest. Het vuur ontstond om tien uur, tijdens een filmvoorstelling, in de cabirie van de zaal. Het publiek verliet deze van alle kanten, daar het vuur zoo snel om zich heengreep, dat het naar de zaal oversloeg. De opera teur zocht toen eveneens een goed heenko men. Hoewel de danszaal los van andere ge bouwen staat, was het zaak uitbreiding van den brand tot eiken prijs te voorkomen. De brandweer bestreed het vuur uit alle macht, bijgestaan door een paar honderd dorpelin gen en badgasten, die met emmers water de omliggende perceelen nat hielden. Dank zij dit krachtig en gezamenlijk op treden bleven het hotel en verdere belen dingen gespaard. De uit steen opgetrokken danszaal werd met den inventaris een prooi der vlammen. Om twaalf uur was de brand geheel ge- bluscht. DE AMSTERDAIYISCHE RAADHUIS- BOUW. Prijsvraag afgeloopen zonder beoogde resultaat te hebben opgeleverd. Gister is verschenen de memorie van antwoord van B. en W. van Amsterdam op het verslag der afdeelingen van den ge meenteraad over het jongste voorstel van B. en W. inzake den bouw van een raadhuis. Dit voorstel behelst o.a„ B. en W. te mach tigen zich met de architectencombinaties Duintjes-Komter en Berghoef-Vegter in ver binding te stellen om te trachlen ontwer pen te verkrijgen, waaruit zoo mogelijk een keuze voor het definitieve ontwerp kan worden gedaan. De rechtspositie van de gemeente ten op zichte van de genoemde architectencombi' naties zal geen andere zijn dan die van op' drachtgeefster tegenover opdrachtnemers. De prijsvraag is afgeloopen zonder het be' oogde resultaat te hebben opgeleverd, Wat zij echter wèl hééft gegeven, is, dat zij het gemeentebestuur op het spoor heeft ge bracht van twee paren ontwerpers, van wie wellich een goed ontwerp voor het raadhuis kan worden verwacht. Wat het terrein en de ligging (aan het Frederiksplein) betreft, zijn B. en W. van meening, dat door de prijsvraag duidelijk is gebleken, dat het terrein voldoende groot is om daarop een raadhuis te doen verrij zen, dat Amsterdam waardig kan worden geacht en aan alle redelijke eischen voldoet. OUDRESIDENT JÖNGEJANS OVERLEDEN. Maandagmorgen is te Den Haag op 56- jarigen leeftijd overleden de oudresident van Atjeh en Onderhoorigheden, de heer J. Jongejans. De heer Jongejans was een bekend be stuursambtenaar, die gedurende vijf en twin tig jaar de opeenvolgende rangen in zijn corps doorliep en in 1935 benoemd werd tot resident van Menado. Reeds in 't daarop volgende jaar werd hij geroepen om den gouverneur Van Aken in Atjeh op te volgen en de laatste jaren van zijn loopbaan waren gewijd aan de belangen van het zoo moei lijk te besturen gewest in Noord-Sumatra, waar hij zoovele jaren in verschillende ran gen werkzaam was geweest. Resident Jongejans was, evenals zijn voor ganger, een figuur die door zijn karakter eigenschappen bij uitstek geschikt was om met den Atjeher om te gaan, die zijn hart aan Atjeh verpand had en die het volle ver trouwen genoot van de hoofden en de be volking. Verleden jaar verliet hij den bestuurs dienst en na zich in Nederland te hebben gevestigd, werkte hij aan de voltooiing van zijn pas verschenen boek: „Land en Volk van Atjeh Vroeger en Nu", waarin hij op be kwame wijze zijn kennis en ervaring van dat land heeft neergelegd. WERKLOOSHEID IN DE WEEK 3 t/m 8 JULI 1939. Percentage even hoog als in de vorige verslagweek. De directeur van den rijksdienst dei werkloosheidsverzekering en arbeidsDe middeling deelt de volgende resultaten med van de verzameling door het centraa reau voor de statistiek van de voorioopig gegevens over de week 3 tot en me Arbeidsbemiddeling. Op 8 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 272.386 werkzoekenden (258.581 mannen e 13.805 vrouwen). Hiervan waren 196.532 (187.502 mannen en 9.030 vrouwen) werkloos en waren 59.470 personen door overheidshulp e werkgesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16.384 perso nen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering Tn de week 3 tot en met 8 Juli 1939 Wa- bil gesubsidieerde vereenigingen met ™bLS.s aangesloten 587.» Mts0. S waaronder 76.911 landarbeiders Van de 510.732 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper. centage 17.8 (in de vorige verslagweek, 19 Zt en met 24 Juni 1939, was dit percenta ge eveneens 17.8). Tn de overeenkomstige verslagweek van Tuni was het werkloosheidspercentage in laatste jaren als volgt (In het tijdvak Mei tot en met November worden by de berekenig van de percentages de landarbti- dërs buiten beschouwing gelaten): 1932 26,2, 1933 24,2, 1934 25,9, 1935 29,3, 1936 30,8, 1937 24,3, 1938 23,2, 1939 17,8, De grafiek geeft het beloop der werk loosheidspercentages weer van 1930 af. Dui delijk blijkt daaruit de verbetering, welke het eerste halfjaar 1939 in vergelijking tot de 7 voorafgegane jaren kenmerkt. Jan. Fetx Mrt. Apr. Mei Juni Juli Au$. 