SPORT EN WEDSTRIJDEN PPieren.--"jaixxborce. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Het Doetirichemsche Zwemcircus draait. ïïucQediike Stand. JUMicaties £cuuU enJuUiAouw Jlechtszaken Een officieele Nederlandsche equipe voor 1940. Een onderhoud met Henri Desgrange. Een internationaal programma met hoogte- en laagtepunten. VOOR DE HUISVROUW hollandsche haring voor dezen tijd van het jaar. TWEEDE BLAD Wielrennen. - P a r ij s, 31 Juli. (Van een speeialen verslaggever.) De dag na de Ronde van Frankrijk. Ren ners treffen de laatste regelingen alvorens af te reizen. Officials voeren slotbespre- kingen, journalisten schrijven een nabe schouwing, nemen afscheid van elkaar en roepen hun collega's een tot weerziens in 1940 toe. Het merkwaardige was, dat onze buiten- landsche collega's ons bij herhaling ver klaarden, dat de Nederlandsche renners zoo goed voldaan hadden. Het leek ons interessant ook de meening van den directeur van het organiseerend blad, L'Auto, Henri Desgrange, de ziel van de Ronde van Frankrijk, te vragen. In het gebouw van L'Auto, in de Rue du Faubourg Montmartre, heeft Desgrange ons in zijn werkkamer ontvangen. Hier heerschte volkomen rust, in schrille tegenstelling met het woelige Parijs en de nerveuze drukte van den tour, welke wij zoojuist hebben meege maakt. Voordat wij gelegenheid kregen enkele vragen te stellen, zegt Desgrange, dat hij het betreurd heeft tijdens den tour zoo weinig gelegenheid te hebben gehad met de buiten- andsche journalisten in contact te komen. Daarom vindt hij het zeer prettig na den tour een oogenblikje te praten over datgene, wat achter den rug is en over de toekomst. Ook over 1940, want Desgrange gaat over enkele dagen naar het Zuiden van Frank rijk, waar hij op zijn buitenverblijf in groote lijnen de bepalingen voor de ronde van 1940 zal uitstippelen. „De Nederlandsche equipe heeft uit stekend gereden en ik ben zeer tevreden over de prestaties van uw renners", duidde het oordeel van Desgrange. „Het is mij onmogelijk om de capaciteiten van alle renners tijdens de ronde na te gaan. Ik zie de meesten maar vluchtig en bovendien, soms zijn ze onmogelijk van elkaar te onderscheiden. Ik vergis me nog vaak in Mathias en Pierre Clemens en denki, u nu heusch, dat ik Albert en Anton van Schendel uit elkaar kan houden? En toch zijn enkele Nederlandsche renners mij op gevallen, in het bijzonder de debutanten Lambrichts en de Korver. Niet ten onrechte wordt Lambrichts als de renner met den bes ten stijl genoemd. Hij is nog jong, heeft wei nig ervaring en ongetwijfeld zullen wij in de toekomst nog meer over hem hooren. Ook de Korver kan, al is hij iets ouder, nog beter worden. Maar dit kan ik u wel verzekeren: een land, dat twee debutanten met der gelijke capaciteiten in den koers kan sturen, dat kan bogen op de beide van Schendels, die beter gereden hebben dan ooit, zal in een zeer nabije toekomst in staat zijn een sterke ploeg in de ronde te plaatsen. Ik kan u de verzekering geven, dat Neder land ook in 1940 met een volledige ploeg zal kunnen deelnemen, alleen weet ik nu nog niet, uit hoeveel renners iedere ploeg zal bestaan; want dat zal afhankelijk zijn van het aantal deelnemende landen". Directeur-technique wordt afgeschaft. „Het volgend jaar zal Nederland ook niet, zooals de andere landen, behoeven te vra gen", aldus ging de heer Desgrange voort, „om een technisch directeur, want dit insti tuut zal worden afgeschaft. Men moet de geschiedenis hiervan kennen. Italië vroeg er het eerst om, België volgde, maar in feite kan iedere journalist tijdens den koers in structies geven, hetgeen dan ook vrijwel overal gebeurt. Bovendien is mij gebleken, dat menig technisch leider