DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe instructies naar Moskou. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maa. len bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door bet gebeeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contracten rabat. Groote letters naar olaatsnilmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 27 Juli 1939 Hoofdredacteur: 1'j. N. ADEMA. 141e Jaargang Volgende week verklaring van Chamberlain. Verklaring van Burckhardt. Algemeen conflict hoeft niet te ontstaan. De straf voor onvoor zichtige woorden. Queipo de Llano ver van huis. De Valero over de aanslagen. D® algemeene toestand. Y.S. zegt handelsverdrag met Japan op. Opzegging draagt vooral politiek karakter. Complot te Damascus ontdekt. Aanslag verijdeld. „Levend materiaal" voor het Duitsche rijk Distributie en exploitatie van Tsjechen op groote schaal Besprekingen te Tokio. Handhaving der rust in Tientsin aan de orde. ALKMAARSCHE COURANT Opeen vraag van de Lagerhuisleden Mander en Dalton, beiden van Labeur. of T, thans verdere verklaringen kon afleggen nver de Britsch-Russische onderhandelin gen heeft Chamberlain verklaard, dat nieu we instructies gisteravond naar den Brit- crhen ambassadeur in Moskou zijn gezon den Ik hoop in staat te zün in het begin van' de volgende week een verklaring te kunnen afleggen". Toen Dalton verder vroeg, of thans overeengekomen was, dat mi litaire en vlootofficieren naar Mos kou zouden gaan om daar stafbe sprekingen te voeren, antwoordde Chamberlain: „Wij hebben zekere instructies gezonden aan den Brit- schen ambassadeur Seeds, maar ik heb nog niet vernomen, wat de reacties daarop zijn". Op de vraag van Mander of de Fransche regeering zich ook voorstelt een militaire missie naar Moskou te zenden, antwoordde Chamberlain: „Ik kan geen antwoord geven voor de Fransche regeering, maar ik kan Mander verzekeren, dat de Fransche en Britsche regeeringen in volledige samen werking optreden". De diplomatieke redacteur van Reu ter meent te weten, dat de onderhan delingen over een non-agressiepact tus- schen Engeland, Frankrijk en de Sov- jet-Unie thans zoover gevorderd zijn, dat men meent bijna terstond met staf- besprekingen te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat binnenkort in de drie hoofdsteden een mededeeling in dien zin zal worden gepubliceerd, waarin er ech ter op zal worden gewezen, dat er nog vele punten in het politieke accoord zijn, welke geregeld moeten worden. Volgens welinge lichte kringen zal de Britsche missie naar Rusland onder leiding staan van een admi raal, terzijde gestaan door vertegenwoordi gers van leger en luchtmacht. De Fransche missie zal onder leiding staan van 3en ge neraal. De diplomatieke redacteur van de Daily Telegraph weet mee te deelen, dat de Brit sche militaire missie naar Moskou onder lei ding zal staan van generaal Ironside, den inspecteur-generaal van de overzeesche strijdkrachten. De overige leden, alsook die t<an de marine- en luchtvaartmissies, wor den thans uitgekozen. Intusschen is het duidelijk, dat het besluit onderhandelingen te beginnen over het mi- ?'re Prot°col, dat als tegenhanger van het po nek verdrag kan worden beschouwd, te oskou een aanzienlijke verbeterde atmos- ee,r ee^ geschapen. Het schijnt met meer ruk dan eenige tot dusvar genomen stap EntM te hebb>en gewekt, dat het ga.afd ernst is met zijn verlangen dit ac- der, ,stand te brengen en zich te hou- aan de verPlichtingen, die het in den In antwoord op de directe vraag van Reuter of nij dacht, dat de kwestie van Dantzig tot een Europeeschen oorlog zou leiden, heeft de hooge commissaris van den Volkenbond Burckhardt in een interview verklaard: „Ik aarzel een blanco cheque te ge ven op de toekomst, doch geen redelijk mensch zou kunnen beweren, dat een algemeen conflict over Dantzig zou moeten ontstaan." Burckhardt zeide, dat naar zijn meening profeten gevaarlijk zijn en dat zij in het Europa van thans