5ep. Oct Nov. Dec. rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling 35 ,30 25 20 X 15 10* 5* Jan. Feb. Mrt. Apr Mei Juni Juli Au£ Sep. Oct Nov: Dec. DE OPLICHTING TE BATHEM. De te Winterswijk woonachtige A. O., die op verzoek van den burgemeester van Bathmen was aangehouden als verdacht van oplichting door middel van premieloten, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is na verhoord te zijn op vrije voeten ge steld. TWEE JONGETJES KLOMMEN OP EEN VRACHTAUTO. Eén gedood, één zwaar gewond. In de Eerste Jan Steenstraat te Am sterdam is gisteravond te ruim zeven uur een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een jongetje van vier jaar werd gedood en zijn vriendje, een zesjarige knaap, met zware inwendige kneuzin gen moest worden opgenomen. De kinderen speelden in genoemde straat in de buurt van hun woning. Een vrachtauto stopte tusschen de Eerste vkn tier Helst- straat en de Ferdinand Bolstraat. De jon gens klommen achter op de auto, waartegen de chauffeur waarschuwde. Even later hy dacht dat zij aan zijn bevel gehoor hadden 46) Maar voordat Hazel kon antwoorden, kwam er plotseling een heldere straal zon licht door de duisternis schieten, die hem bijna verblindde. Twee minuten later lag er oen prachtig kistalhelder meer stralend in de ?on voor hem. „Prachtig is het hier, vind je niet?" zei Hazel. „Kijk eens om je heen. O, wat houd ik van deze streek". Gordon keek sprakeloos om zich heen. Het meer was klein, maar het lag er mooi en rondom waren honderden groene scha keeringen van een zeldzamen plantengroei. Hij keek naar de plaats, waar ze uit de tunnel waren gekomen. Deze was volko men verborgen, verdwenen als bij toover- slag. De heuvels lagen achter hen en voor hen lag het meer met zijn rijk begroeide oevers. Hij keek naar het water: klaar en kris talhelder was het. Daarop keek hij naar de zon en een groot ontzag voor dit alles be ving hem. Eindelijk keerde hij zich weer naar het meisje, dat de uitdrukking op zijn gezicht had gadegeslagen. „Waar zijn we hier?" vroeg hij. Hazel had op deze vraag gewacht. „We zijn nu twintig mijl van de boerderij van daan", zei ze. „De eenige andere ingang naar dit dal ligt twintig mijl verder naar 't Westen. Als je onzen geheimen gang niet terug zou kunnen vinden, zou je zestig mijl door een heel wondjrlijk landschap moeten rijden om thuis te komen". „Zestig mijl!" herhaalde Gordon. „Ja", lachte Hazel, „en zelfs dan zou je waarschijnlijk nog verdwalen, tenzij je hier in de heuvels geboren bent". Gordon knikte en keek in de richting vanwaar zij waren gekomen. Er was geen spoor van de tunnel te bekennen. Het groen scheen ondoordringbaar. Hij lachte en vroeg: „En waar is jullie vee hier?" „Kom mee". Hazel keerde haar merrie en reed in draf weg. Ze volgde de lijn evenwijdig aan de heuvels, op den zoom van de uitgestrekte grasvlakte. Gordon volgde haar, een en al bewonde ring voor deze plaats, maar nog meer voor zijn geleide. Na een rit van een kwartier in de schaduw van het prachtigste bosch, dat hij ooit had gezien, kwamen ze op een open vlakte, waarop ln het midden een klein huis stond. Daaromheen waren do houten omheinde ruimten voor de dieren. De plaats was geheel en al verborgen door de omringende bosschen. Hazel sprong uit het zadel en snelde het huisje binnen; even later keerde ze met twee touwen terug. „We zullen de paarden vastbinden ter wijl wy hier rondkyken. We voelen er niets voor straks naar huis terug te moeten loo pen". Gordon beaamde het. Zwijgend ontza delden zij hun paarden en bonden ze vaat. Hij dacht na over het doel van hun tocht hierheen, naar dit verscholen, prachtige oord. Toen dit gebeurd was, spreidden ze hun zadeldekens in de zon uit om te drogen, en de overvloedige lunch, door Hazel bereid, werd uit de zadeltasschen te voorschijn gehaald. Het