^Buitenland £uchü>aact Chineesch offensief ir het najaar? WEK UW LEVER-GAL OP tweede blad Berichten over Frank tegengesproken. Maken de Japanneezen gebruik van giftgas? Polen wacht geduldig af. „Represailles volkomen misplaatst." Het ontwerp-uitbreidingsplan te Schoorl belangrijk gewijzigd. Nieuws in 't kort. de postvluchten. tweede k.l.m.-vlucht naar zuid-afrika. verfraai uw bibliotheek. ï£n°ïnn P 6,1 6emge orsanisaties een krans gehecht aan het monument van d2rt fÏTS Ta,'- nu Vandaag de geboortedag van deze Vorstin wordt her- partlculiere" §aven uiting aan hun gevoelens voor de Vorstin, door voor het paleis soestdijk staan iederen dag vele tientallen bezoeker* kW,. - In gezaghebbende kringen wordt het bericht als zou staatssecretaris Frank, de plaatsvervanger van von Neurath in Bohemen en Moravië, van zijn functie ontheven zijn, te gengesproken. Men zegt, dat Frank met vacantie in Noord-Europa ver blijft en na zijn verlof naar Praag zal terugkeeren. Volgens te Sjanghai ontvangen Chinee- sche berichten wordt de Chineesche mili taire machinerie voorbereid voor een alge meen offensief op alle fronten in het najaar of den winter. Men zegt, dat de militaire positie van China beter dan ooit geconsoli deerd is. Terwijl buitenlandsche kringen sceptisch gestemd zijn, wordt in de berich ten uit Chineesche bron gezegd, dat Tsjang Kai Sjek zeer optimistisch is. Dit optimis me wordt gedeeld door de Chineesche pers, die evenwijdige financieele en economische maatregelen van Engeland en de Ver- eenigde Staten tegen Japan voorspelt. De Japansche troepen hebben op 26 Juli in Soeiyan (binnen Mongolië) een nieuw offensief ingezet, van de Japansche burcht te Pautau uit in westelijke richting. Op 31 Juli hebben 1000 man Japansche troepen Kwafuying ten westen van Tasjoe- wan aangevallen, waarbij zij, volgens het Chinesche persbureau, gebruik hebben ge maakt van tanks en van gifgassen. Hun aanval werd evenwel afgeslagen. Aan het front in noord-Hoenan is het rustig. In midden Hopei zijn gevechten geleverd van geringen omvang. Japansche vliegtuigen hebben Tinpak (z.w. Kwantoen), Yoeng- ping (noord Sjansi) en Wangyoen (zuid- Kwangsi) gebombardeerd. De woordvoerder van het Japansche le ger en de Japansche vloot hebben het bui tenlandsche persbericht uit Tsjoengking, volgens hetwelk de Japansche troepen zich uit midden-China in het bijzonder het Jangtse-dal, zouden terugtrekken, tegenge sproken. Voor de tweede maal in een week tijds heeft de Japansche luchtmacht des machts Tsjoengking gebombardeerd. Nadere bijzon derheden zijn niet bekend. De Poolsche autoriteiten slaan van dicht bij gade wat de ontwikkeling schijnt te zijn van de beweging, welke beoogt met econo mische middelen de inlijving van de stad Dantzig bij het rijk tot stand te brengen. Het bezwaar, dat in Dantzig wordt geop perd tegen de Poolsche actie met betrek king tot de Amada-margarinefabriek en de beperking van den invoer van haringen uit Dantzig worden veelbeteekenend geacht. De in sommige kringen geuite bedreigin gen, dat Dantzig de douane-grens met Oost- Pruisen zou openen, heeft in Poolsche krin gen direct reactie gewekt. Er wordt ver klaard, dat dit een eenzijdige wijziging zou beteekenen in den status van de vrije stad, hetgeen Polen niet zou kunnen dulden. De Poolsche pers verklaart, dat deze re presaillemaatregelen volkomen misplaatst zijn, daar het optreden van Polen geschied de als gevolg van de behandeling door Dantzig van de Poolsche douane-ambtena ren. Al wat noodig is om normale toestan den te herstellen is, dat de Dantzigers dezen ambtenaren de vrijheid geven de contrac- tueele verplichtingen na te komen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de Poolsche autoriteiten reeds herhaalde ma len ter zake ben senaat van Dantzig hebben geprotesteerd onder voldoening te hebben ontvangen. De „Vorposten" meldt incidenten. Drie Poolsche