Alkmaarsche Coujg GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. VRAAG EN AANBOD DERDE BLAD Zee, strand en duin. n JjL. WOENSDAGS en ZATERDAGS Alléén 2de hcmdsch goederen, 35 cant per vijf regeli uitsluitend 6 contant (Dinsdags es Vrijdags Inxendsti Voor kleine tuinen. te Plaatst dan nw ^verten** die krant, dl» de huiskaoe' K* De raad kwam hedenmiddag ten één ure onder voorzitterschap van burgemeester van Kinschot bijeen. Afwezig de heeren P. Dekker en C. Couwenhoven. De voorzitter wenschte na opening den heer Sietsma geluk met zijn nieuw vaderschap, waarvoor de heer Sietsma dank bracht. De notulen werden conform vastgesteld. Ingekomen zijn: a. een brief d.d. 17 Juli 1939, nr. 41027 van den minister van economische zaken, hou dende mededeeling van de goedkeuring bij Kon. besluit van 10 Juli 1939, nr. 9, van de door den raad vastgestelde verordening tot uitvoering van artikel 6 der winkelsluitings wet 1930, S. 460, met betrekking tot een na middagsluiting voor het kappersbedrijf. Voor kennisgeving aangenomen. b. een brief d.d. 21 Juli 1939, nr. 10585, afd. V.H.M.O. van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 11 Mei 1939, nr. 3, tot benoeming van den heer drs. C. W. Wester tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Murmellius Gymnasium. Als voren. c. een brief d.d. 21 Juli 1939, nr. 10584, afd. V.H.M.O. van den minsiter van onder wijs, kunsten en wetenschappen, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 11 Mei 1939, nr. 3, tot benoeming van den heer drs. J. Groen tot tijdelijk leeraar in natuur- en scheikunde aan het Murmellius-gymnasium. Als voren. d. een broef d.d. 28 Juni j.L, nr. 198 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Juni 1939, nr. 5, inzake uitgifte van grond in erf pacht ten behoeve van den bouw der ka zerne voor het 2e reg. luchtdoelartillerie. Als voren. e. een brief d.d. 12 Juli j.L, nr. 187 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Juni 939, nr. 6, tot het kosteloos aan het Rijk (de partement van defensie) in gebruik geven van het bouwterrein gelegen ten zuiden van den Bergerweg als oefenterrein. Als voren. f. een brief d.d. 12 Juli j.1. nr. 187 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Juni 1939, nr. 10, tot verkoop van grond aan de Rozenstraat. Als voren. g. een brief d.d. 12 Juli j.L, nr. 187 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Juni 1939, nr. 11, tot verkoop van grond aan de Zaagmolenstraat. Als voren. h. een brief d.d. 12 Juli j.L, nr. 187 van hetzelfde college, ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Juni 1939, nrs. 9a en 9b tot verkoop van grond aan het Dr. Schaepmanplein. Als voren. i. een brief d.d. 12 Juli j.1., nr. 160 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Juni j.1., nr. 13, betreffende het aangaan van een geldleening met den Staat der Nederlanden tot een bedrag van f 100.000. Als voren. j. een brief d.d. 19 Juli j.L, nr. 157 van hetzelfde college, ten geleide van de door hen goedgekeurde gemeentebegrooting en de begrootingen der bedrijven voor den dienst 1938, alsmede van de raadsbesluiten tot wijziging der genoemde begrootingen. Als voren. k. een brief d.d. 6 Juli 939, nr. 351 N.J. van mrs. A. E. J. Nijsingh en P. J. de Kan ter te 's-Gravenhage, houdende mededee ling, dat het pleidooi inzake de procedure van de gemeente contra de Provincie Noord holland betreffende de electriciteitslevering is vastgesteld op 22 November e.k. voor de Rechtbank te Haarlem. Als voren. 1. verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, van de opneming van kas en boeken op 19 April, 14, 19, 22 en 26 Juni j.L, resp. van het bedrijf der gemeentewerken, het slachthuisbedrij f, den gemeente-ontvanger, het sportparkbe- drijf, het plantsoenbedrijf, het grondbedrijf en het gas-, electriciteits- en radlodistribu- tiebedrijf. Als voren. m. een brief d.d. 22 Juli 1939 van het Be stuur van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs, verzoeken de de medewerking der gemeente voor de aanschaffing van nieuwe leerboeken ten behoeve van de Julianaschool (Ulo). In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. n. een brief d.d. 19 Juli 1939 van mej. J. K. Sturing, alhier, verzoekende haar ontslag te verleen en als onderwijzeres aan de U.L. school, alhier. Het gevraagde ontslag werd eervol ver leend met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. o. een brief d.d. 26 Juli j.L, nr. 78 van Ge deputeerde Staten dezer provincie, ten ge leide van het door hen goedgekeurd raads besluit van 28 Juni 1939, nr. 30, tot wijzi ging van de Verordening tot vaststelling van het getal der gemeentelijke scholen, waarin gewoon en uitgebreid lager onder wijs wordt gegeven. Voor kennisgeving aangenomen. p. een adres d.d. Juli 1939 van de Ouder commissie van de Openbare U.L. school, al hier, verzoekende B. en W. uit te noodigen de ingediende voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de U.L. school terug te nemen. Bij punt 4 te behandelen. q. een brief d.d. 31 Juli 1939, nr. 9484 H., afd. N.O. van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ten geleide van een uittreksel uit het Kon. besluit van 21 Juli 1939, nr. 28, houdende goedkeuring tot het uitbreiden van de avondvakcursussen der vereeniging „De Ambachtsschool van Alkmaar en Omstreken" met een vakcur sus voor bakkers, met ingang van 1 October 1939. Voor kennisgeving aangenomen. r. een brief d.d. 26 Juli j.L, nr. 229 van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide var de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 23 December 1937/19 Mei 1938, nr. 13, 7 April 1938, nr. 23, 19 Mei 1938, nr. 9, 30 Juni 1938, nr. 31, 21 Juli 1938, nr. 15, 6 October 1938, nr. 14 en 20 October 1938, nr. 2, to' wijziging der gemeentebegrooting voor 1938. Als voren. s. een brief d.d. 2 Augustus 1939 van den heer J. J. K. Crum, alhier, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen de voorgenomen in trekking van het plan van uitbreiding dei gemeente eerste gedeelte, voor zooveel be treft de daarin geprojecteerde verbreeding van het Payglop en de Achterstraat. In handen van B. en W. om bericht en raad. t. een brief d.d. 2 Augustus 1939 van den heer E. Mulder, alhier, verzoekende om me dewerking tot het verkrijgen van een an dere woning van de Vereeniging voor Volks huisvesting „Alkmaar". In handen van B. en W. ter afdoening. Onderzoek gemeenterekening 1938. Tot leden van de commissie, belast met het onderzoek der gemeenterekening over 1938, werden benoemd. De heer v. d. V a 11 stelde voor, in plaats van mej. Nierop, den heer Couwenhoven aan te wijzen. De heer Woldendorp wilde aan houding tot den nieuwen raad. Aldus werd besloten. De raad ging hierop voor het volgende punt in comité. Na heropening werden tot leeraren in vasten dienst aan de Avondschool benoemd de heeren W. de Jong en H. A. van 't Laar, beiden te Alkmaar, met algemeene stem men. Benoeming onderwijzer aan de Ulo-school. In verband met het aan mej. J. K. Sturing wegens haar benoeming tot hoofd van de Meisjes-uloschool te Leiden, verleende eer volle ontslag, stellen B. en W. den raad voor in haar plaats te benoemen den heer A. Go- vers, wachtgelder van deze gemeente, thans wonende te Overveen. De heer Venneker verzocht B. en W. met een nieuwe voordracht te komen. De heer Sietsma ondersteunde di voorstel. De voorzitter zeide, dat B. en W dit weigeren, omdat na deze benoeming, benoeming van vrije krachten mogelijk zal zijn, hetgeen zij in het belang van het on derwijs oordeelden. De heer Venneker zou dan blanco stemmen. De heer v. d. V a 11 zeide, dat zijn frac tie dergelijks zou doen. De heer G o v e r s werd hierna benoemd met 8 stemmen tegen 11 blanco. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen leden. In behandeling kwam hierop het rapport der commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. Tot toelating werd besloten. Herziening uitbreidingsplan „West". In verband met de kazernebouw werd voorgesteld het uitbreidingsplan „West" te herzien. Conform besloten. De kwestie met Huize Voorhout. Na een bespreking op 12 Juli tusschen de directie der N.V. Noordhollandsche Levens verzekeringmaatschappij en B. en W. plus de commissie van bijstand voor openbare werken, stellen B. en W. thans den raad voor van de N.V. een strook van 0.77 M. breedte in eigendom over te nemen, en totaal 62.60 M2. in ruil voor 71 M2. achter huize Voorhout. De strook aan den straatweg wordt be stemd voor verbreeding van het trottoir. Op de strook achter huize Voorhout zul len de boomen en het struikgewas in stand blijven, terwijl een toegang naar de dienst vertrekken wordt verleend. Deze „gewichtige" kwestie krijgt dus toch een voor beide partijen bevredigend slot. Mr. Leesberg veronderstelde, dat alle partijen bevredigd waren en zou gaarne vóór stemmen. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Personeelsbezetting ten kantore van den gemeente-ontvanger. B. en W. stellen den raad voor de taak van den gedelegeerde-ontvanger, door een wijziging van de werkverdeeling, aan het andere personeel op te dragen en de ran gen van het personeel te wijzigen. De eerste jaren wordt hierdoor een be sparing van 2690 per jaar verkregen. De heer Venneker verheugde zich over het voorstel en bracht B. en W. daar voor hulde. Z. h. st. werd het voorstel aangenomen. Feestelijkheden bq de te verwachten blijde gebeurtenis. B. en W. stellen in bijlage 101 voor, om voor feestelijkheden bij de te verwachten blijde gebeurtenis in de prinselijke familie een crediet van 1500 toe te staan. Mej. Nierop en de heer v. d. W a 11 ver klaarde zich tegen. De heer Woldendorp vroeg of de buurtvereenigingen gratis licht krijgen. De voorzitter zeide, dat dit moeilijk ging. Weth. Bonsema: De bedrijven moeten ook stroom betalen en wy mogen niet meer beschikbaar stellen dan 1 cent per inwoner. De voorzitter oordeelde het in Aug ook niet noodig. De heer Woldendorp verwees naar Bergen, dat weer bewees, hoe zeer de bevol king een verlichtingsavond waardeerd. Mr. de Groot oordeelde, dat gezien de financien der gemeente zich geen verdere uitgave kan permenteeren. Hier is het een taak van het particulier initiatief. Spr. is wel voor de uitgave ten behoeve van de kinderen,, doch de 325 wil hij ook niet uit geven. De voorzitter: Die zijn noodig voor rondgangen van muziekcorpsen. De heer Grondsma: Dit is weinig, maar geeft reuring. Mr. deGrootis daar voor. De heer Couwenhoven was voor het bedrag voor de schoolkinderen, doch stetce voor de f 325 te schrappen. Het beschikbaarstellen van 25 cent pei schoolkind werd met de stemmen van me]. Nierop en den heer v. d. Wall tegen aan genomen. De 325 met de stemmen van de s.d.a.p.- fraetie en van den heer v. d. Wall tegen aan genomen. De vervanging van de Frieschebrug. Voorgesteld wordt voor de uitvoering van een nieuwe brug ter vervanging van de Friesche brug door de Rijkswaterstaat, welke brug begroot is op f 345000 de ge vraagde medewerking te verleenen door 40 bij te dragen en hiervoor met het rijk een leeningsovereenkomst van 118000 aan te gaan. De voorzitter feliciteerde de raad met dit succes. De heer v. d. Vall sloot zich hierbij aan, maar betreurde het, dat de bladen, die niet wisten wat binnenskamer in de Staten was behandeld, met de critiek op de Staten geen rekening hadden gehouden met de mogelijkheid, dat raadsleden en Staten leden