ook overijld zijn. In zijn commentaar op in omloop zijnde berichten over onderhandelingen inzake Dantzig zeide Burckhardt, dat er geen on derhandelingen over de vrije stad gaande zyn tusschen de desbetreffende mogendhe den. Wijzende op een passage in een Fransch blad volgens welke hij onderhandelingen tusschen Berlijn en Dantzig zou aanmoedi gen, zeide de hooge commissaris: de pers doet mij te veel eer aan. Mijn werkzaam heden hier zijn van plaatselijken aard en ik heb geen rol in de wereldpolitiek. De Poolsche douane-inspecteur Lipinski die op 10 Juni werd gearresteerd, verdacht van spionnage en poging tot ontvoering van twee S.A.-mannen, is gisteren in kennis ge steld van de acte van beschuldiging. Tot zyn verwondering vond hü daarin geen spoor van de twee genoemde beschuldigin gen. Slechts wordt hem verweten vijandige kreten aan het adres van het nationaal- socialistische regime te Dantzig te hebben geuit. In 't Eng. Lagerhuis heeft 'n afgevaardigde gevraagd of de regeering wist, dat de natio- naal-socialistische troepen te Dantzig voort blijven gaan met het versterken der stad. Butler antwoordde „hoewel er zekere Duit- sche voorbereidselen zijn getroffen, geven de inlichtingen, door lord Halifax ontvan gen, op het oogenblik geen aanleiding om den toestand te bezien met een ongerustheid, die ongerechtvaardigd zou zijn". loop van dezen zomer in Oost-Europa op zich heeft genomen. Bijgevolg wordt ver wacht, dat snellere vorderingen zullen wor den gemaakt met het streven naar overeen stemming over de nog niet geregelde poli tieke kwesties. Een der voornaamste ge schilpunten zou nog betreffen de definitie van indirecte agressie. Zoowel te Londen als te Parijs was men gisteren van oordeel, dat mogelijke aanval lende staten thans zullen inzien, dat zij een geweldig blok van staten tegenover zich zullen vinden, als zij zouden doorgaan met hun politiek van het streven naar resultaten door middel van militaire gewelddaden. De regeering van Argentinië heeft haar agreement verleend voor de be noeming van generaal Queipo de Llano tot ambassadeur van Spanje in Argen tinië. Zooals men zich herinnert, is generaal de Llano korten tijd geleden wegens onvoorzichtige uitlatingen ont slagen. Ondanks officieele ontkenningen te Bur gos zijn, naar men gelooft, vier Spaansche generaals: Queipo de Llano, Yague, Solchaga en Aranda, betrokken bij een agitatie te gen de falanxisten. Deze vier generaals, die onlangs bezoeken hebben gebracht aan Duitschland en Italië hebben naar gemeld wordt, in een te Valencia verleend inter- vieuw verklaard er van overtuigd te zijn, dat Spanje geen Hitleriaansche of fascisti sche instellingen kan copieeren. Het ver luidt, dat de aandrang van Ciano, tijdens zyn jongste bezoek aan Spanje, overeen stemming tot stand te brengen met de Spaansche monarchisten tot resultaat heeft gehad, dat dezen zich thans definitief tegen de actie der falanx hebben gekeerd. Het wordt hier waarschijnlijk geacht, dat Musso- lini het aftreden heeft geëischt van de Llano en andere generaals en het ontslag van re dacteuren van het te Sevilla uitkomende dagblad A B C en van andere kranten. De Spaansche autoriteiten te Irum hebben gisteren naar Frankrijk gezonden nieuws bladen tegengehouden. In den Senaat van Eire werd gisteren gevraagd, dat de regeering haar standpunt zou bepalen ten aanzien van de aanslagen, welke op het oogenblik in Engeland worden, gepleegd door de leden van het Iersche re- publikeinsche leger. De Valera zeide, dat de houding van de regeering zeer duidelijk is, doch haar taak is moeilijk. „We zien twee zijden. We ken nen het kwaad, dat is gesticht door de ver deeling van Ierland. Ongelukkigerwijze is de regeering niet in staat de oorzaken uit den weg te ruimen, welke hebben geleid tot de ongelukkige gebeurtenissen in En geland". Hij zeide verder, dat er geen verontschul diging is voor de bom-aanslagen en de re geering van Eire heeft geen sympathie hiervoor. Zonder