|B|f SHAG EERSTE BLAD De verlichtingsavond te Bergen. Aqznda Gezonde voeten met 5ilmnietms likec&eddd jJSucqedüke. Sicutd Jkowaciacd Tlieums STOMPETOREN Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. BERGEN i -• Alkmaar, Donderdag. HET VERDRINKINGSONGELUK TE CASTRICUM. De begrafenis van de slachtoffers. Onder zeer groote belangstelling zijn he denmorgen de vier slachtoffers van het verdrinkingsongeluk te Castricum, de ge zusters Bakker, die gewoond hebben aan den Sloterstraatweg te Amsterdam en de gezusters Sol, die hun woonplaats hadden aan den Osdorperweg aldaar, en die Zondag j.1. bij het baden in zee zijn verdronken, ter aarde besteld op de parochiale r. k. be graafplaats achter de r. k. kerk te Sloten, onder den rook van Amsterdam. De belangstelling van het publiek was buitengewoon groot. Vrijwel het geheele dorp was uitgeloopen, terwijl ook een deel van de tuinbouwbevolking uit de omge ving van Sloten en tal van Amsterdam mers bij de indrukwekkende plechtigheid aanwezig waren. Tot de aanwezigen be hoorde o.a. de burgemeester van Castri cum, mr. C. A. F. van den Clooster baron Sloet tot Everlo. In de r. k. kerk stonden de vier kisten opgebaard, bedekt met rouwfloers en be dolven onder een schat van bloemen. Ook het altaar was in rouw gebracht. De plechtige requiemmis werd opgedra gen door pastoor J. J. Raken, met assisten tie van pater Henricus Broerse, missionaris van het Heilige Hart en leeraar aan het missiehuis te Driehuizen (neef van de meisjes Sol), als diaken, en door Frater A. Sol, van dezelfde congregatie, verbonden aan het Missiehuis te Stein (broeder van de meisjes Sol), als sub-diaken. Nadat in de kerk de absoute was ver richt,vond op het kerkhof de begrafenis plaats, waarbij het zangkoor Liturgische gezangen ten gehoore bracht. ERNSTIGE AANRIJDING TE 'T ZAND. Gisteravond tusschen zes en zeven uur is op den rijksweg AlkmaarDen Helder een ernstig ongeluk gebeurd. De 59-jarige oud-postbode J. Schouten kwam met zijn fiets van de Vlotbrug te 't Zand den rijksweg, die voornangsweg is, oprijden op hetzelfde oogenblik, dat een auto uit de richting den Helder aansnelde. Een bot sing was niet te vermijden. Sch. werd ge grepen en zeer ernstig gewond opge nomen. Hij werd naar het ziekenhuis te den Helder overgebracht, waar hij onge veer een uur later stierf. Wonderlijk goed geslaagd. Pluvius maakte het gisteravond het V.V. V.-bestuur en de besturen van de buurtcom- missies niet gemakkelijk. Tot zeven uur af en toe regen en toen om half acht de ver tegenwoordigers van de verschillende buur ten bij het gebouwtje van de. V.V.V. bijeen kwamen om een beslissing te nemen een weinig regen. De lucht was loodgrijs, de wind West. Om kwart voor acht begon het echter boven zee te ruimen. De kans, dat het eenige uren droog zou blijven, werd grooter. Een landman met veeljarige ervaring ver zekerde, dat er evenveel kans was, dat het zou gaan regenen, als dat het droog zou blijven, z.i. mocht men de duizenden lam pions er niet aanwagen. En ander oordeelde, dat men den regen zóó kon grijpen en dat uitstel 't eenige besluit zou moeten zijn. Een derde vond de beslissing moeilijk, doch de jongens, die het Ruïneterrein verzorgden, waren van oordeel, dat de ladders maar ge zet moesten worden. Uit alle windstreken kwamen telefonisch informaties in. Het wegverkeer was reeds geregeld, de politiemacht ter sterkte van 20 man gerequireerd. Duizenden gebakjes en croquetjes stonden in de verschillende ge legenheden, waar de strijkjes wachtten, ge reed. Een vischhandelaar berichtte, dat