een ander standpunt hadden ingeno men. De heer Grondsma verheugde zich over het voorstel. De brug was zeer noo- dig. De voorzitter gaf nog inlichtingen over de loonen. Met algemeene stemmen werd het voor stel aangenomen. De taxatie van het grondbedrijf. Voorgesteld wordt te besluiten tot de periodieke taxatie van het grondbedrijf en tot het uitnemen van gronden uit dat be drijf. Conform besloten. Verhooging crediet luchtbeschermingsdienst. Voorgesteld wordt het crediet voor 1939 ten behoeve van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst te verhoogen. De heer Woldendorp vroeg of al maatregelen genomen waren van schuil kelders. Waar blijft de bevolking bij lucht aanvallen. De heer Stoutjesdyk oordeelde, dat men meer heeft aan een kleine groep goed geoefende menschen. Sur. vroeg of de politie berekend is voor de taak eerste hulp bij ongelukken. Van Groningen is dit wel het geval. Ook een goede brandweer is ge- wenscht, dan kan men de schuilkerders ca deau krijgen. De heer v. d. Vall vond 30 per week voor de pas bestaande dienst te erg. De fractie is tegen de verhooging en wil af wachten. De heer Venneker herinnerde aan een ingezonden stuk, waarin geklaagd wordt over weinig oefening. Spr. gevoelde voorts voor het betoog van den heer v. d. Vall. Het bevreesd spr. dat Den Haag hier tot sa- larisverhooging dwingt. De heer v. d. Wall was tegen de bij lage. De voorzitter wees op het heer- schende verschil over schuilkelders. Ook van loopgraven komt men terug. De lucht beschermingsdienst heeft een plan, dat met den generaal besproken zal worden. Blijf in huis wordt het advies. Met den commissaris zal spr. de E. H. B. O. bespreken." Ten aanzien van de salaieering wees spr. er op, dat de dienst sinds Sept. 1938 pre cair is. Vele avonden vordert dit van den leider. Het salaris is onvoldoende. Voor het hoofd is zeker 1000 gerechtvaardigd. De werkkring is zeer uitgebreid. De heer v. d. V a 1 de voorarbeid is geen blijvende arbeid. Spr. voelt voor de mate rialen, maar is angstig voor een blijvend instituut. Op grond van vaderlandsliefde moet het ook dit werk gedaan worden. Spr. verzoekt de voordracht te splitsen. De heer Venneker betwijfelde of als het zooveel tijd vordert, de functionnaris over tijd beschikt. Spr. wil het salaris ieder jaar regelen. De heer Stoutjesdjjk was voor een jaarlijksche toelage. De voorzitter: Het hoofd heeft de verantwoordelijkheid. Het zou minstens 1500 moeten zijn. De vaderlandsliefde is zeker vereischt. 1000 is zeker niet aan den hoogen kant. De heer v. d. V a 11 beklaagde de com- misies, die voorbereidend werk verrichtte en geen cent kreeg. De voorzitter: Op paier, uitvoe ring is heel wat anders. De heer v. d. V a 11Vaderlandsliefde is met geld niet te betalen. Spr. is tegen een blijvende salarieering. De heer H o y t i n k voelde iets voor dit betoog, omdat niet den heer Goetsch om verhoging is gekomen, maar den Haag. Spr. wil voor dit jaar 1000 geven en het volgende jaar weer zien. De voi rzitter: Elk jaar komt het op de begrooting, U vindt het elk jaar op de begrooting. De heeren Hoytink en Wolden dorp gevoelde voor een tijdelijke toe lage. De heer v. d. V a 11 stelde voor om voor dit jaar 1O00 en 400 te geven. Dit voorstel werd aangenomen met de stem van den heer v. d. Vall tegen. Aankoop grond. Ten behoeve van den bouw van een hoog spanningruimte voor het G.E.B. stellen B. en W. voor van de N.V. „Nooit Gedacht" aan de Louise de Colingnystraat 52 M2. ter rein aan te koopen voor 1. Conform besloten. Verkoop grond. Voorgesteld wordt aan den heer J. Glas te Heiloo 736 M2. bouwterrein aan de Ferdi- nand Bolstraat te verkoopen voor 5152, voor den bouw van vijf woningen. Als voren. Bouw- Heemskerk van het ver den Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan de N.V. en