douane-beambten zijn vol gens de „Dantziger Vorposten" bij Sobbo- witz ongeveer 150 meter op gebied van Dantzig gekomen. Op een waarschuwings schot van een Dantzigschen beambte namen zij de vlucht. Op de spoorbrug in Dirschau is Dinsdag avond naar een lit Dantzig komenden trein door een vijftiental Poolsche soldaten met steenen gegooid. Daar de ramen wegens de warmte openstonden, werden vele reizigers getroffen. Gisteren is te Dantzig een groote betoo ging gehouden welke werd geleid door den bond voor het Duitsche prestige te zee. Admiraal von Trotha zeide o.m. dat het Duitsche heldendom ter zee ook het hel dendom van Dantzig ter zee is en het Duit sche prestige ter zee, is het prestige van Dantzig. Deze samenhang zal nooit verbro ken kunnen worden. Hierna sprak gouwleider Förster. Hij ver klaarde, dat alle Dantzigers wenschen, dat spoedig de Duitsche marine weer in Dant zig een standplaats zal hebben. Eeuwen lang hebben in Dantzig Duitschers de zee bevaren. Dantzig bestaat reeds eeuwen en Gdingen eerst dertien jaar. De Duitschers hebben bewezen, dat zij kunnen varen, de Polen moeten dit nog bewijzen. „De Duit schers bevoeren de zeeën voor de Engel- schen een staat vormd en een volk van tachtig millioen heeft hetzelfde recht op de wereldzee als de 43 millioen Engelschen." Iedereen weet, zoo vervolgde Förster, dat Dantzig thans staat in den eindstrijd tegen het onrecht van versailles. De Führer heeft het lot van Dantzig in de hand genomen en Dantzig weet, dat zijn toekomst hiermede in goede handen is. Van belang is, dat men in Dantzig het doel kent, het tijdstip zal de Führer bepalen. Zooals reeds eerder hier vermeld, heb ben B. en W. van Schoorl op aandrang van Ged. Staten dezer provincie na goed keuring door den gemeenteraad opdracht gegeven aan ir. D. Roosenburg te 's-Gra venhage tot het ontwerpen van een uit breidingsplan voor Schoorl. Dit ontwerp nu is eind Juni 1939 gereed gekomen en door B. en W. ter inzage ge legd, hierdoor waren de ingezetenen in staat kennis te nemen van de plannen voor zoover zij de belangen van die ingezetenen raakten. Talrijk waren de bezwaren die door de ingezetenen werden ingebracht bij den raad en voornamelijk waren de grieven tegen een tweetal bepalingen gericht: in de eerste plaats tegen het feit, dat men op een perceel van geringe frontbreedte langs bepaalde wegen bouwend over een grooten afstand bouwterreinen voor anderen naast dit perceel liggend nagenoeg waardeloos maakt, en vervolgens richten zij zich tegen de bepalingen dat tusschen de kommen een zeer ruime bebouwing werd voorge steld, waardoor bouwtoename practisch uitgesloten zou zijn. Namens het gemeentebestuur nu heeft de wethouder loco-burgemeester Fl. Scher< mer voor de correspondenten der ver schillende bladen een uiteenzetting ge geven van doel en streven van B. en W. Voorop stelde de heer Schermer de be langrijke mededeeling, welke dc ingezete nen ongetwijfeld zeer zal verheugen, dat B. en W. na zeer ampele overwegingen hebben besloten in het ontwerp-Uitbrei dingsplan nog vóór de behandeling in den raad zeer belangrijke wijzigingen aan te brengen. Toen, aldus de heer Schermer, Ged Staten er bij ons college op aandrongen, een uitbreidingsplan te ontwerpen, heeft het college in de eerste plaats overwogen of aan een dergelijk plan behcefte bestaat en deze vraag nu het sprak voor zich moest bevestigend beantwoord worden Er diende een zoodanige ordening in den bouw te worden gebracht, dat het natuur schoon zooveel mogelijk werd gespaard opdat men ook in de toekomst het mooie Schoorl zou behouden dat nu door zoo tal- Dagorders van Duitsche legeraan voerders. - In verband met het feit, dat 25 jaar geleden de wereldoorlog uitbrak, heb ben in Duitschland de opperbevelhebbers van het landleger, van de luchtmacht en van de marine dagorders uitgevaardigd. De twee de Augustus werd als nationale feestdag beschouwd. Tankschip