hij met 600 pond visch zat. De beslissing was zeer moeilijk. De voorzitter, die van de Bilt wist, dat Donderdag het weer slechter zou zijn, gaf plotseling het consignede verlichtingsavond gaat door". Een hoeraatje onder de enthousiastelingen en de aanwezige jeugd, blij dat ze niet naar bed behoefde. Tien minuten later een weinig regen en op het bureau een paar vertegenwoordigers van buurtcommissies, die kwamen verkla ren, dat de beslissing een onverantwoorde lijke was. Toen zij vernamen, dat het be sluit om de verlichting te laten doorgaan in alle richtingen was doorgegeven, begrepen ook zij, dat Bergen aan zijn naam verplicht is, wanneer het het publiek opwekt naar Bergen te komen, ook uit te voeren wat is aangekondigd. Een schitterende uitvoering. Pluvius bleek de durvers goed gezind, want hoewel in Castricum en Alkmaar het hemel water neerplenste, viel er in Bergen, toen het hangen van de lampions was aangevan gen, geen druppel meer. De samenwerking in Bergen is groot en het publiek weet dit, want ondanks het on gunstige weer in de omgeving, trokken dui zenden naar Bergen voor den verlichtings avond, wetende, dat het in orde zou zijn. De Dorpsstraat, onder leiding van den voorziter van de Hanze, den heer Tros, als entree van het dorp, sloeg een schitterend figuur. Aan halve hoepels, in verschillende grootté hingen de gele en oranje lampions effectvol aan de boomen. Het gedeelte Dorpsstraat van Kerkstraat tot de Ned. herv. pastorie sloeg een niet minder goed figuui. Volgens een ontwerp van den heer den Broeder hingen hier de oranje-lampions in horizontalen en vertica len kruisvorm. Een Amsterdamsche juf frouw was daarover zoo vol bewondering, dat ze luid hoorbaar de opmerking plaatste: „Daar kenne se in Mokum nog 'n puntje an suige". De, wanneer ze verlicht is, oneindig lij kende Ruïnelaan, waar de gemeente-archi tect, de heer Roggeveen, en de opper-branö meester, de heer Smit, de leiding hebben, ontlokte als steeds wederom ieders bewon dering. De verticale verlichte lijnen aan boomen in de Hoflaan, vinding van de hee- ren Graftdijk en Meijer, gaven ook een bij zonder effect, dat nog verhoogd werd door de aardig versierde linde. Het Ruïneterrein, waar de heeren Bogt- man en Leegwater de leiding hadden, en waar de oranjeballen als groote vruchten willekeurig onder het groene bladerendak hingen, was weer af. Gedistingeerd was de Kerkstraat, waar de lampions in den vorm van brugbogen waren gehangen; stijlvol de Fransche steeg, waar de lampions in gothischen vorm waren gehangen; romantisch de Kleine Dorpsstraat waar de lampions in dakvorm waren aan gebracht en waar een effect werd verkregen, dat aan een Venetiaansch straatje deed denken. De Breelaan van Ruïne tot de Stations straat had de verlichting in horizontale lan ge en korte lijnen aangebracht. Mede door de overvloedge verlichting van de daaraan grenzende terrassen, kon ook dit deel goed verzorgd genoemd worden. Een openbaring was het gedeelte Breelaan van Stationsstraat tot den Russenweg. Hier hingen in het midden groote Chineesche verlichte poppen en lantaarns, terwijl van de boomen van 't midden in schuin oploopende lijnen oranje, groene en witte lampions wa ren gehangen. Een compliment voor de heeren Mooi en Duits, die hier de leiding hadden. De Stationsstraat had ook ditmaal een dak van oranje lampions aangebracht, doch thans hingen er zooveel lampions, dat een onge kend effect in deze breede straat werd ver kregen. Dit kan niet mooier. Hulde aan deze commissie. In de Oldenburglaan hingen, evenals in de