Exploitatiemij. „Tolsduin" te He- een perceel bouwterrein ten^zuiden Dr. Schaepmanplein, groot 830 M2., te koopen voor 6650, ten behoeve van bouw van vyf woningen. Als voren. Salarisregeling administrateur avondscholen voor lager Nijverheids onderwijs. De administrateur van de gemeentelijk avondschool voor lager nyverheidsonder wijs en van de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs, geniet salarieering van f 229 en f 36. Blijkens de rijksregeling moet dit 268 en f 40. B. en W. stellen den raad voor aldus besluiten. Als voren. y. (Ongecorrigeerd) (De zitting duurt voort een zijn s te t.) Wie vele jaren aan zee gewoond heeft, kan de zee niet vergeten. Zijn hart blyft naar de wijde wateren trekken, waarvan steeds weer zulk een machtige onweer staanbare bekoring blijft uitgaan- Wij zouden dus, uit het land van bosch en heide en plassen, een paar weken naar zee. Bij de noodzakelijkste bagage behoort ook strandlectuur. Theologie kan daar kwa lijk toe gerekend worden. Wel een paar niet al te zware romans van den laatsten tijd. En, je kunt immers niet alles in je hoofd vasthouden, dit boek van Kees Hana, dat den titel draagt, die hierboven staat, „Zee, strand en duin". Er zijn den laatsten tijd verschillende interessante boeken over dit deel van ons Nederlandsche landschap verschenen. Dit kende ik als een der beste: het zou mij in deze dagen een goede opfrissching van mijn kennis van wat daar open in en om het wij de water en 't uitgestrekte zandgebied leeft en woelt en werk, bloeit en mint en sterft kunnen geven. Maar ik moet tot mijn schan de bekennen, dat ik tot de vernieuwde ken nismaking met wat er in dit boek aan veler lei lezens- en wetenswaardigs staat niet ben gekomen. Tenminste deze eerste tien dagen niet. Wat zee, strand en duin te bieden hebben is zooveel, vraagt zoo de aandacht, boeit zoo sterk, neemt zoo volledig in beslag ge durende enkele vrije dagen of weken, dat ik u en mijzelf den raad moet geven: wacht met het lezen van zulke boeken niet tot het inpakken der koffers, verdiep u vooraf in beschouwingen over wat de natuur in een bepaalde streek u te bieden heeft, uw genot zal er des te grooter en rijker door worden Zee, strand en duin. Er wordt de laatste jaren met kracht naar gestreefd ook dit landschap zoo zuiver mogelijk te bewaren voor tijdgenoot en nageslacht. Aan de zee valt trouwens niets te bederven en aan het strand ook niet veel. Beide zijn zoo wijd, zoo grootsch, zoo forsch, zoo geweldig van zand- en watermassa's, dat het kleine men- schengedoe erbij erin verzinkt als een nietig onderdeel. Dat kleine menschenwerk en menschenspel, dat toch ook weer van kor ten afstand bezien, aan zee en strand beko ring en pittoreske schoonheid geven kan. Een voorbijvarende stoomer, een enkel zeil schip, een schelpenvisscher, een vuurtoren, een havenmond, het bont en kleurig gewrie mel van menschen op het badstrand, het heeft een charme op zich zelf en in het grootsche kader waarin het geplaatst is, die altijd weer treft. Zelfs met de papieren, de schillen en de doozen kan men aan het strand royaler wezen dan in het zooveel kwetsbaarder teerder landschap van bosch en heide, al zal ook hier alleen de grofbe- snaarde zijn vieze rommel achterlaten. Waar geen boulevard met het boeiend en kleurig gewoel van menschen zich uitstrekt vormen de duinen ter andere zijde den achtergrond van het strand. En welk een achtergrond! Hier tusschen Kijkduin en Scheveningen is van wat er na afgraving en huizenbouw overbleef en dat is geluk kig heel wat! een prachtig park, het Westduinpark gemaakt. Park in dezen zin, dat er paden zijn aangelegd, hier en daar banken geplaatst enz. Maar volstrekt niet in dezen zin, dat alles min of meer geculti veerd en daardoor gedenatureerd zou zijn. Het was hier voor