twijfel is de regeering van Eire door deze aanslagen achteruit gezet. De Valera wekte sensatie, toen hyals middel om de onrust, welke de beide lan den in beroering brengt, voorstelde, dat de ongeveer 80.000 bewoners van Noord Ier land naar elders zouden worden overge bracht, wanneer zij niet in een vereenigd Ierland wenschten te worden opgenomen. aaneen ?e^ere instructies gezonden maar ik u/Kltschen ambassadeur Seeds, reactie n°g niet vernomen, wat de Chamberlain °P- Aldus verklaarde hagelijksrh glsteren op een tijdens het gestelde vraa^^u^* in het La8erhuis was, dat mü-4 thans overeengekomen Moskou mnj' aire en vlootofficieren naar hingen te voeren38"' °m ^3ar s*a*besPre~ niet, toch* litkt is deze verklaring aannemen voldoende om te kunnen ^an den Labour a* antwoord °P de vraag de hern van 7 fgevaardigde Dalton, die moet luiden kwestie raakt, bevestigend P^labelen^L^ aan heeft Rusland het sluiten van v,gesteld -dat tegelijk met ^en militair-, m Politieke accoord komen. overeenkomst tot stand zou ai] kou, dat geen P u voorwaarde van fherminst. Het L risico wil lo°pen, a plen> dat het sluit! Uit ervaring leeren Coord zonder dat 1" Van een Politiek lre eonsequen,!, tegelÜRertijd de mili- nues nader onder oogen worden gezien, bizonder riskant is. Daar is bijv. het Fransch-Russische verdrag. Toen Pierre Laval te Moskou was om het accoord met Rusland te onderteekenen, heeft hij Stalin weten over te halen, de militaire besprekingen te laten rusten tot na de onderteekening. Laval reisde naar Frankrijk terugwaar men niet alleen talmde met het ratificeeren van het ac coord, maar bovendien er niet naar taalde, de overeenkomst door het voeren van militaire besprekingen een practische fun deering te geven. Het was inderdaad juist, zooals Laval betoogd had, dat het publi- ceeren van het accoord urgent was maar toen stafbesprekingen uitbleven, was al spoedig de indruk, die de publicatie van het verdrag ongetwijfeld te juister plaatse maakten, volkomen verdwenen. Tot de groote. vreugde van Duitschland en Italië, die thans eenerzijds minder gevaar van de nieuwe overeenkomst hadden te duchten en het anderzijds ijverig konden exploi- teeren om aan te toonen, welke „oorlogs zuchtige neigingen" Frankrijk wel aan den dag legde. Het begrip „omsingeling" in dit verband is pas de laatste maanden meer in zwang gekomen door de Duitsche bla den, die thans kennelijk op een wenk van hoogerhand, ijverig deze frase colportee- ren, nu opnieuw een accoord ir.et Rusland in de lucht hangt. Maar het nieuw te sluiten verdrag met Moskou zal van een ander gehalte zijn dan het Fransch-Russische. Want Moskou, dat gezien heeft, dat zelfs tijdens de re geering van het Volksfrontkabinet-Léon Blum van militaire besprekingen niets is kunnen komen door de tegenwerking van de uiterst rechtsche groepeeringen, neemt geen enkel risico: het wenscht stafbespre kingen als een voorwaarde tot het sluiten van een overeenkomst. Het schijnt thans, dat Engeland ten slotte dezen eisch heeft ingewilligd. Het verwacht blijkbaar, dat dit feit voldoende zal aantoonen, dat Engeland het tot stand komen van een accoord absoluut noodza kelijk acht voor het evenwicht in Europa. Hiervan was Stalin, die zich „München" nog goed herinnert, zeer moeilijk te over tuigen. Een tactisch foutieve „start" van de besprekingen, n.1. het feit, dat de oor spronkelijke Engelsche voorstellen te veel reserves bevatten en Rusland niet vol doende veiligheid boden, versterkte het Russische argwaan. Frankrijk heeft erg zijn best gedaan om door bemiddeling de standpunten met elkaar te verzoenen en is er thans blijkbaar ook in geslaagd En geland van de noodzakelijkheid van dit nieuwe voorstel te overtuigen. De kans op slagen wordt er inderdaad door vergroot, ook al omdat het wellicht bijdraagt tot de oplossing der andere problemen, die alle naar het schijnt, van secundair belang Z1JHoe de nieuwe voorstellen aan Moskou er uit zien en hoe de Russische reactie op het ontwerp, dat heden aan Molotof zal worden voorgelegd, is uitgevallen, zal Chamberlain ons in zijn verklaring, die hij in het begin der volgende week zal af leggen, meedeelen. De inhoud van deze mededeeling zal wellicht beslissend zijn voor den afloop der onderhandelingen. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medege deeld, dat de regeering der Vereenigde Staten besloten heeft, het handels- en scheep vaartverdrag met Japan van 1911 op te zeggen. Dit besluit, dat groote verrassing heeft gewekt, werd om half tien in den avond aan de pers medegedeeld door een ambte naar van het staatsdepartement, die nader verklaarde, dat het doel is, „de Ameri kaansche belangen beter te ontwikkelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het congres in staat zal zyn, in de komende zitting de kwestie van een embargo op voor Japan bestemde grondstoffen te bespreken. Het staatsdepartement beschouwde het verdrag namelijk als een hinderpaal voor de toe passing van zulk een embargo, dat het on derwerp vormde van een onlangs door se nator Pittman ingediende resolutie. In de door Huil aan den Japanschen am bassadeur Horinoetsji ter hand gestelden tekst wordt o.m. gezegd: „De regeering der Vereenigde Staten is tot de slotsom geko men, dat het verdrag van 1911 bepaalde clausules bevat, die een nieuwe bestudee ring noodig maken. Met het oog hierop en om de Amerikaansche belangen beter te beschermen en te ontwikkelen overeen komstig de behoeften van de nieuwe ont wikkeling van den toestand, deelt de re geering der Vereenigde Staten aan de Ja- pansche regeering haar besluit mede, het verdrag op te zeggen". Voorstanders van het embargo ge- looven, dat de toepassing er van voor Japan tengevolge zal hebben, dat het in zyn bewegingsvrijheid in China wordt belemmerd en wellicht zelfs ge noodzaakt zal worden, zich terug te trekken. De tegenstanders beschouwen het als een stap naar den oorlog en gelooven dat wraakmaatregelen van Japan gevolgd zul len worden door wraakmaatregelen van de Vereenigde Staten en wellicht door een conflict. Men wyst te Washington in het bijzon der op het feit, dat, aangezien het verdrag in zyn geheel is opgezegd, het gebaar der Amerikaansche regeering vooral een poli tiek karakter draagt. Het zou'namelijk voldoende zyn geweest, de clausule der meestbegunstiging op te zeggen om de aanneming mogelijk te ma ken van de motie van Pittman waarin een embargo op wapens en op alle in- dustriëele grondstoffen voor Japan geëischt wordt. Ten slotte toont het besluit van het staatsdepartement, dat, ongeacht de poli tiek, welke door andere mogendheden in China wordt gevolgd, de Vereenigde Staten de rechten van de „open deur" handhaven en, door duidelijk de mogelijkheid van re torsiemaatregelen aan te toonen, te kennen willen geven, dat zij zich niet zullen neer leggen bij incidenten, welke in stryd zijn met de Amerikaansche belangen, zooals de ze week de blokkade van Kanton. Alvorens zich evenwel vast te leggen op een politiek van sancties door een embargo, laat de Amerikaansche regeering Japan zes maan den den tijd om zijn politiek in China te genover Amerika te wijzigen. Eenige dagen geleden werd de Syrische regeering er van in kennis gesteld, dat eenige politieke drijvers een terroristische samenzwering voorbereidden, die ten doel had den president van den raad van direc teuren, zekere andere hooge ambtenaren en politieke personen om het leven te brengen. Daarom waren voorzorgsmaatregelen geno men en de woningen der bedreigde perso nen werden op onopvallende wijze bewaakt. Gisteravond werd een groep van vijf per sonen waargenomen in de nabijheid der wo ning van den president van den raad van directeuren, Behije El Khatib. De individuën werden door de politie verrast, op het oogenblik, dat zij hun eersten aanslag ten uitvoer wilden brengen. Een der samen zweerders wilde op de politie schieten, doch hij werd met twee medeplichtigen ont wapend en in