in nood. - In den afge- loopen nacht heeft men te Miami (V.S.) noodseinen opgevangen van het tankschip Bunkwa, dat in brand zou staan. De kust wacht stelt alles in het werk om de positie van het schip vast te stellen. Financieel accoord met Polen getee kend. - Gisteren is tusschen de vertegen woordigers der regeeringen van Engeland en Polen een accoord geteekend, dat voor ziet in een crediet van 8.163.300 pond sterling ter bevordering van den aankoop door Polen van Britsche producten. Peruaansche vliegers omgekomen. - Een Peruaansch vliegtuig, welks bemanning een vlucht RomeLima wilde maken, is, na uit Casablanca vertrokken te zijn, boven Agadir in moeilijkheden geraakt. Het trachtte naar Casablanca terug te keeren, doch tengevolge van motordefect stortte het brandend neer bij Azemmoer. De bestuur der Canja, en de werktuigkundige kwamen om het leven, terwijl de radiotelegrafist, die uit het toestel wist te springen, niet ernstig aan de beenen gewond werd. Toestand van Freud niet verontrus tend. - In de woning van Sigmund Freud te Londen heeft men medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den psycho-analist sedert eenigen tijd weinig bevredigend is, doch dat er geen reden voor ongerustheid is. Prins-regent Paul vertrokken. - Prins regent Paul van Zuid-Slavië en zijn gemalin hebben Engeland gistermiddag, na een ver blijf van drie weken, verlaten. Bij hun ver trek van Londen werden zij hartelijk toege juicht. Zeven padvinders omgekomen. - Tenge volge van een botsing tusschen een autobus en een vrachtauto zijn te Chichuahua (Mexico) zeven padvinders om het leven gekomen en 21 gewond. Duitsche vestingwerken overstroomd. - ,Le Matin" verneemt uit Nancy, dat tenge volge van de overvloedige regens van de laatste dagen de rivieren buiten de oevers zijn getreden en dat de Rijn een aantal ver sterkingen van de Siegfriedlinie heeft over stroomd. Het oppercommando schijnt van meening, dat de overstroomde vestingwerken van geen nut zijn en de genie is bezig deze kaze matten op te blazen. Paniek in een trein. - Door vonken van de locomotief is nabij Palencia (Sp.) brand ontstaan in een goederenwagen van een per sonentrein. Toen door het ontploffen van 50 flesschen azijnzuur de vlammen huizenhoog oplaaiden, ontstond onder de reizigers een paniek. Een deel hunner sprong uit den trein, waarbij, naar tot dusver kon worden vastgesteld, zes personen werden gewond. Spaansch militair vliegtuig verongelukt. Boven het Junquera-gebergte (prov. Mala ga) is een militair vliegtuig neergestort, waarbij alle drie de inzittenden den dood vonden. Anti-Joodsche maatregelen. - Het Ita- liaansche staatsblad publiceert een wet welke de uitoefening van vrije beroepen' door Joden regelt: deb eroepen van journa list en notaris zijn verboden, terwijl de an dere vrije beroepen door Joden slechts kun nen worden uitgeoefend ten behoeve van Joden. loos velen om dit bezit wordt bezocht en bewoond. Hierna gaf spr. een uiteenzetting van de plannen welke in 1912 en 1933 tot stand waren gekomen en waarbij wel een rui mere bebouwing werd verkregen, maar toch vrijwel overal kon worden gebouwd en de mooie stukken in de gemeente niet voor bebouwing konden worden behoed. De architect werkte naar eigen inzicht en gaf niet om wenschen van B. en W. Medio Mei 1939 hebben B. en W. aan den architect een samenstel van bepalin gen toegezonden, volgens welke naar hun oordeel het ontwerpplan diende te worden samengesteld. Dit nu heeft de architect ter zijde gelegd, daar hij zich omtrent de be bouwing een geheel eigen meening had ge vormd, waarvan hij meende niet te kunnen afwijken. Toen dit plan van den architect uitge werkt was, was de wettelijke termijn, welke voor het ontwerpen in de wet is gesteld, reeds zoover verstreken, dat de wettelijke ter visielegging diende aan te vangen. Het was dus niet mogelijk nog wijzigingen aan te brengen en het