zijn eigen regie ment niet kent, waardoor er dingen gebeu ren, die het foutieve verloop van den wed strijd ongunstig hebben beïnvloed. In ieder geval is het voor mij zeker, dat in het vol gend jaar het instituut van den technischen leider niet meer in de reglementen zal voor komen". R.V. ALCMARIA. Zondag heeft Alcmaria voor alle klassen een klassementrace gehouden en al dadelijk kan er aan toegevoegd worden, dat er ge weldig goed gereden is. Hoewel de strijd in de A klasse alleen tusschen Kuilboer en Groot ging, was het toch een hevig gevecht. Groot nam de eerste vier klassementen voor zijn rekening en eindigde als eerste. Bij de B klas was de strijd nog grooter, daar hier meerdere renners vertegenwoordigd waren. Doch door het hooge tempo en ook door pech verdwenen er al weer heel wat van het tooneel. In de C klasse was voor dezen rit veel animo en ook hier was de pechvogel niet achter gebleven. Bij de junioren waren een paar nieuwe leden ,n.L Kaal en Koster. Eerstgenoemde heeft zich van zyn goede zijde laten zien, door als eerste te eindigen. Koster moest opgeven, zoodat Cees Mijer tweede werd. De uitslagen luiden als volgt: A klas: 1. J .Groot, 2. Kuilboer. B klas: 1. B. Eenhoorn, 2. J. Glas, 3. Pool en 4. J. Schouten. C klas: 1. W. Visser, 2. G. Schouten, 3. Groot en 4. Wayerink. Junioren: 1. Kaal, 2. C. Mijer. Na aankomst op de „Pare des Princes"-baan te Parys maakte de winnaar Sylvère Maes een eereronde met enkele leden van de Belgische équipe. Van links naar rechts Hendrickx, Sylvère Maes, Neuville en Vissers. Zwemmen, Het grootscheeps opgezette zwemfestrjn in den Gelderschen Achterhoek heeft deze omgeving reeds eenige weken in opschud ding gebracht. Een intensieve reclame campagne bracht bij de bevolking van dit rustiek deel van ons vaderland het gevoel, dat zy belangwekkende dingen zou gaan beleven en dies heeft menigeen daar al da genlang niet meer het weer als inleiding voor een gesprek maar den Horthy-beker, den prijs voor een tournooi op waterpolo- gebied, waaraan de zes beste Europeesche vertegenwoordigende poloteams deelne men. Het woord Horthy-beker is door duizen den uitgesproken met weinig begrip van de eigenlijke beteekenis van het woord. Dat is nu anders geworden, want het polotour- nooi, met deelname van Hongarije, Duitgphland, Frankrijk, België, Italië en Nederland, heeft een aanvang genomen en velen hebben daarbij kennis kunnen ma ken met het zoo moeilijke polo te water. De graafschap werd polo-minded, maar of de bewoners direct minnaars van deze tak van sport zijn geworden, valt te betwijfelen. Het polo-circus opende ook wel erg onge lukkig. Hollands hoop, het met het moder ne, op snelheid en techniek gebaseerde wa terpolo vertrouwd gemaakte zevental, trof het slecht, doordat men de bekerhouders de Hongaren, in een grimmige bui aantrof fen. Er werd alles behalve zachtzinnig ge speeld en velen, die reikhalzend hebben uitgezien naar het moment, waarop ze de hoogeschool van het spel met den bal in het water in actie zouden zien, werden ere te leurgesteld. Het was een vrij grove wed- stnjd, zeer matig geaibitreerd en bovendien werd Nederland verslagen. „Daar gaat het werk van Frans Kuipers," zeide de beken de Belgische polokenner en oud-interna tionale scheidsrechter Maurice Blitz tegen ons, en wat doe je er aan? Voortreffelijke polo-referees zijn moeilijk te vinden. Ook voor een tournooi als dit. De meeste arbiters bleken er opvattingen op na te houden, welke niet geheel stroken met die van den doorsnee-scheidsrechter in ons land. Zware fouls binnen de vier-meter- lijn werden zelden bestraft met verwijde ring uit het water, wegzwemmen kreeg ook al niet de vereischte bestraffing. Dat was niet