hechtenis genomen. De twee anderen wisten in het duister te ontkomen met achterlating van geweren en munitie. De gearresteerden legden een volledige be kentenis af. Op hun aanwijzingen werden r.og een gewezen agent van politie, een nationalist en een invloedrijk journalist ge arresteerd. De Fransche „Petit Journal" meldt uit Praag, dat met de medewerking van vertegenwoordigers van het leger en de Gestapo een plan is opgesteld voor de portatie op groote schaal van de Tsje chische mannen. Men heeft een voorloo- pig cyfer vastgesteld van 1.750.000 valiede mannen. Het blad voegt hieraan de volgende bij zonderheden toe: Terstond na de algemeene mobilisatie moet de eerste zone, van Pilsen, Moravisch Ostrawa en het steenkolengebied van Silezië, 750.000 man leveren. De andere vier zones een millioen gedurende de twee vol gende weken. 500.000 Tsjechen zullen in de steenkolenmijnen in het Ruhrgebied worden gebruikt. 250.000 voor wegwerken en 200.000 in het landbouwgebied van Silezië. Reeds thans worden, al naar gelang van de behoef ten van Duitschland duizenden Tsjechische arbeiders in ploegen uitgevoerd en te werk gesteld bij ondernemingen, die hen gebrui ken, zonder dat zy het recht hebben, zich te verplaatsen. Kranten verboden. Het Tsjechische ministerie van binnen- landsche zaken heeft den invoer en de ver spreiding van de volgende Poolsche bladen verboden: De Gazeta Polska, de Kurjer Warszawski, de Glos Narodowy, de Express Poranny, de Czas en de Gonieo Warszawski. Het verbod, dat onmiddellijk van kracht wordt, is uitgeschreven tot 15 Juli 1941. Volgens de „Zeit", het orgaan van de Sudeten-Duitschers, bereidt de regeering van het protectoraat Bohemen en Moravië een decreet voor, waarbij de vertegenwoor digers van het vorig bewind in Tsjecho- Slowakye, die naar het buitenland zyn ge vlucht, buiten de wet zullen worden ge plaatst. Hun bezittingen zullen in beslag worden genomen. Na de gisteren gehouden derde en vierde voltallige vergadering der BritschJa- pansche conferentie heeft het inlichtingen bureau van het Japansche departement van buitenlandsche zaken een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: „De derde en vierde bijeenkomst der Britsche en Japansche vertegenwoordigers zyn gehouden in de officieele residentie van den vice-minister van buitenlandsche zaken, heden om half elf en om vier uur. Uitvoerige aandacht werd gewijd aan het rapport der commissie, die gisteren is bij eengekomen en er werden vorderingen ge maakt by de bestudeering van de verschil lende kwesties betreffende een doelmatige handhaving in den vervolge van vrede en orde in Tientsin. De volgende bijeenkomst zal morgenochtend om kwart voor tien ge houden worden". Van gezaghebbende zijde verluidt, dat de handhaving van vrede en orde in Tientsin het voornaamste onderwerp van bespreking heeft gevormd bij de besprekingen van gisteren, waarbij men uitging van den grondslag van het rapport der Commissie van Vier. Er werd tusschen de delegaties op zekere punten overeenstemming bereikt, terwijl andere punten heden zullen worden behandeld. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gisteren op de vraag, welken invloed het Britsch—Japansche accoord had op het ne- gen-mogendhedenverdrag, verklaard: „Het negen-mogendhedenverdrag is vrijwel ge dood". In het Lagerhuis heeft Butler ontkennend geantwoord op de vraag of de regeering de oorlogsdoeleinden van Japan in China thans had erkend en of alle verdere Britsch- Japansche onderhandelingen gevoerd zou den worden op den grondslag, dat een groot deel van China door Japan veroverd is en thans onder Japansche jurisdictie staat. Op de vraag of de toestand niet zoo was, dat beide regeeringen niet het recht hebben een kwestie te beschouwen, die niet haar, maar China aangaat, antwoordde Butler: „Men moet soms de feiten onder oogen zien, hoe onaangenaam ze ook zyn". Zie vervolg Buitenland pag. 4, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1