meisje beheerschte de situatie ge heel en al. Gordon voelde zich hulpeloos hier in het hartje van de natuur. Zullen we eerst eten of 7" vroeg Ha zel. „Kunnen we niet eerst wat rondkijken, terwijl het water kookt?" vroeg Gordon, opkijkend van het vuurtje, dat hij met eenige moeite aan het branden had gekre gen. Hij lag op den stoffigen grond geknield, waar al duizenden dierenhoeven in het verleden hadden gestapt. Het meisje knikte. Het deed haar groot plezier de gids van dezen man te zijn. Dit was heel anders, dan de dagen met Slos- son. „Ja zeker, kom maar mee", riep ze. „Kyk daar is een put, waar we den ketel kunnen vullen". Ze holden er heen met den ketel tus schen hen in, net als twee kinderen. Toen keerden ze terug en zetten den ketel boven het vuur. Daarna gingen ze naar het huis. Het was vierkant en ruim, keurig onderhouden en geverfd. Hazel wees hem er op, toen ze het naderden en zei: „Dit was vader's eerste huis. Ik ben hier geboren", ze slaakte een diepen, gelukki gen zucht. „Ik herinner me nog veel van vroeger en vader houdt ook zoo van dit huis. En daarom laat hij het elk jaar ver ven en geregeld schoon maken, al gebrui ken wij het maar zelden. Zie je, toen mijn vader dit voor moeder bouwde, was hij nog niet 'yk HU kon het maar net betalen w? hebben hier jaren lang gewoond. Ons vee graasde op de vlakte daar ginds. Ik reed altyd op een kleine merrie, altijd tusschen de bosschen en heuvels. En zoo heb ik dien doorgang ontdekt. O, ik ben dol op deze ,,'t Is prachtig", zei Gordon warm on gelooflijk mooi". m' "on Het meisje opende de voordeur en trad binnen. Gordon was stom verbaasd Het huis was geheel gemeubileerd en ofschoon al oud, was het meubilair nog keurig de kamer zag er uit, alsof men er nol paï in gewoond had. 8 pas „Ik dacht, dat het leeg zou 7lin" ri«-» Gordon uit, „toen je zei, dat het ma^ ze? den werd gebruikt". el Het meisje lachte even treurig „Nee. Dat konden we niet over ons hart verkrygen. Dan zou het zijn alsof wë moë- der hadden vergeten. Nee, alles i« nog™et zoo als zy by ons was". 8 et Alle. w.< keurig l„ orde, er „Hip-Lee, met nog een arbeider en ik kunnen het in een dag weer klaar voor het gebruik maken. Zoo wil vader het hebben. Vader hield zoo van mijn üeïe gegeven zette hy zyn auto achteruit. De jongens vielen door den schok op straat «n kwamen onder de achterwielen van hat zware voertuig terecht. De jongste knaap was onmiddeliyk dood, zyn vriendje is ernstig gewond. VEREENIGING VAN GROOTWINKELBEDRIJVEN IN LEVENSMIDDELEN. Eenige dagen geleden heeft de vereenl- ging van grootwinkelbedryven in levens middelen een ledenvergadering gehoudtn, op welke byeenkomst haar voorzitter, de heer Jac. Zyistra, zyn functie als zoodanig om gezondheidsredenen heeft neergelegd. In dezelfde vergadering werd mr. G. J. M. Mutsaerts, secretaria der vereeniginf. tot voorzitter gekozen. De heer Zyistra, die ongeveer tien Jltr geleden het „comité ter behartiging van de belangen der grootwinkelbedryven in le vensmiddelen in Nederland" heeft opgericht, nam, totdat dit comité werd omgezet in de vereeniging, het voorzitterachap van hst comité en daarna van de vereeniging onaf gebroken waar. De ledenvergadering benoemde hem bij ens flfscheid tot eere-voorzitter der ver eeniging. moeder. Het zal ook wel nooit over dit £een komen"- Toen keek ze op en naar lichte treurigheid was weer verdwe nen. „Kom mee", riep ze, „je hebt nu «li» gezien. We zullen het nu maar weer slul- droog" teruggaan' andera kookt de ketel Maar het water begon pas te koken, Het "tte thee, terwyi Gordon het eten en de borden klaar zette. Toen alles kls«r was gingen ze gezellig samen zitten etsn as twee vrooiyke kinderen en de hesle atmosfeer rondom hen scheen bezwangerd met geluk en vreugde, u dat andere huis, waar Je het over had? vroeg Gordon, een kopje thee ven naar aannemend. Hazel lachte. rf,"*?at 1,1 vd mieren en alle mogeiyke f dlerte en het dak lekt. Het ataat op een heuvel en het waalt er zoo, dat je er dade- UJk kou vat. Ik wed, dat je het nergens voor zou willen gebruiken, als lk het je H»4 Gordon jachte ook en zei, haar een scho tel vleesch aanreikend: ..Voor myn bedoelingen ia het misschien goed genoeg. Zeg, ik voel me elgenlük 'In misdadiger, jy 0ok?» Rockles hoorden te hangenl Ben J« «ker van je zaak?" (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6