Verlengde Oldenburglaan, de lampions zeer smaakvol in den vorm van druiventrossen. Hier kan nog meer effect worden verkregen, wanneer meerdere trossen worden aange bracht. Romantisch was ook de Molenstraat, waar de commissie, onder leiding van den heer Buisman, telkenjare weer haar vinding rijkheid demonstreert. De Prins Hendriklaan en de Nassaulaan, nog wat uit het centrum gelegen, bleken zoo enthousiast, dat ook de bewoners daar voor een verlichting in horizontalen vorm had den zorggedragen. Mooie tuinen. Mooie tuinversieringen zagen wij in de Hoflaan bij den heer Bos Eyssen, waar ook een tuinvuurwerk werd ontstoken, bij de firma de Wijs en Broers en Waal en Co., waar effectvolle vetpotjesverlichtingen wa ren aangebracht, bij de winkels tegenover hotel Kreb, die gezamenlijk aan de gevels de contouren met vetpotjes hadden verlicht en bij den heer Onrust hoek Russenweg, waar een aardige verlichte V.V.V.-hulde was aangebracht. De feestvreugde. Een blijde opgewekte menigte trok achter de onvermoeide, lustig blazende Harmonie, die geen buurt oversloeg en tot laat de feeststemming er in hield. De buurtcommis- sie van de Oldenburglaan had op het kruis punt OldenburglaanVerlengde Oldenburg laan een groot pierement geplaatst en er in wijden kring omheen de V.V.V. banken. Lustig werd hier op de tonen van het orgel gedanst. In de Stationsstraat verhoogde men de feestvreugde door gramofoonmuziek door luidsprekers versterkt. Tot 2 uur bleef de Rus het centrum van de danslustigen, maar ook in Duinvermaak, café Oldenburg en café Hilbrand heerschte een opgewekte feestvreugde. Tot middernacht bleven de terrassen van de Rus, de Oude Prins, café Spoorzicht, Hotel Kreb en hotel Berkhout met honder den bezoekers bezet. De ijscomannen, de palingstalletjes, de ijssalons en automatie ken de fietsen- en autostallers en de siga renwinkeliers, en wie niet al, maakten goede zaken. Bergen had weer een goeden avond. De V.V.V. bezorgde de gasten een gewaar deerde afleiding. Toen wij hedenmorgen een tocht door het dorp maakten, had dit reeds weer het ge wone verzorgde aanzien. Van de massa pa pieren, waarmede de straten door het feest bedekt waren, was geen spoor meer te zien. Hulde. PAARD DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tijdens het onweer in den nacht van Dinsdag op Woensdag, is een paard van den heer M. de Boer te Oudkarspel, dat in een weide liep, door den bliksem gedood. Het paard was verzekerd, kerd. HET PROVINCIAAL DUINTERREIN TE BAKKUMEGMOND. Het bezoek aan het provinciaal duinter- rein BakumEgmond blijkt nog steeds stijgende te zijn. Werden in 1936 uitgegeven 61.905 dagkaarten, in 1937 bedroeg dit aan tal 67.265 en in 1938 niet minder dan 78.826. Het aantal uitgegeven maandkaarten be droeg in dezelfde jaren resp. 2054, 2337 en 2306, het aantal jaarkaarten 38, 23 en 24. ZIEKTE IN DE BOONEN. Men schrijft ons uit Beverwijk: In den goeden stand van de boonen gewassen is een groote verandering se- komen. Tot voor kort was die heel goed. maar thans vertoonen vooral de snijboonen ziekteverschijnselen, die den oogst onge twijfeld ongunstig zullen beïnvloeden In de aangetaste boonen zit geen groei meer en het blad wordt geel, terwijl ook blad luis zich in vele boonen bevindt. Tentoonstellingen. Van 31 Juli tot en met 4 Aug. in het Wa pen van Heemskerk, Breedstraat, tentoon stelling van Renault-automobielen. „Wico Studio", Oudegracht 243, tot en met 12 Aug. schilderijen en etsen van JoBesaan en werk van G. Lugthart. Bergen. Tot en met 13 Augustus ten toonstelling van schilderijen van Germ. de Jong en Kees Boendermaker. Kunstzaai Boendermaker, Loudelsweg. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De 13 Lanciers (avonturen). Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 4 Augustus. 8.30 uur, Rustende Jager te Bergen, ca baretvoorstelling. Badzo voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Pak van 1 K.G. d 20 cent, voldoende voor 3 d 4 voetbaden. N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTR1E - BOEKELO. DE AANRIJDING OP DEN FRIESCHEWEG. De toestand van de beide slachtoffers van het ongeluk aan den Frieschenweg blijft nog vrijwel dezelfde. Rood heeft een rus- tigen nacht doorgebracht; Pauw was iet wat onrustig. KOE DOOR ONWEER GETROFFEN. Op zijn land, genaamd „De Sokken", gelegen in den polder Obdam, vond de heer C. Heilig te Hensbroek gister één zijner koeien door het onweer doodelijk getroffen. Ie—2e R. LU. A. De kapitein P. J. K. Kölhbrugge van het 2e R. L. A. te Amsterdam is overgeplaatst bij de le afd. Lu. A. te Alkmaar en heeft zich alhier gevestigd. De sergt.monteur P. van Loon van de le afd. 2 R. Lu. te Alkmaar is overgeplaatst bij de 2e afd. van het regiment Lu. A. te Amsterdam. LANDBOUW JONGERENDAG. 13 September te Hoorn. De Provinciale Landbouw Jongerendag zal dit jaar worden gehouden op Woens dag 13 September 1939 n.m. 2 uur in het Parkhotel te Hoom. De presidente van de afdeeling Noord holland van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, mevrouw M. C. J. J. WaiboerVan Elteren te Anna- Paulowna, zal een inleiding houden over: „De taak van de jongeren op het platte land" en de heer ds. W. E. M. Eggink te Nijega (Friesland) zal spreken over „Geestelijke en moreelee herbewapening in verband met den socialen en economi- schen nood, waarin het platteland steeds dieper dreigt te verzinken". Vervolgens zal gezamenlijk een brood maaltijd worden gebruikt en ten slotte zal den bezoekers door de afdeelingen van den Bond van Oudl. der Landbouwhuishoud- scholen en door de Vereenigingen van Oudl. der Land- en Tuinbouwschool te Hoorn een gevarieerd avondprogramma worden aangeboden. GESLAAGD. Mej. W. J. Petri alhier is te Den Haag geslaagd voor het examen Hoogduitsche taal 1. o. De heer L. J. Groothuizen behaalde te Den Haag de akte handteekenen 1. o. STUDENT RAZUMOV. Harmonie. In het theater „De Harmonie" loopt van morgen af een boeiende Fransche film, ge titeld „Student Razumov", gemaakt naar een roman van Joseph Conrad. We lezen in het „Hbld." over deze film o.m.: „Een prachtige film, prachtig van ca merawerk, van spel en vooral door de boeiende, voortdurend gespannen drama tische handeling, aan welker beklemming men zich niet zal weten te onttrekken". Een Luminafilm van de kwaliteit, die de Fransche film over het algemeen demon- xz Virrtllpn worden „Alle rollen zijn zoo gaaf en overtuigend, zoo feilloos karaktervast geteekend, dat deze figuren de knappe intrige tot in details beklemmend uitspelen". „Een waarlijk meesterlijke film, een filmisch-intellectueele triomf voor de Fransche productie". rranscne mm uvc. streert. De hoofdrollen worden door Pierre Fresnay, Daniele Michel Simon, Jacques Copeau, Renoir e.a. gespeeld Parola, Pierre „JONGENSSTAD". Victoria-theater. Het Victoria-theater geeft een reprise van de film „Jongensstad". De zeer velen, die „Boys town" hebben gezien, zullen kunnen getuigen, dat de film buitenge woon goede kwaliteiten heeft. Origineel van opzet en uitwerking; de sympathieke rol van Spencer Tracy als „father Flana- gan" en de creatie van Mickey Rooney, die aantoont