alleen bij HongarijeNederland het geval, maar ook in eenige andere ontmoe tingen, welke volgde.i. Stelt dit tournooi de technici van de polo- sport in eenige mate teleur, ook wat het spelpeil betreft zijn er toch ook aangename kanten aan het geheel. Daar is in de eerste plaats de Italiaansche ploeg welke zoo hard is vooruitgegaansedert de vorige Europee sche zwemkampioenschappen, dat ze een behoorlijke kans maken in dit tournooi. Duitschland werd weerstaan, van Hongarije werd op het nippertje verloren en van de rest zullen de Italianen, als ze geen bijzon dere pech hebben, wel winnen. Wat een pracht speler is de midvoor van de zwem mers uit het Zuiden: Ghera. Ongeëvenaard handig en buitengewoon schotvaardig met beide handen. Welke een snelheid en ge voel voor de tactiek. Het polo-tournooi is het piece de milieu van de nationale kampioenschappen ge weest. Het is maar goed dat het toegevoegd werd want anders hadden de kijkers weinig sensaties beleefd. De series op Zaterdag verliepen volkomen langs de lijn der ver wachtingen, den prachttijd van Jopie Waal- berg op den schoolslag daargelaten. Ook Zondag was er bij de baannummers weinig gelegenheid om zich te verbazen. Spanning brachten de borstcrawlduels tusschen Schef- fer en Merkenstein, die op den rugslag tus schen van Schouwen en Metman, maar overigens verliep alles langs de lijnen der geleidelijkheid. Zelfs de krachtmeting Kint van Feggelen, op den rugslag. De Rot- terdamsche is thans onbetwist de sterkste. Wat een veld aan rugslagzwemsters intus- schen in deze finale. Menig land zou trots ziin op een kampioene als Trude Malcorps en het meiske Willems van het IJ. En hier zitten ze in de achterhoede! Overigens maakte dit heele zwemgebeu ren een pracht van een propaganda voor den Achterhoek. Honderden Westerlingen hebben deze streek voor de eerste maal be zocht. Laat het niet bij deze eerste maal blij ven. Dat is de opzet van de heele geschiede nis. Maandagmiddag hebben wij het moois bekeken, wat hier allemaal te zien is en met de vertegenwoordigers der koningin der aarde: alle buitenlandsche deelnemers, de K.N.Z.B.- F.I.N.A. en L.E.N.-officials. ALKMAAR. GEBOREN: Anna C. M., d. van Christiaan M. Eek- hardt en J. C. van Vliet. Inge, d. van Anne Sietsma en C. F. Nientimp. OVERLEDEN: Maarten H. Groen, oud 19 dagen. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OUDORP N.H. hebben bij hun besluit van 29 Juli 1939 aan de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage vergunning verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzine- en gasolie be waarplaats met aftapinrichting, op het per ceel Friesche weg nr. 1, kadastraal bekend gemeente Oudorp N.H. Sectie A. nr. 919. Alkmaar, 1 Augustus 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. R. VEENDORP, Lo. secretaris. r -aö9. O** HOUDT TOLDOEIDE TUSSCHEHRUIMTE In de eerste weken, nadat de onvolpre zen „Holandsche nieuwe" weer haai in trede heeft gedaan, concentreeren zich de wenschen van de liefhebbers uitsluitend op de visch zelf, op deze jaarlijks terug- keerende délicatesse, die dan in haar mal- sche verschheid eigenlijk geen smaaktoe- voegingen duldt. Na eenigen tijd echter, als de visch meer doordrongen raakt van het bij het kaken gebruikte zout, komt het verlangen naar eenige tempering van dien overheerschen- den smaak bij ons op: ten eerste komen we daaraan tegemoet door de haring langer in de week te zetten; ten tweede dienen we bij voorkeur de visch thans op met de een of andere saus, die een eigen smaak meebrengt. De conservenfabriek past dergelijke sausjes toe bij de verschillende soorten „haring in blik", die dienst doen bij de lunch of als hors-d'oeuvre; zonder be zwaar echter misschien