een goed deel bedorven, platgeloopen, afgewaaid, van de meeste plantentooi beroofd. Nu is het er na een periode van afsluiting en goede verzorging weer groen, begroeid, bloesemend, geurend en kleurend. Duindoorn en roos, toorts en ossetong, braam en kardinaalsmuts, vele en °J/»\ j fïï\ JkjcZu i1 tyE üWS [m w. --jr J* I -"i iMl!' II HET VARKEN, DAT NIET VET WH nr WORDEN. WILDE velerlei boomen, bloemen, heesters, hu de natuurlijke bekleeding van het spronkelijke duin behooren, zijn er We/°N eere hersteld en in invloedrijken rij^ 15 aanwezig. Het duingebied is hier maar"0? veel smaller dan in Kennemerland of 0n eilanden. Maar het is ook hier in zyn JJ* lijnen en in zyn meer intieme details f? der kostelijkste stukken van mooi Nede? land. Tusschen duin en zee, tusschen de W0|K, heid en ruigheid van het duinland en !f wijdheid van het groote water is het hes? lijk toeven. Afgezien van het genot, dat J' en zonnebad kunnen geven en waaiC! duizenden profiteeren, is hier kijker,? luisterend, alle zintuigen openzettend, Van' een kostbaar deel der schepping te geniet? aan zee, strand en duin. A. L. B VRUCHTEN DIE STADSMENSCHEN VREEMD ZIJN. Als we in onze vacantie buiten logeeren komen we zoo dikfijls vruchten tegen, die we in de stad weinig of niet aantreffen, en dan blijkt het dikwijls, hoe weinig stads- menschen over het algemeen van vruchten af weten voor zoover het niet de gewone soorten betreft, die in eiken vruchtenwin kel te koop zijn. Daar is b.v. de Japansche Wijnbes, een gewas dat het midden houdt tusschen de Braam en de Framboos, en waarvan de vruchten zoo op het oog de meeste over eenkomst vertoonen met bramen, hoewelzij oranjerood van kleur zyn en meestal eerder rijp. De struiken groeien niet zoo erg wild, als we van bramen gewend zyn, en daarom leenen zij zich uitstekend voor het beplan- ten van hekwerk of schuttingen, in elk ge- val op een zonnig warm plekje waar de fraai gekleurde vruchten volop gelegenheid krygen om te rijpen, waardoor ze 'n fijnen zoeten smaak verkrijgen. De plant zelf valt op door stevige roodbruin behaarde takken die tegen het groene blad aardig afsteken. Wanneer we by het plan- ten wat kalkpuin aan den grond toevoegen toont zij zich dankbaar door een snellen groei. Aangezien zy evenals Braam en Framboos haar vruchten aan het eenjarige hout voortbrengt, is het wel het beste om ieder jaar de oude afgedragen scheuten bij den grond af te snijden en de jonge scheu ten op te leiden en aan te binden, waardoor de plant jong blijft en geen gelegenheid krygt om te verwilderen. Op een oude buitenplaats of tegen een muur van een ouderwetsche boerderij ontdekken we zoo hier en daar nog wel eens een Moerbeiboom, die de meesten van ons slechts bij naam kennen, maar waarvan de ouderen zich nog best den smaak zullen her inneren. De vruchten gelijken op bramen, zijn meestal grooter, sappiger en geuriger. Het bezwaar alleen om ze in een liefheb- berstuin te planten is, dat ze eerst op ouderen leeftijd vruchten dragen. Aan een jonge Moerbeiboom hebben we dan ook niets, alhoewel we met een jonge zullen moeten beginnen om eens te kunnen genieten van een oude boom, meestal een juweeltje van vorm met grillige verweerde takken en ge zellige zitjes. De jonge exemplaren zijn nogal gevoelig voor vorst. Het beste groeien zij in voedzamen grond waaraan wat kalk puin wordt toegevoegd. By kroonboomen wordt weinig gesnoeid, eigenlijk alleen wat uitgedund. Gebruiken we de Moerbei echter als leiboom, dan is snoei wel noodzakelijk de sporen aan het zwakke hout van stam en hoofdtakken worden sterk gedund om t* voorkomen dat de vruchten onrijp afval len. A. C. MULLER—IDZERDA. GIJ MORT BEZUINIGEN Zoo'n krant ia da keljjk eele*eD*°iii. de krant, kringen op d»

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10