plan, dat volkomen tegen de wenschen van B. en W. indruischte, moest ter visie worden ge legd. Inmiddels beraamden B. en W. hetgeen mogelijk was, om alsnog wijziging in de plannen te brengen, waardoor mede aan de inmiddels gebleken bezwaren der in gezetenen werd tegemoetgekomen, want en hierop legde wethouder Schermer sterk den nadruk als de architect het plan had gemaakt volgens de richtlijnen door B. en W. gegeven, dan zouden slechts enkele en misschien geen bezwaren zijn inge bracht. Toen B. en W. dan ook bleek, dat wijzi ging van het ontwerp alsnog mogelijk was, hebben zij niet geschroomd wijzigin gen aan te brengen aan de hand van de oorspronkelijke plnanen van dit college. In dit verband wees de heer Schermer er ook op, dat B. en W. volkomen de groote bezwaren der ingezetenen hiervoor genoemd onderschreven, alhoewel bij het vaststellen van een uitbreidingsplan altijd bezwaren zullen worden geopperd omdat en Jit kan nu eenmaal niet anders particuliere belangen steeds zullen worden geschaad. Alvorens over te gaan tot de bespreking der door B. en W. aangebrachte wijzigin gen, merkte de heer Schermer nog op, dat gehandhaafd zijn de op het door den heer Rcosenburg samengestelde plan ontwor pen kommen, te weten Aagtdorp, Schoorl (dorp) en Schoorl (omgeving Slotlaan en Laan weg tot trambaan), Schoorldam, Cat- rijp, Groet en Camperduin, voorts de ge projecteerde komuitbreidingen waar een ruimere bebouwing te weten 2^ M, tusschen woning en erfscheid:'ng is voor geschreven en waarin onderscheidene ver bindingswegen zijn geprojecteerd te Aagtdorp, Schoorl (dorp), Catrijp, Groet en Camperduin en ten slotte dat ook het plan van den nieuwen provincialen weg tusschen de grens van Bergen en Camper duin zonder meer was gehandhaafd. De loop van dezen weg, aldus de heer Schermer, heeft ieders instemming er. het is dan ook niet mogelijk een beter verloop te bedenken. Spr. wees er nog op, dat de provinciale waterstaat een ander wegplan heeft uitgedacht, n.1. van de grens van Bergen evenwijdig aan den Duinweg op pl.m. 250 meter afstand van dien weg, voorts in Schoorl vlak achter de bestaande huizen aan den Heereweg, dan zou die weg den Heereweg snijden ongeveer bij den Molenweg en dan langs het Achter pad om nabij de kerk te Catrijp den Hee reweg weer te snijden en dan in dezelfde baan als de door B. en W. geprojecteerde weg naar Camperduin te gaan. Spr. en ook de andere leden van het college konden zich met een dergelijk plan in het geheel niet vereenigen en zouden coute que coute de totstandkoming van hun plan voorstaan. Voorts wees spr. er op, dat, nu dit ge wijzigde ontwerp t. z. t. aan den raad zal worden aangeboden, B. en W. dit ook met klem kunnen verdedigen, omdat dit nu hun eigen plan is en dat er voor den raad thans zooveel bezwaren te minder zullen zijn om dit plan te aanvaarden. Bebouwingsvoorschriften. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de bouwbepalingen van het gewijzigd ontwerp. Voor den bouw langs de oostzijde van den Voorweg tusschen het Dokterslaantje en de Smeerlaan, langs de Oostzijde van den Heereweg tusschen de kaasfabriek en den Wagemakersweg en langs de oostzijde van den Heereweg tusschen het postkan toor te Groet en den Binnenweg, moet men aan deze weggedeelten een perceel hebben in eigendom ter breedte van 40 meter. Langs den Heereweg tusschen het Har- gergat en Camperduin aan de polderzijde, langs den Hondsbosscheweg polderzijde, Op de uitreis kwam de Wielewaal te Singapore en de Uil te Basra. Op de thuisreis arriveerde de Toren valk te Athene en de Buizerd te Rangoon. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal de K. L. M., bij voldoende deelname, in het najaar wederom een bijzondere vluc i uitvoeren naar de Unie van Zuid-Afnka. Het ligt in de bedoeling de vlucht ditmaal min of meer het karakter te geven van een zakenreis, alhoewel er voor toeristen ook plaats in het vliegtuig zal zijn. Het is geblc- de westzijde van den Gortersweg, de zuid zijde van den Damweg en de oostzijde van den Duinweg tusschen de Teugelaan en de grens van Bergen moet men een front breedte hebben van 50 meter, evenzoo langs de westzijde van den Duinweg tus schen de Bickerslaan en de boerderij van de wed. Dapper. Langs den Postweg en de westzijde van den Duinweg tusschen het huis van de wed. Dapper en de grens van Bergen moet men om te bouwen een perceel bouwter rein hebben van tenminste 100 meter breedte. Vervolgens moet men, om te bouwen langs den Oorsprongweg, het Achterpad, den Molenweg en den Laanweg noordzijde tusschen de woning van C. Jonker en die van W. A. P. Pastoor een frontbreedte hebben van tenminste 150 meter. Op alle hier niet genoemde terreinen en evenzoo als ze niet begrepen zijn in de kommen en komuitbreidingen moet de af stand tusschen de woning en de erfschei- ding aan beide zijden tenminste 8 meter bedragen. Ten slotte nog zullen de pluimveehou ders alleen bedrijven mogen stichten in Aagtdorp. De wethouder merkte nog op, dat het vanzelfsprekend was dat men in de noor delijke en zuidelijke Nollen niet mag bouwen. Spr. zeide ten slotte dat B. en W. van oordeel waren, dat het thans gewijzigd ontwerp inderdaad beoogt het natuur schoon te behouden en daarnevens het bouwen in de gemeente nagenoeg niet be lemmert. Alvorens de behandeling door den raad zal plaats vinden, zal het thans gewijzigde plan andermaal voor de ingezetenen ter inzage worden gelegd gedurende den wet telijk voorgeschreven termijn van vier weken. ken, dat de tyd gunstig is voor een verst viging der commercieele banden tu^ Nederland en de Unie. De maand, Wa"®n de reis gemaakt zal woiden en de reisdu,, zijn dan ook zóó vastgesteld, dat voor T k'-nlieden de gelegenheid wel zeer gUnsT geworden is om van deze bijzondere vlucu gebruik te maken om naar Zuid-Afrika gaan. In vier dagen naar de Unfc, De reisduur is teruggebracht tot 4 dagen Bij de vlucht van de Reiger in December van het vorige jaar, welke zes dagen duur de, is namelijk gebleken, dat vier dagen ze* ke'r voldoende zijn. Het vertrek uit Amster* dam is vastgesteld op 27 October. Het ver' blijf in de Unie zal vier weken duren; J 29 November vangt de terugreis aan e'n 0» 2 December staat het gezelschap weer op Schiphol. De vlucht zal worden uitgevoerd met een Douglas DC-3, het type, dat het vorige ja£ bewezen heeft zeer geschikt te zijn voor de Afrika-route. Waarschijnlijk zal de Rej. ger hiervoor weer worden uitverkoren. Het vliegtuig staat ditmaal waarschijnlijk onder commando van gezagvoerder Blaak gezagvoerder Brinkhuis gaat als 2de be' stuurder mee. Er is plaats voor 11 passJ giers, een viertal boekte reeds voor deze vlucht. NIEUWE WERELDRECORDS. Amerikaansche vliegtuigen hebben twee wereldrecords voor zware vliegtuigen ver beterd. In een gesloten circuit van 5000 K.M. heeft een vliegend fort met een last van 2000 kilo een gemiddelde snelheid van 261 K.M. per uur bereikt. Verder heeft een vliegtuig met een last van 5000 kilo een hoogte van 10.058 meter bereikt, waarmede het record, dat in Juni 1938 door een Duitsch vlieger, dat 9145 meter bereikte, is verbeterd. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gallnuv ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CAKTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en n zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, t. 0.75. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! binderij n.v. herims. coster zoon. éi. KRANSLEGGING BIJ HET MONUMENT VAN WIJLEN KONINGIN EMMA. di Chr Oranipvprl0 DVan* m monument te leggen. Op onze foto: het bestuur van Oranjevereemging te Baarn, links de voorzitter, de heer P. Wynga, rechts de secretaris, mr. M. P. van der Hoop van Slochteren. Prinses Beairix met Haar grammee, e< in de hoop

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8