zelfs met voor deel! kunnen we naar eigen smaak zelf onze haringsausjes klaarmaken, en onze keus zal dan b.v. vallen op een vlug bereide mayonnaise, een gekruide toma tensaus of een groene-kruidensaus, alle bij uitnemendheid geschikt om aan de haring het fijn-geurige smaakje te gever., dat de visch weer tot een echte délicatesse maakt. We maken de haring op de gewone wijze schoon, ontdoen ze van de graat en leggen de op die manier gevormde „filets" van elke visch 4 stuks op een schaaltje; dan bedekken we ze met eenige lepels van de saus en garneeren het schaaltje verder met eenige toefjes frissche peterselie, een paar plakjes tomaat, of wat uitgetande schijfjes citroen (zonder pitten). Vlug-bereide mayonnaise. 1 eierdooier, 1 eetlepel azijn of citroensap, ongeveer 2 d.L. slaolie, een snuifje zout, peper en mos terdpoeder, 1 theelepel Maggi's Aroma. Klop in een diepe kom den eierdooier met het zout, de peper, den mosterd, de Maggi's Aroma en den azijn of het citroen sap even door elkaar (bij voorkeur met een eierklopper, een z.g. garde). Giet er, steeds kloppende, met een zeer dun straal tje langzamerhand de slaoli" bij, tot na eenige minuten een dikke, glanzende saus is gevormd. Bewaar wat er misschien van de saus overblijft om er een van de volgende dagen b.v. sla mee aan te maken. Groene kruidensaus. 1 eierdooier, 1 eetlepel azijn of citroensap, ongeveer 2 d.L. sla olie, een snuifje zout en peper, 1 volle eetlepel zeer fijn gehakte groene kruiden (hetzij alleen pe terselie of wel een mengsel van peterselie, selderij, kervel, dragon en prei), 1 theelepel Maggi's Aroma. Begin met de sausbereiding op de wijze, die fn het vorige recept beschreven is; maak de saus af met de fijngehakte krui den, die er een gelijke groene tint aan zul len geven. Ook een restje van deze saus kan uit stekend als slasaus dienen. Tomatensaus. 1 eierdooier, 1 eetlepel azijn of citroensap, ongeveer d.L. sla olie, een snuifje zout en peper (bij voorkeur „paprika"), 1 afge streken eetlepel tomatenpurée, 1 theelepel Maggi's Aroma. Bereid de saus, zooals in de vorige re cepten beschreven is; maak ze af met de tomatenpurée, die er een egale roode kleur aan zal geven. MODERNE MACHINES VOOR LVV OKCKWERK! DRUKKERIJ N.V. HEKMS. COSTER ZN. HET WORDT ERNST MET DE KAASCONTROLE. De voorzitter van het Kaascontróle Station „Noord-Holland", de heer G. Nobel, heeft in de voorjaarsvergadering van genoemd station een ernstig maanwoord gesproken waarin hij zyn teleurstelling uitsprak over het ontduiken van de bepalingen en waarbij hy er vooral zyn teleurstelling over uitsprak dat de meeste overtredingen geconstateerd worden by de best geoutilleerde fabriekt waarvan men zou verwachten, dat z(j alTn' eerst, in het belang van den goeden naU* van het product de overtredingen Z0U(jU vermijden. De heer Nobel aarzelde niet te verklaren dat, wanneer hierin geen verbetering kw^' hij niet zou aarzelen de regeering te Ver' zoeken de controle zelf ter hand te nemen In den bond van op coöperatieven grond slag werkende zuivelfabrieken, dien de heen Nobel als oud-secretaris in het KaascontrólI Station vertegenwoordigt, heeft deze open baarmaking van het te hoog vochtgehaiJ in onze kaas, dermate ontstemming wekt, dat de voorzitter den heer Jn. Blauw boer in zijn sluitingswoord van de aw meene vergadering van den bond, ZOoda, discussie niet meer mogelijk was, een m keurend woord daarover uitte. Het bestuui van dien bond, dat o.i. den heer Nobel dank. baar behoorde te zijn voor zijn streven een kwaad, dat den goeden naam van het Hollandsche product zoo zeer bedreigt, den kop in te drukken, beraamde reeds plannen om den oud-secretaris, die n.b. tot eere-üd was benoemd, door