hoeveel talent deze blijkt te be- zitten het is alles volkomen gaaf en af" „dl In deze film heeft Spencer Tracy be wezen, dat hij op voortreffelijke wijze ka> rakters weet uit te beelden en het is daar om, dat hij voor zijn creatie in „Boys town" werd uitgeroepen tot „den besten acteur voor 1938". Dat deze onderschei ding verdiend is, zullen al degenen erken nen, die van de van morgenavond af ge boden gelegenheid om deze film te zien, gebruik maken. ALKMAAR. GEBOREN: Martha, d. v. Hendrik N. Cevat en H. Westra. Meindert, z. v. Meindert Vellinga en E. Kersten. Jannette, d. v. Simon P. Stenneberg en B. Bult. Willem, z. v. Jo- hannes Purmer en T. Wagenaar. GETROUWD: Jacob Helderman en Maria A. Bijwaard. Simon Boekei en Johanna M. Hendriks. Franciscus G. Wilms en Elisabeth Sman. Wilto Rendering en Luzia Jensma. Caspar L. Himmelreich en Clasina A. Cor- nelissen. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen. Woensdagavond werd een vergadering gehouden in café Renses, welke niet druk bezocht was. Mevr. KlerkRootjes (pres.) betreurde dit, en riep mej. Jo Dekker (Oterleek) het welkom toe. Even stond zij in gedachten stil bij de onvergetelijke Juni-dagen, toen het congres te Alkmaar bijeenkwam, en bracht hulde aan de werk sters, die zooveel voor het welslagen had den gedaan, in het bijzonder onze penning meesteres van 't prov. Verbond mevr. Go- vers—Kater. Hierna kreeg mej. Dekker 't woord over hare opgedane ervaringen in Zweden. Spr. was, na in Denemarken te hebben gewoond, naar Zweden getrokken, waar zij op een slot in loondienst werkte. Eerst vertelde zy over het aan natuur schoon zoo rijk land, daarna over de in richting van het Zweedsche huis, en de ge woonten en zeden Van het volk. Daar de grondstoffen, voor militaristische doelein den noodzakelijk, in overvloed in den bo dem aanwezig zijn, kent men in Zweden geen malaise. Er wordt één godsdienst be leden (de Luthersche), zoodat godsdienst twisten niet kunnen ontstaan, het voedsel, dat er geteeld wcrdt is voldoende voor dé bevolking, zoodat het den boerenstand goed gaat. Men heeft er niet de moeilijkheden van den in- en uitvoer misère, waar zoo vele landen mee worstelen, menige tak van industrie door vernietigd wordt, en den boer en bouwer met den ondergang be dreigd. Uitvoerig beschreef spr. de Zweed sche maaltijden welke zy had leeren koken de huiselijke feesten en boeide haar ge hoor, dat haar met een luid applaus dank te Een twintigtal lantaarn-plaatjes verdui delijkten de lezing. Vervolgens bracht mevr. de Geus- Schroder verslag uit van het congres Zii deed dat op do haar oigce, vlottf witzo Besloten werd, als donateur toe te tre- hoUand. ng Hoogesch001 NoorS- Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd mevr. Posch—RrL„ noemd. tot plaatsvervangster mevr. Glijnis- Schermerhorn. Mevrouw Korver werd met algemeene stemmen tot bestuurslid herko- zen. Tot leden van de kascommissie worHen aangewezen de dames Schelline en Kaay-Bruin. Op Schermer-koortje op de te houden ganda-avond van den Ned Ri' d pr.