een ander in het Con- tröle Station te vervangen, onder het mo*. tief, dat contact door een lid van het dage! lijks bestuur van den bond in het controle station wenschelijk is. Inmiddels besloot het bestuur van het Kaascontróle Station een nader onderzoek in te stellen. Blijkens de aan de leden ver. zonden circulaire, die wij hieronder publh ceeren, heeft dit onderzoek den heer Nobel geheel in het gelijk gesteld. Wij zyn thans benieuwd of men het nu nog zal aandurven met voorstellen te komen om den heer Nobel door een ander te ver. vangen. Wij hopen dit niet en vertrouwen er op, dat ook het bestuur van den bond in het belang van den goeden naam van ons N.H. product, krachtig zal samenwerken, om tot gezonde toestanden te komen. Mocht dit niet het geval zijn, dan hopen wij dat de ledenvergadering als één man den heer G. Nobel zal handhaven, bedenkende, dat een goed vriend de feilen toont. De circulaire waarover wij hierboven schreven luidt als volgt: „Naar aanleiding van hetgeen onze Voor zitter op de laatstgehouden algemeene ver. gadering mededeelde betreffende het aan tal ondergehalten in 1938, dat bij sommige bedrijven op meer dan de helft der con- tröledagen werd aangetroffen, vonden wij aanleiding* onzen directeur op te dragen een nauwgezet onderzoek in te stellen en de re sultaten ons in een overzichtelijk rapport over te leggen. Uit dit rapport is ons gebleken dat het aantal ondergehalten beneden 40,9 welke de ernstige ondergehalten zyn, die de waar- borgen, welke aan het rijksmerk zijn ver- bonden, inderdaad in gevaar brengen, in 1938 veel te groot is geweest. Op grond hiervan heeft het bestuur ba- sloten een verzwaard boetestelsel in te voe ren en omdat het ons niet gewenscht voor komt, dat zoodanig op de interne grens wordt gewerkt, dat een bedrijf byna bij elk bezoek ondergehalten in de bemonsterd» kaas heeft, ook al zijn die ondergehalten voor het grootste gedeelte tusschen 40,9 en 41,5 worden bovendien door ons be stuur nog nader te treffen maatregelen be raamd. Tenslotte wenscht ons bestuur er nog op te wijzen dat naast de vele en ernstige af wijkingen er ook vele goede resultaten bleken te zyn ook by groote fabrieken hetgeen onze volle waardeering verdient." STRENGE STRAF VOOR VALSCHIH MUNTER. De rechtbank te Rotterdam heeft een jarigen broodbezorger wegens het maken van valsche rijksdaalders en guldens ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Deze man is vroeger wegens eenzelfde feit reeds veroordeeld. De officier van justitie had een gevangenis straf van 9 jaar gevraagd. Zijn 47-jarige broer, die een valschen rijksdaalder in betaling had gegeven, werd vrijgesproken. DE VRIJBUITER VEROORDEELD. De rechtbank te Arnhem heeft uitspi gedaan in de zaak tegen een 18-jarigen m®" teur J. J. M. H. te Berkel en Rodenrijs, die een zwerftocht maakte met een minderjarig meisje en twee inbraken pleegde in kiosk®. In Apeldoorn, waar hy een bediende van een benzinestation met een steen tegen den gr® sloeg, werd hy gearresteerd. De rechtbr.nk veroordeelde hem overe® komstig den eisch tot 2 jaar gevangenisstraf door te brengen in de jeugdgevangenis Zutphen. 99. Iedereen keek zijn ogen uit, want het was een prachtige stoet. Van verre gezien, was het net een reusachtige slang, niet allemaal vlaggen op zijn rug, die door de arena kronkelde; een slang, bestaande uit dieren, die vrolijk en vreedzaam samen optrokken. 100. Er waren olifanten, die goedig reusachtige glazen bak ken op hun rug meedroegen. Die bakken waren vol water e» Jaar zwommen allerlei vissen in, die het kleine witte P*»'* zeever,<enners droegen. Het leek wel een circus en toeschouwers genoten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8