°pa" eenige liederen zingen. Gebruikte posïegSs SnTer'i T"'^ ^deponeerd w0ï den. Zeer laat reeds, sloot de presidente de zen mooien avond. ««rente de- ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit' ALKMAARSCHE COURANT. TEL 3320 DRUKKERIJ N.V. HEKMS. COSTEK' ZN Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Plaatselijk regen met kans op onweer, betrokken tot zwaar 0f halt bewolkt, eenige stijging van temperatuur zwakke tot matig zuidwestelijke tot zuid.' oostelijke wind. Het gebied van hoogen luchtdruk by de Azoren hield stand. De uitlooper over Frankrijk en zuid-Duitschland is sterk in beteekenis afgenomen, doordat de gisteren genoemde depressie bij Schotland zich in zuidoostelijke richting verplaatste over de Britsche eilanden. Deze veroorzaakt in En geland regen over een uitgestrekt gebied. Ook aan onze kust en in de omgeving van het kanaal regende het vanmorgen hard. De temperatuur is hier overal onder normaal Over Scandinavië is de luchtdruk regel- matig blijven stijgen, zoodat het hier lig. gende gebied van lagen luchtdruk verder is opgevuld. Tegelijkertijd ontwikkelde zich ever de Noorsche zee een gebied van hoogen luchtdruk, dat nog in beteekenis toeneemt. Tengevolge van de thans heerschende lucht- drukverdeeling is de wind langs de Noor- sche kust uit noordelijke richtingen en draagt het weer hier een buiïg karakter zonder dat groote hoeveelheden neerslag werden afgetapt. In Zweden veroorzaakte de opvullende depressie plaatselijk nog zwa- ren regen, waarbij ook onweer voorkwam. (Te Hemösand viel 10 mm). AARDAPPELZIEKTE WAARSCHUWINGSDIENST. In het etmaal van 's avonds 1 Augustus tot 's avonds 2 Augustus is in Noordholland tusschen Hoorn en Enkhuizen en waar schijnlijk ook ten noorden van Alkmaar de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, in het midden van het land critiek behoudens te geringe bewolking. LICHT ÓP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuig envan 21.20 tot 4.53 uur licht op. Bij den barbier Is 't geen plezier Voor iemand van mijn rookkracht, Want |e begrijp' Da'k naar mijn pijp En naar Ibis ook smacht. I WmmwJ VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man De heer G. P. J. van der BMS 25 jaar priester. Woensdag 9 Aug. a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer G. P. J. van der Burg, directeur van het pensionaat St. Antonius te Bergen, uit de handen van mgr. A. Callier de priesterwijding ontving. Gerardus Petrus Jozef van der Burg werd den 13en Maart 1889 te Berkel en Kodenjs bij Rotterdam geboren en was na zijn pries ter wijding in 1914 kapelaan te Kwaden* damme in Zeeland. De jaren 1915—t. bracht hij door als professor aan het seminarie Hageveld te Heemstede. Den lOen Maart 1924 werd de iu'"'a benoemd tot directeur van de orde der zu ters Ursulinen te Bergen, welke benoem hij den 19en Maart d.a.v. aanvaardde. Als directeur der zusters, als rector de stichting St. Antonius en voorzitter de stichting St. Jozef, heeft de heer van Burg zyn buitengewone paedagogische nis vruchtdragend kunnen maken. Het is ongetwijfeld voor een niet i gedeelte aan zijn toewijding te danken weest, dat het voormalige St. Antonius- sionaat thans is uitgegroeid tot een stm t welke pl.m. 500 bewoonsters telt en OP gebied van het ohderwijs de geestelu s maatschappelijke verzorging van behartigt. <je J Vooral door de regelmatig wederke ouderdagen, welke steeds druk worden zocht, werden ook de ouders by zi)n dingsplan ingeschakeld. d«r Daarenboven heeft directeur va>aver' Burg veel bijgedragen tot de cuhurca heffing van de katholieken in Berg zijn belangstelling voor het fröbe ','8d zijn onderricht aan de schoolvrije le jjj zijn lessen, welke hij de rijpende je»*. haar maatschappelijke vorming Onder ziin bestuur ziin ook flba ïf' Onder zijn bestuur zijn ook *iIiaLt Rn gen tot stand gekomen, vooral L doel het minder bedeelde kind te komen (Den Haag en Nieuwveenh j»» z(jn werk is het oog geweest, zusters in de missielanden een a werd toegewezen (Oeganda). in I

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2